Is. Saterdag 18 Aug. 1906. No. 6376. 31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. )rt liefde en plicht. ES Usschen Hoop en Vreeze. BUITENLAND. BINNENLAND. 877- ABONNEMENTSPRIJS fL20 inraipl Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post K['2 'EL Afzonderlijke nummers1,$^® '%/V^"'" ,Vïra)N- E^#ÈESTDAGEN. Per 3 maanden voor Haarlem I)1T BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHAL^ AN. ^fJREAUX IJILEN.^-- St. JANSSTRAAT 1, Telefoon No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (oontant) Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE k CONTANT. 0.Ö0 „0.10 Hoofdagenten voor kat Buitenland*. Compagnie Générale de Publioitó Strang4re G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suee., Paria, 81bia Faubourg Montmarh». pal. Ri ld en :n. IV. Gezwegen beeft Zijne Heiligheid, %ng zwijgen mogelijk was. Nu Ht het Pauselijk woord geklonken, &&r en beslist. En dat woord is !""'eest een vonnis over de geniepige openlijke aanranding van de ehten der Kerkeen vonnis 'er wetsbepalingen, die soms on- huldig in schijn, alle er op bere nd waren, om de Roomsche Kerk de gevaarlijkste wijze te belagen hare hiërarchie als anderszins. Bedekt hadden de scribenten der egeering reeds te kennen gegeven, 11 de Paus zij ne stem niet zou durven "'heffen tegen de Wet, om de hoogst 'batige gevolgen, welke zijn spreken ehben zou; van de andere zijde ad het Gouvernement door be- 'È-nde nieuwsagentschappen we- e'dkundig gemaakt, hoedanige ''aatregelen van weerwraak het e'nen zou, indien de H. Stoel on- a'iks alles zich vermeten mocht om wet te veroordeelen. Rome heeft gesproken, zonder k'ht te geven op al die mensche- jke berekeningetjes, enkel en alleen attend op de hooge belangen, die e inzet kunnen genoemd van wze worsteling tusschen de Kerk 11 Rrankrijkenharebelagers. Zullen e Pransche Katholieken, gehoor ge- e"d aan de dringende vermaningen bs Pausen, zich scharen om hunne hsschoppen, die, de hoop der kerk- "Hers beschamend, het dreigend ''hisma tot eene hersenschim maak- t,Jl en, gelijk kardinaal Lecot zeide, 'Weroordeelen, wat de Paus veroor- poeld heeft?" Laten wij het hopen. iDe Temps", door onze liberale [Aden altoos met het lieve woor- 'eke „gematigd" of „bezadigd" 'etiteld, heet 's Pausen uitspraak be treurenswaardig en komt reeds met 'A narnen van Denys Cochin en ffeniand Brunetière, die de kerke lijke vereenigingen wèl erkend rilden zien. Is -dat een geniepige toeleg van A „bezadigd, gematigde", maar voor Katholicisme altoos geniepig- Ajandige Temps, om mannen als A beide genoemden, in het kamp Argenen te lokken, die zich het 'echt aanmatigen, om te oordeelen ;vat, al dan niet goed is voor de Kerk? 2oo Denys Cochin en Brunetière anderen in de eerste plaats Ka tholieken zijn, zullen zij zich beijve- *eQ om aan 's Pausen oproep ge hoor te geven, en zich neerleggen „Wie een boek schrijft, eene Pers bezit, beschikt over eene grenzelooze '"acht." (Ernest Hello.) hij de gevallen beslissing, al strookt die niet met hunne wenschen en verlangens. Verdienen zij deneere naam van Katholieken niet, wat waarde heeft dan hunne meening voor ons Gelukt het den vijanden van het Katholicisme andermaal verdeeld heid te zaaien onder onze geloofs- genooten, dan bestaat er alle reden tot vreezen. Immers juist hunne verdeeldheid heeft de Fransche Katholieken in die mate verzwakt, dat zij, milli- oenen tegen de duizenden hunner verdrukkers, telkens onder het juk door moesten. De „trembleurs", de schaapachtigen, die vreesden zich aan koud water te branden, had den altoos de woorden op de lip pen „De wet wil het zoo!" Dura lex, sed lex Zoo kwamen achtereenvolgens de wet op de echtscheiding, op