GèmengdêTBerichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek. Kerk en School. nemens Maandag 17 dezer een offici eus bezoek te brengen aan de beide Rembrandt-tentoonstellingen te Leiden H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben prijzen uitgeloofd voor den van 17 tot 24 dezer te Huisduinen vanwege de Koninklijke Marine te houden schietwedstrijd voor alle korp sen der zeemacht. De terugkomst van H. M. de Koningin in de residentie is be paald op Maandag 17 dezer, des namiddags 5.50 spoortijd. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aan het arrondissement 's-Gra- venhage der Vereeniging Pro Juven- tute f 60 geschonken als blijk van zijne belangstelling in het doel der vereeniging. Staten-Generaal. Bij Kon. Besl. is bepaald Art. 1. De tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 15 September 1906, des namiddags te drie uren. Art. 2. De minister van binnen- landsche zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. De .minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan de beide Ka mers der Staten-Generaal, aan den raad van ministers en aan de Alge- meene Rekenkamer. Bij Kon. Besl. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dins dag in September 1906, benoemd J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oije van Hoevelaken, lidvan die Kamer. De minister van binnenlandsche zaken, die sedert het laatst der vorige week nog eenige dagen buitenslands vertoefde is gisteren in de residentie teruggekeerd. Middenstandskamers. De heer J. S. Meuwsen, voorzitter van den Ned. Bond van Vereenigin- gen van den Handeldrijvenden en Industrieëlen Middenstand, is naar Duitschland vertrokken tot het maken van een studie-reis, in verband met de voorgenomen reorganisatie van onze Kamers van Koophandel en Fabrieken. Gelijk men weet zal bij deze reor ganisatie plaats worden ingeruimd voor éen speciale vertegenwoordiging van den Middenstand, in den vorm van. Middenstandskamers. De heer Meuwsen gaat nu te Ber lijn en Hamburg de inrichtingen be- studeeren der Handels- und Gewerbe- kammern, en zal daaromtrent aan het bestuur van genoemden Bond rapport uitbrengen. Dit, gevoegd bij de vele, reeds uit gebrachte adviezen van bij den Mid denstand aangesloten vereenigingen uit den lande, zal, naar men van be trokken zijde verwacht, voldoende materiaal vormen om te komen tot de beste, de meest practische verte genwoordiging van den Nederland- schenhandeldrij venden en industriëelen middenstand. Vrouwelijke notarissen. Gisteren is te 's Gravenhage voor het eerste gedeelte van het notarieël examen geslaagd mej. M. Gosschalk, te Amsterdam, de eerste dame in ons land, die dit examen met goed gevolg heeft afgelegd. Stakingsnieuws. Omtrent de Zaterdagmorgen te Rijs- sen gehouden vergadering vair het hoofdbestuur van den Textiel-arbei- dersbond „de Eendracht" met afge vaardigden van verschillende afdee- lingen over het aan de jutefabriek der firma Ter Horst te Rijssen gerezen ge schil (20 pC't. loonsverhooging) deelt men mede, dat afgevaardigden aanwezig waren van de afdeelingen Hengelo, Enschede, Haaksbergen, Nee- de, Winterswijk, Aalten, Almelo, Rot terdam en Leiden. Door het hoofdbestuur was een on derzoek ingesteld naar de loonen in andere jutefabriek en, o. a. te Gent, waaruit gebleken is, dat daar de loo nen hooger zijn dan te Rijssen, waar enkelen slechts een hooger weekloon dan f 8 bereiken. Indien er geen verandering in den toestand komt, zal er hoogst waar schijnlijk tot staken worden overge gaan, waarbij