Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek. zettende tegen den woeker in eiken vorm; van oordeel, dat deze in de pandjeshuizen welig tiert, roept de hulp van den wetgever in, om dien woeker te bestrijden, en mede door verbetering van de wetgeving (op de Banken van Leening) aan het euvel der pandjeshuizen een einde te maken. Voorstel. De vergadering, van oordeel, dat tot bestrijding van den woeker, ter voorlichting van het pu bliek en ter' verbetering van het cre- diet der behoeftigen, de aaneensluiting van in dit opzicht gelijkgezinden ook bij verbeterde wetgeving noodig is, spreekt den wensch uit, dat een ver- eeniging voor dat doel worde opge richt. (Vad.) Weduwen en weezen van onderofficieren. Naar het Nieuwsbl. v. h. Noor den mededeelt, is in een der af- deelingen van de onderofficieren ver eeniging „Ons belang" het plan ontstaan om uit elke afdeeling een vrouw af te vaardigen naar eene gezamenlijke audiëntie, die aan H. M. de Koningin zou aangevraagd worden, om het toekennen van pensioen aan weduwen en weezen van onderofficieren te bepleiten. De Groninger Hoogeschool. Ofschoon de colleges der andere faculteiten op tijd zullen kunnen aanvangen, zal dit niet het geval kunnen zijn met die voor de schei kunde. De teekeningen voor de noodige verbouwing in het voormalig Mili tair Hospitaal zijn nog in Den Haag. Vooral voor de inrichting van zuurkasten, enz. moet veel gedaan worden. In het afgebrande gebouw komen drie zalenéén voor de pedellen, één voor den concierge en één voor den Secretaris van Curatoren. Met de inrichting daarvan, zoomede met die van het Burgerweeshuis, is Dinsdag een begin gemaakt. Winkelsluiting. Het Comité tot verkrijging eener maatschappelijke Zondagsrust heeft een tweede propagandablad uitge geven, waarin o.a. wordt aangekon digd een openbare vergadering ter bespreking van een wettelijk slui- tingsurrr voor winkels. De vergadering is bepaald op Maandag 17 dezer. Ze wordt ge houden in het gebouw „Bellevue" te Amsterdam. Als sprekers zullen optreden de heeren A. H. J. Engels, Ds. A. S. Talma, Prof. M. W. F. Treub, leden der Tweede Kamer en W. H. Vliegen, lid van den Ge meenteraad. De Haagsche Conferentie. Aan de Temps schrijft dr. Savoire, die aan dit Fransche blad verslag heeft gedaan van de internationale conferentie over tuberculose, dat de leden zeer getroffen waren door de gastvrijheid, die zij in ons la-d hebben genoten en in niet geringer mate door de vriendelijke ontvangst, hun van wege H. M. de Koningin- Moeder te Soestdijk ten deel geval len. Hulde wordt ook gebracht aan de bemoeiingen vanhet Nederlandsch comité, met name aan de heeren jhr. De Ranitz en dr. Pijnappel, die het verblijf in Den Haag voor de leden even nuttig als aangenaam hebben weten te maken. Het Noordzeekanaal. Minister Kraus vertrok gisteren naar Velsen, om de stand van za ken, betrekkelijk den Waterstaats werken voor het Noordzeekanaal na te gaan. De Tolkwestie te Watergraafsmeer. Zooals men zich herinneren zal, is indertijd door den gemeenteraad van Watergraafsmeer een request gezonden aan H. M. de Koningin, waarin o.a. verzocht werd, de ver gunning tot het heffen van tol aan het begin van den Middenweg aldaar in te trekken voor zoover het rij wielen en motor-rijtuigen betreft. Naar wij van bevoegde vernemen, is, naar aanleiding van dit adres, door de regeering een onderzoek ingesteld, o.a. bij het hoogheemraad schap van den polder Watergraafs meer. Het hoogheemraadschap wacht af, welke de resultaten van dit on derzoek zullen zijn, alvorens