Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. n 12.42 Ti. m.de terugreis is be- iald op 3.05 n.m. van 't Loo, aan mist in de residentie ten 5.42 n.m., -js Greenwich-tijd. Te Hilversum, Baarn en Amersfoort >pt de trein tot het innemen en uit ten van personen. Ter gelegenheid van de doopplech- jheid van het kind vanden Duitschen •oonprins, wapperde gisteren de vlag in het Duitsche rijk van de woning den gezant van Duitschland aan •n Vijverberg. Hare Majesteit de Koningin-Moeder, rgezeld van jonkvrouwe Van de Pol jhr. De Ranitz, is hedenochtend te df'elf uur ten Paleize Het Loo aan komen, alwaar Hare Majesteit tot tterdagmiddag zal vertoeven. Wij ontleenden gisteren aan het iderland een kort bericht over het geluk, prins Hendrik overkomen, ens val n.l. van eene trap ten paleize let Loo". Thans verneemt het Vaderland dien- ngaande nader: Voor een dagelij ksehe behandeling n den Prins vertoeft te Apeldoorn i. Vleugels, masseur uit Aken. Cand. Indische ambtenaren. Bij resolutie van den Min. van I. zijn M. J. J. Treur, J. G. W. van iel Krol, E. Gobée, J. H. B. Kune- an, B. H. F. van Heuven, F. A. C. alkema, C. Versluis, P. J. Gerke, A. Spaan, D. J. C. Kriebel, A. H. arreu, A. M. G. Meertens, E. Perné, H. Óckers, G. A. Calkoen, H. H. A. Lange, P. de Vries, M. Hamer- r, C. L. van der Bel, H. T. Anient, II. Visman, J. Vuyk, W.E. Scheu- W. A. Piepers, A. V. Brouwer, Middendorp, L. C. van Berg, F. Lens, W. Steinbuch, R.A.M. >oy, W. B. van der Wilde, T. V. erbeek, G. F. de Bruyn Kops en F. Mirandolle aangewezen als ididaat-Indisch ambtenaar. De hertog van Orleans, die te Am- rdam met zijn jacht vertoeft, ift aldaar zijn intrek genomen in Hotel de 1'Eu rope, alwaar reeds voren was aangekomen de hertog .1 G'alabrië. Koninginnedag. n verschillende deelen van de ge- ente Haarlemmermeer zal de dag stelijk gevierd worden, 'e Hoofddorp op 4 Sept. a.s. heeft Wilhelminavereeniging zich er voor pannen. Wedstrijden met paarden rijtuigen, alsmede per fiets, bene is verschillende kinderspelen zullen n dag worden gehoudende feest- zal worden besloten met een .chtig vuurwerk. Electrische tram Amsterdam- Zaanstreek. /an de totstandkoming der electri- e tram Amsterdam-Zaanstreek hoor- men in geruimen tijd niets. Een r geleden misschien kwamen de ivragen bij de diverse gemeentebe ren in, doch tot dusver werd niets trent de concessie besloten. 'hans echter komt er leven. )e maatschappijen „Amsterdam" en >rth Holland Electric-Company" ben aan de gemeentebesturen ken- gegeven, dat zij gaarne vóór 15 >tember zouden vernemen, of de cessie zal worden verleend. Omdat gemeente Zaandam in zoo korten niet alle détails kan regelen, heb- B. en W. dezer gemeente den Raad rgesteld in principe te besluiten, concessie zal worden verleend en later vastgesteld zullen worden ïting, ligging der rails, maatregelen een veilig verkeer, verbeteringen verbreedingen van wegen en brug- enz. Arbeidswet. n aansluiting op ons laatste bericht gisteren over het adres van den Ned K. Volksbond laten wij thans den Oud daarvan in zijn geheel volgen m Hare Majesteit de Koningin. ieven met verschuldigde gevoelens i eerbied te kennen e ondergeteekenden, vertegenwoor- mde het Centraal-Bestuur van den lerlandschen Roomsch Katholieken ksbond, goedgekeurd bij Konink- Besluiten van 29 September 3, No. 19, en 30 Augustus 1893, 29, en als zoodanig optredende r de Afdeelingen Alkmaar, Am- dam, Bennebroek, Beverwijk, Delft drecht, Edam, Gouda, 's-Graven- Haarlem, Heemstede, Helder, irn, Krommenie, Leiden, Lisse, sduinen, Nederhorst den