Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. ,,Niet dan met groote bevreemding schouderophalen heeft men te >eldoorn dit zonderlinge nieuws ge en, en zeker zou ik er hez zwijgen 3 hebben bewaard, ware het niet t bedoelde correspondentie aanlei- ïg heeft gegeven tot allerlei ver arde gevolgtrekkingen en plannen, ■Ike laatste zeker op een teleur- •lling zullen uitloopen. Tot aller geruststelling kan worden -degedeeld, dat de bewakingsdienst, 3 buiten als binnen het paleis *t Loo en in liet Koninklijk Park, lert de laatste jaren bijzonder ver- aerpt is. Waar deuren of hekken met het g op de gewonen werkzaamheden rten tijd openstaan, ontbreekt ook t vereischte toezicht niet, en wie ■I eens een bezoek bracht ten Paleize, ongemerkt het Kon. Park wilde nnengaan, zal zeker ervaren hebben, t de beambten op hun post waren. Zonderling is 't, dat de schrijver de „N. Z. Ct." niets schijnt tewe- .1 van den recherchesdienst op Het >o, wiens surveillance-systeem we, orzichtigheidshalve, niet zuil en uit- nzetten, maar van welks beambten llen uitgezonden door de hoofdbu- aux in de groote steden) 't bekend dat zij niet alleen toezicht houden Het Loo, maar ook op alle wegen den naasten en verren omtrek, op internationale treinen, welke Apel- iorn aandoen, etc. Menige aanhou- ng van vreemdelingen zonder middel m bestaan of van verdachte indivi- len is reeds te danken aan de waak- amheid dezer rechercheurs. Weet de schrijver in de „N. Z. Ct." >k niets van den bewakingsdienst r Kon. marechaussees te Apeldoorn i is 't hem onbekend, dat, geduren de aanwezigheid van 't Hof op et Loo, te Hoog-Soeren een brigade r marechaussees is gevestigd, zooals m zelf spreekt ter surveillance in Soerensche en Loosche bosschen, omgeving van het Kon. Park en *t Kon. Achterpark, waar H. M. en K. H. zich veel ophouden Wel geschiedt het toezicht zoo onop- merkt mogelijk, zonder dat 't ooit aandacht trekt, zelfs niet van H.M., aar dit belet niet, dat ieder, die in peldoorn een weinig meeleeft, weet at in de omgeving van Paleis en Kon. ark voorvalt, weet, dat, ook des achts, de „bewaker met zijn duffelsche ,s" daar niet alleen staat. Zooals het toezicht op Het Loo regeld is als heden ten dage, mag lfs de minste bezorgdheid misplaatst ^eten en is bewaking in anderen >rm zeker onnoodig. Onder de surveillanten zijn ook de id-gedienden flink vertegenwoordigd, tuige het korps Parkwachters in wie nog niet werd gesproken óór het Paleis, alle mannen naar het leaal van zekeren inzender in het 'oloniaul Weekblad; veteranen met >rsche knevels en snorrebaarden, de reede borsten met blinkend eere- ïetaal, houding steeds onberispelijk- lilitair. Het vaderland kan dus voorloopig ustig zijn. Het woord is nu weer aan de Nieuwe 'utph. Ct. Uit de Staatscourant. Bij Koninklijk besluit is, te reke- en van 1 Augustus 1906, aan den ervol ontslagen brievengaarder te >egstgeest, H. L. Thiefry, voor den jd van vijf jaren, een w&chtgeld erleend van f480 'sjaars. De directeur van het Bureau voor en Industrieelen Eigendom brengt er kennis, dat dit bureau op Vrij- ag 31 Augustus aanstaande voor iet publiek zal gesloten zijn. Particuliere pandjeshuizen. De vergadering van het comité n zake bestrijding der particuliere landjeshuizen, met afgevaardigden, s vervroegd en zal nu plaats heb- >en op Donderdag 30 Augustus. lasteren bezocht minister Veegens, ijn reis voortzettende, delandbouw- entoonstelling te Meppel. Hoog bezoek. Uit Vlissingen meldt men aan het V. v. d. D.: De Hertog van Orleans is met djn jacht hier gearriveerd en naar Vliddelburg gestoomd