Yereenigingjoninginnedag" FEEST-CONCERT Middeleeuwsche Ridderfeesten Groot Avondfeest Voorstelling van den Bioscoop Koren door ongeveer 120 Dames en Heeren. Kunst en Wetenschap. Land- en Tuinbouw. Gemengde Berichten. Laatste Berichten Marktberichten. Burgerlijke Stand. te HAARLEM. lommen aan dezen 53sten Katho liekendag. In het Christelijk-Sociale dagblad Das Reich (een Evangelisch blad) lezen wij „Dank eene hechte, vast-omlijnde en godsdienstige wereldbeschouwing, die van één middelpunt uit alle ge- biedpalen en menschenlevens be reikt en omvat, heeft men de mas sa kerkelijk en in beleidvolle Staat kunde bijeen kunnen houden. „Het Protestantisme heeft helaas! niet deze hoogte mogen bereiken; het mist en blijft missen de een heid van wereldbeschouwing. Bij onze godgeleerde disputen vergaten wij de hoofdzaak de toepasing van het Christendom op het leven in zijn geheel, ook op het Staatkun dige en Maatschappelijke. Vandaar de zwakte van het Protestantisme in het openbare leven en de kracht van Rome. Erkenning van fouten is de eerste schrede naar herstel. Laat deze 53ste Katholiekendag ons de waarde leeren kennen van de onverdeelde eenheid, ons van den ernst doordringen eener vastomlijnde wereldbeschouwing, in staat, het leven in zijn geheelen omvang te beheerschen, zoo individueel als maatschappelijk." Zondag '26 dezer zal voor ons land een nationale vergadering van Esperantisten (beoefenaars van de nieuwe wereldtaal Esperanto) te 's Gravenhage worden gehouden, uitgeschreven door de Ned. Espe rantisten-V ereeniging. Aan de orde zal komen bespre king en vaststelling van wat in het belang der beweging kan en zal worden gedaan Te Bayreuth bestaat een Richard Wagnerfonds, dat onbemiddelde jon ge componisten in staat stelt de reis naar Bayreuth te maken en de Wagneropvoeringen bij te wonen. Op de nu gehouden jaarverga dering is medegedeeld, dat het fonds thans ongeveer twee honderd vijftig duizend mark bezit. Er zijn dit jaar 250 toelagen verleend, elk van 600 mark. Men hoopt, dat het fonds op Wagner's lOOen geboortedag (1913) een mil- lioen mark rijk zal zijn. Lezingen over journalistiek. In welken graad men thans de journalistiek op de Duitsche en Zwitserschehoogescholenrechttracht te doen wedervaren, bewijst 't lijstje van de lezingen in het afgeloopen zomersemester, welke met „de pers" in verband stonden. Aan de handelshoogeschool te Leipzig las professor Büchner over de „geschiedenis, organisatie en techniek van het journalisme", Aan de Berlijnsche universiteit hield dr. Schmidt 'n rede over Openbare meening en journalisme in Duitschland". In Heidelberg sprak dr. Adolf Koch over „de geschiedenis, de ver houding en beteekenis der openbare meening, der pers en van het jour nalisme in Duitschland." In Greifswald ging 'tover „Pers recht". In Dantzig over,,Journalisme". In Keulen over „Beschaving en pers". In Bern over „Moderne dagblad- dienst". In Ztirich over „De geschiedenis en de ontwikkeling der perswet ten". Zuiveltentoonstelling. Op de Zuiveltentoonstelling te Schagen zijn de volgende bekronin gen toegekend: 1. Collectie van fokvereenigingen, minstens 6 stuks, Ie prijs, Schager Rundveefokvereeniging2e prijs, Wieringerwaarder idem; 3e prijs, Rundveefokvereeniging Beemster 4e prijs, Wieringerwaarder idem; 5e prijs, idem. 2. ]!