dan een 1000 man zul len betrokken zijn. In de te Leiden gehouden vergade ring van het stakingscomité der tim merlieden werd ter tafel gebracht het antwoord van de patroonsvereeniging. Met de toegestane concessies konden de werklieden zich over het algemeen vereenigen. Men wenschte echter nog te worden ingelicht, daar te dien op zichte een misverstand bestond, of het de bedoeling was van de patroons- vereenigingen om de nadere regeling van loon en arbeidsduur te bespreken met de werklieden individueel dan wel met de verschillende corporatiën uit de werklieden als zoodanig. Mocht de bedoeling in laatstgemel- den zin zijn genomen, dan verklaarde men zich bereid de verzoenende hand niet langer af te wijzen. In de te Enschede gehouden ver gadering van stakers is het verzoek der vrouwelijke uitgeslotenen afgewe zen. De vergadering was van oordeel, dat alleen stakers het recht van stem men hebben en aan bedoelde 80 uit gestotenen alleen dan uitkeering kan worden gedaan, als zij medewerken door te collecteeren en manifesten te verspreiden. In de gisteravond gehouden verga dering van het fabrikanten-comité en den verzoeningsraad, werd door dezen laatste gevraagd of verdere concessies mogelijk waren. In weigerenden zin is hierop geantwoord. Het fabrikanten comité acht de gegeven concessies voldoende en billijk ten opzichte van regelingen in andere fabrieken. Een 200-tal kofiïeleessters bij de firma F. en J. Fremij te Rotterdam hebben den arbeid gestaakt. Verleden week eischten zij een loonsverhooging van 10, later van 15 ets. per dag, het geen was toegestaan. Intusschen werd gistermorgen ver langd dat die verhooging zoowel des zomers als des winters zal worden toe gepast. Waar de arbeid alleen bij daglicht kan plaats hebben, is uit den aard de arbeidsdag in het koude jaargetij heel wat korter, zoodat, bij afwezigheid van den chef der firma, diens plaats vervanger bezwaar maakte. Hierop werd de arbeid neergelegd. Heden zal van de zijde van den patroon, die dan aanwezig is, een be slissing genomen kunnen worden. BALI. Men seint ons: „De Bali-expeditie is hedenoch tend van Tandjong Priok vertrokken. Zij bestaat uit 3 bataljons infan terie en verder uit artillerie, genie en cavalerie. De vloot is reeds grootendeels in de Balische wateren en bestaat uit 5 pantserschepen, 4 flottielje vaartuigen en 2 adviesjach ten. Sanoer is de landingsplaats. De heer Liefrinck, commissaris der regeering, is aan boord van het pantserdekschip „Koningin Wilhel- mina der Nederlanden." Verschrikkelijk ongeluk. In de dynamietfabriek „La For- cité", te Baelen-Wezel, nabij Turn hout is dezer dagen een verschrik kelijk ohgeluk gebeurd. Eén der zes kardoezenmakerijen, waaruit deze fabriek, gelegen mid den op de heide, bestaat, en in elk waarvan drie personen werken is door een tot nu toe onbekende oor zaak in de lucht gesprongen. De drie meisjes, de 17-jarige Maria v.d. Perre en de 18-jarige Maria Heijlen, beiden uit Lommei, en de 18-jarige Maria Swinnen, uit Baelen-op-den Neeth, vonden een vreeselijken dood. Wagon in brand. Vier Antwerpenaars, die voor plei- zier naar Parijs gingen hebben een onaangenaam avontuur gehad. Zij zaten vroolijk in den trein, toen zij het op eenmaal benauwd kregen. Zij maakten een raampje open, en merkten toen, dat de ge- heele kap van den waggon in brand stond. Ze draaiden en rukten aan aller lei knoppen en haken, maar een noodrem was er niet. Om niet te vens gebraden te worden verlieten de vier heeren toen in doodsangst hun coupé, liepen steeds in een