Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek. Kerk en School. Sociale Berichten. gevoelen èn van den Raad van State, welke advies in dergelijke gevallen vereischt wordt, èn van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die voor deze eindbeslissing verantwoordelijk is. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, Mr. Veegens, begaf zich gisteren naar Hoorn, tot het bren gen van een bezoek aan het land bouwproefstation aldaarvervolgens vertrok de Minister naar Bolsward voor een bezoek aan de Rijkszuivel- school daar ter stede. w teat i insteiiing Het 1 ».».>r:ucht;g Episcopaat van Nederland lie-ft aan den secretaris-ge neraal der Internationale Vereeniging Vrede-tentoonstelling medegedeeld, dat het 't streven dezer vereeniging toe juicht en de beste wenschen uit voor het welslagen harer pogingen. De algemeene synode der Neder- landsch Hervormde kerk heeft in een schrijven van 21 Augustus aan den secretaris-generaal medegedeeld, dat de synode hare sympathie met het stre ven der Internationale Vereeniging Vrede-tentoonstelling betuigt en haar op haar pogingen Gods besten zegen toewenscht. Nieuwe verkeersweg. De lijn AlmeloMarienberg van den Noordooster Locaalspoorweg zal niet 1 September, zooals het oorspron kelijke plan was, maar eerst 1 Octo ber a.s. voor het publiek verkeer geopend worden. Verzekering t»gen werkeloosheid. In de te Arnhem gehouden ver gadering der commissie tot regeling der werkloozenverzekering aldaar,werd door den voorzitter (baron van Tuyll) medegedeeld, dat binnen den daar voor gestelden termijn elf vakvereeni- gingen met een gezamenlijk aantal van 534 leden, zich hebben onder worpen aan het door de commissie vastgestelde reglement, zoodat aan die vereenigingen van gemeentewege eene verhooging kan worden toegekend op de door haar aan hare leden te ver strekken uitkeeringen bij werkloos heid. Besloten werd de verhoogingen van gemeentewege met ingang van 1 Sep tember toe te kennen. Voor de maand September werd deze verhooging bepaald op 50 pet. Hoewel de commissie zeer gaarne een nog hooger percentage had toege staan, meende zij dit voorzichtigheids halve niet te mogen doen ten einde in den a.s. winter, wanneer uit den aard der zaak de werkloosheid het grootst is en het zwaarst wordt ge voeld, dit percentage zoo mogelijk te kunnen verhoogen. Binnen eenige dagen zal dus te Arnhem het Gentsche stelsel van werk loozenverzekering worden toegepast. Voor zoover is na te gaan is Arnhem derhalve de eerste gemeente in ons land waar deze verzekering al is het dan ook bij wijze van proef is tot stand gebracht. Lastige landweer. Een in een onzer Noordelijke pro vinciën gevestigd kassier maakt per advertentie bekend, dat hij wegens te vervullen militieplichten genoodzaakt is tot 1 September a. s. zijn kantoor te sluiten. Steenkolen in Noord-Brabant. Omtrent de steenkolenvondst in Noord-Brabant, zijn de volgende bij zonderheden bekend geworden: Dezer dagen is de hoop welke de ingenieur-directeur der Rijksopsporing van Delfstoffen in zijn onlangs gépu- bliceerd jaarverslag uitsprak, werke lijkheid geworden en is bij destaats- boring te Heleneveen de eerste steen- kolenlaag doorboord. De kolenformatie geologisch het productieve carboon" werd pl.m. 894 M onder zeepeil aangetroffen; in v w i.» nel fic.