Dinsdag 4 Sept. 1906. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. De Indische Begrooting. BUITENLAND. BINNENLAND. De familie Fromentier. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem e^' 1.20 1.65 0.05 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per posL.'ö»^ Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZO#^N FEESTDAGEN. mhsfa BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel, No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADA Van 16 regels Elke regel meer Groote letters worden berekend .ontant) 0.50 '„0.10 -atsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Er mag van bekwamen spoed gesproken, wat betreft de indiening der Indische Begrooting voor 1907 en van deze zelf kan gezegd, dat zij gunstiger is dan met hare onmiddellijke voorgangstershetgeval was. Minister Fock is er echter di rect zelf bij, om te boog gespannen verwachtingen tot hare juiste afme tingen te herleiden. Enkele getallen mogen een denk beeld geven van de eindcijfers der begrooting. De uitgaven in Nederland worden gesteld op 24,328.521 gld.; die, ver meerderd met de 137.759.708 gld. in Indië, een totaalcijfer geven van 166,088,229 gld. Voor Nederland worden de mid delen begroot op 27.389.063, voor Indië op 138.010.803 gld. te zamen 165.309.866 gld., zoodat de uitga ven de middelen met de onbedui dende som van 638.363 gld. over treffen. Wij zeggen onbeduidend, niet om de som zelf, maar in verge lijking met de tien of vijftien mil- lioen gulden, die de tekorten der laatste jaren gewoonlijk bedroegen. Als men in aanmerking neemt, dat de raming der vroegere tekor ten dikwijls bijzonder meevieldat b. v. die van 1905 op 18 ÈL 19mil- lioen geschat werd en nu ".elfs de 11 millioen niet zal overschrijden, mag zonder al te groot optimisme voor het jaar 1907 op een batig saldo gerekend worden. Uit de groepeering der cijfers mag veilig opgemaakt, dat de Mi nister wel degelijk rekening heeft gehouden met de onzekerheid, wat de opbrengst der Indische produc ten betreftKoffie, kina, tindie den Staat voordeelen opleveren. Ombiliën-steenkoolvelden en de gutta-percha waren tot nu meestal schadeposten. Aan de koffie-cultuur zal meer zorg besteed worden. Er is 700.000 gld. meer uitgetrokken dan ten vorigen jare. Aangemoedigd door de gunstige resultaten, door de Engelsche na buren bekomen met het aanplan ten van de para-rubber-plant, wil de regeering op vrij groote schaal daarmee proeven nemen op Suma tra's Oostkust, zoo mogelijk aldus eene nieuwe Rijkscultuur in het leven te roepen. Met hare plannen ter invoering- van eene directe belasting voor Su matra's Westkust, waar de finan- ciëele draagkracht der bevolking over het algemeen grooter is dan op Java, en die desondanks tot nu van alle directe belasting verschoond bleef, is de Regeering nog niet ge reed en overlegt zij nog met de Regeei'ing in Indië. De algemeene inkomstenbelasting die lo. Januari 1908 ingevoerd zal worden, is beter gevorderd. Daar zij echter bij haar in werking treden vergezeld gaat met de af schaffing van het uitvoerrecht op de Deli-tabak en andere belastingen of tot dan geheven rechten, waar schuwt de regeering nu reeds tegen de hoop op aanzienlijke vermeerde ring van inkomsten, welke sommigen zich daarvan misschien voorstellen. En hetminder vroolijk slot luidt: on danks de mooie cijfers der begroo ting zal er ook nu weer voor Indië geleend dienen te worden; om en om de 7 millioen. Dat vorige dienstjaren daarvan oorzaak zijn, die wetenschap is een schrale troost. „Zoo gij het volk het voedsel der Katholieke dagbladpers onthoudt, zal hef de hand uitstrekken naar het gif der slechte dagbladen." (Ernest Hello.) FRANKRIJK. De vaste commissie der Bisschoppen. Zondagmiddag om half drie heeft de vaste commissie der Fransche pre laten te Parijs in de zalen van het aartsbisschoppelijk paleis hare eerste vergadering gehouden. De 18 leden, wier namen reeds de vorige week door ons vermeld zijn, waren allen aanwezig. Slechts drie namen moeten gewij zigd worden. Voor de (Kerkelijke) provincie Reims is niet Mgr. Latty, Bisschop van Chftlons afgevaardigde, maar