Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek. de coopWRtie tdadig steu- vorme de wo De vangen a „N. DobHS^te Delft: ging weg te laten ^ëele gronden." "lie te doen „spreekt den R. K. Midden- „stü^^B^Mprganiseere en na be- „hoo^^Pftuerzoek coöperatieve ver- „eenigingen van hare leden oprichte „enz." „Trouw aan Koningin en Vaderland." Te Utrecht heeft onder leiding van den heer jhr. mr. J. E. Huydecoper v. Maarsseveen en Nigtevecht, de jaar vergadering plaats gehad van de ver- eeniging „Trouw aan Koningin en Vaderland", tot het vormen van een ondersteuningsfonds van behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadelmedaille. Het jaarverslag deed zien, dat in het afgeloopen jaar aan 41 oud-strij ders f9060 was uitgekeerd. Het batig saldo is f18.398. Hiervan moeten echter nog tot Maart uitkeeringen plaats hebben. In het loopende vereenigingsjaar zal aan de nog in leven zijnde 32 oud strijders en aan een paar weduwen van oud-strijders steun verstrekt wor den waarvoor f7370 noodig zal wezen. Ook thans zal weder eene rijkssubsi die gevraagd worden. Lepra-onderzoek. W. I. In de zitting der Koloniale Staten van Maandag 6 Aug. is goedgekeurd de verordening tot het instellen van een onderzoek naar den omvang van de ziekte dei Lepra of Melaatsch- heid. Hulde aan De Ruyter. De état-majoor van het Braziliaan- sche opleidingsschip, de Benjamin Constant, legde gistermorgen een krans, voorzien van de Nederlandsche en Braziliaansche kleuren op het graf van Michiel Adriaansz. de Ruyter, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. De krans ging vergezeld van de vol gende opdracht in de Portugeesche taalCommandant, officieren en equi page van het opleidingsschip Benjamin Constant aan den grooten Nederland sehen admiraal M. A. de Ruyter". Electrisch licht. De beproeving dezer dagen van de nieuwe, in het bovengedeelte der ver gaderzaal van de Tweede Kamer aan gebrachte, electrische verlichting moet voortreffelijk voldaan hebben. Het licht zal, krachtens de teneinde loopende concessie, in den eersten tijd nog aangevoerd worden uit den ka- belstroom van het Centraalstation van Siemens en Halske, maar daarna door het Gemeentelijk Electrisch bedrijf geleverd worden. De gevolgen der Zeeuwsche overstroomingen. Er is aan de Zeeuwsche waterschaps besturen door Gedeputeerde Staten van Zeeland een voorstel tot aanvulling van het Algemeen reglement voor de polders of waterschappen gezonden, waarvan door die besturen en de ver gadering van ingelanden kennis kan genomen worden, terwijl bezwaren daartegen aan de Staten ingediend kunnen worden. Het concept-besluit, dat aan de Staten der Provincie zou voorgesteld worden, bepaalt o. i. in Art. 4 bis„De werken, bestemd tot waterkeering, zeewering of oever verdediging, daaronder begrepen wa- terkeerende dijken, worden behoorlijk en overeenkomstig de bestemming be heerd en onderhouden door hen, die daartoe verplicht zijn. Indien dit door Gedeputeerde Statennoodzakelijk wordt geacht, worden die werken uitgebreid of nieuwe aangelegd door hen, die tot beheer en onderhoud verplicht zijn, op de wijze door Gedeputeerde Staten te bepalen." Art. 17 wordt gelezen (nieuw artikel); „De-^binnendijken worden behoorlijk en overeenkomstig de bestemming be heerd en onderhouden door hen, die daartoe verplicht zijn. Indien het door Gedeputeerde Staten noodzakelijk wordt geacht, worden de binnendijken verhoogd en verzwaard en de daarin gelegen kunstwerken waterkeerend ge maakt door hen, die tot beheer en onderhoud verplicht zijn, op de wijze door Gedeputeerde Staten te bepalen." Art. 18 (art. 17 en 18 oud) wordt gelezen„Voor zoover de verplichting tot het beheeren