Berg, rveen, Purmerend, Rotterdam, Sas- ïeim, Schiedam, Schoten, Uitgeest, sen, Voorburg, Voorhout, Voor aten, Vlaardingen, Viissingen, Wa- ;raafsmeer, Weesp, Woerden en ndam at in de jongste Algemeene Ver ering van den Centralen Raad van oemden Bond, gehouden te Haar- op 28 en 29 Juli l.l. onder meer arekingen hebben plaats gehad o. over de wenschelijkheid der tot standkoming eener Arbeidswet; over de drukking van den loon- standaard ter oorzake van het jongensstelsel it na uitvoerige besprekingen van le punten de navolgende eonclu- met algemeene stemmen zijn aan- amen „de Centrale Raad, „overtuigd dat beveiliging, rege ling en beperking van den „arbeid speciaal voor sommige „bedrijven dringend noodzake lijk i's; „overwegende dat de bestaande „wetgeving niet of slechts op „onvoldoende wijze daarin „voorziet „spreekt den wensch uit naar „eene spoedige totstandkoming „van eene uitgebreide Arbeids vet „en draagt het Centraal-Bestuur „op, alle pogingen aan te wen- „den, ten einde de spoedige „indiening van een ontwerp „wet te bevorderen" B. „de Centrale Raad, „gehoord, de inleiding en de be- „sprekingen over de drukking „van den loonstandaard door „het overmatig gebruik van jeugdige werkkrachten in vele „werkplaatsen en fabrieken; „draagt het Centraal-Bestuur op „pogingen in het werk te stel eden, ten einde aan te dringen „in het eventueel in te dienen „wetsontwerp-Arbeidswet te „doen opnemen bepalingen, „welke dit euvel zullen tegen gaan, vooral door het aan dringen bij de Regeering op „de invoering van een Arbeids- „wet, waarbij diplomeering der „werklieden gevraagd en het „getal leerlingen op werkplaat sen geregeld wordt". Adressanten, zich van de opgedra gen taak kwijtende door het boven staande ter kennis van Uwe Majesteit te brengen, veroorloven zich met be scheiden vrijmoedigheid de vrijheid, bij Uwer Majesteits Regeering op de spoedige indiening eener Arbeidswet aan te dii gen. Bij al hetgeen door verschillende Regeeringen reeds werd verricht tot verbetering der maatschappelijke toe standen, achten zij op een der eerste plaatsen noodig de totstandkoming eener wet, die regeling brengt in de verschillende arbeidsverhoudingen, op dat daardoor, nu het Arbeidscontract wettelijk is geregeld, ook bepalingen worden in het leven geroepen o. a. over arbeidsduur, rusttijden, nacht-en Zondagsarbeid, diplomeering en leer lingstelsel. 't Welk doende. Namens het Centraal-Bestuur voorn, (get.) W. C. J. PASSTOORS, Voorz. B. LAMMERS, Secretaris. Amsterdam, 27 Augustus 1906. Volksbond tegen Drankmisbruik. Gistermiddag werd in de Buiten- Sociëteit te Deventer de 33e jaarver gadering gehouden van den „Volks bond, Vereeniging tegen Drankmis bruik," onder voorzitterschap van Dr. C. A. Pekelharing, Hoogleeraar te Utrecht. Na een algemeene inleiding wees de voorzitter in zijne openingstoespraak inzonderheid op het wenschelijke van samenwerking met andere vereenigin- gen. ,M Staatsloterij in Ned.-Indië. Het Bat. Nhld. van 1 Aug. schrijft Toen in Nederland het wetsontwerp tot atschafling der staatsloterij werd ingediend, dat is nu een jaar of drie geleden deelden wij mede, dat men te Buitenzorg juist druk aan den gang was om die loterij voor Indië pasklaar te maken. En gisteren vernam het N. v. d. D. van Ned. Indië, dat Indië tegen het einde van dit jaar, of anders in 1907, de staatsloterij krijgt. Stakingsnieuws. De verzoeningsraad te Enschede heeft weer een vergadering aan het Fabrikanten-comité gevraagd. De Ver zoeningsraad is thans het eenige con tact tusschen stakers en Fabrikanten comité. Gisteren vergaderde de Verzoenings raad met het comité uit de stakers, waarbij tevens 