Donderdag 23 Aug. 1906. No. 6380. 31ste Jaargang Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. liefde en plicht. Valsche Leuzen. BUITENLAND. BINNENLAND. J ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 1 -20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per postLbo Afzonderlijke nummers'-'•OS DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. main tien dra» PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Telefoon No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN P. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Gisteren hebben wij de vertaling gegeven van het treffend schrijven, door het Belgisch Episcopaat aan het Fransche toegezonden, als een woord van bemoediging, opbeuring, als een opwekking tot vertrouwen in de goddelijke Voorzienigheid bij den naderenden strijd. Die daad van Christelijke liefde heeft de liberale pers en de lager- staande socialistische aanleiding ge geven, 0111 op meer of minder hef tige wijze de Hoogwaardige Brief schrijvers aan te vallen. Een dezer bladen noemt Mgr. Mercier een revolutionair, wat den Prelaat weinig derexi zal, daar hij het vocabulair dezer lieden kent en hunne hebbelijkheden. Duiden zij onzen goddelijken Heilandsoms nietaan als den eersten socialist'? De liberale Indépendance, die tijdens de Affaire aanhoudend den neus stak in zuiver Fransche aangele genheden is wel zoo vriendelijk het goed recht der Bisschoppen in deze zaak te erkennen. In allen ernst, zalvend-vermanend, voegt zij er echter aan toe, dat zich onthouden van zulke betoogingen en betuigin gen grooter wijsheid zou zijn. Aansporen tot weerstand is aan sporen tot gewelddadig verzet," schrijft zij. „Het voegt Mechelen s Aartsbisschop en een Belgisch Kerk vorst niet, zulk een raad te geven en zich te mengen in de aange legenheden van een ander land. Het geval is te ernstig, wijl ver ondersteld zou kunnen worden, dat onze clericale Regeering dezelfde gevoelens is toegedaan als de Aarts bisschop Vreeselijk De schrijver dezer regelen heeft ongetwijfeld al eenige nachten niet geslapen, of wel benauwde droo- ttien hebben hem gekweld de stap Van voortschrijdende soldaten, het donderen der kanonnen, paarden getrappel, krijgsmuziek en de He- biel weet, wat al meer, onder het Angstwekkend geroep „de Franzo- sen Het Fransche leger, misschien aangevoerd door den grooten vriend der „Indépendance", generaal Pic- cpiart, kwam genoegdoening eischen Voor den smaad der Fransche Re- Publiek aangedaan door het ge- „Naar de mate onzer middelen en v®n onzen invloed moeten wij de wer den begunstigen en ondersteunen, die 2'<Ji ten doel stellen, om door middel v®n de goede Pers de goede leer te Afbreiden." (Pater Ramiëre.) sprokene op het Eucharistisch Con gres, door het bewuste schrijven der Belgische Bisschoppen. Doch gekheid ter zijde. Even goed als wie ook, weet de schrijver in de „Indépendance, we ten de schrijvers in de andere libe rale en roode bladen, dat hunne beschouwingen, onderstellingen of rauwe verwijten woorden in de lucht zijn dat zij met een blaas balg en een emmer water hünne lezers een storm op zee willen ver beelden. Zelf gelooven zij geen woord van al de vreeselijke mogelijkheden, waardoor zij de goê-gemeente om den tuin pogen te leiden en de meening trachten te vestigen, d.at hier, zooal niet iets onwettigs, dan toch afkeq- renswaardigs geschied zou zijn. De Kerk is ééhe groote maatschap pij. En met vrij wat meer recht dan de revolutionnaire leugenaars, onder wier vaandel de „Indépendance" op trekt, kan zij spreken van „Broe derschap", Hare millioenen kinderen erken nen allen dezelfde Moeder, hetzelf de Opperhoofd. En het zou den ge- loovigen van het eene land niet geoorloofd zijn deernis te toonen met, troost in te spreken aan de geloovigen uit een ander land, als zij om wille van hunne godsdien stige overtuiging vervolgd en ver drukt worden? Waarlijk, bladen als de Indépen dance wij zwijgen van de kleine scheidblaadjes moesten bedenken, dat wie in het glazen huis der vrij metselarij woont, zich wel een-en andermaal bedenken mag, alvorens in een geval als het onderhavige het