Donderdag 13 Sept. 1906. No. 6398. 31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. De familie Fromentier. BERICHT. 1.20 ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per po Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. -en. „LP5 BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel, No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zich te gen I OCTOBER a.s. oponsBLAD abonneenen,ontvangen de tot dan verschijnende nontmers GRATIS. FRANKRIJK. De soldaten naar het hart van oud minister André en van den roemruch- ten generaal Bazaine-Heyten, die als hoogste deugd vaneen krijgsman aan duidde, dat hij een „goed kiezer" bleek te zijn, dat soort soldaten groeit krachtig aan in het Fransche Leger. Ook het volgende bewijst het weer op allertreurigste wijze: Te Bourg-de-Péage nabij Romans hielden 500 reservisten van het 75e infanterieregiment, die op grond van een besluit van den minister van oor log acht dagen eerder naar huis meen den te mogen terugkeeren, in weer wil van het verbod der autoriteiten, op straat een betooging. Daarna trok- ken zij, begeleid door talrijke burgers en onder het aanheffen van de Inter nationale en anti-militaristische kre ten, door de stad en mishandelden twee onderofficieren, die de belhamels naar hun naam gevraagd hadden. Een groote politie-macht moest op de been gebracht, om de rust te herstellen. Te Brioude eischten 400 reservisten van het 31e regiment infanterie per spoor naar St. Etienne te worden te ruggebracht. Dit werd hun geweigerd, Waarna ze zich telegrafisch tot den minister van oorlog en tot hun corps commandant wendden. Toen zij geen antwoord kregen trokken zij onder liet zingen van de „Internationale" en het uiten van anti-militaristische kreten in optocht door de stad. Dat zijn de aanstaande landsverde digers, de handhavers van het Gezag, als straks de revolutie uitbreekt ENGELAND. Het vreedzame Engeland, dat vol strekt niet den oorlog verlangt, wijl de tijden daarvoor nog niet rijp zjjUj heeft thans een gewichtigen stap gedaan in militaristische richting. Wat tot heden niet bestond: een generale staf voor het leger, belast met de al gemeens leiding en de zorg voor de bestudeering en de toepassing der mi litaire wetenschap, wordt nu in het leven groepen. Hoe noodig het aan vullen dezer leemte was, bleek reeds meermalen. Zullen de voorspellingen „Even zeker als het vleesch en het bloed gevormd worden door het stof- lijk brood, worden in onzen jtijd ver stand en hart gevormd door de dag bladpers." Ernest Hello.) van hen, die verwachten, dat Frank rijk en Engeland binnen afzienbaren tijd samen tegen Duitschland zullen staan, inderdaad verwezenlijkt worden DUITSCHLAND. De doktérs van prins Albert van Pruisen hebben het volgende bericht doen aanplakkenZ. K. H. heeft een slechten nacht gehad. Het be wustzijn is iets meer verhelderd, maai de hartziekte die zich voor heeft ge daan en de onmogelijkheid om slijm op te geven, boezemen ernstige be zorgdheid in. - Uit Berlijn wordt aan de Daily Expressgeschreven, dat te Breslau drie beruchte vreemde anarchisten gevat zijn, die het op het leven van den Keizer gemunt hadden. Er waren meer dan twaalf politieagenten noodig om baas over hen te worden. De voor naamste hunner was zekere Maccini, die twee jaar geleden uit Italië ver bannen is en in Polen mee heeft ge daan aan terroristische aanslagen. j|c RUSLAND. In het Tsarenrijk blijft het koekoek één zang. Gevechten en wat daarbij komt. Te Siedlce zijn nieuwe onge regeldheden voorgekomen. Dinsdag middag werd een der gedoode solda ten met militaire eer begraven. Tege lijkertijd begroeven de joden eenige hunner dooden. Toen nu van het naburige kerkhof de salvo's van het militaire eerbewijs klonken, ontstond onder de joden een paniek. Van zijn kant meende daarop het garnizoen, dat de revolutionairen een nieuwen aanval begonnende soldaten schoten daarom weer en dwongen de weinige winkeliers, die hun winkels weer ge opend