4 in deze zaak nog niet gehoorde stakers werden onder vraagd. Gisteren han ook de eerste uitkeering plaats aan hen, die niet van de organisatie ontvangen. Gehuwde stakers en uitgeslotenen ontvingen f 4 en f0.50 voor ieder kind, ongehuwden f3.50. Nader wordt geseind: In een vergadering van stakers is be sloten een protest te verspreiden tegen de punten in het verslag van het comité uit de fabrikantenvereeniging, die zij als onjuist beschouwen. Naar men mededeelt heeft het ge deelte der werklieden, hetwelk aan de Emmeriksche Machinefabriek en Ij zergieterij staakte, het werk weder hervat. Door de stakende wij kgravers is appèl gehouden bij het hotel „Het Ernmer- Compascuum" te Emmen-Compas- cuum. Zooals Zaterdagavond was be sloten, zou gistermorgen de stemming met gesloten briefjes plaats hebben of men de staking algemeen zou pro- clameeren of opheffen. Uitgebracht werden 210 stemmen, waarvan 107 voor staking en 103 zich er tegen verklaarden. Alzoode werkstaking duurt voort. Toch wordt er nog gedeeltelijk ge werkt. BINNENLAND. De doodslag te 's-Gravenhage, Omtrent den doodslag in de Van Ostadestraat te 's-Gravenhage lezen wij in de Haagsche Courant nog het volgende In verband met den doodslag, welke Maandag in de v. Ostadestraat werd gepleegd, zijn twee personen gisteren ter beschikking van de jus titie gesteld en overgebracht naar het Huis van Bewaring. Een derde persoon, die verdacht wordt aan de vechtpartij te hebben deelgenomen en bij de piolitie be kend is, is nog niet aangehouden. Het lijk van den verslagene is ter schouwing naar liet Gemeente ziekenhuis overgebracht. De H. Ct. geeft van het gebeur de het volgende relaas: Maandagavond ruim half 9 is in de v. Ostadestraat een aan dron kenschap te wijten gruwelijken moord gepleegd. De vrachtrijder K., werkzaam bij een firma op de Bierkade, ging tegen dat uur met een paar kame raden en zijn 10-jarig zoontje, dat vader van zijn werk was gaan ha len, naar huis. Onderweg had de man wat fruit voor z'n vrouw gekocht, die hem een week geleden z'n zesde kindje had geschonken. Hun huishouden was een toonbeeld van ordelijkheid. De man was een werkezel in den goeden zin. Nooit werd door hem verleten onder z'n kameraden stond 'bij bekend als een opgeruimde kerel. Op den hoek van de Jan Steen straat gekomen, ontmoette de man nen drie nog jonge kerels, blijkbaar Maandaghouders, de gebroeders V. en zekeren de H., die in opgewon den, twistzieke stemming waren. Zij beweerden, dat K. en de zijnen moedwillig tegen hen opgeloopen warenen K., die 'merkte, dat 't den halfdronken mannen om vech ten te doen was, deed zijn best om 't zoover niet te laten komen. Plotseling schoot toen echter V. uit de Van Ravensteijnstraat, op een der vrachtrijders toe, en tracht te hem met een mes in den rug te steken. Met gescheurd boezeroen ging de aangevallene er van door, en ook de andere vrachtrijders ver spreiden zich. K. zag zich toen een oogenblik alleen tegenover de woeste kerels staan. Zijn zoontje had hij aan de hand, en toen de jongen merkte, dat de woede der mannen zich nu op zijn vader richtte, riep hij„Ach me vader doet niks. Moeder kom dan toch 1" Maar moeder kon niet komen die lag thuis te beden K. had zich alléén tegenover de woestelin gen te verdedigen. Hij had tegen den huizenkant post «gevat en trachtte zich de aanvallers van het lijf te houden. Dit lukte hem niet. Op een oogen blik stond de H. vlak vóór hem, en vóórdat K. of een der omstan ders er op verdacht waren, bracht d. H. hem een forschen steek in de hartstreek toe. K. deed toen nog twee passen en viel rochelend voorover op straat. Het bloed stroomde uit de borst wond en het slachtoffer verroerde zich niet. 