Kerk en School. Sociale Berichten Kunst en Wetenschap Land en Tuinbouw. Gemengde Berichten. Laatste Berichten Marktberichten. Burgerlijke Stand. Amsterdamsche Beurs. dat haar broertje bij den man was achtergebleven. Uit verdere uitla tingen van de kinderen begreep de Vrouw, dat de zaak niet deugde, snelde het bosch in, vond spoedig den man en ontrukte hem het kind. Spoedig'werden verschillende per sonen gewaarschuwd en nu begon een ware drijfjacht, echter zonder resultaat. De man was verdwenen. Op de door de vrouw aangeduide plaats vond men een partijtje uien onder het hout verborgen, die verleden Week door een bollenkweeker ver mist werden. Later in den namiddag werd een persoon aangehouden, in wienmen den dader meende te hebben, maar hij confrontatie met de vrouw bleek dat de verkeerde persoon was ge arresteerd. OEGSTGEEST. Bij Kon. Besl. is benoemd tot directeur van het postkantoor alhier, de heer T. L. A. Van den Boogaard, thans directeur van het postkantoor te Zundert. BEEMSTER. Zooals men zich zal herinneren worden pogingen aange Wend voor de totstandkoming eener tramlijn van Hoorn naar hier, aan sluitende op de lijn Purmerend— Amsterdam. De directeur der Tweede Noord-Hollandsche Tramweg-Maat schappij (die de nieuwe lijn zou ex- ploiteeren) heeft onlangs aan het comité een berekening van „aanleg en exploitatiekosten" jgezonden, welke een zeer belangrijk jaarlijksch tekort aanwijst. De vooruitzichten zijn nu niet bemoedigend. In de parochiekerk van den H. Ja cobus aan de Parkstraat te 's-Graven- hage heeft in eene door mgr. Spoor- man, deken van Delft, gecelebreerde godsdienstoefening de plechtige instal latie plaats gehad van den zeereerw. heer Petrus Carolus Wijtenburg als deken van 's-Gravenhage en pastoor der parochie. In alle kerken van het Aartsbisdom is een schrijven voorgelezen van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, handelend over het Klein Seminarie te Kuilenburg. Z. D. H. bracht dank aan de Z. E. paters van de Sociëteit van Jesus voor de zorgen aan het Klein Seminarie besteed, wees er op, hoe heilzaam een goed Seminarie is, waar de priesters op deugdelijke wijze worden voorbereid voor hun verheven ambt, en verzocht den steun van alle Katholieken, teneinde de inrichting zoo goed mogelijk te doen zijn. Elk jaar zullen eenige H. Missen voor de le vende en overledene weldoeners van het Klein Seminarie aan God worden opgedragen. Hoensbroeck contra Evangelischen Bond. Graaf Hoensbroeck, de nieuwe Prae- ceptor Germaniae, schijnt het met den Evangelischen Bond niet opperbest te kunnen vinden. In de Septemberaflevering van zijn maandschrift „Deutschland" critiseert hij scherp den Bond en komt dan tot de volgende slotsom „Zoo er uit den Evangelischen Bond, thans onder godgeleerde pasto rale leiding, niet een Protestantenbond onder leiding van leeken gewordt wanneer hij zijn godsdienstig confes sioneel dwangbuis niet aflegt; zoo hij niet met open vizier ten strijde gaat, zal hij ten doode worden opgeschreven en zijn strijd tegen Rome zal een roemlooze en nuttelooze oorlog zijn." Den Bond zal nu wel niets anders resten merkt de KölnVolksztg." terecht sarcastisch op, dan mijnheer den graaf tot voorzitter uit te roepen. Misschien, dat het dan beter gaat Leeken-Onderwijzers. In den loop der maand Septem ber zal aan alle leeken-onderwij- zers(essen) de aanwijzing gezonden worden voor de verklaring, bedoeld in art. 72,1 der Wet