Belgisch Episcopaat met steenen te werpen. Huichelarij en boerenbedrog dus al dit geschrijf van lieden, die zich voortdurend op onbeschaamde wijze mengen in de bimieiilandsche aan gelegenheden van andere landen de internationale Loge doet het on ophoudelijk en die den Belgischen Bisschoppen de vrijheid ontzeggen zouden, om, met Sint Paulus' woor den, het lijden van het oogenblik voor de Fransche vervolgden te ver zoeten door de verzekering en het vooruitzicht der toekomstige zege praal Staatkundig Overzicht. De heer Moret, vroeger voorzitter van het liberale Spaansche Kabinet, is gestruikeld over zijne eigen liberaal program,dat den jongenKoning te kras, te gewaagd voorkwam, en te zeer strij dig met de ware Katholieke beginse len, den monarch door zijne vrome moeder ingeprent. Heel voorzichtig, schijnt het, wil ook het huidige liberale ministerie uitkomen met hetzelfde program. Maar heel voorzichtig, langs een langen omweg van voorbereidende schuldelooze hervorminkjes de li beralen in alle landen zijn simpele duiven zoowat op de manier van Waldeck-Rousseau, poogt het zijn doel te bereiken. Als hoofdnommers komen op het bewuste program voorzekere maat regelen tegen de kloosterorden en de quaestie van het burgerlijk huwelijk. Volgens eene overeenkomst, tusschen den H. Stoel en Spanje aangegaan, toen ZEm. Kardinaal Rampolla daar nog nuntius was, werd bepaald, dat na de inzegening van het kerkelijk huwelijk het echtpaar op straffe van boete verplicht was kennis te geven van zijn huwelijk aan den ambtenaar van Jen burgerlijken stand. Hoedanig de nieuwe eischen van het liberaal Kabinet luiden, wat be treft het burgerlijk huwelijk, ligt nog in het duister. De bedoeling kap ech ter geene andere zijn dan hot zich nog losser maken uit de Kerkelijke banden Daar echter alle maatregelen in dien geest strijdig zijn met de overtuiging yan ']e overgroote meerderheid der bevolking, zou het liberalisme daarom alleen reeds uit eigen beginsel van iets dergelijks behooren af te zien. Er is eene andere, nog meer drin gende reden aan te voeren.De Koningin is een bekeerlinge en daarom bij de door en door Katholieke Spanjaarden altoos nog onder dat opzicht min of meer niet ia geur van Katholieke heiligheid staande. Op haar zal misschien een gedeelte der verantwoordelijkheid terugvallen, onrechtvaardig en onverdiend, van maatregelen, die den godsdienstigen Spanjaard tegenstaan en geen genade vinden in zijn oogen. 't Is de vraag', of het liberale Ka binet, dat altoos zeer zwak heeft ge staan, den tijd zal hebben, om zijn boos opzet te volvoeren, betzij op de manier van Waldeck Rousseau of van Combes of naar eene nieuwe methode. sj» RUSLAND. Het blijft in Rusland nagenoeg op het oude, uitgenomen in Lijfland en Koerland, waar de woelingen weer het vroegere gevaarlijke karakter dreigen aan te nemen. Aan politieke misdaden geen gebrek. De offioiëele statistiek dienaangaande geeft als lijstje van de vorige week: 72 moorden op ambtenaren42 aan slagen, waarbij ambtenaren zwaar ver wond werden. Er werden verder 12 geheime druk kerijen ontdekt en 120 bommen ge vonden. Geplunderd zijn 13 staatsslij- terijen, 18 staatskassen. Die plundering kostte aan 22 ambtenaren het leven of wel verwondingen. Een onbekende heeft te Samain den bevelhebber van het Borissof-regiment in zijne woning vermoord. Demoor denaar heeft daarna het lijk met spiritus in brand gestoken. Golcef, hoofd der politie te Siedlee in Polen, is gisteren door een bom om het leven gekomen. Bij dien aanslag werden ook twee politie-agenten en eene vrouw gewond. Aan grootvorst Nicolaas heeft de Tsaar zijn groote tevredenheid be tuigd over de troepen, die te Krasnoje Selo de manoeuvres meemaakten. Skalon, gouverneur van Warschau, op wien de vorige week een hommen- aanslag gepleegd werd, verkeert in zorgwek kenden toestand. Gevreesd wordt, dat hij verlamd zal blijven. Veertig personen zijn gevangen geno men als verdacht van medeplichtig heid aan dien aanslag. ITALIË. Don Rua, die wijlen Don Bosco als hoofd der Salezianen verving, heeft last gegeven, dat alle ouderloos ach ter gebleven kinderen van de „Sirio" in