't Zien van het bloed had in middels de vechtlust van de verhit te mannen nog aangevuurd. De H. liep triomfantelijk over zijn slacht offer heen en trapte het op hoofd en rug, zoodat het gelaat deerlijk verminkt werd, en de darmen uit het lichaam puilden. En vervolgens heeft (vermoede lijk) V. toen den halfstervende nog steken in den rug gegeven, zoodat de longen bloot kwamen. Het was een gruwelijk gezicht, waarvan de ijselijkheid nog werd verhoogd door het schorre gillen van een der menschenbeesten, die, zijn tinnen drinkkruik zwaaiende, dreigend riep: „Wie moet nu, wie moet nu?!" Aanvankelijk dorst niemand de kerels te naderen en bepaalde men zich dan ook tot het opnemen van den stervende, dietijdens zijn overbrenging naar het Ziekenhuis overleed. Zijn zoontje, die van het begin tot het eind getuige van de gewelddaad was, volgde hevig schreiend de brancard. De H. en een der gebroeders V. waren inmiddels door de politie, die snel op het terrein was versche nen, gearresteerd. De andere V., die den stervenden man nog in den rug zou hebben gestoken, was aan den haal gegaan. Naar men in de buurt wist te vertellen, is zijn vrouw hem tege moet geloopen. Zij is hem om den hals gevallen, en V. heeft toen ge zegd: „Ja, ik heb er een vermoord, maar daar valt nu niks meer aan te veranderen, en ik moet er van door." Y. heeft toen afscheid van zijn vrouw genomen. „Die zou wel met haar twee kinderen terecht ko men De mogelijkheid schijnt niet uit gesloten, dat V., een driftige na tuur, zich van het leven zal beroo- ven. Hij had 's morgens van zijn baas een stukadoors patroon, vrijaf ge vraagd opgevende, dat zijn vrouw dien dag zou bevallen en dat zijn tegenwoordigheid thuis dus best kon worden geveeld. De man is toen echter den heelen dag aan den zwier gegaan. Reeds in het middaguur zag men hem niet heelemaal nuchter. V. is ongeveer dertig jaar oud. Hij was geen kwaad werkman,maar men herinnert zich, dat hij zich indertijd in militairen dienst ook zóó misdroeg, dat hij moest worden weggejaagd. Zijn vrouw heeft twee kinderen uit uit haar eerste huwelijk. Zijn broer is, naar de verhalen te oordeelen, een oppassender man, die aan het boven beschreven moord- tooneel geen werkzaam aandeel schijnt te hebbben genomen. De politie was heden druk in de weer met het hooren van de aan gehoudenen en de getuigen, en naar den voortvluchtige werd den geheelen nacht gezocht. Vóór zijn huis staat een sterke politiemacht. Zaterdag voor 14 dagen hadden de baldadige mannen nog in de Jan Steenstraat een gevecht op den boksbeugel geleverd. Toen werd echter niemand gewond. De drank was toen ook nog niet in het spel. De geleerde telegrambesteller. Naar aanleiding van het bericht van de N. Ct. (overgenomen in het jongste Tweede Blad der N. R. C.) omtrent den geleerden telegrambesteller te Breda, schrijft de Bred. Ct.: Om over dezen linguïstischen bestel ler wat naders te hooren, hebben we ons tot den merkwaardigen man ver voegd en hem het bericht uit de N. Ct. voorgelegd. Is dat bericht waar vroegen we. Hij glimlachte eens en zei beschei den 't Is wel wat overdreven, 't is wat marktschreeuwerig. Welke van de hier genoemde talen kent u dan niet? Och, alle talen die hierin staan heb ik wel bestudeerd. Kunt u in die talen lezen en het gelezene begrijpen Ja, dat wel. En schrijven ook? Als 't zijn moest zou dat wel gaan, denk ik. Dus dan is het bericht overdreven of schuilt de overdrijving in dè andere wetenschappen hierin genoemd? Boog keek nog eensin 'tuitgeknipt