BINNENLAND. Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. TURKIJE. Uit Konstantinopc-l wordt een en ander gemeld omtrent een gevecht, dat zes uren duurde en plaats had in het district Kotchapa in het vilajet Uskjub tusschen de bezetting van drie Turksche blokhuizen en de Bulgaarsche grenstroepen. Over het aantal gewon den geven de berichten geen cijfer. Er zijn 3 dooden aan de zijde der Bulgaren gevallen. Bulgarije is een land, dat nog steeds onder de suzereiniteit van het Turk sche rijk staat, en du3 minder vrij in zijn bewegingen is dan Roemenië. De Porte meent dan ook, dat zij den toe stand in Bulgarije niet langer mag dulden en heeft aan de mogendheden daarvan kennis gegeven. Op grond van haar positie, zooals die bij het tractaat van Berlijn is omschreven, en van haar plicht om de personen die tot het Grieksch-orthodoxe patriarchaat behooren te beschermen heeft de Porte besloten niet langer het voort duren van dien toestand te dulden. Op wat manier moet later blijken. RUSLAND. Telkens maken de bladen melding van de instelling eener militaire dicta tuur ook wij maakten ons tot echo van dit bericht. Het Telegraafagent- schap spreekt het nu beslist tegen en noemt al deze geruchten uit de lucht gegrepen. De krijgsraad te Kroonstad veroor deelde heden 10 deelhebbers aan den gewapenden opstand ter dood en 122 tot dwangarbeid. Vijftien beschul digden werden vrijgesproken. De nieuwe Doema zal, naar het heet, belangrijk vergroot worden. Men spreekt van 150 zetels meer. In 't Taurische paleis begint men al weer met ombouwen van de zittingszaal, die toch al klein was voor de 560 plaatsen, die evenwel nog niet alle bezet waren, te vergrooten Van hetLoo. Prins Hendrik kwam Zondagmor gen te ongeveer half acht te Apeldoorn aan, vergezeld van zijn adjudant Van Suchtelen. De Koningin ontving den Prins op het bordes. Te 2 uur des middags maakten Ko ningin en Prins een rijtoer naar Soe- ren. Bij den terugkeer naar het paleis juichte een talrijk publiek het Ko ninklijk Echtpaar toe. De Minister van Marine is gister ochtend naar Het Loo vertrokken ter audiëntie bij H. M. de Koningin. De Koning van Denemarken ont ving gisteren den commandant van de „Piet Hein", kapitein ter zee baron Mulert en den eerste-oflicier in audiëntie. Nederlandsche Boter in Engeland. De consulent van Friesland voor landbouwzaken in Engeland, Dr. J. J. L. van Rijn, doet in zijn jongste verslag eenige mededeelingen naar aanleiding van het rapport der En- gelsche botercommissie, waarin het goede onzer botercontröle wordt er kend, maar waarin alleen Nederland wordt genoemd, waar over invoer van vervalschte boter wordt gesproken. Niettegenstaande alle opofferingen, welke de Nederlandsche zuivelberei ding zich sedert jaren getroost heeft zegt Dr. Van Rijn, moeten wij nog steeds met leede oogen aanzien, dat in een officieel Engelsch stuk al leen ons land wegens uitvoer van ver valschte boter gebrandmerkt wordt. Een nieuwe Boterwet in Nederland is hoog noodig; dat bewijzen o.m. ook de vele boterprocessen, welke in En geland aan de orde zijn. Het Rijks-contrólemerk zal in En geland ongetwijfeld groote diensten bewijzen, maar toch zal het niet in alle gevallen voldoende zijn. Genoem de botercommissie is van oordeel, dat de verantwoordelijkheid alleen moet berusten bij den persoon, die de bo ter in Engeland ontvangt; men wil daar garantiebewijs van iemand, in Engeland woonachtig, die als verte genwoordiger van den buitenlandschen leverancier optreedt en zich voor de zuiverheid der boter aansprakelijk stelt. Om aan den handel te gemoet te te komen, zal het noodig zijn, dat de zuivelbereiders in .Nederland zorgen ten allen tijde iemand in En geland te hebben, die voor de zuiver heid hunner boter zal willen instaan als zulks