om daar de entoonstelling van oud goud en alver te bezoeken. Corps diplomatique. Tegen het najaar zullen er in het luiten landsche gezantschapscorps te s Gravenhage eenige voorname per soonsverwisselingen plaats hebben. De Fransche gezant" de heer Baylin de Monbel verlaat wegens het bereiken van de leeftijdsgrens den diplomatieken dienst, waarin hij alsdan gedurende 40 jaren werkzaam is geweest, waar van het grootste gedeelte doorgebracht in tropische landen. Thans is officiéél kennis gegeven, dat hij als gezant der Republiek opgevolgd zal worden door den heer Pellet, laatstelijk gevolmach tigd minister van Frankrijk te Guate mala. Verder zal de Japansche gezant, de heer Mitsuhaski, die kort geleden na van 1901 onafgebroken hier ter stede te hebben verbleven, met verlof de residentie verlaten heeft, door een nieuw hoofd van missie vervangen worden. Dezer dagen is bekend ge worden, dat tot gezant van Japan bij het Neder!Hof is benoemd de heer Aiinaio Sato, minister-resident ter be schikking van de Japansche Regee ring. Diocesaan-Katholiekendag te Delft. Wij meenen velen een dienst te bewijzen, door er opnieuw aan te herinneren, dat kaarten voor den Diocesaan Katholiekendag in het Bisdom Haarlem aangevraagd kunnen worden tot 14 September. Te Haarlem bij den Hoogeerw. Heer TH. J. A. BOSMAN, en bij de H.H. J. W. A. BEIJNES, M. L. VAN GEMERT, W. B. GUSKENS, P. J. VAN KESSEL. Te Alkmaar bij de H.H. G. T. M. v. d. BOSCH, Mr. A. DORBECK, Mr. J. P. KRAAKMAN. Te Beverwijk bij den Heer C'. BLEEKER. Te Castricum bij den Heer J. M. GOES. Te Haarlemmermeer bij den Heer W. G. DE HEIJ. Te Zilk, (Hillegom) bij den Heer C. BULTEN. Notarieel staatsexamen. 's Gravenhage, 1824 Augustus. Eerste gedeelte. Geslaagd D. de Vries, Makkum A. J. C. Hoeflake, Rotter dam W. H. v. de Giessen, Gorin- chem D, M. Klijzing, Amsterdam H. J. H. Hoenen, Maastricht, en A. B. ter Haar, Zenderen, (Borne). Tweede gedeelte. GeslaagdA. A. M. Corthals, Roosendaal; J. D. Mei- ners, Amsterdam J. A. van der Knoop, Rotterdam. De wegstervende schutterij. Nu geen nieuwe lichtingen voorde dienstdoende schutterij opgeroepen worden en steeds schutters na vol brachten diensttijd de gelederen ver laten, moet er een overcompleet van officieren en kaderleden komen. De Regeering wil echter de moei lijkheid om noodgedwongen ontslag te vragen voorkomen. Van Regeeringsvrege is aan officie ren de raad gegeven ontslag la suite aan te vragen, terwijl tevens de wensch kenbaar gemaakt is, dat ook kader- leden-vrijwilligers den dienst niet be hoeven te verlaten. Reorganisatie Kamers van Koophandel. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond van vereenigingen van den Handeldrijvenden midden stand heeft aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ver slag uitgebracht betreffende de ziens wijze van den Bond over de reorga nisatie van de Kamers van Koophan del. De meerderheid der aangesloten vereenigingen was tegen splitsing in tweeën, die een economische s hei- ding zou maken tusschen twee cate gorieën handelaren, die meerendeels dezelfde belangen hebben, zoodat in plaats van samenwerking strijd zou kunnen ontstaan. Daartegenover- meent een minder heid dat wenschelijk is splitsing in een Kamer voor groothandel cn in dut trie en een afzonderlijke voor den middenstand, daar beiden belangen zelden samengaan, ja dikwijls met elkander in botsing komen. Ten opzichte van de kiesbevoegd heid liepen de gevoelens uiteen. Met den eisch om 12 maanden be stuurder te moeten zijn voor het lid maatschap stemde de meerderheid in. De Handelsvereeniging „Rotterdam" adviseerde tot geen scheiding in groot- en kleinhandel en behoud van één Kamer, terwijl de Vereeniging van Winkeliers en Handelsbelangen met algemeene stemmen zich verklaarde voor de instelling van een afzonder lijke afdeeling of Kamer van den mid denstand. Stakingsnieuws. De avond was te Leiden wat woelig. Zonder veel moeite hielden eenige huzaren de straat schoon en voorkwa men samenscholingen. De vergadering door het stakingscomité in de Stads gehoorzaal belegd was zeer druk be zocht. De heeren Verdorst uit Am sterdam en Spiekman uit Rotterdam spraken over de staking, de houding der polittie enz. en werden warm toegejuicht. Beide sprekers drongen op kalmte aan. De bijeenkomst had een rustig beloop en bij het verlaten der zaal ging ieder kalm zijns weegs. Er was op de Breestraat weinig politiemacht aanwezig. Onder de grieven, welke de stakende arbeiders der spinnerij „Bamshoeve" te Enschedé hebben, is genoemd het verschil in loon met de andere fabrie ken. In de vergadering Van het comité der Fabrikantenvereeniging met de commissie uit de stakende arbeiders is daaromtrent gezegd, dat een vergelijking dier loonen niet op gaat, daar de directie betere grond stoffen gebruikt en ander machines heeft dan de overige fabrieken. De vveekloor.en aan de „Bamshoeve" kunnen een vergelijking met die op andere spinnerijen wel doorstaan. De betaling per 100 kilo verwerkte stof is voor verschillende nummers lager. Om aan de algemeene klacht, „het werken in eene te heete atmospheer", te gemoet te komen, neemt de directie proeven met luchtbevochtiging en luchtververscliing. Aan de inrichting werken thans nog 122 personen, er zijn 208 stakers en uitgeslotenen. In de vergadering van den verzoe- ningsraad, en het fabrikantencomité werd de zaak besproken. Een deel der stakende opperlieden en metselaars van de karweien aan de Burg. Venemastraat, te Winschoten, heeft den arbeid hervat; de metse laars tegen het oude loon, de opper lieden zullen nu 16 cent per uur ver dienen. Ook de uitvoerder Korte bleef van het werk buitengesloten, daar de heer Jelsma, aannemer te Groningen, het werk dat eerst was uitbesteed nu in eigen beheer heeft genomen. BINNENLAND. Koninklijke Hulp. H. M. de Koningin heeft aan een gebrekkig arm meisje te Zaandam f30 geschonken als bijdrage in de kosten van aankoop eener naaima chine en van het volgen van een knipcursus. H. M. de Koningin-Moeder heeft f40 geschonken als bijdrage voor het aanschaffen van eene breima chine voor een gebrekkig meisje te Arnemuiden. Inbraak. Te 'sGravenhage is ingebroken bij den heer K. ter Laan, het sociaal democratisch Kamer- en Raadslid, aan de Beeklaan, aldaar. De echt- genoote van den bewoner riep de politie te hulp, welke de dieven belette zich van een aandeel in diens privaat-eigendom meester te maken. De gestoorde begrafenis. Het „Centraal blad voor Israë lieten in Nederland" behelst een relaas betreffende het gebeurde bij de begrafenis van den heer M. M. Frank, te Nijmegen. De redactie heeft zich, naar zij mededeelt, tot betrouwbare zijde om inlichtingen gewend, en ver nam, dat een schrijven is gericht tot den garnizoens-commandant te Nijmegen, waarin de volgende le zing van het geval wordt gegeven: „Toen de lijkstoet op het Keizer Karelplein was gekomen, en langs den Groesbeekscheu weg zijn tocht moest vervolgen, kwam een talrij ke troep manschappen van het regiment, dat onder uw commando staat, den Oranjesingel af. De poli- tie-agent, die onzen stoet vergezel de, maakte den hoofdofficier, ma joor Colette, opmerkzaam op de naderende