tot regeling van bet Lager Onderwijs. Het is bekend, dat de beide ver- eenigingen tot bevordering van bet R. K. Onderwijs in het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haarlem welwillend zich bereid hebben ver klaard, de aanvullingsstorting ge heel te voldoen onder voorbehoud van eenige bepalingen. De Com missie van Advies in Pensioenza ken is belast met de werkzaamhe den in zake de suppletie. Op verzoek van deze Commissie heeft de Minister van Binnenl. Zaken goedgevonden, dat de bereidver klaring door de onderwijzers(essen) van R. K. Bijz. Scholen in het Aarts bisdom Utrecht en het Bisdom Haarlem gezamenlijk kan geschie den, mits elk der belanghebbenden de verklaring onderteekene. De voorwaarden door beide sup- pleerende Vereenigingen gesteld en de wijze, waarop de verklaringen gezamenlijk zullen geschieden, zijn nader omschreven in een circulaire, terwijl tevens nauwkeurige aanwij zingen gegeven worden voor de bewijzen, die elk der onderwijzers en onderwijzeressen zal opte zenden hebben. Deze aanwijzingen zijn vooraf ter beoordeeling aan den Minister van Binnenl. Zaken opge zonden en door ZEx. juist bevonden. Aan alle Hoofden van R. K. Bijz. Scholen in het Aartsbisdom Utrecht en het Bisdom Haarlem, zal een voldoend aantal circulaires met for mulier toegezonden worden met het verzoek die te willefi uitreiken of toezenden aan de leeken-onder- wijzers(essen.) De commissie doet een beroep op aller welwillende medewerking, opdat alle leeken onderwijzers(essen) van R. K. Bijz. Scholen in de ge noemde Bisdommen in het bezit komen van een stel circulaires. Het geldt hier het belang van allen Verlangde exemplaren kunnen aan gevraagd worden bij de leden der commissie. Het is noodzakelijk, dat de be langhebbende onderwij zers(essen) bij verandering van betrekking of woonplaats hiervan kennis geven aan een der leden van de Commis sie. Sociale week. Morgen Woensdag is het vooral de dag voor vakvereenigings- mannen. Het begint al 's morgens om 10 uur precies, in Huize Buitenlust Malie baan 81. Alsdan bespreekt Mr. Aalberse het onderwerpVakorganisatie. Hij behan delt deze punten: 1. Wezen der vakbeweging. 2. Hoofdstroomingen. 3. Katholieke, Christelijke of neu trale vakorganisatie? 4. Doel der ondersteuningskassen. 5. Naaste doel en einddoel der vak organisatie. Des middags om 2 uur precies be spreekt de Hageveldsche professor B. P. Aalberse het niet minder inte ressante onderwerp: Werkstaking. (Zelfde lokaal: Maliebaan, 81). Hij behandelt deze punten: 1. Feiten en cijfers. 2. Recht tot werkstaking, begrip en grenzen. 3. Geoorloofdheid van staking en uitsluiting. 4. Middelen tot overreding tijdens staking als boycott, posten, enz. 5. Middelen tot beëindiging en voor koming van werkstakingen: fabrieks- en verzoeningsraden, scheidsgerechten, enz. In de avondvergadering, die in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen wordt gehouden, bespreekt jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, voor zitter van de Vereeniging tot- bevor dering van de Kath. Soc. Actie, uit voerig het Collectief Arbeidscontract. Hij behandelt deze punten 1. Wezen en doel. 2. Opkomst en ontwikkeling. 3. Beteekenis voor werkgever en arbeider. 4. Verdere maatschappelijke betee kenis. 5. Bespreking van de critiek. 