Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek. wensch uitspreekt, dat op aandrang van Hr. Ms. Regeering het pro gramma der Tweede Vredes-confe- rentie alsnog in dien zin worde aan gevuld, dat daarop als hoofdzaak kome te staande aanwijzing van die soorten van geschillen, waarvoor ile internationale arbitrage voor al le toegetreden Staten verplichtend zal zijn. Koninginnedag. Te Edam zullen de leerlingen, uit de hoogste klassen der openbare en bijzondere scholen, een boottocht ma ken naar IJmuiden de kinderen der lagere klassen zul len een optocht houden, allerlei spe len doen, en onthaald worden op ver- verschingen. Hit carillon van den speeltoren zal zich doen hooren voor de eerste maal. te 8 uur in den morgen. Het Fanfarecorps geeft een openbare uitvoering en het „Christelijk Fanfare Corps" evenzeer. Te Volendam gaan de oudere kin deren naar Amsterdam, en de jongere kleinen houden volksspelen. Het Fanfare-Corps van Volendam geeft een concert. Hulpbetoon. Prins Hendrik heeft aan M. te Denekamp voor een- bijdrage in de kosten eener breimachine f 25 ge schonken. Crediet voor Koninklijk bezoek. Aan Burg. en Weth. van Leeuwar den is een crediet van f2000 toege staan voor-[ontvangst van de leden van de Koninklijke Familie, voor het geval deze gevolg mochten geven aan de uitnoodiging, om de onthulling van het standbeeld van Graaf Willem Lodewvk van Nassau bij te wonen. Het vredespaleis. Reeds drie maanden scheiden ons van de uitspraak der jury. De niet bekroonden hebben hun ontwerpen alweer terug, maar de naam van den uitverkoren bouw meester is nog altijd onbekend. De jury heeft het bestuur der Car negie-Stichting parten gespeeld. De verwachting, dat de uitspraak der zes rechters den man zou aanwijzen, die den Vredestempel zou opbouwen, is niet verwezenlijkt. Het oordeel van de jury is bijna overal veroordeeld en het bestuur der Carnegie-Stichting, geroepen een beslissing te nemen, staat voor een moeilijk vraagstuk. Geruchten doen de ronde, die altijd nog enkelen van de bekroonden aan wijzen. Maar ook hoorden wij den naam noemen van den man, die niet door de jury, maar door een groot deel van de pers en ook door de meeste inzenders als de eerste onder allen is aangeduid. Had het oordeel van de architecten, die de tentoonstelling bezochten, als jury gegolden, de Fin Saarrinnen had den eerepalm ge kregen. Of het bovengenoemde gerucht waarheid bevat, kunnen wij niet be vestigen. Het bestuur der Carnegie- Stichting is terecht! zoo gesloten als een bus. Maar mocht het eens grond van waarheid bevatten en er kans bestaan voor dezen uitnemenden zoon van het verdrukte volk, alsdan.... ja, alsdan zouden de bouwmeesters der verschillende landen kunnen jui chen over het wijze besluit van het bestuur der Carnegie-Stichting. Vaderland Stakingsnieuws. Door bemiddeling van het bestuur der afdeeling Zaandam van den Ne- derl. Scheeps- en Bootwerkersbond is het geschil tusschen de firma Pont aldaar en de ontslagen arbeiders gis teren geëindigd op de volgende wijze a* de firma heeft voor de 12 los- vaste arbeiders 10 weken loon a f 16 betaald, rond f2000, benevens f1000, ten behoeve van hen die even tueel een zaakje zouden willen be ginnen b. de firma heeft voor de 7 losse arbeiders 4 weken loon f 16 betaald rond f500, benevens f250 ten behoe ve van hen die iets willen aanvatten Met deze voorstellen heb ben de houtbewerkers zich vereenigd en daarvoor eene verklaring getee- kend. BINNENLAND. Aanklacht ingediend. Naar aanleiding van onderstaand bericht, voorkomende in De West hoek, Nieuws- en Advertentieblad voor Klundert e. o., is door den gemeente secretaris van Zevenbergen eene klacht ingediend tegen den uitgever van ge noemd blad wegens beleediging: „Slordige administratie? Naar