en onderhouden der binnendijken niet is geregeld door de wet eene verordering of een maatregel van het bevoegd gezag, rust zij op de pqiders, op waterschappen, waartoe de binnendijken feitelijk behooren. Ingeval er twijfel of geschil ontstaat over de verplichting tot het beheeren en onderhouden van een binnendijk, wordt de zaak door Gedeputeerde Sta ten onderzocht en beslist." De ontwerp-winterdienstregeling der Staatsspoorweg-Maatschappij is door den minister van Waterstaat goedge keurd. Stakingsnieuws. De Enschedésche stakers hebben be sloten een landelijken oproep tot steun te verspreiden. Geprotesteerd werd te gen de houding van den Textielbond en besloten werd in den strijd te vol harden, omdat volgens hen de fabri- kantenvereeniging in* de verschillende conferenties blijk gaf niet te willen afwijken van het eenmaal ingenomen standpunt, t Gaat de algemeene uitsluiting door, dan worden 7000 arbeiders getroffen, daar ndg getS^ duizend werken bij niet aange»ote/ö^'industriëelen. Er zijn slechp duizend georganiseerde arbei den»: De verzoeningsraad zal trachten het contract tusschen partijen te be houden. Te Emmer-Compascuum (Dr.) is door de stakers wederom appèl ge.- houden, waarop de thans vastgestelde loonen voor 'taardappelrooien bekend gemaakt werden en tevens het volk werd aangespoord om den arbeid niet te hervatten, vóórdat de eischen zijn ingewilligd. De politie werd versterkt. Er stond dien dag veel turf en bag ger in brand. Ongeluk te Batavia. Uit Batavia wordt, d.d. 8 Aug. ge seind Een zoon van den heer Haye, leer- aar aan het gymnasium Willem III alhier, is door de tram gegrepen en vermorseld. Het lijk werd afschuwe lijk verminkt opgenomen. BINNENLAND. Woeste honden. In den Duivendrechtschen polder is het in de laatste dagen niet pluis. Daar schijnen een paar honden te verblijven, die het den veehouders erg lastig maken. Al bij eenige vee houders hebben zij de schapen lastig gevallen en wel zoo, dat sommige verscheurd, andere gewond en som mige te water zijn geraakt. Inmiddels is de politie met onderzoek bezig. Kermispret te Delft. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Delft in het hyppodróme op de kermis, aldaar, krachtdadig ge vochten. Een der bezoekers sloeg een ander zoo geducht met een bierglas tegen het voorhoofd, dat niet alleen een ernstige verwonding ontstond, maar ook een der oogen zoodanig beleedigd werd, dat het waarschijn lijk voor altijd verloren zal zijn. De aldus toegetakelde werd naar het gasthuis gebracht, waar hij nog ver pleegd wordt. Huis ingestort. Zaterdagavond, omstreeks kwart voor negenen, is plotseling aan de Schaapsdrift te Arnhem, door bouw valligheid, het achterste gedeelte van pand 20 ingestort. De bewoner, de 70-jarige L. Koel, wist zich nog bijtijds te redden. Een nog overeind gebleven zijmuur moest worden gestut. Naambordjes bij boomen. De eerste nieuwe bordjes zijn weder om in het Amsterdams'che Vondel park geplaatst en de commissie, die zich met dezen arbeid belast heeft hoopt nu gelukkiger te zullen zijn. De bordjes zijn nu van taai iepen hout vervaardigd en deugdelijk be schilderd met brons-groene verf, waar op in witte letters de Nederlandsche en Latijnsche namen zijn vermeld met het land van herkomst. Mocht deze proef slagen, waarin de commissie goede verwachtingen heeft, dan zal met dezen arbeid voortgegaan worden, terwijl de commissie zich voorstelt later een kleinen gids samen te stellen waarmede de benaamde boomen gemakkelijk te vinden zullen zijn. Weder een gestoorde begrafenisstoet. Men meldt uit Breda aan de N. Ct. Te Ginneken bij Breda heeft zich iets voorgedaan dat herinnerd aan de gebeurtenis in