Vrijdag 14 Sept. 1906. No. 6399. 3Pte Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. buitenland. Waar men komen wilde? BINNENLAND. De familie Fromentier. BERICHT. ■6.® 5^ ABONNEMENTSPRIJS: 2P Per 3 maanden voor Haarlem f Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poster JPT. 1.65 Afzonderlijke nummers^"Vr 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEIIALj^^ON-^FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel, No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zich te gen I OCTOBER a.s. oponsBLAO abonneeren, ontvangen de tot dan verschijnende nommers GRATIS. Of men zijn doel bereikt langs den koninklijken weg ofwel langs meerdere sluippaadjes, langs slink- sclie wegen en met slinksche stre ken, daarover bekommert zich de staatkunde allerminst. Zij lacht im mers al te dikwijls met eerlijkheid, en bedrog noemt zij slimheid, schee- ve voorstellingen der feiten, ver- valsching van stukken, looze tre ken der hoogere politiek. Het wil ons voorkomen, dat de Vereenigde Staten bezig zijn in de Cubaansche woelingen zoo'n beetje een vreemde rol te spelen. Eerst maakte men er zich niet bezorgd over den opstand op Cu ba. President Palma zou dat wel schikken, en gauw en goed ook 't beteekende niets. Doch vooral werd de nadruk gelegd hierop de Vereenigde Staten zouden zich met die vechterijen niet inlaten, zoo althans dat noemt men een ach terdeurtje openhouden, niet waar zoo althans de tinanciëele of de handelsbelangen der Yankees geen gevaar liepen. De opstand had het verloop,Jjdat hij hebben moest, en de Vereenig de Staten bleven schijnbaar onver schillig toeschouwer. Uit de berichten, die elkaar re gelmatig opvolgden kon men ech ter zeer goed opmaken, dat Oom Sam slechts de gunstige gelegen heid bespiedde, om tusschen beiden te treden zonder zich al te zeer bloot te geven en zijne eigenlijke plannen te verraden, vóór de ge schikte tijd gekomen was, dat er met open kaart gespeeld kon worden. Die tijd schijnt nu gekomen. Nu wordt er in de New-Yorksclie bladen geschreven, dat de toestand op Cuba de Amerikaansche re geering aanleiding is tot ern- „Dat eenieder zijn Katholiek dag blad zooveel mogelijk doe lezen, en in dien hij daardoor eenig dwaalbegrip uitroeit, de eene of andere waarheid doet kennen, heeft hij een goed werk verricht." (De Sarous.) stige bezorgdheid. De ambtenaren aan het ministerie van buitenland- sche zaken, die voor een paar da gen nog verklaarden, dat president Palma gemakkelijk in staat zou zijn den opstand te dempen, ver klaren thans met bedenkelijk ge zicht, dat de toestand met den dag ernstiger wordt. 't Spreekt van zelf, dat er na dit pessimisme moet volgen nu is de Regeering der Vereenigde Staten wel gedwongen hare lijdelijke hou ding te laten varen en handelend op te treden. En te Washington is men, waar men wilde wezen, zonder al te zeer het dubbel spel te verraden. Kranige, handige kerels, die Yan kees. Nieuwe oorlogsschepen gaan naai de Cubaansche wateren, waar de sterrenvlag weldra waaien zal van de „Denver", de kanonneerboot „Marietta", en den kruiser „Taco- ma.„ Van den kruiser „des Moines" schreven wij gisteren reeds, dat hij naar Key West vertrokken is. Eer ste station voor Cuba kunnen wij zeggen. Aan de Pers verklaart de onder staatssecretaris van Buitenlandsche zaken, „dat de Regeering enkel een paar schepen zendt om de Ameri kaansche belangen op Cuba te kun nen beschermen." Zeer diplomatiek „De Amerikaansche belangen", dat is een zeer rekbaar iets. Daar mee kunnen immers even goed be doeld zijn de tinanciëele belangen, welke de Amerikanen meer dan de Spanj aarden of andere nationaliteiten op Cuba te verdedigen hebben of ook de handelsbelangen van Noord- Amerika.