we vernemen, waren onlangs de ouders van een paar kinderen, die reeds eenige jaren overleden waren, voor de commissie tot wering van school verzuim gedaagd, omdat zij die kin deren niet naar school hadden gezon den." Troelstra aan 't spelevaren. Het kamerlid mr. P. J. Troelstra brengt een gedeelte van zijn vacantie weer door op de Friesche meren. Hij heeft een zeilvaartuig afgehuurd, waar mee hij vergezeld van zijne familie, verschillende plaatsen bezoekt. Een 100-jarige. De gemeente Utrecht zal den 4 Sep tember a. s. een 100-jarige in haar midden hebben, Ds. J. P. Kerkhoff, emeritus-predikant bij de Ned. Herv. Kerk, hoopt nl. op dien dag zijn lOOn geboortedag te herdenken. Ds. J. P. Kerkhoff geboren 4 Sep tember 1806, deed in 1829 zijn candi- daats-examen tot toelating tot de evangelie-bediening, aanvaardde 9 Aug. 1829 zijn ambtsbediening in de ge meente Altforst en vertrok van daar in 1840 naar Werkendam. 1 October 1888 verkreeg ds. Kerkhof! na 54-ja- rige evangelie-bediening zijn eervol emeritaat, en vestigde zich toen met terwoon te dezer stede. De heer J. P. Kerkhof!' heeft zijn studiën volbracht aan de Hoogeschool te Utrecht en was ingeschreven als lid van het studentencorps. („U. D") De doodslag te 's-Gravenhage. Het slachtoffer van den doodslag in de Van Ostadestraat alhier, werd daar door een drietal beschonken Maandaghouders tegen het lijf geloo- pen, waarop een van hen een mes trok en hem daarmede een breeden en diepen steek onder liet hart toe bracht. Twee van de drie verdachten zijn gearresteerd, terwijl de derde bij de politie bekend is. De verslagene, die bekend staat als een oppassend huis vader, laat een weduwe met zeven kinderen achter, waarvan het jongste slechts zes dagen oud is. Vlooienplaag. Als een curiositeit 'meldt men uit Wilhelminadorp, dat daar een vlooien plaag is ontstaan. Niet dat die aan eene zekere on zindelijkheid van huismoeders moet toegeschreven worden, want die las tige dieren huisvesten hoofdzakelijk in schuurtjes en mestvaalten. Men schrijft haar toe aan het indertijd overbrengen van Nachtlegerstroo. Reeds eenige dagen is men bezig deze bezoekers te verdelgen. Door middel van een motor wordt de brand spuit daartoe gebezigd, en arbeiders in hooge laarzen werken gedurig die mestvaalten om. Verstandige menschen houden zich als vanzelf op een af stand voor de spring-in-'t-velds, doch de kinderen, nieuwsgierig als ze zijn, loopen wel eens bij hun bezoek van die diertjes op, zoodat menigeen er in 'thuisgezin ook van geniet! Geleerd brievenbesteller. Men schrijft uit Breda aan de Tele graaf Wij hebben hier een b itengewoon knap telegrambesteller, Booy gehee- ten. Hij is ongeveer 50 jaar oud en heeft zich uitsluitend door eigen studie, de volgende talen machtig ge maakt, die hij leest, schrijft en spreekt Fransch, Engelsch, Duitsch, Deensch, Spaansch, Italiaansch, Arabisch, La tijn, Grieksch, Hebreeuwsch, Sanskriet, terwijl hij gemakkelijk het spijker schrift ontcijfert. Behalve deze enorme talenkennis is hij nog goed thuis in cosmographie, sterrenkunde, natuurkunde, kunstge schiedenis en velerlei andere weten schappen. Hij bezit een professorale bibliotheek en herhaaldelijk komen leeraars bij hem om raad. Aan den klassiek gevormden directeur van het telegraaf kantoor dichtte hij, bij diens vertrek, een Grieksch vers. En deze buitengewoon begaafde man loopt geheele dagen langs de straten machinaal telegrammen rondbrengend. Amerikaansche Nabobs. Maandagavond zijn aan het hotel „De Nieuwe Doelen" te Middelburg afgestapt mevrouw Piermont Morgan hare twee dochters, verder gezelschap en bedienden-personeel. De heer Mor gan was verhinderd mee te komen. Gisteren werd per antomobiel een bezoek aan Veere en Domburg ge bracht en heden bestaat