Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. „Daily News" mededeelt, zal de aanstaande Internationale Vredes conferentie plaats vinden ondanks de geruchten, voldens welke dit voornemen werd opgegeven ten ge volge van de toestanden in Rus land. De Koningin van Nederland zou, volgens den schrijver, aan de afgevaardigden der Mogendheden het gebruik hebben toegestaan van de groote zaal, die slechts gebezigd wordt voor de opening van het Nederlandsche Parlement (de Rid derzaal). Handels-leeraar. Het ligt in het voornemen der Regeering om een van de eerste te benoemen Rijkstuinbouwleeraren te belasten met den handel en niets anders. Het zal zijn taak zijn de markten te bestudeeren en nieuwe afvoerka nalen te zoeken voor onze produc ten, terwijl hij den tuinbouwers van advies moet dienen. Afschaffing der loting. De heer mr. E. J. Korthals Altes te Amsterdam en de heer A. E. Dudok van Heel te Huizen hebben een adres aan H. M. de Koningin gezonden, waarin zij H. M. eerbie dig verzoeken de regeering te wil len uitnoodigen zoodanige voorstel len van wet bij de Staten-Generaal in te dienen, dat niet langer door loting vrijstelling worde verleend van een verplichting, door art. 180 der Grondwet aan alle Nederlanders, daartoe in staat, opgelegd. Adressanten achten de loting voor de militie niet alleen in strijd met de Grondwet, maar ook in bo- ginsel af te keuren, omdat zij in hooge mate onrechtvaardig is en den volksgeest op bedenkelijke wijze verslapt. Zij deelen als hun gevoe len mede, dat door afschaffing der loting de geldelijke lasten niet noodwendig behoeven te stijgen. Sobriëtas. Het federatiefBestuur van deze ver- eeniging verzoekt ons het onder staande op te nemen de R. K. Aan Geheel- Onthouders in Nederland. Voor eenigen tijd ontvingen ver schillende Nederlandsche Katholieke Drankbestrijders een verzoek mede te werken aan de oprichting eener Nederlandsche Afdeeling van eenen Internationalen Katholieken Geheel- Onthoudersbond (waarvan het Secre tariaat gevestigd is te Sierre, (Zwit serland). In sommige Katholieke bladen gaven verschillende Geheel-Onthou ders hunne meening te kennen over het al of niet gewenschte eener zoo danige organisatie, over de wijze van oprichting enz. Vooropstellende, dat de leden van de Nederlandsche Afdeeling van den Kath. Geheel-Onthoudersbond lid moeten zijn eener plaatselijke af deeling van eenen Diocesanen Bond hunne aanwezigheid in die Bon den en hunne krachtdadige mede werking wordt meer en meer op prijs gesteld meent het Federa tief Bestuur van Sobriëtas de Neder landsche Katholieke Geheel-Onthou ders in de gelegenheid te moeten stellen zich over de oprichting van genoemde Nederlandsche Afdeeling uit te spreken. Het F. B. verzoekt daarom de Katholieke Geheel-Onthouders le den van plaatselijke afdeelingen dei- Diocesane Bonden die lid wen- schen te worden zich vóór 1 Oc tober a.s. op te geven bij „het Secretariaat van Sobriëtas te Maas tricht". Het F. B. van Sobriëtas G'h. RUIJS DE BEERENBROUCK, Voorzitter. Henri HERMANS, Secretaris. Electrische tram door de Zaanstreek. In verschillende Zaanlandsehe ge meenten was ditonderwerp deze week aan de orde. De gemeenteraad van Wormerveer heeft reeds de concessie verleend. In den Raad van Zaandijk gaf de zaak aanleiding tot uitvoerige be spreking. Nadat de vroeger aan de „Holland- American Company" gegeven ter mijn was verstreken, kwam in de Raadsvergadering van 30 Augustus j.l. in behandeling eene concessie aanvraag van de Amsterdam— Noord-Holland Electric Company" waarop eene beslissing werd