BINNENLAND. Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. zijn. De beproeving zal geweldig zijn, maar komt zij die verwinnend te bo ven, dan zal zij ras eene kracht lier- wonnen hebben, die zij sedert lang mist, en wier verval de makers dezer wet zichtbaar aangemoedigd heeft. In onze binnenlandsche politiek is de Encycliek van gisteren een tra gische datum: weerzinwekkende ver deeldheden, woeste vervolging, veel heftiger tooneelen dan bij de inven tarisatie kondigt zij ons aan. Andere Persstemmen over de Encycliek. De Corriere d' Italia (Katholiek) hoopt, dat het woord des H. Vaders de Fransche Katholieken eindelijk eens opwekken zal uit hunne onver schilligheid en aansporen om den standaard der bevrijding, den stan daard van Jeanne d' Are te ontplooien. De Tribuna (ma§onniek joodsch) komt tot de slotsom, dat het nog altoos mogelijk blijft door nieuwe on derhandelingen tot een middelweg te komen. De Avanti (socialistisch) komt met de zeer nuchtere verklaring, dat de Paus de republiek aanvaardt, wat toch minder nuchter kan genoemd, als men bedenkt (Zie de Fransche Persstem men), wat de Petite République dorst beweren. De Giornale d' Italia (liberaal) ver klaart, dat alle practische aanwijzin gen in de Encycliek ontbreken. Na deze Italiaansche geven wij nog enkele uittreksels uit Engelsche bla den De Standard hoopt op de handig- digheid der Kerkelijke diplomaten, die misschien nog een uitweg vinden. De [republiek kan niet de mindere zijn der Kerk, maar van den anderen kant zal het geen Regeering mogelijk zijn den invloed der Kerk op de ge- loovigen te verminderen. De Tribune noemt 's Pausen beslis sing weinig vredelievend en zegt die te betreuren. Volgens de Times zou alles afhangen van het Katholieke leeken-element, dat de koorden der beurs houdt bij de Kerkelijke zaken. Luisteren zij,die leeken, naar 's Pau sen stem, dan is de Kerk geredbe- toonen zij dezelfde onverschilligheid als vroeger, dan staat het ergste te vreezen. De Daily News spreekt duidelijk haar vijandig-woord. „De Encycliek is eene oorlogsverklaring aan het Fransche volk. Er wordt daarin een beroep gedaan op dweepzuchten harts tocht. Eene wanhopige daad. Wij be twijfelen, of de Fransche bisschoppen die de vrijheden der Gallicaansche Kerk eerbiedigen, deze Italiaansche bevelen blijde zullen begroeten." Gelijk onze lezers weten, heeft het geheele Fransche Episcopaat zich één verklaard met den Vader der Chris tenheid en daarmee de hoop vernie tigd der godsdiensthaters, die schis ma en dergelijke dorsten verwachten. RUSLAND. Stolypine, heeft een onderhoud ge had met den Petersburgschen corres pondent van de Tribuno. Op de vraag van den correspondent, wat het programma van dit recon structiekabinet was, antwoordde de premier„De grondslagen van ons programma zijn bekend en wij maken er geen geheim van. Allereerst willen wij de beloften van het October-ma nifest vervullen, waarin wij de vrijhe den, die wij beloofd hebben, waar borgen. De gewichtigste kwestie is voor ons de agrarische. Daarin zullen wij metterdaad toonen, waarin het positieve deel van ons programma be staat." Op de vraag hoe hij de uitzonde ringswetten rechtvaardigde, antwoord de Stolypine, een kaart van Rusland uitspreidende, waarop de midden- en zuidelijke gouvernementen gekleurd waren en de noordelijke wit„De ge kleurde gouvernementen zijn die, waar uitzonderingswetten heerschen, de witte die, waar het gemeene recht geldt. Het is mijn wensch en eerzucht deze kaart geheel wit te maken. Maar dat is nu nog niet mogelijk: geweld dadigheden van allerlei aard of uit zonderingswetten. „De reden, dat dePoema niet tot bevrediging der regeering kon wer ken is, dat haar geen ontwerpen