/.2-jarige stieren ingeschreven in het register eener fokvereeniging. te prijs, J. L. T. Groneman, Wie- ringerwaard; 2e pr. K. Koster, idem; 3e pr. P. Hooij, Oudesluis, Zijpe bestuursprijs J. Vries, Schagen; D. Schuitemaker, Berkhout. 4. Voor den besten stapel Edam- 'ner kaas gemaakt door fabrieken: te prijs fabriek „Flevo", Anna Pau- iowna2epr. fabriek „De Toekomst", tloogwoud3epr. fabriek „De Ster", Raarsdorpermeer4o pr. fabriek »'t Wad", Schagen; 5e pr. fabriek Rirkshorn. Voor oudere stieren ingeschreven 111 het register eener fokvereeniging. 1. Fokvereeniging Noord-Zijpe. 2. J. M. Koelman, Schagen. 3. Rundveefokvereeniging Twisk. 5. Voor den besten stapel Edam merkaas, geen fabriekskaas1 C. Üpost, Schagen; 2 K. Blauboer, Schagen3. C. van der Oord, Scha gen 4. A. Poot, Oude Niedorp5. H. de Graaf, Zijpe6. W. van der Oord, Barsingerhorn. 6. Melkroomboter. Ie prijs Zui velfabriek Eefde, bij Zutphen; 2e pr. H. S. Eriks, Petten; 3e pr. J. Avis, Mi cl woud4e pr. Stoomzui- velfabriek „Eureka", Binnenwijzend. 7. Voor de belangrijkste collectie toestellen voor melkonderzoek. Ie prijs Koster en Wiglama, Schagen, voor het doelmatigste melkweegwerktuig. 1. Koster en Wiglama, Schagen; 2. Visser's Landbouwkantoor Am sterdam. Voor de doelmatigste melktransport- karlepr.Koster en Wiglama,Schagen; voor den doelmatigsten emmer, le prijs, Koster en Wiglama, Schagen; voor dito kleiner, dezelfdevoor dito teems, dezelfdevoor de belang rijkste collectie toestellen voor bo- terbereiding dezelfde. 8. Vee en andere inzendingen ter opluistering. H. J. Avis, Midweud, verschillende soorten van boterver- pakking, diploma; Rijkslandbouw- winterschool, Schagen, melkonder- zoek-diplomaG. T. C. Koch en Co. Helder, bloemen en planten, diploma. Eervolle vermelding ontvingen nog Visser's Landbouwkantoor, Am sterdam F. Bakker, Schagen, lijn zaadbrood A. C. Melchior Schagen, 18de eeuwsch verkoopbiljet; C. v. d. Oord, Schagen, kruidkaas. BUITENLAND. Keizer Wilhelm op vacantie. Kostelijk zich te vermaken, op on bevangen wijze te genieten, ziedaar volgens de Echo de Paris, het doel wit van Duitschlands Keizer, wan neer hij op vacantie is. Zijn opgeruimd humeur laat hem slechts zelden in den steek. Nauwelijks b.v. is hij te Gibraltar aan wal, of hij begeert een Engel- schen kruiser te bezoeken. Met de verzamelde officieren in specteert hij den zeebodemde kanonnen blinken hem tegen, orde en zindelijkheid dwingen 'sKeizers bewondering af. Men treedt ten laat ste in de ziekenkajuitin een pot op eene tafel ziet de keizer eene plant, grillig van vorm en bevracht met bloemekens. „Wat is dat?" vraagt hij. De admiraal aarzelt. Men hoort een gemompel uit onderscheidene monden: „Ja, wat zou het kunnen zijn De Keizer blijft in afwachtende houding, hij doet, als brandde hij van ongeduld. Maar als hem allen het antwoord schuldig blijven, breekt hij plotse ling in een schaterlach uit „Hoera, ik heb dan toch eindelijk eens iets ontdekt, wat de Engelsche marine niet weet" Ten jare van 1891 gaf de markies van Salisbury op het slot Hatfield een diner ter eere van den Duitschen vorst. De prins van Wales zat mede aan. Ook de gezant van Frankrijk, en Mevrouw Waddington behoorden tot de dischgenooten. Daar raakt het diamanten hals snoer der gade van den gezant in 't ongereede. Vergeefs tracht zij het ongelukje te verhelpen; zij wenkt haren overbuur aan tafel, markies de