Zaterdag 25 Aug. 1906. No. 6382. 31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. De Strijd om het Kind. BUITENLAND. BINNENLAND. LIEFDE EN PLICHT. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Telefoon No. 1426. - HAARLEM. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. HAARLEMSCH 5 URANT ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. jfrCTt&ii én kb Ir PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. flOITE MA HON AGITATE. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. De strijd om het Kind mag de groote strijd onzer dagen geheeten. Toen de Katholieke Belgen zongen in het jaar 1879, zoo zij nog her halen Zij zullen haar niet hebben, De schoone ziel van 't kind, was 't, omdat zij goed begrepen hadden, dat de ware inzet bij deze worsteling inderdaad wasde ziel van 't Kind. Even goed als wij zijn onze tegen standers, althans die onder hen voor rede vatbaar '.ijn, er innig van overtuigd, dat ons bijzonder onder wijs, dat het onderwijs op godsdien- stigen grondslag in het algemeen volstrekt niet de mindere is van het godsdienstlooze; dat in bekwaam heid, kennis, en vooral in ijver en toewijding het personeel onzer bij zondere scholen glansrijk de verge lijking met de openbare kan door staan. Hun ijveren tegen het bijzonder onderwijs; de strijd om de school, die in bijna alle landen ge woed heeft of nog gevoerd wordt, vindt alleen daarin zijn oorzaak, dat zij met het kind ook de toekomst der maatschappij in handen willen heb ben. Engeland was om zoo te zeggen, bet eenige land, dat bij het oude, billijke stelsel volhardde, 't welk in een paar zinnen te schetsen valt, althans wat de hoofdlijnen betreft. Aan alle scholen, ook de godsdien stige, verleende de Staat geldelijken steun, en wel geëvenredigd naar het getal der leerlingen. Verder ging de Staat niet. Het toezicht en wat overigens tot het eigenlijk schoolbestuur behoort, was overgelaten aan bijzondere plaatse lijke Commissies, Aan sommigen zal die laatste regeling min of meer bedenkelijk voorkomen. Doch lichter zullen zij zich er mede kunnen verzoenen, wanneer zij Weten,, dat in bedoelde Commissies voor de groote meerder heid zitting hadden de ouders der schoolgaande kleinen. Want wie geeft zünen kinderen steenen voor brood? Die stand van zaken was al te schoon. Wat elders jaren lang de twistappel was of nog is, moest het ook voor Engeland worden; de bacil der onverdraagzaamheid, van het Fransche Jacobinisme schijnt in het Kanaal geen hinderpalen gevonden te hebben en de practische Engelschman blijkt ook „Ieder priester, belast met de zorg voor de zielen, is dubbel verplicht voor de Katholieke dagbladen te ijveren." (E. H. Garnier.) voor een gedeelte aangetast door de ellendige krankheid van het secta- risme. Minister Birrell's Education-bill (onderwijswet), vrucht eener onzalige belofte, gedaan bij de jongste staat kundige verkiezingen, zondigt door onverdraagzaamheid en moet dus als onrechtvaardig gebrandmerkt. Wèl is in beginsel alle godsdienstig karakter aan de school niet ontzegd, maar dat Christendom is nauw ver want aan dat, 't welk de Genestet van zekere klasse van personen deed zin gen „Jan Rap is zeer godsdienstig". Een onderwijs dus, dat alleen hen bevredigt, die als Jan Rap, „geen weerga geven om de leer". Neen, er is nog eene andere partij, die zich verheugt over deze wetde mannen, die het liever „Turksch dan Paapsch" huldigen. In dezen strijd gaan de Katholieken wier getal slechts H/2 millioen be draagt in Engeland, en wier verhou ding tot de andersdenkenden bijge volg is als 1 tot 20, met de volgelin gen der Anglikaansche Kerk samen. In het Lagerhuis, waarde wet-Bir- rell met groote meerderheid is aan genomen, verloren zij de partij. Zij hopen, dat het Hoogerhuis meer eerbied toonen zal voor den vrijheidszin van het Engelsche volk, meer besef van den eigenlijken inzet bij dezen strijd, door aan de seetarische wet onvoor waardelijk hare goedlfeuring te onthou den. Welke geest de overheerschende is in de Liga van Don Romulo Murri leert de dagorde, welke een harer af- deelingen te Brescia op eene buiten gewone vergadering