Kerk en School. Sociale Berichten Kunst en Wetenschap Laatste Berichten. Amsterdamsche Beurs. Burgerlijke Stand. J. M. van Erven Dorens. MARKTNIEUWS. en een woord van welkom de ver gadering had geopend, deelde hij •bede, dat er sinds de laatste vergade ring twee leden door den dood aan rie vereeniging waren ontrukt; aan beide overblijvende families was 25 gulden uitgekeerd. Naar aanleiding hiervan werd door het bestuur voorgesteld, om de uitkeering voor dit hall] aar te laten, zooals op de maandvergade ring was bepaald, en niet in te gaan op het voorstel van diezelfde vergadering om ieder bestuurslid 5 gulden toe te kennen, doch daal de secretaris en penningmeester de mannen zijn, welke in hoofdzaak niet de administratie zijn belast, Werd door den voorzitter voorge steld, om aan hen ieder 5 gulden toe te kennen; dit vond algemeen bijval en werd aangenomen. Vervolgens werd door den pen ningmeester verslag uitgebracht over het laatste halfjaar, uit deze bescheiden bleek, dat er aan con tributie was ontvangen f397,98 en Was uitgekeerd f 888,10, zoodat het saldo van dit halfjaar was f9,88 bet vorige saldo was f1379,77 zoo dat het geheele saldo was f1389,65 Waarvan f1275 was belegd op de Boerenleenbank alhier, de rente tot 1 Januari 1906 was f95.48 zoodat liet algeheele saldo bedraagt f 1485.13 de rekening werd door twee leden nagezien en in orde bevonden. Verder was aan de orde de ver kiezing van drie bestuursleden we gens periodieke aftreding. Deze wer den met bijna algemeene stemmen herkozen en lieten zich de her benoeming welgevallen. Ten slotte werd nog vastgesteld dat van diegenen welke tot het betalen van contributie moeten Worden aangemaand 10 cent zal geheven worden, voor de hun toe gezonden kaart; tevens werd er op aangedrongen, dat een ieder zijn aatste kwitantie zorgvuldig zou be waren ter voorkoming van onaan genaamheden. Hierna kwam de Eerw.Heer Kape laan aan het woord ZEw. zegt met genoegen vernomen te hebben, dat het fonds zoo in bloei toeneemt, en dat hij verbaasd staat over de groote som welke dit halfjaar is uitgekeerd. De Voorzitter bedankt Z. Eerw. Voor zijn tegenwoordigheid en zijn opwekkend woord en brengt in herinnering,|dat den 22 Sept. 1895 door bemiddeling van den Zeer Eerw. herder onzer parochie het fonds is opgericht met 72 leden. Dank zij de bemoeiingen van den Zeer Eerw. Heer Pastoor is dat cij fer geklommen tot 175 ALKMAAR. Alhier zijn benoemd: Tot onderwijzers belast met geven van herhalingsonderwijs aan jon gens J. J. T.j Kooij en D. van den Berg voor Ned. taalA. Brouwer voor rekenen; I. Prins en H. Selle- mans voor boekhoudenA. H. van v reeningen en N. Kroone voor Fransch tot onderwijzeres belast met het geven van herhalingsonderwijs aan meisjes, de dames J. Kijlstra voor Ned. taal; G. H. Pronk voor nuttige handwerken; H. A. Hoek voor Fransch; G. Bakker voor rekenen; en de heeren I. Prins voor boekhou den; C. J. Reiziger voor Duitsch en Engelsch tot tijdelijke leeraren aan de Bur geravondschool P. Nooteboom in lijn- en vakteekenen; F. J. Aukes en K. Boot in Ned. taal en wiskunde A. Lust in Ned.taal; P. H. Bruns- man, H. Bokhorst, H. van den Hoff, M. Vasbinder en M. Koopman in vakteekenenA.A.deGroot in hand- teekenen; A.J.Caspers in werktuigk. teekenen en stoom werktuigk. tot tijd. leeraren aan het gymna sium A. J. Fehr in Fransch; L. Leij- desdorff in Hoogduitsch en P. J. Glasz in Hebreeuwsch. In N°. 