Soveral, die haar hoffelijk te hulp schiet. Ook hem gelukt het, trots zijne pogingen, niet haar uit de verlegenheid te redden. Allen helpen mêe, om dit onge valletje voor den Keizerlijken gast te verbergen. Maar Wilhelm, wien niets ontgaat, roept luidkeels uit: Daar is me nu Portugal op weg, Frankrijk te worgen," En als de Prins van Wales, begaan met de verlegenheid van Mevrouw Waddington, op zijne beurt toeschiet, liet de Keizer er op volgen: „Nu wordt het nog ernstiger, want Engeland mengt zich in het cohflict." Een homerisch gelach beant woordde Wilhelm's woorden Eens, aan boord van de Holien- zollern", sprak Wilhelm tot zijne gasten „Kom, ik wil u eens een rebus opgeven." En meteen overhandigde hij hun een papier, waarop tusschen de woorden Kaiser en Wilhelm een horloge-wijzer geteekend was. De gasten raadden vergeefssled its graaf von Eulenburg glimlachte. „Geraden?" vroeg de Keizer. „Och, Sire, ik weet heusch niet..." „Nu, dan zal ik zelf de oplossing ervan geven: „Ein Urtheil im Na men des Kaisers" (Urtheil beduidt n.l. ook een deel van een horloge. Uhr is horloge en Theil is deel). „Thans," vervolgde de Keizer tot graaf Eulenburg, „is de beurt aan u." De graaf aarzelde. „Majesteit, U weet van mijne voorliefde voor de volkspoëzie. Wel nu, Uwe teekening herinnerde mij zooëven aan den versregel van Fritz Reuter: „Hij balanceert van her naar der Wilhelm schaterlachte. Wilhelm naar Amerika. Uit St. Louis wordt gemeld, dat een vereeniging van voorname bur gers aldaar besloten heeft een uit- noodiging te zenden aan keizer Wil helm om een bezoek te komen brengen aan Amerika. Deze uitnoo- diging zal door een afzonderlijke commissie worden overgebracht. Bismarck's gedenkschriften Het derde deel van de gedachten en herinneringen van Bismarck zal verschijnen, wanneer de voornaamste personen over wie hij het heeft, niet meer onder de levende zullen zijn. Grootste oorlogsbodem. De Dreadnought, het Engelsche linieschip dat de grootste oorlogsbo dem ter wereld is, zal 1 September in dienst gesteld worden en dan hare stoomproeven en geschutoefeningen beginnen. Zij wordt voorhands bij de reserveafdeeïing ingedeeld. Kapitein Bacon, die bekend is door het leiden van de proefnemingen met onder- zeesche booten, zal toezicht houden bij het proefstoomen. Ramp in Chili. De Senaat van Argentinië heeft voor de noodlijdenden tengevolge van de ramp in Chili een bedrag van 250,000 pesos toegestaan. In een bijeenkomst van leden der Chihensche Kamer van afgevaardigden is besloten een wet voor te stellen, waarbij een uitstel voor de voldoening van handelsschulden wordt toegestaan. Dit voorstel heeft echter veel tegen stand gevonden onder de bankiers, die besloten hebben terstond den gewonen loop van zaken te hervatten. Bureaucraten-dom. Een bewoner van Kaiserslautern ontving volgens de „Frankf. Ztg." een dwangbevel tot betaling van 4 M. 50 Pf., wijl hij zijn kind, dat nota bene ten vorigen jare overleed, niet had laten inenten. De vader stelde zijne vervolgers van het overlijden in ken nis, naar do politie sommeerde den man, zijne zaak nog nader toe te lichten. De vader deelde opnieuw het overlijden van zijn kind mede. Trots zijne wettige weigering om de boete te voldoen, wordt nu de man, wegens onwil in zake het verstrekken van inlichtingen, gerechtelijk vervolgd. Een ander burger, die pas