begrafenisplechtigheid, maar kreeg een zoodanig antwoord dat hij tot onzen voorlooper zeide „het is een groot schandaal, ik kan er niets aan doen". En toen gebeurde iets, dat men voor onmogelijk zou houden. Niet alleen, dat de militairen door den lijkstoet heen voorttrokken, maar deze ordeverstoring geschiedde on der de tonen van muziek, die on geveer op het oogenblik van de botsing scheen gecommandeerd te zijn. Mijn broeder, die uit het eerste volgrijtuig was gekomen om den majoor te verzoeken niet op deze wijze voort te gaan, kreeg ten antwoord„ik ben hier niet te spreken. Er ontstond eene onbeschrijfelij ke verwarring en onze voorlooper, de heer H. v. d. Wijk, werd zelfs met het geweer gedreigd." De kolonel-commandant heeft op deze missive reeds geantwoord en een ernstig onderzoek toegezegd. Door den dienstdoenden agent van politie is ook rapport opge maakt, waarvan waarschijnlijk het gevolg zal zijn een k'acht bij den officier van justitie te Arnhem, wegens overtreding van art. 146 van het Wetboek van Strafrecht. De commissaris van politie heeft reeds enkele getuigen gehoord, waaronder den heer Frank, zoon van den overledene, die boven aan gehaald schrijven verzonden heeft. Onveilige buitenwegen Door vijf dames en drie heeren werd de gemeente Ter aar per fiets bezocht; zij keerden des avonds te ongeveer negen uur weer naar hun woonplaats, Den Haag, Gaan de naar de richting van Leiden, gekomen ongeveer tien uren in het dorp Hoogmade, werd het ge zelschap overvallen door zes mans personen. die het aanhielden met den uitroep „Licht op". De fietsrijdenden reden, ondanks hun ondervonden bemoeilijking, toch maar steeds door. De heeren zeiden den dames door te rijden, dan zouden zij zich wel vrij trach ten te maken en hen in te halen. „Geef den man een gulden", werd er geroepen, „en wij laten jelui gaan". Doch aan dien wensch werd niet voldaan. Toen een eind was door gegaan, ontmoetten een paar dames, die niet in de onmiddellijke nabij heid waren gebleven, een man. aan wien zij de aanranding van eenigen van hun metgezellen mededeelden en die er oogenblik kelijk naar toe snelde. Op dit gezicht trokken zich eeni ge aanranders terug, maar enkelen bleven bij de nog steeds vastge houden wordende fietsen loopen, Opeens werden zij losgelaten en „opstappen" was het woord, waar na met groote snelheid de tocht werd voortgezet, de aanranders achter hen aan met den uitroep „Houdt ze". De snelheid van de fietsers over vleugelde die van de achtervolgers, die ze niet konden inhalen. Na de overstrooming. In den 2en Bathpolder werd dezer dagen gezaaid en wel zonder vooraf gaande bewerking van den grond. Sedert het land vrij is van herhaalde- overstrooming van het zeewater heeft er zich zoo'n buitengewone planten groei in ontwikkeld, dat hij ieders aandacht trekt. En nu heeft men tus schen die zeeplanten, zonder eeniger- lei voorafgaand gereedmaken, als ploe gen, eggen enz., koolzaad uitgestrooid. Nu is 't wel de gewoonte om in pas ingedijkte polders koolzaad te zaaien, en regel is 't ook, dat die vrucht er bij uitstek in gedijt, maar toch ver wonderen zich vele landbouwers, dat dit werk hier nu zóó verricht is. Met groote belangstelling zullen zeker velen zoo nu en dan een kijkje van den polder nemen, om te zien of dit werk loonend zal zijn of niet. n Naatje van den Dam. Een der lezers van de IV. R. Crt. deelt aan zijn blad mede, dat hij in dertijd van den ontwerper van het monument, den heer Tetar van Elven, pe volgende bijzonderheden vernomen heeft Aanvankelijk dacht men tegen het voetstuk een