geëischt wordt; vele moei lijkheden zullen daardoor worden voor komen. Uitbetaling van postwissels. De Rotterdamsche Kamer van Koop handel heeft besloten aan ZEx. den Minister van Waterstaat een schrij ven te richten waarin wordt aange drongen de gelegenheid tot uitbetaling van postwissels langer open te stel len. Oplossing der Damkwestie. Door den Gemeenteraad te Amster dam is goedgekeurd een plan tot ont eigening van den geheelen zuidelijken Vijgendam van hoek Nes dus tot hoek Rokin toe, terwijl in dit plan mede de onteigening is opgenomen van de huizen uit de Nes nummers 24, 6, 8, 10, 12 en 14 tot aan de Hermietensteeg. Staande dus in de Nes voor de frontlijn Hermietensteeg-Vij- gendam zullen alle hierachter liggende perceelen tot aan de tramlijn van het Rokin toe worden geamoveerd. Voorts is, naar wij vernemen, door den Gemeenteraad goedgekeurd een plan tot onteigening van het geheele huizenblok tusschen de Vischsteeg en den Vijgendam. Beide onteigeningen zijn reeds bij de Regeering aangevraagd. Zooals uit een en ander blijkt, na dert de Damkwestie, die Amsterdam zoovele jaren bezig houdt, thans snel haar oplossing. Door de voorgenomen onteigening van beide groote huizen blokken, kan de Gemeente den toe stand beheerschen, en in verband met het doortrekken van een breede Dam straat, het Damvraagstuk naarwensch oplossen. Onnoodig te zeggen, dat de verdwijning van het Commandants- huis (gemeentelijk-eigendom) daarbij als nummer een op het program voor komt. Het dwangbevel aan den Haag. Schrijvend over het optreden van de Regeering tegen de gemeente Den Haag in zake de rijwielverordening, schrijft het Hbld. merkten wij op, dat het nog niet geheel was opge helderd hoe de Regeering tot ingrij pen was gebracht. De heer G. B. Pos te Baarn, tweede voorzitter van den A. N. W. B. ves tigt nu onze aandacht op het feit, dat door het Bondsbestuur is gereques- teerd aan Ged. Staten en dat deze daarop hebben geantwoord, dat door hen de aandacht van den Minister v. Waterstaat op de in het adres ge wraakte bepaling der verordening was gevestigd. Ongevallenwet. De minister van Landbouw, nijver heid en handel heeft naar aanleiding van een verzoek vanwege de schippe rij om in een lagere klasse bij de On gevallenwet 1901 te worden gerang schikt, medegedeeld, dat nog geen voldoende ervaring is verkregen, om te kunnen beoordeelen, of het schip persbedrijf inderdaad in een te hooge klasse bij de ongevallenwet is gerang schikt. Eerst na het opmaken der wetenschappelijke balans zal kunnen worden overwogen of dit bedrijf in een lagere klasse behoort te worden gerangschikt. Het Middeleeuwsche Feest. De genoodigden aan het gecostu- meerde feest, dat door de leerlingen der Rijksschool voor Kunstnijverheid te Amsterdam, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der school op 6 Sept. op het Muiderslot zal gegeven worden, zullen des middags ongeveer half een per Gooische stoomtram aankomen, om door den Baljuw van Muyden ontvangen en naar het slot geleid te worden. Nadat de Graaf de welkomstrede zal hebben uitgesproken, wordt het slot bezichtigd, is de nar aan het woord en neemt het defile der gecos- tumeerden een aanvang. De voornaamste deelnemers aan het feest zijn: Hertog Willem v. Beieren, graaf van Holland (de Heer Jos. Ber den); Margareta van Bourgondië, echtgenoote van Willem v. Beieren (mej. C. van Amstel)Hertog Jan van Bourgondië, graaf van Vlaanderen en Artois (de Heer C. de Wit)Margareta v. Beieren, echtgenoote van Jan v. Bourgondië (mej. B. Baron); Jan v. Touraine, dauphin van Frankrijk (de Heer W. Papenhuyzen); Jacoba v. Beieren, gravin van Holland, echt genoote van Jan v. Touraine (baro nesse J. v. Boetzelaer); Arend van Leyenburgh baljuw van Muyden (de Heer B. Ingen-Housz)Mevr. van