42 van „De Katholieke Il lustratie" troffen wij de volgende fraai? karakterschets aan van wijlen den Hoogeerw. Heer J. M. van Erven Horens, Deken en Pastoor te 's-Gra- venhage. Er klopt een hart in deze regels, en de priester, die dit proza schreef, toont meer te bezitten dan talent alleen; ook die weldadig aan doende piëteit, welke het aanstellerige even verre houdt als de banaliteit. Nu juist vandaag 6 jaar geleden, op zijn zilver priesterfeest, werd Pas toor J. M. v. Erven Dorens, met een luchtige toespeling op zijn naam, een Variant gezongen van het bekende Trompeterlied Zoo heeft in 't leven heerlijk God besloten Pat aan de dorens ook de rozen staan... Waarlijk toen waren wel de rozen overvloedigToen scheen wel zijn nieest-stralende en geurende levensdag. 8 Avonds te voren, zoo glorieus inge haald met banieren en gejubel van den R.-u Volksbond, te midden van de overvolle straten zijner zeer volk rijke parochie, was hij, die, hoe uit wendig ietwat met al dat gejoel en gefeest schertsend, in het diepste van *ljn hart voor zulke hulde uiterst ge voelig bleek, dien avond en dien vol genden dag, toen die hulde intiemer werd voortgezet, toch gelukkig en blij. Ja, dit is wel zijn gloriedag geweest, en wat er na kwam aan eer en ver heffing, haalde niet bij de levensvol doening, toen genoten. Een troostende herinnering voor allen, die den over ledene liefhebben: wel noodig, nu zoo spoedig, al te spoedig voor een goed man als den Deken, de rozen zijn ver dord en het licht werd gedoofd: en al de glorie dezer dwarrelende wereld ligt vergeten bij de altoos roerende majesteit van den dood. Een goed man! Zoo noemde hem de volksmond, die waarheid spreekt. Goed, niet van die indringende, over- hartelijke, dadelijk veroverende goed heid, zooals er straalt uit gelaat en mond van die vol-levende, sterk-be- wogene, hoog-opgetogene liefdemen- schen, maar van die streelende, kalme, altoos matige goedheid, welke haar wortel schiet in- en langzaam-aan met de jaren al breeder en voller bloesemt uit karakters, die wel niet groote, heldhaftige gevoelens en dingen na streven of durven, maar die in hun innigste wezen ietwat van die grootheid kennen en willen, doch te vreesachtig voor onberaden uitingen, zich wapenen in een harnas van verstandelijk-voor- zichtige, en afwachtende onaandoen lijkheid. Ze mogen, geholpen door omgeving en plaats, vele jaren in jonge kracht en onbekommerde onaf hankelijkheid zich tegen hun zooge naamde zwakte wapenen kunnen, wanneer straks eigen zorg en men- schenkennis het leven rijpen, en al de verstandige inzichten vaak ijdelheid, en al het beradene vaak angst en vreeze bleken, dan komt die na tuurlijke goedheid telkens naar voren, openbaart zich meer en meer, en ten slotte overstraalt ze al het andere, wat vroeger was gehoopt en gezocht. Dan moet wat voorheen grooter en schitterender scheen, al de glorieuze dingen en daden van bouwen en stichten, leiden en besturen, uit de herinnering verdwijnen, en worden vergeten voor dat ééne, wat boven al het andere echt en daarom onvergan kelijk is: het menschelijke, wat door waardigheid en glorieschijn komt uit gebroken de gulste goedheid des harten en de meest gevoelige mensch- lievendheid. In Amsterdam geboren uit een def tig burgergezin, ontving hij van zijn vader, die dokter was, de eerste op leiding voor zijn latere studie. Dat zal wel