Mgr. Lugon, aartsbisschop van Reims voor Rennes, Mgr. Dubillard, bisschop van Quimper en niet Mgr. Gouraud, bisschop van Vannes. Voor Mgr. Hautin, aartsbisschop van Cham- béry (ernstig ongesteld) treedt op Mgr. Campiston, bisschop van Annecy. Om kwart vóór vijf werd de ver gadering gesloten. De vergadering zou 's Maandags om half tien weer samenkomen en waarschijnlijk ook om half drie 's middags. Naar verluidt zou op de eerste ver gadering vooral besproken zijn de staat der kerk in Frankrijk, gelijk die na de encycliek „Gravissimo" bepaald kan worden. Den eigen morgen (Zondag) had ZEm. Kard. Richard met Mgr. Amette (Coadj utor) en twee vicarissen gene raal de documenten bijeengebracht, die zoowel de vaste commissie als de algemeene vergadering kunnen dienen. Besliste Tegenspraak. Mgr. Fulbert—Petit, aartsbisschop van Besangon, die volgens Temps en consorten (in Frankrijk en elders) zoo krachtig ten gunste der godsdienstige vereenigingen zou opgekomen zijn bjj de eerste vergadering der Fransche prelaten en die daarvoor zelfs een plan van organisatie ontworpen zou hebben, spreekt thans al die beweringen beslist tegen. Geestelijken en leeken noodigt hij dringend uit, om zich toch niet te laten bewegen door de beschouwingen eener pers, sprekend zonder gezag in geestelijke aangelegenheden en vooral niet door de openbaarmaking, kort geleden, van onjuiste stukken en val- sche verslagen over het verhandelde in de vergadering der bisschoppen. De Prelaat spoort allen aan tot stipte gehoorzaamheid aan Hem, die als Opperhoofd der Kerk alle macht ont vangen heeft. Zullen Temps en consorten deze verklaringen ook weer „sofisterijen" noemen ITALIË. De overbrenging van wijlen Paus Leo's stoffelijk overschot is op begin October bepaald. Van Sint Pieter naar de kerk Sint Jan van Lateranen heeft de stoet zes kilometer af te leggen. In grooten getale zullen al de katho lieke Romeinsche vereenigingen ver tegenwoordigd zijn. Z. Em. kardinaal Rampolla zal de plechtigheid leiden. Het monument van den grooten voor ganger van Pius X bestaat uit eene eerbiedwaardige vrouwenfiguur, den godsdienst verbeeldend. In hare hand draagt zij de encycliek „Rerum nova rum", die zij aan een werkman toont. Het monument is het werk van den bekenden meester Luchetti. Voor de algemeene vergadering van de Nationale democratische Liga, die van 15 tot 18 September in de Marken gehouden zal worden, zijn o. a. de volgende punten ter behandeling vast gesteld: Kiesvereenigingen, werk lieden- organisatie, sociale wetgeving. Volgeng" Giornale d' Italia zou men aan de werk- lieken-organisatie op neutralen grond slag de voorkeur geven, ten einde ook niet-Katholieken tot toetreden te be wegen. Markies Gallarati-Scotti zal waar schijnlijk tot eere-voovzitter gekozen worden en de openingsrede uitspreken. En don Rornulo Murri zal schitte ren door zijne afwezigheid. Dat hij de ziel is en blijft der Liga en door zijn adjudanten de noodige orders zal. laten overbrengen, behoeft zeker niet door ons verzekerd. Naar gemeld wordt hebben niet te veel priesters de Liga als lid verlaten, nadat Z. Heiligheid het bekende rond schrijven tegen Murri deed verschij nen. Geen priesters, maar vooral lee ken zoekt de Liga tot zich te trekken. RUSLAND. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is er te Libau tusschen de troepen en de revolutionairen formeel slag geleverd. Het gansche stedelijk garnizoen moest er aan te pas komen, eer het oproer gedempt kon worden, Van mitrailleuses, zelfs van veld geschut moesten de troepen gebruik maken tegen de opstandelingen, die goed gewapend zich in de huizen ver scholen hielden. Er moeten vele dooden en gewon den zijn. Het juiste cijfer wil de Re geering niet geven. Enkele politieke moorden vallen weder te vermelden. De lieer Remezoff, president van het gerechtshof te Toela is door een onbekende op zijne villa doodgescho ten. Als gewoonlijk wist de moorde naar te ontkomen. Zondag, juist op het middaguur, hebben onbekenden in de Nouryska- straat tot driemaal toe op generaal Tmiedkoff geschoten, die uit het bui tenland kwam en op weg was naar Riga. De