Leyenburgh (mej. M. Biallosterski) en Hendrick van Manden (de Heer W. Golberdinge). Voorts stellen een aantal jongelieden, herauten, schildknapen, krijgsknechten, wachters enz. voor. Na afloop van het feest op het slot, dat een geheel intiem karakter draagt en waar het streng verboden is kiek- toestellen mee te nemen, zal een diner in het Badhotel te Muiderberg plaats hebben. Uit de Zaandamsche haven. De commissie van onderzoek is nog bezig uit te maken in hoeverre het ontslag der 19 houtwerkers van de firma William Pont gerechtvaar digd kan heeten. Zaterdag zijn door de firma bijna alle losse werklieden ontslagen, ter wijl heden geen nieuw volk werd aan genomen. Hoewel zich geen incidenten voordeden, vreest men toch voor nieuwe moeilijkheden. Haven van Texel. Zaterdag a.s. hoopt de Commissaris der Koningin van Noord-Holland deze gemeente te bezoeken. Men ver moedt, dat dit bezoek in verband staat met de wenschelijke ha ven ver beteringen. Het conflict in de Amsterdamsche haven. In de partieele staking der veem- en dokwerkers te Amsteredam is geen verandering gekomen. De patroons- vereeniging vergadert druk. Staking te Enschedé. Het aantal personen, die thans zon der werk zijn, bedraagt omstreeks 200. Van de 35, die staakten waren slechts 9 lid van de vrije organisatie en 14 van andere vereenigingen de and ren zijn niet georganiseerd. De staking was spontaan; volgens fabrieksreglement had men 14 dagen te voren het werk moeten opzeggen en die tijd zou dienstig zijn geweest om te onderhandelen. De arbeiders der Katoenspinnerij „Bamshoeve" vergaderden gistermor gen en stelden de eischen op, die zij aan de Fabrikantenvereeniging schrif telijk zullen laten toekomen. De eischen zijn5 en 10 °/0 loons- verhooging onderscheidenlijk op goe deren, waarvan meer en minder dan f 1 per 100 KG. wordt betaaldvooral verbetering der grondstoffen1 man meer per ploeg afzetters 2 cent loons- verhooging per streng voor de streng- werksters. In een manifest, namens het sta kende personeel verspreid, wordt het goed recht der staking betoogd. BINNENLAND. Weer een inval in een speelhol. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is door de Scheveningsche politie een inval gedaan in de „Deli-Club" gelegen aan den Harstenhoekweg te Scheveningen. Men had vernomen dat daar,, evenals in de villa „Regina" aan den Badhuisweg, een speelhol was gevestigd. Een inval in laatstgenoemde inrichting mislukte, daar de nadering van de politie bemerkt werd en de bezoekers vluchtten. Maar in de „Deli- Club" kwamen een inspecteur en twee rechercheurs binnen zonder dat men hun qualiteit vermoedde en zij konden constateeren dat de inrichting een pu blieke vermakelijkheid was waarzon der vergunning sterke drank werd ge schonken. De clubhouder en zijn tra wanten verzetten zich heftig tegen het onderzoeker werd geroepen - „Gooi ze er uit 1" „Trap ze de deur uit 1" c-n zoo voort en men dreigde een oogen blik handgemeen te worden, wat ech ter werd voorkomen, toen een buiten het gebouw opgesteld hoofdagent met eenige agenten in uniform de inrich ting binnendrongen ondanks de heftige protesten van de bezoekers. Van een menigte bezoekers werden de namen opgeschreven. Het gelukte de politie evenwel niet, de heeren op eenig hazardspel te betrappen, maar vermoedelijk zal het bij dit eene con flict wel niet blijven. De Haagsche misthoorn. Blijkens een ingezonden stuk in Het Vad. is de Koningskadebewoner, die met een misthoorn wraak neemt, over den aanleg van eene kinder speelplaats op het terrein van het Kon. Zool. Botanisch Genootschap, „niemand minder dan dr. Bredius, directeur van het Mauritsliuis, doc tor honoris causa van de Amster damsche Universiteit en eigenaar van het bewuste perceel". De inzender constateert tevens, dat de