ver zocht vóór 15 September. De voor naamste bepalingen dezer concessie welke gevraagd wordt voor 60 jaren zijn De beweegkracht zal geschieden door electrieiteit met bovengrond sche geleiding; de spoorwijdte be draagt 1.435 meter. De werken zullen binnen twee jaar gereec moeten zijn; onderhoud en exploi tatie komen voor rekening van de maatschappij. Op afstanden van 250 M. zullen stopplaatsen komen, ter wijl ten minste tien maal daags een tram zal rijden in beide richtingen. De Staat der Nederlanden heeft het recht van naasting. Bekend is, dat de meening onder de ingezetenen van Zaandijk zeer verdeeld iseen groot gedeelte wenscht de tram te doen loopen langs den dorpsweg (Lagedijk), een ander wenscht eene richting achter de gemeente om. In den Raad kwamen nu in be handeling drie adressen, namelijk van de heeren W. Elink Schuurman, J. C. Vis en anderen, waarvan in dertijd reeds in ons blad is melding gemaakt, ter aanbeveling van het plan Nieuwe Vaart (achter de ge meente om). Het adres van den Alg. Ned. Wielrijdersbond is van dezelfde strekking. Het tegenadres is onder teekend door verscheidene ingeze tenen. Bij het plan-Lagedijk moet de dijksloot worden gedempt; de hoo rnen gerooid en de over de sloot liggende perceelen komen in de diepte te liggen, waardoor het schilderachtig aanzien van dit deel der gemeente groote schade zal lijden. Daarentegen wordt het dem pen van de sloten door velen zeer gewenscht wegens de onwelriekende uitwasemingen. De meerderheid van het Dage- lijksch Bestuur stelde voor: op de concessie-aanvrage gunstig te be schikken wat betreft de voornaamste punten. Hiermede kon de Raad zich vereenigen, Ten opzichte van den weg ontstond eene uitvoerige ge- dachtenwisseling tusschen den Heer J. M. Vis, oudsten wethouder, en den burgemeester, den Heer P. A. v. Wijngaarden. Eerstgenoemde be pleitte het plan Nieuwe Vaart in nadere overweging te nemen en de beslissing over den weg dus nog aan te houden. De Heer Vis betoogde, dat men toch van gemeentewege kan overgaan tot demping van de sloten, zooal niet ineens, dan toch gelijk, beginnende met de dijksloot, zonder grooter offers dan noodig zullen zijn na uitvoering van het plan-Lagedijk. De meening der in gezetenen beweegt zich minder om de tram door de gemeente dan wel om de demping. De burgemeester deed uitkomen, dat de aanvragers den weg aan geven over den Lagedijk en daar aan stellig blijven vasthouden, hierin gesteund door den uitslag der beide ongstgehouden verkiezingen, waar- 3ij de kiezers zich hebben uitge sproken ten gunste van het plan- Lagedijk. Dit alles werd ook aan gevoerd door den Heer Börnemann en de Heer J. J. Honig was van oordeel, dat de beslissing niet lan ger behoefde opgehouden te worden, wijl ieder Raadslid toch reeds zijne meening over deze zaak gevestigd rad. Het voorstel-Vis tot het ver eenen van concessie, zonder be paling van den weg, en voorts een nader onderzoek werd verwor pen met op 1 na algemeene stem men. De Heer Vis verklaarde onmo gelijk te kunnen medewerken tot de thans vastgestelde ontsiering van deze gemeente, welker belan gen hij vele jaren als lid van den Raad en als wethouder heeft ge diend en zag zich daarom, hoe on gaarne ook, genoodzaakt zijn ont slag te nemen als wethouder. Het verzoek van den voorzitter, om hem te bewegen op dit besluit terug te komen, mocht niet baten. Hedenavond komt de concessie aanvraag in behandeling bij den Raad van Koog aan de Zaan. Automobilisme en Vergoedingsrecht. Mr. A. P. Th. Eyssell, lid van den Hoogen Raad, schrijft in de „N. Crt.". In