BINNENLAND. Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. gen hebben verklaard dat de muiterij te Skatudden lang van te voren was voorbereid. Uit de Hofwereld. HH. MM. de Koninginnen brach ten Zaterdag per rijtuig een bezoek aan Wiessel en maakten Zondag een rijtoer naar Hoog Soeren en omstre ken, overal toegejuicht. Zaterdag verleende H. M. de Ko ningin-Moeder eene audiëntie aan de dames der aristocratie te Apeldoorn. De pleegzuster mej. Deijl is weder naar Leiden vertrokken. Gisterochtend kwam op het Loo de grootmeester van de Koningin-Moeder, jhr. de Ranitz. Naar aanleiding van het artikel van den heer M. uit Apeldoorn, opgenomen in een der jongste afleveringen van de „Hollandsche Revue", meldt men, dat deze mede- deelingen, blijkbaar van geheel onbevoegde zijde, over „de Konin gin te huis", van begin tot einde onjuist zijn en grootendeels op phantasie berusten. Uit de Staatscourant. De St.-Ctno. 188 bevat het Kon. Besluit van den 4den Augus tus 1908 (Staatsblad no. 216) hou dende bekendmaking van den tekst der wet van 20 April 1895 (Staats blad no. 54), houdende nadere be palingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goe deren, zooals zij luidt na de daarin bij de wet van 9 Juli 1906 (Staats blad no. 190) aangebrachte wijzi- SJJ^en. De Minister van Financiën brengt ter kennis dat bij wijze van proef, op de werkdagen, in de maanden Oct., Nov. en Dec. van 1906 en in de maanden Januari, Februari en Maart van 1907 te Lobit ook gelegenheid tot in- en uitklaring zal worden ge geven uiterlijk 45 minuten vóór zonsopgang en na zonsondergang, enzij de sectiechef of degene die m bij ontstentenis vervangt, het plicht niet voldoende acht voor eee richtige uitvoering van de in- 'tklaring en c. q. van de daar bij hreischte visitatie der vaartui gen. KB. zijn aangewezen als gede- geelden der Nederlandsche Regee ring op de in September a.s. te Bern te houde^ diplomatieke conferentie, waarop o. a. zal worden behandeld een tractaat nopens den nachtarbeid te Bern, mr. A. F. L. graaf van Lim burg, en mr. L. H. W. Regout lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge- raal, te Maastricht. Ter benoeming tot adjunct-inge- neur bij den dienst der Staatsspoor wegen in Nederlandsch-Indië worden gevraagd drie civiele en twee werk tuigkundige ingenieurs. De werk tuigkundige ingenieurs moeten af wisselend bij de exploitatie dei- Staatsspoorwegen en het toezicht op de spoorwegdiensten en het stoom wezen dienst doen. Zij die voor plaatsing in aanmer king wenschen te komen, behooren zich vóór ultimo September 1906, bij gezegeld adres, te wenden tot het departement van koloniën.'^ De „St.Ct." no. 188 bevat nadere bijzonderheden. Bagage. Bij resolutie van den minister van Financiën is aanwijzing gedaan van de goederen, welke als bagage wor den beschouwd. Als bagage wordt in den regel slechts beschouwd al hetgeen de reiziger aan reisbenoodigdheden mede koffers, mantel- en reiszakken hoede- doozen, kleine kisten en dergelijke; groote kisten, tonnen, meubelen en andere voorwerpen, die niet als reis benoodigdheden kunnen beschouwd worden, behoeven niet als bagage in geschreven te worden. Onverminderd het bepaalde in het volgend lid is het verboden goederen, welke niet met spoortreinen mogen vervoerd worden, of waarvan het ver voer voorwaardelijk is toegestaan, ten vervoer per spoorweg als bagage aan te bieden of te laten aanbieden of per spoorweg te vervoeren. Motorrijwielen, welker reservoirs niet meer dan 2 liter benzine bevat ten, mogen als bagage ten vervoer worden aangeboden en aangenomen, indien de reservoirs van sterk metaal zijn vervaardigd en luchtdicht geslo ten zijn. De gewone audiënties van de Mi nisters van Oorlog, Financiën, Marine, Landbouw en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Handelsgilde „St.