misthoorn niet het concert in den Dierentuin bederft, maar wel de verdere bewoners van de Ko ningskade ondragelijk hindert. Dierenmishandeling. Door de politie te 's-Gravenlmge is proces-verbaal opgemaakt tegen een man die een door hem gehuurd paard aan het strand te Schevenin gen met een zakschaartje zeven steken had toegebracht' om het dier tot harder loopen aan te zetten. Jeugdige dievegge. Te Breda moest het 6-jarige meisje v. d. M. voor hare moeder eene boodschap doen. Ze kreeg in een portemonnaietje een kwartje mee. Onderweg ontmoette ze het achtjarig meisje v. d. P. Die vroeg of ze 't portemonnaietje eens mocht zien en nam toen de gelegenheid waar er 't kwartje uit te nemen. Toen v. d. M. in den winkel hare boodschap deed, miste ze het kwartje. Van het voorgevallene werd bij de politie aangifte gedaan. Het meisje v. d. P. werd op het politie bureau in verhoor genomen. Aan vankelijk ontkende ze het kwartje te hebben gestolen, doch ten laatste viel ze door de mand en bekende ze voor het kwartje snoepgoed te heb ben gekocht. (D. v. Nbr.) Voortvluchtig. De onlangs van Nunspeet naar Helmond overgeplaatste commies der posterijen en telegrafie J. C. N. is sedert Zaterdagavond j.l. verdwe nen, zonder achterlating van adres. De politie heeft dadelijk een onder zoek ingesteld naar den stand zijner zaken en bewaakt sedert dien zijne woning. Ra, ra, hoe zit dat Een brief, als drukwerk verzon den uit Deventer met het volgende adres den heer dr. J. de Jong, p/a Redactie Vaderland, Den Haag werd, blijkens het aalital stempels op de achterzijde 16 maal aan het postkantoor in Den Haag terugge bracht als onbestelbaar en eindelijk weer naar Deventer terug gezonden met de aanmerkingOn bekend te 's-Gravenhage. Voorzeker merkwaardig. Maar nog aardiger wordt het, geval, waar dezelfde brief in een ander couvert met precies hetzelfde adres gisteravond zonder fout werd bezorgd. Ra, ravraagt het „Vaderland". Wakkere kippen. Van een 7-tal kippen te Zaandam, .die den 19en April van dit jaar het ei verlieten, zijn er twee, die den 12en Augustus j.l. haar eerste ei legden en sedert vrij geregeld zijn blijven leggen. Er bestaat alle kans, dat ook de andere kippen spoedig eieren zullen leggen. Een stakkerd. Gisterochtend, omstreeks negen uur, heeft te Lobith de aldaar ge- stationneerde rijksveldwachter van Bentem, in het nabij deze plaats gelegen „Hol van Mozes", een strook bosch langs den oever van den Rijn, een mensehelijk wezen aangetroffen, grootendeels verborgen onder dicht struikgewas. Te voorschijn gebracht, bleek het te zijn een géheel uitgeteerde man, te zwak om zich alleen te kunnen voortbewegen. Met zachte stem kon hij nog meedeelen hoe hij heette enz. Het laatst had hij als schilder gewerkt te Bocholt in Pruisen. Ge durende de jongste 14 dagen had hij zich opgehouden ter plaatse, waar hij nu gevonden is, zonder te eten, drinkende het Rijnwater, dat hij nu én dan uit de rivier haalde. De man, die er vrij fatsoenlijk uitzag, moest op een wagen naar de Tolkamer worden vervoerd, waar hij voorloopig in den politiewacht werd opgenomen. Daar werd hem aanstonds eenig versterkend voedsel toegediend, en middelerwijl om den dokter gestuurd. Bij zijn komst constateerde deze, dat de ongelukkige in het laatste stadium van tering verkeerde. Welke beweegredenen de man heeft gehad, om op zulk eene vreemdsoortige manier en plaats zijn dood te willen verhaasten (volgens den dokter is zijn einde zeer nabij), is men nog niet kunnen te weten komen. Inderdaad moeten ook sommigen hem, twee weken geleden, nog in oogenschijnlijk betere conditie, langs de huizenrijen hebben zien gaan. Volkswasscherij tc 's-Gravenhage. Door de Raadsleden Vas Dias en Ter Laan wordt aan den ldaagschen Raad voorgesteld, aan de Coöpera tieve