de vrij levendige polemiek over dit onderwerp gunne de redactie ook mij een kort woord. Niet echter om mij partij te stellen omtrent de aansprakelijkheid juist van den automobilist; ik wensch te verhinderen, dat zonder behoorlijk onderzoek het publiek meega met een algemeene gedachte, een en an dermaal door inzenders aanbevolen. Ik bedoel het denkbeeld, dat uit de aansprakelijkheid voor veroorzaakte schade 't schuldelement zal verdwij nen. Hoog noodig wordt het genoemd onze wetgeving consequent te schoeien op den voet dat men, om zoodanige vergoeding te bekomen, zal kunnen volstaan met het bewijs, dat die scha de voortkomt uit eens anders doen of laten; in de binnen- en buitenland- sche rechtsliteratuur wint zoo wordt ons verzekerd dat denkbeeld steeds meer voorstanders. Hieromtrent wensch ik te zeggen dat in de mededeeling wel waarheid ■teekt, maar tevens groote eenzijdigheid en overdrijving. Dat sinds een aantal jaren Duitsche en Fransche schrijvers, daaronder van naam, voor het denk beeld zijn opgekomen, is onbetwistbaar. Niet minder waar echter is, dat in beide landen vele anderen, zeker van niet geringer gezag en onder aanvoe ring van hoogstgewichtige gronden, in de bres zijn gesprongen en blijven springen voor den ouden Romeinschen eisch van schuld aan het ongeval voorts dat in Engeland, alwaar buiten het Romeinsche recht om diezelfde eisch steeds een element van den ver goedingsplicht heeft uitgemaakt, de rechtsgeleerde wereld bijna eenstem mig dat vereischte gehandhaafd wil zien. Stakingsnieuws. De Verzoeningsraad, die zijne taak voor het oogenblik als afgeloopen be schouwt, nu beide partijen op het bemiddelingsvoorstel tweemaal geheel of bijna geheel afwijzend beschikten, zal zijn mandaat niet nederleggen, ten einde bij mogelijke gelegenheid zijn diensten in zake de staking weer te kunnen aanbieden. BINNENLAND. Motor-omnibus. Met den motor-omnibus, die de Rotterdamsche Omnibus Maatschap pij van oud-Delftshaven naar den Oudendijk te Rotterdam zal laten loopen, is gistermiddag proef gere den. De bus heeft plaats voor 34 personen. Eerbied voor de fiets. In de gemeente Schoterland heb ben twee boeren proces-verbaal ge kregen, omdat zij met hunne wagens niet voldoende uitweken voor fiet sen. Dit is een gevolg van een aan schrijving der autoriteiten naar aanleiding van klachten over on hebbelijk tegenwerken van wielrij ders. Diefstal. Uit het Ethnografisch Museum te Leiden zijn, hoogstens vier maan den geleden, ontvreemd zestien oude vreemde zilveren munten, alle ter grootte van een rijksdaalder en voorzien van een gaatje. Daaronder bevinden zich 5 Spaansche matten met zuilen 1 Spaansche mat met zuil van het jaar 1819, beeldenaar Ferdinand VII1 Spaansche mat met zuil van het jaar 18081 Spaansche mat met uitgeschulpt wapen2 Mexi- caansche dollars1 Mexicaansche dollar met adelaar1 Mexicaansche dollar met inscriptie „Libertad" en 1 Maria Teresia-Daalder. De commissaris van politie te Leiden verzoekt nauwkeurige re cherche, inbeslagneming en bericht. Brand in een brievenbus. Toen de postbeambte, J. S., als naar gewoonte de brievenbus in de kom van Sprundel ledigde, kwam hij tot de ontdekking, dat eenige brieven gedeeltelijk waren verbrand. Bij nadere beschouwing ontdekte hij kaarsvet op den grond, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat baldadige handen met behulp van een kaars getracht hebben den inhoud van de brievenbus te ver branden. Door de rijkspolitie met de zaak in kennis gesteld is van een en an der proces-verbaal opgemaakt. Tot-nu-toe van de daders geen spoor. Branden. Te Heiloo is onder verdachte omstandigheden een begin van brand ontdekt in een huis aan den Rijksstraatweg, bewoond door C. S. Het brandje werd, hoewel de be woner niet thuis was, door den eigenaar van het huis spoedig ge- bluscht. De politie van Heiloo heeft ter stond een onderzoek ingesteld. Het huis, de inboedel en de ge- heele oogst van den heer J. Louwes, te Nieuw-Amsterdam (Z.