het voorne men de merkwaardigheden van Mid delburg te bezichtigen. De Amerikaansche dames blijven tot Donderdag te Middelburg. Roode lichtbundels. H. schrijft in de Zutph. Ct. Roode lichtbundels werden gedu rende den loop van dezen zomer des avonds na zonsondergang meermalen door mij aan den Westelijken hemel gezien. Zij waren echter gisteren tege lijkertijd aan den Oostelijken hemel zichtbaar, zoo uitgebreid en in het oog vallend als zelden voorkomt. De lucht was, bij zwakken Noorde lijken wind geheel afgeschoond met eenige laagwolken in de kim. Een vijf tal bundels verhieven zich ongeveer een kwartier na zonsondergang aan den Oostelijken hemel, een zestal bundels kort daarna, boven den Westelijken horizon. De meer of minder breede lichtkolommen splitsten zich in meer dere smallere en verhieven zich aan eerstgenoemde zijde tot op ongeveer vijftig, aan laatstgenoemde zijde tot op omstreeks zestig graden boven den horizon. De zoo fraaie rozenroode kleur der bundels, waarvan meerdere van groote lichtintenciteit, stak duidelijk af tegen het azuur van den hemel, aan beide zijden den indruk gevende van een reusachtigen waaier daaraan uit gespreid. De stralen bleven een tiental minu ten zichtbaar, waarna zij vrij snel ver bleekten en verdwenen, gevolgd door een sterk goudrood gekleurden naglans aan den Westelijken horizon, die nog geruimen tijd werd gezien. Daar luidde men voor. Dinsdag werden de menschen te Eemnes uit hun rustige rust ge wekt door 't luiden der torenklok. Wat zou er aan de hand zijn, vroe gen velen. Brand Maar men zag geen rook, dus die kon er ook niet zijn. Verscheidene deuren werden geopend en men keek elkaar vra gend aan. Eindelijk verscheen de gemeente-veldwachter, die onder den lindeboom een voorlezing hield van wijzigingen in de artikelen van de verordening op de brandweer. Tableau. Alweer het mes. In het nabij Sittard gelegen dorp je Munstergeleen heeft eene hevige vechtpartij plaats gehad tusschen een zekere C. uit genoemd dorp en den 28-jarigen S. te Wintraak, waarbij laatstgenoemde er zoodanig van langs kreeg, dat men aanvan kelijk voor zijn leven vreesde. Naar men mededeelde zou hij een 8-tal messteken in rug en hoofd hebben bekomen, waarvan er een de lon gen zou hebben geraakt. Gister avond verkeerde S. nog in bewus- teloozen toestand. Nadere bijzonder heden ontbreken. Voorzichtig. In een kleine lersche stad ge beurde het, dat twee bekende spits boeven beschuldigd van straatroof, tot onuitsprekelijke verbazing van de rechters en van henzelven, door de jury niet schuldig verklaard werden. Zij moesten dus van rechtsver volging worden ontslagen. Maar in plaats van hunne in vrijheidstelling te gelasten, liet de president van het Hof den cipier ontbieden en ten aanhoore van jury en verdere aanwezigen, voegde hij den man toe Ge zult mij een groot pleizier doen, als ge deze beide gentlemen nog tot zeven of acht uur achter slot houdt. Ik moet om 5 uur naar Dublin en zou gaarne hen een paar uur vooruit zijn Verzending van vet gevogelte. Vet gemeste vogels verzendt men liefst niet levend, want ze verminde ren onmiddellijk in gewicht. Het beste is ze te slachten kort vóór de ver zending. Men lette bij de slachting daarop, dat de vogels geen voedsel in den krop hebben. Een gevulde krop geeft aanleiding, vooral in het warme jaargetijde, tot spoedige gis ting, onaangename huidverkleuring en bederf, uitgaande van dien kant. Al treedt ook niet rechtstreeks bederf op van het geheele dier, doch wordt de waar minder prijswaardig, omdat ze zich minder goed aanbiedt. Dienten gevolge onttrekt men 12 uren voor slachting alle voedsel. Snelheid der vogels en zoogdieren. De snelheid van vele dieren is verbazingwekkend. Onze snelste spoortreinen rijden met een gemiddelde