-Clemens". Bovengenoemd gilde te Amsterdam hield Zondag zijne maandelijksche ver gadering en nam de volgende motie aan: „Het handelsgilde „St. Clemens", onderafd. N. R. K. Volksbond, in ver gadering bijeen den 12 Augs. in het Gildenhuis „gehoord de willekeurige hande lingen der vereeniging van „Dok- en Veemarbeiders" in zake het conflict bij de „Sterba". „spreekt haar afkeuring daarover uit; raadt hen, die lid hunner vakver- eeniging zijn en bij genoemde firma werkzaam zijn aan, zich aan die on gemotiveerde handelingen niet te sto ren, doch aan den arbeid te blijven; „gelast het bestuur deze motie in alle bladen te doen opnemen; „gaat over tot de orde van den dag". Reservekader. Tot hoofdofficier voor het reserve kader is met t Augustus jl. benoemd majoor Habbema, toegevoegd aan den inspecteur der infanterie. Het bestuur en toezicht over het on derricht aan het reservekader der infan terie is opgedragen aan kapiteins; voor westelijk Z.-Holland van de grenadiers en jagers; voor oostelijk Zuid-Holland van het 4de regiment; voor Zuide lijk Noord-Holland van het 7de; voor noordelijk Noord-Holland van het 10de; voor Friesland en Gro ningen van het 9de; voor Drente en Overijsel van het 1ste; voor Utrecht van het 5de; voor Gelderland van het 8ste; voor Limburg van het 2de; voor oostelijk Noord-Brabant van het 2de; voor westelijk Noord- Brabant van het 6de reg. Infanterie. Als regel wordt wenschelijk geacht, dat zij worden vervangen, na 3 a 4 jaren achtereen met deze functie be last geweest te zijn. Op dezen regel kan een uitzondering worden gemaakt voor kapiteins, die niet voor bevor dering bij het wapen in aanmerking komen en langer met de bedoelde functiën belast kunnen blijven. De adspiranten van het reserveka der zullen voortaan bij voorkeur op 20(21) Juli van elk jaar onder de wapenen moeten komen tot het ver richten van den verplichten werke- lijken dienst, respectievelij k 60, 75 en 75 dagen. Onmiddelijk daarna begint de zomercursus ter opleiding voor den rang van korporaal, sergeant en vaan drig. Bij het einde van den cursus wordt voor elk dezer rangen examen afge nomen. Voorts zal daartoe nog gele genheid worden gegeven a. voor den rang van vaandrig in de tweede helft van April; b. voor sergeant en korporaal in de eerste helft van Juli en de tweede helft van Februari, April en December. Citroenschillen. In verband met het bekende Kon. besluit in zake de invoerrechten op sucade, enz. geeft het Dbld. v. Nbr. het volgend verhaal, dat een eigen aardig kijkje geeft op sommige toestanden. „Fabrikanten van geconfijte ci troenschillen brachten sinds eenigen tijd de volgende truc in werking „Zij voerden de geconfijte, dat is om het van daar direct te laten retourneeren. „Welk voordeel zat daarin? „Wel, suiker kost f27 per 100 K.G. aan accijns. „Voert men die suiker uit, dan ontvangt men de f27 netjes terug. „De geconfijte citroenschillen be vatten ongeveer 60 pCt. suiker. „In elke 1000 K.G. schillen zat dus 600 K.G. suiker. „Dus werden voor elke 1000 K. G. sghillen 6 maal f27 terugbe taald. „Nu kwam de partij terug van Antwerpen. Betaald werd f3 per 100 K.G. invoerrechten. Dat was f24 verdiend. Reken nu f4 voor de wandeling naar Antwerpen en terug, dan blijft er nog een schoon winstje van f20 per 100 K.G. over. „Om schatten te verdienen deze truc! „Dat wil zeggen, door de bedoelde fabrikanten, van wie er een ergens in