verhuisd was, kreeg twee beboetingen tegelijk. Eene aan het oude en een aan het nieuwe adres. Alle moeite om de on juistheid hiervan in het licht te stel len, baatte niet. De man zal dubbel moeten betalen. Natuurlijk verzetten zich de beide slachtoffers van het bureaucratendom tegen deze willekeur. De dienstbodenkwestie. In hare Amerikaansche schetsen in het Neue Pester Journal vertelt Eva Heiwig dat de mannelijke dienstbode in Noord-Amerika tegen woordig een zeer begeerd artfkel is. De practische Amerikanen zijn tot de overtuiging gekomen dat de man, evengoed als in de keuken van hotels en restauraties, in een gewoon huis te gebruiken is. De mannelijke dienstboden in Amerika toonen zich even bedre ven in 't koken als in het opma ken van bedden. Men vindt tegenwoordig vele aankondigingen in Amerikaansche bladen, waarin een man voor al gemeen huiselijk werk gevraagd wordt. Het loon is ongeveer 20 tot 25 dollars in de maand en de kost. Een meisje, dat wat meer weet, zegt Eva Hellwig, acht zich al gauw te goed om in de huishouding dienst baar te zijn, zij wordt liever ver koopster, typiste of iets dergelijks. Maar vele mannen is het onver schillig waarmee zij hun brood ver dienen, zoolang zij maar lustin hun werk hebben. Amerika lijkt dus op den goeden weg met de oplossing van hetdienst- bodenvraagstuk. Brusselsche zeden. Te Elsene is eene maatschappij ge sticht van verlaten echtgenooten. Talrijke bijtreders hadden den oproep beantwoord. Het doel der maatschap pij isalle weken bijeen te komen en elkander te troosten als het noo- dig is. Op de eerste vergadering is goed gelachen en vooral goed gedronken, zoodat de onderlinge troostmiddelen eigenlijk niet noodig waren. -Volgens de standregelen wordt ieder lid, dat naar zijne vrouw terugkeert of her trouwt, buiten de maatschappij ge sloten. Handelsblv. Antwerpen"). Cholera. Volgens de „Éclair" en het „Journal" is er te Berlijn een meisje aan cholera gestorven. Gelyncht. Te Reinickendorf is eene soort van lynch-straf op automomobilisten toe gepast. Een dochterke van den grond bezitter N. werd door de auto van den Berlijnschen koopman R. over reden en ernstig verwond. De chauf feur wilde doodgewoon doorrijden doch eenige mannen wierpen zich op de auto en dwongen ze tot stil staan. Chauffeur en meester maak te met een dozijn krachtige vuisten kennis. De politie moest beiden ter hulp komen. Een legaat? Graaf Bertora, die opperceremonie- meester van Napoleon III geweest en pas te Monte Carlo overleden is, heeft 6 millioen frcs. voor den St. Pieters penning nagelaten. Aangezien reeds herhaaldelijk be richten van dezen aard met een boos aardig en tendentieus doel zijn ver spreid, deelen wij onder alle voor behoud dit bericht mee. Lek geloopen. De „Dominion" blijkt op weg naar Quebec in de Baies des Cha- leurs op een rif gestooten te zijn. De schade schijnt niet gering. De „Do minion" is een groot nieuw pantser schip van de King Edward VII klasse, met ruim 16,000 ton water verplaatsing. De „eenvoudige" Pius X. Op het Seminarie van Palydua heeft men dezer dagen het jaarbulletin te ruggevonden, dat Z. H. Pius X bij zijn 3e studiejaar verkreeg. Het luidt aldus Godsdienst. Heeft zich bijzonder onderscheiden door een buitengewone schranderheid voor alle takken van dit onderwijs. Wijsbegeerte. Is daarin uitmuntend geweest; hij heeft zich deze