Nijmegen. Een begra fenisstoet stond voor het kerkhof, dat zoo klein is dat er geen rijtuigen op kunnen rijden. Toen de lijkkist uit den wagen was genomen en op de baar gezet en de volgkoetsen zouden voorrijden, kwam een afdeeling van de veldartillerie en reed dwars tusschen de wachtende rijtuigen door, zoodat eenige zelfs ijlings achteruit moesten rijden. De veldwachter poogde den commandant der afdeeling te overre den te wachten of een anderen weg te kiezen, maar deze stoorde zich niet daaraan. De familieleden van den overledene moesten nu tot alle stukken geschut waren voorbijgereden. Een ontmoeting. Door de politie te Utrecht is een minderjarige jongen uit Arnhem aan gehouden, die daar zonder middel van bestaan rondzwierf. Men zou hem, zooals altijd geschiedt, naar de ouder lijke woonstede opzenden. Vijf minuten later meldde zich op het politiebureau een landlooper aan, die om een stuk brood vroeg en de vader van den aangehouden jongen bleek te zijn! De jongen werd toen meteen zijnen vader ten gezelschap gegeven. Hoe lang beider gezelschap zal geduurd hebben of nog zal duren? (U. D.) Afstempeling van briefkaarten. Er is herhaaldelijk geklaagd, dat de schriftelijke mededeelingen op den voorkant van briefkaarten gedeeltelijk onleesbaar worden gemaakt door den afdruk van den dagteekeningstempel. De aandacht van het personeel is nu door het hoofdbestuur de Poste rijen en Telegrafie hierop gevestigd, met aanbeveling het aanbrengen van den afdruk op bet beschreven gedeel te te vermijden. Vad.) De warmte. De temperatuur, gistermiddag om half drie aan het Filiaal van het K. K. Met. Instituut te Rotterdam afge lezen. 310 Celsius is 880 Fahrenheit is de hoogste van het geheele jaar. Een ongeveer even hooge tempera tuur, in September, is hier te lande op 10 September 1898 waargenomen. -* Te Driewegen is de landbouwer Van R. onder het koemeiken door de warmte bevangen en bezweken. Ongelukken. De milicien Harm Vissia, herkom stig uit Langezwaag en behoorende tot het 5e regiment infanterie te Amersfoort, is bij het zwemmen in de Eem onder Soest verdronken. Te Katwijk aan den Rijn is in het kanaal tusschen de Noordwijksche brug en het stoomgemaal bij het zwemmen verdronken de 17-jarige H. W., brugwachtersknecht te Leider dorp. Te Amsterdam werd een ongeveer 30-jarige man, G. Rondeel genaamd, wonende Weesperzijde 24, van beroep werkman bij de Staatsspoor op de Ceintuurbaan bij de Van Woustraat door een woestrij denden fietsrijder aangereden. De schok was zoo hevig, dat de man met een smak tegen den grond viel en bewusteloos bleef liggen. Nadat hij was binnengedragen in den sigaren winkel van den heer Tates, Ceintuur baan 404, heeft de arts Sitsen, het eerste verband gelegd. De ongelukkige, die hevig aan de kaak verwond was, is per brandcard naar het O. L. V. gast huis vervoerd. Daar aangekomen, werd het ver moeden uitgesproken, dat hij een hersenschudding heeft gehad. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Onder Kamperveen is de landbou wer E. van der Scheer, die met een wagen met hooi langs den Leidijk reed, toen zijn paard in het tuig ver ward geraakte, van het voertuig ge sprongen en in een sloot terechtge komen. Hij zelf wist zich weer spoe dig op het droge te werken, doch het paard verdronk. Een 10-jarige jongen is te Amster dam in de Sarphatistraat door een rijtuig aangereden. De knaap is met gebroken been en een hoofdwonde in het kinderziekenhuis opgenomen. Een man, die op de Ceintuurbaan te Amsterdam door een onbekend ge bleven wielrijder was omvergereden en daardoor aan het hoofd verwond werd, is in het O. L. V. Gasthuis opgenomen. Nabij Oud-Roosenburch zijn twee treinen van