snelheid van 24 meter per seconde. Ongeveer dezelfde snelheid hebben de zwaar ste stormen, die in ons werelddeel woeden. Derhalve is 't iets buitengewoons als de snelste viervoeter, de gazelle, met een snelheid van 27 meter per seconde kan voortrijden. De beste renpaarden en de snel ste honden, de Russische wolfshon den, brengen het bijna even ver n.l. 25 meter. De beste Eugelsche windhonden, die voor de rensport afgericht wor den, loopen 1823 meter, de En- gelsche patrijshonden slechts 78 meter per seconde. Gewone ren paarden leggen 2021 meter per seconde af, daarentegen de giraffe maar 15 meter, de tijger en het rendier 14 meter, de wolf, die ech ter een looper van zeldzame vol harding is, 910 meter. Veel groo- ter snelheden dan de zoogdieren bereiken de vogels. De struisvogel, als hij zijn vleu gels te hulp neemt, brengt het tot 33 meter per seconde, de snelste postduiven tot 51 meter, de zwa luw tot 6768 meter, de edel en de steenvalk tot 74 meter. Maar ook hun snelheid wordt ver over troffen, eerst door den Virginischen regenfluiter, en dan door onze to renzwaluw waarvan de eerste in het snelste geval 115, de laatste zelfs 137 en een halve meter per seconde kan afleggen, zoodat de torenzwaluw verreweg de snelste aller dieren is, Branden. Te Roozendaal is op twee plaatsen tegelijk brand uitgebroken. Door tot heden nog onbekende oorzaak stond het heerenhuis van den heer J- Fransen in lichtelaaie. De be woners waren afwezigalleen schijnt de dienstbode in huis te zijn geweest. De bovenverdiepingen zijn geheel uit gebrand, terwijl het gelijkvloers veel waterschade heeft bekomen. Nauw was de brandweer met blusschen be zig of een honderd meter verder ont stond brand in de werkplaats van den zadelmaker J. de Keyzer. Hier be paalde de brand zich tot de werk plaats. Naar wij vernemen, is bij beiden de schade door verzekering gedekt. Te Schijndel is eerst een groote hooimijt, toebehoorende aan M. Kas- teleijn op den Molendijk, en daarna een woonhuis, eigendom zijnde van de wèd. A. van Weert, tot den grond toe afgebrand. Hooi en huis waren verzekerd, maar de inboedels van de drie gezinnen, die het huis bewoonden, waarvan zoo goed als niets is gered, zijn niet verzekerd. Do oorzaak A'an deze twee branden is onbekend. Aan den Zijderveldschen diefdijk te Culemborg is door onbekende oor zaak afgebrand het huis, bewoond door Jan van Buren. Alles is verzekerd. Het perceel is eigendom van don heer M. Kemp aldaar. Ongelukken. Te Naarden liepen twee werklieden naast elkander op twee ladders naar boven, een pot kokende mastiek tus schen hen dragende. Een der werk lieden liet den pot los, waardoor de kantelende pot den anderen nog jeug digen werkman van den ladder rukte met het gevolg, dat hij in de kokende mastiek terecht kwam. Met hevige brandwondenjjbedekt, werd de arme man naar het hospitaal vervoerd waar hem de eerste hulp werd verleend. Men schrijft uit Groningen aan de .4 ss. Ort." Een zeer ernstig ongeluk heeft te Haren plaats gehad. De schilder Ploe ger, komende uit het gemeentehuis, wilde in de voorbijrijdende tram stap pen. De tram was juist gepasseerd. Ploeger kwam tegen een rijtuig aan. Het eenspan drong hem in den buik. Ploeger is in het ziekenhuis opgeno men. Zijn toestand is hoogst beden kelijk. De hulpremmer v. H. te Roermond op den trein willende springen, die te 9.10 uur van daar naar Gladbach vertrekt, had het ongeluk uit te glij den. Geruimen tijd na het vertrek van den trein werd hij door een der stationsautoriteiten langs de lijn ge vonden, zwaar gewond aan hoofd en been. Hij werd naar het hospitaal vervoerd en onder geneeskundige be handeling gesteld. Het paard voor een boerenwagen, bestuurd door een dronken voerman, is met een van Lochem komende stoomtram even voor Deventer in bot sing gekomen, doordien het paard schrok en voor de tram sprong. Het paard was onmiddellijk dood, de voer man bekwam eenig letsel, terwijl de machine en een rijtuig van de stoom tram zwaar beschadigd werden. De inzittende passagiers kregen geen let sel. ln de Starmeer (N.