-UVnle door de s r sc.ieur M ia gestoord \:i 'Vatte het verschillende dunne verdrukte en vergruisde kolenlaagjes. Nadat de scheur zelf doorboord was, werd op 987 M., diepte een goede laag van. 60 c.M. dikte gevonden. De boring zal nu, in de. hoop nog meer dere lagen te treffen, tot circa 1100 M. diepte worden voortgezet. Onmiddelijk daarna worden zoo spoedig mogelijk op eenige kilome ters afstand twee nieuwe boringen aangezet. Stakingsnieuws. Omtrent het conflict in het Veem- bedrijf te Amsterdam kunnen wij mededeelen, dat de staking inderdaad geëindigd is. De werklieden bij den heer Sterba hebben den arbeid her vat. In de vergadering der stakers te Enschedé werd gistermorgen medege deeld, dat de firma had toegestaan een bayerdrager voor vast meer en dat zij ook de eisch had ingewilligd, evenals verdeeling, zoo gelijk moge lijk, tusschen grof en fijn garen. Besloten werd evenwel den arbeid niet te hervatten vóór alle eischen zijn ingewilligd. De verzoeningsraad vergadert vanavond met het comité uit de Fa brikanten vereeniging, mor genochtend met het comité der stakers. Zondag vergadert de Bond van textielarbeiders, om zijn houding te genover de st iking te bepalen. Te Leiden is de navolgende pu blicatie geschied De burgemeester der gemeente Lei den Overwegende, dat in de laatste da gen de openbare orde en rust is gestoord, doordat werklieden bij het gaan naar hun werkplaatsen of het terugkomen van daar, in hun vrije bewegingen worden belemmerd en met handtaste lijkheden bedreigd, waarbij meermalen de politie door de samengeschoolde menigte in de uitoefening van haar taak wordt bemoeilijkt Dat het ter voorkoming van derge lijke ongeregeldheden noodig is alge meene voorschriften van politie voor de inwoners uit te vaardigen; Gelet op art. 187 der Gemeentewet; Bep.uilt, dat samenscholingen of bij eenkomsten van meer dan vijf perso nen op de openbare straat zijn ver boden. BINNENLAND. Vorstelijk kweekeling. De Battaksche Prins Raden Soetan Casajangan Sori Pada, die in ons land vertoeft om zijne studiën voor onderwijzer te voltooien, heeft de openbare lagere school aan de Ter- westenstraat te 's Gravenhage bezocht, Na kennismaking met de gelieele inrichting woonde hij in enkele klas sen eene les bij Bijna ongelooflijk. Daar is verleden week te Utrecht aldus de „U. Ct.", iets gebeurd dat we niet onvermeld mogen laten. 's Ochtends om 10 uur bevonden zich in het Stedelijk Ziekenhuis aldaar de lijken van twee personeneen Katho liek en een Protestant. Beiden zou den ter aarde worden besteld. De familie van den overledene woonde de ceremoniën in de kapel bij. Ver volgens had de teraardebestelling plaats. Nauwelijks was deze afgedaan, of er kwam van het Ziekenhuis bericht, datmen het verkeerde lijk had meegenomen; de protestant lag op de katholieke begraafplaats begraven Onmiddellijk werd de kist weer omhoog gehaald; der familie werd verzocht op de begraafplaats wat te wachten, terwijl inmiddels naar het ziekenhuis werd teruggereden om de lijken te verwisselen. Toen kon de familie voor de tweeden keer de begrafenis bijwonen, thans van den katholieken doode. Majesteitschennis. Naar het huis van bewaring te Arnhem is overgebracht zekere Th. J. A., arbeider te Gendringen, die verdacht wordt H. M. de Koningin op ergerlijke wijze te hebben beleedigd. Wel droevig. Zekere juffrouw E., gedetineerd in het Huis van Bewaring te Arnhem verdacht van diefstal, is plotseling krankzinnig geworden. Door politie in burgerkleeding is zij op last der justitie naar haar ouderlijk huis te Venlo overgebracht. Stalen Rijksdaalder. Een ingezetene van Enschede ont ving Woensdag een rijksdaalder, die hem verdacht