Zaterdag 15 Sept. 1906. No. 6400. 31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BERICHT. Welk Middel? BUITENLAND. De familie Fromentier. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE DAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc T^ PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN P. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zich te gen I OCTOBER a.s. op ons BLAD abonneeren,ontvangen de tot dan verschijnende nommers GRATIS. Dat de straat voor de meeste kinderen, en voor het opkomend geslacht in het algemeen eene leer school van het kwade is, wie onzer die niet met gesloten oogen door het leven gaat, zal het durven be weren Naar alle zijden dreigen gevaren, en het mag schier een wonder heeten, dat nog zoovelen, onverlet en on verzengd door dien gloeienden oven gaan. Men vindt lieden, wier inwendig, wier zedelijk bederf zóó groot is, dat het hun eene behoefte schijnt, om daarvan ieder oogenblik blijk te geven. En zoo ook bij hen de mond spreekt uit den overvloed des har ten, dan mag dat hart wel een poel des verderfs genoemd. Gemeene woorden en uitdrukkin gen vindt men langs straat op mu ren en deuren en schuttingen ge schreven, soms met onbedreven kinderhand liederlijke taal en vloek woorden vangt men er op uit den mond van kinderen en volwasse nen. Doch laten we niet de gansche, lange reeks doorloopen en ons voor heden bepalen tot een gevaar, dat dagelijks grooter wordt, tot een kanker, die altoos verder moet in vreten. „Sluit voor begeerte uw graag gezicht, Zij loert, zij loert om in te varen; Sluit d'oogen, vensters van het licht, Indien gij wilt uw hart bewaren." Dus zingt Vondel in een zijner beroemde reizangen. Die waarschuwiug, gegrond op t e meest gewone kennis van het men- schelijk hart en de menschelijke na tuur, wordt zij niet door te velen uit het oog verloren? Neen, laten we liever de vraag anders 3tellen: Is het niet, of som migen, gedreven door een vloekwaar- „De Katholieke dagbladpers heeft behoefte aan steunweest daarom al len hare medehelpers." (N. p.; dige winzucht, den laagsten der menschelijke hartstodjiten tot bond genoot maken, om geld te verdie nen En dat zij vooral „bet graag ge zicht", de begeerlijkheid der oogen, zoeken te streelen en tc vleien Wandel door de straten van schier iedere stad in binnen- en buitenland, de kleine steden als de groote bieden dergelijke schandelijke tooneelen voor al de winkelramen ziet men de walgelijkste naaktheden uitgesteld, de afschuwelijkste dubbelzinnighe den leest men onder afbeeldingen, die overigens geen verklaring behoeven. Doch als vreesde men, dat aan een onschuldig oog ontsnappen mocht, wat de gemeenheid eigenlijk bedoel de, geeft men naast de afbeelding ook nog den tekst, beide elkander waardig. En vraagt men soms aan „fatsoen lijke" kooplui of winkeliers „Waarom bij voorkeur die viezig heden? waarom geen prentbrief kaarten, die geen voortdurende er gernis zijn?" Wat krijgt men dan ten antwoord? „Och, mijnheer, naar „fatsoen lijke" is bijna geen vraag. Ik ver koop er honderd, waar een luchtje aan is, tegen ééne waarop niets valt aan te merken. En een arti kel, dat gewild is, U begrijpt Wij geven deze redeneering na tuurlijk niet als eene verontschul- diging, maar enkel als eene poging ter verontschuldiging van een straf waardig en schandelijk bedrijf, dat niet te verschoonen is. Of daar onschuldige kinderen, meisjes en jongens, zich mengen onder een bedorven publiekof daar de schoonste der deugden, de kroon en het sieraad der jeugd, het grootste gevaar loopt en mis schien voor altoos verloren gaat, daaraan denken die winkeliers en kooplui niet. Geld verdienen, veel verkoopen, dit is en blijft hun stre ven; zoo zij dit eenige hoofddoel maar bereiken, telt