Dankbetuiging. Nette R. C. Dienstbode, R C. Dienstbode Hüis- en Dec.- Schilder Magazijn van Brandstoffen 17 OVERTOOM JrT Echte Zeeuwsche Mosselen Uit den Omtrek. Kerk en School Sociale Berichten Kunst en Wetenschap Land- en Tuinbouw. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Correspondentie. Burgerlijke Stand. Amsterdamsche Beurs. R. K. KEUKENMEID, R. K. Dienstbode Huishoudster, Te Huur; „ARTI ET REL1GI0NI". YLEEiCHHOUWERIJ van A. DE VOGEL, A. W. Hollander, J. W. LUCAS F. J. KOCHX Haarlemsche Krabbeltjes. x. BUITENLAND. MARKTNIEUWS. ADVERTENTIEN. CHRISTIAN HULSEBOSCH ANTONIA d. AKKER Joh. J. v. Hesteren Pres. Steynstraat 48. F. J. KOCHX. P. J. R.VAN HUIZEN Zijlstraat. No 6, gebrande koffieboonen 42721 50 en 6272 cent pen 5 ons. Mr. METSELAAR, Santpoorterstraat 5 BARREVOETSTRAAT 12. OUDE GRACHT 35 Ifgcntver de Zuiderstraat BEHANGERIJ, STOFFEERDERIJ REPAREEREN EN OYERTREKKEN YAN ZIT MEUBELEN. BAGIJNHOF 5. vanaf heden verkrijgbaar: WARM en ZUUR per portie. J. SWARTS, Ridderstraat 10. beweegredenen van zijn weigering mondeling uit.een te zetten. De voorzitter van 't Hof erkende, dat Kriller's principe, wat betreft het militarisme, gerechtvaardigd is, docli meende, dat deze dit te vroeg Wilde in toepassing brengen en dat hij zich moest onderwerpen aan de landswetten, of anders naar een land moest gaan, waar geen militaire dienstplicht bestaat. De directeur van het Postkantoor te Haarlem maakt bekend, dat met ingang van 17 dezer, heb Postkan toor voor het publiek zal geopend zijn van 7 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds (Greenwichtijd). De Directeur van het Postkantoor. Haarlem 15 Sept. 1906. Plotseling, als uit den grond was hij opgestegen en zat hij tegenover me in den tram naar Zandvoort. 't Was bij de halte „Doodweg" geloof ik, een niet zeer opwekken de naam tussclien haakjes! voor de personen, die naar zee gaan, om zich te verpoozen en te ontspannen. Een strooien hoedje dekte zijn kortgeknipt hoofdhaar, blond als zijn opkomend snorretjeeen kraag, zóó hoog, dat hij een gepleisterde muur of een anti-nekbrekertje zou kunnen heeten, maakte hem iedere beweging met het hoofd lastig en pijnlijk. Op zijn hagelblank gesteven borstje trok een zijden das een vlammend roode streepblauw col bert-pakje met wit vest was zijn costuum; zijne voeten pijnigde hij in te nauwe, eksteroog-kweekende puntschoenen. Even had hij bij 't binnenkomen aan zijn hoedje ge tikt met het fijne rottinkje, dat liij in de rechterhand droeg, toen hij tegenover me plaats nam. In de ruit van den wagen zag ik, hoe hij me steelsgewijze twee-driemaal opnam, of hij zich overtuigen wilde, dat een gesprek de moeite loonen zou. Het doet mij genoegen wie vrij van die kleine ijdelheidjes is, werpe den eersten steen!- te mo gen zeggen, dat hij me de hooge onderscheiding waardig keurde, om met hem eenige minuten te keu velen. „Verwensclite rammelkast, die tram, vindt u niet?" ving hij aan, sprekend met de sigaret op de on derlip vastgekleefd wat zeker ook al tot „de laatste chic" behoort. „We zitten hier anders niet zoo onaardig", waagde ik te opperen. „Menig fumoir is minder gezellig en het rammelen en schudden van den wagen kon erger zijn. De stoomtram naar Scheveningen bij voorbeeld „Nu ja, het schokken is zoo heel erg niet, maar die bochten ziet u, die bochten. Telkens krijgt men een schok hier, een schok daar. En zoo verraderlijk, zoo verwenscht verraderlijk!" En of Joost er mee speelde, mee dat hij 't zei, kwamen we aan eene kromming, beschreef de tram een hal ven cirkel schier, en op het ge laat van den armen mode-marte laar, die plotseling van links naar rechts geworpen werd, kwam een pijnlijke trek. Nijdig wierp hij zijn sigaret weg en bromde iets van „berboel tusschen de tanden, terwijl hij bijna even rood werd als zijn bloedrood stropje. Dicht bij Zandvoort scheen de booze bui gedeeltelijk afgedreven. Hij werd weder spraakzaam, doch critisch aangelegd als hij was, moest nu de badplaats Zandvoort het ont gelden. Met een paar zinnetjes wees hij vonnis over het dorpje, welks villa's en lage huisjes toch zoo schilder achtig en zoo rustig tusschen het blonde duin verspreid liggen; over het strand, waar men zoo ongestoord en kalm genieten kan van zee en frissche lucht, van opgewekt leven en niet te drukke gezelligheid. „Overal stuit men op joden en moffen", beklaagde hij zich. „Sche veningen is veel netter, fatsoenlij ker, en de Belgische badplaatsen zijn een hemel bij dezen Zandvoortschen