voorkwam. Het rand schrift ontbrak; de klank was goed, doch het stuk was loodkleurig. Toen hij 't eenige keeren liet vallen viel 't in vieren. De rijksdaalder is ver moedelijk van gehard staal. De stuk ken zijn bij den commissaris van poli tie gedeponeerd. Meneer Oom Piet. Een dezer dagen kreeg de post een brief te bestellen met boven staand adres, waarbij de straat goed maar het huisnummer bovendien nog verkeerd was opgegeven. Toch werd de geadreseerde ge vonden. Op de achterzijde van den brief stond namelijk het volledig adres van den afzender, een 7-jarigenjon gen te Montfoort. Aan de post kwam men toen op het idee aan een be woner in die straat, die denzelfden naam voerde, te vragen of die brief soms bij hem terecht was. En ziet! Meneer Oom Piet was gevonden. Brongas. Door de firma Langereis Zonen, te Winkel, is met zeer goeden uit slag het eerste brongas aangelegd op de boerderij van den heer PI. Jb. Avis, te Zwaag, waarmede het vermoeden, dat daar nimmer vol doende brongas zou kunnen worden verkregen is weggenomen. Leidsche relletjes. Toen met het invallen der duis ternis de Haven en aangrenzende straten te Leiden tot rust waren gekomen, plantten de woelingen zich voort op de Haarlemmerstraat waar met hare vele zijstraten en stegen voor de politie niet zoo goed te ageeren viel. Toch werd door haar met kracht opgetreden, waarvan soms ook onschuldigen het slachtoffer wer den. Er heerschte onder het publiek waaronder natuurlijk veel opgescho ten jongens, groote bitterheid tegen de politie. Een zeldzaam kuiken. Een merkwaardige speling der natuur is volgens het D. v. N. Br. in het bezit van den heer D. v. d. H., te Wijk. 't Is n.l. een kuiken met vier vleu gels, vier pooten, en een hondekopje.(?) Het diertje heeft geleefd. Ongelukken. Tusschen Nieuweschans (Gr.) en Bunde (Pruisen) is de landbouwer Holtkamp van een stroowagen gestort en op de plaats doodgebleven. Te Kieldrecht bij Clinge (Zeeuwsch- Vlaanderen) wilde de landbouwer A. Verstraeten op een in beweging zijnden wagen klimmen. Hij gleed uit en ge raakte onder de wielen en werd op slag gedood. De man laat eene wedu we met zes kinderen achter. Een dochtertje van Den Brave, spoor wegwerker te Nieuwerkerk aan de IJsel, dat de vacantie bij hare groot ouders doorbracht, geraakte daar te water en verdronk jammerlijk. Uit het Barendrechtsche haventje te Charlois is opgevischt het lijk van den bootwerker J. 8., die den 17den Augustus over boord viel van het Rijn schip „Magdalena", liggende aan de Petroleumkade aldaar. Op het Frederiksplein te Amsterdam heeft een botsing plaats gehad tus schen den motorwagen 41 van lijn 10 en een goederenwagen van de Staats spoor. De laatste beliep schade en ver loor o.m. het linker achterwiel. Gistermiddag is op den Biltschen Straatweg, te Utrecht, dicht bij het fort De Bilt, een wielrijdster, mej. v. d. H., terwijl zij naast de tram rijdende voor een hittewagen wilde uitwijken, onder den volgwagen der tram ge raakt, waardoor zij onmiddellijk gedood werd. Gisteren is te Steenbergen de 25- jarige dochter van den sasknecht L. aan het Benedensas te water geraakt en verdronken. Het meisje leed aan eene zenuwziekte. Gisteravond is te Rotterdam een 5-jarig meisje. J. M. van D., op een binnenplaatsje achter de ouderlijke woning in de van Speijkstraat no. 3 aldaar voorover in eene wasch- tobbe gevallen en verdronken. Een broeder vond bij zijne thuiskomst in het ouderlijk huis zijn zusje in dien toestand. Een ijlings ter hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Te Molenwerf, nabij Nieuwe schans (Gr.), sloegen paarden en wagen van den voerman Dreijer op hol, toen de spoorlijn moest worden gepasseerd. Dreijer, die den trein zag naderen, viel van den wagen. Hij werd inwendig zeer ernstig gekwetst, terwijl zijn beide beenen gebroken zijn. Men vreest voor het leven van den oppassen- den man. Branden. Te Spierdijk (gem. Spanbroek N.