6. Verwachting voor de toekomst. Voor zoover er nog plaats is, zijn aan de zalen verkrijgbaar kaarten voor dén geheelen dag 4 flvoor de ochtend- of middagvergadering a f0-50 en voor de avondvergadering f 0.25. De Sociale Week te Utrecht. Uit alle oorden des lands zijn de studenten voor deze volksuniversi teit bijeengekomen. Een heel an der soort dan de stad van St. Maar ten dagelijks college ziet loopen. Gisterochtend om tien uur kwam men in huize „Buitenlust" bijeen mr. P. J. M. Aalberse, de ijverige algemeene secretaris der „Katholieke Sociale Actie", sprak over de sociale kwestie. Zijn rede is samengevat in deze stellingen I. De sociale kwestie omvat het geheel der vraagstukken, welke het gevolg zijn van de doorwerking der anti-christelijke ideeën, sinds de renaissance in staat en maatschap pij. II. De oplossing der sociale kwes tie kan derhalve alleen gevonden worden in een krachtige versprei ding en steeds meer algemeene prac- tische toepassing der Christelijke beginselen. III. Een der hoofddwalingen, welke de meest diepgaande gevolgen heeft gehad, zoowel op sociaal als op politiek gebied, is de valsche opvatting van den menscli en de per soonlijke vrijheid, gewoonlijk ge noemd „het individualisme." IV. De gevolgen dezer dwaling zijn het duidelijkst aan te wijzen in de drie grootste onderdeelen der sociale kwestie: het arbeidersvraagstuk, het middenstandsvraagstuk en het agra rische vraagstuk. V. Het socialisme is een reactie tegen het individualisme, maar be rust evenzeer op een valsche opvat ting van mensch en maatschappij. Deze dwaling vindt vooral een voedenden bodem, waar de sociale en economische gevolgen van het individualisme het krachtigst merkbaar zijn. VI. Vandaar, dat alleen bestrijding van het socialisme vrij wel onvrucht baar is. De oorzaken moeten worden weggenomen. Van veel grooter be lang is daarom de bestrijding van het individualisme, niet enkel nega tief, maar voornamelijk positief, door het aanbrengen van sociale hervor mingen op den grondslag der chris telijke beginselen. De drie laatste stellingen waren alleen volledigheidshalve toegevoegd, aangezien zij door volgende sprekers bij de desbetreffende onderdeelen behandeld worden. Het arbeidersvraagstuk. In de namiddagvergadering voer de prof, dr. G. J. Lieskemhet woord over het arbeidersvraagstuk. Wat aangaat het wezen en de be teekenis van het arbeidersvraagstuk, spr. concludeerde, dat dit vraagstuk vormt een gewichtig onderdeel, doch ook slechts een onderdeel, van het groote sociale probleem der heden- daagsche samenleving. Deze conclusie was, evenals de andere hoofdpunten van zijn rede, in een stelling uitgesproken. Het arbeidersvraagstuk, betoogde spre ker verder, kan in.het bestek der Christelijke sociologie zoo min in den zin eener bloot economische vraag, als in den zin eener bloote machts vraag behandeld worden het moet in harmonische aansluiting aan de bestaande toestanden opgelost wor den. De oorsprong van het moderne arbeidersvraagstuk lag in hoofdzaak in de invoering van de nieuwe pro ductiemethoden, en op de ontwik keling ervan oefende een extréme individualistische gedachtengang, welke in sommige leerstellingen van het economisch liberalisme eene wetenschappelijke formuleering vond een verderfelijken invloed uit. Doch de reactie tegen het economisch liberalisme als leerstelsel gaat te ver, wanneer ontkend wordt, dat dit elementen bevat, die we bij iedere re delijke oplossing van het arbeiders vraagstuk noodzakelijk in aanmer king moeten nemen. Het hedendaagsch socialisme, aldus prof. Liesker, was