wer den voorgelegd. Dat zal nu echter ge beuren. Ik zal een reeks wetsontwer pen voorbereiden, die bij de Doema zullen worden ingediend." Zeer belangwekkend is dit onder houd niet geweest. Maandagmorgen is te Warschau de bestuurder van de werkplaatsen der Weichsel-spoorwegen doodgeschoten. De moordenaar ontkwam. Het bestuur der jstaatsdomeinen te Kostrowa heeft de boeren voor een waarde van 200,000 roebel aan bosch geschonken om te verkoopen. De minister van financiën heeft aan den Petersburgschen correspondent van de Frankf. Ztg. volgens diens'be weren verklaard, dat de minister van verkeerswezen 11 millioen roebel te zijner beschikking heeft gesteld uit de loopende begrooting, daar hij die niet terstond noodig heeft. De minis ter van financiën heeft daarop van die 11 millioen er 4 toegekend aan de door hongersnood geteisterde streken en 6 bestemd voor den aanleg van spoorwegen, waarop bij de begrooting niet ia gerekend. Het gedeelte uit die verklaring van Kardinaal Lecot, welke hierop recht streeks betrekking heeft, laten wij rolgen „Om alles saam te vatten in (én woord, wij vinden berispelijk, al wat Uwe Heiligheid berispt heeftwij veroordeelen al wat Uwe Heiligheid veroordeeld heeft, en, de oogen ge keerd naar Rome, moeder en meeste- resse van alle kerken, zullen wij af wachten, in boetvaardigheid en gebed, tot het woord van Petrus Ous in de toekomst klinke; daarna zullen wij als katholieke bisschoppen en als Franschen weten te gehoorzamen. Uit Lotz wordt aan het Hbld. bericht, dat er gistermiddag twee bommen geworpen zijn en dat er onlusten ontstaan zijn. De troepen, aangerukt om de orde te herstellen, hebben eenige schoten gelost, waardoor velen gedood en gewond heeten. DU1TSCHLAND. Koning Eduard is hier om kwart voor negenen aangekomen. Behalve de Keizer, waren prins en prinses Frederik Karei te zijner begroeting aan het station. De Keizer was den Koning bij het uitstappen uit zijn sa lonrijtuig behulpzaam. De vorsten be groetten elkaar hartelijk en kusten elkaar op beide wangen. Nadat het gevolg was voorgesteld, reed men naar het kasteel Friedrichshof. De vorste lijke personen werden door de bewo ners van Kronborg hartelijk en luide toegejuicht. Ook vele Engelschen uit Frankfort, Homburg en Soden waren te Kronberg. De Keizer heeft met Koning Edu ard gistermorgen een uitstapje ge maakt naar de burcht von Cronberg. In den loop van den middag is op verzoek van Koning Eduard een bezoek gebracht aan Saaiburg en Homburg. Om 8 uur 's avonds is op het slot Friedrichshof een maaltijd gehouden van 32 Couverts. Met von Tsehirschky en gezant Lascelles vertoefden de vorstelijke personen 's morgens te zamen een uur op het slotterras. Uit de Hofwereld. Volgens de Duitsche bladen, heeft de prins der Nederlanden eenige da gen te Schünhagen, in den kreits Franzburg (Pruisen) vertoefd en daar in de koninklijke bosschen op herten gejaagd- Maandag heeft prins Hendrik zich naar Ivendorf bij Doberan, in Meck lenburg, begeven, om ook daar te j agen. In het najaar zouden de Koningin en haar gemaal te Rabensteinl'eld en te Dobbin verwacht worden. Daar H. M. de Koningin heel wel is, zal vermoedelijk geen verandering gebracht worden in het gebruik om op 31 Augustus a.s., Hr. Ms. verjaar dag, ten Paleize het Loo den gala maaltijd voor de leden der hofhou dingen, de ministers en hoofden van staatscollegiën te geven. Uit de Staatscourant. De „St,-Ct." bevat beschikkingen van den Minister van Landbouw, betreffende de in en doorvoer van eenhoevige dieren uit Groot-Britan- nië en Ierland. Daarbij worden vastgesteld de te volgen regelen voor de malleïne- inspuiting en de voorwaarden voor verzending naar de gemeentelijke slachthuizen