Volkswasscherij, te rekenen van 1 Augustus 1906 een subsidie van f648 'sjaals gedurende 10 ja ren uit de Gemeentekas te verlee- nen uitsluitend ter bevordering dat de wTasch van arbeidersgezinnen buitenshuis wordt behandeld. Het voorste] verbindt aan het subsidie o. a. de volgende voorwaarde. Het subsidie wordt telke jare verminderd met het bedrag, dat volgens de overlegde rekening ver tegenwoordigd de winst, die behaald is met het wasschen van goed bo ven het tarief per week van 45 voor een arbeidergezin, bestaande uit een of twee ouders, van 5 cents voor ieder inwonend tot het gezin behoorend kind en van 15 cents voor een dienstbode. Brand. Te Zuid-Eschmarke, gemeente Lonneker, aan den straatweg naar Glanerbrug, is een behuizinge, ge deeltelijk ingericht als buiten van den heer R. H. Roelvink te En schede, gedeeltelijk als boerenwoning en bewoond door den landbouwer Berenbroek, door onbekende oorzaak door brand vernield. Zoo goed als niets kon worden gered. Het vee was buiten. Alles was verzekerd. Er heeft te Veendam een vreese- lijke brand gewoed; meer dan twaalf huizen en boerderijen staan in vlam de ambachtsschool en de Katholieke kerk hebben gevaar geloopen. Ongeluk op het IJ. Het schuitje /Margaretha" van Nieuwendam, gesleept door de motor boot „Hollandia" der H. S. M. werd gisterochtend aangevaren door de uit het Oosterdok komende motor boot „Arnhem". De zoon van den schipper der „Margaretha", de 18-jarige Roelof Sanders van Nieuwendam, trachtte nog het touw stuk te snijden, ten einde daardoor de aanvaring te voorkomen hij viel echter door den schok overboord. De schipper van de „Arnhem" sprong hem onmiddelijk na, doch zonder resultaat. Schipper Tromp van het inmiddels aangekomen sleepbootje „CatharineMaria", tracht te nog door het werpen van een dreg den jongen man te redden, doch toen hij hem ophaalde was hij bewusteloos. Een geruime poos trachtte men de levensgeesten weer op te wekken te vergeefs. De dood was ingetreden. Het lijk is naar de ouderlijke woning ver voerd. Ongelukken. Gisterenmiddag ongeveer 5 u pas seerde langs het Hotel de Hommel een automobiel op weg van Scheve ningen naar Keulen. Terwijl de auto een vaart had van wel 75 K.M. per uur, wilde een der inzittende heeren iets aan de lantaarns verhelpen en I ging daartoe op de treeplank staan. Een der [dames, bevreesd dat de be wuste jongeman met een langs den weg staanden lantaarpaal in aanraking zou komen, begon plotseling te gillen. De chauffeur keek als gevolg daarvan om en verloor zijn stuur, zoodat de auto in volle vaart tegen den lantaarn paal aanreed, een .der voorwielen ver loor en nog verschillende andere be schadigingen opliep. Twee der inzittenden werden ernstig gekwetst in het hotel binnengedragen, alwaar een juist aanwezige genees heer de eerste hulp verleende. De gewonden hebben de reis niet kunnen voortzetten en hebben in het hotel overnacht. Gistermiddag had in een speeltuin bij Nieuwerbrug, Amsterdam, de 13' jarige F. Pit het ongeluk van een schommel tc vallen. Hij brak daarbij zijn linkerbeen. Het eerste verband werd in het Israëlitisch Ziekenhuis alhier aangebracht, waarna hetjongetje ter verpleging naar het O. L. V. Gast huis is overgebracht. Gisteravond kwam een jongen, die in de Sarphatistraat te Amsterdam van de tram wilde stappen, zoodanig met de wielen in aanraking, dat hij bewusteloos en uit vele wonden bloe dende naar het Binnengasthuis is overgebracht. Zondagochtend reden door de Am- stelstraat te Amsterdam twee heeren en een dame op de fiets, die van buiten hierheen waren gekomen om hun familie te bezoeken, De dame slipte en viel, waardoor het wiel van een voorbijkomende postwagen haar over het hoofd reed. Zeer ernstig gewond werd zij binnengedragen bij den apotheker G. W. H'ooru, waar