generaal is gevaarlijk gekwetst ook deze booswichten wisten te ont snappen. ENGELAND. Volgens de Belfast Telegraph zou in de eerstvolgende zitting van het Huis der Afgevaardigden een wetsontwerp ter sprake komen, waarbij aan Ierland tot op zekere hoogte zelfbestuur ver leend zou worden. De tekst der wet heet al ontworpen en ter goedkeuring aangeboden te zijn aan den leider der Iersche nationali- tische partij, John Redmond. De voornaamste punten betreffen de overdracht aan een regeeringslichaam, zetelend te Dublin, van de administra tieve aangelegenheden, die enkel op Ierland betrekking hebben, zooals b.v. politie en gendarmerie. Tot nu behooren deze uitsluitend tot de bevoegdheden van den onder koning. DUITSCHLAND. Particuliere en andere telegrammen uit Berlijn brengen de tijding, dat erfprins Von Hohenlolie zijn ontslag beeft ingediend als directeur van de Koloniale afdeeling. Ovèr de opvolging wordt nu on derhandeld met Bernard Dernburg, directeur van de Bank voor handel en nijverheid te Darmstadt. Dernburg, zoon van den bekenden redacteur Dernburg van het Berliner Tageblatt staat bekend als een zeer krachtig en omzichtig organisator; in de bankiers wereld heeft hij een bijzonder goeden naam en door het weder op de been helpen van eenige lijdende onderne mingen heeft hij zich nader leeren ken nen. Een deel zijner opleiding als za kenman genoot hij in Amerika. De openbare meening heeft alleen tegen hem, dat hij nog wat jong is: pas 40 jaar, voor zulk een hooge en voorname betrekking. AMERIKA. De Cubaansche opstand. De landbouwende bevolking in de provincie Pinar del Rio begint leelijk te lijden onder den opstand. Tegen papieren geld. dat na de zegepraal der revolutie waarde zal krijgen, worden onder meer hare paarden opgevorderd. Uit Havana telegrafeert men van Zondag hl., dat ook de regeering den toe stand vrij somber begint in te zien. Een der gouvernementeele bladen, dat tot nu met den opstand den spot dreef, is totaal van meening veranderd en richt nu een oproep tot al de Cubaansche patriotten, ze bezwerend, dat ze toch al hunne onderlinge vechterijen staken en aldus de tusschenkomst der Ver- eenigde Staten en hun eigen onder gang voorkomen. Aardbeving in Chili. Uit Valparaiso komen berichten in over nieuwe, zwaardere aardschokken. Te Curico zouden thans groote petro- leummijnen ontdekt zijn. Verschillende gevallen van pokziekte hebben zich voorgedaan. Nog altoos zijn duizenden handen bezig met het wegruimen der lijken, die onder het- puin begraven liggen en een voort durend gevaar zijn voor de bevolking. Uit de Hofwereld. De voorzitter van „Vreemdelingen verkeer" te Leeuwarden heeft thans van H. M. de Koningin-Moeder me- dedeeling ontvangen, dat Zij voorne mens is H. M. de Koningin te verge zellen bij de onthulling van het standbeeld van Graaf Willem Lodewijk van Nassau op 15 September a.s. De Leeuw. Ct. deelt mede, dat Za terdagmiddag Prof. Bart van Hove, met het standbeeld is aangekomen. H. H. M. M. de Koningin en de Koningin-Moeder zullen Zaterdag, 15 September, bij gunstig weer, de reis naar Friesland over zee doen en dus Hoorn en Enkhuizen passeeren. Luitenant-generaal Von Moltke is na zijn terugkeer uit Den Haag, door Keizer Wilhelm in bijzondere audiëntie ontvangen, om verslag van zijn ont vangst te doen. Maandag 17 dezer, aldus meldt de Avondp., komt de Koningin voor een drietal dagen naar de Residentie. H. M. zal de zitting van de Staten-Gene- raal persoonlijk openen. Daarna gaat de Koningin eenigen tijd naar 't buitenland. Naar de V. Ct. verneemt zal het nieuwe pantserschip Jacob van Heems- kerck, het grootste schip van onze marine, den 28sten dezer te Amster dam op 's Rijkswerf te water worden gelaten door Z. K. H. Prins Hendrik. Diocesaan-Katlioüekendag te Delft. In ons nummer van Zaterdag 18 Augustus deelden wij de conclusies mede, welke door den Z.Eerw. Hooggel. Heer Dr. Th. M. Vlaming en den Hoog- edelgestr. Heer Mr. E. R. H. Regout zijn gesteld met betrekking tot de door hen op denDelftscbenKatholieken- dag in te leiden onderwerpen. De Voorzitter van het uitvoerend co mité, Mr. J. N. J. E. Thijssen, heeft