Maandag 26 Aug. 1906. No. 6383. 31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. 'mmm Sociale Week. BUITENLAND. BINNENLAND. LIEFDE EN PLICHT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Telefoon No. 1426. - HAARLEM. k PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE A CONTANT. Hoofdagenten voor bet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Een enkel woord nog over de Sociale Week achten wij niet over bodig. Sommigen denken,dat zij een soort Van acht-daagsch Congres is, waarop na een korte inleiding over de Voorgestelde stellingen zal worden gedebatteerd en gestemd. Dat is nu allerminst de bedoe- ling. De Sociale Week bedoelt alleen te zijn een School, een soort van Volks universiteit, waar onderwijs wordt gegeven. De Stellingen, welke in dit Pro grammaboek worden gepubliceerd, bedoelen dus alleen een leiddraad te zijn bij 't te geven onderwijs, een eenvoudig middel, om het volgen der lessen en het maken van aan- teekeningen voor de deelnemers te Vergemakkelijken. Iedere les zal een kleine twee uur duren, met een pauze van 15 a 20 minuten. Er is dus, behalve misschien in de volle avondvergaderingen, geen Voorzitter of zoo,doch de spreker komt alleen, gelijk een professor in zijn college, om zijn les aan de hoor ders te geven. Zeker, ook Congressen hebben bun eigenaardig nut. Maar wie er veel heeft meegemaakt, zal toegeven, dat het nut, het resulted, dat met deze Sociale Weck beoogd wordt, van geheel anderen aard is. De eenige en uitsluitende bedoe- ling van de Sociale Week is het doen geven van deugdelijk sociaal °nderwijs aan allen, die om wille Van hun maatschappelijke positie °f uit liefde voor de Sociale Weten schappen, zoodanig onderwijs wen- schen te ontvangen. Hierop is bij de geheele regeling- steeds het oog gehouden, en dit eigenaardig karakter zal in allerlei °nderdeelen uitkomen. Zoo spreekt 't vanzelf, dat over de Stellingen niet zal worden ge stemd, dat zij door de vergadering Biet behoeven te worden aangeno men. Zij zijn er alleen, om den korten Behoud der lessen weer te geven, eB den gang van 't betoog te ver duidelijken. Ook in den vorm der voordrach ten zal dit eigenaardige karakter 'Btkomen. Er zullen geen hoogdra vende, klinkende redevoeringen ge bonden worden, maar er zal les wor- den gegeven, d. w. z., gelijk elke °uderwijzer of leeraar zullen de Sprekers op de Sociale Week hun °uderwijs geven op eenvoudige, be- >,Het dagblad bereidt de verkiezingen v°or, vormt de regeering, maakt de betten, die ons regeeren". (Miriam). vattelijke wijze. Het doel is niet het gehoor mee te sleepen of te begees teren, maar om de verschillende onderdeelen der Sociale Wetenschap pen te doceeren. Wij moeten de Sociale Week niet verlaten met warme handen en voeten, warm van 't krachtig applaudiseeren, maar wij moeten na die acht dagen van onderwijs naar huis gaan met het heerlijk bewustzijnik heb deze week veel kennis opgedaan, veel geleerd. 't Is dan ook duidelijk, dat over de stellingen of het gesprokene niet wordt gedebatteerd. Wie heeft ooit gehoord, dat studenten, na afloop van een college, tot den professor zeiden ziezoo, dat hebben we nu eens van u gehoord, maar nu zullen we er eens met u over gaan debattee- ren! Men voelt het, dat valt geheel uit den toon, dat vloekt met 't aller eerste begrip van onderwijs-geven en ontvangen. Wie dus meent, dat hij er eigenlijk al meer van weet, dan de verschillende sprekers, die de Sociale Week geven, zal zich op deze Sociale Week niet thuisgevoe len. Hij moet wachten dat hij zelf misschien als leeraar op zoo'n Week kan optreden. Dus dit zij duidelijk: de So ciale Week is geen Sociaal Congres, met mooie speeches en veel gede- balteer en applaus, maar 't is een week van ernstige studie en d e g e 1 ij k o n d e r w ij s. Vraagt men nog, voor wie nu eigenlijk deze Sociale Week bestemd is? 