haar de eerste hulp werd verleend. Van daar is zij naar het gasthuis vervoed. jJj Ter hoogte van het Malieveld te 's-Gravenhage, is in den afgeloopen nacht door een stoomtram der S. S., welke te kwart voor een uur naar Scheveningen vertrok, een ongeveer 25 jarig, tot dusver onbekend gebleven man overreden en onmiddelijk gedood. i}: Te Renkum reden Zondagmiddag twee stoomfietsberijders tegen elkaar. De heer Went uit Rotterdam viel en brak een been. Waarschijnlijk door de duisternis misleid is Zaterdagnacht G. M., te Zevenbergen, in den Langewegsvliet geloopen, waaruit zijn lijk Zondag morgen is opgehaald. Gisterenmiddag had te Resteren een treurig ongeluk plaats: G. J. M. viel bij het loeren fietsrijden van zijn rij wiel af en was onmiddellijk dood. Van de vrouw, die te Renkum on- der de stoomtram kwam, waardoor het eene been werd afgereden, is thans ook het tweede been in het St. Elisa bethsgesticht te Arnhem geamputeerd. B. en W. hebben bij het korps brandblusschers alhier eervol ont slag verleend aan den heer P. J. Blern, als sergeant-majoor, onder dankbetuiging voor de aan de ge meente bewezen diensten. Burg. en Weth. stellen aan den Raad voor, den heer L. Sabelis op diens verzoek met ingang van 1 Januari e. k. te ontslaan van de huur van een gedeelte walgrond, gelegen vóór het perceel Oonltere fSpnarne 18 en in huur afgestaan bij Raadsbesl. van 13 Decem ber 1905. Burg. en Weth. adviseeren den Raad gunstig te beschikken opeen verzoek van den heer Mr. Wvan Hulst te Yelp bij Arnhem, om ver gunning tot het dempen van een sloot tusschen de gemeente Heem stede en den Hout, voor zooveel de rechten aan de gemeente betreft en af te wijzen adressant's verzoek tot demping van eene sloot tusschen perceel kad. sec. D no. 37 en het terrein der maatschappij „De Sier- kan". Eerste plechtige H. Mis van den WelEerw. Heer Jos. Janssen Schmidt Wederom was het hedenmorgen feest in de St.-Joseplikerk alhier. Keurig was het priesterkoor ver sierd met groen en bloemen, met vanen en schilden. Te negen uur betrad de WelEerw. heer Jos. Jans sen Schmidt het altaar, geassisteerd door den WelEerw. Heer Kapelaan W. C. Zuidgeest als presbyter assis- tens, de WelEerw.Heeren Kapelaans F. M. K. van Kersbergen en J. J- Bruning als diaken en subdiaken, terwijl als ceremoniarius fungeerde de heer L. Janssen Schmidt, een broeder van den feesteling en als cantores stonden de Eerw. Heeren de Jong en van Veen. De HoogEerw. Pastoor Mgr. B. Dankelman bevond zich in paarsch plechtgewaad aan het altaar. Vooraf intoneerde de pries terschaar denlofzang Veni Creator", waarna de neomyst de H. Mis begon. Na het Evangelie beklom de Wel Eerw. Heer W. J. Slenders, kape laan te Voorschoten den kansel. Naar aanleiding van Jonas 11, 10 beschreef de gewijde spreker op wel sprekende wijze de verhevenheid van den priester, vooral van wege he grootsche offer der H. Mis, dat eëi lof- en dankoffer, een zoenoffer en eet smeekoffer is. Treffend was het toet de Eerw. redenaar de ouders, fa mill en vrienden van den neomyst it diens gebed aanbeval. Door het zangkoor „Te Deurn hiU; damus" werd zeer schoon uitgevoen1 de Mis voor gemengd koor van Joseph Gruber. Onder de H. Mis naderden de oudert en vele familieleden en vrienden tol de Tafel des Heeren en ontvingen uit de handen van den jeugdigen Priester de H. Communie. Op het einde weerklonk de jubel zang „Te Deum Laudamus'" waar mede de kerkelijke plechtigheid be sloten werd. Moge de jeugdige Priester veel arbeiden tot eer van God, tot heil der zielen. Ned. R. K. Volksbond. In de vergadering vair gister avond trad als spreker op de heel S. de Groen, van Voorschoten, lid van het Centraal Bestuur, geen on bekende in onze afdeeling. Spr. wees op den weldadigen in vloed van de H. Kerk op de