de goederen der Kerkfabriekenzoo werden school en hospitaal verwe reldlijkt, de seminaristen naar de kazerne gezonden, de kloosterlin gen beroofd en verdreven. En 't was altoos de wet. Maar eene wet, gemaakt door eene meerder heid van onvrije fanatici. Thans heeft de Paus gesproken, veroordeelend eene wet, goddeloos en slecht in hare strekking zoowel als in haar ganschen opzet. Gemakkelijk zal 't onzen geloofs- genooten vallen, om den H. Vader te gehoorzamen, indien zij slechts eensgezind zijn. Nu reeds sidderen hunne vijandenhunne kreten van woede getuigen evenzeer als hunne bedreigingen, dat het woord van Christus' Stedehouder op den j uisten tijd gesproken werd, en het krijgs plan van den godsdiensthaat ver ijdeld heeft. Kruidenierszielen als de „Matm mogen tot op een centiem nauw keurig berekenen, of de Kerk 250 a 300 millioen francs verliezen zal door deze veroordeeling der Wet, Petrus' opvolger zou niet wezen, Die hij is, indien zijn gedrag, zijne houding ook in dezen niet de toe passing bracht van de verheven les „Zoek eerst het Rijk Gods en Zijne Gerechtigheid en het overige zal U toegeworpen worden." Verblijdende teekenen mogen ge noemd, dat al de Katholieke Fran sche bladen zich verheugen over de beslissingen des H. Vaders, dat de halfslachtigen hunne benauwd heid niet verbergen kunnen en de slechte Pers zich gedrongen ziet, om open spel te spelen. Als straks de geheime tactiek, de sluwe plannen der Loge geheel ont maskerd zijn, zullen allen zien, welk gevaar de Kerk in Frankrijk be dreigde en waarom „de eenvoudige" Pi us X als de grootste onder zijne voorgangers zijn „V ij mogen en Wij kunnen niet!" deed klinken. Staatkundig Overzicht. Moord en doodslag zijn tusschen Grieken en Bulgaren thans aan de orde van den dag. Nu eeus trekt eene bende Grieken de grenzen over, om hunnen moordlust bot te vieren, dan weder zijn liet Bulgaren, die uit weerwraak al wat Grieksch is om hals brengen. Door den Fransclien gezant te Kon- stantinopel daartoe uitgenoodigd, zul len de vertegenwoordigers der groote mogendheden de Turksche en de Bul- gaarsche regeeringen er op wijzen, dat liet Berlijnsche tractaat geëerbiedigd moet worden en aan de onlusten te gen de Grieken in Bulgarije paal en perk moet gesteld. Uit eene andere bron wordt gemeld, dat Oostenrijk reeds te Sofia en te Pliilippopel liet mogelijke heeft ge daan, om de betrokken regeering aan het verstand te brengen, dat een be schaafde Staat niet optreedt tegen vreemdelingen als thans in Bulgarije tegen de Grieken geschiedt. lederen dag komen nieuwe vluchte lingen te Konstantinopel aan. De toestand wordt voor de Grieken in Bulgarije bepaald onhoudbaar. Vele gezinnen gaan de Servische grens over om zich te vrijwaren tegen den moord lust en de wreedheden der Bulgaren. Te Anchialos heeten een veertigtal Grieken, gearresteerd, onder welke een Bisschop Wassilios en nog vijf andere geestelijken. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij de Grieken tegen de Bulgaren heb ben opgehitst. De geheele bevolking van Athene nam deel aan eene nationale rouwbe- tooging dezer dagen. Zwijgend trok de menigte door de straten, waar alJe winkels gesloten waren. Opschriften werden meegedragen, waarop te lezen stond „wegens den nationalen rouw." In de provinciesteden van Bulgarije hebben opnieuw anti'-Grieksche be toogingen plaats gehad, die zonder bijzondere ongevallen verloopen zijn. Alle Grieksche huizen worden door troepen bewaakt. Te Staminaka en Karnabad hebben Bulgaren de Grieksche kerken bezet, nadat ze door de Grieken ontruimd waren. Voor de pan-Bulgaarsche ver gadering. die morgen te Philippopel gehouden zal worden, zijn uitgebreide militaire maatregelen