-H.) is de 82- jarige arbeider J. J., doordat hij naar den verkeerden kant uitweek, door een wielrijder aangereden, waarbij hij viel en eene zoo ernstige hoofdwonde kreeg, dat hij nog denzelfden dag aan de gevolgen is overleden. Op de Merwede, even beneden Go- rinchem is de 23-jarige schippers knecht Josephus Johannes Gosens door de fok overboord geslagen en jam merlijk verdronken. De vader heeft f 25 belooning op het vinden van zijn lijk gesteld. De verdronkene heeft donker haar en knevel en is gekleed in grijs boezeroen, zwarte trui en oude met wit verstelde Engelsch leeren broek. Bij de halte Blauwkapel, dicht bij Utrecht, is een spoorwegbeambte dooi den trein aangereden en zwaar ver wond. Te Sas van Gent, is een arbeider bij het rangeeren van goederenwagens tusschen twee buffers bekneld geraakt en zoodanig gekneusd dat hij reeds aan de gevolgen is overbden. 'n Licht Sergeant. Wat versta jij onder terrein Milicien zwijgt. Sergeant. Je loopt er dagelijks op Milicien. De leerze Opdringerig her aan de table d'hóteMaar bepaald mijnheer, ik moet u meer gezien hebben. De ander: 't Is mogelijk. Ik ben directeur van een gevangenis. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot uitbreiding van het aantal hoofdcommiezen, ten einde de commiezen H. C. van der Vangst en P. Kalbflesch als zoodanig te benoe men. In verband daarmee wordt voor gesteld de jaarwedden als volgt te regelen hoofdcommies-chef ter secre tarie f 22002500, hoofdcommiezen fl800-2100, commiezen-redacteur f1300 1800, commiezen f13001700, ad- j unct-commiezen f850—1250, hoofd klerken f600—800, klerken f350— 800. De bezoldiging der commiezen-re dacteur wordt telken jare bij de be handeling der begrooting op voorstel van B. en W. door den Raad vastge steld. Genieentebegrooting. De gisteren verschenen begrooting van ontvangsten en uitgaven der ge meente over 1907, heeft een totaalcijfer van f2,634,945.62. De ge wone inkomsten zijn geraamd op f 1,862,095.62, de buitengewone op f772,849; de gewone uitgaven op f 1,888,935.62, de buitengewone op f746,010. Het bedrag, voor de inkomsten belasting geraamd, is f478,000, tegen f 446,0000 in het loopend dienstjaar. Onder de buitengewone inkomsten zijn geboekt de opbrengst van een geld- leening voor buitengewone werken, tot een bedrag van f 133,305.75. Voor openbare werken is uitgetrok ken f 224853, voor kosten der openbare veiligheid f152,801. Het hoofdstuk onderwijs vraagt een bedrag van f 476,526, Armwezen f 140,016, renten en aflossingen f 565,527.37, terwijl de onvoorziene uitgaven op f 13,430.75 zijn geraamd, en de buitengewone uitgaven van allerlei aard op f 746,010. De begrooting van de Gem. Duin waterleiding heeft een uitgaaf van f 186,417.90, met een batig saldo van f3014.71. Die der Lichtfabrieken (afd. Elec- triciteit) levert in raming een nadeelig slot van f2462.50, bij een totaal-ont vangst van 107,488.50. De afd. gas daarentegen levert in raming een batig saldo van 44,586, bij een ontvangst van f949,466. De waarde der voor raden aan gas- en nevenproducten bedroeg op 1 Januari 1906 f 16,467.06. -Dé rekening van de gemeentereini ging heeft een eindcijfer van rond f97,430. R. K. Kiesvereeniging. Hedenavond te 8i/2 uur vergadert de R. K. Kiesvereeniging in de groote zaal van „Sint-Bavo", Smedestraat 23 tot definitieve candidaatstelling voor den opengevallen Raadszetel in dis trict I. Wij dringen nogmaals bij H. H. Leden van de R. K. Kiesvereeniging aan om toch