- Maar het denkbeeld kan ook veel ruimer opgevat worden. Of mogen de Vereenigde Staten niet verklaren, dat zij er het hoogste belang hij hebben, dat alles op Cuba ordelijk en rustig toegaat? Mogen zij later nog niet een stap- je verder gaan, gelijk zij nu reeds deden, nu zij zeidenPalma speelt het alleen niet klaar"? Wat belet hun naderhand te komen met de verklaring: „Cuba is niet rijp voor zelfbestuur, 't Is noodig, dat het eenige jaren opnieuw onder onze voogdij staat." En die voogdij, naar de Engelsche methode opgevat, staat die niet gelijk met anexatie? Daar, gelooven we, zoeken de Vereenigde Staten te komen. ENGELAND. Toen Engeland meer dan een eeuw geleden het eiland Malta in bezit nam, beloofde het onder andere, dat het de Katholieke Kerk als Staatskerk zou blijven beschouwen, en de andere godsdiensten enkel geduld zouden wor den. Tot heden heeft het die belofte ge stand gedaan. Er loopen nu echter geruchten, dat de aartsbisschop van Malta aan het Vaticaan bericht zou hebben, dat En geland het plan heeft een algemeene godsdienstvrijheid op het eiland toe te staan. Deze maatregel is in strijd met de verplichtingen bovenge noemd. Volgens een bericht van het Laffan- agentschap heeft de Paus den aarts bisschop van Malta uitgenoodigd zich tegen dezen maatregel te verzetten, en heeft hij daarbij zijn steun toege zegd. Vermoedelijk zal de quaestie langs diplomatieken weg worden op gelost. DUITSCHLAND. Men weet, dat een gedeelte van het Duitsehe leger thans om Breslau hoogst belangrijke legeroefeningen houdt, waarbij de Keizer en meerde re zijner zónen tegenwoordig zijn. Als een bijzonderheid dient daarbij vermeld, dat de Keizer niet onder eene tent verblijf houdt, maar zijn intrek genomen heeft in een draag baar huis van amiant (asbest) Dit huis heeft een salon, een slaapka mer, een hadkamer en een keuken. TURKIJE De verheven Porte schijnt niet van plan het in Bulgarije er bij te laten. Zij heeft aan hare buitenlandsche gezanten een schrijven doen toekomen, dat aan al de mogendheden overhan digd moet worden. Doel van dit schrijven is, de mogendheden voor te bereiden op de krachtige militaire maatregelen, die de Porte wil nemen. Turkije verklaart, dat liet niet lan ger kan dulden, dat Bulgarije oorlogs toebereidselen maakt en dat het be sloten heeft, die met maatregelen van den zelfden aard te beantwoorden. Wij mogen er wel bij zeggenIn dien de mogendheden daarmee genoe gen nemen, wat wel eens niet het geval kon zijn. ITALIË. Met een enkel woord maakten we reeds melding van de gebetenheid dei- Italianen op de Oostenrijkers. De vechterijen welke tuschen Kroaten en Italianen hebben plaats gehad en de vijandige houding in het algemeen der eersten tegenover de laatsten be ginnen in Italië meer en meer kwaad bloed te zetten. Een ministerraad is bijeengeroepen om zich in het bijzonder bezig te houden met de conflicten tusschen Iialianen en Kroaten in Oostenrijk en met de interpellaties, die daarover in de Kamer tj wachten zijn. De publieke opinie wordt krachtig bewerkt en men begint betoogingen en bijeenkomsten te organiseeren tegen Oostenrijk, in den geest van die, welke onlangs door de studenten te Rome gehouden zijn. Brieven en artikelen in de Italiaan- sche bladen leggen vooral den nadruk erop, dat dit conflict gewild en voor bereid zou zijn door de Oostenrijksche autoriteiten, ten einde een Italiaansch- Slavisch verhond in zijn geboorte te smoren. „Ooggetuigen" verzekeren, dat de aanvallen op de Italianen door Oosten rijksche politieagenten werden uitge lokt. Men beweert zelfs, dat de reis van den Keizer in Dalmatië slechts ten doel had, een overeenkomst tus schen Italianen en Slaven te voor komen. Dergelijke verzinsels missen hun uitwerking niet en doen de opwinding steeds toenemen, eene opwinding, die misschien de aanleiding worden kan tot ernstige verwikkelingen. Wij komen nog even terug op de verkiezing van den „zwarten Paus", gelijk de anticlericale bladen den Ge neraal der Jesuieten plegen aan te duiden, en op de verdere verkiezingen. De paters-afgevaardigden hebben den 12den dezer vijf algemeene assis tenten verkozen, voor de vijf interna tionale afdeelingen