aan zijn geest en zin die zachte, haast fijne beschaving hebben gegeven, welke nu niet altoos wordt toebedeeld door opvoeding in gestich ten, waar van beleefdheid dikwijls alleen het vormelijke en in plaats van bescheidenheid vaak verborgene schuwheid wordt geleerd. Later, na zijn studie op verschillende seminaries te hebben voltooid en 15 Augustus 1875 priester te zijn gewijd, kapelaan geworden te Vogelenzang bij den be kenden pastoor Dr. Borret, moest die aanleg en vaardigheid tot beschaving en beleefdheid, welker diepste grond en aard toch aangeboren goedheid was, toenemen en zich ontwikkelen, terwijl de landelijke omgeving van den anderen kant zorgde, dat de alles zegelende eenvoud niet werd verloren. Zoo kwam hij in 1883 naar 's Graven- hage in de St. Jacobuskerk en bleek daar dadelijk de kapelaan te zijn, volmaakt toegerust met gaven, die geheel en al aan de eigenaardigheid van stad en parochie strookten. Me dunkt, dat is een mooie, schitterende tijd van zijn leven geweest. En al moest hij noodzakelijk in zulk een parochie veel missen wat zijn gulle natuur veel meer in het intiemstille dorpsleven, vol oprechtheid .en zonder vertoon, gevonden had, toch werd er, zooals later bleek, genoeg trouwe vriendschap gesloten, die tegen veel leêge sympathie en ij dele doenerij op wogen. En er was daar bovenal een zeer rustig veld om wel eigenaardig maar toch krachtig te arbeiden aan het heil van zielen, die meestal niet worden benaderd, wijl menig priester, ten onrechte, zich te verlegen en te onontwikkeld gevoelt om vrijmoedig zich te geven. Die vrijmoedigheid nu bezat de deken in groote mate en verlegenheid was hem vreemd. Hij bewoog zich gemakkelijk en wist zich spoedig in die meer deftige kringen vertrouwelijk te maken.Zijn zeer aan genaam gelaat met dat mooi gewelfde voorhoofd, met die levendige oogen, die heel vast konden kijken maar zoo nu en dan allerguitigst konden flikkeren; zijn niet rijzige maar pit tige gestalte; zijn gemoedelijk-kalme stem dat alles te zamen gaf uitwen dig reeds een bijzondere aantrekke lijkheid. En dan zijn zeer groote handigheid in beweging en conversatie, die slim en vlug met bevallig-doendé zwaai al de onaangename kwetsing wist te ontwijken. En allermeest (van al zijn gaven de meest hooge en de waarlijk aristocratische) zijn taaie en aanhoudende geduldigheid, des te meer bewonderenswaardig, wijl hij toch een zeer levendig en vurig tempera ment bezat, vol geheime spotzucht en prikkelende plagerij. Hij wist zich te beheerschen, en zóó, dat die zelfbe- heersching, als het ware, een trek werd van zijn karakter, en over heel zijn verschijning een waas van re signatie heenzweefde. Ieder met wien hij in aanraking kwam, begreep, dat deze man zich zeiven bezitten wilde en van dat voorbeeld gingen voor den bezoeker een hoogheid en kalmte uit, die dezen dwongen zich eveneens te beheerschen en zich in woord en oordeel te bedwingen. Geen wonder dat hij met deze hoe danigheden de geesten van velen aan trok en bond en zich in de Jacobus- parochie op zijn plaats gevoelde. En geen wonder ook, dat, bij zijn benoe ming om een nieuwe parochie te stichten in een zeer woelige en arme wijk te 's Gravenhage, hij, een oogen- blik verslagen en opgewonden, niet dorst aanvaarden, 't Was echt men- schelijk, maar priesterlijk heeft hij zich dadelijk gehoorzaam gebogen, 't Was echt menschelijk, dat na een kapelaanschap