-Drente), zijn door 'n feilen bi and in de asch gelegd. Verzekering dekt de schade. Te Schijf bij Rozendaal is de ge- heele bouwhoeve van M. K., met den geheelen inboedel een prooi der vlammen geworden. Tijdens den brand waren de bewoners afwezig Behalve den oogst zijn een drietal koeien en een varken in de vlam men omgekomen. Het verbrande is laag verzekerd. Ongelukken. Door de tram, welke's avonds 11.20 uur te Hillegom aankomt, werd dezer dagen op de Leidschestraat een paard van een woonwagen, dat onbeheerd op den tramweg stond, aangereden en gedood. Wijl liet dier juist in een bocht van den weg stond, had de machinist niet tijdig kunnen remmen Het trampersoneel wekte nu de be woners ven den wagen en deelde hun mede wat er gebeurd was. Den volgenden dag kwam de eige naar bij den burgemeester, die, na ge daan onderzoek, verlof gaf om in de gemeente eene collecte voor hem te houden. Door de ingezetenen werd toen voor ruim f37 geteekend en de man is zeer voldaan verder gereisd. Te Nieuw-Amsterdam (Dr.) is een droevig ongeluk gebeurd. Hetpaarc van den heer Mol, gespannen voor een wipkar, sloeg op hol en overreed het eenige kind van den heer Baas, dat kort daarop overleed. De voer man brak eenige ribben. Op het stationsterrein Boxtel is de voorman-rangeerder J. W. M. door een der treinen overreden en gedood. Door de stoomtram van Helmond naar Eindhoven is bij Klein Braak huizen zekere J. v. d. L. overreden. Met een gebroken been en verschil lende verwondingen werd hij in het gasthuis opgenomen, alwaar hij sedert is overleden. Te Bergeijk (N.-B.) is de 16-jarige zoon van den heer Lammers, terwijl hij eenige werkzaamheden op het dak verrichtte, gevallen en op een bak terechtgekomen, waardoor hij binnen eenige minuten een lijk was. Een 16-jarige jongen reed op de Stadhouderskade te Amsterdam per ongeluk met zijn rijwiel tegen den trot toirband. Hij viel en kwam zoodanig terecht, dat hij kort daarop overleed. Een groot ongeluk trof gisteren weder een arbeider te Sliedrecht. Werkzaam op het werk van de firma Goedhart en bezig zijnde de machine na te zien, gaf men den machinist een sein dat hij draaien moest en de gevolgen bleven niet uit: de ongelukkige werd bijna geheel vermorzeld en was oogen blik kelijk dood. Gisteravond had een automobiel ongeval plaats op den Rijksstraat weg bij de Duivendrechte brug onder Diemen. Uit de richting van Amsterdam kwamen twee"automo- bielen, welke om het hardst sche nen te rijden. De eene raakte in de bocht van den weg op den berm, reed drie telephoonpalen stuk en bleef bij den len jstaan. Van de 4 inzittenden werden er drie uitge slingerd, van wie maar één eenigs- zins ernstig gewond werd aan het hoofd en een ander eenigen tijd be wusteloos bleef liggen, doch later weer bijkwam. Dokter Derkinderen verleende heelkundige hulp, waar na de gewonde met de andere auto naar de stad teruggevoerd werd. De eerste auto was zoo beschadigd, dat zij onbruikbaar was geworden en later met een wagen werd weg gebracht. Het nummer dezer ma chine was G 32 en van de andere G 814. Eigenaar van de beschadigde auto is, naar wij vernemen, de heer Wolter, tabakshandelaar