Uit den Omtrek. Kerk en School. Sociale Berichten. Kunst en Wetenschap Land en Tuinbouw. Gemengde Berichten. Laatste Berichten Burgerlijke Stand. van een der kranen tegen dat li chaamsdeel kreeg. Per rijtuig werd hij naar huis vervoerd. De verhouding tusschen den commissaris van politie en het per soneel is er niet beter op geworden. Sedert de oprichting van een vak- vereeniging onder de agenten wordt door hen getracht in den toestand verbetering te krijgen. In denlaat- sten tijd zijn tusschen den commis saris en de vereeniging, naar aan leiding van klachten, enz., brieven gewisseld, en de Gemeenteraad, welke deze aangelegenheden meer malen besprak, zal met dio brief wisseling in kennis gesteld worden. Vanwege de onderafdeeling Ken- nemerland", van den Algem. Nederl. Politiebond, zal op 8 Augustus a.s. te Woestduin, nabij Vogelzang, een schietwedstrijd gehouden worden. Voor dezen wedstrijd zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld, en ook een zilveren medaille geschonken door den Heer Koolhoven, te Bloe- mendaal. Deze wedstrijd, welke enkel onder de leden wordt gehouden en waar niet anders dan met de revolver mag worden geschoten, belooft niet temin hoogst belangrijk te worden. Het tweede elftal van „Amstels Cricket-Club" heeft alhier tegen „Victoria" gespeeld. Deze wedstrijd was in één innings beslist. „Victoria" ging 't eerts aan slag en bracht het tot 132, waar van Harbord er 38 en De Bruijn er 27 had. »A. C. C. II" maakte een totaal Van 91 en verloor dus met 41 pun ten. Gewond. In de „Haarl. Mach. Fabriek" is een werkman door de stoomlier gegrepen en eenige malen rond gedraaid. Inwendig ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Gisteravond ongeveer 972 uui' kreeg op het Spaarne een jong meisje tengevolge van schrik tot driemaal toe een zenuwtoeval. Per brancard werd zij naar de ouderlijke woning overgebracht. BLOEMENDAAL. Openbare verga dering van den Raad der gemeente op Donderdag den 23sten Augustus, des nam. te half 8 uur. - Punten van behandeling 1. Voorloopige vaststelling van de ontvangsten en uitgaven van de Ge meente-rekening over 1905. Rapport Commissie. Staat van achterstallige en on inbare posten. 2. Aanbieding van den Staat van begrooting voor den dienst van 1907. 8. Antwoord aan H.H. Gedeputeer de Staten op brieven van 31 Januari en 27 Juni 190G ter zake van den wegenligger. Concept antwoord door de wegenligger-commissie. 4. Beschikkingen op een drietal reeds voor eenigen tijd ingekomen adressen. 5. Kohier schoolgeld 2de kwartaal 1906. 6. Reclames Hoofdelijken Omslag 1906. 7. Mededeelingen en ingekomen stukken. HEEMSTEDE. Alhier ging de Cric ket, strijd tusschen „V. V. V." 6n „Hoi- landia" om het zilveren kruis, uitge loofd door den Amsterdamschen Cric ket-Bond. „Hollandia" begon met 54 en „V.. V. V." met 84. In het tweede spel" bracht „Hollandia" het tot 28 punten voor een verlies van 6 wickets en gaf toen den strijd gewonnen. Het eerste spel was dus beslissend en „V. V. V." won derhalve met 30 punten verschil. ZANDPOORT. Door de politie is aangehouden de 14-jarige J. F. O. wiens opsporing door de politie te Amsterdam was gevraagd. Hij ver klaarde de ouderlijke woning te zijn ontsloopen en gedurende al dien tijc! tusschen Amsterdam en Zandvoort te hebben gezworven, slapende des nachts onder den blooten hemel en overdag hier en daar een stuk brood vragende. 