hadden, die opnieuw te sluiten. Een Poolsche vrouw werd gedood. In het Joodsche ziekenhuis was plaats te weinig. In lokalen die voor tien zieken bestemd zijn, moeten er 70 opgenomen worden. Inslaande kogels doodden een twin tigjarige verpleegster en den portier en verwoedden twee zieken. De Petersburgsche bladen schrijven, dat generaal Trepof vervangen zal worden door generaal Orlöf, die het bevel heeft gevoerd over de expeditie die naar de Oostzee-provincies is ge zonden om de opstandelingen te straf fen. Het liberale blad Oio (de vroegere Roessmag niet meer verschijnen om dat het Zondag een artikel heeft bevat, waarin het Engelsche adres aan de laatste Doema in weiwillenden zin werd besproken. De Russische regee- ring oordeelde, dat dergelijke bespre kingen gevaarlijk zijn voor de openbare orde. Den llden dezer is Zenaïde Kono- liannikow, de moordenares van gene raal Minn m de gevangenis van Schlusselburg ter dood gebracht. Te voren had zij met hare zuster een onderhoud gehad, dat een kwartier duurde en gevoerd werd door de tra lies der gevangenis. Alleen het gelaat der'veroordeelde was zichtbaar en een omcier, die als getuige bij het gesprek tegenwoordig moest zijn, weigerde het verzoek toe te staan, hem door de zuster der veroordeelde gedaan, om haar eene roos ter hand te stellen. Zenaïde verklaarde, dat zij gelukkig was te sterven, wijl haar dood krach tig de revolutionaire beweging voort helpen zou. Hare laatste woorden zouden zijn: „Leve de sociale omwenteling!" AMERIKA. De Cubaansche opstand. De Vereenigde Staten zijn wakker geschrokken uit hun hazeslaapje. Eene buitengewone bedrijvigheid valt op te merken, zoowel aan Buitenland- scheZaken als aan Oorlog en Marine, en president Roosevelt is daarbij de ziel van alles. Officiëel luidt het, dat de Vereenig de Staten zich ten opzichte der Cu baansche aangelegenheden zeer voor zichtig gedragen zullen en eerst dan tusschenbeide zullen komen, wanneer de opstand zich nog verder mocht uitbreiden. De New-Yorksche bladen verzeke ren, dat de regeering den kruiser „Des Moines" heeft opgedragen zich naar Key West in Florida te begeven, vanwaar dit vaartuig snel te Havana zou kunnen komen om er de belan gen der Amerikanen te beschermen, zoodra dit noodig mocht blijken. Dit zou het gevolg zijn van klachten over de gevaren die voor de Amerikaansche belangen in den Cubaanschen opstand gelegen zijn. Men ziet het: de oude methode. Verder heet het, dat de Ameri kaansche regeering de gegronde vrees koestert, of president Palma wel de man zal blijken, om den opstand te dempen. Het gerucht loopt, dat de revolu- tionnaire strijdmachten spoediger op rukken naar de hoofdstad dan de oorspronkelijke berichten uit Cuba lieten verwachten. Hoe dit zij, het feit, dat de Vereenigde Staten een kruiser in de buurt der Cubaansche wateren hebben meenen te moeten brengen bewijst wel, dat de regeering meent, dat de toestand op Cuba een ernstigen keer neemt. Volgens een bericht uit Norfolk is de „Des Moines" reeds vertrokken om eenige expedities op te zoeken die naar Cuba vertrokken zijn om wape nen aan de opstandelingen te leveren. Wij zien in dit alles de voorbereiding tot eene gewapende tussehenkomst, welke de Vereenigde Staten brengen zal, waar zij wezen willen: de annex atie. ITALIË. De Croaten maken het den Ita lianen in Oostenrijk zeer lastig. Tel kens verneemt men van aanvallen en mishandelingen, van roof en plundering en brandstichting. Te Borgo Frigno werd een wijn gaard in brand gestokente Spalato wierpen de Croaten al de ruiten in van de „Lega Nazionali", te Bor- grerizmo dwongen zij de Italianen, om uit te roepen: „Leve de Croaten!" Zooals natuurlijk is, kiest men in Italië de partij van de verdrukte en vervolgde landgenooten. De kranten bevatten heftige artikelen bij de regeering zijn reeds twee interpellaties ingekomen. Generaal Ricciotti Garribaldi vooral uit zich op de heftigste wijze tegen de Oostenrijkers en in het algemeen tegen de