te Leiden, Nijmegen en Utrecht. Op 15 Augustus heeft te 's-Gra- venhage de uitwisseling plaats ge had der akten van bekrachtiging van de op 21 Februari j.l. tusschen Nederland en Frankrijk gesloten overeenkomst tot wijziging van die van 6 April 1904, betreffende het tot stand brengen van kabel verbin dingen tusschen de wederzij dsche koloniale bezittingen in Azië. Koilektieve dienstweigering. Men schrijft aan Het Volk Door de milliciens der vesting-ar tillerie, in garnizoen te Naarden, werd gister het brood gewijgerd omdat het niet te eten was. Na onderzoek werd gelast ander brood te bakken, doch ook ten tweede male kon de garni zoensbakkerij geen goed brood leveren en werd het J door allen slechts door gebroken, even beroken en terugge bracht. Toen werd aan allen een klein wit broodje verstrekt, wat naar later beweerd werd, niet voldoendejwas voor de voeding. De 8ste kompagnie lig gende in de kazerne Oranje, heeft om deze reden reeds 's morgens gedurende eenigen tijd den dienst geweigerd. i Staking te Arnhem. Uit Arnhem meldt men ons In de steenhouwersstaking is nog geen verandering gekomen. Het bedrijf ligt geheel stil, daar er geen z.g. „on derkruipers" aan het werk zijn. De gezellen worden uit verschillen de kringen der maatschappij, waar men sympathie gevoelt voor hunne eischen, vrij goed gesteund en zullen het dus nog wel eenigen tijd kunnen uithouden. Boterwet. Binnenkort zal bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inkomen ter aanvul ling van de tegenwoordige Boterwet, noodig om de in de ervaring gebleken knoeierijen te beteugelen. Vad Staten v. Noord-Holland. De R. K. Kiesvereeniging in district VII te Amsterdam heeft candidaat gesteld voor de Provinciale Staten den heer C. M. Herckenrath. Hulp bij rampen. Naar de Arnh. Ct. verneemt, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken de zienswijze van de commissarissen der Koningin verzocht over het in het leven roepen van een centraal comité, om bij rampen van algemee- nen aard dadelijk handelend te kun nen optreden, te meer waar bij de jongste overstrooming in Zeeland is gebleken, hoe nuttig en noodig zulk een comité zou kunnen werken. Rijkswerkliedenbond. In de voortgezette vergadering kon den de leden zich vereenigen met den wensch van Breda om het dagelij ksch bestuur te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat de werklieden van de Kon. Mil. Akademie zich vrijer mogen bewegen mét hunne organisa tie. Goedgekeurd werden ook de voor stellen Zaandam tot het verkrijgen van samenwerking met de Christ, or ganisaties en een gunstiger tijdstip voor de bespreking der arbeidersbe langen in de Tweede Kamer. Departement Waterstaat. Men meldt uit den Haag: Voor de eerlang openvallende be trekking van secretaris-generaal bij het departement van waterstaat wordt in de eerste plaats genoemd de tegen woordige chef van 's ministers kabi net, referendaris baron van Ittersum, thans met de waarneming btlist. Koning Edward te Vlissingen. Het jacht „Victoria and Albert", begeleid door de kruisers „Devonshire" en „Roxburgh", arriveerde eergister avond te 6,30 te Vlissingen. Het jacht kwam in de buitenhaven en meerde aan de zuiderponten. Koning Edward van Engeland landde om 8 uur 50 en begaf zich door de vorstelijke Wachtkamer direct naar den gereed- staanden extratrein* die om 9 uur naar Mariënbad vertrok. De inspec teur Walraven begeleidde den trein. De minister van Oorlog heeft zich met een drietal weken verlof buiten de residentie begeven. De geWone audiëntie van den minis ter van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 18 Augustus e. k. niet plaats hebben. Generaal Bergansius. Maandag vierde luitenant-generaal Bergansius