1-Iij is onder politiegeleide naar Am sterdam teruggebracht. HEEMSTEDE. In onze afdeeling van den N. R. K. Volksbond trad gisteravond onze geestelijke adviseur de ZeerEerw. Heer IJzermans, pas toor, als spr. op. Z.Eerw. waarschuwde tegen de ve lerlei „overdrijving" in het vereeni- gingsleven en ten aanzien van de school. Overdrijving is het wanneer de kinderen in vacantietijd naar de bollenschuren of elders gejaagd wor den, waardoor zij in hunne overspan nen hersenen worden gekrenkt. Deze en meer dergelijke voorbeelden van overdrijving ten kwade haalde de Eerw. spreker aan, de overdrijving ten goede in den godsdienst, den ldoos- terstaat enz. daartegenover stellende. De rede werd aan het slot met warmte toegejuicht. De voorzitter dankte Spr. voor zijne leerzame rede en hoopte op de vol gende vergadering velen aanwezig te zien. Als spr. treedt dan op de AVel- eerw. Heer C. van Tongeren. HILLEGOM. De rijder J. Heij, in dienst der firma Van Zanten en Co, trof Maandagmiddag een ernstig on geval. Het paard voor den wagen be spannen sloeg ter hoogte van Café „Flora" op hol. Heij werd van het voertuig geslingerd en bij den heer Muller binnengedragen. De heer C. Kleijn,arts die de eerste geneeskundige hulp verleende, kon kneuzingen aan borst en beenen con- stateeren. Onder betuiging van veel belangstel ling werd Maandagmorgen het stoffe lijk overschot van den heer N. Boon naar de R. IC. Kerk en de R. K. Be graafplaats begeleid, In plechtigen optocht bewezen het [R. IC. Zangkoor „St. Martinus", de Tobiasvereeniging van welke 'beide de overledene lid, en het Harmoniecorps, waarvan hij oud-president was hun beminden vriend de laatste eer. Namens het zangkoor en liet Harmoniecorps wer den kransen op het graf gelegd. HILLEGOM. Er zal tegen de beschikking van Ged. Staten van Zuidholland, waarbij de onderteeke naars van het adres aan dit college, verzoekende cassatie van het raads besluit, om het schoolgebouw te verhuren aan de Ver. v. M. U. L.O. niet ontvankelijk worden verklaard, bij H. M. de Koningin in hooger beroep worden gegaan. PURMEREND. Tot commies ter gemeente-secretarie alhier is be noemd de Heer II. Klerk, ambtenaar ter secretarie van Wormerveer. Technische Hoogeschool te Delft. De rector-magnificus der Tech nische Hoogeschool maakt bekend, dat hij tot inschrijving voor den cursus 19061907 zal zitting hou den in het gebouw der Hoogeschool, des voormiddags van 1012 en des namiddags van H/23 uren; Dinsdag 4 September en AVoens- dag 5 September voor hen, die zich voor de eerste maal wenschen te doen inschrijven en wel Dinsdag voor hen, wier familienaam begint met een der letters A tot en met IC en Woensdag voor de overige let ters L. tot en met Z; Vrijdag 7 September en Zaterdag 8 September voor hen die reeds een of meermalen zijn ingeschreven ge weest. Een royement geroyeerd. Te Wageningen werden eenige dagen geleden drie stakers van de Germania-Brouwerij als lid van den R.-K. Volksbond geroyeerd, omdat zij tevens lid van den Bierbrouwers- gezellenbond waren. Daarop werd door 30 leden een vergadering bijeen geroepen, waarin zij hun ontevreden heid over dit royement uitspraken. De meesten van hen, tevens lid van hun neutrale vakorganisaties, dreigden te bedanken indien de schrapping der drie bierbrouwers gehandhaafd bleef. Na een bespre king met den bondsvoorzitter, den heer Brouwers, word het royement opgeheven. De patroonsvereeniging „Bouw- kring" te Vlissingen heeft aan den gemeenteraad en aan de directies over de uitvoering van werken het verzoek gericht, medewerking te verleenen om met 1 Januari de loo- nen 2 cent te kunnen verhoogen, waardoor timmerman en metselaar 21 cent en opperman 16 cent per uur zou