Noord-Brabant woont en een an der in Rotterdam. „Maar de schatkist leed geweldige schade. „En indien de practijken waren doorgezet, dan zouden er eenige fabrikanten in korten tijd rijk zijn geworden, terwijl de schatkist de armoede van Job nabij gekomen zou zijn. „Dus is het Kon. besluit van 2 Juli zeer wel te rechtvaardigen." Timmerliedenstaking te Leiden. De werkstaking is door de be dreiging van de patroons dat ieder, die op 13 Augustus het werk niet hervatte, zou zijn uitgesloten, van karakter veranderd. Op het oogen- blik is er eigenlijk geen staking meer, maar een uitsluiting. De patroonsvereeniging heeft gis teravond eene vergadering gehouden. Gemeente-ambtenaren. Te Maastricht is eene vergadering gehouden van de afdeeling Limburg van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren, ter viering van het 10-jarig bestaan der afdeeling. Het feest werd ingeleid door een korte vergadering in de Koninginnen- zaal, gevolgd doordeofficiëele ontvangst door het gemeentebestuur. Na afloop der receptie werd een be zoek gebracht aan de internationale kunsttentoonstelling, de schatkamer der St. Servaaskerk, het oudheidkun dig museum en andere bezienswaardi ge gebouwen der stad. Spoorweg Meppel—Balkbrug. In de vergadering van aandeelhou ders der Spoorweg-Maatschappij Mep pelBalkbrug is de heer J. P. P. Houwink met algemeene stemmen als commissaris herkozen. Aan commissarissen werd machtiging verleend tot overdracht van den voor de lijn benoodigden grond, en tot aan schaffing van hetgeen noodig is voor aanleg van weg en werken. Men stelt zich voor, den aanleg in 't najaar of in den winter uit te be steden en in October of November 1907 de lijn in exploitatie te brengen. Ernstig treffen in Watampone. Uit Makassar wordt bericht dat de in Watampone gelegerde troepen een verwoeden lansaanval hadden te door staan de bende is verdreven met achterlating van 50 dooden. Aan onze ziide werden gevoelige verliezen gele den. BINNENLAND. Komkommer-rubriek. Melt Brink, een dood eerlijk Afri kaner, die veel „versjes" heeft gemaakt waarvan de letterkundige waarde aan gerechten twijfel onderhevig is, doch wiens arbeid veel, „oude stories" aan de vergetelheid heeft ontrukt en dus doende zijn doel niet mist, rijmde o.a. eens 't volgende HOE DIE ENGELSE TAAL IN DE WERELD GEKOMEN IS. Toen die Duivel, altijd bezig, Eens een uurtje ledig had. En hij rustend' van zijn streken Peinzend in zijn Helstoel zat. Kwam die plan in zijn gedachte Om een nieuwe taal te brouw Die voorzeker bij de mensen Strijd en twist verwekken zou. Want jul weet moes, twist en ruzie Geef die Duivel steeds pleizier, Daarom riep hij tot zijn knechten „Breng een groote kookpot hier „En begin die vuur te stoken „Net zoo vinnig als jul kan, „Want ik gaat een kostje koken „Voor mijn vrind, den Engelsman Daarop nam hij d'oude talen Een voor eene uit zijn kas, Vroeg met, wie er nog van deugde Of alreeds versleten was. Wierp dit in die pot te zamen En begon toen goed te roer, Net zoo lang, tot dat dit borrel En wou o'er kook op die vloer. Toen begon gij met een schuimspaan AL die vuil en al die schuim Wat naar boventoe gekook was Met een glimlach, weg te ruim. Uit die brouwsel, het die Duivel Toen gemaakt die schoone taal Waar,zooals jul weet nrijn vriende, Nou die Engelsman mee praal. Daarom als jul met die woorde Die, schoon zul verschillend spel Tog in d'uitspraak éénders klinken Soms een Engelsman gaat kwel. Zal hij, uit gebrek aan antwoord Kwaad gaan word', en jou vertel Wijl hij als een kreeft zoo rooi word Dm jougo to H („Tel.") De gevolgen van verhitting. Een der bezoekers van