genomen. Niet temin hebben vele Grieksche families uit de stad de vlucht genomen. Alle Grieksche winkels en magazijnen zijn gesloten. Laten wij hopen, dat het gemeen schappelijk optreden der gezanten uit werk e, dat er spoedig aan deze menscli- onteerende moorderijen een einde ko- me. DUITSCHLAND. Koning Eduard is vertrokken, gelijk hij gekomen is: met eene hartelijke omhelzing. Bij hot „au revoir", tot wederziens, toen de trein zich in be weging zette, drukten de vorstelijke personen elkaar nogmaals hartelijk de hand. Over het algemeen is de Duitsche pers even voldaan over het bezoek als de Engelsche. In beide landen hoopt men, dat de wereldvrede nu weer grooter waarborgen hebben zal. De Hamburger Neueste Nachrichten be treurt het, dat er geen klein redevoe- rinkje gehouden is. Heeft de Keizer, beducht van zijn mond voorbij te praten, zich „het zwijgen is goud" her innerd Voor het overige kunnen wij niets anders zeggen, dan wat wij gisteren reeds schreven: eerst later zal blijken, of dit bezoek iets meer was dan eene beleefdheid, en of de verstandhouding tusschen Engeland en Duitschland er beter op worden zal. Ilct laatste dur ven wij op goede gronden betwijfelen. Wij vermeldden reeds, dat minister Podbienski van den Keizer de uitnoo- diging ontvangen zou hebben, om zijn ontslag te nemen. Nader wordt daaromtrent gemeld, dat die uitnoodiging in verband zou staan met de Koloniale schandalen der firma Tippelskirch en Go, met welke firma, die zoowel voer bij de Duitsche Kolonisatie, hij betrekkingen onderhield. Minister Podbienski heeft de Lolcal Anzeiger gemachtigd te verklaren, „dat hem 'tot op dit oogenblik nog niets van een uitnoodiging om af te treden bekend is, en dat hij ook nog geen ontslagaanvrage heelt ingediend". RUSLAND. Een telegram aan de Loss. Ztg. uit Warschau meldt Woensdag nacht hebben soldaten in de Joden wijken gruwelijk huisgehouden. Zij doodden en verwondden tal van voor bijgangers. Vele straten werden voor het verkeer gesloten en de huizen doorzocht. Te Wloclawck werden eer gisteravond vijf politiebeambten ge dood. Te Radom werd een bom in het politiebureau geworpen. Hier viel een doode,ter wijl velen werden gewond. Te Plock werden zeven politiebeamb ten gedood. De soldaten vuurden op het volk. Ook hier vielen dooden en gewonden. Tal van inhechtenisnemin gen hadden plaats. Er zouden niet minder dan 240 per sonen gedood of zwaar gekwetst zijn. Omtrent de aanleiding tot de on lusten te Warschau wordt aan de Foss. Ztg. nog geschreven, dat de revolu tionairen Woensdag uit woede over de gevangenneming van honderdveertig fabrieksarbeiders, op verschillende plaatsen in de stad aanvallen deden op de politie en de militaire patrouil les. De reeks van aanvallen wérd begonnen door een jongen man, die in de voorstad Praga een soldaat en een politiebeambte doodschoot en daarop in een winkel vluchtte. Een der sol daten, die hem vervolgde loste in den winkel een schot, waardoor hy de winkelierster doodde. Met een tweede schot wondde hij den vluchteling, die daarop naar het militaire ziekenhuis werd overgebracht. In de Solnastraat werd een agent gedood, in de Maar- schal kstftiat vielen drie politiebeamb ten en twee soldaten, en zoo ging het voort. Natuurlijk bleven de troepen het antwoord niet schuldig en op verschillende plaatsen vuurden zij maar in den blinde op de menigte los. Het aantal der hierbij gedooden kan zelfs niet bij benadering worden opgegeven. Onophoudelijk werden lij ken van op straat gedoode menschen naar het lijkenhuis gebracht. Vele gewonden hielden zich schuil, omdat de soldaten eiken gewonde, dien zij meester konden worden, gevangen namen. Uit het zomerkamp werden nieuwe troepen