genomen heeft. Het daarin verkondigde is' te leer zaam dan dat we het niet in zijn ge heel opnemen zouden. „De afdeeling Brescia van de natio nale democratischeLiga, in buitengewo ne vergadering saamgekomen, na met aandacht het rondschrijven gelezen te hebben van Zijne Heiligheid Pius X aan de Aartsbisschoppen en Bisschop pen van Italië betreurende, dat zij in het pause lijk document geen welwillend woord vindt noch voor de wetenschap en den vooruitgang, noch voor dat ge deelte der menschheid, dat leeft in een staat, die slechts weinig van de sla vernij verschilt; drukt het vast vertrouwen uit, dat de nieuwe pauselijke beslissingen toe gepast zullen worden met eene breed heid van opvatting, die het mogelijk maakt, om bij de toepassing den zeer slechten indruk weg te nemen, door dit schrijven op de menigte gemaakt, en dat de geestelijkheid altoos beter begrijpen moge de stroomingen van de hedendaagsche samenleving vernieuwt het voornemen om uit alle macht de nationale democrati sche Liga te steunen, terwijl zij op nieuw bevestigt hare ongerepte ver kleefdheid aan het geestelijk gezag in godsdienstzaken en de onafhankelijk heid in staatkundige en bij de sociale propaganda." Indien Z. Heiligheid binnenkort af doende maatregelen neemt tegen d# Liga, zal dit niemand verwonderen en zeer terecht schrijft de „Unita Cat- tolica: „Wij vragen aan alle verstandige lieden, of het aangehaalde niet de taal is van echte schismatieken, die zich slecht verschuilen achter verkleefd heid aan het geestelijk gezag, juist als zij dat omverwerpen." 't Is "met de Liga gegaan, zooals het wel gaan moestVan kwaad tot erger FRANKRIJK. Een belangwekkend getuigenis. De alomgeachte generaal der Eudis- ten, Pater le Doré, verklaarde dezer dagen het volgende Al de Kardinalen waren dezelfde meening toegedaan, wat de kranten ook vertellen mogen. Zelfs kardinaal Rampolla was voor de verwerping der wet, wat mij niet weinig verwonderd heeft. Kardinaal Vannutelli had in dezer voege zijne meening gegeven „Indien gij gaat schipperen, zult gij van uit putting sterven, zonder glorie, zonder hoop op herrijzenis. Weerstaat gij, men zal u treffen, maar gij zult weder opstaan." De regeering was beducht voor die krachtdadige oplossing. Ik kan u de verzekering geven, dat zij verschillen de onderhandelaars naar Rome zond. Namen zelfs zou ik u kunnen noe men, maar ik mis het recht daartoe., Zr- Heiligheid heeft d!o «nJofhunJe- laars ontvangen, geluisterd, maar jis nooit op hunne aanbiedingen inge gaan. Aan een dezer personen, die uit het gesprokene meende te mogen opma ken, dat Z. Heiligheid eene wijziging in-d.e Wet verlangde, antwoordde de heer Sarricn „Met de tegenwoordige Kamer de Wet wijzigen, durf ik niet te wa gen. Men zou ze nog erger maken Van de zijde der Bisschoppen valt niet te verwachten, dat een enkele zelfs, al schijnt de Regeering dat te hopen, zich van de overige afscheiden zal. „Hoe zal men de uitoefening van den godsdienst regelen „Wij zullen besloten godsdienstoefe ningen houden, indien de openbare verboden worden. Met kaarten ging men zelfs de Catacomben binnen. Ik heb er hier buitendien de proef mee genomen en zij is uitstekend geslaagd, lederen dag lees ik Mis in de Kapel. „En men heeft ze verzegeld als ik mij niet vergis." „Zeker, maar de heer Clemenceau heeftin de maandMaart die zegels laten wegnemen, ik weet niet waarom. Al mijn parochianen hebben kaar ten en iederen Zondag is mijn Kapel stampvol, meer dan ooit. De besloten godsdienstoefeningen zullen de Kerk ongetwijfeid eene groote levenskracht geven en de geloovigen met veel grooter geestdrift vervullen." De Parijsche Temps, die eerst ta melijk bezadigd, ofschoon wel wat wantrouwig-huilerig over de jongste Encycliek zich uitgelaten had, is plot seling in den heftigen toon gevallen. Wie de Temps kennen, verwonderen zich niet daarover. Immers zij weten, dat de politieke windhaan bij dit blad direct gehoorzaamt aan het minste zuchtje uit den officiëelen hoek. En de onthullingen van de Temps Een blad, dat zich niet ontziet, om 's Pausen woorden leugenachtig te verklaren, verdient daarom alleen