ons thans uitgenoodigd mededeeling te doen van de bij hem ingediende amendementen op bedoelde conclusies, welke amendementen hierna volgen Amendementen op de conclusie van Dr. Vlaming. I. De heeren J. W. Smit en B. Lam- mers, beiden te Amsterdam. de vierde alinea te doen vervangen door: „spreekt de noodzakelijkheid „uit, dat door allen, die zich daartoe „geroepen gevoelen of als aangewezen „kunnen beschouwen, spoedig en met „kracht die middelen worden ter hand „genomen, welke kunnen strekken tot „meerdere algemeene en wetenschap pelijke ontwikkeling der Katholie ken, en erkent als middelen daartoe 1. enz. 2. enz. 3. nieuw in te lasschen„het be vorderen der toetreding van genoem- „de -jongelingschap, na het verlaten „der patronaten tot de afdeelingen van „den Ned. R.-K. Volksbond of der „St.. Josephs-Gezellen-Vereeniging" 3. wordt 4. 4. wordt 5. II. De heer P. H. Snijders te Rotterdam. In te lasschen tusschen nos. 2 en 3 „Het meer algemeen inrichten van „klassen voor voortgezet of uitgebreid „onderwijs naar de plaatselijke behoef den van handel en industrie." III. De Hoogeerwaarde Heer Mgr. H. L. Spoorman te Delft. no. 1 te lezen als volgt: „een ge- „past streven naar meerdere vrijma king der Katholieke lagere school „van den geldelijken druk, waaron- „der zij ligt, opdat haar onderwijs „in alle opzichten kunne beantwoor den aan de eischen des tijds, zonder „van de Katholieken de aanzienlijke „offers te vragen, die ook nu nog on ontbeerlijk blijven;" In no. 2 in plaats van „herhalings- „onderwijs" te lezen „herhalings- en „vak-onderwijs;" In no. 3 achter het woord „instel lingen" in te voegen: „gelijk bijv: „de St Radboud-Sticliting No. 4. te lezen als volgt„meerde- „re persoonlijke deelneming der Ka tholieken aan het wetenschappelijk „Vereenigingsleven in het algemeen." IV. De heer B. D. Schouten te Am- sterdam. No. 2 te lezen als volgt„Het ver strekken van herhalings-onderwijs „aan de aankomende jongelingschap „uit de volksklasse in dien zin, dat „ook aan de practische opleiding de „volle aandacht wordt geschonken, om „alzoo in de toekomst flinke ambachts lieden te vormen, welke aan de te genwoordig gestelde eischen kunnen „voldoen. Om tot dit doel te geraken „is de eenige wegsamenwerking der „patronaten met de Katholieke Vak organisaties." Amendementen op de conclusie van van Mr. Regout. I. De WelEdel Gestrenge Heer lui tenant F. van der Steen te 's Graven- hage. In de 4de overweging de woorden „bedoelde mededingers hebben be streden en bestrijden" te vervangen door: „tegenstanders van coöperatie zijn" en in plaats „bestaan en groeien" te lezen: „bestaat en groeit". De eigenlijke conclusie te doen luiden: „spreekt den wensch uit: „le dat zich, waar mogelijk en noodig, „vereenigingen van den middenstand FEUILLETON. 6. Wat zijt gij schoonriep het jonge meisje in verrukking uit. Mevrouw Maloutre die op het punt van complimenten niet meer verwend werd, glimlachte, keerde zich om, stak haar voet met zijden kous en open schoen vooruit en sprak dan, terwijl zij met hare ringen speelde: Zoo, vindt gij dat! Ik heb dit morgentoilet uit Parijs laten komen. Alleen te Parijs vindt men voorwer pen van smaak. En kijk, dat valt niij daar juist in, ik heb ook wat voor u laten meekomen, ter eere van den vijftienden Mei I Gij W6et wel, dat ik uw verjaardag niet vergeet Marsch, Trilly! Zij was opgestaan, zette den hond op den grond en Aliettes oogen be gonnen reeds te schitteren van blijd schap als die van een braaf kind, dat een geschenk ontvangt, toen zij zag, dat mevrouw Maloutre eene doos van een spiegeltafeltje nam en zeide: O, het is niet veel, eene kleinig heid, die alleen deze verdienste heeft, dat ze nieuw is. Dan haalde zij uit een kistje met rozeroode watten een ouden, verzil verden armband, die al vijftien jaren lang in eene la gelegen had en waar van ondanks alle poetsen e:i wrijven eenige roestvlekjes niet hadden wilden verdwijnen. Êen porte-bonheur voegde zij er met een innemenden glimlach bij, en ik hoop, dat hij zijn naam eer zal aandoen. O, lieve mevrouw, wat zijt gij goedriep Aliette uit, die van bewon dering en