niet de eerste oorzaak van de noodlottige ontwikkeling der arbeiderstoestan den, maar een theoretisch te voor zien en feitelijk ingetreden gevolg ervan. En een der fuudamenteele uitgangspunten bij iedere poging tot oplossing van het arbeidersvraag stuk is de gedachte, dat het geluk van den mensch niet van den stand zeiven, waarin hij geplaatst is, af hangt terwij 1 een vreedzaam samen werken tot oplossing van het arbei dersvraagstuk, in den zin der Chris telijke sociologie, op den duur onmo- lijk is, wanneer niet de christelijke patroon door ernstige kennisname van de hangende sociale vraagstuk ken, zijn eigen standpunt critisch wil onderzoeken. In de ochtend-vergadering werd voorlezing gedaan van een telegram, van Het Loo ontvangen, waarin namens H. M. dank werd overge bracht voor hetgezouden hulde-tele- gram. Op deze mededeeling volgde applaus. De heer Raupp, burgemeester van Roermond, heeft ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin aan zijne gemeente ten geschenke aangeboden een levensgroot portret ten voeten uit, in olieverf, van H. M. de Koningin, met lijst en betim mering stijl Bodewijk XIV. Het portret is geschilderd door den portretschilder M. H. Windhausen. liet is, met bijzondere mach tiging van II.M. de Koningin-Moeder gecopiëerd naar het, door mej. Th. Schwartze geschilderd portret, Lijst en betimmering zijn naar eene tee- kening van dr. P. J. H. Cuypers vervaardigd in diens kunstwerk- plaatsen. Het gemeentebestuur heeft de schenking aanvaard en liet portret is geplaatst in de nieuwe raadszaal van het in 't vorige jaar gerestaureerde gemeentehuis. Bij gelegenheid van de door den burgemeester ten raadhuize gehou den receptie dankte het oudste raads lid, dr. Cuypers, den schenker in hartelijke bewoordingen voor het prachtige geschenk; hij drukte daar bij de hoop uit, dat het gegeven voorbeeld navolging zoude vinden, opdat de, in de ten raadhuize aan wezige, schilderijen-galerei van over Roermond geregeerd hebbende vor sten nog ontbrekende Oranje-vorsten daarin spoedig eene plaats zouden vinden. Ten slotte bracht spreker hulde aan den schilder Windhausen. Te Toulon worden nieuwe toestellen voor draadlooze telegraphie opgericht, waarbij berichten over 400 wijl afstand kunnen worden overgebracht, dus b.v. vandaar naar Algiers. De voornaamste punten aan de geheele Fransche kust zullen door dezen nieuwen dienst wor den verbonden en Toulon zelf met Parijs. Kanker. Zoovele geleerden zoeken naar eeii middel tegen die vreeselijke ziekte, de kanker, dat het geen wonder is, dat nu en dan berichten over het ontdek ken van een geneesmiddel opduiken. Natuurlijk wordt daarvan alleen onder alle voorbehoud melding ge maakt. Zoo van het bericht, dat dr. Otto Schmidt te Keulen er in ge slaagd is de kanker-microben in een specialen parasiet, die op planten woe kert, aan te kweeken en dat deze pa rasiet bij dieren kanker te voorschijn roept. Hij heeft op deze wijze een middel gewonnen, dat bij inspuiting een sterke reactie te weeg brengt in de aangetaste deelen. Vooral na opera ties zou Schmidt het middel met suc ces hebben aangewend om het terug komen van de kwaal te voorkomen. Een ander bericht, uit Zuid-Afrika komend, meldt, dat in Basoetoland een plant is gevonden, waarvan de wortel een sap oplevert, die bij onder- huidsche inspuiting genezing van kan ker zou hebben gebracht. Een blanke en een Basoetovrouw zouden op deze wijze genezen zijn. Zooals gezegd, de uiterste voorzich tigheid is bij het vernemen dezer be richten geboden. Nederlandsche Heidemaatschappij. Jaarverslag. 