reeds door elk Katholiek als minder gewild gezel schap de deur gewezen. Daarom doen wij liever tot al die „onthullingen" over de Bisschoppe lijke vergaderingen het zwijgen. Al te zeer heeft de Parijsche Pers de hebbelijkheid om vooral in zulke za ken waarheid en leugen op de meest onbeschaamde manier ondereen te mengen. Bovendien zijn dergelijke „onthullingen" er al te zeer op be rekend, het vertrouwen der Katho lieken te schokken. Om ronduit onze gansche meening te zeggen: tusschen die onthullingen door steken een paar reusachtige auticlericale Midas-ooren, welke de Temps zich gaarne liet aan naaien, om dë Regeering zoo moge lijk uit de benauwdheid te redden, 't Zou niet de eerste maal wezen. SPA*NJE. De toestand te Bilbao is er niet op verbeterd. Vruchteloos beproefde de militaire bevelhebber, generaal Val en - zuela, na ïerhaalde besprekingen met de patroons en de stakers tot eene oplossing te komen. De staat van be leg duurt voort. Er komt geen enkel dagblad meer uit; alle werkzaamheden staan stil. lx'uk do wtfcmcn voor, TVTlcir- bij werklieden en politie-agenten ge dood en gewond werden. Naar verluidt zou de onverzoenlijk heid en onverzetlijkheid der patroons eene schikking onmogelijk maken, en de vreemdelingen, gekomen om de feestelijkheden bij te wonen ter eere van het koninklijk paar, hebben weer allen de stad verlaten. DUITSCHLAND. Een der bladen uit Weenen had het bericht de wereld ingezonden, dat bij gelegenheid van de ontmoeting des Duitschen Keizers met zijn Konink lijken oom Eduard VII de grondsla gen gelegd zouden zijn van een En- gelsch-Duitscli verdrag. In welonderrichte kringen te Berlijn wordt dit nieuws beslist tegengespro ken. Al wijst de ontmoeting op eene toe nadering tusschen beide volkenal zijn ongetwijfeld zekere buitenlandsche politieke vraagstukken ter sprake ge komen, dat wettigt geenszins de be wering, als zou de basis gelegd zijn van een verdrag. Eveneens is onwaar, dat Kanselier von Bülow en 8ir Edward Grey el kaar binnen kort ontmoeten zouden, ten einde nader over deze plannen te onderhandelen. RUSLAND. Aan de Frankfurter Zeitung wordt gemeld, dat bij de terechtstelling der muiters te Sveaborg, hartbre kende tooneelen zijn voorgekomen. Soldaten van het muitende regi ment vormden het vuurpeleton, achter hen stonden infanteristen met geladen geweer. De jonge ka pitein Smirnof commandeerde het geheel; hij was zoo van streek, dat hij in zwijm viel op het oogenblik dat hij het bevel tot vuren had moeten geven. Een ander officier nam zijn plaats in. De vijftig sol daten van het vuurpeloton beefden zóó, dat zij nauwelijks hun geweren konden vasthouden. Na het eerste salvo waren de veroordeelden slechts aan de beenen gewond; een tweede salvo maakte pas een einde aan hun lijden. Uit Bakoe komen berichten over nieuwe en ernstige troebelen dooi de werkstakingen veroorzaaktX De troepen verrasten een bende stakers op het oogenblik, dat zij de buizen der petroleumleiding open den en er den brand in staken. Het station Balatsjari is daardoor totaal verbrand. Vele stakers werden bij deze ge legenheid door de soldaten neerge schoten. Er wordt verder gemeld, dat in het zomerkamp Moroswoki (Odessa) onlusten zijn uitgebroken. De muiters belegden, onder het zingen van de Marseillaise, een po litieke bijeenkomst. Zij besloten niet te schieten op stakers en re- volutionnairen. Officieren, die op last van de militaire overheid, op de bijeenkomst verschenen, werden mishandeld. AMERIKA. Uit Washington komen zeer veront rustende berichten over den uitgebro ken opstand op Cuba. De rebellen winnen voortdurend terrein en de versterkingstroepen, door de regeering gezonden, blijken te zwak en bestaan bovendien uit slecht ge oefende soldaten. Metanzas en twee andere plaatsen, Cardenas en Santa Clara zijn van alle gemeenschap afgesneden.Generaal Pina Guerra heeft met zij ne opstandelingen - San Juan de Martinez, veroverde het eindpunt van den westerspoorweg. Hij heeft aan de Engelsche maatschappij, die eigenaresse is van het wester-spoor doea weten, dat hij de bruggen en de rails vernielen zal, indien er Ameri- kaansche