de gestichten zijner Congregatie opgenomen moeten wopden. Dit zelfde is kort geleden geschied met de kin deren, die bij de aardbeving in Ca- labrië hunne ouders verloren. Sinds eenigen tijd heerscht er onder de Italiaansche matrozen een zeer slechte geest; ook zij zijn van 't so cialistische hondje geheten. De Avanti meldt, dat de zeelui bin nenkort op zee-eigenaardige wijze van hunne ontevredenheid blijk zullen ge ven en wel door bij de- op handen zijnde manoeuvres de bevelen zóó langzaam uit te voeren, dat manoeu vreeren bijna oanogclijk wordt. Waarschijnlijk herinneren zich de lezers, dat ook het spoorwegpersoneel zoo'n vermoorde staking beproefde. Wij zijn benieuwd, wat de officieren van dien „bekwamen spoed" zullen zeggen- AMERIKA. Aan een feestmaal te Buenos Ayres heeft Root, de Amerikaansche minis ter van buitenlandsche zaken, ver klaard, dat de Vereenigde Staten nooit hun leger of vloot beschikbaar zou den stellen, om schulden van andere regeeringen of particulieren te innen. Zulk een optreden zou tot specula ties en oorlogen leiden. De voorkeur was te geven aan scheidsgerechten en alle andere middelen, die zonder na deel voor den vrede toegepast kunnen worden. Het volk moet ontvankelijk worden voor de denkbeelden van menschelijkheid en billijkheid tegen over anderen, zoodat de regeeringen geen oorlogspolitiek kunnen volgen, welke de hoogere belangen van de menschen schaadt. Tegelijk wordt uit Rio de Janeiro gemeld, dat het Panamerikaansche Congres deze door Root bepleite Drago- ïeer erkend heeft-, door overeenkom stig de voorstellen van de commissie te besluiten dat de verschillende re geeringen haar op de Haagsche con ferentie zullen verdedigen. De Aardbeving in Chili. Nu meldt een telegram uit Santiago de Chili, dat berichten uit Valparaiso het aantal dooden verscheidene dui zenden schatten. Er worden zeer uit- eenloopende getallen genoemd tusschen de twee- en twaalfduizend. De stad heet voor het grootste gedeelte verwoest en wat er nog recht staat is geheel onbewoonbaar. De laatste berichten geven een juister denkbeeld van den omvang van den ramp, die vooral Valparaiso getroffen heeft. „Eene aardbeving is het meest schrik wekkende natuurverschijnsel, dat ik ken," verklaarde ons eenigen tijd ge leden een oud-zeeofficier, die langen tijd als hoofdambtenaar in de West werkzaam was. „Bij een storm op zee kan men voorzorgsmaatregelen tref fen, men kan strijden, al is 't een wanhopige strijd, om zijn schip, om zijn leven. Eene aardbeving maakt alle worsteling onmogelijk. Plotseling komt zij op en vervult liet hart met ontzetting. Haar vergezellen allerlei verschijnselelen, die het schrikwek kende ten toppunt voeren." Dat kwam ons te binnen, toen wij de volgende bijzonderheden onder het oog kregen: De nacht van 16 Augustus hing om zoo te zeggen zwaar van onheilspel lende gebeurtenissen. Bliksem en regen, het voortdurend klokgelui, het afknappen der electri- sehe geleidingen verhoogde het tra gische er van. Op iederen stoot volgden luid gejam mer der menigte en gemeenschappe lijke gebeden, waartoe de menschen zich in het slijk der straten op de knieën wierpen. De eerste zware aard schok duurde vier minuten en 50 se conden; een zoo landurige aardbeving was tot dusver te Santiago onbekend. De klokken begonnen vanzelf in de kerktorens te luiden, en aan de wan den slingerden de schilderijen heen en weer. Het eenige wat Santiago van een geheelen ondergang gered heeft is het feit, dat de beweging een cirkelvorm had. De voornaamste schok ging van Valparaiso naar Santiago en Melisalla met Limache als centrum. De beide laatstgenoemde plaatsen zijn geheel vernield, evenals Quillota en Llaillai. De kazerne der lanciers te Limache stortte in, waarbij twee officieren ge dood werden. Sommigen werden van schrik krank zinnig. Een man in het rood verkon digde, dat hij de zoon Gods was, en voorspelde het eind van de wereld. De politie nam hem gevangen, en ver hinderde daaidoor dat hij gelyncht werd. De firma Hardt Co. te Berlijn heeft van haar kantoor te Valparaiso het volgende telegram ontvangenDrie vierden van Valparaiso en