weten schap eigen gemaakt in de gewenschte mate, zoowel wat uitgebreidheid als diepte betrett. Italiaansche Taal. Heeft zich onder scheiden door het groote gemak om de klassieke schrijvers te verklaren, door de juistheid van zijn stijl en zijne zeer uitgebreide letterkundige kennis. Latijnsche Taal. Heeft zich onder scheiden door zijne heiderestrijdschrif ten en tekstvertalingen, evenals door de sierlijkheid van stijl. Grieksche Taal. Uitmuntend door zijne grammaticale kennis en de nauw keurigheid van dissertatie's en over zettingen. Aardrijkskunde en Geschiedenis. Heeft zich onderscheiden door zijne heldere en uitgebreide kennis wat be treft de geschiedenis van onzen tijd en de jaartallen. Rekenkunde. Heeft zich onder scheiden door zijn natuurlijken aanleg voor de wetenschap en eene grootè vaardigheid getoond in de oplossing van algebraïsche en meetkundige vraagstukken. Physica en natuurwetenschappen. Heeft zich onderscheiden door helder heid van gedachten en door zijne juiste en klemmende mathematische bewijzen." Als de Parijsclie correspondent van de N. R. Crt. altijd getuigschriften gehad heeft als dat van den „een- voudigen" Pius X, kunnen we hem gelukwenschen. Combes op den preekstoel. Uit Saintes wordt aan de Liberie gemeld In de protestantsche kerk van Saintes had dominé Zondag tot tekst gekozenGeef Gode wat Gode toekomt. Om den zin van dezen tekst nader aan te dringen, beriep hij zich op het geen Emile Combes enkele dagen ge leden gezegd had aan een redacteur van de Matin. Teneinde zekerder te zijn van den tekst ontvouwde de predikant voor de verbaasde kerkgangers de „Matin" en las hun voor, wat wij nu j uist niet het Evangelie volgens Combes kun nen noemen. Misschien krijgt de Psalmzingende gemeente van Saintes de aanstaande week een gedeelte van generaal André's gedenkschriften te hooren. Wat er dan geslapen zal worden I BROEK OP LANGENDIJK. Aardappelen. Gladblaadjes f0,a 0,Muizen f0,40 a 0,45. Wortelen f 1,10 a 1,90 per 100 bos, Bloemkool le soort f 6,25 a 13,dito 2e soort f 3. a f4.50, Kool: roodef2.75a 4.75 gele f4,— a f 6,—, witte f 5,— a 7,50 per 100, Nep (kleine uien) f 2,90 a 3,60 Graafjes f 0.70af0.80. NOORD-SCHARWOUDE, (Station) Groote Muizen f 0.80 a f 0,90, kleinere dito f 0.20 a f 0.35. Graafjes f0.a f 0.ronde f 0,00 a 0,per 35 KG. Roode Kool f4,a f5.25, Gele dito f0.a 0.Witte dito f0.a 0. per 100, Zilveruien f 2.50 a f 4.10 per 50 Kg. Slaboonen a ct. per 1000. Gladblaadjes f 0.a f 0. Gewone Nep f 3.30 a f 3.50. Drie lingen f 0.70 a f 1.20, groote Uien f 1.30 a 1.60 per 50 Kg. BEVERWIJK. De prijzen der Vruch ten aan den afslag waren als volgt Wortelen f 6.a f 0.per 100 bos Aardappelen Klei f 1.90 a f0.Zand dito f 0.a f 3,50. Andijvie f 1.40 a f 0.per 100 str. Postelein f 0.50 aO per Hl. Sla f 1.25 a 1.per 100 krop, Bloemkool f 0.a f 15.Komkom mers f 0.a f 0.per 100. Peulen 13 a ct. Capucijners 7 a ct. Raspers 9 a ct. per KG. Tuinboonen f0.75 a f 0.Snijboonen f 1.a f 1.30. Hee- renboonen f 0.35 a f 0.per 100. Fram bozen a ct. per mandje. Bessen ct. per KG. Pieterselie f 0.Selderie f 0.per 100 bos. Peren f 6.a f 7. per Hl. Augurken 35 ct. per mandje. Roode Kool f 7.a f per 100. Appelen f 7.a f 9. SCHIEDAM, Noteering Makelaars f 11.50, Jenever f 15.50, Beurscom- missie f 11Stemming kalm. Ruwe Spiritus f8.SpoelingCommis- sie f0.90. PURMEREND. Afslag markt 0pond Peulen f 0.a f 0.0 pond Doperwten f 0.a f 0.per 100 pond, zak Tuinboonen a ct. per zak, 1,552,500 Slaboonen f 0.28 a f 0.35. 