den Pias molen schrijft aan de „Nijm. Ct." „Op Zondag 12 Aug., des namid dags ten 3 ure, bevonden zich aan den Plasmolen, aan een tafeltje, op geruimd en wel, twee jongelui die naar het niet misplaatst oordeel van den eigenaar, te veel offerden aan Bacchus, helaas An den vorm van het onrustbarend bestellen en doen verdwijnen van ettelijke glaasjes „echte oude Schiedammer". De jongelui warén echter voor goeden raad niet vatbaar, lieten den baas maar kwezelen en bevonden zich alras in alleraangenaamste en jolige stemming. Hun gezellige kout werd evenwel verstoord door een naderenden va gebond,gewapend met viool en strijk stok, die als virtuoos oftewel artist meende in de termen te vallen den bezoekers van den „Plas", zoo ook dezen vroolijke vrienden, een „Rê verie" te mogen voorspelen. Monsieur l'Artist had desalniet temin buiten den waard gerekend en scheen niet te snappen, dat men in verhitten toestand niet bijzon der gesteld is om dergelijke zoetsap pige strijkerijen aan te hooren, het geen dan ook in een minimum van tijd aanleiding gaf tot gekijf, hand tastelijkheden met het slotaccoord „d op!" op de G-snaar. Deze ontboezeming, met gevoel voorge dragen, ontaardde in den meer practischen vorm van „d in!" en daar lagen artist, viool en strijk stok te spartelen in het heldere bronwater! Tableau! Algemeene verbazing en opstand der „talrijk aanwezige toeristen, limo nade en kwast tijdelijk in den steek latenende, De artiste-violist krabbelde ang stig en jankende naar den kant, kwam, na veel inspanning, behou den aan den wal, keek droefgeestig naar viool en drij venden stok, en smeet daarna, in drift ontstoken, een der meest verhitte baasjes par does in datzelfde vocht, waarop hij met behoorlijken spoed en behen digheid zich meester maakte van een der vele aldaar uitrustende fietsen en zich pijlsnel uit de voe ten maakte. Weg was de artist-violist, maar ook weg was de fiets, niet, zooals men veronderstellen zou de wijde wereld inrollende, maar met fiets en al, een eind verder, opnieuw in den Plas, in zijne woeste vaart medeslepende een aardig, jong meis je, in rose-toilet, dat aldaar aan een tafeltje gezeten, in volle aandacht de bewegingen der jongelui had gadegeslagen, niet kunnende ver onderstellen, dat ook zij, nolens volens, de deelgenoote zou worden eener geïmproviseerde bain mixte. Groote ontsteltenis en onrust on. der de gasten, zich uitende in al lerlei van toonaard verschillende gilletjes der meisjes, snoezig om aan te hooren, en algemeene ver ontwaardiging der heeren, die ter stond alles in het werk stelden, het lieve kind aan die natte operatie te onttrekken, hetwelk na veel in spanning mocht gelukken. Kunst matige behandeling behoefde niet te worden toegepast, daar zij door luid gelach, zooals de boer die kies pijn heeft, te kennen gaf, dat de levensgeesten nog niet waren ge weken. De woede der 3 jolige jongelui steeg toen ten top en niet minder dan 3 stuks sprongen gekleed te water den vluchtenden vioolkrasser na tot op het eilandje, midden in den plas. Plier werden de resp. jassen uitgegooid en zou een formeel ge vecht zijn gevolgd, zoo niet de vagebond de wijste partij gekozen had, zich opnieuw te water te be geven, te zwemmen naar de overzij, gevolgd door het edele drietal. Algemeen verschijnen en verdwij nen in het bosch aan de overzij, waarmee deze ware geschiedenis ten einde loopt. Het succes was volkomen, die mop ging op, de gasten en zelfs de eigenaar van den Plas waren geheel de dupe van deze welge slaagde opwelling en de jongelui hadden zich doen kennen als echte sportlui, waarop in geval van nood