in onbekommerdejonaf- hankelijklieid, in ongestoorde vastig heid, in rustige werkzaamheid tusschen allerlei deftige en, aangenaam-deftig- doende menschen, niet werd begeerd het pastoorschap in aalmoes-vragende zorgen, in afwisselende verandering, in jagenden arbeid, te midden van liet vaak-ruwe, onbeschaafde, klein burgerlijke, hoewel immer oprechte volk. Intusschen waar zeer edelmoedige vriendschap hem de'meest nijpende en dringende zorgen hielp deelen, moest toch, na zooveel jaren in een zoo wel ingerichte en goed-geordende parochie te hebben gewerkt, het hem ten slotte aangenaam blijken om nu eens een braakliggend veld te ontginnen en te beplanten. Hij was in vollen mannen- leeftijd, op dat hooge levenspunt ge komen, waar men zoo nu en dan eens omziet en denkt aan rust. Gezegend als dan de Gids des levens beveelt om nog verder en hooger te gaan. Want de energie, die wil gaan slapen, wordt weer aangedreven en de lieve, blije lust om te werken, maakt opnieuw jong en gelukkig. Daarenboven de overgang van Park straat naar Hobbemastraat, moest, dunkt me, voor dezen priester, die volgens eigen ziel zoo jolig, zoo blij, zoo vrij, zoo medelijdend en gevoelig was, zeker in den eersten tijd, een uittreden wezen als van uit een eenigs- zins benauwden en benauwenden ka meratmosfeer in wellicht wat al te frissche, maar toch kernreine luchten, waar het soms wel eens hevig waaien en onpleizierig stuiven kon, maar dat was en kwam toch alles van den lekker-koelen wind der vrije natuur. In den eersten tijd, want later zijn bij het altoos stijgen der bevolking, de krachten te zwak en te begrensd gebleken om de hem toevertrouwde zielen bijeen te houden, ja zelfs te benaderen. En zulk een gevoel van machteloos heid is het ergste kruis wat een pries- ster met een karakter, als pastoor Van Erven Dorens bezat, dragen kan. Het gevaar toch dreigt, dat in zulk een ziel geknakt gaat worden dat zoo vriendelijk idealisme en er een zeker christelijk cynisme groeit: het alles zacht omslingerend onkruid, dat langs eikenstammen opwassend, zooveel kwaad niet doet, zelfs dichterlijk kleedt; maar dat bij tengere rozen struiken den sappigen wortel kan uitzuigen en minstens met zijn geslin- ger de fraaie rozen beletten kan zich wijd-uit te ontplooien. Op zijnvoor- deeligst ontstaat uit dat gevoel van machteloosheid, die zekere gedrukt heid, waardoor men onbewust en on gewild, goed en kwaad, lust en last, moeite en gemak, avond en morgen, alles, alles „einerlei" vindt. En ter wijl men doorwerkt en doorzwoegt, heeft men den moed niet, om even goedkeurend om te zien, bang, dat het verledene zal tegenvallenmaar met iets straks en vastbeslotens, zonder echter die excelsiorsblik van Longfel low's jongeling, ziet men immer voor uit en ook soms omhoog, waar de Heer woont, die alles wel bezorgen zal Toen nu drie jaren geleden pastoor v. Erven Dorens tot Deken werd be noemd en alweer als pastoor naar zijn oude parochie en pastorie terug kon keeren, was het, dunkt me, voor hem een blije tocht. Wat hij ook volstrekt niet verbloemde: zelf mocht ik zijn vreugde met zijn komende benoeming uit zijn mond hooren. „Maar", voegde hij er bij: en nu komt dat woord treurig en zeer wee moedig naklinken „die dekens sterven hier in den Haag zóó spoedig." Doch twee jaren nog heeft hij zijn nieuw leven opgewekt en tevreden geleefd. En heel liet katholiek 's Gra venhage was gelukkig en tevreden met hem. Hij was nog altoos dezelfde gratieuse en beminnelijke priester van voorheen en wat nu meer dan vroeger werd ondervonden en be- sefd hij was zoo goed 1 Voor ieder een. Eigenlijk veel te goed. 