een beslissing te nemen omtrent hetgeen het verder ten aanzien van de tol kwestie zal doen. Tot zoolang wordt dus van het recht tot tolheffing geen gebruik gemaakt, voor zoover het rijwielen en motor-rijtuigen be treft, m. a. w. blijft tot zoolang de tegenwoordige toestand bestendigd. Intusschen is de meening van het hoogheemraadschap, dat op ingeze tenen en ingelanden van Water graafsmeer geen verplichting rust tot tolbetaiing, ook niet voor rijwie len en motor-rijtuigen. Het plan is dan ook, om, indien eventueel weder tot tolheffing van deze laatste voer tuigen wordt overgegaan, de ingeze tenen en ingelanden van kaarten te voorzien. *- Het fabrikanten-comité wees het tweede verzoek van den Verzoenings- raad, om punt 3 van het bemidde lingsvoorstel aan te nemen, van de hand. Electr. Tram AmsterdamZaanstreek. In den Gemeenteraad van Zaan dijk kwam gisteravond het trani- vraagstuk aan de orde. Voor deze gemeente is in deze quaestie de hoofdvraag welken weg zal de tram moeten nemen, d.w.z. zal ze loopen langs den dorpsweg, den Lagedijk, of achter dezen weg langs de vaart? Ten opzichte van dit geschilpunt zijn onder de Zaandijkers twee stroo mingen. Zelfs bij de verkiezingen was het tweetal de inzet. De meer derheid van de kiezers heeft zich beide malen uitgesproken ten gunte van een route Lagedijk. Ook uit vergaderingen en uit verschillende courantenartikelen bleek de meer derheid voor een richting door het dorp te zijn. Bij de discussiën in den Raad was ook deze quaestie weer het onder werp, waarover de debatten in hoofd zaak liepen. Na een mededeeling van de inge komen stukken te dezer zake en een bespreking in geheime zitting van anderhalf uur, werden de concessie voorwaarden, behoudens enkele re stricties zonder debat of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Toen echter de vraag aan de orde kwam, welken weg zal de tram door de gemeente nemen, vroeg de wethouder J. M. Vis het woord om een pleidooi te leveren voor het Nieuwe Vaart-plan, in den geest van een vroeger door den heer mr. Elink Schuurman bij een adres aan den Raad uiteengezet plan, waarbij deze spreker in hoofd zaak het oog heeft op uitbreiding der gemeente en op een afleiding van de drukte van verkeer binnen de gemeente. Spr. stelde voor, nog niet te besluiten, doch eerst het plan- Schuurman aan een nader onder zoek te onderwerpen en tegelijk te overwegen, of een demping van de wegsloot voor eigen richting mo gelijk is. Deze denkbeelden werden uitvoe rig bestreden door den voorzitter, die een richting langs den dorps weg het meest in bet belang der gemeente achtte. Spr. gaf als zijn meening te kennen, dat de tot standkoming van den door sommi gen gewenschten weg langs de Nieuwe Vaart niet is buiten geslo ten, omdat de mogelijkheid open blijft, dat de concessionarissen later door de omstandigheden gedwongen zullen worden tot het leggen van dubbel spoor, wat dan toch langs een nieuwen weg zal moeten gezocht worden. Ten slotte wees de voorzitter er met nadruk op, dat de maatschap pij een route langs een anderen dan den dorpsweg onaannemelijk heeft verklaard. De heer Borneman ondersteunde den voorzitter, door te wijzen op de uitspraak der kiezers. Het voorstel van den heer J. M. Vis werd ten slotte met 6 stemmen tegen 1 verworpen, waarna de Raad zich met gelijke verhouding van stemmencijfer uitsprak ten gunste van een route langs den dorpsweg. De concessie wordt verleend voor den tijd van 60 jaar;beweegkracht zal zijn electriciteit met boven- grondsche geleidingde kosten