te rekenen valt Ter geruststelling van voorstan ders van den blauwen knoop diene dat zelfs de glaasjes gevuld wer den met gewoon of huisdrinkwater en van de hobbledehoy's het meisje was een verkleed jong- mensch (Historisch.) Een les voor ouders. Te Bennekom is naar de N. Arnh. Ct. meldt dezer dagen iets gebeurd, dat wel geschikt is om alle ouders te overtuigen van de noodzakelijkheid, al wat alcohol bevat buiten bereik van kinderen te houden.) Een zoontje van v. d. B., aldaar, heeft bij afwezigheid van zijn ouders uit een kruik brandspiritus gedronken, met het onvermijdelijke gevolg, dat hij zich niet staande kon houden. Toen zijne ouders, erg ontsteld door dezen toestand, geneeskundige hulp inriepen, bleek alras wat de oorzaak was. Wel mag het een bijzonder geluk heeten, dat de patiënt, na eenige uren slapens, geheel hersteld was. Schiermonnikoog verkocht. Door graaf Bernsdorf eigenaar van het eiland Schiermonnikoog, is het badhuis aldaar, dat gedurende de laatste jaren was gesloten, verkocht aan een consortium van Duitsche fi nanciers, die het plan hebben het badhuis te èxploiteeren. Met het oog op het reeds gevorderd seizoen zal daartoe echter eerst in het volgende jaar worden overgegaan, nadat inmid dels eenige veranderingen en verbete ringen aan het gebouw zullen zijn aangebracht. Ook moet nog een aan het badhuis grenzend terrein in den koop zijn be grepen. Kermispret De kermispret te Rotterdam is reeds ingezet met een bloedige vechtpartij. In de Westewagenstraat had de 18 jarige heier W. van Vliet ruzie gekre gen met zijn meisje, wat zoo hoog liep, dat hij haar mishandelde. Eenige voorbijgangers trokken partij voor het meisje, waarop Van Vliet een scheermes voor den dag haalde en daarmede in het wild om zich heen stak. De 20-jarige J. Vito kreeg een messteek in den rug. Een ander der omstanders kreeg eveneens een messteek, waarbij het mes echter af stootte op een hard voorwerp dat hij in zijn vestzak had. Daarna bracht hij de 28-jarige Wil- helmina Le Cler, die mede tot de om standers behoorde, zulk een stoot met het mes toe, dat haar toestand levens gevaarlijk is. Onweder. Te Wehl werden 3 koeien, die tij dens het onweder daar woedde, onder een boom stonden, door den bliksem getroffen en gedood. Tijdens een hevig onweer is te Spijk, bij Lobith, eene vrouw uit het grensstadje Elten door den bliksem gedood. Te Aalten sloeg de bliksem in bij den verver Leuven, verbrijzelde van het dak enkele pannen, bij het kel derraam een paar steenen en ging door de geopende kelderdeur en voor deur weer naar buiten, zonder brand te veroorzaken. De bewoners kwamen met den schrik vrij. Ongelukkeu. Te Velp bij Arnhem is de 24- jarige B. v. d. B. bij het opsprin- op de paardentram onder den wa gen gevallen met het ongelukkig gevolg, dat een der wielen hem in de lengte van den enkel tot de knie over het rechterbeen ging. Hevig bloedende werd hij in een apotheek binnengedragen en verbon den, waarna hij per brandcard naar het ziekenhuis werd overgebacht. Op den weg tussclien Venloo en Tegelen is een automobiel (P. 108). komende uit Maastricht, omgesla gen. De auto werd geheel vernield. Van de vijf inzittenden kwamen de chauffeur en eenheerkwamen er met lichte kwetsuren aftwee dames en een priester, de WelEerw. Heer M., leeraar aan het pro-gymnasium te Venloo, moesten naar het zieken huis te Venloo worden vervoerd, om verbonden te worden. De Wel Eerw. Heer M. bleek zóó ernstig verwond te zijn dat hij ter verdere verpleging in het ziekenhuis werd opgenomen. Het ongeluk was het gevolg van het springen van een band, waar door de auto in de