door trouwe opkomst een daadwerkelijk bewijs te leveren, dat de belangen van de gemeente hun ter harte gaan. Gisteren werden ten Stadhuize in- geleverd de lijsten voor de candidaat stelling voor een lid der provinciale Staten, vacature-Mr. H. Ph. de Kan ter. Door den heer J. C. van Goudoever en 48 anderen werd candidaat gesteld de heer A. J. de Waal Malefijt, O ver veen, de candidaat der Katholieken en Anti-revolutionairen. Door den heer J. L. E. I. Breda Kleynenberg en 41 anderen werd can didaat gesteld de heer Dr. J. Tim mer, alhier. Politie-quaestie. Men herinnert zich dat er onlangs verschil van gevoelen rees over de quacstie of de burgemeester verplicht was den Raad in te lichten omtrent het stelsel van straften, bij de politie gevolgd. De burgemeester meende, als hoofd van de politie, tot het geven daarvan niet verplicht te zijn, doch „nu", zoo zeggen B. en W., „uit de toelichting, die de heer mr. Thiel heeft gevoegd bij zijn voorstel om den burgemeester uit te noodigen inlichtingen betref fende de politie te geven, blijkt, dat het besluit van den Raad beschouwd moet worden als een vraag om rui mere toelichting tot een al te sober gemotiveerd voorstel", vinden B. en W. daarin aanleiding waar de voor gestelde regeling van de bestaande zou afwijken". Die afwijkingen zelf zullen zeker het publiek minder belang inboezemen. Het schrijven van den burgemeester licht het voorstel vrijwel volledig toe, en geeft omtrent „de quaestie" deze uiteenzetting „Zoowel bij mijne weigering in de Raadsvergadering, om de gevraagde inlichtingen te geven, als bij mijn schrijven van 30 April j.l. ben ik uit gegaan van de opvatting, dat met de vraag beoogd wordt het geheele systeem van straffen en belooningen, bij de politie toegepast, te verkrijgen. Had ik begrepen, dat de heer mr. Thiel slechts een opsomming der straf fen wenschte, stellig had ik hem die onmiddellijk gegeven. Tegen het vei strekken van die in lichtingen heb ik ofschoon ik niet kan toegeven, daartoe verplicht te kunnen worden ook thans geene bedenking. Trouwens van die zaak is nooit een geheim gemaakt; de straf van terug voering is den Raad bekend en dé andere straffen zijn opgenomen in art. 20 van het Reglement van Dienst voor de politie, door mijnen ambts voorganger in 1892 vastgesteld en in afdruk aan de Raadsleden verzonden. Ook van mijnentwege zijn meermalen evemplaren van dit reglement, in deze nog bijna geheel den bestaanden toestand wedergeeft, aan raadsleden verst ekt. De tuchtmiddelen, in 1892 opge somd, zijn nog de geldende. Door de justitie wordt een instructie gehouden in de zaak van zekeren Van den Berg uit Haarlemmermeer, die gepoogd heeft een hond levend te begraven tot eenige malen toe. De man is 86 jaar oud. Ten einde het blijvend gedeelte der lichting 1906 in den a.s. winter tot een minimum te beperken, heeft de minister van oorlog bepaald, dat met November a.s. kaderscholen voor het wapen der infanterie zullen gevestigd worden, hier ter stede, te Leiden en Amersfoort. Voorts zijn maatregelen genomen om door tijdelijke vereeniging van onderdeelen, zoo min mogelijk kamers te doen bewonen, en daardoor buiten gebruik komende kazerneruimte ge heel of gedeeltelijk af te sluiten. Men meldt ons dat de verwonding van den gemeente-arbeidee, die met een boom nederviel, van minder ern- stigen aard blijkt te zijn dan gemeend werd. Vrijdagavond 8 uur, zullen in het Brongebouw feestelijkheden plaats hebben, ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin. Het programma is als volgt samen gesteld. van 8 tot 9!