-H.) is door Iiooibroei afgebrand de boer derij van den Heer P. R. Hoewel twee spuiten op het terrein aanwezig waren, kon liet vuur, door den sterken wind aangewakkerd, niet gestuit worden. De inboedel is gedeeltelijk gered. Onder Loonschendijk (N.-Br.) is het huis met inboedel van W. op den Berkdijk door onbekende oorzaak afgebrand. Spoorwegongeluk. Toen op 26 Juni trein no 156 te 5 u. 22 m. van Batavia vertrokken, in de richting Bandoeng, kilometer 12.8, tusschen Batoetoelis en Massing bereikte, stortte een hoog talud neer op de locomotief no. 197. De machinist had nog juist den tijd van zijn machine te springen, na vooref de tegenwoordigheid van geest te hebben gehad den stroom af te sluiten, toen opnieuw een aardverschuiving plaats had, ten gevolge waarvan de locomotief en de bagagewagen links van de baan geschoven werden, ongeveer 10 me ter ver en benedenwaarts, dichtbij de rivier. De koppeling tusschen den baga gewagen en den trein was gelukkig door den schok gebroken, zoodat de overige wagens op de rails ble ven. De adjunct-chef van de 4e afdee- ling der Staatsspoorwegen, de heer I. R. Brouwer, stond op het bordes van den eersten personenwagen. Vrij ernstig gewond zijn de stoker en lichtgewond de conducteur Puhleman en een remmer. De baan is ter plaatse vernield en de herstelling daarvan zal stellig 15 dagen in beslag nemen Nooit goed. Rechter: „Gij wordt beschuldigd uit de gevangenis te zijn ontvlucht." Dief,,'t Gaat moeielijk het heeren rechters naar den zin te maken. Breek ik in, dan werpt men mij in de gevangenisbreek ik er uit, dan krijg ik opnieuw straf. Dochter des huizes (bij het diner tot een genoödigd heer). „Dezen wijn heeft mijn papa juist op mijn geboortedag laten aftappen." Heer. „Drommels, dat zal dan wel 'n pittig glas wezen!". Bij Burg. en Weth. is ingekomen een verzoekschrift van mej. de wed. A. Hoenderdos om verlof tot ver koop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank in den winkel aan het Wijde Geldenlooze pad 32. Voor het akte-examen Fransch (L. O.) zijn te 's-Giavenhage geslaagd de dames J. A. La Bastede, L. M. G. Hoelen, C. M. R. Linssen en B. J. Mulder. Voor het examen handteekenen (akte M. I) slaagde te Rotterdam onze stadgenoot de heer J. K. 0. van Brus sel. Hetzelfde getal agenten hier ter stede dat in de vorige Staatsloterij in de 4e klasse 1/20 van de f25,000 heeft ge trokken, heeft thans 1/20 van de f 2000 getrokken. Wagner-muziek. Onder verwijzing naar de advertentie in ons blad van heden, kunnen wij onzen lezeressen en lezers ineedeelen, dat het eerste gedeelte van het pro gram van het 20steabonnements-Concert te Zandvoort uitsluitend Wagner-muziek bevat. Concours in „de Bron." Voor den wedstrijd van Fanfare- en Harmonie Korpsen te houden op Zondag 9 en 16 September a.s. in het Brongebouw, hebben zich 18 vereenigingen aangemeld. De loting zal plaats hebben op Zondag 26 Augustus des middags één uur. Als Juryleden zullen op treden de Heeren N. H. Andriessen, H. W. Hofmeester, Jac. Koning, Eug. II. Rap en C. G. J. Rühl. Bij de justitie