tramrails kwam te rijden, slib te en geheel omkan telde. Door den krachtigen vaart maakte het voertuig een dubbele buiteling. Te Rhenen is het negen jarig zoontje en eenig kind van den schipper V., uit Rotterdam, bij het scheppen van een emmer water in den Rijn gevallen en verdronken. Verschillende aangewende pogin gen om het kind nog te redden bleven helaas vruchteloos. In de gemeente VVonseradeel ge raakte een zesjarig knaapje bij het neerhalen van een scheepsmast daartusschen zoodanig bekneld, dat hij helaas weldra aan de gevolgen is bezweken. Bij het grijpen naar een stukje papier is een 7-jarige jongen uit een raam der eerste verdieping van een perceel aan den Amstel te Am sterdam op straat gevallen. Plet knaapje is naar het Binnen-Gast- huis gebracht, alwaar bij aankomst bleek dat het reeds was overleden, Aan den Z. W. Buitensingel te 's-Gravenhage heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een driejarig jongetje had de on voorzichtigheid achter een wagen te gaan hangen, waarop ijzeren palen waren geladen, bestemd voor de fa briek van de firma Spoor, Wijnvoord en Co. Een der ijzeren binten gleed van den wagen en verwondde den knaap zóó ernstig dat liij spoedig daarna overleed. Bij het aansteken van een pe- troleiuntoestel geraakten in een wo ning in de Nieuwe Hekkelaan te 's-Gravenhage de kleederen van een bejaarde vrouw in brand. Deer lijk verwond werd de vrouw naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd, alwaar zij in den afgeloopen nacht aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. - Bij het baden in de Roer is te Roer mond de 17-jarige v. D. verdronken. Tot heden is het lijk nog niet gevon den. Gisterenavond omstreeks zeven uur had te Scheveningen een droevig on geval plaats. Een 16-jarige knaap, die met twee vrienden nabij den Vuurto ren was gaan baden, waagde zich te ver in zee, met het noodlottig gevolg, dat hij verdronk, nadat de pogingen zijner kameraden, onr hem te redden, vruchteloos waren gebleven. Eenige oogenblikken later spoelde het lijk aan strand. Het 21/2-jarig zoontje van den po litieagent H., te Zutphen, dat sedert gisterennamiddag vermist werd, is heden door den kantoorbediende Wak- kermans levenloos uit de stadsgracht opgehaald. Te Winschoten is uit het Winscho- terdiep opgehaald het lijk van den 75-jarigen koopman A. P. Gisternamiddag geraakte te Katwijk aan Zee een soldaat uit het garnizoen te Leiden, terwijl hij langs de tram liep, waarvan hij den conducteur iets wilde mededeelen, te vallen, met het noodlottig gevolg dat zijn linkervoet door de tram werd afgereden. De on gelukkige werd na op de plaats zelf voorloopig te zijn verbonden, naar het militair hospitaal te Leiden ver voerd. Branden. Op den Kloveniersburgwal te Amsterdam heeft een brand gewoed waarin gevestigd is het manufactu- renmagazijn der firma I. Levison. De brand was ontstaan in perceel 22, waar een met gloeiende kolen gevuld strijkijzer gevallen was. De vlammen slorgen fel uit de ramen der verschillende verdiepingen. De brandweer pakte het vuur krachtig aan met eenige stralen op de Vechtleiding en behulp van een stoomspuit. Het vuur vond veel voedsel. Per ceel 22 brandde nagenoeg geheel uit en van het andere huis hadden eenige verdiepingen veel te lijden gehad. Verzekering dekt de schade. Aan den Oldenzaalschestraat te Enschede is de zetterij van Gebr. Bronsema met winkel en woonhuis door onbekende oorzaak uitgebrand. Alleen de afzonderlijk staande druk kerij werd gespaard. De aangren zende woning met behangerswinkel van H. Obdeijn kreeg veel brand en waterschade. De bewoners ont kwamen