/2 uur concert te geven door de mannenzangvereeniging „Pro za en Poëzie", dir. de heer Carl Philippeau. Van 9i/2 tot 11 uur concert door het 10e reg. infanterie dir. de heer Eug de Rap. Daarna schitterend vuurwerk en Bengaalsche Verlichting, geleverd door de Ned. Pyrotechnische fabriek te Utrecht. in di |en in toede de ftlen ir de len. In de Gravinnesteeg is straatroof gepleegd. De daders, G., een recidi vist, en M., zijn gevat. Afgeluisterd op de markt: Dame. Die eieren zijn vreeselijk klein Boer. Wat zal ik daaraan doen, mevrouw, de kippen leggen ze niet grooter. Dame. Jahmmaar reem je ze niet te gauw uit 't nest? BLOEMENDAAL. Eenigen tijd geleden kon men in de verschillende groote en kleine bladen lezen eene waarschuwing van den consul van den A. N. W. B., om den Bentveld- weg als verbinding tusschen Over- veen en Zandvoort niet te berijden, dewijl die door stof en slecht on derhoud niet bruikbaar was. Doch laat genoemde consul nu eens 'gaan zien na den gevallen regen. Er is niets aan den weg ge daan, doch het stof is door den re gen vastgelegd en de weg voor iedereen behoorlijk berijdbaar. Naar aanleiding van de Gemeen teraadsvergadering op Vrijdag 24 Augustus vernamen wij met genoe gen, dat „Bloemendaalsch Bloei" een verzoekschrift aan den Gemeente raad indiende om bij het eindpunt der Electrische Tram een cabinet d'aisance op te richten. De groote moeilijkheid doet zich voor, „waar" een dergelijke gelegen heid te plaatsen. Het zal moeilijk gaan om het te plaatsen tusschen de Burgemeesters- bank en den Boom, die daarachter staat, terwijl er verder geen ge schikte plaats voor zal zijn te vin den. Het zou daarom overweging ver dienen als, nu er toch op den hoek een gebouw verrijst voor wachtka mer der tram, lunchroom enz., met den eigenaar van dit gebouw in overleg te treden om van gemeen tewege op dien grond een cabinet op te richten. Wij geven ons gaarne voor beter, maar weten werkelijk geen andere plaats voor deze allernoodzakelijkste zaak aan te wijzen. Het deed ons eveneens bijzonder veel genoegen te vernemen, dat de heer Bispinck de zaak der brand weer in den Aerdenhout ter sprake bracht en wij vertrouwen dat deze zaak nu spoedig tot een afdoende oplossing zal gebracht worden. Het beste en meest afdoende zal o.i. altijd zijn wanneer, de waterleiding van BloemendaalOverveen naar den Aerdenhout wordt gebracht en dan tevens op verschillende plaatsen brandkranen worden geplaatst; op 2 of meer punten alsdan een slan genwagen en de Aerdenhout is gered. Zooals nu de toestand is, kan zij gerust onhoudbaar genoemd wor den. Wanneer wij de gemeente-begroo ting hebben gezien, zal naar aanlei ding daarvan wel blijken of B. en W. gehoor willen geven aan den roep stem van velen in deze gemeente naar verbeteringen, invoering van gas en andere zaken. HAARLEMMERL. EN SPAARNW. De Gemeenteraad heeft, op het verzoek van Ged. Staten om de jaarwedden van burgemeester en secretaris (thans be dragende f700 en f900) voor ieder te brengen op f 1000, met algemeene stemmen besloten aan dit verzoek te voldoen en de jaarwedden aldus te verhoogen. Een voorstel van B. en W. tot rege ling van] de jaarwedden van den ge meente-veldwachter werd met 4 tegen 7 stemmen verworpen. Een verzoek van den ambtenaar ter secretarie H. S. Knoop, om verhooging van zijn jaarwedde met f150, werd met alge meene stemmen ingewilligd. Op een adres van de Ambachts school te Haarlem om subsidie werd met op één na algemeene stemmen besloten f25 te geven. De Heer Van Leeuwen, als arts te Halfweg gevestigd, had een adres in gediend, om te mogen belast worden met doodschouw en vaccinatie. Na eenige gedachtenwisseling werd beslo ten hem nevens den arts, die daar mede reeds belast is, ook een even redig deel te geven. ZANDVOORT. De feestcommis sie heeft in Café Suisse vergaderd; ingekomen was een kennisgeving van de Vereeniging „Onderling Ilulpbe- »ijk •f» jjc jij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2