dich ten rook, over het plankier en be reikten zoo den volgenden wagon waar ze werden opgenomen. Maar ook hier was nergens een noodrem; de heele trein bestond uit oude wa gens. Niet wetende wat te doen gin gen nu alle reizigers aan het gillen wuifden met hoeden en armen tot de menschen die ze op den weg zagen maar dezen begrepen er niets van. Gelukkig bereikte de trein toen het station Mons. De brandende wagon werd los gemaakt en de trein ging met groot oponthoud verder. Voor de Antwer penaars was de pret er af; een hun ner was ziek geworden, een tweede had zijn prachtigen verrekijker verloren en de bagage van den derde was erg beschadigd. Nu gaan ze procedeeren. s Zeldzaam jubilé. Gisteren is er te Gouda, naar het „Dbl. v. G." meldt, een zeldzaam jubi leum gevierd. Mejuffrouw Christina Sluiter, geboren 6 October 1828, mocht n.l. den dag herdenken, waarop zij vóór 70 jaar, als 8-jarig meisje, bij wijlen den heer H. van Rijst, pijpen- fabrikant te Gouda, in huis kwam. Zij werd er spoedig kind-in-huis, vooral ook, omdat zij in alle opzichten zoo uitstekend voor haar werk was. Toen de dochter van den heer H. van Rijst in 't huwelijk trad met den heer A. J. van Velzen, en deze de zaken van zijn schoonvader verder voortzette, ging ook mejuffrouw Sluiter in zijn dienst over, zoodat zij nu, 70 lange jaren achtereen, om zoo te zeggen, bij ééne familie werkzaam is geweest. Een hond in de schaapskooi. In den nacht van Vrijdag op Zater dag 1.1. is bij een landbouwer te Ho- nesch, bij Haaksbergen, een hond in gebroken in een planken schaapschot waar een veertig schapen waren op- gestald. Niet minder dan 18 schapen werden des ochtends dood gevonden, terwijl nog eenige dieren met gebroken been en beetwonden moesten worden afge maakt. De schade voor den landbouwer be draagt meer dan f300. Gevonden Voorwerpen. Onder de gevonden voorwerpen, die aan het politiebureau te Enschede werden bezorgd, bevond zich een levende koe. Ze werd door een jon gen gebracht, die het dier in de Belstraat had opgevangen. Het ge vonden „voorwerp" werd bij een stalhouder onder dak gebracht. Te Bennebroek is op den openba ren weg aangetroffen envoorloopig op „Rusthof" ondergebracht, een onbeheerd en onbekend paard, een vosbles met drie witte voeten. Moord te 's Gravenhage. Te Harderwijk heeft een groepje jongedames en heeren, die onlangs op den Koninginnedag, als Zigeuners verkleed, deel uitmaakten van den aldaar gehouden optocht, nog eens een rondgang gemaakt door de stad, thans met het lofwaardig doel eene collecte te houden voor de weduwe te 'sGravenhage, wier man vermoord werd. De opbrengst hunner inzameling bedroeg ruim zeventig gulden. Ontsporing. Van den laatsten trein van Rotter dam nabij Den Briel is de locomotief en postwagens van de tram ontspoord. Gelukkig was het nabij de halte Brielle, zoodat de trein weinig vaart had en spoedig kon stoppen. De passagiers zijn per rijtuig naar Oostvoorne ver voerd. Men is den geheelen nacht bezig geweest de wagens in de rails te brengen, zoodat de baan voor trein 6.20 van Oostvoorne weer vrij was. Alleen de postwagen is beschadigd. Rijwiel-ongeval. Men schrijft uit Amersfoort aan het Hbld. Vrijdagnacht goed half één kwamen in een café eenige jongelui te spreken over den tijd waarin men uit Amers foort te Baarn kon zijn een geoefend fietser rijdt er drie kwartier over. Eén kon 't wel in een kwartier. Kan niet. Kan best. Kan niet. Ik lever 't. Ja, jij. Dan zal 't je laten zien. Een motorfiets werd ter beschik king gesteld en voort ging 't in