door de achterramen. Ver zekering dekt de schade. Tengevolge van hooibroei te An- nerveen is de boerderij van S. Steen- ge afgebrand. Er kwamen 30 var kens in de vlammen om. Van den inboedel werd weinig gered. Alles was verzekerd. Vervroegde Winkelsluiting. Het comité ter verkrijging van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voor winkels en magazijnen, heeft inzake dit vraagstuk een enquête gehouden onder medici, met het volgende re sultaat Op vraag no. 1: „Is het in u w prak tijk gebleken, dat winkel- en maga zijn bedienden aan bepaalde ziekten lijdende zijn, die men als een gevolg van de uitoefening van hun beroep kan beschouwen 7" kwamen in 21 ant woorden, waarvan bevestigend onge motiveerd 10, ontkennend ongemoti veerd 1, bevestigend gemotiveerd 3, ontkennend gemotiveerd 1, en voor bevestigend met motief 6. Door 3 antwoorden werd bemerkt, dat in hoofdzaak meisjes meer de ge volgen dragen. Op vraag no. 2„Welke zijn die' ziekten en aan welke oorzaken schrijft u die toe"? (Aanhoudend staan, te lang staan, vooral voor vrouwen, ge haaste maaltijden, te lange arbeids duur, gebrek aan frissche lucht of an derszins), kwamen in 16 antwoorden, gevende Voor ziekten- stoornissen, menstru atie, enz. 9, aderspatten 3, ziekten der spijsverteringsorganen 5,opstipatie 5, bloedarmoede 10, zenuwzwakte 7, rug- gegraatsverkrommingen 2, voetzwel ling 3, reumatische aandoeningen 2, hoofdpijnen chronisch 2en longtering 2. Voor oorzakenaanh. en te lang staan 10, te lange arbeidsduur 9, ge brek aan frissche lucht 7, gehaaste maaltijden 7, klimmen op ladders met te zwaren last 1, gemis aan zonlicht 1, gebrekkige inrichting der magazij nen 11, tocht, stof, bedorven lucht 1, gedwongen dunne taille 1, voortdurend inademen van odeur en nare stoffen 1 en gebrek aan tijd voor natuurlijke behoefte 11. Op vraag no. 3„Acht u het in 't belang van den gezondheid stoestand van winkel- en magazijnbedienden, dat hun arbeidstijd wordt verkort kwa men 20 antwoorden in, waarvan be vestigend ongemotieveerd 8, ontken nend ongemotiveerd 2, bevestigend gemotiveerd 7, alleen voor meerdere afwisseling in de werkzaamheden 2 en onverschillig 1. Dr. G. C. Gütman antwoordde „Ja, doch vooral niet vervroegde winkelsluiting. Laat de winkels een paar ühwü lit de iiiiuuaguren sluiten dan kunnen de bedienden gedurende dien tijd in dejjopen lucht vertoeven vooral als ze op daartoe te bestemmen terreinen in de gelegenheid gesteld wor den, matig aan sport te doen. Door 's avonds de winkels vroeg te sluiten, wordt de clandestine prosti tutie in de hand gewerkt. Voorbeelden hiertoe leveren al die groote steden waar de vervroegde winkelsluiting reeds ingevoerd is." Dit is iets nieuws, voegt het comité er aan toe. „Overal waar verkorting van arbeid is bereikt is zedelijke verheffing der betrokkenen te constateeren. Zou dat bij winkelbedienden niet zoo zijn.' vraagt het. Voor het examen handteekenen, 2e gedeelte, zijn te 's-Gravenhage geslaagd onze stadgenootende heeren M. Schoone, J. Schwantje en J- Sevenhuysen. Te Utrecht slaagde voor het examen gymnastiek de heer A- Verheus, alhier. De deelnemers aan het steekspel dat op Koninginnedag gegeven worden, oefenen zich thans gerege' op de ruime binnenplaats van de Doelen. De meesten zijn geoefend officieren. De stoet zal bestaan uit 152 gtV'-' tumeerden, van wie 50 hoofdperson" en 45 te paard. Het steekspel woj gehouden voor het paviljoen, in Hout en belooft mooi te worden. i VOOr vroaircu, Jv, iuiiixctoi» rooi<icni tyooiiil.rroi'clo tvaor nit napir Antwerpen, -k -F

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2