zijn 70n verjaardag. Vol gens de Res. Bode is hij weer zoo goed als hersteld. Hij heeft reeds vai den geneesheer verlof gekregen, wande lingen in zijn tuin te maken en hoopt eerlang te mogen uitgaan. Bredasche Katholiekendag. Giste/en had te Bergen-op-Zoom de 3e Bredasche Katholiekendag plaats. Reeds in de vroege morgenuren stroom den van alle zijden katholieken uit al de streken van het Bisdom toe, zoodat het aantal vrij op 34000 ge schat kan worden. Des morgens 9 uur vertrok men in optocht met ontplooide vaandels, be geleid door een drietal harmonieën, naar de Hoofdkerk, waar Z. D. H. de Bisschop eene H. Mis opdroeg. In den optocht liepen, behalve een groot aantal E. E. H. H. geestelijken, de leden der Eerste Kamermr. van den Biesen, mr. A. Sassen en W. Mer- kelbach, en van de leden der Tweede Kamer de heeren van den Bergh van Heemstede, Boogaardt, Fruytier, L. de Ram en A. van Vuuren. De kerk was voor deze gelegenheid eenvoudig doch smaakvol versierd. De kansel was geheel door planten omgeven, wat een goed effect maakte, terwijl bloemenmanden op afstanden in de door het zonnelicht zacht ver lichte kerk een prettige stemming veroorzaakten, temeer waar de ramen alle van gebrand glas zijn, sommige met toepasselijke voorstellingen. Het altaar was eveneens in een lusthof van planten herschapen. De plechtigheid in de kerk was spoedig geëindigd, en konden de be sprekingen in zes afdeelingen aan vangen. Eerste afdeelingde belangen der werkliedentweede afdeelingbelan gen van den middenstandderde af deeling de belangen der landbouwers vierde afdeeling: de drankbestrijding; vijfde afdeeling: dejongelingsvereeni- gingen en de R. K. militaire vereeni- gingenzesde afdeelingliefdewerk voor kinderbescherming. Onmiddellijk na afloop der H. Mis trok men naar de afdeelingsvergade- ringen, waartoe drie zalen waren be schikbaar gesteld. De ruime zalen waren meer dan bezet, velen moesten zich schouder- aan schouder tevreden stellen met eene staanplaats terwijl aangrenzende tuinen plaats boden aan honderden die zelfs geen plaats konden vin den. Overal heerschte opgewekte stem ming. In de eerste afdeeling werd na zeer opgewekte bespreking met 48 tegen 31 aangenomen de volgende conclusie, gesteld door den heer Raas en aangevuld door den heer Men- tinck van Breda Overwegende Dat door den invloed van ver schillende factoren de economische toestand van vele werklieden zoo danig is geworden, dat hij dringend verbetering behoeft Overwegende, dat de werklieden- vereenigingen, die werklieden van verschillende vakken omvatten, deze verbetering niet in voldoende mate kunnen bevorderen, zoodat de op richting van vakvereenigingen nood zakelijk en urgent is, Spreekt den wensch uit dat de Katholieke vakmannen zich allen vereenigen in Katholieke vakvereenigingen, waarin zij onder eigen bestuur zelfstandig hunne vak belangen bevorderen, en dat de Ka tholieke vakvereenigingen zich tot een diocesane organisatie vereeni gen. In de derde afdeeling werd met handgeklap aangenomen de con clusie van den heer J. Gielen te Oudenbosch, luidende Overwegende dat de boerenstand, wil hij zich handhaven en tot hoogere bloei gera ken, genoodzaakt is in bet bedrijf rekening te houden met de gegevens der moderne landbouwkunde. dat liet landbouwonderwijs het best zal beantwoorden aan zijn doel, wanneer het gevolgd wordt door de aankomende jongelingschap, die na op de lagere school een zekere mate van ontwikkeling te hebben opge daan, reeds eenigszins bekend is met de praktijk van den landbouw. dat echter de moderne vooruitgang en de geest des tijds ook een grondige kennis van den godsdienst meer en meer noodzakelijk maken. dat eveneens de jongelingsjaren bijzonder geschikt zijn om de toe passing van de godsdienstleer in het dagelijksch leven te leeren kennen en begrijpen. Spreekt den wensch uit: dat alom voor onze jongelieden de gelegenheid worde opengesteld voor get volgen van landbouw- en gods dienstonderwijs, zich aanpassend aan de praktijk des levens, en dat de afdeelingen van den Boerenbond en hare individueele leden dat onderwijs naar best vermogen zullen bevorde ren en steunen. In de vijfde afdeeling werden aangenomen de conclusies van den heer A.