krijgen. Katholiekendag te Essen. Met den gebruikelijken groet „Gelobt sei Jesus Christus is gis teren te Essen de algemeene ver gadering van Duitschlands Katho lieken geopend. Tot voorzitter werd gekozen de Landgerichtsrath Gröbertot eersten vice-voorzitter Freiherr Clemens von Twickeltot tweeden vice-voorzitter de werkman Joh. Giesberts (M. Gladbach). Gröber noemde deze verkiezing- van een arbeider een gewichtig feit in de geschiedenis van de Katho liekendagen. Het programma omvat: Schoolkwestie, te behandelen door Dr. Porsch, lid van den Pruisischen landdag. Christelijk sociaal- en familieleven door Nicolaas Rache, handelsman te Mainz. Romeinsche kwestie door Burlage lid van 't Hof van Appèl en van den Rijksdag. Feminisme door Lausberg, presi dent van het groot Seminarie te Keulen. Opvoeding door kunst door Dr. Zahn, professor aan de Universiteit te Strazburg. Arolksonderricht door ridder Kra- lik von Meyerswalden te Weenen. De Katholiek in 't openbaar leven door de Witt, lid van den Rijks dag en den Pruisischen landdag. Sint Bonifaciusvereeniging en Weldadigheid door graaf Frederic von Galen. De Kerk en de sociale kwestie door den Eerw. Pater Seile S. J. te Munchen. Plicht der Katholieken tegenover de oplossing der sociale kwestie, door Giesberts. Rijksdagafgevaar digde en secretaris der christelijke ar beids-sy ndi caten Geloof in God, de openbaring en de wetenschap, door Dr. Peter Einig, deken van 't kapittel te Trier. J. A. Presburg. Gisteren vierde te Amsterdam de heer J. A. Presburg zijn 25-jarig jubilée als koor-dirigent. Door zeer velen werd hij 's namiddags in de feestelijk ver sierde koffiekamer van het Palei? voor Volksvlijt gehuldigd. In de eerste plaats door de Liedertafel „Onderlinge Oefening", waarvan hij zoo lange jaren directeur is en welke vereeniging het volgend jaar haar 25-jarig bestaan zal herdenken met een internationalen wedstrijd, die drie weken duren zal. Er had zich ter huldiging van den heer Presburg ook een eere-comité ge vormd, bestaande uit de heeren: Antoon Averkamp, S. Van Dias te 's-Graven- hage, P. Gieleu te Maastricht, Jacques Hartog, M. II. van 't Kruys te 's-Gra- venhage, Daniël de Lange, Philip Loots te Haarlem, W. Robert te Haarlem, A. B. H. Verhey te Rotterdam, Bart Ver hallen te 's-Gravenhage en Bernard Zweers. De verschillende zangvereenigingen, onder leiding van den heer Presburg, hebben in verschillende wedstrijden niet minder dan 40 prijzen behaald. lets over Rembrandt. De quaestie is ontstaan, of Rem brandt mot de linkerhand schilderde. In de Haagsche Ct. was, waarschijnlijk spottend, er op gewezen, dat op cene plaat in de Ned. Spectator Rembrandt het palet in de rechterhand en het penseel in de linkerhand hield. Tegen de verwachting blijkt dat werkelijk zoo bedoeld te zijn. De schil der Henricus antwoordt in genoemd blad het volgende Dat ik in een van De Spectator-platen Rembrandt „links" schilderen liet, heeft zijn oorzaak hierin, dat het mij opgevallen is, dat hij in liet bekende zelfportret op gevorderden leeftijd het kleine vierkante palet in de linker hand houdt en daar dit portret natuurlijk een spiegelbeeld is, is het dus logisch dat Rembrandt „links" schilderde. Hetzelfde is te constateeren in het schilderij, waar hij zichzelven schildert, terwijl Hendrikje Stoffels voor hem poseerde. Daarbij komt nog, dat in veel etsen van hem de felle krassen van rechts boven naar links onderen gaan wat op de plaat (natuurlijk andersom is. Bovendien zijn voorliefde om in veel schilderijen en etsen zijn figuren