't Is een goede gewoonte van den verdienstelijken directeur, den heer Nengerman, dat hij zijn jaar verslag reeds eenigen tijd vóór de algemeene jaarvergadering in het tijdschrift doet verschijnen. Men kan het nu in de pas verschenen 11e aflevering van dezen 18en jaargang vinden. Hieruit stippen wij slechts het voornaamste aan. Er is zooveel ge daan, dat een geheele courant met bijvoegsel noodig zou zijn, om alles slechts kort te vermelden. Zoetwatervisscherij. 't Voornaamste is wel het werk, voortvloeiende uit de nieuwe afdee- ling „Zoetwatervisscherij", bestaan de uit vak vereenigingen, die een krachtig leven vertoonen en die uitstekend vooruitkomen. H e i d e-o n t g i n n i n g. Ook aan de heide-ontginning tot bouwland, weide en tuingrond, maar ook tot prachtige, blijvende bosschen werd zeer veel gedaan. In 1905 werd ruim 13°/0 meer uitgegeven dan in 1904, namelijk f536.649.01, waarvan voornamelijk aan arbeidsloon f249.640. Duinbeplanting met bosch. Een speciale opzichter voor even nuttige als fraaie bebosscliing en vastlegging onzer duinen, werd be noemd. Te Schoorl werd hiermee, jaren geleden, het eerst begonnen met enorm succes. Stoomploeg. Een stoomploeg werd onder Wa- penvelde, Apeldoorn, Arnhem en Hilvarenbeek met groot succes in 't werk gesteld. Men ontgint daar mee per dag ongeveer 10 maal zooveel heide als met een span ossen. Met den een-scharigen ploeg kunnen 3 H.A. per dag van 0.110 tot 0.90 M. diep geploegd worden met den twee-scharigen 5 11. A De kosten zijn niet hooger, dan bij den ossenploeg en de verschillende grondlagen worden goed verkrui meld en vermengd. Nieuwe ontginning en wegbeplanting. Nu zijn weer vele ontginningen en wegbeplantingen aan de Neder- laddsche Heidemaatschappij opge dragen, o.a. ontginningen te Beek bergen, Ede, aan den Dolderschen weg (Utrecht), bij Ommen, onder Havelte e.a. op Ameland en Wal cheren. Lezingen, adviezen Taxatiën. Als gewoonlijk werden zeer vele lezingen gehouden, adviezen gege ven en taxatiën gemaakt. Vloei weiden. Er werden 1675 H. A. vloeiweide aangelegd. Het bevloeiingsplan van de Boven-Berlcelvallei en van de Vechtvallei kwamen gereed, meer andere groote werken werden voor bereid. Reiniging van fabriek s- e n rioolwater. Reiniging van afvalwater is ook weer verricht in Tilburg. Geheele rioleering en afvoer naar de bevloei- ingsvelden in de Witsie, welke laatste worden uitgebreid, is voor bereid. Ook reiniging van het fa- brieksafvalwater te Aalten, Lutter- hoofdwijk (Dr.), Boekelo, van zuivel fabrieken in Brabant en Limburg, worden voorbereid, of begonnen. Vooral onder Maashees werden voor gemeenterekening woeste gron den tot bouw- en grasland ontgon nen. De meeste gemeenten in Lim burg verpachten hun woeste gronden voor 40 a 50 jaar ter ontginning en krijgen zoo, behalve den lagen huurprijs, ontgonnen gronden in plaats van heide terug. Voor verschillende gemeenten in ons land werden woeste gronden ter ontginning door de Nederlandsche Heidemaatschappij onderzocht. Draineering. Onder Hulst worden 1000 H. A. kroondomein door haar gedraineerd. Genie-ingenieurs ondernamen excur- siën naar de bevloeiingsvelden bij Tilburg en Hilversum, waar afval water der fabrieken gebruikt wordt. Kunstmatige vischteelt. De hoofdafdeeling Zoetwatervis scherij zette o.a. gratis uit: 3500 éénjarige edelkarpers, 4750 tweeja rige en 250 tweejarige tanders (snoek baarzen). Te Geestmerambacht (N.