Duit- schers, die hij heel lieflijk „Suine", varkenstuig, scheldt. Bo vendien richt hij een oproep tot het jonge Italië, om de Oostenrij kers in hun land met dezelfde munt te betalen. De verhouding is dus niet bij zonder aangenaam tusschen beide buren en bondgenooten. SPANJE. De liberale organen te Madrid, vooral de meer radicale Heraldo spo ren minister Romanonès aan, om krachtig voort te gaan met zijne anti-clericale maatregelen; zij acht het eene eerezaak het program af to werken, ook al zou net ontslag van het ministerie het noodzakelijk einde worden. In de meer gematigde Impercial luidt hetDurft de Regeering met haar anti-clericaal program bij de Cortes aankomen Zal het parle ment het aannemen Zal de koning er daarna zijn zegel aan hechten? De Gorreo, eveneens liberaal blad, heeft minder moed op den goeden afloop der anticlericale beweging, terwijl de Impartial zich uit Rome laat schrijven: Het Vaticaan weet zeer goed, lioe zwak en wankel het Kabinet staat en laat alles rusten, tot het Mini sterie zich zelf den doodsteek toe brengt." Het eind der verwikkelingen is dus nog niet te zien. Hofberichten. II. M. de Koningin-Moeder heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Rembrandt-tentoonstelling te Lei den. Hoewel het bezoek een strikt of ficieus karakter droeg, was er toch veel publiek aanwezig bij de aan komst van den trein om 2.26. II. M. werd door den Burgemees ter, Mr. N. de Ridder, als eere-voor- zittèr van het Rembrandt-comité, ontvangen. Zij begaf zich eerst naai de Lakenhal, alwaar Dr. Overvoer de H. M. ontving en Dr. Bredius Haar bij het bezichtigen van de schilderijen vergezelde. Daarna werd een bezoek gebracht aan de tentoon stelling in het Academiegebouw, al waar H. M. door Dr. Dyserinck werd rondgeleid. Met den trein van 4-33 vertrok H. M. weder. Op uitdrukkelijk verlangen van II. M. was de tentoonstelling voor het gewone bezoek niet gesloten. Het regiment grenadiers en jagers, dat oefeningen houdt in het kamp te Zeist, defileerde gisterochtend om 10 ure voorbij het paleis van H. M. de Koningin-Moeder te Soest- dijk. H. M. begaf zich, met gevolg, op liet bordes. Kolonel baron van Voorst tot Voorst, commandant van het regiment, plaatste zich ter lin kerzijde van H. M., terwijl de troe pen voorbijtrokken onder de tonen van den defileermarsch der Konink lijke Militaire Kapel welke zich tegenover de plaats waar de Vor stin stond, had opgesteld. Toen de jager bataljons voorbijtrokken, nam de muziek van dat corps de plaats van de Koninklijke Militaire Kapel in. Daarna marcheerde het regi ment door de bosschen naar het kamp terug. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten- Generaal zal haar eerste vergadering in het aanstaande zittingjaar houden Dinsdag 18 September des namid dags 3i/2 uur. Tweede Kamer. De eerste vergadering van de Tweede Kamer zal gehouden worden a.s. Dinsdag, den lSen September, te 3 uur. Alsdan zal de Staatsbegrooting voor 1907 worden aangeboden. Daarna zal worden opgemaakt de nominatie voor het voorzitterschap, terwijl ten slotte de afdeelingen zul len worden getrokken. De tijdelijke voorzitter is voorne mens aan de Dinsdag te benoemen centrale afdeeling voor te stellen, op Woensdag 19 September, te 11 uur, een aanvang te maken met het onderzoek van de Indische Begroo ting voor 1907 en de daarmede ver band houdende ontwerpenvoorts van het wetsontwerp tot toelating van schepen onder vreemde vlag tot de kustvaart van en op de havens Stagen en Sabang, en eindelijk voor de begrootingen van Suriname en Curacao voor 1907. Wedstrijden in openluchtspelen. Op verzoek van een commissie van officieren, welke zich gevormd heeft tot het organiseeren van wed strijden in openluchtspelen, heeft de minister van oorlog zijn goed keuring gehecht aan het voorne men tot het dit jaar te Breda doen houden van dergelijke wedstrijden voor personeel van land- en zee macht en van de koloniale reserve. In aanmerking nemende, dat het beoefenen van