alhier is een aan klacht ingediend, wegens gepleegde fraude, tegen den nog steeds voort- vluchtigen brievengaarder H., te Halfweg. De off. van gez. 2e kl. dr. II. Al- dershoff te Assen wordt van 15 tot 27 September gedetacheerd bij het 10e reg. inf. alhier. Naar wij vernemen zal de neutra le kiesvereeniging „Burgerplicht" alhier bij de a.s. verkiezingen voor den gemeenteraad een afwachtende houding aannemen. Bijbelsch Museum. Deze tentoonstelling, welke in de groote zaal van Sint Bavo op heden gesloten wordt, mag op vele en dank bare bezoekers roemen. Het geheel zooals men weet is eene zeer merkwaardige verzame- meling van modellen, voorwerpen, platen, enz., betrekking hebbende op de Bijbelsche geschiedenis en toebe- hoorende aan wijlen ds. L. Schouten Hzn., in leven predikant te. Utrecht. De collectie wordt door de familie Schouten te koop aangeboden. Thans is men in onderhandeling met een Nederlander, zoodat de mo gelijkheid niet buitengesloten is, dat het „Bijbelsch Museum" voor ons land behouden blijft. Niet minder dan vier wielrijders, twee dames en twee heeren zijn er te dezer stede in geslaagd „anderen (het aangehaalde lezen we in de 0. R. Ct) de schoone voldoening, welke het reddingswerk geeft, te bezorgen." Een in eene sloot, een in de Bake- nessergracht, een in de Zomervaart en natuurlijk ook een in het Spaarne. Tramongeluk. Bij de Emmastraat ontspoorde gisteravond orn half twaalf een der wagens van de E. N. E. T. Ongelukken kwamen niet voor en de materieel e schade mag onbe duidend genoemd. Zoo zelden valt er een ongevalle tje bij onze wakkere tram-maat schappij te vermelden, dat wij een kansje, hoe klein ook, niet onge bruikt mogen laten als het zich aanbiedt. BLOEMENDAAL. De raad van deze gemeente vergaderde gisteravond. In de vorige zitting was een brief in gekomen van Ged. Staten, waarin een berisping over het nog niet indienen van den ligger der wegen. De Raad besloot toen, dat de com missie daarmede belast binnen 14 dagen aan den Raad zou inzenden een antwoord, dat aan Ged. Staten zou worden medegedeeld. En die commissie, daaraan voldoende, -had nu geschreven, dat zij hoopte met een deel van haar taak nog dezen zomer gereed te zullen komen en dat deel dan te zullen inzenden, om voor het overige diligent te blijven. De heer Ter Hoffsteede stelde voor met het rapport der Commissie aan Ged. Staten een schrijven te richten, waarin werd verzocht den Raad te willen mededeelen of het in de be doeling van Ged. Staten ligt dat de commissie op deze wijze haar werk voortzet en mocht dit het geval zijn, dan den Raad onbepaald uitstel te geven voor het indienen van den ligger der wegen. Mocht die werkwijze niet in de bedoeling liggen van Ged. Staten, dan zou spr. dat college toestemming willen verzoeken om telkens als de commissie met een deel van haar taak gereed is, waarmede hij bedoelt afgeronde deelen, b.v. geheel Overveen, Bloemendaal of Vogelenzang, dan wel afgeronde kadastrale deelen, die door den Raad aan Ged. St. doen indienen. Aldus werd besloten: De rekening over 1905, sluit met een batig saldo van f17,127,99!