- F. Wijtvliet te Rucphen, aldus luidende Overwegende dat het, met het oog op de veelvul dige kwalen van dentegenwoordigen tijd, van het hoogste belang is, dat overal, ook op de dorpen, bijzondere zorg worde besteed aan de opvoeding der aankomende jeugd. dat het meest doeltreffend middel tegen die kwalen is eene jonge- lingsvereeniging, welke zich ten doel steltde godsdienstige, zede lijke en maatschappelijke ontwik keling der jongelingen te bevorde ren dat echter om het welslagen en den bloeieenerjongelingsvereeniging in eene parochie te verzekeren, een daaraan verbonden gemeenschap pelijk uitspanningslokaal een eerste vereischte is; Spreekt den wensch uit dat in de parochiën van het Bis dom, ook op het platte land, ernstige pogingen worden aangewend, om eene vereeniging tot stand te bren gen, die ten doel heeftde vorming en ontwikkeling der jongelingen van den leeftijd na de eerste H. Com munie en die, ter bereiking van dat doel, tevens gelegenheid geeft tot gemeenschappelijke ontspanning. En de volgende conclusie van den heer J. P. L. Niesten te Bergen-op- Zoom Overwegende: het groote nut van de R.-K. Mi litairen-'Vereenigingen, en de nood zakelijkheid, dat zij door alle ka tholieken, inzonderheid door de geestelijkheid en door gegoede, in vloedrijke leeken, moreel en finan cieel gesteund worden, spreekt den wensch uit: dat de geestelijkheid het doel der R.-K. Militairen-Vereenigingen beter leere kennen en waardeerendat zij de dienstplichtigen en hunne ouders telken jare bij het aanbreken van den diensttijd wijze op de gevaren aan den militairen diensttijd ver bonden; dat zij de dienstplichtigen om zich tegen die gevaren te be schutten, aanspore getrouwe leden van de R.-K. Militairen-Vereeniging te worden, en den ouders verzoeke het getrouw bezoek der Vereeniging na te gaan dat ook de militairen van meer gegoeden stand zoowel tot eigen welzijn als tot voorbeeld van anderen zich bij de R.-K. Militairen-Vereeni- ging aansluiten dat in de garnizoensplaatsen de hoogere standen en militaire auto riteiten van hunne belangstelling doen blijken door de Vereeniging te bezoeken, door voordrachten en lezingen te houden om de gezellig heid te verhoogen en de ontwikke ling der leden te bevorderen; dat ook tot het inzamelen van geldelijke bijdragen aan de direc teuren der R.-K. Militairen-Vereeni gingen bereidwillig hulp worde geboden en dat de bijeengebrachte gelden besteed worden ten bate der Vereenigingen van het eigen Bis dom. BINNENLAND. Een paardenmiddel. Heel wat opschudding Zondag in en om den dierentuin te 's-Graven- hage. Een bewoner van een der om liggende straten bad eenmist hoorn op zijn balkon geplaatst en ac compagneerde daarmee de muziek, wat èn op deze èn]op de luisterenden èn op de buren zeer ontstemmend werkte. Maar dat was dan ook de bedoe ling. W.ant toen een der omwonenden, radeloos geworden door het klagend gehuil van het toestel, naar zijn ach terbuur ging, 0111 staking van 't lawaai te verzoeken, bleek de misthoorn een dwangmaatregel te zijn: degene, die het toestel in werking bracht, was radeloos geworden door de kinder speelplaats achter zijn woning, en had nu besloten, te misthoornen tijdens de