ra zende vaart; men spreekt van 80 kilometer. De kantoorbediende Okhuizen, die zelf pas een vier maanden wielrijdt, zou den gevaarlijken tocht meedoen. Er moest toch iemand zijn die con troleerde. En hij reed mee, nu eens aan een touw, dan weer steunend op den schouder van den motor-berijder. Baarn werd zonder ongeval bereikt den avond te voren, toen de boe renwagens naar de markt te Amers foort gingen, zou dat niet zijn gebeurd en aanstonds bij 't begin der ge meente gekeerd. De terugreis zou niet zonder onge val afloopen. Bij den spoorwegovergang van den Soestervveg bij de Japansche boschjes vlak bij het waarschuwingsbord van den A. N. W. B. tegen de zoo gevaarlijke kromming werd de draai niet goed genomen en vloog O. in volle vaart met het hoofd tegen een boom. In deerniswaardigen toestand werd hij opgenomen en vervoerd naar het gemeente-ziekenhuis te Amersfoort, waar onder meer schedelbreuk werd geconstateerd. Ook gaf de ongelukkige eenige malen bloed op en was hij tot Zondagmiddag buiten kennis. Zijn toestand is hoogst zorgelijk, doch wellicht brengt de jonge man door zijn sterk gestel er nog het le ven af. Slachhtoffer van den drank Men schrijft uit Geldrop dd. 8 September aan de Prov. Noordbr. en 's Hertogenbossche Courant J. v. d. L. alhier, die verleden Zaterdagavond op Klein-Baakhuizen door den laatsten tram, die van Helmond kwam, werd aangereden en met een gebroken been ter ver pleging in het R. K. gasthuis alhier werd opgenomen, is gisteren-nacht ten gevolge van zijne bekomen kneuzingen overleden, v. d L. die erg aan den sterken drank verslaafd was en, naar verluidt, dien avond weer te veel aan Bacchus had ge offerd, is dus het slachtoffer gewor den van zijne ellendige drankzucht. Een treurig voorbeeld te meer', wat de gevolgen zijn van drank misbruik. Tram en begrafenisstoet. Naar aanleiding van de aanrijding te 's Gravenhage van een lijkwagen door, een electrische tram op den Scheveningschen weg nabij de Kerk hoflaan, heeft de politie een onder zoek ingesteld, waarbij de wagenbe stuurder heeft verklaard, dat de elec trische rem weigerde, op het oogenblik dat hij voor den begrafenisstoet wilde stoppen. Treurig. Te Ilpendam (N. H.) is tegen een bruid en bruidegom proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronken schap. Branden. Gistermiddag kort voor half drie ontstond te Amsterdam brand op den zolder van een in aanbouw zijnd perceel te midden van het groote blok huizen dat op de nieuwe Prinsengracht nabij de Weesperstraat wordt gebouwd. In het nieuwe houtwerk en de mastik- dakbedekking vond het vuur over vloedig voedsel, zoodat twee zolders en dakkappen uitbrandden. Verderen voortgang van het vuur wist de brand weer met een stoomspuit en vier vechtkranen te stuiten. Het verbrande was, naar men mededeelde, verzekerd. Bij een brand, die te Heihoven (L.) bij den landbouwer F. woedde, is het woonhuis met schuur en stallingen, zoomede een groot gedeelte der meu belen en landbouwartikelen, al het hooi en de ingeschuurde oogst een prooi der vlammen geworden. Oor zaak onbekend. Alles was tegen brand schade verzekerd. Zondagavond 10 uur is de woning van den lieer W. J. Wesselink aan den Arnhemschen straatweg te Apel doorn totaal uitgebrand. De brand, ontstaan in den schoorsteen, was door den bewoner, tevens eigenaar, naar hij meende, volkomen gebluscht, maar terwijl hij met de zijnen zich gereed maakte naar bed te gaan, kwam hij tot de ontdekking, dat de zolder, met hooi en stroo beladen, in brand stond. De geheele inboedel kwam in de vlammen om. Een zieke, oude moeder werd met moeite onder dak gebracht. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Drachten zijn drie arbeiders woningen en een timmerwinkel uit gebrand. Ongelukken. Een driejarig jongentje en een vijf-' jarig meisje, broer en zuster, speelden gistermiddag nabij den vijver in het Oosterpark te Amsterdam, toen plotse ling beiden te water geraakten. liet meisje werd spoedig door eenige omstanders gered, waarna men haar naar het „Onze Lieve Vrouwe Gasthuis",^bracht, waar zij ter verple ging werd opgenomen. De jongen, een zoon van liet echt paar Zoet, wonende in de Wagenaar- straat, verdronk. Een kwartier na het ongeval werd liet lijk door de politie opgedregd. Te Holwerde is de 77-jarige M. Wiersema onder een zwaar beladen korenwagen geraakt en zoodanig ver wond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Op het kruispunt Rijnstraat en Bezuidenhout te 's Gravenhage is een tot dusver onbekend gebleven man van ongeveer 70 jaren door de Staats spoorstoomtram overreden. Tijdens zijn overbrenging naar het Gemeenteziekenhuis is de man over leden. Het lij k is vervolgens door dé politie naar de Algemeene Begraafplaats over gebracht. Uit het Amsterdamsche politierap port blijkt dat Zondagavond een vrouw op de Nassaukade aldaar door een automobiel is aangereden, waardoor zij ernstig gekneusd in het Wilhel- minagasthuis moest worden opge nomen. Aan den Soesterstraatweg vond men des nachts den 23-jarigen kan toorbediende O. kermend op den grond liggen. Hij was in het donker met zijn motorfiets tegen een boom gere den. Een oogenblikkelijk ontboden geneesheer constateerde schedelbreuk, terwijl den gewonde ook glas van zijn gebroken stofbril in het oog was gedrongen. Men vervoerde hem naar het zieken huis, waar hij thans verpleegd wordt. Hoewel op het oogenblik niet levens gevaarlijk, is zijn toestand toch ernstig. De 18-jarige kweekeling J. A. B., gewoond hebbende te Oud-Beierland, die het ongeluk had aan de tramhalte Crooswijk door een tram te worden aangereden en daardoor zwaar licha melijk letsel kreeg, is in het zieken huis te Rotterdam aan de bekomen kwetsuren overleden. Zondagavond is te Tilburg in een put nabij hare woning gevonden het lijk van de 19-jarige dochter der wed. v. L., in de van Doorenstraat, aldaar. Gistermiddag 1 uur sprong te 's Gravenhage een conducteur van den tram op de Badhuiskade mis en geraakte met een zijner beenen onder den baanschuiver. Hij kreeg aan dit been een verwonding en werd ten huize van dr. A. de Niet verbonden en daarna per raderbaar naar zijn woning gebracht. Van beide kinderen, die bij den brand te Austerlitz op Zaterdag j.l. brand wonden kregen, is er één. bezweken. In het volkslogement „De Drie Kronen" aan den Bosschen Weg te Tilburg ging Vrijdag een logé ten 11 uur zich ter ruste begeven. Den volgenden morgen vroeg vond men hem verdronken in den welput achter het huis; waarschijnlijk heeft hij zich 's nachts willen laven en daarbij een ongeluk gehadde man kwam uit Grave en was rondrei zend koopman. Burg. en Weth. stellen aan den Raad voor: I. De kosten van den aankoop én van het ophoogen van het met het oog op den bouw van het open baar slachthuis gekochte terrein, zijnde met de rente respectievelijk f 37,212.