waarin de Sociëteit verdeeld is. Al de paters, die vroeger met die waardigheid bekleed waren, ook pater Preddi, zijn opnieuw gekozen. Over de verkiezing van den Hoog eerw. Pater Wernz meldt men thans uit Rome, dat hij de eerste stemming Pater Preddi 16 stemmen kreeg, Pa ter Wernz 23 en de overtge verdeeld waren over de Paters Vico della Torre, de la Motte enz. Bij de herstemming kreeg pater Preddi eene meerderheid, doch niet de vereischte meerderheid. Toen stond hij op en sprak een kort, krachtig woord van aanbeveling voor pater Wernz, met liet gevolg, dat deze bij de derde stembeurt gekozen kon verklaard. Naar verzekerd wordt zal de Hoog- eerw. P. Wernz einde October de in richtingen der Paters van Deusto (bij Bilbao) en van Oria (bij Briviesca) bezoeken. Op Allerheiligen zal hij in 't klooster van Azpeitia (provincie Guipuzcoa), dat het kasteel der Loyola's omsluit, met de gewone plechtigheid gehuldigd worden door alle provincies. Er wordt verteld, dat de hooge Spaansche geestelijkheid bij die gelegenheid eene „ultramontaan- sclie" manifestatie wil houden. RUSLAND. Voor de joden schijnen in Rus land kwade dagen aan te breken op vele plaatsen lijkt liet wel, of zij de slachtoffers zullen worden van de oproerige, verbitterde be volking. Zoo verneemt men uit Odessa, dat het dorp Koepen, in bet dis trict Kamenez, door 200 joodsche families bewoond, door de boeren uit den omtrek geheel is uitgeplun derd en verbrand. Naar het bericht meldt zijn vele dorpsbewoners ver moord of in de vlammen omgeko men. Er is te Odessa zoo meldt Reu ter althans een oproeping aan bet Russische volk overal in de straten aangeplakt. ,In het kort komt de oproeping neer op „gehee- le uitroeiing der joden." Naar het zelfde bureau verzekert, zouden al de adressen van joden te Odessa opgeschreven worden. Niet ten on rechte heerscht er groote vrees, niet enkel onder de joden, maar ook on der de Christenen. Volgens een Reuter-bericht van het Peterburgsche Telegraafagent- schap zijn Tsaar en Tsarina met hunne kinderen aan boord gegaan van het jacht Standard. Zij gaan eenige dagen spelevaren in de Golf van Finland. Den Tsaar, die met zijne familie voortdurend in onrust leeft, zal nie mand zulk eene ontspanning mis gunnen. Onder de kroondragers is liij wel de meest beklagenswaardi ge. Een buitengewone Raad, te Peters burg te houden, zal de verschillende hervormingen onderzoeken, door Stolypine voorgesteld. Keurt die Raad de hervormingsvoorstellen goed, dan zal eene bijzondere com missie aangewezen worden om den tekst dier hervormingen op te stellen. Volgens de „Nowoja Wremija" zal men aan de Doema de beslis sing laten, of het gewenscht zou zijn aan de boeren dezelfde rechten toe te staan als aan de andex-e bur gers, een vraag, die zeer ingewik keld is door de wetten op het grond bezit der boeren. Hetzelfde blad deelt mede, dat de Doema eveneens het vraagstuk van de afschaffing der Joden wetten zal hebben op te lossen. Deze beide maatregelen zullen daarom niet onder de wetsvoorstellen van minis ter Stolypine gevonden worden. Uit de Hofwereld. Z. K. II. Prins Hendrik met eenige heeren van het gevolg heb ben in het Ivoninkl. Park de eerste kleine jacht gehouden waarbij een groot aantal hazen en fazanten ge schoten werden. Het gezelschap dé- jeuneerde in de Bad tent. H. M. de Koningin zal op een der dagen van de volgende week den afgetreden Spaansclien gezant, den heer de Baguer, in afscheids gehoor ontvangen. Naar men uit Apeldoorn aan Het Vad. meldt, zal het Hof na de openingsplechtigheid der Staten- Generaal eenige weken buiten Dres den vertoeven. II. M. de Koningin-Moeder zal morgen te 8,52 in een salonrijtuig der N. C. S. M. op het Loo arrivee- ren, vanwaar H. M. te 9,3 met het Koninklijk Echtpaar naar Leeu warden vertrekt. Gezondheidscommissiën. Het voorbeeld, in 1903 door gemeentebesturen in Noordholland gegeven, om goedkeuring te ont houden aan de rekening en verant woording