't Scheen of na de benauwing der laatste jaren in overstelping zijn natuurlijke mensch- lievendheid kwam uitstroomen. Hij dacht ternauwernood meer aan zich zeiven, aan rust of echte ontspanning, en hij luisterde maar en was altijd bereid om weer opnieuw te luisteren naar al die ellenden van gescheiden en scheidende liefde, die klachten van verongelijkt recht, die beden om aller lei, noodig en onnoodig, mogelijk en onmogelijk. Dan die telkens her nieuwde en eindeloos-durende verga deringen, waar hij nooit wegbleef en altoos weer luisterde, luisterde, vrien delijk en aandachtig. En van overal en altijd rondom hem die commissies van dit en dat, die allereerst toch den Deken noodig hadden en den Deken ook bereid vonden. Waarlijk het was geen overbodige rustbegeerte die hem dwong het geestelijk adviseur-schap van den R.-K. Volksbond, dat hij vele jaren met groot geduld en ingetogen heid trouw had gedragen, neer te leg gen er was genoeg, meer dan genoeg om langzaam maar zeker na twee jaren dit goede hart te sloopen en te ver zwakken. Tegen zulk een exuberante goedwilligheid was zijn levenskracht niet bestand. Nu hij lienenging, rijst nog eenmaal zlJn gestalte voor me, en ik, hem zeer genegen om zijn beminnelijkheid, breng hem eerbiedig mijn hulde. Omdat hij was een menschelijk man. Geen heirvoerders-karakter, heldhaftig en, geweldig, waarvoor men, buigende, op een afstand blijft, maar een ka rakter, dat men zeer verwant zich nabij voelt: wondere mengeling van allerlei tegenstrijdigheden, die toch te zamen vielen en, vereenigd, allerbe koorlijkst aandeden. Karakter, geslo ten en toch vaak al te openhartig: vast en toch zeer spoedig overwonnen zonder geweldig initiatief-vermogen toch krachtig kunnende opbouwen en doorzetten: mannelijk in bestuur en beleid en toch zacht, bijna vrouwelijk in gevoel en vol medelijdeu: groote beginselen erkennend en vooruitdra- gende, maar kleine persoonlijkheden schattende en waardeerenderustig en toch zeer bewegelijk kalm en toch zeer bewogen, och een karakter A'an een echt menschelijk mensch, die goed is. A. M. J. I. Binnewiertz, Pr. Donderdagmorgen had te Noord wij kerhout de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van eene door de wereld vergeten maar voor God en den naaste hoogst verdienstelijke reli- gieuse de eerwaarde Zuster Odilia, de eenigste nog overgebleven Zuster die in het gesticht „de Voorzienigheid", van bijna de oprichting af, hare gaven aan het onderwijs gewijd heeft. Lourdes. De Duitsche Lourdes-vereeniging heeft, volgens een bericht uit Keulen, een som gelds beschikbaar gesteld, om aan twee dokters, die vrijdenkers zijn, gelegenheid te geven, te Lour des naar de wonderbare gene zingen een wetenschappelijk onder zoek te doen. Sociale week. VRIJDAG. Gisterochtend sprak de ZEerw. Heer F. X. M. Bult over het ar beidsloon. ZEerw. behandelde eerst de ver schillende vormen van arbeidsloon en daarna de theorie van het recht vaardig arbeidsloon. Spreker betoogde, dat, waar het arbeids-contract in wezen verschilt van het huur- of koopcontract, bij de bepaling van liet arbeidsloon andere regels moeten gelden dan bij het vaststellen van den