de Gooische Stoomtram op elkaar geloopen. Een paar passa giers kregen verwondingen en het materieel bekwam eenige schade. Branden. Te Peereboom, in de onmiddellijke nabijheid van Koewacht, is brand ont staan in een schapenstal. De geheele stal brandde tot aan den grond af; 71 schapen kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt gedeeltelijk de scha de. Aan den Boekeloschen weg te Hen- gelo ontstond brand in een blok van drie woningen van den heer Van Olst. De kap verbrandde. Drie woningen kregen belangrijke waterschade. Te Buiksloot is tot den grond afge brand een perceel, waarin de Heer B. V. Lejeune een photographisch atelier gevestigd had. Het huis was verzekerd; de inboedel niet. De oorzaak wordt gezocht in het ont branden van een fleschje naphtha, dat te dicht bij een brandend petroleum- toestel stond, Te Sliedrecht (beneden-kerk) ont stond brand in een groote spaander- schelf van den Heer v. H. op een buitenwerf van den Heer V., achter het huis van den Heer S. Groote rook zuilen stegen op en deden gevaar duch ten voor de geheele buurt. Door spoe dige verbinding van twee slangen aan de brandkranen der waterleiding, als mede door vlijtig spuiten werd dit gevaar gelukkig afgewend. De aange taste schelf ging echter geheel verlo ren. De oorzaak Van den brand is onbe kend. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Aan den Heikant onder de gemeente Tilburg zijn ongéveer 4 H. A. heide, eigendom van de dames Suys afge brand. Oorzaak van den brand onbe kend. Te St. Exlooermond zijn de wonin gen bewoond door Wilting en Veen afgebrand. Alles verbrandde. Alleen de inboedel van Veen was verzekerd. Te Delden is afgebrand de land- bouwschuur van den landman Ter borg aan den Brink. Met moeite wist men het woonhuis te behouden. Vermoedelijk nog door hooibroei is in asch gelegd de boerderij, de schuin en het wagenhuis van den landman A. de Boer aan de Gouwe onder Leek (N.-H.). Alles was verzekerd. Op de stoomschoenfabriek van den heer Schenkels, te Oosterhout, is een werkman door een machine gegrepen en met het vliegwiel rondgeslingerd. Zwaar gekwetst werd hij naar het gasthpis vervoerd. De toestand is ho peloos. Eenige jongens zouden Zondagna middag te Baard (Fr.) gaan baden in de Bolswardervaart. Een hunner, de 17-jarige B. B., had zich het eerst ontkleed en begaf zich direct te water. Nauwelijks had hij een paar slagen gedaan, of hij zonk voor de oogen zijner makkers naar beneden. In al lerijl snelden de andere jongens naar het dorp om hulp te halen. Helaas, deze kwam te laat. Alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, waren vergeefsch. De schippersknecht H. B. is te -Joure buiten boord gevallen en verdronken. Zijn lijk werd Zondagmorgen opge haald. De 16-jarige H. B. is bij het baden in het Westeremdermaar (Gron.) ver dronken. Onder den polder Kijfhoek, Wer kendam, gingen een paar jonge lieden zwemmen. De een, C. V., een jonge ling van 22 jaar, zonk weg en kwam niet meer boven. Naar zijn lijk wordt gevisciit. Door Burgemeester en Wethouders is aan L. A Duijn vergunning ver leend tot uitbreiding van eene kleeren wasscherij in het perceel aan deAm- sterdamsche Vaart No. 29rood door de bestaande stoommachine van 5 paardekrachten te vervangen door eene stoommachine van 12 paardekrachten. Burg. en Weth. geven kennis dat bij hunne beschikking van 29 Augustus jl. aan C. A. A. Gussenhoven vergun ning is verleend tot oprichting van eene koek- en banketbakkerij achter de perceelen aan de Kruisstraat No. 51 en 53. Burgemeester en Wethouders ge ven kennis dat door den Raad in zijne vergadering van 29 Augustus j.