/2, voortspruitende uit een geldleening, welk bedrag nog niet is uitgegeven. Ingediend werd de begrooting voor 1907, sluitende in ontvangst en uit gaaf tot een bedrag van f 106,569.71. Van den minister van waterstaat was bericht ontvangen dat het in zijn voornemen ligt in de gemeente een Rijkstelegraafkantoor te stichten, waar aan een telephoonbureau zal verbon den zijn. ZANDVOORT. Alhier is aange spoeld en onder beheer der strand vonderij gesteld een zwemgordel, gemerkt John Deighton Co. In de Passage alhier is een ope ra-avond gegeven door het Kunst- Ier Salon-Orchester, Ernst Eggert met medewerking van Mevrouw Heyrmanns (mezzo-sopraan). Het publiek was in zeer grooten getale opgekomen-; er kwam plaats te kort. IJMUIDEN. Betreffende het Witte Kruis, afdeeling Velsen, wordt nader bericht 't Gaat met het eigen wijkge- bouw te IJmuiden niet voorspoedig. Nog steeds ontbreekt een deel der benoodigde gelden om met den bouw een aanvang te kunnen ne men. En dat, ondanks de onver, moeide volharding van het comité. Men is dankbaar, zeker, maar niet voldaan. Ten einde de ontbrekende gelden bijeen te krijgen, werd in eene vergadering na uitvoerige uiteen zetting van het plan besloten, bij den aanvang van den winter een groote fancy-fair te houden. Door den juist uit zee terugge keerden stoomtrawler „Simon", ka pitein Van Strien, is nabij het Haaks vuurschip een Heldersche botter in den grond gevaren, waarbij twee der opvarenden verdronken. Vol gens mededeeling van de „Simon" voer de botter zonder licht. Nader deelt men mede: Van de drie opvarende Urkers werd alleen de schipper, een oud man, Okke Wakker genaamd, gered. De beide anderen, een oude en een jonge man, wier namen nog onbe kend zijn, verdronken. De geredde schipper was zoodanig van streek, dat hij geen mededeelingen kon doen. BEVERWIJK. Voor het examen hoofdackte is te Arnhem geslaagd de, heer L. Tuin, alhier. HILLEGOM. Voor het examen apothekersbediende is te Amster dam geslaagd mejuffrouw E. C. Cramer, alhier. CASTRICUM. Voor het examen Fransch L. O. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer R. L. van der Ven, alhier. BEEMSTER. Voor het examen hand teekenen (akte M. I.) is te Rotterdam geslaagd de heer S. de Heer, alhier. Naar de Gelderl. verneemt zal rev. Woodcutter, aartsbisschoppe lijk secret, te St. Boniface (Winni peg, Canada), die thans den Duit- schen Katholiekendag te Essen bij woont, eerlang Nijmegen en omtrek bezoeken. Dit bezoek staat in verband met den trek, welk zich in den laatsten tijd onder de vele katholieke land bouwers en ingezetenen dezer streek openbaart, om als landverhuizers naar Canada te em igreeren. Op het Seminarium Hageveld onder Voorhout houden de Bij zondere onderwijzers in het Bis dom Haarlem hunne j aarlij ksche retraite. Deze wordt geleid door de Eerw. paters v. Kessel uit Roozendaal en Mijt de Willigen uit Rotterdam. Er nemen aan deel 18 hoofden van scholen en 91 onderwijzers. Te Rotterdam heeft de weleerw. pater Ch. Brouwer O. P. in de St.- Dominicuskerk zijne eerste plechtige H. Mis opgedragen. Te Zaandam is de jaarlij ksche vergadering van onderwijzers en on derwijzeressen uit het arrondissement van dien naam gehouden. Onder de aanwezigen waren ook de districts schoolopziener van Haarlem en de secretaris der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, terwijl in het geheel 156 onderwijzers en onderwijzeressen devergadering bezochten. Mariaansch Congres. Te Einsiedlen is onder vrome deelneming het internationale Maria- congres gehouden. De besluiten van het Congres werden in bijzijn van het Doorluch tige Episcopaat van Zwitserland en meerdere Kerkvoogden uit andere landen in de Bedevaartskerk voor gelezen. Het Congres verklaarde zich aan te sluiten bij de protesten van den Duitschen Lourdes-verein tegen de willekeur van de Fransche Regee ring. Het verwierp de uitgave „Lour- des und die Aertze" van dr. Felix de Boeker te Parijs, maar beveelt daarentegen met warmte de kerke lijk goedgekeurde boeken over de genadegrot te Lourdes aan. Arbeidsbeurs te Groningen. Door de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Groningen werd in Sept. 1905 aan den Raad het verzoek gericht om daar ter stede eene Arbeidsbeurs als gemeen te-instelling tot stand te brengen. Het denkbeeld der Kamer vond van vele zijden ondersteuning. Niet minder dan 38 corporaties zonden adhaesiebetuigingen aan den Gemeenteraad. B. en W., die door den Raad in September van het vorige jaar wer den uitgenoodigd tot het geven van advies, deelen thans mede, dat naar hunne meening van een goed geor ganiseerde Arbeidsbeurs een nuttige werking kan uitgaan. Zij zijn het met adressanten eens, dat de oprichting daarvan niet aan particulier initiatief moet worden overgelaten, maar dat de gemeente een dergelijke instelling moet op richten. Zij stellen daarom den Raad voor tot het oprichten en exploiteeren van gemeentewege over te gaan. Katholiekendag te Essen. (Sluiting.) De feesthal is biunenswerks 81 Meter lang en 40 breed, met gale rijen, die 2,5 M. breed zijn. Er bevinden zich in de zaal 7000 stoelenbehalve deze zijn er nog 2000 zitplaatsen en voor meer dan 1200 personen staanplaatsen. Deze waren in den namiddag ver gadering van 5 tot 8l/2 uur alle ingenomen. Zelfs waren in de afgesloten ruimte voor de pers, bij gebrek aan staan plaatsen, verscheidene toehoorders binnengedrongen. De Katholiekendag behoort thans tot het verledene. Treffend is de afscheidsrede geweest van den Kardinaal-A artsbisschop van Keulen. Vooral van deze woorden was de indruk overweldigend: „Mogen alle Duitschers, ja allen, die met ons in God, den Hemelvader, en Zijnen menschgeworden Zoon ge' looven, schouder aan schouder en hand aan hand met ons samengaan en ge meenschappelijk met ons front maken tegen de helsche machten, die aan het merg van ons volk eten. Zóó te ar beiden en aldus te strijden is patriot tisch zijn in den waren zin, is een blijk van oprechte vaderlandsliefde-- De bezoekers uit den vreemde keeren naar hunne haardsteden terug, maar de herinnering aan Essen zal blijvend zijn. Mogen onder Gods hulp de ge- nomen besluiten tot uitvoering komen mogen de vruchten ervan aan de Kerk en het vaderland ten zegen zijn." Dan zegende de Kardinaal-Aarts bisschop onder roerende stilte de tal rijke schare, waarna het „Groszer Gott, wir loben dich" uit volle borst werd aangeheven. Nu treedt Vincenzo Vannutelli, de afgezant van Pi us X, op de treden van het spreekgestoelte en onder stormachtig gejubel roept hij luide en geestdriftig in de taal van het Duitsche volk „Ein Hoch den Deut- schen Katholiken I" Onder de sprekers verdient bijzondei vermelding Pater de Santi, vertegen- diger van de Civiltè, Cattolica, die meedeelde, hoe bij zijn afscheidsge hoor Z. H. de Paus tot hem ge* sproken had: Van waar komt deze klaarblijkelijke zegen Gods bij de werking der Duitsche Katholieken- De lieve God beloont hen vooi hunne diepgevoelde, onafgebroken uitgeoefende offervaardigheid f} zelfoverwinning. Deze deugden zJJ de drijfkracht van heel de Kat'ho lieke beweginginDuitschland. Zon der deze deugden is een Christe U ke arbeid onmogelijk. Elders 0" breken deze deugden en daar la de toestanden weinig hoop op sp dige, betere tijden. De Duitsche pers van alle k'® en iedere richting wijdt lange 4 «je

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2