huur- of koopprijs van goederen. Aan de eischen der rechtvaardigheid wordt voldaan, wanneer een volwassen en bekwaam werkman in normale omstandigheden zooveel verdient, dat hij in staat is, zichzelven en een huisgezin met een gemiddeld aantal kinderen te onderhouden. "En dat de arbeider een rechtvaar dig loon ontvangt, is niet alleen voor den arbeidersstand, maar ook voor de geheele maatschappij van het grootste belang. Arbeidsduur. Over deze kwestie voerde mgr. dr. W. Nolens het woord. In den aanvang zijner rede spre kend over den aard van den ar- bëid verklaarde Z.H.Eerw. dat de aard van den arbeider, d® natuur van den mensch vorderen, deels uitsluiting van bepaalde groepen van personen, deels beperking van den arbeid. Bij bevordering hiervan moet onderscheid gemaakt worden tus schen kinderen, jeugdige personen, vrouwen, volwassenen en mannen; tusschen nachtarbeid, dagarbeid en werkarbeid en tusschen huisarbeid- arbeid in fabrieken en werkplaat sen en huisindustrie in economi, schen zin. De uitbreiding van den arbeids duur buiten de natuurlijke grenzen m. a. w. de te lange arbeids duur heeft tot oorzaak de ont wikkeling van het economisch leven in de negentiende eeuw,onder den in vloed van het economisch liberalis me. Wat aangaat de bezwaren tegen beperking van den «arbeidsduur, ook van volwassenen, aangevoerd, deze blijken, aldus betoogde spreker, ten. deele volstrekt zonder grond, ten deele slechts van betrekkelijke wTaar- de. Beperking van den arbeidsduur kan langs verschillende wegen be reikt wordengenoemd werden be ïnvloeding van de openbare meening; het arbeidscontract en het collectief contractpublieke lichamen werk gevers aanbesteders of concessie- gevers wettelijke regeling en inter nationale regeling. Er zijn, sedert eenige bijeenkom sten, prentbriefkaarten van de Ka tholiek-Sociale W eek verkrijgbaar, waarvoor veel k oopers komen. Eén geeft 'een kiihje in de zaal van Buitenlust, de andere werd ge nomen in don tuin van deze inrich ting tijd ems een pauze, wanneer iedereen rich vertreedt en zijn dorst lescht. Deze 'beide kiekjes zijn echter meer vlug d.an handig opgenomen, want cte bekende personen uit deze week rijn. er niet op te vinden. 5f. Morgen, Zondag, is 't alweer de laatste dag van de Sociale Week. Om half elf wordt in de Kathedraal een plechtige H. Mis van dankzeg ging aan God opgedragen, waarna Te Deum Laudamus. Te twee uur precies is de slui- tings-vergaderingwegens den ver wachten grooten toeloop óók in de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Naar wij vernamen zijn voor deze laatste vergadering zelfs de tafeltjes verwijderd, zoodat er thans voor eenige honderden personen méér plaats is. Verwacht kan daarom worden, dat van deze laatste vergadering zéér velen proliteeren, daar men nu niet bevreesd behoeft te zijn, geen plaats te zullen kunnen krij gen. Allereerst spreekt de heer A.H.J. Engels, ambtenaar aan het Centraal Bureau te Leiden, over de Katholieke Sociale Actie, beschouivd uit sociaal oogpunt, en daarna Pater H. Ermann S. J. over de Katholieke Sociale Actie uit apologetisch oogpunt beschouwd. Ten slotte zal de sluitingsrede worden uitgesproken door Jhr. Mr. O. van Nispen tot bevordering van de Katholieke Sociale actie in Nederl. Deze slotvergadering zal een meer feestelijk karakter dragen. Na den geweldigen ernst en kalme rust der twintig voorgaande vergaderingen, mag