Donderdag 6 Sept. 1906. Nó. 6392. 31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. De Toestand in het Tsarenrijk. BUITENLAND. De familie Fromentier. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE 1.20 1.65 .- 0.05 AGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0-10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. ii. Het andere lioogst gevaarlijke element in de Russische binnenland- sclie aangelegenheden is de boer, de moesjik, een wezen geheel ver schillend ,van den landbouwer ten onzent of in de overige Europee- sclxe landen. Als bewijs voor die stelling het volgende, waarmee de „Gazeta Pols ka" zeer juist den gemoedstoestand der landelijke bevolking teekent. 't Is een gesprek tusschen landheer en arbeider. L. Wat goed nieuws is er, Jan?" A. Geen ander dan slecht, zeer slecht nieuws. Er komt revolutie. Dan zullen wij het land den grond bezitters afnemen en het onder ons verdeelen." L. „En wat zal er dan van ons geworden A. Dat weet ik niet. Doch er wordt overal rondverteld, dat de grond bezitters vermoord zullen worden." L. „Waarom En gij zoudt me willen vermoorden A. „Liever niet, Waarom ook Neen, God beware me, mijnheer, liever niet. Maar ik loop met de anderen mee, en die komen naar dezen kant." Er zit in die naïeve bekentenis van Iwan, van dezen boerenarbei der, die bot-koelbloedig de komst der revolutionaire moordenaars aan kondigt, iets huiveringwekkends, dat eeDe koude rilling over 't lijf doet gaan. Vermoorden wil hij zijn heer en meester niet, God bewareMaar als de anderen voor zulk eene kar wei optrekken, mag hij immers niet achterblijven. Doet het roofdier anders De bekende schrijver Iwan Tur- genjew verhaalde kort voor zijn dood aan zijne vrienden een droom, die hem 'snaclits uit den slaap had doen opschrikken, een droom, die nu werkelijkheid geworden is. Niet meer te Parijs, maar op zijn landgoed bij Tula (Rusland), waar hij zijne kinder- en jongelingsjaren doorbracht, meende hij weder te ver wijlen. 't Was een heerlijke zomermor gen. In zijne veranda, met de hop plant omrankt, zou hij zijn eenvoudig ontbijt gebruiken. Plotseling bemerkte hij, dat een „Niet helpen, om het Katholieke dag blad te steunen, wanneer men dit ver mag, is op zich zelf een schuldig ver zuim, dewijl men op die wijze aan den godsdienst een steun ontzegt, waaraan hij behoefte heeft." (Mgr. Parisis.) troepj e boeren met'langzame schreden zijn woninkje naderden en op den weg nu en dan stilhielden om te beraadslagen. Daarna gingen zij weder verder en toen zij den grond eigenaar (Turgenjew) ontwaarden, namen zij reeds op grooten afstand eerbiedig den hoed af. Lachend riep Turgenjew hun een „goeden morgen" toe. Verlegen aarzelden de boeren, drongen zich tegen elkaar en schenen niet de juiste woorden te kunnen vinden, om hun verlangen uit te drukken. „Nu, spreekt eens op, wat verlangt gij vroeg hun de dichter. Toen trad een der boeren uit den troep naar voren, en zich buigend tot den grond zeide hij verlegen „Vergeef ons, vadertje, dat wij u durven storen. Maar wij zijn gekomen om u op te hangen Zoo is ons bevolen Vergeef ons, maar wij moeten u ophangen I" Hoeveel punten van overeenkomst heeft de droom van Turgenjew een droom reeds van ouden datum, daar de romanschrij ver-dichter leefde van 1811 tot 1883 met hetgeen de „Gazeta Polska" als de huidige stemming onder de boeren geeft. Naast de slaafsche onderworpen heid aan den meester, den landheer, eene blinde gehoorzaamheid aan de raddraaiers der revolutie, wier val- sche waarheden en boosaardige drogredenen niet tot de onbesle- pen hersenen dezer lieden kunnen doordringen, Alleen dit begrijpen zij hun toestand is ellendig, hij moet en zal beter worden. Hoe Door de grond eigenaars op te ruimen en de lan derijen onder elkaar te verdeelen. Minder prettig moge dit zijn voor genoemde eigenaars, doch er is geen andere weg, zeggen de revo lutie-predikers, die zich de dragers eener moderne Goede Tijding, van een nieuw Evangelie