van gezondheidscommis- siën, omdat daarop voorkwam een post wegens reis- en verblijfkosten van een afgevaardigde naar het jaarlijksch congres voor openbare gezondheidsregeling, heeft in andere provinciën maar al te veel navolging gevonden, nadat Gedeputeerde Staten op het door die commissiën bij hen ingesteld beroep afwijzend hadden beschikt. Het ligt voor een gedeelte aan de onduidelijke bepalingen van art. 36 van het Koninklijk besluit van 27 Mei 1902 (Staatsblad no. 77) ter uitvoering der gezondheidswet. Gaat het zoo voort, dan zal het genoemde jaarlijksch eongre9 al meer en meer de nadeelige gevolgen ondervinden. Het is toch van de leden der gezondheidscommissiën, die geheel belangloos hun waarlijk niet gemakkelijke taak vervullen niet te vergen, dat zij genoemde kosten uit eigen zak betalen. Het congres zal dientengevolge veel minder leden beginnen te tellen en dus ook een groot deel van zijn belang voor de openbare gezondheid verliezen. Waarschijnlijk zal dit op het heden en morgen hier te Haarlem te houden congres reeds blijken. In de beslissingen der Gedepu teerden heet het steeds, dat het deelnemen van de gezondheidscom missiën aan het congres niet behoort tot de ambtstaak, haar bij de gezond heidswet aangewezen. Het is wel een zeer beperkte opvatting van wat omtrent deze ambtstaak bij de ge zondheidswet is voorgeschreven. Alsof de afgevaardigden der gezond heidscommissiën bij de behandeling der belangrijke vraagstukken, die jaarlijks op het congres worden behandeld, elkander niet herhaalde lijk hebben weten voor te lichten en ook van hen, die in een andere hoedanigheid het congres bijwonen, voorlichting ontvangen. Ten aanzien van de Kamers van koophandel en fabrieken denkt althans de minister van landbouw nijverheid en handel er anders over. Op diens voordracht toch zijn eenige dagen geleden bij Koninklijk besluit twee gedelegeerden der Ned. regee ring benoemd voor het eerlang te Milaan te houden internationaal congres van Kamers van koophan del. En zeer zeker zullen de ge meenteraden geen bezwaar maken, de rekening goed te keuren van Kamers van koophandel en fabrie ken, waarop zijn uitgetrokken reis- FEUILLETON. 15. Hij verdween in zijne kamer, een klein vertrek met een paar hoekkas ten, dat op de eetzaal volgde, en waarin hij niet gaarne iemand bin nen liet komen. Hij sliep heel alleen in het bene denhuis, wilde niemand in zijne buurt hebben en vertrouwde de bewaking er van alleen aan zich zeiven toe. De ramen waren bovendien van ijzeren tralies voorzien en een paar oude pistolen hingen altijd geladen aan het hoofdeinde van zijn bed. Aliette en Luc hoorden aan den muur het rammelen van sleutels en een paar minuten daarna verscheen mijnheer Fromentier nog somberder dan eerst en vroeg met nog treuriger stem Hoeveel hebt gij voor dezen aan koop noodig? Onder de vierhonderd francs kunt gij geen bruikbaar paard hebben, antwoordde Luc beslist. De grijsaard sprong van zijn stoel op. Maar zijt ge nu gek geworden? Vier honderd francs voor een paard Meent gij, dat ik een harddraver moet hebben voor de wedrennen te Long- champs? Ik moet een stevig beest hebben, dat werken kan, ziedaar alles wat noodig is. Maar het moet ook sterk genoeg zijn om te werken. Als gij voor wei nig geld wilt koopen, zult gij een knol krijgen, die in enkele maanden ver sleten is, zooals de laatste, en men moet weer een ander koopen. Dat zal u geen voordeel zijn, integendeel. De herinnering aan zijn laatsten, ongeluklcigen koop deed mijnheer Fro mentier wat bedaren. Ik had ook maar twee honderd francs voor de merrie gegeven, be kende hij. Met honderd er bij kunt gij een goed beest hebben. Daar zijn drie honderd francs. Niet zonder moeite opende de grijsaard zijne vingers, waarin hij krampachtig drie bankbiljetten vasthield. Zonder verder een voord te spreken, stak Luc de hand uit en nam ze aan. Door deze zwijgende toestemming had mijnheer Fromentier er reeds spijt