concerten, tot de speelplaats zou verplaatst zijn, zoo luidde het ant woord beleef maar beslistd. Men schijnt 't echter op een ak koord te hebben gegooid, want gis teravond liet de hoorn slechts even hooren, dat hij er nog was, maar zon der liet concert te storen. (H. Ct.) Een brugkwestie opgelost. Men schrijft uit Breda aan de „Tel." Te Velzen tobt men sinds jaar en dag met een brug en een pont, zon der nog tot een resultaat te zijn ge komen. Hier., in Breda, hadden we iets der gelijks, maar hoeveel eenvoudiger en schranderder heeft men hier dffmoei- lijkheid opgelost. Er was door een particulier een brug geslagen over de Mark. Toen de cement-ijzeren brug gereed was, bleek tot verbazing van den Raad en het dagelijksch bestuur, dat de brug niet gelegd was op de plaats die op de ingediende teekening was aange geven, en ook, dat ze 52 c.M. te laag was. Over de eerste afwijking is men het nog niet eens, maar de tweede zal op een door B. en W. aangegeven vernuftige wijze worden weggenomen. Het dagelijksch bestuur van Breda heeft r_l. in een prae-advies den be- wonderenswaardigen .raad gegeven, om, als de brug te laag was de vaart te laten uitdiepen. Het onweder. Maandagavond is de bliksem ge slagen in r.et café „Amicitia" van den heer Blanc, aan den Brielschen straat weg, onder Nieuw-Helvoet„ waardoor het geheele gebouw en de inboedel een prooi der vlammen is geworden. Alles is verzekerd bij de Utrechtsche brandwaarborg-maatschappij, het ge- bo .w in herbouw voor f7300, de in boedel voor f 3000. Te Ooltgensplaat is een droogschuur met zaden van de wed. Ras door het hemelvuur getroffen en afgebrand. Bij Nieuwe Schans is Dinsdag de bliksem geslagen in de behuizing, waarvan eigenaar en bewoner de heer J. IJzer, diens echtgenoote en een dienstmeisje. Hot hemelvuur sloeg van boven achter in de behuizing, waarin het voor eenigen tijd gewonnen hooi was geborgen en veroorzaakte brand. Het huis van IJzer staat op ongeveer 20 min. van N. Schans, vlak tegen over de Boneschans, te Bunder Neu- land; op ongeveer 50 meter de grens tusschen Duitschland en Nederland. Vanaf de Boneschans, als ook van Bunder Neuland, werd dan ook zeer spoedig hulp verstrekt, wat ook wel noodig was, daar IJzer, die eerst on langs van een ziekte herstelde, en zijn vrouw beiden ruim 80 jaren zijn. De oude vrouw die zeer zwak op den gang is, moest uit de behuizing wor den gedragen. Men heeft echter nog vrij wat van den inboedel kunnen redden. Te ongeveer 7 uur lag alles aan den grond. IJzer en echtgenoote werden voorloopig bij familieleden te Boneschans onder dak gebracht. Brand weer die van Bunde moest komen, alsook de Duitsche politie, waren af wezig. Toen dus de redders niet meer noodig waren, werd het een echte roof boel. De tuinvruchten werden ver treden, om de vruchten van de hoo rnen te plukken, die in vrij groot aantal om het huis staan. Alles was tegen brandschade verzekerd. Ongelukken. In het oude entrepotdok te Am sterdam is een schuitenvoerder door het uitschieten van zijn vaarboom te water gevallen. De man is 20 minuten later door middel van dreggen leveidoos opgehaald. Te Hoogstraten, bij Baarle-Nas- sau, is een leidekker van een dak gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Maandag kwam de 69-jarige D. Schut te Groningen bij de firma Hoving, in bouwmaterialen aldaar, om eenig cement te koopen. De man viel in een hak met onge- bluschte kalk, tengevolge waarvan hij zoodanig aan het hoofd werd ge schonden, dat hij waarschijnlijk voor altijd zijn gezicht zal moeten mis sen. Te Rhenen heeft een treurig on geval plaats gehad. De heer J. K., die met zijn echtgenoote en kindje daar in pension was,| ging met dén heer H. uit Rhenen, bij