al het andere voor niets. Een beroep op zulke lui zonder geweten is dus geen middel, is ver loren moeite. De overheid schijnt machteloos te staan tegenover dit kwaad, of geen termen te kunnen vinden, ten einde paal en perk te stellen aan deze voor de goede zeden zoo ge vaarlijke industrie. Is er dan geen middel Ja, er is een middel, een zeer practisch middel. Het bestaat daar in, dat men de verkoopers van al dat vieze, zedelooze goedje treft, op de eenig kwetsbare plaats in hun ne winzuchtdat men zich aansluit bij de poging, die door het diocesaan- comité voor de Kathol, sociale ac tie in het aartsbisdom Ltrecht in het werk gesteld wordt, om den wassenden stroom der zedelooze af beeldingen te stuiten. Daarvoor be hoeft men slechts aan deze oproe ping gehoor te geven KATHOLIEKEN, Koopt niet in winkels, waar ze- dekwetsende artikelen worden uit gestald en voorhanden zijn. Dat is het beste, het meest af doende middel, 't welk wij daarom ten zeerste aanbevelen AMERIKA. De Cubaansche opstand. Onder de Cubanen is eene moderne Kenau Hasselaer opgestaan. Clara Santos, echtgenoote van een rijk plan ter, had zich Woensdag 1.1. aan het hoofd gesteld van een afdeeling op standelingen. Door haar voorbeeld aangevuurd streden hare manschappen zoo dapper dat de regeeringstroepen op de vlucht geslagen werden. Uit Washington wordt van den 14en dezer geseind, dat de kruiser „Taco- ma" dien dag waarschijnlijk de reis naar Cuba ondermemen zou, terwijl de „Cleveland" heden vertrekken zou. Aan de „Minneapolis", de „Newark" en „des Moines" is bevel gezonden, om naar Havana koers te zetten de „Daxie" is reeds met 300 mariniers onder weg. Amerika zal dus spoedig een beslis send woordje meespreken in de Cu baansche vechterijen. SPANJE. Uit Madrid wordt van gisteren geseind, dat markies Emilio Ojeda tot Spaansch gezantbij den H. Stoel benoemd is. Zooals wij reeds vroeger schreven is de heer Ojeda een man, die het Vaticaan niet ontrusten of ergeren zal door de radicale en anti-elericale hatelijkheden van minister Roma- nones. Over de maatregelen door den Minister van Justitie genomen jnzake de instelling van het burgerlijk hu welijk, is het Spaansche Episcopaat zeer slecht te spreken. De prelaten van Saragossa, Cadix, Tortosa en Tuy hebben geantwoord door toespraken tot hunne geloo- vigen. Het heftigst is in zijne uitingen de bisschop van Tuy. Hij raadt den pastoors aan, hunne parochianen er op te wijzen, dat geen enkel ministerieel besluit of welke beslis sing ook van liet wereldlijk gezag hen tegenover God en de Kerk dis penseert. Hij verklaart het burgerlijk huwelijk voor ongeoorloofd, en be dreigt degenen, die zich op dergelijke wijze laten huwen, met de Kerkelijke straffen. De ministerraad, onder voorzitter schap van den heer Reverter bij eengekomen, heeft besloten tegen den bisschop van Tuy maatregelen te nemen. BELGIË. In België en Duitschland heeft men sinds lang te kampen tegen de schaarschte van varkens. Volgens het Handelsblad v. Ant werpen", heeft men in Duitschland het noodige overleg, om op slimme wijze eenigszins in den nood te voorzien, en wel op deze manier. Het gouvernement heeft den doua niers op de grenzen last gegeven, bij het smokkelen van Belgische varkens de oogen te sluiten en de beesten, wier invoer in gewone tijden streng verboden is, vrij binnen te laten. En om aan die smokkelarij eenen schijn van gemakkelijkheid te geven, maakt men de beesten door middel van alcohol dronken, om ze het schreeuwen te belettenmet heele kudden worden de Belgische varkens over de grenzen gebrach'; en dan wor den zij verkocht aan fr. 2.50 tot 3 fr. per kilo. Op die manier zullen wij in België nooit aan goedkoop varkensvleesch geraken, zegt een correspondent. Dat is nu wel waarmaar de