't Antwoord kan kort zijn: voor eenieder, die meent, dat hij, hetzij door zijn positie, hetzij eenvoudig uit studielust, zulk een cursus met vrucht nog volgen kan. En wanneer wij nagaan, wie nu reeds weekkaarten bestelden, dan worden zoodanige personen in alle standen en klassen gevonden. Wij treffen onder hen aangeestelijken (vooral adviseurs en professoren aan Seminaries), bestuursleden va'i\ werklieden- en middenstandsver- eenigingen, landbouwers, kleine pa troons, groote fabrikanten, studen ten, theologanten, onderwijzers, enz. 't Is zeker een zeer verheugend verschijnsel, dat ook groote werk gevers plan hebben de Sociale Week bij te wonen, en dat de patriae er niet ontbreken zal ITALIC. De Temps wordt naar verdienste te recht gezet door de Osservatore Roma no van den 25en dezer over hare hef tigheden tegen de Belgische Katho lieken, die aan hunne verdrukte Fran- sche geloofsgenooten hunne sympa thie betuigden. „Ware de Temps te goeder trouw", besluit het Romeinsche blad, dan zou het erkennen, dat de ware verantwoor delijkheid over den huidigen toestand (in Frankrijk) op hen terugvalt, die van „republikeinsch geloof" en „an- ticlericale politiek" woorden van ge lijke beteekenis hebben gemaakt." Goede trouw en de Tempszouden we de Osservatore kunnen opmerken, zijn twee tegenstrijdigheden. Daaróm blijven wij hare onthullin gen voor eene verraderlijke handig heid houden, ten gunste der sectaris- sen in benauwdheid. En de vraag stellen „Waar is de waarheid bij de Temps of in de Encycliek des Pausen?" zou ongeveer gelijk staan met deze, aan Hébrard, directeur der Temps „Houdt U een man, die meedeelde van den Panama-buit, een „chèquard" dus, voor een eerlijk man?" En Hébrard kan hierop antwoorden daar hij de bewuste cheques zeer goed kent. DUITSCHLAND. Amnestie. De Staatsanzeiger bevat een konink lijk besluit, gedagteekend 24 Aug. Wilhelmsböhe, waarbij naar aanleiding van den doop van 's Keizers klein zoon aan allen die door de Pruisische burgerlijke rechtbanken wegens majes teitschennis of beleediging van een lid van het koninklijk huis tot ge vangenisstraffen zijn veroordeeld gratie wordt verleend, voor zoover deze straf fen nog niet zijn toegepast. Dc nog verschuldigde kosten worden kwijtge scholden. RUSLAND. Weer heeft de Revolutie zich bezoe deld door het plegen van een aanslag, waaromtrent „Reuter" meldt In het op het Apothekerseiland ge legen landhuis van den minister-pre sident had Zaterdag 25 Aug. te drie uur een ontploffing plaats. Het ge rucht loopt dat minister Stolypine ge dood is. Volgens nadere berichten zijn bij de ontploffing in het landhuis van minister Stolypine tal van personen gedood en gewond. Ook de zoon van den minister werd gekwetst. Minister Stolypine zelf bleef echter ongedeerd. Het Petersburgsche Telegraafagent- schap meldt, dat te vier uur vier in een huurrijtuig gezeten personen, van wie twee in burgerkleeding en twee gekleed in buitenlandsche uniform, voor het huis van Stolypine stil hiel den. Zij betraden de kamer van den portier, waar een hunner bij toeval een bom liet vallen. De bom ontplof te onmiddellijk met buitengewone kracht. De in een naburig vertrek zich bevindende generaal-maj oor Sam- jatin werd gedood, evenals de hof meester Woronin, wien het hoofd van de romp werd gescheiden. De portier en alle in de portierskamer aanwezige personen, ook de vier misdadigers, werden eveneens gedood. De op de bovenverdieping vertoevende vijftien jarige dochter van minister Stolypine werd zwaar verwond aan de beenen, die zullen moeten worden afgezet. Een zoontje van den minister kreeg een beenbreuk. De heer Stolypine zelf bleef ongedeerd. Een van de directeuren van het Te- legraafagentschap prins Sjachowskoi is gewond. Nadere berichten melden Het aantal dooden en gewonden bij den aanslag op Stolypine bedraagt ongeveer 40. Het huis is nagenoeg geheel vernield. Direct na den aanslag is de woning door de cavalerie omsingeld en hebben hulptroepen zich naar de plaats des onheils begeven. Op het oogenblik van den aanslag ontving Stolypine juist het voormalige Doemalid Moukonoff, wiens gevan geneming om politieke