te hulp geroepen. Sterke af- deelingen van 20 tot 50 man, te paard en te voet trokken door de straten en hielden alle voorbijgangers aan, om te onderzoeken of deze ook wapens bij zich hadden. De stemming in de stad is zeer gedrukt. De straten in de Joodsche wijk zijn geheel verlaten; want de patrouilleerende soldaten slaan ieder voorbijganger met de ge- weerkolven neer. Des middags werden twee bommen geworpen door een ven ster van een der politiebureaux. AMERIKA. Nieuwe Aardbevingen Een rampspoedig jaar hebben wij 1906 al eens genoemd. Uit Chili en Argentinië komen thans telegrafische berichten, welke nieuwe rampen aan kondigen, aardbevingen, in die streken veelvuldig voorkomend. Valparaiso (in het Nederl. „Paradijs dal"), hoofdstad van de provincie van dienzelfden naam, is op een na de voornaamste stad van Chilihet kan de eerste zee- en handelsplaats van Zuid-Amerika's westkust worden ge noemd. Daar waren de schokken het hevigst en werden zij onmiddellijk gevolgd door uitelaanden brand op meerdere punten. Hoe 't er eigenlijk geschapen staat, is tot op dit oogenblik niet met zekerheid te zeggen. De laatste telegrammen van dezen nacht zijn zeer tegenstrijdig. In het eene wordt de verwoesting der geheele stad, het verlies Van veel menschen - levens aangegeven, het andere noemt die berichten overdreven. Wel zijn de aardbevingen ernstig geweest, staan de zaken stil en zijn vele gebouwen verwoest, maar menschenlevens zou den niet te betreuren zijn. In 1820 telde Valparaiso nog slechts 6000 inwoners, thans telt het er ruim 135.000. De bewoners leven van han del en industrie. Wij laten voor onze lezers de voornaamste aardbevingen, die de laatste eeuwen de aarde teisterden even volgen Lima, 28 October 1746Lissabon, 1 November 1755, die zich van Groen land tot Afrika, ja tot Amerika uit strekte, zoodat de gelijktijdig daar door geschokte oppervlakte ongeveer een dertiende deel van het geheele aardoppervlak bedroegCalabrië, 5 Februari 1783Ecuador, 4 Februari 1797aan den Mississipi, benedens- strooms van St. Louis, 13 Juni 1811; Caracas, 26 Maart 1812Valparaiso en Chili 19 November 1822; op Ter- ceira, 12 Juni 1841op Guadeloupe, 8 Februari 1843; op Soembawa, 15 April 1842 en op Haïti, 7 Mei 1842; te Cuinana, 15 Juli 1853te San Sal vador (Midden-Amerikaj in den nacht van 16 op 17 April 1854te Brussa, 28 Februari en 18 April 1855in Wallis 25 Juli 1855te Jeddo (Japan), 12 November 1855; voorts in de om streken van Napels (Atena, Padula, Poltu); sedert 16 December 1857, te Korinthe, 12 Februari 1858; in Mexi co/19 Juni 1858; in Quito, 22 Maart 1859; te Mendoza, 28 Maart 1861; in Ecuador en Peru, midden Augustus 1868; in Kalifornië, 21 October 1868; in Belluno, 8 Augustus 1873; op Ischia, 28 Juli 1883; aan de Riviera, 23 Februari 1887; westelijk van Tokio (Japan), van 28 October tot 15 No vember 1892; op Luzon, den 16en Maart 1892op Zante, in Augustus 1892 tot Januari 1893; in Thebe, 22 en 23 Mei 1893in Lokris, 20 April en volgende dagen van het jaar 1894; in Japan, 28 April en 20 Juni 1894; in Konstantinopel (het middelpunt lag waarschijnlijk in de Zee van Marmora) en aan de Oostzijde van de Etna, in den zomer van 1894; in Ar gentinië, 27 October 1894; in Zuidwest- Duitschland, 13 Januari 1895 en 22 Januari 1896; in Midden-Silezië, 11 Juni 1895; bij Florence, 18 Mei 1895; bij Laibach, 14 en 15 April 1895 en 15 Juli 1897in het Missisipibekken, 31 October 1895; op het IJsland van van 26 op 27 Augustus, en van 5 op 6 September 1896; in Ecuador, 3 Mei 1896; in Chili, 13 Mei en volgende dagen van het jaar 1896; in Japan, 31 Augustus 1896; in Zuid-Australië, 12 en 13 Mei 1897op Mindanao, 8 October 1897in Mexico en