boeren, de leveranciers, die met deze gewilde smokkelarij een goeden stuiver winnen, zullen er niet kwaad om zijn. Des eenen dood is des anderen brood. FRANKRIJK. Het herderlijk schrijven, door de Fransche bisschoppen aan de geloo- vigen te richten naar aanleiding van de beslissingen op de onlangs gehou den algemeene vergadering, zal hoogst waarschijnlijk morgen over acht dagen in alle kerken afgelezen worden. Daarna zal de pers het stuk ontvangen, om het overal bekend te maken. ZEm. Kard. Lecot verklaarde zeer terecht aan de Gaulois, dat het be sluit der regeering, dat géén enkele kerk voor den eeredienst gesloten zal worden, totaal waardeloos is. Of is de regeering niet van plan om de priesters, die zonder te be lmoren tot een godsdienstige vereeni- ging, een godsdienstoefening in de kerk houden, telkens met geldboete en zelfs met gevangenis te straffen? Wat betreft de bedreiging, dat de regeering den geestelijken de bij de wet toegestane wachtgelden en tijdelijke ondersteuningen zou ont houden, daaropzeideZEm. slechts,dat de priesters, die hun ambt volgens de voorschriften der Encycliek uit oefenden, genoeg zouden krijgen om te leven, of beter gezegd, om niet van honger te sterren. RUSLAND. Gelijk men weet, wilden de zooge naamde Kadetten, een der verschil lende groepen der ontbonden Doema, hunne bijeenkomst houden te Sint-Pe tersburg. Over liet al of niet verleenen der toestemming daartoe beraadslaagde dezer dagen de Russische ministerraad. De ministers van buitenlandsche zaken, justitie en handel verklaarden zich vóór het verleenen van die toe stemming. De overige ministers echter waren van gevoelen, dat het congres zou ontaarden in een revolutionnaire bijeenkomst, waarom men besloot de toestemming niet te geven. Door de revolutionnaire socialisten is de openlijke verklaring afgelegd, dat zij tegen de publieke aanslagen zijn, gepleegd op winkels, banken en dergelijken. Gisteren meldden wij, dat Rusland geweigerd had, aan Engeland voldoe ning te geven in zake het voorgevallene met de„KnightCommander".Thansver- luidt, dat de Engelsche gezant voor gesteld heeft, de zaak voor het Haag- sche Hof van Arbitrage te brengen, wat door Rusland is aangenomen. Thans staat vast, wie de moorde nares te Interlaken is, die den heer Muller doodschoot, denkende dat zij minister Doernovo voorhad. Het is een Russisch meisje, Tatiana Leontief, die reeds sinds 1898 te Lau sanne woonde en daar de medische colleges aan de universiteit volgde. Wat het meisje tot den moord ge bracht heeft is nog altijd niet bekend, daar zij weigerde iets te zeggen. Als men het portret van den ver moorde ziet en met dat van Doer novo vergelijkt, ziet men terstond dat er bijna geen gelijkenis is. ITALIË. Andermaal is de bevolking op Sicilië in doodsangst over' de aard schokken, welke zich weder doen gevoelen. Telegrammen van Don derdag 1.1. melden hieromtrent: Terwijl de krater Stromboli weder begon te werken, zijn vanochtend te Palermo en op geheel Sicilië aardbevingen gevoeld. Te Bagheria Termini en andere plaatsen veroorzaakten de schokken een onbeschrijfelijke verwarring. De menschen renden uit hun huizen en zochten een wijkplaats op on bebouwde plaatsen. Vele gebouwen werden zwaar beschadigd. Te Tribia scheurden de muren van alle huizen en sommige storten in. Te Balmonte nam de verschrikte bevolking hit reliekenschrijn van de heilige Rosalia in haar midden en droeg het in optocht door de stad. Te Palermo komen treinen vol vluchtelingen uit de omliggende districten aan. Uit den onmiddelijken omtrek van de stad zijn ruim 10,000 menschen de stad binnen gekomen. Te Palermo zelf is de angst al gemeen en worden godsdienstige ommegangen gehouden. Twee ker- FEUILLETON. 