noemen. En dus, verschooning vragend met muts of hoed in de hand, wordt de wettige eigenaar door hen vermoord, na veelal eerst gemar teld te zijn op de allerbarbaarschtë manier. De revolutie heeft er voor ge zorgd, dat de quaestie der grond- verdeeling door de boeren als de eenvoudigste en de meest gewone zaak der wereld beschouwd wordt. Vooral sommige leden der oude Doem a hebben zich daarbij schul dig gemaakt aan boerenbedrog in dubbelen zin. Gouden bergen be loofden zij zij schilderden den boer eene toekomst, dat hij vergat den mond te sluiten en zich een para dijs op aarde voorstelde. Zeker, een ongemeen zware fout heeft de Regeering begaan, een staatkundigen misgreep, jaren en jaren lang, telkens herhaald, door den boer aan zijn lot over te laten en dit hoogst gewichtig vraagstuk; eene quaestie van leven en dood voor dynastie en vaderland, te la ten wachten op de dringend ver- eischte, spoedvorderende oplossing. De droom van Turgenjew kon reeds tientallen jaren her voor waarheid gelden, en de schrijver, die het Russische volksleven in zijne romans schilderde, gaf een schets der werkelijkheid. Er klonken waarschuwende stem men genoeg. De hofkliek en de bu reaucratie stopten zich de ooren. De maatschappelijke wonde werd gevaarlijker en gevaarlijker; het bederf vrat dieper en dieper in, tastte de beste en edelste deelen aan. En wie durft met eenige zeker heid verklaren, dat staal en wit gloeiend ijzer thans nog met hoop op een goeden uitslag kunnen aan gewend worden bij zulk eene won de? Schuldig moge de Regeering in- tusschen zijn door hare zorgelooze nalatigheid, duizendmaal schuldiger is de revolutie. Nu de Regeering ernstig toont, dat zij verbeteren wil op verstan dige, geleidelijke manier, komt de revolutie-partij en zegtEr is slechts ééne keuzerevolutie of tirannie Dat hamert zij er bij de hardleer- sche boeren in als eene onomstoot bare waarheid. Geen verbetering wil zij, maar vernietiging, het ideaal van schier alle revoluties. Ook in Rusland als in het Frankrijk van 1789 wil zij haar pad teekenen met puinhoo- pen en bloed en dreigt zij een vloek der menschheid te wezen, niets anders. In een slotartikel komen wij na der op ons onderwerp terug. ITALIË. Er is al menigmaal gesproken van een conflict tusschen het Vaticaan en de Spaansche regeering. De „Osservatore Romano" van den 4en dezer schrijft, dat er niet het minste conflict bestaat tusschen den H. Stoel en de Spaansche regeering, zelfs niet het geringste meeningsver schil omtrent het burgerlijk huwelijk. Er bestaat slechts een quaestie naar aanleiding van enkele practische gevallen, betrekking hebbend op het kerkelijk huwelijk. Die quaestie is in 't leven geroepen door het ministerieel besluit van den heer Romanones. De quaestie zal spoedig opgelost zijn, meent de „Osservatore," wijl beide partijen zeer goed gestemd zijn. Een Milaneesch blad „la Sera" meent te weten, dat een hooggeplaatst geestelijke naar Madrid gezonden zou zijn, om met koning Alfonso over den inhoud eener encycliek te spre ken, welke de H. Vader tot de Spaan sche geestelijkheid richten zou. Ook zou hij in opdracht hebben enkele netelige vraagstukken uit den weg te ruimen, die wrijving kunnen doen ontstaan tussschen den H. Stoel en Spanje. Behalve de onvertrouwbaarheid der „Sera" hebben wij een andere nuch tere reden om dit bericht zeer, zeer te wantrouwen: er is in Spanje een nuntius, die de aangewezen persoon is voor dergelijke opdrachten en het afvaardigen van een „hooggeplaatst geestelijke" schijnt ons bijgevolg ge heel overbodig. TURKIJE. Naar verluidt zou de Sultan een zijner secretarissen met een geheime zending belast hebben aan de Kanse larijen van verschillende Europeesche mogendheden. Die zending, dus wordt verzekerd, staat in verband met de troons opvolging. De gezondene des Sultans heeft in opdracht, om het groote gevaar uiteen te zetten, dat de mogendheden loopen, indien zij Rechad, neef des Sultans, of Abdoel Aziz zijn oudsten zoon zouden