- H.) is een kunstmatige broedvijver (paaiplaats) aangelegd. Ook in Z.- Holland en in Friesland worden deze voorbereid. Zeer vele wateren en plassen in alle deelen van ons land werden of worden met visch bezet. De kweek vijvers worden steeds uitgebreid, nu weer onder Wenum, bij Apeldoorn. In 1905 werden gekweekt onge veer 140,000 éénjarige edelkarpers, 12,788 tweejarige, 5,782 éénjarige goudwinden, 1,114 tweejarige 10,000 Mazurische reuzenzeelten en 6000 dwergwelzen. Van 50,000 uit Wit- tingau (Bohemen) betrokken sander- eieren kwam weer niets terecht. Daar in enkele openbare wateren van ons land reeds geslachtrijpe sanders aan getroffen worden, wil de Nederland sche Heide-Maatschappij hiervoor zelf broed vijvers aanleggen. Praaiplaatsen (Broedvijvers). De broedvijvertjes voor edelkar pers te Geestmerambacht (hierbo ven vermeld) blijken, volgens het verslag van den heer E. Vlug., te Zuid-Scharwoude, een buitengewoon succes te hebben, 't Krioelt er van jonge visschen, genoeg, om er alle wateren van geheel Noord-Holland mee te bevolken. Asperges op de heide. Aspergeteelt op de heide (het eerst door schrijver dezer voorge steld, nadat hij ze zelf met succes jarenlang in practijk had gebracht) slaagt op verschillende plaatsen uitstekend en de heide-asperges blijken de beste en lekkerste. Mat vond men het dekbeeld vroeger belachelijk. Wanneer men eerst echter zelf iets doet en eerst daar na er over spreekt, staat men vast als een granietrots en blijft het succes nooit uit. R s u m Het uitgebreid verslag bevat ver der uitgestrekte nieuwe ontginnin gen in Twente (bij Enschede), cur sussen, excursiën enz. Het aantal leden neemt buitengewoon toe, de zoo nuttige werkkring der maat schappij breidt zich steeds uit. On ze oprechte hulde aan de zoo nut tig werkénde, reusachtige vereeni- gin, die wij zagen oprichten, groei en, bloeien en vruchtdragen, hon derdvoud. BUITENLAND. De Warmte. In aansluiting op hetgeen we onder onze gemengde berichten Binnenland mededeelen over de hooge warmte- temperatuur, meenen wij tot troost van onze lezers immers gedeeld leed is half leed te kunnen laten volgen Te Londen wees de thermometer in St. Jame's Park Zaterdag 910 F. aan, evenals den vorigen dag. Slechts op één Septemberdag in de laatste 35 jaar was het even warm geweestop 8 Sept. 1898. Maar te Oxford was het 92°, te Nottingham 93°, te Slough zelfs 93.50 in de schaduw, Zaterdag jl. Eer gisteren, Zondag, teekende de thermo meter voor de derde maal op achter eenvolgende dagen 91°. In Ierland was het echter aanmerkelijk koeler dan den vorigen dag. Te Glasgow was 't Zaterdag de warm ste dag sedert 28 jaar, op Guernsey de warmste sedert 40 jaar. Uit Thor- ney wordt zelfs een warmte van 940 in de schaduw en 1380 in de zon. Elders is het niet veel beter, of er ger. Zaterdag 86° te Berlijn, 89° te Parijs, 910 te Lyon; te Biarritz drie dagen achtereen 950 als schaduw-tem- peratuur. De Daily Mail raamt het aantal menschen die wegens zonnesteek of flauwte in de hospitalen opgenomen werden, Zaterdag en Zondag, te Lon den alleen op 1580. Eene sprookjesvertelster. Amerika bezit eene sprookjesver telster van zeldzame gaven, 't Is eene eerbiedwaardige oude dame, met zilverwit haar en verrukkelijk heldere stem, die niet enkel aan kinderen van Amerikaansche geld- koningen, maar ook aan volwassen menschen tegen fabelachtig honora rium sprookjes vertelt. Zij heet Mary Shedlock en was vroeger gouver nante. In alle groote steden vertoont zij zich, en het is geen zeldzaamheid, dat zij bij optreden in 't openbaar meerdere duizenden toehoorders onder haargehoor heeft. Zij verschijnt als een oud grootmoedertje uit een der sprookjes van Moeder de Gans. Thans is zij te Londen en oogst er overvloedigen bijval. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden Hoofdprijzen. No. 5733 f 25.000. No. 16579 f 1500. No. 11825 f 1000. No. 14256 f 200. No. 3214, 4171, 12928, 15443, 20446 en 20765 elk f 100. De vergadering der Fransche Bisschoppen.. Heden half tien is de eerste zitting der algemeene vergadering der Bis schoppen geopend. Twee dingen kun nen nu reeds vastgesteld: eerstens,de uitmuntende geest der Prelaten, en tweedens, een volstrekte eenstemmig heid in willen en gevoelen. Al de Bisschoppen zijn volstrekt één in al- geheele gehoorzaamheid aan het Hoofd der Kerk. De aardbeving in Chili en de ver- zekerings-Maatschappijen. De N.Y.U. meldt uit Valparaiso, dat de buitenlandsche en Cliineesche ver- zekerings-maatschappijen de gemeen schappelijke verklaring hebben afge geven, dat zij voor gedurende en na de aardbeving veroorzaakte schade geen vergoeding zullen geven. HAARLEM. Tarwe f 6.15 a f0. per Kg. Rogge f 0.a f 4.85 per Kg. Haver f 4.05 a f 3.60 per Kg. Üuivenboonen f 8.a f 7.50 per 50 Kg. Paardenboonen f 7,Garst f 4.85. Groene Erwten f 9.50. SCHIEDAM, Noteering Makelaars f 11.50, Jenever f 15.50, Beurscom- missie f 10.75 Stemming willig. Ruwe Spiritus f 7.7/a SpoelingCom mis sie f 1.20. Bevallen: 1 Sept.J. W. M. Vergouwe-Homs, d. 3 Sept.L. G. Claasen-van Hilst, z. E. M. J. Petri-de Rijke, d. 4 Sept.M. Koster-de Winter, z. Overleden: 3 SeptC. Moer kerk, 12 m. d., Wolstraat. S. Rein- dersma, 17 j. d., Gasthuisvest. BEVERWIJK. Bevallen: C. A. Marees Kooy, z. Politie-rapport. Gevonden voorwerpen2 portemon- naies, 1 gummiband van een kinder wagen. 1 horloge met ketting, 1 pet en een teekening van een bouwplan. Proces-verbaal opgemaakt wegens: het niet verlichten van een schuthok en wielrijden zonder licht. Gisternamiddag ontstond een begin van brand in een perceel aan de Zoe- testraat door baldadigheid van een 7-jarigenTnaap. Door middel van eeni ge emmers water was men het vuur weldra meester. Gisteravond is een man van het zinken dak van een perceel aan de Dreef door een glasruit van de serre gegleden. Hij bekwam lichte verwon dingen. Een 10-jarige knaap verloor gister avond bij het te water werpen van zijnen hond het evenwicht en tuimel de evenzoo te water. Een voorbijgan ger redde den knaap. 4 September. Medegedeeld door H. C. Tomberoh en Co, South. Pac Shj 93% 93% Common Marine I 11% 11% Pref. 29i/o 29% Common Steel Sh.. 4747% Topeka Sh. 107% 107% 2e pref. Mexican 22% 22% Common Kansas Sh. 28% 28% Pref. 591/4 58% Common Wabash 20% 20u/lfi Norfolk Sh94% 95 Union Sh195 195% Southern Kails 38% 89% Car Foundry Sh. 41%6 41 Common Erie 46% 46% 4 Missouri36% 36% Rock Island28% 28% Ontario Sh50% 52 Denver Sh44% 44%% Kon. Petroleum 792 750-6S' Common Peru 14-% l47/g Pref. Peru47% 48 Dominica43% 44 Kimberley216 221 Rusland Hope 67% 66% Consols 671/0 66% Amer. markt vast. Russisch zwak. Kon. Petroleum zeer flauw. Tabaksmarkt stil. Kimberlev vast. ïjc vorige koers Heden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 3