40.700 Snijboonen f 0.45 a f 1.20 per 1000. Aardappelen f 0.80 Peren f 2.05. Appelen 2.15 per mand, Sla ct. per 100 krop, Klapbessen f0.a 0.per dubb. mand, roode Aalbessen 01/2 aOgld., Frambozen a 9 ct. per pond. Bloemkool 0ct. roode Kool 0 ct., Komkommers l!/2 ct. per 100 stuk, Andijvie ct. per 100 gr. Augurken 30 a ct. Handel matig. Pruimen f 0.per mandje. dam,414 m. z. Parkstraat. 23 Aug. W. v. Gasteren 58 j. Wolstaat. G. J. Meijer, 66 j. Harmenjansweg. A. M. de Liefde-de Nijs 75 j. Scho tersingel. BLOEMENDAAL. Bevallen: C. C. Lohman-Kouwen- hoven, d. A. M. Bos-Roozen, z. W. J. Grootegoed-Hessel, d. LISSE. Bffv allen: C. Vrijburg-Bakx, z. VELSEN. Ondertrouwd: H. v. Keijzers- waard en E. Hoogerwerf. J. Breur en D. van Strien. Overleden: H. de Visser, 10 m. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: P. Persoon en M. C. Jansen. Getrouwd: M. J. Stiera en M. Meijer. Bevallen: P. van Leeuwen-Van Andel, z. J. Lanser-Van der Schilder, z. A. C. de Jongh-Van Kleef, d. Overleden: J. Jonker, 2 d. Bevallen: 22 Aug. E. Molitoor- Lieder, 2d. 23 Aug. N. J. Boer- horst-Arnaud de Callavon. 1. Overleden: 22 Aug. P. A. Duijn- Politie-rapport. Gevonden voorwerpen: een hondje, een mand met broodjes, een pop penwagen, een hondenhalsband, eon ceintuur, een oorknop, een parapluie. Procesverbaal opgemaakt wegens schoppen van een hond en een anders veiligheid bedreigen. Vrijdag 31 Augustus 1906, bij gelegenheid van den verjaardag van H. NI. onze geëerbiedigde KONINGIN. in de Groote of St. Bavo-Kerk. MET MEDEWERKING VAN Mevrouw ENGELEN-SEWINGZang. Den Heer JAN TAK JrViool. Den Heer LOUIS ROBERTOrgel. Gereserveerde Zitplaatsen f 0,50 - Staanplaatsen f 0,25. AANVANG 'S MORGENS 11 UUR. des namiddags 3 uur, op het Terrein voor het Paviljoen in den Hout. in de Sociëteit „Vereeniging". Plechtige Prijsuitreiking aan de Overwinnaars en het geven van den Ridderslag. Alle deelnemers aan het Ridderfeest zullen daarbij tegen woordig zijn. Feestelijke Binnenkomst van de Edellieden, allen te paard. De groote Concertzaal stelt voor: Het voorplein van een Oud- Hollandsch Kasteel. Plaatsen Tribune f 4. Leden van de „Ver. Koninginnedag" f 3. Sociëteit Vereeniging f 3.f 2.50 Gaanderij f L— Gecombineerde plaatsen „Tribune en Sociëteit Vereeni ging f 6.— Leden van de Ver. Koninginnedag" f 5. zitplaatsen langs het terrein f 1.50. Leden f 1. Staanplaatsen op het Terras van het Paviljoen f 1,Leden f 0.75. Staanplaatsen achter de zitplaatsen f 0.50. DOOR The Royal Bioscoop Mij. op het Terrein van het Paviljoen in den Hout des avonds half 9 uur. waarbij tevens vertoond zal worden een groot aantal opnamen van de verschillende feesten van dien dag. Muziekuitvoering door de Muziek vereeniging „Willen is Kunnen" Directeur de Heer D. Couwenhoven. Entree Tribune f 1.Leden f 0.75 MiddenTerreinCaféRestaurant f 0.50 Promenade-plaatsen f 0,25. Kaarten voor de verschillende feestelijkheden zijn ver krijgbaar vanaf Zaterdag '25 Augustus a.s. iu het beneden- perceel, staande Barteljorisstraat hoek Krocht van 's morgens 10 tot des avonds 9 uur. HET BESTUUR: G. B. CROMMELIN, Voorzitter, J. J. ZEEWOLDT, Secretaris. AANVANG 81/3 UUR.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 3