steunen, wijl beiden liberaal zijn. Bijzonder moet hij vervolgens in het licht stellen, dat alleen de candi- datuur van des Sultans derden zoon alle revolutionaire moeielijkheden zal voorkomen. SPANJE. Er was gemeld dat de radicale heer Perez Caballero tot Spaansch gezant bij het Vaticaan benoemd zou wor den. Van dit voornemen heeft de Re geering afgezien. Tengevolge van oneenigheden, die voorgekomen zouden zijn tusschen de heer Romanones, minister van Justitie, en den lieer Gullan, minister van buitenlandsche zaken, wordt eqp mi- nisteriëele crisis zeer mogelijk geacht. RUSLAND. Toen gouverneur-generaal Stoepine met vrouw en zoon Dinsdag 1.1. door een der straten van Nicolaïw reed, heb ben twee personen revolverschoten op hem gelost. Gelukkig werd niemand geraaktde schuldigen zijn gevan gen genomen. Generaal Trepof, die aan borstziek te lijdt, zal naar het buitenland ver trekken en zijn post van commandant der keizerlijke residenties aaneen an der overdragen. Wie voor dien gevaarlijken post in aanmerking komen zal, is nog niet bekend. De krijgsraad te Riga heeft 24 re volutionairen veroordeeld tot dwang arbeid, en twee voor 15 jaren. Twee vrouwen zijn vrijgesproken. Te Girardow vergezelden enkele dui zenden arbeiders het lijk van een hun ner kameraden naar het kerkhof, toen er een schot viel. Daarop antwoordden de Kozakken direct met een salvo. Tien personen werden gedood, twin tig gewond. De groote Poetiloff-fabrieken te Sint- Petersburg hebben 500 werklieden moeten afdanken wegens het uitblij ven van bestellingen. In de wagon- werkplaatsen wordt slechts drie da gen in de week gearbeid. Uit versehillende districten komen berichten in over het vernielen, plun deren of verbranden van particuliere eigendommen. FRANKRIJK. Vergadering der Bisschoppen. Dinsdag om 10 uur ving de eerste zitting der algemeene vergadering der Bisschoppen aan. Reeds om negen uur stond de groote poort van het aartsbisschoppe lijk paleis open; vele nieuwsgierigen, op een afstand gehouden door de agenten, hadden in de nabijheid een plaatsje gekozen. Om kwart over negen kwam ZEm. Kard. Coullié in een rijtuig met twee prachtige zwarte paarden bespannen; een paar minuten later volgde Mgr. Ardin, aartsbisschop van Sens, en ZEm. Kard. Lecot, aartsbisschop van Bordeaux. Verschillende prelaten kwamen te voet. Om 5 minuten over tienen ging de poort dicht. De schikking der zittingzaal is de volgende Tegen de tuindeur is eene verhe venheid aangebracht voor de drie Kardinalen. Kard. Richard in 't midden, Kard. Lecot rechts van hem, Kard. Coullié links. Onder hun ge meenschappelijk presidium zullen de besprekingen gevoerd worden. Rechts en links van de verhevenheid van de Kardinalen is een tafel voor de leden der vaste Commissie. Links zijn gezeten: Mgr. Fulbert- Petit, aartsbisschop van Besancon Mgr. Germain, aartsbisschop van Toulouse; Mgr. Lugon, aartsbisschop van ReimsMgr. Amette, aartsbis schop van Sida, coadjutor van Parijs. Rechts zittenMgr. Ardin, aarts bisschop van Sens; Mgr. Mignot, aartsbisschop van Albi; Mgr. Bon- nefoy, aartsbisschop van Aix-en- Provence; Mgr. Enard, aartsbisschop van Auch. Aan de hulptafels, welke voor de deuren van de belendende zalen ge plaatst zijn, hebben de pas gewijde bisschoppen plaats genomen: Mgr. Lobbedey, bisschop van Moulins, Mgr. Labeuche, bisschop van Belley, Mgr. Morelle, bisschop van Saint BrieucMgr. Laurans, bisschop van Cahors; Mgr. Castellan, bis schop van DigneMgr. Lecoeur, bisschop van Saint-Flour. Aan het einde der vijf groote tafels zijn stoelen gereed gezet voor: Mgr. Villard, bisschop van Autun; Mgr. Lemonnier bisschop van Bayeux; Mgr. Ohesnelong, bisschop van Ro- dez en .Mgr. Dessanti, bisschop van Ajaccio. In het geheel telt Frankrijk thans 84 aartsbisschoppen en bisschoppen, behalve de coadjutor van Parijs, Mgr. Amette. FEUILLETON. Deze rust van het werk en van de winst, deze gedwongen afleiding van zijne gewone bezigheden, deed hem gedurende eenige uren zijn