openluchtspelen, als hierbedoeld, vooral voor den mili tair in velerlei opzicht nuttig is te achten, wensclit de minister dit voor nemen te steunen en heeft hij be paald, dat de wedstrijden zullen worden gehouden op 2, 3 en 4 Oc tober. Elk korps of korpsgedeelte, het welk afzonderlijk garnizoen houdt, kan zich doen vertegenwoordigen door hoogstens 15 deelnemers (on derofficieren, korporaals en soldaten) waarvan minstens twee derde mi liciens [moeten zijn. Voor zooveel zich onder de miliciens z. g. vier- maanders bevinden, kunnen dezen vrijwillig onder de wapenen blijven tot en met den dag van de terug reis naar hun korps. Indien militaire sport- (gymnas tiek-) vereenigingen aan de wed strijden wenschen deel te nemen, kunnen ook deze zich doen verte genwoordigen. Aan de deelnemers van bedoelde vereenigingen kan verlof worden verleend met behoud van soldij. Aan de commandeerende officie ren der corpsen en chefs van in richtingen van het leger is dooi den minister verzocht, aan de com missie voornoemd, zooveel mogelijk medewerking te verleenen. Vrede-tentoonstelling. De heer A. ten Bosch, secretaris generaal der Internationale Vereeni- ging Vredetentoonstelling, is giste ren naar Milaan vertrokken ter bijwoning van het 15de internatio nale vredescongres. Het ligt in zijn bedoeling de hulp van het congres in te roepen, om de inwijding van het Vredes paleis tot een luisterrijke interna tionale gebeurtenis te maken. Een tentoonstellingsschip. Er is een plan ontworpen om bij de 300-jarige herdenking van den geboortedag van Michiel Adriaans- zn. de Ruyter, op 24 Maart 1907, te Amsterdam een Schip van stapel te laten loopen, dat naar bouw en inrichting een getrouwe navolging zal zijn van De Ruyter's beroemde admiraalschip De zeven Provinciën. Het schip zal inwendig in 17de- eeuwsclien stijl worden ingericht de hoofdruimte zal echter benut worden, om er kunsttentoonstellin gen te houden, terwijl de ontwer pers verder op verschillende aan trekkelijkheden bedacht zijn. Dit tentoonstellingsschip, dat aan geen vaste plaats gebonden is, zal alle groote havenplaatsen van oude en nieuwe wereld aandoen. Tegen de Pandjeshuizen. Op de protestmeeting tegen de pandjeshuizen, den 17en September a.s. te 's-Gravenhage te houden, in het feestlokaal Willemstraat, zal aan de aldaar aanwezigen het volgende worden voorgesteld: Motie. De vergadering, zich ver- FEUILLETON. 14. Het is belachelijk om het te zeggen, antwoordde zij. Ik heb dien heer nauwelijks gezien. Al dien tijd keek ik naar zijn das. Zoo'n mooie blauwe das met grijze stippels. Nooit heb ik eene kleur van zijde gezien, die mij zoo goed beviel. O, zoo'n japon zou ik willen hebben Terwijl zij aan deze ideale japon dacht, glimlachte zij, en daar Luc, die geheel gerustgesteld was, het gesprek niet verder voortzette, begon zij onder het loopen een liedje te neuriën. In hare verbeelding werd de japon gekocht, geknipt, genaaid, aangepast en stond haar beeldig mooi. Langzamerhand veranderde dit neu riën in zingen. Zij had een schoone, frissche, hel dere stem en zij zong dikwijls en beter, naarmate zij tevredener Was Het huis binnengaande maakte zij een triller als een nachtegaal, en toen zij de trap opging naar hare kamer, die op de eerste verdieping gelegen was, ging dit vroolijk gezang methaar mee door het oude huis in de duis ternis, die reeds ingevallen was. Luc, die op zijn beurt naar binnen ging, bleef staan, om naar haar te luisteren. Hij mocht zoo graag deze vroolijkheid van Aliette hooren, die hem opwekte, verwarmde, verjongde, en als hij zoo stil aan den voet van de trap naar haar luisterde, voelde hij zijn hart ruimer, het gewicht, dat hem neerdrukte, lichter worden. Eensklaps kwam een zwarte gestalte uit een donkeren hoek, waar hij haar niet verwachtte. Het was Florine. Zij naderde hem en zeide met hare neus stem Dat gaat met tranen in de oogen de deur uit en komt zingende thuis. Wat moet dat beteekenen, mijnheer Luc Hij wist niet, wat te