redenen bevolen was. Zoodra de ramp bekend werd, heb ben de gezanten den minister hun deelneming betuigd. In een onderhoud heeft de premier verklaard, dat hij wel wist, welk gevaar hem bedreigde, maar dat hij steeds hoopte, dat de orde en rust hersteld zouden zijn, vóór een aanslag zou plaats hebben. Generaal Kvostoff behoort tot de gedooden. Stolypine is lichtelijk ver wond aan het oor. De aanslag heeft veel ontroering verwekt. De vijf misdadigers ziji naar het naburige hospitaal overgebracht. Een hunner werd op slag gedood, de an deren zijn zwaar gewond. Het dochtertje van Stolypine is aan hare wonden bezweken. De Russische ministerraad heeft be sloten, de vraagstukken die opgelost dienen te worden, in twee groepen te verdeelen, namelijk in zoodanige die een regeling door den wetgever ver- eischen, en andere waarover bij wijze van bestuursmaatregel dadelijk een beslissing genomen kan worden. De verkiezingen voor de nieuwe Doema zullen in heel Rusland op denzelfden dag gehouden worden. Over den datum is nog geen beslis sing genomen. Uit Odessa werd den 24 dezer ge meld Behalve talrijke afdeelingen politie heeft de gouverneur-generaal een nieu we straatwacht opgericht, 543 man sterk, wier onderhoud door de huis eigenaren bekostigd moet worden. Voor de eerste maal heeft generaal Kaulbars een door den krijgsraad uit gesproken terdoodveroordeeling van eenen boer wegens een politiek mis drijf vervolgd in 10 jaar dwangar beid veranderd. Kaulbars moet van een boerenver- eeniging een stuk ontvangen hebben, hem met den dood bedreigende als hij het vonnis durfde laten uitvoeren. AMERIKA. Aardbeving in Chili. De burgemeester van Valparaiso seint aan de Matindat de ramp te Valparaiso 2000 dooden heeft gemaakt De kalmte keert langzamerhand terug De handelslui zetten zich, ondanks de. ontzaglijke verliezen, met nieuwen moed aan het werk. De republiek zal zich alle mogelijke geldelijke offers getroosten om de schade te herstellen. Opening der Staten-Generaal. Het is, volgens Jde N. R. Ort., vrij zeker, dat H. M. de Koningin, die zich nog steeds zeer in acht moet ne men, de Staten-Generaal dit jaar niet in persoon zal openen. Indische Begrooting. Verwacht wordt, dat de Indische begrooting voor 1907 reeds 1 Septem ber a.s. in druk aan de leden der Tweede Kamer zal worden rondgezon den. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn de com missarissen der Koningin in de pro vincie uitgenoodigd, hem te doen toekomen een exemplaar der in hun gemeente bestaande verordeningen be treffende de rechtspositie van ambte naren en werklieden. Minister Veegens bracht gisteren een bezoek aan de Staatsbosschen op de houtvesterij Kootwijk in de Veluwe. Raadsverkiezing te Zaandam. De officiëele candidaatstelling voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in district III (vacatu re H. S. H. van Pelt) is bepaald op 13 September, de verkiezing op 25 en de herstemming, indien die noodig is, op 4 October. Koninginnedag. Alom in den lande bereidt men zich voor om den verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk te vieren. Uit Elburg schrijft men aan Het Vaderland De Veluwe blijft in dezen als altijd niet achter, haar blijken van trouwe verknochtheid aan het Vor stenhuis te geven. En in dat kleine, doode stadje aan de Zuiderzee, Elburg, zal men op 31 Augustus niet kunnen zien hoe het ongeluk van historische en economische noodwendigheid het steeds zwaarder slagen toebrengt. De oude veste zal de dagen van haar opkomst op schitterende wijs herdenken. Een historische optocht van in aanmerking genomen het be perkt milieu meer dan gewone beteekenis, zal het hoofdpunt van het programma uitmaken. De voor stelling isIntocht van Willem I van Gulik, Hertoge van Gelre en Grave van Zutphen in het najaar van 1396. Behalve de hoofdpersonen zijn verdere deelnemers aan den stoet Arnt van Boechop, „rentmeyster" des Hertogen, eenige ridders van de Veluwe, Zutphen en Gulik, herauten, trompetters en gevolg, in het geheel 