medaillon met de beel tenis van Willem II aan te brengen, doch dit denkbeeld ontmoette bij de meerderheid der commissie bezwaar, „wegens de dubbelzinnige rol, die de prins in 1831 gespeeld had". Men zag er van af en besloot in de plaats van het borstbeeld een houd te beitelen, als symbool van de Trouw. Piermont Morgan. De heer Piermont Morgan zal bin nenkort het eiland Walcheren bezoe ken en zal zijn intrek nemen in het Hotel de Nieuwe-Doelen te Middel burg. Op vriie voeten. Het 20-jarige meisje H. A. de V., wier ouders in de Schermlaan te Rot terdam wonen, is op vrije voeten ge steld, na een paar dagen op het poli tiebureau in de Witte de Withstraat vertoefd te hobhen. Zij werd verdacht van poging tot inbraak, doch dit kon niet geconstateerd worden. Men ver moedt dat zij in een overspannnen toestand heeft gehandeld. Ongelukken. Op de Biltstraat te Utrecht heeft een schokkend ongeluk plaats gehad. Een 40-jarige dame, zekere inej. C' M. v. d. H., wonende in de Baan- straat, is door de tram overreden en gedood. Zij zat op haar rijwiel en reed naast de tram, die uit de richting Zeist kwam en uit twee wagens be stónd, voort. Op een gegeven oogen blik naderde echter een hittewagen. Wat er toen verder gebeurde is moei lijk te zeggen. Waarschijnlijk kon zij niet tijdig meer uitwijken en bleef als eenige doorgang de opening tus schen de tram en den hittewagen over. Laat zich begrijpen, dat indien toestand de zenuwen haar de baas werden. Zij verloor haar zelfbeheer- sching, en in de volgende seconde lag zij reeds onder de tram. Van den tweeden wagen kreeg zij een zwaren slag tegen het hoofd, tengevolge waar van de dood waarschijnlijk onmiddel lijk ingetreden is. Bovendien was de rechtervoet bij den enkel afgereden en de rechterarm gebroken. 's Avonds kon men aan het hoofd bureau van politie de identiteit van de dame eerst vaststellen. Op de lijn van de Gooische stoom tram is te Amsterdam ter hoogte van de gasfabriek in de Linnaeusstraat, een locomotief ontspoord. Het daar achter gekoppelde passagiersrijtuig bleef nog op de sporen staan, maar werd door den schok nog al aan het voorbalcon beschadigd. Ongelukken zijn er niet bij gebeurd, maar met het oprui mingswerk ging heel wat tijd heen, zoodat het verkeer op de lijn vertraging ondervond. Een 15-jarige jongen is in een per ceel op de Keizersgracht te Amster dam, waar hij een boodschap ver richtte met den rechtervoet tusschen de lift en den vloer bekneld geraakt waardoor een der teenen nagenoeg werd afgekneld. De knaap is na door een agent voorloopig te zijn verbon den in het Binnen-gasthuisopgenomen. De Heer E. Riepma, directeur dei- ambachtsschool te Groningen, is bij het wielrijden met het rijwiel van zijn dochtertje in botsing gekomen en heeft daarbij een been gebroken. Te Amsterdam werd de hulp der politie ingeroepen voor den matroos J. G., wonende te Willemstad, die aan boord van de stoomboot Thor 8 tusschen de brug en de verschan sing beklemd geraakt was bij het binnenhalen van de brug. De man werd ernstig gekneusd en aan een been verwond. De landbouwer G. v. D., te Bra- kel, die zoo vreeselijk door zijn paard werd geslagen, is aan de gevolgen bezweken. Branden. Te Arnhem is brand uitgebroken oji den zolder boven de kantoren der bekende firma Stokvis. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, daar de vlammen moeilijk te bereiken waren. De zolder is uitgebrand; de kantoren leden groote waterschade. Te Doesburg is, vermoedelijk door hooibroei, brand ontstaan in het loge ment en koffiehuis genaamd de Peli kaan, eigenaar de heer Jansen. Het gebouw met inhoud brandde geheel uit. Met moeite zijn eenige varkens gered. De inboedel was niet verzekerd; het huis wel. Te Driel, gemeente Heteren, zijn een kleine boerderij en een hofstede afgebrand. De inboedels gingen ver loren en ook een belangrijke hoeveel heid tarwe en hooi. Alles was verze kerd. Te Sneek ging juist na afloop van het vuurwerk het vergaderlokaal van den heer W. Vierdag, aan het Klein- zand, in vlammen op. Zes spuiten waren zeer spoedig bezig het vuur te blusschen. Het gebouw ging voor het grootste deel verloren. Te Maarsbeigen zijn bij het „Hotel Van der Lee" een hoop hooi en een hoop rogge verbrand. Daar de gemeente niet in het bezit is van een brandspuit, moest men de vlammen haar gang laten gaan. Te Nuth (L.) heeft een hevige brand bij een landbouwer H. Moreau in korten tijd het woonhuis met stallin gen in de ascli gelegd. Het aangren zende huis, bewoond door N. Keulen, zoomede ile beide inboedels, veld vruchten en drie varkens werden mede een prooi der vlammen. Bij Burg. en Weth. is een ver- zoekschriftingekomen van N. Spring- veldt om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank aan den Burg wal 26. Voorts is door Burg. en Weth. voor den tijd van vier weken verdaagd: De beschikking op het verzoek van A. J. de Waal Malefijt tot uit breiding van eene smederij aan de Brouwersvaart nos. 46 tot 48, door overdekking van een gedeelte dei- open pilaats en door den bestaan- den gasmotor van 3 paardenkrach ten te vervangen door eenen gas motor van 5 paardenkrachten. Op gelijke wijze is verdaagd: De beslissing op het verzoek van Ti. A. Duijn tot uitbreiding van eene kleerwasscherij aan de Am- sterdamsche Vaart, no. 20 rood, door de bestaande stoommachine van 5 paardenkrachten te vervan gen door een stoommachine van 12 paardenkrachten dito op het verzoek van G. A. A. Gussenhoven tot oprichting van eene koek- en banketbakkerij achter de perceelen aan de Kruisstraat 51 en 53. dilo op het verzoek van J. Sluy- ter tot oprichting van eene koper slagerij en forceerinrichting aan de Zijlvest 3. Gemeenteraadszitting. De gemeenteraad vergadert a.s- Woensdag te half 2 in de Staten, zaal (Prinsenhof.) Vrijdag 31 Augustus a.s. zal, ter gelegenheid van de verjaring van H. M. de Koningin, de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. gesloten zijn. Van de door hen verzuimde uren zullen de werklieden er vijf inhalen, dooi- des morgens in plaats van zeven te zes uur te beginnen, terwijl de overige vijf uren door de Maatschappij uitbetaald zullen worden. Nationale Militie. Door den Burgemeester wordt opge roepen de milicien verlofganger Egbert Schuyten, lichting 1903-1905 en be- hoorende tot het 7e regiment infanterie. Hij moet zich 3 December a.s., 's middags te" 4 ure, bij zijn corps te Amsterdam vervoegen, teneinde voor vier weken in werkelijken dienst ge steld te worden. R. K. Kiesvereenigingen. Woensdag a. s. s'avonds 8y2 uur, zal in de groote zaal van „Sint Bavo" de R. K. Kiesvereeniging weer vergaderen, thans tot defini tieve candidaatstelling voor den gemeenteraad. AVij hopen, dat in het belang der Katholieke zaak te Haarlem de H.II. Leden trouw en talrijk mogen opkomen. Museum van Kunstnijverheid Aan belangstellenden wordt herin nerd dat de beeldhouwwerken van den Belgischen Beeldhouwer Juliaan Dil- slen (18941904) die in de zalen van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem zijn tentoongesteld en zich voordurend in een druk bezoek mogen verheugen, dagelijks te bezichtigen zijn van 104 uur, ook des Zondags. De Catalogus is aan