bericht, glimlachte nog eens en zei: cosmographie, sterrenkunde, kunst geschiedenis och ja, ik weet daar wel 't een en ander van dat is zoo. En de professorale bibliotheek? Professoraal is een deftig woord. Ik heb natuurlijk veel boeken, een goede duizend denk ik, maar of de biblio theek nu professoraal is, durf ik niet zeggen. En 't Grieksche vers? Dat is onjuist. Ik heb, toen meneer Leur hier wegging, een toepasselijk citaat van een Grieksch prozaschrijver achter op een 'foto geschreven. Geen vers. Wat was het doel van uw talenstudie? Om de buitenlandsche schrijvers in hun eigen talen te lezen dat heb ik ook wel bereikt, maar u begrijpt dat ik al die talen niet volkomen meester ben, ik ken ze niet zooals de Hollandsclie. Ik begrijp niet wie me dat gelapt heeft, om 't in de krant te zetten. Een paar jaar geleden heb ben ze mij van het Dagblad van N. Brabant gevraagd om de redactie wat te vertellen van mijn studiën, maar ik heb het nooit willen doen. Ik zal dan het bericht toelichten in den geest zooals u me gezegd hebt. Ja nu 't er toch in staat, doet u dat dan maar. De menschen die eenige talen kennen, zullen wel begrijpen hoe 't is. Groningen's Ontzet. De viering van dezen historischen „28sten" onderscheidde zich van de meeste harer voorgangsters door prach tig weer. Wordt ieder Groninger on- middelijk na de geboorte al geleerd, dat het op den „28sten regenen moet, omdat anders het vuurwerk te snel brandt, thans, nu het niet regenen kan, zag men, dat het er even goed om ging. De dag ving aan met van 9 tot 10 uur een rondgang met muziek, terwijl daarna de beste leerlingen der le klasse scholen van de voogdij van het Groene Weeshuis uit het Van Swinderen-fonds elk een spaarbank boekje met fl inleg ontvingen. Op de Groote Markt was intusschen de keuringen van enkele tuigpaarden aangevangen. Hiervoor waren 15 inge schreven. De prijzen foO, f25, fl5en f10 waren voor J. Bos te Warfhuizen, H. Welt te Uithuizermeeden, C. Nien- huis te Groningen, en Stal van der Drift te Groningen. Voor de jeugd en het landvolk werd te 12 uur de kermis van1/2dag op de Vischmarkt geopend. Vijf heusche draaimolens, een vijftiental kramen met velerlei koopwaar en ver- verschingen, enz. enz., wat wil men nog meer voor niet langer dan 12 uur. Want slechts van 12 tot 's nam. 12 uur mag de pret duren. Treinvertraging. Gistermorgen ontstond tusschen Am sterdam en Haarlem aanzienlijke ver traging in den treinenloop, doordat te ongeveer 7 een ledige steenkolen wagen van een goederentrein op een wisselovergang bij het station Halfweg ontspoorde, waardoor het hoofdspoor AmsterdamHaarlem versperd was en van Halfweg tot Haarlem tot 8i/2 uur één spoor kon worden bereden. Bij enkele treinen die ook wel gecom bineerd reden, liep die vertraging tot i/2 en 3/4 uur. De Expres 51 liep weer op eigen spoor, 15 minuten te laat. Vermist. Sedert Zondag wordt te Winters wijk vermist de 14-jarige letterzet ter v. d. Berg. Men heeft hem het laatst te Varsseveld gezien koers zettende naar Doetinchem. De jon gen staat onder patronaat van Pro Juventute en was vóór dien tijd verpleegde van den Kruisberg. Men acht liet waarschijnlijk, dat hij zich in gezelschap van eenige vroegere kameraden bevindt. Een botertrein. Een stoet van vijftig rijtuigen trok gisteren door Amsterdam. Zij waren gevuld met de afnemers van eene groote Haagsche firma in bo ter, die aan zijne verbruikers bon netjes uitreikt, waarvan een zeker aantal recht geeft op een reisje met den z.g. botertrein naar Amsterdam Jubileum Cocadorus. In een ingezonden stuk aan de Telegraaf lezen wij Binnenkort zal