^75 en f21,113.64 en alzoo tè zanp'ff-f 583261.1r>, af te voeren van mrüfèi 11 leg rek eni ng van het open haar slachthuis, II.'Voor den bouw van het open baar slachthuis alsnog beschikbaar te stellen een bedrag van f23,205. behoudens naderefinanciëele regeling betaalbaar op den post volgnum mer 225 der begrooting, dienst 1906. Burg. en Weth. stellen aan den Raad voor Behoudens goedkeuring van Ge deputeerde Staten der provincie aan de vereeniging „Maatschappij tot ver betering der huisvesting van min vermogenden te Haarlem," ter ge- moetkoming in de door haar ten behoeve van de volkshuisvesting aan te wenden kosten, een voor schot te verleenen van f50.000. Vacature Gemeenteraad. Naar we tot ons leedwezen verne men heeft de heer J. J. Beijnes, die tijdens zijne afwezigheid fin Jret buiten land met bijrfa algemeene stemmen door onzeR. Kath.-Kiesvereeniging tot candidaat voor den gemeenteraad(vaca- ture district I) werd geproclameerd, deze candidatuur van de hand gewezen. Onze R. IC. Kiesvereeniging verga dert nu morgenavond opnieuw in het gebouw St. Bavo tot het stellen van een candidaat. In het gebouw „Sint-Bavo" ver gaderde gisteravond de afdeeling Haarlem, onder patronaat van den II. Leonardus, van het Ivruisver- bond. De zaal was door de goede zor gen van den beer Vollaers toepas selijk met teksten en zinnebeeldige voorstellingen versierd. De notulen van de vorige verga dering werden gelezen en'goedge keurd. De vergadering droeg een huishoudelijk karakter. Bij monde van den heer Lohmeijer werd de hr. Gonnet gelukgewenscht met zijne benoeming tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw de hr. Lohmeyer liet daar bij vooral uitkomen, hoejUij deze onderscheiding de Regeering ge toond had boven partijen te staan. De heer Gonnet dankte spr. in gevoelige bewoordingen. Circa half elf werd de vergadering met gebed gesloten. Centrale tuberculose-raad. Door dr. L. C. Kersbergen alhier zijn aan de verschillende vereeni gingen ter bestrijding der tubercu lose uitnoodigingen verzonden tot een vergadering te Utrecht teneinde zijn voorstellen aan te hooren en met hem overleg te plegen omtrent de stichting van een centralen raad van vereenigingen tot bestrijding der tuberculose, die ten doel heeft het bevorderen van nauwer aan eensluiting der plaatselijke vereeni gingen, om door eenheid van op treden en onderling overleg aan de bestrijding meer kracht bij te zet ten. Door de Nederlandsche Stenografen- Vereeniging „Stolze-Wéry" gevestigd te 's- Gravenhage is het diploma A voor de zuivere toepassing van het correspondentie-schrift en vertrouwd heid met het systeem „Stolze Wéry" toegekend aan onzen stadgenoot den heer A. van den Bosch. HEEMSTEDE. In onze afdeeling van den N. R. K, Volksbond sprak gisterenavond de WeLEerw. Heei O. van Tongeren, een zoon van onze parochie. De zaal was met bloemen en planten versierd. ZEerw. schetste de „volkswelvaart, op neutralen en katholieken grond slag" toonde aan, hoe de hedendaag- sche arbeidswetten, vooral die van Engeland, in strijd zijn met deze welvaart, hoe de volkswelvaart on dermijnd wordt door den handel. De groote sociale vraag is, hoe kan ik goedkoop koopen en duur van de hand doen, zoodat het geld naar ééne zijde wordt opgestapeld. Overal weer klinkt in onze dagen: „zoek eerst de goederen dezer aarde en het overige zal z'n weg wel vinden." Willen wij, zeide Spr., de volkswelvaart en het familieleven bevorderen, dan moeten wij onzen steun zoeken in de wet van God, immers deze zegt: „bemint uw naaste gelijk u zeiven". Luid applaus viel den Eerw. spre ker ten deel. De voorzitter dankte den gewijden Spr. voor zijn leerrijke lezing, waarna de Heer Van der Vaart, uit Haarlem, nog eens in gloedvolle woorden her innerde aan den dag, dat onze dorps genoot de WelEerw. Spr. zijn eerste H. Mis voor ons heeft opgedragen. Na het zingen van een bondslied en Wien Neerlandsch Bloed werd de vergadering gesloten. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. In deze gemeen te met een bevolking van ongeveer 3500 zielen, is in de maanden Juli en Augustus geen enkel sterfgeval voorgekomen. VELSEN. Met den bouw der tuchtschool wordt deze week een aanvang gemaakt. IJMUIDEN. De heer J. Groen, vice-consul van België alhier, heeft op verzoek eervol ontslag als zoo danig bekomen. BEVERWIJK. Ingevolge besluit van den Gemeenteraad zullen voor taan bij het ontstaan van brand al leen de klokken geluid en de signaalhoorns geblazen worden. De brandweerplichtigen worden daardoor geacht met het uitbreken van brand bekend te zijn. HAARLEMMERMEER. Te Oude Wetering is het uitgestelde Konin- ginnefeest besloten met eene uitste kend gedaagde gondelvaart met versierde en verlichte rijwielen in bootjes geplaatst, wijl deze plaats door het vele water daarvoor uitne mend geschikt is. Een menigte feestvierenden was tot laat in den nacht op de been. PURMEREND. De vooruitzichten voor den aanleg eener tramlijn HoornBerkhoutPurmerend zijn niet zoo hoopvol als in den aanvang werd gedacht. De aan het comité door de Twee de Noord-Hollandsche Tramweg- Maatschappij toegezonden bereke ning van aanleg- en exploitatiekos ten wijst een groot jaarlijkscli tekort aan. ZAANDAM. *De R. K. en anti revolutionairen stelden tot candidaat voor den gemeenteraad in district III den heer F. H. L. H. van Pelt (R. K.). Zouavenmeeting. Zondag hield de Nederlandsche Zouavenbond te Nijmegen in De Vereeniging zijn 14de jaarlijksche algemeene protestvergadering, tegen de inneming van Rome op 20 Sep tember 1870. Om halfzeven 's ochtends werd in de kerk van den H. Augustinus een H. Mis opgedragen,waaronder generale H. Communie voor de overleden zouaven. Om halfelf wer den de deelnemers in De Vereeni ging verwelkomd door de afdeeling Nijmegen, wier voorzitter hen toe sprak. Om halftwaalf ging het in optocht naar de kerk van den H. Dominicus. In den stoet, aan welks hoofd eenige zouaven in uniform met Pauselijke vlag, waren tal vau afdeelingen met banieren en, in rij tuigen, mgr. Paaps, eere-kamerlieer van Z. H. den Paus, pastoor-deken te Lubbeek (België), oud-officieren, leden van het eere-comité, enz. De H. Mis werd opgedragen door mgr. Paaps, onder welke plechtig heid een gewapend peleton zouaven onder bevel van een oud-onderoffi cier, de militaire honneurs bewees. Een predicatie werd gehouden door den bondsadviseur den Hoog- Eerw. Heer mgr. Kanunnik Jan- s en, geheim kamerheer van Z. H. dea Paus, pastoor te Amsterdam. Vervolgens trok de stoet, nu be geleid door het muziekkorps der St. Jozefsgezellenvereeniging, langs een omweg naar de vergaderplaats, waar de ZeerEerw. Heer kapelaan pp j. M. Donders, uit Boxtel, een protestrede hield. De vergadering Werd opgeluisterd door zang en muziek. Generaal baron de Cliarette, die den vorige protestverga'deringen leidde, en ook nu zou komen, had bericht, dat hij verhinderd was. Het Piusgenootschap te Antwer pen had een afgevaardigde gezonden. De Hoog Eerw. Pater F. J. P. G. van Etten, provinciaal van de Orde der Eerw.Paters Augustijnen, te Utrecht, heeft zij" gouden Priesterfeest onder talrijke blijken van belangstelling her dacht. Te Lourdes is een juffrouw uit Et terbeek (België) die sedert 12 jaar ziek was en niet meer kon loopen, plotse ling genezen. sje Jfc j|e jjc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2