het Rhe- densclie veer in den IJsel zwem. men. Beiden geen uitstekende zwem mers, waagden zich te ver buiten de krib, de heer K. zonk en poog de zich nog aan zijn metgezel vast te grijpen. Deze redde zich met moeite, maar de heer K. werd door den stroom meegevoerd en zijn lijk is nog niet gevonden. De verdronkene was 28 jaar. Men schrijft uit St. Oedeurode d.d-, 13 Augustus Hedennamiddag te ongeveer half zes werd door de tram, komende van Vechel, in Eerschot het drie jarig kindje van K. overreden. Het geheel verpletterde lichaampje werd van onder de machine opgenomen. Deze treurige gebeurtenis is des te aangrijpender, daar dezelfde ouders nog onlangs plotseling een kindje door den dood verloren. Dinsdagavond tusschen zes en zeven uur had een ernstig onge luk plaats aan de Oosterhaven te Groningen. Een paard, gespannen voor een korenwagen, toebehooren- aan den stalhouder Heikens aan den Oudeweg, en waarop reeds een twintig zakken waren geladen, werd door een vlieg aan den kop gesto ken. Het dier schrikte dientenge volge zoodanig, dat het achteruit week, waardoor de wagen van den wal op het schip, waaruit het graan werd gelost, terecht 'kwamhet paard bleef op den wal, doch ge raakte van de been. In het schip was de meter-weger Arend Lameijer bezig met zijn werkzaamheden en deze geraakte onder den vallenden wagen. Toen hij uit zijn benauwde positie was, verlost, klaagde hij over pijn in de borst, wat den inmiddels versche nen geneesheer, dr. Van Calcar, aanleiding gaf hem per rijtuig naar zijne woning te laten vervoeren vanwaar Lameijer, na verbonden te zijn, is overgebracht naar het R. Katli. Ziekenhuis. De toestand van den patiënt, die drie ribben heeft gebroken en wiens borstvlies is gescheurd, was niet zonder zorg. Prov. Gron. Ct.) Voor het akte-examen L.O, (hand- teekenen) zijn te 's-Gravenhage ge slaagd onze stadgenooten de heeren H. van Calsem en F. A. Mooii. Voor het examen gymnastiek L. O. is te Utrecht geslaagd de heer J. A. Verhoog, alhier. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van den Raad van beroep (Ongevallenverze kering) alhier, onze stadgenoot, de hr. Mr. J. H. Thiel, advocaat en procureur. ijks-Waterstaat.j Bij beschikking van den Min. van Waterstaat, is, met ingang van 1 September 1906 bepaald, dat; a. de ingenieur van den Rijks waterstaat der 1ste klasse met den titel van hoofdingenieur D. J. Steyn Parvé, thans ingenieur in het ar- rondissement Haarlem der 9de di rectie, zal dienst doen onder de be velen van den hoofdingenieur-di recteur van den Rijkswaterstaat in het 6de district, als ingenieur in het arrondissement Utrecht dier di rectie ter standplaats Utrecht; b. de ingenieur van den Rijks waterstaat der 3de klasse, J. G. Scharp, thans toegevoegd aan den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, in de 2de en 3de direction ter standplaats 's-Graven- hage, zal dienst doen onder de be velen van den hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat in de 9de directie, als ingenieur in het arrondissement Haarlem, dier directie ter standplaats Haarlem 2o. de ingenieur van den Rijks waterstaat der 3de klasse A. E. Kern- pees, thans onder de bevelen van den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de 2de en 3de directiën en toegevoegd aan den ingenieur in het 2de rivier-arron dissement ter standplaats Arnhem, wordt verplaatst naar 's-Gravenhage ten ei tide dienst te doen op het bureel van voornoemden hoofd-in- genieur-directeur. Katli. Soc. Actie. Gisteravond is in het gebouw „St. Bavo" de oprichting tot stand geko men van een afdeeling van de Katli. Sociale Actie in Haarlem. Een 7-tal R - jj» '•fa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2