van het maken van wegen en bruggen komen ten laste van de maatschap pij- Een groot aantal belangstellenden woonde de zitting van den Raad bij. Stakingsnieuws. Te Vroomshoop is een algemeene werkstaking uitgebroken onder de aardappelkrabbers. De Groninger boe ren hadden alle arbeiders, bezig met het landontginnen, voorloopig daarmee doen ophouden, om de aardappels schielijker gedolven te krijgen. De arbeiders wilden met deze verandering van werkzaamheden slechts genoegen nemen, indien het krabbersloon van f 30 op f 45 per bunder werd gebracht, welken eisch de landbouwers niet wenschen in te willigen. In Den Ham was door de landbou wers een vergadering belegd, oin over den eisch der arbeiders te beraadslagen. Een troep van ongeveer 200 arbeiders was ook op de been. Enkelen daarvan drongen in het lokaal binnen en sloe gen alles kort en klein. BINNENLAND. Onderwijzers en melkknechts! Bij de behandeling van een ver zoek der onderwijzers om salaris- verhooging in den Gemeenteraad van Millingen merkte, volgens de „Stand.", een der vroeden op: „Maar zouden de meesters dan net zoo veel willen verdienen als 'n melkknecht? Ze doen toch ook veel minder." Pierpont Morgan. Mevrouw PierpontMorgan en hare dochter hebben Volendam be zocht. Te Edam bezochten zij het Stede lijk Museum en de Groote Kerk. Vorst. Benoorden het IJ heeft het de laatste paar nachten flink gevro ren. Ongelukken. De 74-jarige werkman J. Biersma, werkzaam aan de kalkbranderij van de firma A. L. Hoek, te Almenum (bij Harlingen), is op den terugweg van zijn werk door de duisternis in de oude trekvaart geraakt en helaas verdronken. De geneesheer, wiens hulp werd ingeroepen, kon slechts den dood constateeren. Te Grafhorst is het tweejarig zoontje van den arbeider A. Driessen bij het eten een stuk aardappel in de keel blijven zitten, met het noodlottig ge volg, dat het kind daarbij is gestikt. Door onvoorzichtigheid bij het ba den is in eene kreek van de Schelde te Bergen-op-Zoom een tienjarige jon gen verdronken. Te Noordwijk is de dochter van den landbouwer Vermeer bij het wa terputten voorover in den put gevallen en levenloos daaruit gehaald. De molenaarsknecht G. Arends, die gisteren te Bennekom door de stoom tram werd overreden, is 's avonds in het ziekenhuis te Wageningen aan de gevolgen zijner verwondingen over leden. Gisteren viel een 2i/2-jarig kindje van den werkman Z., te Gouda, in een emmer met kokend water, terwijl de moeder voor een oogenblik afwe zig was. Het werd hevig gebrand naar het gasthuis vervoerd, waar het heden nacht is overleden. In de drukkerij van den heer H. Born te Assen, heeft een ernstig on geluk plaats gehad. De loopjongen W. A. kwam door eigen onvoorzich tigheid (daar hij er niets te maken had) met zijn hand tusschen de druk pers bekneld. Hij werd naar het sa natorium van dr. Groenewegen ver voerd, waar amputatie van de hand noodig geoordeeld werd, waartoe on middellijk werd overgegaan. In de Goudsche Wagenstraat te Rotterdam is door een wagen over reden, C. de H., vrouw van W. T., wonende in de Hugo de Grootstraat no. 79. De doove vrouw, die eerst een trap van het paard kreeg, dat zij niet had hooren aankomen en toen een paar meter werd medegesleurd, doordat zij de teugels vastgreep, is aan het hoofd en de rechterhand verwond. Per rijtuig is zij naar haar woning gebracht. Gisterochtend is de heer Vlaming, wonende te Utrecht op den Vleu- tenschen weg, nabij de Jacatrabrug, door een automobiel van baron Van Zuijlen van de Haere aange reden en zeer ernstig gewond. In dezelfde richting, als waarin de automobiel zich bewoog, liep de heer Vlaming met nog een anderen heer midden op den weg. Bij de komst van de automobiel, die vol gens verklaring van den chauffeur een kalme vaart had, weken zij op zijde uit. De heer VI. wilde daarna nog naar de andere zijde overste ken, doch werd daarbij door de automobiel gegrepen met bovenge noemd treurig gevolg. 