het enthousiasme zich wel baan breken. Herhaaldelijk was reeds verzocht, om in de pauze de liederen uit den Futurabundel te mogen zingen. Het werd geweigerd om het ernstig karakter, dat men aan de geheele Sociale Week wilde geven, niet te schaden. Maar in deze slotvergadering zal worden aangevangen met het Wil helmus in de eerste pauze zal gezongen worden het Utrechtsche Bonslied God van Arbeid, en in de tweede pauze het Bondslied van den R. K. Volksbond. Laten er dus vooral vele Volksbonders komen, om 't bondslied krachtig aan te heffen. Tot besluit zal dan gezongen wor den het machtige lied vanDr.Schaep- mau Aan Uo Koning der Eeuwen dat als een Hollandsch Te Deum aan deze heerlijk geslaagde Sociale Week een waardig slot moge geven Kaarten a f0,50 zijn aan de zaal verkrijgbaar. Weekblad „St. Bavo". De aflevering van deze week bevat de reproductie van een muurschilde ring in het Vaticaan, naar het ontwerp en onder toezicht van Rafaël geschil derd door Penni en Guilio Romano: De aanbidding van het gouden kalf in de woestijn. De verdere inhoud is: „Toeti Wal- ther" vervolgdoor J. van MerleHet Kruis in het Oosten 'vervolgdoor A. v. U.Uit den Duitschen Culturkampf vervolgvoor J. S.; Dieudonnée, de vondelinge, (slot) door A. v. R. De aflevering sluit,als naargewoonte, met een weekkalender, diocesaanbe- richten en giften door den verderen afbouw van de nieuwe Kathedraal. Op het gele omslag voortzetting en slot van het verhaal „Afgesprongen" door Louis B. M. Lammers. Leoncavallo gaat gedurende twee maanden door Amerika reizen. Hij zal in verscheidene groote steden zijn opera's dirigeeren en ook con certen. Voor die concerten heeft de Paljas-man een marsch geschreven op Amerikaansche motieven en op gedragen aan President Roosevelt. Napoleon op Elba. Er zal op Elba een monument ter nagedachtenis van Napoleon verrijzen. De onthulling van dit gedenkteeken, een werk van den beeldhouwer Sindoni, zal in Mei van het volgende jaar geschieden. Dillens te Antwerpen. Door de zorgen der vereeniging Kunst van Heden wordt te Ant werpen van 22 September e.k. tot 14 October in de zaal Forst, Meir, een tentoonstelling gehouden der werken van den meeste r-beeld hou wer Juliaan Dillens. Het Gentsche Museum heeft het bekende werk, het Raadsel, in brons, dat indertijd zooveel opgang maakte, voor 5000 francs aangekocht. Plaatsruimte belet ons zelfs den korten inhoud van het gesprokene weer te geven. Bij het slot vermaande de welspre kende Kerkvorst zijne eerbiedwaardige ambtgenooten, de priesterschap en de geloovigen van Frankrijk, het volste vertrouwen te schenken aan de lei ding van het Hoofd der kerk, aan de beslissingen van het Episeopaat en onvoorwaardelijk te vertrouwen op de Goddelijke bescherming en in de toekomst van het Katholiek Frank rijk. Vóór den plechtigen zegen met het Allerheiligste herhaalden de Prelaten gezamenlijk de acte van de nationale toewijding aan het H. Hart van Jesus en de acte van toewij ding van Frank rijk aan het Onbevlekt Hart van Maria. Naar schatting waren er minstens 10.000 geloovigen in de NotreDame. Toen de Prelaten de hoofdkerk ver lieten bracht de menigte buiten hun meerdere geestdriftige ovaties. Over de vergadering van Vrijdag morgen halftien alleen ditde Bisschop pen hebben een stuk opgesteld, dat een diepen indruk zal maken. Over den inhoud en den tijd van openbaar making van het stuk kunnen