met de linkerhand de handeling to laten uitvoeren. Dat Rembrandt vooral in de zelf portretten, een ander voor de handen zou hebben laten poseeren, of dat hij die uit het hoofd zou hebben geschil derd, is ondenkbaar. Mij verwondert alleen, dat het boven staande niet door meer menschen is opgemerkt,'t lag nogal voor de hand au fond, doet liet er niets toe zelfs al zou men de leerstellingen van Lom- broso toegedaan zijn. Preciosa uit Boni en Goa. I11 de notulen der algemeene en directie-vergaderingen van het Ba- taviaasch Genootschap van Kun sten en Wetenschappen vond het Soer. Hbld. een en ander medege deeld omtrent de kostbaarheden in de woning van den radja van Boni en later in die van zijn lot genoot van Goa gevonden. Wij ver nemen, zegt het blad, dat het in de bedoeling der regeering ligt deze preciosa te doen taxeeren door een commissie, die tevens zal uitmaken welke voorwerpen in musea zullen worden opgenomen. Onder de Bonische kostbaarheden vindt men vermeld 3 koffiekannen, 3 melkkannen. 4 suikerpotten en 2 theekannen, die zeker wel op ven dutie zullen worden gedaan het zijn alle cadeau's van de Indische regeering; verder sirihdoozen, ta- baksdoozen van goud en zilver, en een badik met gouden scheede. De Goasche voorwerpen zijn veel interessanter: men vindt er onder een „eerepenning aan den koning der Makassaren", anno Domini 1818; een metalen plaat, in 1811 doorliet Engelsche gouvernement geschon ken, oude munten enz. ln een kerk te Edenwecht in Ol denburg zijn onder witsel schilderijen uit de 15de eeuw ontdekt waarvan het een het hemelsche Jerusalem en de hel voorstelt, het andere de Allerh. Drieëenheid. ,Uit Brussel wordt gemeld dat het gieten van het bronzen beeld van den eersten Frieschen stadhouder, graaf Willem Lodewijk van Nassau, dat in de volgende maand te Leeuw arden zal worden onthuld, in de werkplaatsen van de Compagnie des bronzes goed is gelukt. Ondergang van een groot volk. De bekende statisticus Pater Kro- se S. J. wijdt in de „Stimmen aus Maria Laach" een artikel aan den achteruitgang van het bevolkings cijfer in Frankrijk. De gemiddel de geboortecijfersin de jaren 1901- 1903 bedroegen sleclits843.121tegen 954.498 in de jaren 1872—1875. De vermindering van het geboor tecijfer, was gedurende de gansche negentiende eeuw in Frankrijk waar neembaar. In de jaren 18061810 telde men op de 100 inwoners 3.17 geboorten; van 1866/1870 nog slechts 2.59. Sterker was de teruggang in de jaren 18731903 van 2.64 op 2.16. Verontrustend zijn deze cijfers, temeer, daar de percentsgewijze achteruitgang aanhoudt. Een Hugo Verriest-Fonds. Wij lezen in Dietsche Warande en Belfort „Den 30en Juli is op de hoogeschool te Leuven een heuglijk feit gebeurd: Hugo Verriest werd uitgeroepen tot doctor honoris causa in de wijsbegeerte en letteren. „Gansch 't Vlaamsche land juicht deze onderscheiding toe. „Maar bij voorbijgaande geestdrift mag het ditmaal niet blijven. „Zoo werd er over gedacht in een Vlaamsche vergadering te Leuven. Eenparig werd er beslist, de katho lieke Vlamingen op te roepen om een Hugo Verriest-fonds te stichten. Daar toe zou een kapitaal van drie duizend frank moeten rondgehaald. De kroo- zen van dit kapitaal zouden jaarlijks als prijs worden toegekend aan 't beste letterkundig werk, in den loop van 't vorig jaar onder de eerstellin gen onzer Vlaamsche schrijvers ver schenen." Op die Leuvensche bijeenkomst wer den zestien inteekeningen van fr. 5 ieder, samen 80 fr., ingezameld. Voor zoover wij weten werd aan het denkbeeld, door Onzen