70 personen. Tegen éen uur verschijnen de herauten voor de Ghoorpoort. Na eenige plichtplegingen wordt deze ontsloten en de voorhoede binnen gelaten de hertogelijke standaard ontroldfanfares schetterende jeugd strooit bloemen en juicht. Men begeeft zich naar den Burch (nu het stadhuis), waar men af stijgt. Weldra rent ook de hertog, omstuwd van edelen en verder ge volg, de stad binnen, Nadat de hooge gasten op den Burch ontvangen en onthaald zijn, houdt de hertog schouw over stra tenaanleg en vestingwerken. (Ter verduidelijking diene, dat Elburg, om de steeds voortdringende wate ren der Zuiderzee te ontwijken meer Zuidwaarts was verplaatst en ge durende het laatste decennie der veertiende eeuw van zware muren, poorten en andere vestingwerken werd voorzien.) Het is te voorzien, dat bij gun stig weer deze intocht een prachtig effect zal maken. Alle energie wordt gespannen, om iets moois te leve ren. Men is vol vuur. Er is echter een groote moeilijkheid. Hoe zal men kleeding. bewapingen, decora tief, etc. geheel doen beantwoorden aan het veertiende-eeuwsche Ook daarvoor wordt uitnemend gezorgd. Een uitstekend kenner van oud heid en heraldiek stelt belangeloos zijn kennis en gaven beschikbaar, de heer N. S. Rambonnet, burge meester der gepieente Doornspijk. Als nu het weder maar mede werkt Leenbanken en godsdienst. Door verschillende coöperatieve Boe renleenbanken, aangesloten bij de Centrale Bank te Utrecht, is aan deze laatste de volgende circulaire ver zonden „Naar aanleiding der ophanden zijnde statutenwijziging der Centrale Coöp. Leenbank, gevestigd te Utrecht, heeft de Boerenleenbank te de eer voor te stellen in de statuten op te nemen „Dat voor het lidmaatschap der Centrale Bank wordt vereischt: dat men godsdienst, huisgezin en eigen dom in Christelijken geest erkent en zijn gedrag daarnaar regelt". De Velserpont. Na twee dagen varen is de herstel de „Velsen" vannacht weder defect geraakt. Het euvel zit thans aan een der langszijden en daarom is de pont met een bok over stag gehaald. De „Kennemerland" onderhoud het ver keer. Stakingsnieuws. Men seint uit Enschedé aan het Vaderland Wij vernemen, dat heden (Maandag)- avond laat het verslag van het comité uit de fabrikantenvereeniging ver schijnt. In dit comité werd Zaterdag de heer N. G. Van Heek als vervan ger van den heer H. J. Selkes geko- FEU1LLETON. 47. »Ja, hij had Frans Wilser vermoord. Ut was geen lang van te voren be aamd plan geweest, maar op het '!0fB*nblik dat Arthur zich uit de va- ijke woning verwijderde, had de l'jBvel der hebzucht Schnóidewin ver red, hij had Wilser van achter aan grepen en hem met zijn eigen scheer mes <len Lal» afgesneden. Met den i ?Bd had hij hetzelfde gedaan, omdat f"J vreesde dat het dier verdenking |9 hem vestigen zou. De bloedige ^ters waren door hem geschreven, '.u volgens een demonische bereke- "•g, de schuld op Arthur te werpen. I Bwelij ks had Schneidewin deze kentenis gedaan, of hij gevoelde er j' 'F van en wilde haar intrekken. (,c, rechter van instructie liet hem öter niet verder aan het woord en gaf bevel hem naar de gevangenis te brengen. BESLUIT. De rechter van instructie zou niet veel genot hebben van zijn overwin ning. Den volgenden morgen deelde men hem het teleurstellende bericht mede, dat Schneidewin, die hethope- looze van zijn toestand had ingezien, zich in den afgeloopen nacht in zijn cel van het leven had beroofd, door zich aan zijn bretelles op te hangen. Zoo was de geheele rechtzaak jam merlijk mislukt, de ware moordenaar, dien men met zooveel moeite had gevonden en tot bekentenis gebracht, had zich door zijn zelfmoord aan de straf onttrokken. Een rechterlijk bevel deed Arthur terstond op vrije voeten stellen en hem van allo rechtsvervolging ont slaan, daar zijn onschuld en de waar deloosheid van^ de tegen hem aange voerde bewijzen nu schitterend be wezen waren. De ongelukkige jonge man wist daar voorloopig nog zelf niets vanaf. Arthur lag in het ziekenhuis, waar zenuwkoortsen hem