we alsnog niets melden. Algemeene vergadering der Bisschoppen. De sluitingsplechtigheid in Notre Dame gisteren om 3 uur werd door eene overtalrijke schaar van geloovi gen bijgewoond. Onder indrukwekkend orgelspel trad de lange rij van Prelaten binnen. Eerst trokken zij voorbij het beeld van O. L. Vr. van Parijs en namen vervolgens plaats in het hoogkoor; de Kardinalen op de estrade, de Bis schoppen in dubbele rij in de kanun- nikenbanken; beneden hen de kanun niken der Parijsche hoofdkerk. Mgr. de Cabrières, een groot geleerde en even groot redenaar, nam daarop het woord. Ondanks zijne 76 jaren sprak hij met eene kracht en een vuur, die jongeren hem mochten be nijden. ,J. J. Cremer". Op Dinsdag 11 Sept. zal de Ko ninklijke Letterlievende Vereeni ging J. J. Cremer" alhier een Al gemeene Vergadering houden in den Schouwburg (Foyer) des avonds te 9 uur. 8 September. Medegedeeld door H. C. Tombergh en Co. vorige koers Heden. 917/s 11% 2915/ie 47 Vb 107% 22i/2 281/2 581/4 201/2 South. Pac Sh92% Common Marine 11% Pref. 29% Common Steel Sh.. 47% Topeka Sh.108% 2e pref. Mexican 22i/4 Common Kansas Sh. 2811% Pref. 58% Common Wabash 20 Norfolk Sh Union Sh193-% 192 Southern Rails 38 38% Car Foundry Sh. 41% 411/2 Common Erie 47% 47 Missouri3613% 36% Rock Island28n% 28% Ontario Sh51% I 50!% Denver Sh44% j 43% Kon. Petroleum 756 742 Common Peru 151% 14% Pref. Peru48% Dominica45% 44% Kimberley211 j 213 Rusland Hope 67% 67 Consols 6S j 671/2 Amer. markt iets lager. Russen flauw. Kon. Petroleum flauw. Tabaksmarkt verdeeld, Deli-Cult. vast. Kimberley vast. HAARLEM. Groentenmarkt. Aangev. Aardap. 17 HL. Verk. HL. L.pr. f0.H.pr. f3.Aangev. Appelen 2 30 HL. Verk. 180 HL. L.pr. 3,Hpr. 10,Aangev. Peren 93 HL. Verk. 70 L.pr. f 5 a 12, H.pr. fAangev. Bloemk. 1200 st. Verk. 0 st. L.pr. f 5,H.pr. f 15.Aan gev. manden spinazie, verk. mand L.pr. f 0,H.pr. f0.Worte len 500 bos verk. 000 bos L.pr. f 4, H.pr. f 5,Sla 0md. verk. 0— ma. L.pr. f0.—a f 0. Heereboon en. Aangevoerd en verkocht 1200 mnd. f 0.60af 1.50. Snijboonen Aangevoerd 220 mnd., verkocht 0 mnd. f 0.45 a f 1.75. Roode Kool 3000 stuks f3.a 5. Witte Kool 1000 stuks t 2.a f 5. Savooie Kool 1800 st. f 2.a f 5. SCHIEDAM, Noteering Makelaars, f 11.50, Jenever f 15.50, Beurscom missie f 11.Stemming willig. Ruw- Spiritus f 7.7/g SpoelingCommis- sie f0. PURMEREND. Afslag markt 0pond Peulen f 0.a f 0.0 pond Doperwten f 0.a f 0.per 100 pond, zak Tuinboonen 80 a ct. per zak, 0,753,500 Slaboonen f 0.20 a f 0.36,57. 0 Snijboonen f 0.90 a f 1.05 per 1000. Aardappelen f 0. Peren f5.20. Appelen 2.85 per mand Sla ct. per 100 króp, Klapbessen f0.a 0.per dubb. mand, roode Aalbessen 0V2 a OV2 gld„ Frambozen a ct. per pond. Bloemkool 2 a 5 ct. roode Kool 0 ct., Komkommers 0ct. per 100 stuk, Andijvie ct. per 100 gr. Augurken 19 a 23 ct. Handel matig. Pruimen f 0.a f 0.8 per pond. Bevallen: 7 Sept. J. M. v. d. VaartStokman d. Overleden: 6 Sept. A. J. Smit 2 j. z. Amsterdamstr. Politierapport. Gevonden voorwerpen1 gesp, 1 hondje, een knipmesje, 1 heibezem, 1 portemonaie met geld, 1 hond. Proces-verbaal is opgemaakt we gens houden van eene mestverzame- ling, wielrijden zonder licht. Gisterennamiddag heeft een begin van brand plaats gehad in de Si garenfabriek van A. Ratelband aan de Nassaulaan. De brand is gs- bluscht met 'n slang van den slangen wagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 3