ï. is liet navolgende vastgesteld De Raad gezien een voorstel van Burg. Weth. tot aanwijzing van een gebouw, waarin bij eventueele stemmingen en herstemmingen een stembureau zitting zal nemen Besluit A. In de „Verordening tot aan wijzing van de stemlokalen Voor de benoeming van leden van den Raad der gemeente Haarlem", vast gesteld bij Raadsbesluit van 23 Juni 1897 no. 7' den aanhef van art. 1. te lezen als volgt Art. 1. Ingeval eene stemming of herstemming voor leden van den Gemeenteraad moet plaats hebben, zal in bet le kiesdistrict het stem bureau van stemdistrict A. (hoofdstembureau) zitting nemen op het Raadhuis stemdistrict B zitting nemen in het schoolgebouw aan de Haar- lemmerliedestraat, plaatselijk ge merkt no. 29 (thans Vierde Tus- schenschool); in het 2e kiesdistrict (enz.). B. In de „Verordening tot aan wijzing van de stemlokalen voor de benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal en van leden van de Provin ciale Staten", vastgesteld bij raads besluit van 29 April 1905 no. 9, den aanhef van art. 1 te lezen als volgt Art. 1. Ingeval eene stemming of herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, of voor een of meer leden van de Provinciale Staten moet plaats hebben, zal het stembureau van het le stemdistrict zitting nemen in het schoolgebouw aan de Haar- lemmerliedestraat, plaatselijk ge merkt np. 29 (thans Vierde Tus- schenschool); 2e stemdistrict zitting nemen (enz.). C. Te bepalen, dat vorenstaande wijziging den op 1 September j.l. van kracht is gewor- Burg. en Weth. geven kennis aan de verlofgangers van de militie te land, die in deze gemeente zijn gevestigd en in het verlofgangers- register zijn ingeschreven en aan wie in dit jaar uitstel van opkomst voor de inspectie is verleend, dat het onderzoek over hen zal plaats hebben op den Doelen alhier, op Vrijdag, den 7en December a.s., des voormiddags ten IU/2 ure en dat zij alzoo op den bepaalden tijd en de bepaalde plaats zich zullen moeten bevinden gekleed in uniform en voorzien van de verdere klee ding- en uitrustingstukken, hun bij vertrek met verlof medegegeven alsmede van het zakboekje en den verlofpas. Burg. en Wet. geven kennis dat bij hunne beschikking van 29 Augustus jl. aan J. Sluijter vergunning is ver leend tot oprichting van eene koper slagerij en forceerinrichting waarbij als beweegkracht een gasmotor van 5 paardekrachten zal worden gebezigd, in het perceel aan de Zijlvest No. 3. Burg. en Weth. geven kennis, dat bij beschikking van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Hclland van 22 Augus tus j.l. aan P. Goedkoop Dz., direc teur der Werf „Conrad" vergunning is verleend tot uitbreiding van de ma chinale draaierij en stelplaats, door bijbouw, op het terrein der werf „Con rad" aan den Spaarndamschen weg der gemeente en sectie B. No. 2588 ged, der gemeente Schoten. Burg. en Weth. geven kennis dat bij hunne beschikking van 29 Augustus jl. aan A. J. De Waal Malefijt vergun ning is verleend tot uitbreiding van eene smederij, door overdekking van een gedeelte van de open plaats en door het vervangen van den bestaan- den gasmotor van 2 paardekrachten door eenen gasmotor van 5 paarde krachten in de perceelen aan de Brou wersvaart No. 46 en 48. Donderdag 27 September a.s. zal door den Commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Holland, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier, worden aanbesteed: „het op diepte brengen van eeni ge gedeelten van het Noord-Hol- landsch kanaal." De raming bedraagt f 10.000. Het Ridderfeest. Zaterdagavond hebben de dames en heeren, die de hoofdrollen ver vulden bij de feesten van Vrijdag j.l., zich met het hoofdbestuur der vereeniging „Koninginnedag" ver- eenigd aan een