te Am sterdam. Bij het examen voor het politie- diploma te Amsterdam is het di ploma met aanteekeningen toege kend aan J. Klok te Purmerend, K. van der Wal te Beverwijk en F. AV. G. Ackerman te Zaandam. En het gewone diploma aan L. Scheygrond alhier J. AVuite te Wormerveer en B. A. Sprok- holt te Zaandam. Ned. Heidemaatschappij. Tot commissaris werd ter gisteren gehouden vergadering in de plaats van den Heer W. A. Hattinga Ra ven, gekozen de Heer S. C. Korte- weg, te 's-Gravenhage. Herkozen werden de heeren Mr. D. J. R. Brants, W. F. Leemans, P. B. Löhnis en Mr. G. van Tienhoven. Aangenomen is o. m. een voorstel Heerewaarden, luidende De Nederlandsche Heidemaat schappij dringe bij de regeering aan op een spoedige behandeling van het ontwerp-wet op de vissche- rijen, opdat er zoo spoedig mogelijk een eind kome aan de onhoudbare toestanden op de groote rivieren, wat betreft de strooperij en het uitmoorden der kleine visschen". Aan den maaltijd van de Ned. Heide-Maatschappij namen meer dan 200 personen deel. Onder hen waren Z.Ex. de minister van land bouw, de heer Veeg'ens, en het buitengewoon lid der Ged. Staten van Noord-Holland, mr. Wester- woudt, en de oud-minister, de heer Oremfer. Openbare Gezondheidsregeling. Gisteren is het Elfde Nederl. Con gres voor Openb. Gezondheidsregeling in het Brongebouw geopend door den voorzitter, den Heer Mr. Goeman Bor- gesius. Als afgevaardigden van de Gezond heidscommissie alhier waren tegen woordig de heeren: F. A. Grijseels, Jhr. F. Teding van Berkhout, W. P. J. T. van Linden Tol, Mr. M. Rascb, J. H. Welsenaer, Dr. G. W. Huet, J. L. E. I. Kleynenberg en Mr. B. Baron Mackay. De gemeente was voorts nog ver tegenwoordigd door de heeren: Job. de Breuk, wethouder O. AV. en L. W. Havelaar, directeur der Gem. Duin waterleiding. De Ned. R. K. Volksbond werd ver tegenwoordigd door den heer AV. A- J. v. d. Kamp, lid van het Centraal Bestuur. De voorzitter, Mr. Goeman Borge- sius, verwelkomde de vele aanwezigen, onder wie ook den Burgemeester te dezer stede. Spr. wierp een terugblik op hetgeen het congres sedert de oprichting in 1891 voor de volksgezondheid gedaan heeft. In een uitvoerige rede somde hij op de voorzieningen en onderzoekingen op het gebied van drinkwater, straat reiniging, vleeschkeuring, school- cn woningonderzoek, staatstoezicht op de volksgezondheid ter bestrijding van tuberculose bij den mensch en bij het vee, de wettelijke regeling van de veeartsenijkunde en meer zaken. Spr. deed echter uitkomen, dat nog een groot arbeidsveld op ontginning wacht. Hij wees daarbij op de plichten welke ten deze de gemeente-besturen en de Staat hebben te vervullen. De Commissaris der Koningin in ons gewest Mr. G. van Tienhoven, kwam ter vergadering en nam aan d« bestuurstafel plaats. Daarna herdacht de eerste secre taris, Dr. AV. P. Ruysch, eenige ver dienstelijke overleden leden en deelde rnede^dat het ledental sedert het voisjge dfengres tot 536 geklommen is. Van d| ledenlijst zijn wegens over lijden, l&jèjÉifkon, enz. 24 namen afge voerd. Deel ingevolge eene circulaire, in dep .aanvang, van dit jaar verspreid, traden $4 leden tóe, zoodat het con gres op het oogenblik telt 18 gemeente besturen, 22 vereenigingen, 115 ge zondheidscommissies en 381 personen, op hygiënisch gebied werkzaam. Aan deze mededeeling voegde de tweede secretaris-penningmeester, Mr. A. J. A. Bik, nog het volgende toe aangaande den stand der geldmiddelen: Over 1905 bedroeg het batig saldo f4685, terwijl het Tijdschrift een bij drage van f 1381 vorderdef 138,29 de