maat schappij. De H.Kerk verlaagt den werkman niet tot eene machine, maar erkent in hem voor alles het redelijke schepsel Gods, begaafd met eene onsterfelijke ziel. Veel heeft de H. Kerk van hare vijan den te verduren, scherp zijn de wapenen, door de Goddeloozen tegen hare belijders en aanhangers gericht, maar onverschrokken werkt zij voort, met onverflauwden ijver en onverdeelde toewijding aan de verheffing van de Maatschappij en hare leden. Spr. eindigde met een treffend woord van hulde aan het adres der Eerw. geestelijkheid, die zoo geheel volgens de meening van 1 den H. Stoel voor het Katholieke vereenigingsleven en de verheffing van den arbeid ijvert (luid en lang durig applaus). De voorzitter dankte spr. voor zijne gloedvolle rede, waarna werd overgegaan tot de verkiezing van twee leden afgevaardigden naar den Katholiekendag te Delft. Uitgebracht werdenop den hr. Broekhuizen, 68 st.op den hr. Klein, 60 st,; op den hr. Kuiper, 29 st. en op den heer Saggelen 13 st. zoodat de hb. Broekhuizen en Klein gekozen zijn. Medegedeeld werd alsnu, dat voor 14 September a.s. de candidaten voor de openvallende zetels in het hoofdbestuur moeten zijn ingekomen Volgens periodieken rooster treden af de hh. Broekhuizen, Nederkoorn, Overtoom, Visser en Vermijs; de aftredenden zijn onmiddellijk her kiesbaar. Reeds vroeger is er op gewezen, dat vele tuinbouwers met leede oogen de uitbreiding der werkzaamheden van dc Nederl. Heidemaatschappij in de richting van den tuinbouw gadeslaan. Een paar maal is daartegen openlijk geprotesteerd, zelfs is deze kwestie meermalen ter sprake gekomen in de afdeelingen en op de algemeene ver gaderingen van de Nederl. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde. Thans is er weer beroering. Op de algemeene vergadering van de Nederl. Heidemaatschappij hier ter stede op 14 Sept., zal namens deafd. Amsterdam door den heer Frans An derheggen de wenschelijkheid worden betoogd, dat de Nederl. Heidemaat schappij zich ook bezig houde met de aanplanting van vruchtboomen. Tegen deze uitbreiding nu gaan wederom stemmen op. De Nederl. Tuinbonw-Handelsver- eeniging, dezer dagen te Nijmegen vergaderd, heeft dit puut besproken en zij wekt alle kweekers op, die lid zijn der Heidemaatschappij, tegen deze uitbreiding der bemoeiingen te gaan protesteeren op den dag der vergade ring. Verschillende staaltjes werden mee gedeeld van de zeer afkeurenswaardi ge wijze, waarop de Heidemaatschap pij, naar men meent, tracht te con- curreeren met boomkweekers en zaad handelaars. Men betreurde dit zeer, te meer daar de Heidemaatschappij is gesticht door steun van het rijk en ook van vele boomkweekers in den lande. Bovendien ontvangt zij nog jaarlijks een beduidende rijkssubsidie van eenige duizenden guldens. En nu gaat het niet aan, zeggen de kweekers, dat met rijksgeld, waarin toch ook onze belastingpenningen zit ten, ons concurrentie wordt aangedaan. De kwestie is inderdaad belangrijk, te meer omdat het publiek gaarne door de Nederl. Heidemaatschappij wordt bediend. Men hoort niets dan lof over de werkzaamheden dezer maatschappijzij bezit een geoefend personeel, waarop menig kweeker ja- loersch zou kunnc-n zijn. Hoe hef zij. er moet een grensrege ling getroffen worden. De verzending van bloembollen uit onze omstreken is in vollen gang. Ofschoon de prijzen, vooral der tulpen, zeer hoog zijn, woidt er meer naar het buitenland ver zonden dan verleden jaar. Het plan ten van de bloembollen heeft met de narcissen een aanvang geno men. Op de Werf Conrad" is de werk man Hartman aan bet been verwond doordat hij een slag van een slinger vr cl vc co so St le gC w« m w*i ne P< te sc V* Pi co dc m de ni m tei jj£ ik jj- ïk jk VÉ dc vc stc SB-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2