16. Al naar het zoo te pas kwam, ver klaarde Fromentier zijn zoon jong of oud; te jong als hij zich met de boer derij wilde bemoeien, te oud als er sprake was van eenige verstrooiing of plezier. Dan, gofcde reis, voegde hij er op welwillenden' toon bij. Gij zijt uw eigen heer en meester tot morgen avond, en als gij niet aanstonds een goeden koop kunt doen, dan moet gij den tweeden dag van de markt af wachten. De menschen gaan dan gaarne naar huiszij verlagen gemak kelijker hunne prijzen, èn wij in onze omstandigheden moeten het zuinig aanleggen, om rond te komen Om nog meer indruk op Luc te maken, slaakte mijnheer Fromentier een diepen zucht, dan gaf hij zijn zoon eindelijk verlof zich te verwij deren na hem echter eerst nog op het hart gedrukt te hebben, het geld met te verliezen, zich niet te laten bestelen, want er was altijd zooveel slecht volk op de markt 1 Luc ging ter ruste, terwijl hij de verschillende raadgevingen zijns va ders nog eens nauwkeurig herbaalde. Hij was inderdaad onhandig, zyu geest dwaalde vaak naar alle richtin gen af. En tengevolge van zijn een zaam en afgezonderd leven hier op de boerderij, had hij de gewoonte, om in de wereld te verkeeren, verloren. De drukte van een marktdag bracht hem van streek. Hij voelde zich tus- schen die heen en weer dravende me nigte niet op zijn plaats en het duurde eenigen tijd, voor hij weer geregeld denken en zich wat vrijer bewegen kon. Hij vond zoo'n reis naar eene markt, dan ook zoo weinig aantrek/ kelijk, dat het eene ware beproeving voor hem was en geene uitspanning, dat hij haast had om tot zijne gewone afzondering terug te te keeren. Hij sliep weinig en zeer slecht. Een geweldige stortregen kletterde op het dak boven zijn hoofd en de angst, den trein te missen, deed hem elk oogen blik verschrikt opspringen en op den wekker kijken. Lang voor het opko men der zon was hij het bed uit. De regen viel nog altijd in stroomen neer. De grijze wolken schenen de toppen óer heuvelen te raken. Het was kil, bijna koud, nog nauwelijks licht en slecht weer, om op reis te gaan. Luc ging de kamer uit en liep zoo voorzichtig en zacht mogelijk de trap a'> om niemand te wekken. Het was een onverdraaglijk gevoel ^<?or1 bem, anderen last aan te doen. by zoo 's morgens in alle vroegte weg ging, wilde hij zelfs niet, dat Flo- rlne opstond, en als ontbijt nam hij een korst brood met een glas slechten wijn, dien hij zelf uit het buffet haalde. Op het gevoel af, want door de gesloten blinden was het in 't bene denhuis donker ging hij naar de keuken. Met niet weinig verwonde ring zag hij de deur half open staan, en met nog grooter verbazing zag hij het brandende vuur en de geopende blinden. Dat maakte hem boos; maar toch schonk het hem ook eene zekere vol doening, als hij de aangename warmte van het vuur voelde, de warme koffie zag staan en het brood zacht hoorde roosteren. Mijn arme Florine, gij hadtniet zoo vroeg moeten opstaan, zeide hij op een toon van verwijt, zich naar dien kant keerende, waar hij gerammel met vaatwerk hoorde. Met uwe jicht. Door een helderen lach werd hij in de reden gevallen en Aliette kwam te voorschijn met een theeblad in de hand. Ha, zijt gij het, Aliette, riep hij half ontevreden, half getroffen uit. Welk een idee, om zoo vroeg op te staan, gij zult u nog ziek maken! Maar ik lieb geen last van jicht, bracht Aliette hiertegen in en ik ben ook volstrekt niet vermoeid. Zij kwam naar Luc toe en nooit had liaar lief, frisch gezichtje zoo mooi geschenen als in het schemerlicht van dezen mistigen morgen. Zij opende de oogen flink, om te laten zien, dat zij goed wakker was, met heur op den rug loshangend haar, en in haar korte morgenjapon zag zij er weer uit als een kind. Zij trippelde rond en was geen oogenblik in rust. Florine doet alle kasten op het