Tijd, rneenen wij, vooruitgezet, om in navolging van het Julius Vuylsteke-fonds, een Frans De Potter-fonds te stichten, tot nog toe geen gevolg gegeven. Zooals onze lezers weten, heeft het Vuylsteke-fonds zoowat 23,500 fr. in kas, na een eersten bundel, Klauwaard en Geus, uit de dicht- en prozawer ken van Vuylsteke te hebben uitge geven. Holl. Maatsch. v. Landbouw. Door het hoofdbestuur wordt voor gesteld de contributie voor 1907 voor de „nieuwe" leden te verdubbelen en te stellen op f6. De ervaring toch heeft geleerd, dat in tentoonstellings jaren in sommige afdeelingenhet leden tal sterk toeneemt, alleen om op de lidmaatschapskaart gratis toegang te hebben, wat voordeeliger en gemak kelijker is dan telkens entrée te be talen. I11 Den Haag nam vóór eenige jaren onder dergelijke omstandigheden het aantal leden met ruim 700 toe, die natuurlijk na de tentoonstelling weer bedankten. In 1907 wordt de groote landbouw tentoonstelling wederom in Den Haag gehouden en men wil de tijdelijke belangstelling in den landbouw nu wat duurder laten betalen. Nog zoo'n kwaad idee niet. Zuivel-Tentoonstelling. Op do zuivel-tentoonstelling, welke AVoensdag 22 Augustus a.s. te Schagen zal worden gehouden, is voor liet eerst aldaar in het programma een afdeeling voor „Rundvee met melk- staten" opgenomen. In verband met het streven der in Hollands Noorderkwartier bestaande fokvereenigingen wil de regelingscom missie trachten, op die wijze deze voor de zuivelboeren zoo hoogst be langrijke zaakde verbetering van het melkvee, te bevorderen. Reeds zijn zeventien aangiften voor deze afdeeling ingekomen, waaronder acht gezamen lijke inzendingen van ten minste zes stuks vee van fokvereenigingen. Ook in de afdeelingen kaas, melk- roomboter en zuivelbereidingsartikelen belooft de deelneming belangrijk te zullen zijn. Beoordeelaars zullen zij nvoor „vee met melkstaten" de heeren J. G. J. van den Bosch, te AVageningen; H. Zijp en A. Zijp, te Beemster. Voor kaas de heeren Schut, tePurmerend; Brander, te Hoogcarspel, en Van Riel, te Zaandam. Voor boter en zuivel bereidingsartikelen de heeren K. Eriks, te Leeuwarden; Posthuma, te 's-Gra venhage, en C. Swager, te Heer-Hu- gowaard. Des namiddags zal, na afloop van de tentoonstelling, eene nationale ringrijderij voor paren worden gehou den, waarvoor geldprijzen en medail les beschikbaar zijn gesteld. Wat er in Augustus te doen valt. In den hoenderhof of kippen hokken zorge men, dat geen enkele soort hoenders ook al zijn het tro pische op het heetst van den dag aan de brandende zonnestralen wor den blootgesteld, zonder dat zij die kunnen ontwijken. Reeds vele hoen ders, vooral kuikens zijn daardoor gestorven. Ook kalkoenen en de meeste andere groote vogels, kun nen ze niet verdragen. Zorg daar om voor schaduw door boom- of struikgewas of door een ruimte eenvoudig met rietmatten te be schaduwen. Zie dan maar eens, hoe gaarne ze daaronder de scha duw zoeken en hoe goed dit hen doet. Bovendien worden alle sneeuw witte vogels in den heeten zonne schijn geel, vooral ook de nieuwe veeren, die ze in den ruitijd krij gen. De hanen verkleuren nog meer, dan de hennen. Vooral de prachtige sneeuwwitte Avlesburv- eenden hebben nu veel schaduw noodig en zuiver, niet ijzerhoudend water, met zand en grind op den bodem. Die dit niet geven kan, fokke liever Peking-eenden, die geelachtig mogen en moeten zijn (zwavelgeel). Weder nog veel been dermeel en vleeschvoeder, totdat uw pluimvee weer geheel in de veeren is. In den konijnenstal laat men nu voor het laatst de