Noord- Borneo in den nazomer van 1897; in Indië, 12 Juni 1897Californië, 30 Maart 1898; in Venezula, 29 October 1900; enz. Voor den allerlaatsten tijd komen hier nog bij de aardbevingen op Formosa, van den Vesuvius, en in San Francisco. Men kan wel beweren, dat eiken dag ergens op aard een aardbeving plaats heeft. Van het Loo. Ten Paleize is aangekomen de Op- per-Stalmeester Baron Bentinck. De Directeur van Hr. Ms. Kabinet Jhr. Vegelin van Claerbergen is weder naar den Haag vertrokken. In zijne plaats is op het Loo aangekomen Ba ron de Vos van Steen wijk. Gistermiddag hebben, niettegen staande het minder gunstig weder, de Koninginnen wederom een rijtoer gemaakt, ook door het dorp Apel doorn. Uit de Hofwereld. Naar de Zeeuw verneemt, zal H. M. de Koningin-Moeder, in de maand September a.s. de tentoonstelling van oud goud en zilverwerk te Middel burg bezoeken. De minister van Buitenlandsche Zaken is gisteren naar het Loo ver- vertrokken, ter audiëntie bij H. M. de Koningin. Raad van State. Openbare vergadering van den Raad van State, Afd. vo«r de geschillen van bestuur, op Woensdag 22 Augustus a.s., des voormiddagsj te elf uren. FEUILLETON. 40. Hij had zich niet vergist en ver schafte zich voor 20.000 mark een "Medeplichtige, die hem van den hin- 'Krlijken man ontsloeg, met andere "voorden: de advocaat is medeplichtig. Hoe zou men ook anders zijn hou- 'ng op den morgen na den moord Verklaren? Hem werd meegedeeld dat s'en verdacht uitziend man een wissel ?an 20.000 mark op zijn naam ter 'etaling aanbood maar hij beval ter- Hond dat geld uit te keeren, daar hij "Vel wist dat Sclineidewin geen gunsti- ken indruk Icon malcen. Ons bezoek h;u zij neut verwonderde hem volstrekt Miet, hij was er op voorbereid en speelde een inderdaad meesterlijk ver jonnen komedie. Hij beken ie, in die Veronderstelling, dat men dan geen Verder onderzoek zou doen. Met uw overgroot wantrouwen, mijn beste commissaris, heeft hij bepaald geen rekening gehouden? voegde Bock er met een glimlach bij. Maar waarom bekende hij dan? vroeg Wachtel, die te vergeefs den indruk, die de woorden van den rech ter van instructie op hem maakte, zocht te niet te doen. Maar dat is toch zeer eenvoudig, ging Bock op overtuigenden toon voort. Wilser wilde zijn medeplichtige tijd en gelegenheid geven om te vluchten en zich in veiligheid te brengen. De berekening van den advocaat was als volgt: hij wacht 14 dagen, hoogstens 3 weken en trekt dan zijn bekentenis weer in. Daarbij noemt hij den waren moordenaar en daar hij diens woning en alles wat er in den nacht van den moord gebeurd is, nauwkeurig kent, moet men aan zijn woorden wel ge loof hechten. Men doet onderzoek, een huiszoeking in de Visscherstraat 4 brengt de voorwerpen aan het licht, die gij thans in de matras hebt ge vonden beste Wachtel en er be hoort niet veel scherpzinnigheid toe om dit duidelijk te begrijpen, de ad vocaat Wilser komt als een lam zoo onschuldig in de maatschappij terug, ontvangt de gelukwenschen van zijn vrienden en kennissen, de couranten verheerlijken hem als een martelaar, zijn practijk verdubbelt en de justitie heeft er liet nakijken van, want de ware moordenaar zit reeds lang in Amerika, waar hij een vroolijk leventje heelt van het bloedgeld. Bock had met het vuur der over tuiging gesproken en keek de aanwe zigen thans triomfeerend aan. Langen tijd stond de commissaris peinzend met de hand aan het voor hoofd. Hij kon de inzichten van den rechter van instructie niet weerleggen en tocli zeide liem een inwendige stem, dat diens veronderstellingen verkeerd waren. Neen, neeu en nogmaals neen, de zoon van zulk'een moeder, de ver loofde van een zoo lieftallig meisje kan niet schuldig