troepen langs de lijn ver voerd mochten worden. Op het oogenblik beschikken de Vereenigde Staten slechts over 3000 manschappen, maar de Regeeringzoo verzekert zij althans heeft de be volking op hare hand. Aardbeving in Chili. De directie der werkzaamheden heeft bevonden, dat te Valparaiso tot nu meer dan 3000 huizen geheel verlo ren zijn. Strenge maatregelen worden genomen tegen het opdrijven van de prijzen der voedingsmiddelen van som mige kooplieden. Door het stedelijk bestuur wordt gezorgd voor den ver koop van vleesch aan de inwoners. Op de 40 telephonisten zijn er 38 bij de aardbeving omgekomen. Toen het huis van president Montt instortte viel zijne echtgenoote van het balkor Dieven snelden op haar toe en snede: de ongelukkige ooren en vingers a: teneinde zich meester te maken va1 hare juweelen. Stervende is mevrom Montt overgebracht op het oorlogschi „O'higgins. Thans plast te Valparaiso de rege. bij stroomen neer en maakt den toe stand der duizenden, die in de ope lucht moeten leven, nog onhoudbaar der. Officiëele berichten melden, da er reeds 1500 lijken hegraven ziji Den 23en 's avonds had er weder ee hevige aardschok plaats. De publieke inschrijving voor d slachtoffers in Chili te loonden be draagt reeds ongeveer 300.000 guldei Uit inlichtingen door het departe ment van buitenlandsche zaken or. middellijk na het bekend worde der aardbeving ingewonnen, blijki dat onze consul-generaal aldaar, d1 heer Grisar, ongedeerd is geblever Gered zijn de Nederlanders Van Hoe en Coops. Omtrent andere landgenooten is na der bericht te wachten. De heer Mul der van de Graaf bevond zich tijde" de aardbeving waarschijnlijk te San tiago. De archieven van het consulaa zijn verbrand. Onze regeering heeft aan het Chi leensche gouvernement een telegrau van deelneming gezonden. Uit de Hofwereld. Van betrouwbare zijde vernemei wij, dat er geen diner ten Hove oj Koninginne-verjaardag zal zijn, doel een dejeuner. De aankomst van d gasten per extra-trein te Apeldoori geschiedt te omstreeks één uur, di terugkeer te 3.25. De Koningin-Moeder komt Donder dag en vertrekt Zaterdag. Het is.vrij zeker, dat H. M. de Ko ningin, die zich nog steeds zeer ii acht moet nemen, de Staten-Generaa dit jaar niet in persoon zal openen. Gisteren werd op Raaphorst, het land goed van H. M. de Koningin, eei groote jachtpartij gegeven voor leder der Hofhoudingen en andere genoo digden van wege Z. K. H. Prins Hen drik. H. M. de Koningin-Moeder heef gisteren aan een diner vereenigd graa en gravin Bentinck, van Amerongen jhr. H. van Weede, Hr. Ms. gezant t Rome en mevrouw van Weede; gene) raal-majoor Vetter, commandant de 4e divisie infanterie te Amersfoort enkele hoofdofficieren uit de garniz nen Utrecht en Amersfoort, zoomed verschillende autoriteiten uit de pro vincie Utrecht met hunne dames. VEILIGHEID DER KONINGIN. Naar aanleiding van het bericht it de N. Zatph. Ct., waarin betoogd werd dat de bewaking van H. M. de Ko ningin op het Loo onvoldoende is schrijft de correspondent, te Apeldoori, van het N. v. d. D. het volgende: 46. Dit was een zonnige droom, waar uit zij niet mocht ontwaken. Aan mijn schuld zou ze toch nooit geloofd heb ben en als ik de straf moest ondergaan, die op mijn bekentenis had moeten Volgen, dan zou zij in mij slechts een Uiartelaar gezien hebben, die harer hefde niet onwaardig was. Thans heb )k mij nutteloos opgeofferd, OGod *k wenschte dat ik dood was. Hij brak in een krampachtig snik ken uit, het duidelijkste bewijs van de 80iart, die hem inwendig verteerde. De dokter greep zijn hand en voelde uern met een bezorgd gelaat de pols. De overspanning kon een zenuw- 2)ekte veroorzaken, zeide hij zacht. Ik niet in voor zijn leven, wanneer uj niet terstond met de uiterste zor- 8en verpleegd wordt. De rechter van instructie gaf den commissaris een teeken voor het noo- dige te zorgen. Deze nam Arthur onder den eenen arm, terwijl de dokterden anderen greep. Naar het ziekenhuis? vroeg hij aan Bock in het voorbijgaan. Deze knikte even; inmiddels had Wachtel een politieagent om een rij tuig uitgezonden. Willoos, gedwee als een kind, liet de door smart