er een jubileum worden gevierd, hetwelk voorzeker onder de zeldzaamheden mag wor den genoemd. Een jubileum van een standwerker, van een koopman van een menschen verzamelaar. Niets gewichtigst wel - neen van een gewoon koopman zou zulks voorbij gezien worden maar genoemde standwerker is iemand, die wijd en zijd door ons geheele land beroemd is. Wie kent hemnietden aardigen, geestigen, luimigen Cocadorus wie heeft hem niet gehoord wie niet geschaterd om zijn gesticula ties? Wie heeft nog nooit gedron gen, 0111 een plaatsje te verkrijgen op het veld zijner beroemde werk zaamheid? Maar wie weet ook niet, dat hij zijn talent ook voor iets anders dan markt- en koopwaar gegeven heeft? Herinnert ge u nog den watersnood in Zeeland, en toen toen was hij ook op zijn post de alom ge vierde Cocadorus. Te midden van zijn arbeid heeft hij toen gewerkt voor zijn arme hulpbehoevende land- genooten en zijn stemklank klonk niet alleen over het veld, maar in de huizen, café's op café's ging hij rond en zamelde. Men gaf, omdat hij Cocadorus was. Ja, maar nu moeten wij ook geven juist, omdat hij Cocadorus is. Wat wij hem moeten geven? Hulde, hulde en nog eens hulp, voor het genot ons door hem gegeven, en de hulp aan de liefdadigheid geschonken. Burgers vormt een comité, komt aandragen met een stoffelijk bewijs van dankbaarheid, want hij is éénig en onze vaderlander. Zij, die met ons plan instemmen gelieven hun kaartjes te zenden naar één van onderstaande adres sen. J. D. Stokvis. N. Keizersgracht 70; Firma G. Polak Joden Bree- straat 45; T. van Dien, Huideko- perstraat o. Ongelukken. Te Avereest (Dr.) is het vierjarig zoontje van den Heer W„ bewaarder aan het Rijks-Opvoedingsgesticht „Veldzicht", te water geraakt en helaas verdronken. Aan den Achterburgwal te Am sterdam geraakte, door het schrikken van het paard, paard en wagen van den heer H. H. Gosen te water. De koetsier en het jongetje op den bok bekwamen een nat pak, doch wisten zich spoedig te redden. Het paard was minder gelukkig, en moest eerst afwachten tot Sinck's toestel het uit z'11 benarden toestand bevrijdde. In de Utrechtschestraat te Am- sterdam ter hoogte van de Kerk straat, kwam een motorwagen van lijnII in botsing met een huurrijtuig, met het gevolg dat het rijtuig kan telde en het paard onder de tram geraakte. Nadat men den tramwagen had opgevijzeld kon men het arme dier, dat op verscheidene plaatsen gewond was, uit zijn benarde positie bevrij den. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. De koetsier, een z.g. „snorder", die niet al te nuchter bleekte zijn, werd door de politie ingerekend. Plet ongeval veroorzaakte een groote opstopping van tramwagens. Te Ilpendam (N.-H.) is een hen gelaar, die aan vallende ziekte leed, (zekere B., uit Amsterdam), te water geraakt en verdronken. Een 16-jarige dienstbode is per ongeluk uit een raam der 2e ver dieping van een perceel in de Roe- terstraat te Amsterdam op straat gevallen, ten gevolge waarvan zij den linkerpols brak en het linker dijbeen kneusde. Zij is in het Isr. Ziekenhuis opgenomen. De knecht van den landbouwer G. II., te Lonneker, die bij het vallen van een hooimijt zich ern stig bezeerde, is thans aan de ge volgen overleden. Gisteravond is ter hoogte van het politieposthuis in de Linnaeus- straat bij Watergraafsmeer, een 7-jarig jongetje W. v. d. Lof genaamd, wonende Vrolijkstraat 236, 3e étage, door een locomotief van de Gooi- sche stoomtram gegrepen en over reden. Het kind liep op de rails en de machinist van de machine schijnt dit niet bemerkt te hebben door de invallende duisternis. Het jongetje