feestmaal in „de Kroon." De tafel was gedekt met een kleed, waarin de wapens van den graaf en die der ridders waren ge weven. Ook prijkte de tafel met een rijke bloemversiering. Er is aan het dessert heel wat getoast en daarbij zeer hartelijk en waardeerend op den leider van het steekspel en den ridderslag, den heer De Wit Huberts, en op den ontwerper van de decoratie der so ciëteitszaal, den heer G. M. Binger. Met genoegen hoorden onze in gezetenen, dat ook voor 1907 het percentage voor de plaatselijke di recte belastingen zou blijven 4°/0. Maar toen zij hun brandbrief thuiskregen, zagen velen, dat om dit te kunnen doen, hun inkomen door den fiscus eenige honderden guldens hooger was geschat dan zij het hadden aangegeven. Zelfs personen met rijke salaris sen, waarvan dan het inkomen tot op een cent na bekend staat, wor den geschat op een paar honderd gulden meer. Het regent dan ook reclames. Het Circus Corty Althoff komt van Donderdag 6 tot 14 Sept. hier ter stede voorstellingen geven. De tent wordt geplaatst aan de Raaks op het terrein der voormalige gas fabriek. I)e êénpaards-slangenwagen, waar over zooveel te doen is geweest, is hier gearriveerd en geborgen in de remise van het hoofdbureau van politie, uitkomende aan de lange Wijngaardstraat. In den loop dezer maand zal deze slangenwagen bij brand in gebruik worden geno men. Eenige kleine veranderingen moeten nog worden aangebracht. Door eenige leden van het perso neel der E. S. M. en der E.N.E.T. werden pogingen in het werk gesteld om een fanfarekorps op te richten. Deze pogingen zijn thans reeds zoover gevorderd, dat zich een 26-tal per sonen voor het lidmaatschap hebben opgegeven. Met een directeur is men reeds in onderhandeling getreden. Onder begunstiging van het heer lijkste weder vertrok hedenochtend 7 uur in opgewekte stemming onze Haarlemsche processie naar Kevelaar, onder leiding van haren ijvervollen en verdienstelijken directeur pastoor Royakkers, O. M. Een zeshonderd tal pelgrims nemen aan de beêvaart deel, waarvan circa 150 uit Amsterdam. Waarschijnlijk komt de processie Donderdagavond om 9 uur terug. Omtrent den kleinen brand van Zondagmiddag vernemen wij Om half drie ongeveer ontstond brand aan het dak van het kolenhok met asphalt gedekt, toebehoorende aan don heer Bakhuis eu gelegen achter de Badhuisstraat bij de ter reinen van de firma Krelage en Zn. De oorzaak was broeiing in den voorraad steenkolen die er bewaard lag. Door het spoedig aanrukken van den slangenwagen der politie werd erger voorkomen. Kort daarop bespeurde men ook brand in de dames-douche, die on middellijk kon gebluscht worden. E enige jongens trachtten gister middag aan den Raamsingel bij de Groote Houtpoort een hond in 't water te werpen. Een hunner had daarbij het on geluk te vallen en in cle diepte te verdwijnen. Zwemmers waren er niet in de nabijheid, maar een heer begaf zich te water, en trachtte met behulp van een stok, den dren keling te redden, waarin hij geluk kig slaagde. ZANDVOORT. In aansluiting op hetgeen wij gistereK over het vree- selijk ongeluk meldden, kunnen we thans nog mededeelen: De automobiel G 40 reed nabij Bentveld, gem. Zandvoort, een 40- jarig man aan, die eenige ontvellin gen en kwetsuren bekwam. De ge wonde werd in de auto naar het Diaconessenhuis te Haarlem ver voerd en zal met een paar dagen wel weder hersteld zijn. Veel ernstiger was het ongeluk dat nabij den Doodweg plaats had. De 17-jarige Simon Ret, eenige zoon van te Oostzaan wonende ouders, was met zijn vriend per rijwiel naar Zandvoort geweest. In het terugko men ontmoette hem de automobiel L 306 van den notaris H. F. A. Kaag te Utrecht. Daarvoor willende