den ingang te verkrijgen. De Liberale Unie heeft gisteravond in de vacature-De Kanter voor de Prov." Staten candidaat gesteld den heer dr. J. Timmer. In 54 gemeenten in ons land zijn nu afdeelingen der vereeniging ATedestentoonstelling gestichtin 23 zullen er binnenkort tot stand komen. Van de groote gemeenten zijn alleen te Amsterdam, te Leiden en te Utrecht nog geen afdeelingen. Met ingang van 1 October a. s. is de verificateur der Rijksbelastin gen G. J. Berenschot van Rotterdam naar hier verplaatst. Bij het 10e regiment infanterie alhier zal van 9 October tot 28 November, onder leiding van den le-luitenant E. N. L. Quadekker, een cursus worden gehouden ter opleiding van miliciens der infan terie en vesting-artillerie tot voor ganger in de gymnastiek. De Ned. Bond van Electrisclie spoor- en trambeambten zal Maan dag a.s. een buitengewone bonds vergadering te dezer stede hou den. Muziek in den Hout. Het programma van morgenmid dag half drie bevat de navolgende nummers 1. „Rataplan", Marche militaire francais, Buót. 2. Ouverture zu dem Schauspiel „Hamlet" Gade. 3. „A'ision", Walzer, AAaldteufel. 4. Fantaisie aus der Oper „Dei- Trompeter von Sackingen", Nessier. 5. Ouverture „Athalia", Mendels sohn. 6. „Marquise et Divette", A7alse, Klein. 7. „Fackeltanz" aus der Oper „Der Landfriede", Brüll. 8. Fantaisie de 1' opéra „Le Mule- tier de Tolède", Adam. In een onzer groote winkels: Bezoeker. AVie is hier de verant woordelijke persoon van de firma? Loopjongen. Dat weet ik niet, meneer, maar ik weet wel, dat ik altijd de standjes krijg. Is het geheel altijd gelijk aan de som der verschillende deelen? Een Haarlemsch bedelaar twijfelde er aan. „Kijk eens", zei hij, terwijl hij ziclizelven in een spiegeltje bekeek Ik draag de schoenen van een ban kier, de pantalon van een grond eigenaar, de jas en het vest van een baron en den, hoed van een graaf; en toch zie' ik er uit als een schooier!" Haarlemsche Krabbeltjes. AMI. Hoe zalig, wien een jongenskiel Nog om de schoudren glijdt, Dan is het hemel in de ziel, En alles even blijd". Die vertaling naar Hölty, waar mee Hildebrand in CameraObscura" zijn jongensverheerlijking inleidt, heeft al menigmaal aanstoot geleden. A7oor den een zijn Hölty-Hilde- brand daar leelijk aan 't overdrijven, want, redeneeren zij, wij herinneren ons gevalletjes uit onze jeugd, die ons nu juist niet naar den „jon genskiel" en dien „hemel in de ziel" terug doen verlangen. En op gevaar af van voor huilebalk gehouden te worden, ons veeleer met Borger doen zuchten „Ik wensch geen stap terug te treden Op de afgelegde levensbaan." Bij den ander gronden zich de bedenkingen op maar neen, laat ik liever zeggen, waarom ik zelf al die „zaligheid" door Hölty- Hildebrand geschetst doormengd acht met overdrijving, die ook mee mag tellen als „der dichteren erfge- brek". Indien er onder die jongens- kielen altoos blijde harten kloppen indien daaronder eene ziel omge dragen wordt, waarin het hemel" is, dan zou ik wel eens de verklaring willen hooren van het feit, waarom die zaligen soms zoo duivelsch ver velend, lastig, plaagziek, kwaadaai'- dig-plaagziek kunnen wezen. Is dat de reactie van het hemelsche in de ziel, de weeromstuit van die door- loopende blijheid Er gaan een paar knapen voor u uit op straat, geen kinderen 11 ll de heffe des volks, maar fatsoenlij^ jongens, fatsoenlijk gekleed., t pas acht uur in den morgen; in(|e verte klinkt de bel van de vuiln'B' kar, en de dienstbaren hier en gi»,lB zetten de bakken, de emmers bin ten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2