't Slachtoffer werd door dezelfde automobiel dadelijk naar 't zieken huis te Utrecht gebracht; de automo bilist gaf daarna bij de politie ken nis van 't geval. De heer Vlaming is aan de ge volgen overleden. Gistermorgen 5 uur is in een sloot aan den Overschieschenweg te Rotterdam het lijk gevonden van een man, die voorover lag en in den modder gestikt was. Op eenige papieren, die hij bij zich had, stond de naam A. Pol derman, koetsier, wonende Poort straat te Rotterdam. Te Avereest had een treurig on geluk plaats. De 36-jarige zoon van den tim merman Pothof, van beroep siga renmaker, was als gewoonlijk ook gister- (Woensdag) morgen in de daarvoor bestemde kamer bij zijn ouders aan huis bezig met het ver vaardigen van sigaren. Toen zijn moeder hem om acht uur riep om te komen eten, kreeg zij geen gehoor, waarom zij de ka mer binnen ging en tot haar schrik haar zoon met de pers boven op zijn hoofd dood tegen de kist aan zag zitten, met een wond boven 't rechteroog, waaruit hij hevig had gebloed. Men vermoedt, dat de ongeluk kige, die zeer zenuwachtig was, een zenuwtoeval heeft gehad en in zijn val de pers heeft omver ge worpen, welke ongelukkigerwijze op zijn hoofd terecht kwam en een gapende wonde veroorzaakte. Branden. Dezer dagen ontstond een begin van brand bij den paardenhandelaar D. Bolt aan den Frieschen Straat weg te Groningen. Nadat de brandweer gealarmeerd en de brandspuit ter plaatse was, zongen de jongens Hai geft toch gain drupke, Hai geft toch gain drupke, O, wat is dei brandweer schön Bedoeld werd, dat men dacht een herhaling te krijgen van het geval bij den brand van het Academie gebouw, toen ook geen water ge geven kon worden. Deze brand werd echter spoedig gebluscht. Te Gennep is afgebrand het ho tel „Paar", op de Markt, bewoond door twee huisgezinnen. Door wind stilte bleven de belendende panden gespaard. De schade wordt door assurantie gedekt. De oorzaak is onbekend. De Burgemeester van deze ge meente brengt ter kennis, dat het op den lOen September j.l. execu toir verklaard kohier op de Bedrijfs belasting, dienst 1906/1907, aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. De ingezetenen worden herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Bij Burg. en Weth. zijn verzoek schriften ingekomen van G. Kruger, Damstraat 10 en P. Schermer, Wou- wermanstraat 10 om verlof tot ver koop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank en van W. Metz, Smedestraat 15, om verlof tot verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank. Vacature gemeenteraad. (district I). De R. K. Kwsvereeniging ste'de gisterenavond in een drukbezochte vergadering met groote meerderheid van stemmen candidaat voor de Raadsvacature (district I) den heer A. H. SMULDERS, welbekend in het Katholieke vereenigingsleven hier ter stede. Deze candidaat wordt door de antirevolutionaire kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" gesteund. Het is vandaag de dag van de inlevering der candidaten-lijsten. Buiten dezen candidaat van onze R. K. Kiesvereeniging en „Neder land en Oranje" zijn heden gecan- dideerd de hh. J. SCHREUDERS, candidaat van de