genoegen verder geen woord kon uitbrengen. Mevrouw Maloutre stak den arm band, die veel te wijd was, het jonge meisje om den arm. Ik heb slecht de maat genomen riep zij uit, alsof zij zeer verbaasd was. Maar gij hebt ook zulke fijne armen. Aliette keek er naar en bemerkte, dat hand en arm inderdaad zeer dun, zeer fijn en zeer mooi waren. Dat deed baar pleizier en nog meer pleizier deed het haar, toen mevrouw Maloutre er bij voegde En welke mooie, kleine handjes! bijna al te klein voor een groot meisje, want nu zijt gij in alle opzichten groot geworden! Achttien jaar! dat is een heele leeftijd! Aliette schreeuwde het haast uit van pleizier. Ha, gij zegt het eindelijk! Dan voegde zij er blozend bij Thuis willen zij dat niet begrijpen en er niet van hooren, dat ik nu een groot jong meisje ben Al groot en oud genoeg om te trouwen! hernam mevrouw Maloutre, wier lichtblauwe oogen begonnen te schitteren. Aliette bloosde nog sterker en begon den hond te liefkozen om hare ver legenheid te verbergen. Het huwelijk! Ja, daar had zij reeds dikwijls genoeg aan gedacht, maar altijd eenigszins angstig, als aan een ideaal, nog ver verwijderd en onbe reikbaar doel in hare stoutmoedigste droomenen nu zij hare hersenschim zoo hoorde bespreken, gevoelde zij zich beschaamd, verheugd en angstig te gelijk. Hare verlegenheid scheen mevrouw Maloutre niet weinig te vermaken en deze hernam dan ook met een wel- willenden glimlach: Wel zeker, het wordt tijd, dat gij een man krijgt. Wanneer hij ko men zal, van waar en hoe weet ik nog niet en gij weet er evenmin iets van Aliette scheen er heel en al niets van te weten, zij zette groote oogen op en keek mevrouw Maloutre ver baasd aan als deze vervolgde: Maar ik sta er voor in, dat hij komen zal, gij behoort niet tot die meisjes, welke men in een burcht opsluit en gij zijt toch niet van plan, hoop ik, uw heele jeugd op de boer derij door te brengen tusschen een ouden neef en zijn ouden zoon. En niemand anders dan een man kan u daar vandaan halen. Kom, zet nu niet zoo'n ontsteld gezicht. Alle mannen zijn Goddank geen roenscheneters. Zij wierp een dankbaren blik op het portret van wijlen mijnheer Ma loutre, dat op den schoorsteenmantel stond tusschen een kleinen aap van Delftsch aardewerk en een barometer, en dan met een zucht, die uit het diepst van haar hart scheen op te wellen, besloot zij De mijne was niet mooi; dat geef ik toe! Maar daarentegen had hij goede hoedanigheden, eene beste betrekking en een braaf karakter. Ik wensch u niets minder Aliette durfde hier niets tegen in brengen, maar zij vond mijnheer Ma loutre afschuwelijk leelijk en zijne verdiensten slechts middelmatig, en met een lichte uitdrukking van min achting op het gelaat, beet zij zich op de lippen. Ja, ik zie het wel, hernam me vrouw Maloutre, gij droomt nog van een mooien man, die u liefheeft en dien gij bemint, maar deze twee zaken gaan zelden samen, en ik weet niet, of dat ook wel noodig is. Zij zweeg met een tweeden zucht en dan Aliette aanziende, die ontsteld naar haar keek, begon zij te lachen en plotseling van het onderwerp af stappend, riep zij uit: Het is vijf uur! Bel eens, mijn lief kind, dat men thee brenge. Het was voor Aliette een groot ge noegen, bij mevrouw Maloutre thee te drinken uit een mooi klein kopje, op een mooi klein tafeltje, bedekt met een mooi, klein servet. En hoe heerlijk en geurig was die thee, het leek wel, of er muskus in den thee pot was geweest, roze water in de koek jes en honing op de boterham. Dat leek in het geheel niet op de spijzen, die Flo- rine gereed maakte, als die harde on smakelijke pastijen, die alleen geschikt waren voor de sterke maag en de scherpe tanden van den ouden Fro mentier; leek veel op een poppen- dineetje en de goede dame wist onder het eten allerlei vertrouwelijke mede- deelingen te doen uit haar vroeger leven en grappen te vertellen, die Aliette niet altijd goed begreep, maar waaraan zij toch verreweg de voor keur gaf boven de gesprekken met haar neef en het somber stilzwijgen van Luc. (Wordt vervolgd.) I flÜITE mfl HOH AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1