voedsters dek ken, mits ze nog niet verharen. Van verharende voedsters toch ster ven de jongen meest. Denk er aan dat fokdieren nooit vet mogen wor den, zoolang men ze als zoodanig gebruikt. Geef verharende konijnen tweebasisch phosphorzure kalk uit de apotheek in hun voeder. Bloembollen. Te 's-Gravenzande is de veiling van droge bloembollen door de ver eeniging „AVestland" uitstekend ge slaagd. De aanvoer bedroeg onge veer 200.000 stuks. De prijzen wa ren per 100 stuks als volgt: Gele Prins f0,90 a fl,02i/2; La Reine f 1,11 f 1,15La Pre- cieuse f 1,15 a fl,2o; Prins van Oostenrijk f3,50 a f3,60; Sal- vator Rose f4,90 a fö; Lord Beaconsfield f6,40 A f7; Morillo wit f36; Rose gris de lis f1,9272 a f 1,95; - Mon Trésor f 1,90 a f 1,95Proserpine f4,30 a f4.90; La Matties f6. Verleden jaar en ook dit jaar heeft men zich in de Langstraat toegelegd op den teelt van eene vroeger daar onbekende aardappel soort, „Eigenheimers" genoemd, en men heeft daarmede niet alleen uitstekende resultaten verkregen, wat betreft de hoeveelheid en de hoedanigheid van den oogst, maar, waar alle andere aardappelsoorten door de ziekte worden geplaagd, mag tot heden van de „Eigenhei mers" worden gezegd, dat zij nog geen spoor van ziekte vertoonen. Ook verleden jaar bleef deze soort ziekte vrij. BUITENLAND. Een Berlijnsche dierenvriendin. Mevrouw Elize Heuze, een dame uit Charlottenburg, is in Berlijn bekend als „je" dierenvriendin. El- ken morgen pedelt zij er op uit, reeds vijftien jaar lang. Paarden en honden en alle andere dieren die langs de straat loopen, zijn haar patiënten. Oogenblikkelijk heeft zij gezien of het dier wat mankeert. Zij zelf zegt: Eén blik is voldoende om mij te laten zien, dat er iets hapert aan een dier. Van kind af aan bezielde haar een innig medelijden niet de dieren. Nooit nog heeft een dier haar een wond toegebracht. Dikwijls waar schuwt de koetsier voor zijn paard dat bijt of trapt maar mevrouw Heuze doen de dieren nooit wat. 't Is of zij weten, dat zij een vrien din van hen is. Eén litteeken heeft zij slechts en dat is van een mensch afkomstig. Een koetsier wierp haar met een steen, toen zij hem vermaande zijn dieren met meer zachtheid te be handelen. Een klein staaltje ten bewijze, dat de dieren haar als hun weldoenster schijnen te kennen. Voor een maand trapte zij naar huis toen ze een bons tegen den rug kreeg. Zij meende eerst met een wraakzuchti- gen koetsier te doen te hebben, hoewel deze lieden thans haar werk bijna algemeen op prijs stellen. Doch 't was èen raaf die zich op haar schouder had gezet, haar naar huis volgde en nog altijd bij haar woont. De put te Ukkel. Te Ukkel werkt men nog altijd in den put voort, zonder uitkomst. De delverstuiten telkens op nieuwe moeilijkheden, in den vorm van zware blokken ijzersteen. Men denkt dat de slachtoffers tengevolge van nieuwe instortingen steeds lager zijn gevallen. Perzische Parlement. Een telegram uit Teheran meldt, dat de plechtige inwijding van het gebouw, waar de zittingen van het Perzische parlement gehouden zul len worden, Zondag heeft plaats gehad in tegenwoordigheid van de hooge geestelijken, die uit hun ver banning werden teruggeroepen. Mgr. Senestrey. f Onder deelneming van alle autori teiten en corporaties is het stoffelijk overschot van Regensburg's Kerkvoogd in den Bisschoppelijken grafkelder bijgezet. De Aartsbisschop van Mun ehen, de Pauselijke gezant en de Bis schoppen van Passau, Eigstadt en Augsburg woonden deze rouwplechtig- tigheid bij. Katholiekendag te Essen. Met verrassende