is naar het O. L. Vrouwegasthuis overgebracht, al waar bleek, dat een der armen ge amputeerd moest worden en hij eeii verwonding aan een zijner beenen had verkregen. Te Leur bij Rozendaal is de 60- jarige landbouwer Rommens van een hooischelf gevallen en aan de kwetsu ren in het gasthuis overleden. Te Kessel is de dochter van den landbouwer van Dijk, bij het koe- melken zoodanig door een koe met de horens gestoken, dat zij spoedig daarna is overleden. Branden. Te Annen (Dr.) is de woning van G. Dekker door een onbekende oor zaak in brand geraakt en met den in boedel in de asch gelegd. Niet3 was verzekerd. Tusschen Aalten en Bocholt heeft in het Witte Veen een heidebrand ge woed, waarbij eenige H.A. heidegrond en dennebosch een prooi der vlammen zijn geworden. Te Vianen (Z.-H.)is de timmermans werkplaats met de woning van den Heer Van der Laan tot den grond af gebrand. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat niets kon gered wor den. Alles was verzekerd. Te Henxel (gemeente Winterswijk) is de groote korenschuur van den land bouwer Esselink geheel verbrand. De kostbare landbouwmachines, 130 vim. rogge en 4 voer hooi verbrandden ook geheel. Het verbrande was laag ver zekerd. Oorzaak onbekend. Bij de wed. A. te Gameren bij Zalt- bommel is brand ontstaan. Daar bet huis met riet was gedekt, stond wel dra alles in lichtelaaie. Inboedel en woning gingen geheel in vlammen op. De oude vrouw werd met moeite gered. De schade wordt gedekt door assurantie bij de Utrechtsche Brand waarborg-Maatschappij. Door krach tige werking der spuiten bleven de belendende gebouwen gespaard. De oorzaak van den brand is onbekend. jJj Te Oirschot (N.-Br.) is de kapel der Eerw. Paters geheel afgebrand. Wegens den slechten toestand der bluschmid- delen konden dezen niets doen om de vlammen meester te worden. Gemeenteraad. In de gistermiddag gehouden Raadszitting die buitengewoon vlug afliep, waren afwezig de leden Hu- genholtz, mr. Bijvoet, mr. Rasch, mr. van Sty ruin, Rinkema en Spoor. Na opening van de vergade ring vroeg de heer VAN DE KAMP hoe Burg. en Wetli. wilden doen met den grond bij den toegang aan het Leidsche Plein. Spr. zag gaarne een plantsoentje aldaar aangelegd. Hierna volgde eene korte zitting met gesloten deuren, waarna ach tereenvolgens de sobere agenda werd afgehandeld. Een der belangrijkste punten was een verzoekschrift van den Bond van Nederl. Onderwijzers, afd. Haarlem, om aan alle onderwijzers negen tweejaarlijksche verhoogingen van f100 toe te kennen en aan het bezit van de hoofdakte eene ver hooging van f100 toe te voegen. B. en W. adviseerden den Raad hierop afwijzend te beschikken. De hr. LOOSJES deed een voor stel tot uitbreiding van de gelegen heid om eerste-klasse-onderwijzer te worden, waartegen de hr. Mr. THIJSSEN, die, zooals bekend ook lid van de commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs is, de bedenking inbracht, dat iedere on derwijzer dan heel gauw eerste- klasse-onderwijzer zou worden. In het Haarlemsche systeem is de prik kel tweeledig, en wel lo. de ver- krijging van hoofd- of bijakten en 2o. het streven 0111, voorzien van zulke acten, boven anderen te excel- leeren. Spr. waarschuwde tegen het systeem, in het voorstel Loosjes neergelegd, waardoor men gevaar zou loopen dat alle onderwijzers eerste-klasse-onderwijzers worden. Door den Wethouder van Onder wijs, den heer DE HAAN HU- GENHOLTZ, werd den heer Loos jes onder het oog gebracht, hoe in vorige jaren het aantal geschikten zelfs geringer was dan het aar. tal f 4c j|e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2