gebogene zich wegvoe ren, onbewust of men hem naar zijn sombere gevangenis of ergens anders heenbracht. Bock, zichtbaar bewogen, wachtte totdat de deur achter den ongeluk kige en zijn geleiders was gesloten. Vervolgens wendde hij zich tot Schneidewin, die dit tooneel ongevoe lig had bijgewoond. Nu tusschen ons, zeide hij op een ambtstoon. Gij houdt dus uw on schuld vol? Natuurlijk, antwoordde Schnei dewin trots, en ik eisch, dat gij mij terstond in vrijheid stelt. De rechter van instructie scheen te twijfelen. Hm, zeide hij, ik voel mij wel geneigd aan uw eisch gevolg te geven. In elk geval moeten wij eerst het proces-verbaal opmaken, dan wil ik de zaak nog eens grondig overleggen. Zijn bilk viel op de weduwe Schwartz, die nog altijd bij de deur stond. Gij kunt gaan, zeide hij kortaf, ik verwacht u morgenochtend om 9 uur om het proces-verbaal mede te onderteekenen. Bock wenkte zijn griffier zich tot schrijven gereed te houden, maar hij maakte nog geen aanvang met het verhoor doch keek peinzend voor zich uit. Hm, hm, zeide hij half voor zich, ik zou de verantwoordelijkheid wel op mij durven nemen u althans voorloopig, op vrije voeten te stellen, maarmaar Hij aarzelde weder. De oogen van Schneidewin begon nen van vreugde te schitteren; op zijn terugstootend gelaat verscheen een hoopvolle glimlach. Aan de schuld van Wilser valt nu niet meer te twijfelen, hernam de rechter, van instructie, steeds als in alleenspraak, als dat eene punt maar opgehelderd was. Die bloedige letters kan de oude Wilser niet op den vloer geschreven hebben, al zou het ook mogelijk zijn dat hij het in zijn doods strijd deed, maar het lijk lag zoo, dat hij ze alleen met de linkerhand had kunnen schrijven. 01 hij was links, zeide SchneL dewin haastig. Ik kan er een eed op doen, hij schreef altijd met de linker hand. Ja, ja, ging de rechter van in structie besluiteloos voort, maar wat schreef hij ook weer. Ik ben het werkelijk vergeten, het was een naam, een woord Voor den vorm opende hij de por tefeuille, die voor hem lag en begon daarin te bladeren. Schneidewin volgde zijn bewegingen in angstige spanninghij verbreidde met ongeduld het oogenblik, dat de kortzichtige beambte hem de vrijheid zou teruggeven. In zijn gedachten maakte hij reeds het plan tot een behendige vlucht de grond brandde hem onder de voe ten, hoe gaarne was hij het geheugen van den rechter van instructie ter hulp gekomen. God, hoe is het nu toch mogelijk, mompelde Bock weder. Dat woord, hm hm waar Hij bladerde ongeduldig in zijn papieren. Was het niet Wilser? vroeg Schneidewin plotseling, maar nauw was dat woord over zijn lippen of hij werd doodsbleek van angst. De rechter van instructie scheen dit echter niet op te merken, hij ging voort met zijn aanteekeningen te raad- pleegen. Hoe kon men toch zoo vergeet achtig zijn, mompelde hij. De com missaris meende, dat ér die naam moest staan, maar er stond slechts. ilse" en dat bezorgt ons een groote moeielijkheid. Waarom zou de ster vende die eerste letter hebben weg gelaten Gij vergist u, weersprak Schnei dewin hem onvoorzichtig, hij schreef „Wilse" en toen ontzonk hem de kracht om Eensklaps sprong de rechter van instructie van zijn stoel op en nader de Schneidewin. Hoe weet gij, dat hij „Wilse" schreef vroeg hij, behalve aan ons kon dat slechts aan den moorde naar bekend zijn, die deze letters zei met bloed op den vloer heeft geschrt ven. En die moordenaar zijt gij. De misdadiger beefde van hoofd to voeten, hij zag in, dat hij een onher stelbare domheid begaan had, dat hij nu reddeloos verloren was. Er blijft u thans niets anders over dan te bekennen, dat gij der moord hebt gepleegd, ging de rechter van instructie voort, en het is uw eigen belang, wanneer gij dit zoo spoe dig mogelijk doet. Bedenk dat uw toestand reeds hoogst ernstig is, wan evenmin.als gij den moord kuntont kennen, evenmin kunt gij loochenen dat-roofzucht uw drijfveer was. Het weerstandsvermogen van der man, die daareven nog zoo onbe schaamd en vol zelfvertrouwen hac gesproken, was nu eensklaps ver nietigd. Hij bekende. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1