omstreken liggen in puin. Onze kantoren te San tiago en Concepcion zijn niet bescha digd. De spoorweg-, post- en telegraaf dienst is gestoord. Uit de „Staatscourant". De Staatscourant bevat de statuten van de Christelijke jongelingsvereeni- ging „Het Mosterdzaadje", te IJmui- den van de Afdeeling Sijbekarspel van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis'., te Bennebroek van de Vereeniging tot verfraai in; van Heemstede en Bennebroek en to bevordering van het vreemdelingen1 verkeer en het vestigen van vreemde lingen in die gemeente te Heemstede van de Zaanlandsche vereeniging var kantoor- en handelsbedienden, te Zaan- i dam (Gewijzigde statuten); En van den Nederlandschen Druk kersbond, te Amsterdam (Wijziging in de statuten). De vraag is gedaan of voor mo torrijtuigen en motorrijwielen, waar voor bij gebreke van bewijs, trip tiek of indentiteitskaart, op grond van de resoluties van 23 Maart 1906, nos. 69, 70 en 71 (Verzameling nos. 44 45 en 46) zekerheid moet worden gesteld voor de invoerrech ten behalve eene quitantie uit het register no. 6 (Compt.) ook een tran sito-paspoort of eenig ander docu ment moet worden afgegeven. Bedoelde vraag wordt bij resolu tie van den minister van financiën ontkennend beantwoord. In de quitantie wegens zekerheid stelling moeten echter zoodanig bij zondere kenmerken van het mo torrijtuig of motorrijwiel worden opgenomen, dat met behulp daar van de indentiteit van die vervoer middelen te allen tijde kan worden vastgesteld. Tevens moet daarin of op de achterzijde daarvan worden vermeld, dat de invoerrechten aan het rijk worden verantwoord, indien de gestelde zekerheid niet binnen één jaar na dagteekening der qui tantie wordt opgeheven. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, blijkens bericht van den consul-generaal te Berlijn, van 1 November tot 12 November e. k. aldaar een internationale automo bieltentoonstelling zal gehouden wor den. Een exemplaar van het program ma, het inschrijvingsbiljet en var den plattegrond dier tentoonstelling ligt ter inzage op het ministerie van buitenlandsche zaken. Melkcontróle. Burgemeesters en Wethouders van Hoorn hebben overeenkomstig 't adres der gezondheidscommissie besloten op een drietal aanvragen van melkslijters om in tijden van grooten overvloed van melk éen of meer kalveren te mogen houden, afwijzend beschikt op grond dat de aanwezigheid van kal veren voor den gezondheidstoestand niet minder bedenkelijk is te achten dan de aanwezigheid van volwassen runderen, en kalveren veel erger nog dan met koeien het geval is, vliegen tot zich trekken. Voorts vereischt het beroep van melkslijter juist in hooge mate rein heid en zindelijkheid, die niet tot haar recht kunnen komen in een per ceel waar tegelijkertijd rondteventen melk en kalveren worden aangetrof fen. FEUILLETON. 44. Deze broek is het eigendom van S^!n> antwoordde zij, terwijl zij op ADeidewin wees. Zij liegt! schreeuwde deze, die Het ftevaar inzag. Zeg toch zelf dat zij 4m 'egt, wendde hij zich pijlsnel tot u'Ur, die onbeweeglijk bleef staan. dtJUar de commissaris kwam met een genei gebaar tusschen beiden. Stilte! balderde hij. VJu niet, zeide vrouw Schwartz \Ya Ik ken die broek heel goed, tw ik moest haar alle dagen af- e}en. Het was de eenige, die Wfewin had en als ik haar schoon- ijve moest hij zoolang te bed ijggen en wacht eens zeide zij, j! zij even nadacht. Op den 13en Gt (j et toen, wilde ik de broek weer Warner halen, maar Schneide- ei> dat ze hem te leelijk werd en gaf mij geld om in den gemaakte- kleerenwinkel aan den overkant een nieuwe voor hem te halen, dezelfde die hij nu nog aanheeft. In machtelooze woede balde Sclmei- dewin de vuisten en knarste op de tanden. De commissaris zag hem met door dringenden blik aan. Zoudt ge nu die domme, nutte- looze leugens niet staken en liever bekennen? vroeg hij. Arthur keek met verstrooiden, af- gematten blik voor zich uit, het was alsof hij van alles, wat er om hem heen voorviel, niets begreep of er althans geen acht op sloeg. De rechter van instructie stond van zijn stoel op en naderde nu Schnei- dewin, Tegenover deze