snelheid heeft Keizer Wilhelm het telegram van hulde der vergaderde Katholieken beant woord. De Keizer drukt zijn vreugde uit, dat deze Katholiekendag de ver zoening tusschen de maatschappe'ijke partijen beoogt. Het Keizerlijk telegram, door pre sident Gröber voorgelezen, werd storm achtig toegejuicht. De H. Stoel en Frankrijk. Naar uit de beste bron verzekerd wordt zijn er geen bijzondere instruc ties van den H. Stoel te verwachten voor de Fransche Bisschoppen. In de jongste Encycliek heeft Z. H. duide lijk genoeg zijne veroordeeling uitge sproken, het aan de Bisschoppen over laten, welken weg zij kiezen willen in zake de Scheidingswet, terwijl de Katholieken slechts de bevelen van hunne Kerkvorsten hebben te gehoor zamen. De hr. Denvs Cochin verklaart ia de Figarogelijk trouwens van hem te ver- verwachten viel, dat hij vóór alles Katholiek is en dat hij daarom zich volkomen onderwerpt aan de uitspra ken des Pausen. „AVij zijn Katholiek en als zoodanig volgen wij de voor schriften des Pausen en niet de wetten van een Combes en een Clemenceau. De heer d'Haussanville, ook een der eminente Katholieken die zich niet tegen de godsdienstige vereenigingen verklaarde, gaf als zijn meening, dat er alleen gehoorzaamd moet worden aan 's Pausen voorschriften. Jammer, dat hij den eindindruk dezer verklaring bedierf door er bij te voegen: AVij zullen ons ook naar de voorschriften der Bisschoppen schikken indien zij althans met be slistheid practische voorschriften ge ven." Met kloeke eenstemmigheid blijft het Fransche Episcopaat het optreden van den H. Vader huldigen. MARKTN1EUWS. PURMEREND. Afslag markt 0pond Peulen f 0.a f 0.0 pond Doperwten f 0.a f 0.per 100 pond, zak Tuinboonen a ct. per zak, 0,708,000 Slaboonen f 0.28 a f 0.40. 23.100 Snijboonen f 0.45 a f 0.85 per 1000. Aardappelen f 0. Peren f 2.Appelen 2.40 per mand, Sla ct. per 100 krop, Klapbessen f0.a 0.per dubb. mand, roode Aalbessen 01 /2 aOgld., Frambozen a 9 ct. per pond. Bloemkool 3!/2 ct. roode Kool 0 ct., Komkommers 0ct. per 100 stuk, Andijvie 75 ct. per 100 gr. Augurken 17 a 25 ct. Handel vlug. Pruimen f 1.60 per mandje. SCHIEDAM, Noteering Makelaars f 11.50, Jenever f 15.50, Beurscom- missie f 11Stemming willig. Ruwe Spiritus f8J/4 SpoelingCommis- sie f 1. EDAM. Ter kaasmarkt aangevoerd 44 stapels kaas wegende 9427 K.G, Prijs 28,50 0partijen Boter a cent, de 5 HG. f 0,f 0,00. Eieren f0,A f0,p. 100 stuks. ALKMAAR. Veemarkt. Aange voerd: 8 paarden f 70 a f 200, 44 koeien f 140 a f 260. 31 nuchtere kalveren f 8 af 20,155schapen f 10 a f 25.0 lam. fa f,47 magere varkens f 15 a f 18.alles per stuk. 0vette \Tar- kens a ets. per KG. 0vette Kalveren f a f 203 Biggen f 8.a f 14.50.5 Bokken en Geiten f 3.a f 6.Kipeieren f 3.75 a f 4.25 per 100 stuks. Bevallen: 18 Aug.E. Jansen- Verhoeven, z. en d. 19 Aug: J. M. Ter Horst-Visser, z. F. M. W. van Dijk-van Wort, d. 20 Aug.J. Ter stal-Baart, z. 21 Aug.G. Meier- Kruup, d. Overleden: 19 Aug.T. Kluver, 9 m. z. Zuid Polderstraat. 20 Aug. A. M. Hartman, 23 m. d. Zuider Buiten Spaarne. 21 AugP. A. Mayers, 1 m. z. Frans Halsstraat. Politierapport. Gevonden voorwerpen: 1 zakje met geld, 1 paar schoenen, 1 por- temonnaie met geld, 1 oorbelletje. Proces-verbaal opgemaakt wegens motorwielrijden op voetpaden. Gisterennamiddag is een 6-jarig jongentje spelende in het water van de Leidschevaart geraakt en daaruit gehaald door een schilder die zich gekleed te water heeft begeven. De knaap bekwam geen letsel ï*c A' At At

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 3