Protestantsche Kiesvereeniging Christelijk Histo risch) E. LEVERT, candidaat van de Liberale Unie en de Vrijzinnig- democraten en J. JOOSTEN, socialist. De Staatscourant bevat de statuten van de Haarlemsche Sportvereeni- ging „de Kampioen" alhier. Kantongerecht. Zitting van 12 September. J. do G. alhier, overtr. Drankwet f20 of 10 dagen hecht. P. v. d. M. te Beverwijk, overtr. Arbeidswet f2 of 2 dag. hecht. J. K. te Spaarndam, overtr. Jacht wet f 0.50 of 1 dag hecht. P. Z. te Velseroord, overtr. Leer plichtwet, fl of 1 dag hecht. W. v. d. M. te Zandvoort, en 9 anderen, overtr. Motor en Rijwielregl., allen f 1 of 1 dag hecht. J. W. en T. v. d. M. alhier, wegens rumoerverwekken ieder f2 of 2 dagen hecht. M. I. J. M. te Heemstede wegens verzuimen aangifte van geboorte f 2 of 1 dag hecht. H. V. alhier en 9 anderen, overtr. Wetb. v. Strafr. resp. f10, f5, f3, of f2, sub. 3 of 2 dag. hecht. J. J. H. alhier, overtr. Bouwverord. alhier f 10 of 3 dag. hecht. J. L. en D. G. alhier, overtr. politie- verord. no. 1. f3, no. 2 fl subs. 1 dag. hecht. J. H. alhier, wegens dronkenschap 2de herhaling (verzet 1 Aug. 1906) vorige uitspraak bekrachtigd. Voorts werden nog 25 personen we gens openbare dronkenschap veroor deeld, allen tot f2 boete subs. 2 dag. hecht. Arrondissements Rechtbank. Terechtzitting van 13 September. I. A. H. B., werkman te Schoten, verduistering 3 maanden gev.straf. 2. F. de N., schilder al hier, verduis tering 3 weken gev.straf. 3. J. N., slagersknecht alhier, ver duistering een week gev.straf. 4. II. J. H., hoefsmid alhier, dieren mishandeling en beleed, ambtenaar f30 boete of 10 dagen hechtenis. 5. H. Z. vischkooper te Velsen mish. f 15 boete of 9 dagen hechtenis. 6. G. K. hittendrijver te Zandvoort beleed, ambtenaar f5 boete of 3 da gen hechtenis. 7. N. J. v. d. V. smid alhier mish. f5 boete of 3 dagen hechtenis. 8. C. H. v. F. arbeider te Beverwijk wederspannigheid 3 weken gev. straf. 9. C. v. W. los werkman te Zaandam mish. 10 dagen gev. straf. 10. A. D. veehouder te Oostzaan, f 10 boete, of 10 dagen hechtenis. 11. B. B. fabrieksarbeider te Krom menie, en J. K. opkooperte Wormer- merveer, diefs'al 2 personen, ieder een week gev. straf. 12. J. B. landbouwer te Andijk, diefstal, f 50 boete of 10 dagen hech tenis. 13. Th. E. v. S. timmermansknecht te Velsen, opzettelijke vernieling een week gev. Overtreding van de Motorwet. De heer Molster te Bloemendaal werd in Juli j.l. door den veldwach ter te Bloemendaal bekeurd omdat hij 's avonds zou hebben gereden zonder lantaan, zooals de motorwet die aan rijwielen eischt. (Hij had een lam pion aan zijn fiets). Van dit proces-verbaal vernam hij niets, en toen nu op 21 Aug j.l. 's avonds zijn fietslantaarn defect raakte, kocht hij alhier een lampion, rood, wit en blauw gekleurd, plaatste daarin een kaars, zoodat het licht juist kwam voor het witgekleurde deel en verzocht toen een veldwachter proces-verbaal tegen hem te willen opmaken, omdat h'ij' in rechten wilde hebben uitge maakt of een lampion, die licht uit straalde als de zijne, een lantaarn was in den zin der motorwet. De veldwachter die den heer M. niet had zien rijden, weigerde eerst proces-verbaal op te maken, doch toen de heer M. een toertje of wat om hem had heengereden, volgde dit en gis teren diende de zaak voor het kanton gerecht alhier. De ambtenaar bij het O. M. was van foordeel dat een lampion geen lantaarn was en vroeg daarom wegens overtreding der motorwet f 2 boete subs. 2 dagen. Mr. P. Tideman, voor beklaagde als verdediger optredende, begon