verpletterende bewijzen zal ontkennen u verder wei nig baten, zeide hij, of zoudt gij wil len beweren, dat deze broek op een andere wijze met bloed bezoedeld werd Niettemin bleef de misdadiger even onbeschaamd rond zich heen zien. Ik ontken alles, zeide hij hals starrig. Wat is dat voor een handel wijze, iemand zoo ongegrond te ar- restoeren. Ik zal mij bij den Ameri- kaanschen consul beklagen. Dat kunt ge gerust doen, zeide Wachtel kalm. Voor het oogenblik moet gij echter opheldering geven, hoe deze broek met bloed bevlekt komt. Dat zijn mijn zaken, waar nie mand zich in te mengen heeft, ant woordde Sohueidewin op driesten toon. Wat duivel wilt gij eindelijk van mij Dat domme wijf bedriegt u, zij is door mijn vijanden omgekocht om mij in liet verderf te storten. Zoo'n schoft, riep vrouw Schwartz, ik ben een eerlijke vrouw en Stil maar, zeide de commissaris, wat er zoo een zegt, heeft toch geen waarde. Waarom vraagt ge mij dan zoo veel? vraagt Schneidewin spottend. Ik weet van de geheele geschiedenis niets meer, dan wat deze heer hier wees hij op den jongen advocaat reeds gezegd heeft. Ik verlang mijn vrijheid terug, waarvan men mij on rechtvaardig heeft beroofd, of is er misschien nog een andere moord ge pleegd, waarover ik mij te verant woorden heb? voegde hij er hoonend bij. Verantwoord u maar eerst over den moord, dien gij op Frans Wilser hebt gepleegd, voegde Bock hem toe op gestrengen toon. Man, ge moest toch begrijpen, dat uw schuld zonne klaar bewezen is, wees dus openhartig, misschien dat de jury dan nog ver zachtende omstandigheden in aanmer king neemt en de rechtbank een zachter vonnis over u uitspreekt. De vermoorde was uw vriend, hoe zijt gij tot die verschrikkelijke daad ge komen Dat zou ik ook eens willen we ten, zeide de misdadiger. Zonder be lang waagt men zijn hals toch niet, maar vraag dat liever aan dezen man weer wees hij op Arthur hij weet wel waarom hij den armen Frans er om koud maakte, hij had reden hem te vreezen, ik niet. Wat meent gij daarmee? vroeg Bock. Eenvoudig genoeg, dat de ver- slagene voor mijnheer den advocaat Wilser zeer hinderlijk was en voor 't minst het schitterend huwelijk, dat deze op het punt stond te sluiten, had kunnen beletten. De drijfveer van de misdaad ken ik zoo goed als iemand. Bij deze woorden sprong Arthur met een halfversmoorden kreet op en naderde den schurk met gevouwen handen. Om Godswil houd op, wanneer er nog iets menschelijks in u is. zei de hij. Maak mijn zelfopoffering niet nutteloos. Meer kon hij niet zeggen, want de rechter van instructie hield hem terug. Geen woord meer, zeide Bock, of ik zal genoodzaakt zijn u naar uw cel terug te breng6n. Arthur bleef als versteend en nog steeds in dezelfde smeekende houding staan. Welnu, kerel, wat voor leugens hebt ge ons nog te vertellen? vroeg de commissaris, die Schneidewin spottend aankeek. Leugens! herhaalde deze. Haha, de oude Wilser moest uit den weg, omdat zijn leven een voortdurende bedreiging voor den advocaat en diens moeder was, hij wist te veel, die oude, hahageloof maar vrij, dat mijnheer de advocaat in zijn positie geen vader kon hebben, die zijn halve leven in de Amerikaansche gevangenissen had doorgebracht en verder Houd op! riep de advocaat in de grootste vertwijfeling uit, terwijl hij zich op den spreker scheen te willen werpen. De commissaris, die begreep dat thans de oplossing van het raadsel zou volgen, hield hem met zijn ijzeren vuist terug. Ga voort, voegde hij Schneidewin toe, beproef maar eens of ge u kunt vrijpleiten. De oude Wilser moest sterven, her nam de Sneidewin, anders zou het uit gekomen zijn, dat hij reeds gehuwd was, toen hij jaren geleden in Duitsch- land kwam, nadat eenige schurkerijen hem genoodzaakt hadden, Amerika te verlaten. Wel was de oude Wilser de vader van den advocaat, maar hij was niet de echtgenoot Op dit oogenblik rukte Arthur zich met onweerstaanbare kracht van Wachtel los.In de grootste opgewonden heid, met het schuim op de lippen snelde hij op Schneidewin toe. Wordt vervolgd). HAARL flQITE m HON AGITfiTE. UB «mi - I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1