van. Neen, zoo duur behoeft liet niet te zijn. Als ik het zelf kocht, had ik aan twee honderd vijftig francs ge noeg. Maar, vader, dan is 't beter, dat u zelf naar Chateau-Chinon gaat, want ik kan u niet beloven het zoo goedkoop te doen. Neem dan de drie honderd francs, zuchtte mijnheer Fromentier. De kos ten van de reis, die niet hoog zullen zijn, kunt gij er dan ook van betalen en wat er over blijft, mij terugbrengen. Nog eenmaal trokken zijne vingers krampachtig samen, voor hij de bil jetten aan Luc overreikte met een herhaaldWat overblijft, terugbrengen. Wees maar gerust, antwoordde Luc, die ongeduldig begon te worden. Hoe gewoon hij van zijne kindsheid af was, om zich in alles aan den wil van zijn vader te onderwerpen, de stoffe lijke afhankelijkheid was voor hem bijna onverdraaglijk. Na zijn meerderjarigheid had hij van zijn vader geen geld meer willen vragen en deze dacht er ook niet aan, hem iets te geven. Maar eenige schul den, die Luc onder dienst had gemaakt en die hij voor zijn vertrek met zijn moederlijk erfdeel wilde betalen brach ten een geweldige uitbarsting teweeg. Hij hoorde nu, dat de bruidschat van wijlen mevrouw Fromentier door een serie van ingewikkelde operaties bijna tot nul gedaald was, dat het weinigje, dat overbleef, voor de op voeding van Luc gebruikt werd. Geld leenen, als men niet in staat is het terug te géven, dat is han delen als een oneerlijk man, raasde mijnheer Fromentier na een hevig tooneel, waarvan Luc nooit de bittere herinnering verloren had. Ik zal alles bij elkaar halen, wat ik heb, om uwe eer te redden, maar ik zal er ook voor zorgen, dat gij niet weer in een af grond valt, waaruit ik u voor de tweede maal niet zou kunnen redden. Als gij wilt, dat ik uwe schulden be taal, ga dan daar zitten en schrijf eene ontslag-aanvrage en anders zal ik aan uw kolonel de zorg overlaten, het u te geven Luc had deze zware straf voor zijne dwaasheid aangenomen, omdat hij zich zelf voorkwam als een schuldige een onvoorzichtige, die voor niets deug de, die zijn vader arm gemaakt had door ?ijne verkwisting, en dat hij daarom zoo bescheiden mogelijk moest zijn. De ontberingen, die hem opge legd werden, kostten weinig, omdat hij er van kind af aan gewoon was, Luc had deze zware straf voor zijne dwaasheid aangenomen, omdat hij zich zelf voorkwam als een schuldige, een onvoorzichtige, die voor niets deugde, die zijn vader arm gemaakt had door zijne verkwisting, en dat hij daarom zoo bescheiden mogelijk moest zijn. De ontberingen, die liern opgelegd werden, kostten hem weinig, omdat hij er van kind af aan gewoon was, maar de aanhoudend terugkeerende rechtstreeksche of zijdelingsche ver wijten van zijn vader troffen hem diep en meer dan eens stond hij op het punt de boerderij te verlaten om elders in zijn levensonderhoud te voorzien, maar telkens dwong zijn vader hem van dit plan af te zien en door eene onbepaalde gehoorzaamheid de fouten zijner jeugd weer goed te maken. Ik heb tegen Fiorine gezegd, dat zij wat voor u klaar zou maken om in den trein op te eten, hernam Fro mentier, die geene enkele bijzonder heid vergat. Dan behoeft gij niet naar de herberg te gaan, waar alles zoo slecht isen duur Wees maar gerust, vader, ik zal u niet ruïneeren. En gij zult derde klasse reizen, voegde mijnheer Fromentier er ang stig bij. Luc knikte toestemmend en keek op. Pas maar op, dat gij u niet ver slaapt, hernam Fromentier. Gij kunt beter te vroeg dan te laat aan den trein komen. Ik zal u den wekker halen. Hij ging en kwam eenige oogenblik- ken daarna met den wekker terug dien hij zelf opwond en op vier uur stelde. Gij zult wel erg vermoeid zijn, mijn arme Luc, sprak Aliette, die niet gaarne vroeg opstond. Moeriep mijnheer Fromentier uit. Kom toch, het is goed op zijn leeftijd vroeg uit de veeren te zijn. Wordt vervolgd). lAllLEM SE COURANT M A l N' TlENDiUr flOITE MA NON AGITATE. 1= -r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1