uiteen te zetten, dat van de tienduizenden fietsrijders er misschien nog geen 300 zijn die een lantaarn hebben, waaruit een helder wit licht straalt, zooals de motorwet het wil. De meesten ge bruiken in hun lantaarn een kaars of petroleum en dit geeft geel licht met een i'oode tint. Hij gaf toe dat niet alle lampions in den zin der wet als lantaarns zijn te beschouwen, doch een lampion als door beklaagde ge bezigd, voldeed wel aan dien eisch, daar door het witgekleurde gedeelte werkelijk een helder wit licht naar voren uitstraalt. Hij concludeerde daarom tot vrijspraak van den be klaagde. Tot accountant aan de Gemeente lijke Gasfabriek te Boskoop is be noemd onze stadgenoot de heer W. de Vries Gz., lid van de Nationale Organisatie van Accountants. Op het Congres voor Openbare Gezondheidsregeling, dat morgen en overmorgen onder leiding van mr. H. Goeman Borgesius zal gehouden wor den, zullen ongeveer 100 gemeente raden, gezondheidscommissies en an dere vereenigingen op sociaal-hygië nisch gebied werkzaam, door afgevaar digden worden vertegenwoordigd. De zangvereeniging „Onder Ons,' alhier, directeur de heer Pielage, die bij den laatsten wedstrijd te Utrecht den hoogsten eereprijs verwierf, zal mor gen in het Brongebouw eene uit voering geven van dezelfde liederen, waarmede zij te Utrecht den eereprijs behaalde. De Rembrandtentoonstelling in Tey- lers Museum zal voorloopig nog ge durende deze maand te bezichtigen zijn. Gisterenavond weigerden de elec- trische booglampen van de Kaas markt tot de Turfmarkt haar dienst, zoodat alles in duisternis was gehuld. De oud-historische vischbar ken van de Riviervischmarkt tegen de Groote Kerk waar vroeger rivier- viscli werd verkocht, zullen ver dwijnen. ZANDVOORT. Heden zijn nog aanwezig 1962 badgasten. Tot 11 September zijn er bijgekomen 52, totaal 2014. SANTPOORT.* Aan den straat weg naar Velsen is een kleine villa gebouwd. Op het huis is een stuk notenbalk aangebracht, dat de aandacht der voorbijgangers trekt, omdat velen de beteekenis daarvan niet begrijpen, Voor ieder, die no tenschrift kent, is die beteekenis echter duidelijk genoeg, want de aanstaande bewoner van deze villa heetBes. VELSEN. Sedert j.l. Zondag wordt vermist de 18-jarige C. W-, dm, na eerst de kerk te hebben bezocht, ver dwenen is, zonder eenig bericht na te laten. De jongen is, wat zijn verstand betreft, niet geheel normaal. De ou ders verkeeren in groote ongerustheid. IJMUIDEN. Alhier is binnenge- loopen het Engelsche oorlogschip „Halicon", dat belast is met politie toezicht op de Noordzee. BEVERWIJK. Maandagavond kwam in Hotel „De Zon" de Maria vereeniging, onderafdeeling van het „Kruisverbond" tot drankbestrijding, samen in tegenwoordigheid van den geestelijken adviseur den Eerw. heer Kapelaan Verzijl. De talrijk opgeko men dames hoorden eene welsprekende rede aan van pater Ermann, die breedvoerig stilstond bij den schade lijken invloed van den alcohol en de bestrijding er van krachtig aanprees bij zijn hoorderessen. Het bestuur dezer vereeniging be staat uit de dames Daams, de Wildt en de Roeper. Gisteravond half negen werd al hier de brandweer gealarmeerd voor een brand aan den Alkmaarschen straatweg. Toen de brandweer aanwezig was, was het overbodig. Het bleek, dat er brand was uitgebroken in een schuurtje van den heer H. Buis, dat in een ommezien tot den grond was afgebrand. BEVERWIJK. De Beverwijksche Harddraverij vereeniging h oudt op Donderdag 4 October a.s. haar jaar lij ksche harddraverij. De deelnemende paarden moeten in