commissie, voor den Codex Alimenta- rius; f216, de commissie in zake den vuilafvoer ten plattenlandef 172,55 de commissie voor het hydrologisch onderzoek, en f 161,17 de reis- en ver blijfkosten van bestuursleden en rap porteurs. Als honorarium van den rapporteur der commissie voor het hydrologisch onderzoek werd f700 betaald, zoodat van het hiervoor toe gestaan crediet f872.55 werd besteed. De kosten van de in 1905 gehouden al gemeene vergadering beliepen f 194.50 en het stenographiseh verslag daarvan nog f 139.90. Aan contributies werd in 1905 f2650 geïnd. Op ditelfde congres zijn, behalve vele leden, vertegenwoordigd 8 ge meentebesturen, 10 vereenigingen en 74 gezondheidscommissies. Concert-Brongebouw. Gisteren (Vrijdag) avond werd het laatste tuinconcert in 't Brongebouw gegeven door „HaarlemschMuziek- korp", Directeur: de Heer C. P. AV. Kriens, met welwillende medewer king van het Gemengd koor „Onder Ons" Directeurde Heer Henri Pielage. Ik wil mij in hoofdzaak bepalen tot de medewerking van „Onder Ons", die bij deze gelegenheid een tweetal nummers uitvoerde: Koraal Motet van P. A. van AVestrhene en Le Vendredi-Saint van Chr. Gounod, waarmede genoemde vereeniging 1.1. Zondag te Utrecht den eersten prijs behaalde. Westrhene's koraalmotet (het ver plichte koor in den wedstrijd) leerde ik niet in de gunstigste omstandig heden kennen. Het koor was door omstandighe den niet zoo talrijk bezet, de ijver al licht niet zoo groot, men kan het zich indenken, bovendien ondervond men stoornis van het handelend publiek, kortom het deed te samen afbreuk, waardoor de uitvoering voor mij niet was, wat zij 1.1. Zondag geweest moet zijn. Over 't algemeen liggen iu ver plichte koren zooveel gezochte, zoo veel expres aangebrachte moeilijk heden, dat alle natuur verdwijnt, en naar logische vinding lang kan zoeken. Ofschoon dit verplichte koor meer malen treffende momenten heeft en een vrijwel gunstige uitzonde ring maakt, komen in poliplione Satzen nog wel eens passagen voor wat men een werkelijken schrik voor de zangers mag noemen. „Onder Ons" heeft heel wat moei lijks te overwinnen gehad, alvorens goed beslagen ten ijs te komen; den directeur mijn hooge waardeering voor zijn correcte, animeerende leiding, zelfs voor de samenstelling van zulk een koor (wat mij met het oog op vereenigings-omstandig- heden nog altijd een raadsel is) kortomde opmerkingen terzijde gelatenmen kreeg van wel den indruk van „kunnen" in beide werken het Fransche werk meer homophone geschreven, werd niet „elan", met spontaniteit gezongen, intonatie, zoover ik dit hooren kon en nuanceering waren bijna onberis pelijk; met voldoening heb ik „On der Ons" gevolgd, en gaarne breng ik mijn hulde. De belangstelling was vrij groot, ofschoon ik talrijker bezoekers ver wacht had, wat wellicht aan 't kille weer ligt. Haarlenisch Muziekkorps vulde den avond met een negental nummers en eindigde zijn laatste tuinconcert op verdienstelijke wijze, zooals wij dit van dit corps gewoon zijn. Jac. de Jong. Eene „Mis" van onzen stadgenoot Ph. Loots, gecomponeerd voor ge mengd koor, alt, tenor en twee bas sen, met begeleiding van orgel „Missa in honorem Sancti Josephi" zal binnenkort verschijnen. De firma Gebrs. Figee beklaagde zich er over bij de Kamer van Koop handel alhier, dat door haar perio diek, als „weekbericht", verzonden kaarten, niet vielen onder het tarief voor nieuwsbladen. De Kamer vroeg daaromtrent inlichtingen aan den directeur-generaal der posterijen, welke antwoordde: „dat bij de wet van 15 April 1891 (Staatsblad No. 87), tot