uit wijken, viel hij precies voor de auto en geraakte er onder. De jongen werd voor dood opgenomen. In al lerijl naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd, bleken de levensgeesten reeds geweken. In den schrik was de vriend doorgereden, zoodat de identiteit van den overredene moei lijk vast te stellen was. Het bericht van het droevig ongeluk door den politiedienaar Smits uit Aerdenhout naar Oostzaan overgebracht veroor zaakte in die gemeente de grootste verslagenheid. Nader meldt men: Het ongeluk met den 40-jarigen man gebeurde voor de villa van den heer Ten Houten de Lange. Het publiek trachtte den automobilist te mishandelenhet dwong hem ten slotte den man in de auto mede te nemen en naar Haarlem te bren gen. De klachten over de ellende van het automobilisme in Haarlem's om geving zijn algemeen. De Bloemen- daalsche en Zandvoortsche wegen zijn voor wielrijders en wandelaars op Zondag bepaald onveilig. Een ooggetuige schrijft aan het Han delsblad: „Ter hoogte van de villa „Bel-Air" in den Aerdenhout, maakt de niet al te breede weg een kromming, die van beide kanten het uitzicht belemmert. Komende uit de richting Haarlem (naar Zandvoort) naderde in vliegende vaart een automobiel de bocht en moest, door de groote snelheid daar toe genoodzaakt, die bocht zoo nemen dat zij niet in 't midden of rechts van den weg kon blijven, zooals de veiligheid vereischt, doch bijna geheel den linkerkant noodig had om behoor lijk den draai te kunnen maken. Hierdoor kwam hij in den weg van twee, van de tegenovergestelde zijde komende, rechtshoudende jonge wiel rijders, die kort bij de bocht -— plotseling de automobiel te voorschijn zagen komen, juist in hun rijweg en zoo dichtbij, dat een van hen geen tijd meer had om uit te wijken. Van schrik van zijn rijwiel springende om weg te komen, werd hij in 't volgende oogenblik door een automobiel ge grepen, met het bekende gevolg. Hier is de reeds zoo dikwerf gewraakte groote snelheid van de automobiel de eenige oorzaak, dat een jong men- schenleven verloren ging." VELSEN. De stoompont is her steld en vaart weer en nu wordt de ICennemerland gekalefaterd en dat opknappen is zelfs reeds begonnen in de afgeloopen week,juist toen dooi de drukte met de landbouwtentoon stelling het varen met twee potiten zoo noodig was. Donderdag b.v. is er een opont houd geweest van belang, toen het garnizoen infanterie uit Haarlem pi. m. 500 man werd overgezet en tientallen wagens en rijtuigen op overzetten hadden te wachten. IJMUIDEN. Veel incidenten zijn gedurende de woelige kermisdagen niet voorgekomen. Slechts één schip persknecht, ten onrechte verdacht van portemonnaie-diefstal, is half doodgeslagen en in den stoomdraai- molen zijn een paar ongelukjes ge beurd, waarvan één gisteravond met vrij ernstig gevolg. De jongeling B. T. had het on geluk mis te stappen, waardoor hij met den voet tusschen het plankier en den rondvliegenden molen ge raakte. Met 'n gapende beenwond moest hij worden weggedragen en genees kundige hulp worden ingeroepen, die hem ten huize van dr. R. on middellijk werd verleend. HILLEGOM.Zondagmiddag kwa men een drietal meisjes in een ban ketbakkerswinkel te Bennebroek voor een paar centen koekjes koo- pen voor een man, die in 't bosch van 't Huis te Bennebroek op haar wachtte. De juffrouw, die de zaak niet vertrouwde, gaf het gevraagde, maar stuurde de kinderen naar huis met de boodschap„Zeg aan je moeder dat je koekjes gehaald hebt voor een man in 't bosch. De kinderen gingen naar huis, maar moeder niet thuis vindende, vertelden ze het aan eene buurvrouw en voegden er bij f. ïf; M»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2