zijn aan die bloe dige daad. Alleen op die wijze kan men de opvallende aanwezigheid van de door u in de woning van Schneidewin ge vonden voorwerpen verklaren, ging de rechter van insructie op een toon van gewicht voort. De kerel zou an ders zoo dom niet geweest zijn voor werpen bij hem te houden, die hem vroeg of laat zouden verraden. Neen, zij moeten gevonden worden, dat was zoo tusschen de twee medeplichtigen afgesproken, maar eerst, zooals ik zeide, na verloop van eenige weken, wanneer de eigenlijke moordenaar in het land der vrijheid een veilige schuil plaats gevonden en het zich daar recht gemakkelijk gemaakt had. Daaromtrent kan men toch een andere opvatting hebben, voerde de commissaris hiertegen in. De moorde naar heeft volgens mijn inzicht niet geweten, hoe hij zich veilig van deze bewijzen zijner schuld zou ontdoen. Ik geloof niet, dat de moord lang te voren beraamd is, integendeel, ik stel mij de toedracht aldus voor; Wilser was door Schneidewin bij zijn vader ontboden. Die twee waren overeenge komen, den advocaat door bedreigin gen een groote som geld af te persen en die som zouden zij met elkaar deelen. Misschien maakte Arthur Wil ser moeielijkheden, wellicht begrepen de twee schelmen, dat de rechtsge leerde zich niet voor een tweede maal zou laten plunderen, mogelijk heeft hij zich met een dergelijke bedreiging uitgelaten dat zou verklaren hoe de hond, die zag, dat hij een drei gende houding tegenover zijn meester aannam, hem aangevallen en in de hand gebeten heeft hoe dan ook, in elk geval heeft Schneidewin, die in de alkoof verborgen was, geboord, dat Arthur Wilser niet voornemens was zich verder te laten plukken. Tpen is het vreeselijk besluit eerst bij hem opgekomen. Waarom zou hij den ouden Wilser in bet bezit laten van de som, die door den wissel van zijn zoon werd vertegenwoordigd Wat was een voudiger, dan den argeloozen oude van kant te maken? De verdenking zou toch op niemand dan op den jongen advocaat vallen, terwijl hij, Schneidewin, don volgenden morgen bijtijds het geld aan de Nationale Bank zou gaan ontvangen en het dan met niemand zou behoeven te deelen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Snel besloten greep Schneidewin het scheermes dat voor de hand lag en naderde op de teenen zijn argeloos slachtoffer, dat nog vol hebzuchtige verrukking het kost bare stukje papier zat te bekijken. Een krachtige snede en alles was gedaan. De hond kwam verwonderd naderbij. Schneidewin besloot deze ofschoon stomme getuige van zijn gruweldaad eveneens te dooden. Hij riep het dier, dat hem zeer gedwee was, in de alkoof en doodde het ook door een enkele snede met het vlijmscherpe scheermes. Toen nam de misdadiger koelbloedig zijn maatregelen om alle verdenking op den onschuldige te werpen. In juiste berekening wierp hij het lijk, dat nog aan de tafel zat, op den grond en, goed bekend met de eieaijirdigheiin van den verslagene, schreef hij de bloedige letters links daarvan op, waarna hij ook de linkerhand van zijn slachtoffer met bloed bemorste, opdat het de schijn zou hebben, als had de stervende met een laatste krachtsinspanning den naam van zijn moordenaar met zijn eigen bloed opgeteekend en daarna verwijderde zich de misdadiger. Het viel hem gemakkelijk het huis onop gemerkt te verlaten, daar hij een huis sleutel had, waarvan hij zich vroeger reeds, met of zonder voorkennis van den bewoner, had meester gemaakt. Natuurlijk ging hij regelrecht naar huis en daar hij donkere kleeding droeg, be hoefde hij niet te vreezen, dat de bloed vlekken op zijn broek hem in den avond zouden verraden Wordt vervolgd). AIN TIEN PR 4 j flGITE AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1