antwoorden. Deze tegenstelling was hem nog niet opgevallen. Arm, klein hersenloos ding, ver volgde de oude vrouw, elke kleinig heid brengt haar van streek. Hoe dom, dom, dom Na dit woord, dat heel hare wijs heid omvatte, deed Florine eenige stappen, dan, zich omkeerende, sprak zij deze orakeltaal: Gij zult zien, dat zij net wordt Ms hare moeder, en was dan in de beuken verdwenen. Luc bleef bewegenloos staan, alsof em een steek recht in het hart was gebracht. Een verlammende angst ÏL fP hem aan, waarin liet droevig voor -1 en b bittere heden weer ai ,5in geest verrees, voel" ®en onbeschrijflijk pijnlijk ge- van tv. "ij weer de grove gestalte verder evr°uw Maloutre en veel, veel rmo- den achtergrond verscheen dat zijtje®1, h,eeldj'he* treu.riSe beeld> Wl pek o v., T gd gebroken had, eene terde vrouw ,bloed bedekte, verpiet ert omrei 1 Ui °P baar doodsbed als slachtoffer van eo„ Deze uwen hadden de eene, door den afkeer dien zij hem inboe zemde, de andere door den schrik, die haar aanblik'hem veroorzaakte, van hem gemaakt, wat hij was, een man, die versmaadde en versmaad werd, die in de liefde slechts een schande lijk comediespel had willen zien of een gevaarlijk waagstuk, die ze daarom gevreesd had, die haar ontvlucht was, die zelfs angst gevoelde om haar naam uit te spreken. Daar boven zette Aliette haar ge zang voort. Luc hief in de scheme ring de handen ten hemel en met alle kracht zijner ziel riep hij uit: Haar ten minste zal ik voor on heil weten te bewaren. IV. Den volgenden dag zong Aliette nog, en zij bracht geen bezoek aan me vrouw Maloutre, twee dingen, die Luc genoëgen deden. Den volgenden dag ook verkocht mijnheer Fromentier aan den vreemdeling een veld metLucer- ner klaver, die slecht stond, voor eene vrij hooge som en a contant. Hierover was hij niet weinig voldaan en hij dacht er over na, welk gebruik hij het best van deze winst kon maken, en daar hij een nieuw werkpaard noodig had, kreeg Luc van mijnheer Fromen tier de opdracht er een te gaan koo- pen te Chateau-Chinon, waar juist de Pinkstermarkt gehouden werd. De reis naar Chiteau-Chinon was niet zoo gemakkelijk, als men wel dacht. De spoorweg liep wel op korten af stand langs de boerderij heen. Van het terras af kon men de locomotief in een wolk van rook zien voortsnel len; men kon de personen- en goede renwagens zelfs tellen, dat was zelfs eiken dag een der voornaamste aflei dingen, maar om de naastbij zijnde halte te bereiken had men met de treurige equipage van mijnheer Fro mentier, langs heuvels en door dalen, over hobbelige, steenachtige of mod derige wegen twee of drie uur werk. Bovendien was het een gevaarlijke tocht ook. De reis verder per spoor was kort, daar men echter om te Chateau-Chinon te komen nog moest overstappen en de treinen niet aan sloten, kon men, des morgens in alle vroegte van de boerderij vertrekkende, eerst 's avonds laat terug zijn. Deze reis was dan ook voor den ouden Fro mentier, hoewel hij het niet wilde weten, al te vermoeiend en daarom belastte hij er zijn zoon mee, wanneer hij zaken had, die deze volgens zijne meening ook wel af kon. Luc, die bij het paardenvolk ge diend had, was een goed paardenken ner en zijne meerdere ondervinding woog ruimschoots op tegen de behen digheid en sluwheid van zijn vader. Welk een paardenhandelaar zou er uit u geworden zijn, als gij maar beter wist af te dingen, zeide mijnheer Fro mentier met een diepen zucht. Den heelen avond voor het vertrek werd besteed aan ellenlange raadge vingen, zoo vervelend, dat Aliette de grootste moeite had om niet op haar stoel in slaap te vallen; dan drukte hij zijn zoon op het hart den eersten trein niet te missen en als er dan niets meer te bepraten of te raden viel, voegde hij er op treurigen toon bij En nu zal ik u geld geven. Neen, blijf maar zitten, ik zal het wel hier brengen. (Wordt vervolgd). NIEDWE HAARLEMSCHECOURANT -0**1 MAIN TIENDE if AQ1TE MA HOM AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1