regeling der brie venposter ij, is bepaald, wat on der gedrukte stukken en wat onder nieuwsbladen wordt verstaan en welk port daarvoor verschuldigd is. Artikel 1, sub c, van genoemde wet verstaat onder nieuwsbladen alle tenminste éénmaal per week verschijnende couranten en tijdschrif ten. De reclamekaarten der firma Ge broeders Figee, welke wel den naam „weekberichten" dragen, maar daar om nog geen „weekbladen" zijnen welke in het aan u gericht schrij ven der firma, dd. 2 Juli jl., wor den aangeduid als „periodiek ver zonden kaarten", kunnen naar de terminologie der Postwet niet vallen onder hetgeen deze wet verstaat onder couranten en tijdschriften. Verzending per post tegen het ta rief der nieuwsbladen is daarom niet mogelijk. De post-administratie mist de be voegdheid, hierop eenige uitzonde ring toe te laten, zoodat aan het verzoek der firma Gebroeders Figee niet kan worden voldaan. Haar gedrukte kaarten dienen te worden gefrankeerd overeenkomstig het tarief, in artikel 5 van genoem de wet voor'gedrukte stukken vast gesteld". Aangezien de beslissing van den dir.-generaal aan de vergadering der Kamer van Koophandel juist voor kwam, werd besloten afschrift van dit schrijven te zenden aan genoem de firma, onder mededeeling, dat de Kamer geene^ aanleiding heeft ge vonden op de zaak alsnog terug te komen. Vanwege de directie der H.IJ.S.M. zal volgens de O.H.Ct. bin nenkort alhier begonnen wor den met een zeer belangrijk werk ten dienste van de uitbreiding van het station alhier, n. 1. het ma ken van gebouwen en muren aan het voorplein, een paralleltunnel, een perron en eene overkapping rijtuigen en het verlengen van de personen- en bagagetunnels. De kos ten van dit gedeelte van het groote werk worden geraamd op f318,000. Onder de bevelen van den kolo nel H. C. A. Neeteson, commandant van het 10e reg. inf., zullen de ba taljons van dat korps, in garnizoen hier ter stede, te Hoorn en den Hel der, van 17 tot 27 dezer de leger plaats bij Laren betrekken tot het houden van meer uitgebreide oefe ningen. 22 Sept. a.s. geeft de typo-litho- grafen Zangvereeniging „Kunst na Arbeid" ter herdenking van het 12V2 jarig bestaan 's avonds 9 uur een concert in de concertzaal dei- Sociëteit „Vereeniging." Medewerking zullen verleenen Jos. M. Orelio, concertzanger (Amster dam) Gerard Kruver, viool (Alhier) Mej. Catharina J. Ritsema, begelei ding. Het hek langs het Diaconiehuis der Ned. Herv. Gemeente aan de Jansstraat, is weggenomen, hetgeen voor het verkeer een groote verbe tering is. Op 16 Februari van het volgend jaar zal het een halve eeuw zijn geleden, dat de heer C. J. Gonnet, archivaris hier ter stede, zijn amb telijke loopbaan begon als klerk ter Gemeente-secretarie alhier. Electrische Spoorweg Maatschappij Gedurende de maand Augustus be droeg het aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen: Amsterd.-Haarlem-Zandvoort 281338 Ceintuurbaan te Haarlem 128023 Haarlem-Bloemendaal55561 Totaal 464922 De ontvangsten per dagkilometer bedroegen Lijn Amsterd.-Haarl.-Zandv. Fl. 78,99» Ceintuurbaan te Haarlem 35J9 Lijn Haarlem-Bloemendaal. 66,063 De dienstweigeraar. Men schrijft o. m. aan het Vdgbld:. Onze kameraad C. Kriller is Maandag voor het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht geweest; zijn schriftelijke verdediging, die hij in Juli van uit de kazerne te Amsterdam gezonden had aan den auditeur militair, was aan het Hof te Utrecht aanwezig. Niettegenstaande d&t heeft Kril ler toch de gelegenheid gehad de jj:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2