wat hij altijd geweest was zonder zijn harts tocht voor het geld, die hem langza merhand overmeesterd had en zijne goede hoedanigheden en gebreken ver stikte en zijn leven buiten den gewo nen weg voerde. Als gierige zoon van een verkwis tend vader vond hij bij den dood zijner ouders zijn erfdeel aanmerkelijk ge slonken. Nog op jeugdigen leeftijd had hij het bestuur over de boerderij Ron- ceray op zich genomen. Zich niet om den schijn bekommerende, afstand doende van zijn gewoonten en familie tradities, begaafd met eene groote mate van zelfstandigheid was hij een soort boer geworden, die leefde van berekeningen, arbeid en ontbering, die om niets meer dacht, dan de vermeer dering zijner goederen, de opbrengst zijner velden en zich langzamerhand aan elke genegenheid, aan elk genoe gen onttrok. Als kort na de geboorte van hun zoontje de moeder stierf, had hij van zijn kind nooit iets anders gevraagd, dan hem geene kosten te veroorzaken. Na hem zoo goed en zoo kwaad als dat ging in een goedkoope school te hebben laten opvoeden, had hij liein op zestienjarigen leeftijd toegestaan onder dienst te gaan. Als hij hem nu vrij snel zag opklimmen en voor de verleiding van het officiersleven begon te vreezen, had hij hem gedwongen ontslag te nemen en onder het ouder lijk dak terug te keeren. Luc had zich aan den wil van zijn vader onderworpen en de boerderij niet meer verlaten, waar hij boven dien eene kleine plaats innam, omdat hij door de vaderlijke macht buiten alle zaken werd gehouden. Als men dezen jongen man zoo een soort van plantenleven zag leiden op het goed van zijn vader, was men er langza merhand toe gekomen om met de meening van mijnheer Fromentier in te stemmen en hem als een „niets- nutter", een „onnoozele" te beschou wen, die bij gebrek aan eene persoon lijke zelfstandige meening onder den duim gehouden moest worden. „Een voorbeeld van deugd", noem de men hem met een spottend mede lijden, dat dieper trof dan eenig ver wijt. Nooit scheen Luc nog aan een huwelijk gedacht te hebben, nooit liad hij nog voor een meisje eene bijzon dere genegenheid getoond, en de oude Fromentier, die van dezen kant niets vreesde, was zelfs zoo ver gekomen, dat hij spotte met het voornemen van zijn zoon, om een oud vrijer te worden. Gij liadt in den tijd derTheba- nen moeten leven, lachte hij meer malen. Luc antwoordde niet en voelde ook volstrekt geen lust om voor zijn vader zijn hart uit te storten. Daar hij zeer bedeesd was, liad hij geen gevoel van eigenwaarde genoeg, bewonderde hij het verstand van mijnheer Fromen tier, den toon, dien deze bij zekere gelehengeden wist aan te slaan, diens hooghartigheid en welsprekendheid, terwijl hij zich zeiven in alle opzich ten den mindere gevoelde. In de kerk ging hij in het hoekje der bank zitten, zoo vast mogelijk tegen den muur aan, in de schaduw van den preekstoel, zoodat alleen het fiere voorkomen van mijnheer Fro mentier en de slanke gestalte van Aliette in het oog vielen. Hij las niet en hij zong ook niet. Hij hield de oogen half gesloten, alsof hij in gepeins verzonken was of hij keek voor zich met vagen, somberen pein- zenden blik, waarin evenveel moede loosheid als bitterheid lag. Bij het uitgaan der kerk sloop hij stil 'weg, terwijl zijn vader nog een praatje maakte met den burgemeester, den pastoor en andere notabele inge zetenen van het dorp, en ging naar de schuur waar het rijtuig zoolang werd neergezet, haalde het paard uit den stal, spande in en herkreeg eerst zijne gewone kalmte als het hek van de boerderij achter het rijtuig gesloten was. Dan spande hij uit, ging zijndaag- sche kleeren aandoen en met de uit wendige verandering was het gedaan tot den volgenden Zondag. Mijnheer Fromentier daarentegen bleef den heelen Zondag in groot tenue eri in goed humeur. Des middags bij het diner mocht er eene kip op tafel komen, en na den maaltijd strekte hij zich gemakkelijk in zijn armstoel uit, zooals alleen iemand doen kan, die van zwaren arbeid uitrust, en