Nederland geboren zijn en mo gen geen sneller record hebben dan 1.45. BEVERWIJK. Maandagavond om half acht, had de eerste Huishou delijke vergadering plaats van de Maria-Vereeniging in het Hotel de Zon, onder leiding van den Zeer- eerw. Pater de Greve. Ruim hon derd leden werden geïnstalleerd, hetgeen doet blijken, dat de ver gadering zeer goed was bezocht; na de installatie traden nog een vijftiental nieuwe leden toe, waarna het bestuur werd bevestigd, het welk is saamgesteld als volgt: Mej. Dames, presidente. Mej. Burger, Penningmeesteresse. Mej. Zurlolie Secretarisse. Mej. M. de Roeper. Mej. B. de Wildt. Hierna sprak de Pater- nog een hartelijk woordje over de drank gewoonte. Naar de vroolijke stem ming die er op de vergadering heerschte kan men gerust zeggen, dat de vergadering zich kostelijk geamuceerd had, hetgeen ook hieruit blijkt dat verschillende vrou wen er over riepen, dat de Verga dering zoo'n gezellig verloop had, zoodat wij gerust knnnen zeggen, dat deze eene aanmoediging zal wezen voor eene volgende. Tevens deelen wij mede, dat de Zeereerw. heer Verzijl, kapelaan alhier, is benoemd tot geestelijk adviseur van het Kruisverbond. a.s. Zondagavond om half acht heeft er eene Vergadering plaats van het Kruisverbond, in het ge bouw van den R.K. Volksbond. ALKMAAR. Tot gemeente-op zichter en marktmeester te Scha- gen is benoemd de Heer C, Schui temaker, bouwkundige alhier. De tweede dag der tentoonstelling is van minder belang dan de eerste. Het Waagplein, waar het gisteren zoo druk en vol was, waar men toen de zeer zeker belangrijke inzendin- en rundvee kon bewonderen, lag daar thans in de felle zon zoo leeg en verlaten, dat de weinige paarden er waren slechts 3 hengsten en 6 merriën ingezonden er door hun klein getal een min of meer droevig figuur maakten. Naar het ons voorkomt, kan men dan ook de afdeeling „paarden" het volgend jaar gerust weglaten. De in gezonden exemplaren waren niet temin mooie dieren. De afdeeling wolvee was beter bezet en trok dan ook op den Dijk veel meer belang stelling, die ze overwaard was. Ook op het Hof, waar pluimge dierte en konijnen waren saamge- bracht, was het nogal druk toch is het aantal inzendingen ook niet zoo groot. De afdeeling pluimvee telde niet meer dan 40 nummers, terwijl ook de konijnenteelt in het Noorderkwar tier nog niet met een groot aantal exemplaren uitkomt. De inzendin gen van Edammerkaas waren tal rijker dan ten vorigen jare; er wa ren 7 mooie stapels. Het bezcek was, wat de tentoon stelling betreft, veel minder dan gis teren. Tegen den middag trok het publiek naar den Stadshout, waai de vereeniging „Burgerkring" hare volksfeesten opende met eene ring- rijderij, waarvoor zich een twintig tal paren hadden laten inschrijven. Nader vernemen wij De illuminatie van grachten en bruggen in de omgeving van het waag plein slaagde gisteravond buitenge woon goed, dank zij het stille heer lijke avondweer. Er was dan ook bijzonder veel publiek op de been. Het weder is den tweeden dag nog mooier dan den eersten. Ook nu weder is er veel publiek. Vandaag bepaalt de tentoonstelling zich tot paarden, wolvee, pluimvee en kaas. Op het waagplein staan thans de paarden, n.l. hengsten en merriën; veulens waren niet ingezonden. Het aantal inzendingen is in deze afdee- lingen zeer matig en ten duidelijkste blijkt, dat de Hollandsche boer ineer vee- dan paardenfokker is. Aan de veredeling van het paardenras wordt zeker nog veel te weinig zorg besteed. sjc A rr,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2