nachtslot, maar ik heb de sleutels ge vonden, zeide zij, verrukt over dit suc ces op hare gewone tegenpartij. Het leek haar zoo aardig, eene zaak te doen, die zij niet alle dagen deed en de waakzaamheid van Florine, zoowel als de gierigheid van haar neef te verschalken, den armen Luc te beschermen, haar gezag als meesteres te handhaven en hare huishoudelijke talenten in toepassing te brengen. Zij had het theeblad op tafel neer gezet, na eerst een schoon servet ge legd te hebben. Dan schoof zij een stoel bij en noodigde Luc uit plaats te nemen. Gij wilt hier het ontbijt wel ge bruiken, niet waar? Als wij naar de eetzaal gingen zou den wij uw vader wakker maken en op zoo'n kouden, guren morgen kan men het vuur ook best velen. Luc ging zitten, het warme haard vuur deed hem werkelijk goed na dezen slapeloozen nacht en voor het begin van dezen vermoeienden dag. ken, waarvan de deuren toe waren, zijn door de opgewonden menigte opengebroken, die daarna naar binnen stroomde om te bidden. Hofberichten. Hedenochtend 9 uur 8 minuten ver trokken H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg per Koninklijken extratrein van het Loo naar Leeuwarden. De Koninklijke trein wordt 5.57 op het Loo terugverwacht. H. M. de Koningin-Moeder maakte de reis van het Loo mede en kwam daartoe te Apeldoorn te 8.40. H. M. de Koningin-Moeder was ver gezeld door de Grootmeesteresse Me vrouw Douairière De Beaufortde Hofdame Jonkvr. Van de Pollden Grootmeester Jhr. De Ranitz en den Kamerheer Jhr. Mr. Schimmelpen- ninck. De instellingen, welke H. M. de Ko ningin-Moeder na het vertrek van H. M. de Koningin bezoekt zijnhet Friesch Museumhet St.-Bonifacius- gestichthet Diaconessenhuis en het St.-Anthoniegasthuis. Daarna keert H. M. eenige oogen- blikken terug in de woning van den Commissaris der Koningin en vertrekt vervolgens naar het station. Binnenkort wordt op Soestdijk ver wacht de Hertogin van Teek (geboren Alice van Albany) om eenige dagen de gast van haar tante, de Koningin- Moeder, te zijn. Ook Z. K. H. Prins Hendrik heeft een groote bronzen medaille geschon ken voor den zangwedstrijd op de Pinksterdagen van het volgend jaar te Tiel door „Tiels Mannenkoor". Millioenen-rede. Het Vacl. voegt aan ons bericht over de afschaffing der millioenen- rede toe A.s. Dinsdagmiddag zal de Minis ter van Financiën met slechts en kele woorden de begrooting aan de Tweede Kamer aanbieden. Notarieel Staatsexamen. 814 Sept. Gesl. Ie gedeelteW. C. van der Eech, te Dordrecht; L. W. J. C. Christ, te Bergen-op-Zoom; A. Reijers, te Middelburg D. Maar schalk, te Utrecht; A. Ruiter, te Hoorn L. C. J. Wiegerink, te Arn hem; jhr. A. M. C. H. C. Bowier, te Amsterdam; Mej. M. Gosschalk, te Amsterdam; mej. E. M. A. Snij der, te Harlingen. 2e Gedeelte: C. H. van Huiten, te Veendam, mr. B. A. Roelvink, te Amsterdam; G. A. Verkade, te Rotterdam. Int. Vredesconferentie. Naar de hr. W. F. Stead in de Alleen voor den vorm maakte hij eene tegenwerping. Wezenlijkdat alles was niet noo- dig geweest en ik weet niet, waarom gij zooveel drukte voor mij maakt. Aliette, die juist bezig was om een kop koffie met melk voor hem in te schenken,! hield op en verklaarde op nadrukkelijken toon Voortaan zal ik altijd zoo doen. Toen ik nog een klein meisje was heb ik mij met niets willen bemoeien, maar nu ben ik een vrouw geworden, en de taak der vrouw is voor de an dere huisgenooten zorg te dragen. Luc liet van verbazing zijn lepel vallen en begon te lachen. Wat heb ik voor belachelijks gezegd? vroeg Aliette geraakt. Gij, een kind, een klein meisje, en dat wil zorg dragen voor de an deren, voor die zooveel ouder zijn. Wordt vervolgd). NIEDWE liiRLEMSCIlCOURANT MAINTIESDIHT flGITE Mfl NON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1