op den rand van het graf brachten. Dc vreeselijke aandoeningen van den laatsten tijd hadden zijn jeugdige kracht te boven gegaan. De dokter die hem behandelde, zette een hoogst bedenkelijk gezicht en kon der vertwijfelde moeder slechts weinig hoop op behoud van haar zoon geven, die een smadelijken dood had getrotseerd, om haar verdriet en scha ule te besparen, die had willen vallen als zoenoffer voor de laagheid en gewetenloosheid zijns vaders. Maar niet alleen mevrouw Auguste sidderde voor het leven van Arthur; de lieftallige Hilda was eveneens de vertwijfeling nabij. Groote God! zij zou het niet over leven, dat stond vast bij haar, wan neer de geliefde man niet uit deze vreeselijke ziekte tot een nieuw leven, tot een nieuw geluk terugkeerde. Het opzienwekkend geval, dat zulk een onverwachte wending had geno men, hield natuurlijk de openbare belangstelling weer op het levendigst gaande, maar tevens bleek het, dat de jonge advocaat, ook door deze ge beurtenis, de algemeene achting niet geheel verloren had, dat men hem, ondanks zijn bekentenis, nooit voor schuldig had gehouden en dat ieder wel instilte verwacht had, dat zijn onschuld vroeg of laat wel door het een of ander toeval aan den dag zou komen. Ofschoon de commissaris zoo dicht als een pot was en ook aan zijn on dergeschikten de stiptste geheimhou ding had bevolen, verbreidde zich toch het& gerucht van de moedige, vastbe raden handelwijze der bruid van den jongen man, die onder zulk een vree selijke beschuldiging was gebukt ge gaan. Natuurlijk bereikte dit bericht ook de ooren van deu trotschen 'handels- raad Warnstorf, die steeds zoo angst vallig waakte voor de e r van zijn naam. Wel was deze door de zelfver loochenende daad van Arthur ten diepste geroerd en geneigd den jongen man daarom des te hooger te achten, maar aan den anderen kant schrikte het oordeel der wereld hem terug want hij was helderziend genoeg om te weten, dat Arthur, ondanks alle lof spraken over zijn heldendaad in de oogen der maatschappij toch veel van zijn aanzien had verloren. De jonge advocaat had, zij het dan ook slechts enkele dagen, onder een onteerende aanklacht gestaan; dit was een smet, die 'op zijn naam kleefde en die zijn geheele leven niet kon uit- gewisclit worden. Voor het minst was zijn positie als advocaat in de residentie onmogelijk geworden. De handelsraad had nu innig be rouw, over zijn indertijd gegeven toe stemming; het liefst zou hij elke be trekking tusschen Arthur en zijn dochter afgebroken hebben. In dezen geest liet hij zich ook tegenover Hilda uit, nadat hij haar een bitter verwijt had gedaan over het aandeel, dat zij in de arrestatie van den eigenlijken moordenaar had genomen. Gij zult wel verstandig genoeg zijn om in te zien, dat er onder deze omstandigheden niet aan te denken valt, uw verloving voort te zetten, zeide hij. Het meisje zag hem met fonkelende oogen aan 'en een trek van koene vast beradenheid vertoonde zich op haar gelaat. God geve dat het leven van Arthur behouden blijft, zeide zij, w ant ik gevoel dat ik zijn dood niet zou overleven, maar hoe de hemel over ons beslissen moge, ik weet dat in leven en dood ons beider lot onaf scheidelijk is geworden. Warnstorf zag haar droevig aan. Hij zeide niets, maar met bevende hand greep hij die van zijn kind. Hij zag wel in, dat een enkel woord van dat lieftallig schepseltje dat steeds de vreugde en de trots van zijn leven was geweest, haar voer altijd van hem kon vervreemden. Goed dan, ieder moet zijn eigen geluk scheppen, zeide hij ten slotte. Het kost mij een zwaar offer dat weet God alleen om op eenmaal met al mijn principes te breken, maar wat doet men niet ter wille van zijn geliefd eenig kind. In Godsnaam dan, blijf uw verloofde voor het geheele leven toetehooren en wees gelukkig met elkaar. Slechts ééne voorwaarde stel ik, namelijk dat gij niet hier in de stad zult blijven. {Slot volgt). HEKDRIr flOITE MA NON AGITATE. jf- jjj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1