las een Parijsch dagblad, dat hij des mor gens voor een stuiver van een kran tenjongen gekocht had, die altijd bij het uitgaan der kerk m t zijne kran ten klaar stond. Hij las het van den eersten tot den laatsten regel, omdat hij wat voor zijn geld wilde hebben en vertelde dan den inhoud aan zijne nicht Florine, waarmede het laatste bedrijf van- den feestdag eindigde. Maar dezen Zondag werd het ge wone programma verstoord. Mynheer Fromentier was nog niet eens met het verslag van den Senaat gereed, toen de klopper van de buitendeur zacht neerviel. Alweer een bedelaar! zeide hij. Ga eens zeggen, dat men hem weg stuurt, Aliette. Ik houd niet van die Wegens gezondheidsredenen zijn verhinderd: Mgr. Sonnois, aarts bisschop van KamerrijkMgr. Hau- tin, aartsbisschop van Chambéry en Mgr. Catteau, bisschop van Lu- gon Mgr. Monnier, medehelper van Kamerrijk, vervangt Mgr. Sonnois. Mgr. Andrieu, bisschop van Mar seille was te Parijs ziek geworden en kon niet komenMgr. Dizien, bisschop van Amiens, was om drin gende redenen verplicht Dinsdag in zijn dioces te blijven en is eerst Woensdag te Parijs gekomen. Mgr. Sueur, aartsbisschop van Avignon en Mgr. Dessanti, bisschop van Ajaccio kwamen eerst om kwart na elf (Dinsdag), wijl op de lijn Lyon-Parijs door het ontsporen van een goederentrein de expres uit Marseille vertraging had, en zij dus laat te Parijs arriveerden. De eerste zitting werd gesloten om kwart voor twaalf, Om 5 uur 35 minuten nam de middagzitting een eind, welke om drie uur begonnen was. De vergaderingen van gisteren werden voorafgegaan door korte bijeenkomsten van de leden der vaste Commissie, of liever van de daaruit gevormde sub-Commissies. Mgr. Mignot, aartsbisschop van Albi met Mgr. Dadolle, bisschop van Dij on en Mgr. Gouraud, bis schop van Vannes, op de eerste al gemeene vergadering tot secretaris gekozen, verzocht daarvoor thans niet meer in aanmerking te ko men. In zijne plaats is gekozen Mgr. Rumeau, bisschop van Angers. De Katholieke vereenigingen van Bergamo; (Italië)die juist hunne jaar- lijksche bijeenkomst hielden, hebben den prelaten een telegram doen toe komen vol sympathieke betuigin gen en goede wenschen. Aan graaf Medolago, onderteekenaar van het telegram, heeft kard. Richard na mens het Fransche episcopaat op dezelfde manier dank betuigd. Gis teren ving om 10 uur de ochtend zitting aail. Uit de Staatscourant. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat blijkens bekend making van den opper-president der Rijnprovincie, het steiger werk in den hoofddoorgang van de rechter opening der in aanbouw zijnde brug over den Rijn tusschen Ruhrort en Homberg op 14 Sept. a.s. zal zijn opgeruimd, zoodat, met ingang van 15 dezer, de beide openingen weder zullen zijn opengesteld zoowel voor de stroomop- en stroomafwaarts varende schepen als voor de vlotvaart. De onderkant der brug ligt op 9.1 M. boven den hoogs ten waterstand bij welken gevaren mag worden. Ingevolge het vorenstaande treden menschen, die om de huizen heen- sluipen. Wat moet ik hem geven, neef? vroeg het jonge meisje, dat gaarne een arme hielp. Florine zal hem wel wat overgeble ven eten geven! Overgebleven eten bestond echter slechts in de verbeelding van Fromen tier, maar daar bekommerde hij zich weinig om en het volgende oogenblik zat hij weer in zijne krant verdiept. Het is geen bedelaar, zeide Aliette terugkomend. Het is mevrouw Maloutre Bij dezen naam sprong de grijsaard van zijn stoel op, knoopte zijn overjas dicht, bracht zijn das in orde, streek met de hand het weinige", haar, dat hij nog had naar achteren, en de wanorde der eetzaal ziende, sprak hij: Laat haar in het salon. Maar mevrouw Maloutre verscheen reeds met haar met git versierden mantel en hoed met lilalint in de deur. Ah! mijnheer Luc! riep zij aller eerst uit, welk een zeldzaam genoe gen, u weer eens te treffen (Wordt vervolgd NIEUWE MAlN'i'lF.NniUr flOITE Mfl HON AGITATE. jJ-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1