joden- en moffenboel." Waarom zou ik het jongmensch een scherp antwoord gegeven heb ben Ik liet hem stilletjes zijn on zin afratelen en gaf hem te Zand voort een groot kruis na. Op een der banken aan de ande re zij had een burgerman gezeten, die blijkbaar vol ergernis de uitval len van het modepopje had beluis terd. „Zoo'n piet! zei deze me bij het uitstappen. „Hij heeft Scheveningen misschien nooit en de Belgische bad plaatsen zeker niet gezien. Ik ken hem wel. Zijn vader woont te Am sterdam in het pothuisje bij ons in de straat en hij, 't zoontje, verdient als jongste klerk 400 gld. per jaar." En toen ik te Zandvoort, geluk kig en tevreden, den frisschen zee bries om mijn hoofd voelde spelen toen ik de zon hare millioenen en millioenen lichtsprankels als een be weeglijke goudstroom over de wate ren zag tooveren, in een niet weer te geven prachttoen ik in zalig be schouwen en genieten de muffe, duffe politiek en al den rompslomp van het dagelij ksch tobben en wroe ten vergeten kon voor enkele uren, toen rees weder het modepopje van straks voor mij op en philosopheerde ik: Wat zijn we toch stumperds! Omdat we op een geldzakje kunnen gaan staan, of een betrekkinkje hebben boven anderen of de Hemel weet om welke onbeteekenende reden meer, misschien zelfs zonder reden zetten we eene hooge borst en loopen met den neus in den wind, terwijl de kraakschoenen onzer ijdelheid beduiden: „Daar ben ik!" Als het A'damsche klerkje van daar straks laten wij ons ringeloo- ren door de dwaaste modes en dooi de belachelijkste ijdelheid bederven we ons genot en ons geluk, maken wij ons bespottelijk in de oogen onzer medemenschen „O slaaf, o arme mensch!" mocht Vondel ook daarom zuchten. LODEWIJK Sr. SCHOTEN. Gisteravond werd op een feestelijke wijze het nieuwe Bonds- gebouw der Afd. Schoten en Omstre ken in bezit genomen. Bij het binnentreden der zaal ont waarde men een tropee van planten en bloemen in wier midden een prach tige banier prijkte; het geheel maakte een grootsehen indruk. Te ongeveer half negen werd deze eerste vergadering in het nieuwe ge bouw, waartoe ook de vrouwen der leden waren uitgenoodigd, alsook het dagelijksch bestuur der Afd. Haarlem en het Bestuur der Afd. Overveen met haar Adviseur, geopend met het zin gen van het bondslied. De Heer Burger, Secretaris der Afd. nam hierop het woord en dankte allen die medegewerkt hadden tot het ver krijgen van dit schoone gebouw, in zonderheid onzen Eerw. Adviseur, en onzen wakkeren Voorzitter den Heer J. P. Handgraaf en als bewijs van erkentelijkheid overhandigde spreker namens zijne medebestuurderen den voorzitter een prachtigen presidents hamer, daarbij de hoop uitsprekende, dat hij dezen nog vele jaren moge ge bruiken tot geluk en voorspoed van de Afd. Schoten en Omstreken. De Voorzitter nam hierop het woord en dankte allen voor den steun die het bestuur heeft mogen ondervinden en gaf hierna het woord aan den spreker van dien avond, den Hoog Eerw. Heer Mgr. G. W. Konings, die in een boeiende en leerzame rede het doel en werken van den Ned. R.-Kath. Volksbond uiteenzette, tevens ook een uiteenzetting gaf van het devies van den Bond „Voor God en Kerk, Vorstin en Land." Een hartelijk applaus beloonde den geachten spreker, en de Adviseur, pastoor J. B. A. Diekman, was dan ook de tolk der talrijke aanwezigen, waaronder men den Edel Achtb. Heer Burgemeester en eenige raadsleden der gemeente Schoten opmerkte, toen hij met eenige kernachtige woorden den spreker dankte. De Secretaris verkreeg hierop weder het woord en dankte, namens de Afd. Schoten en Omstreken, den Eerw. Adviseur voor het schoone vaandel door dezen aan de afd. geschonken. Verder werd deze voor de Afd. Schoten onvergetelijke avond met zang en eenige voordrachten, en daarna door den Voorzitter met een toepasse lijk woord gesloten, ZANDVOORT. Alhier is een be gin van brand ontstaan bij den ar beider S. Een schuurtje brandde ge heel af, waarbij een paard door den rook is gestikt. Niets was verzekerd. BLOEMENDAAL. In de acety- leenfabriek bij het station, was een arbeider na het schoonmaken van het toestel, bezig niet dit opnieuw te vullen toen na het storten van een kilo carbid in het water eene ont ploffing volgde en het deksel aan stukken vloog en gedeeltelijk door de ruiten van het gebouwtje op het perron terecht kwam. Gelukkig kreeg noch hij, noch iemand anders eenig letsel. ZAANDAM. Alhier is eene ver- eeniging opgericht, welke zich ten doel stelt het houden van botani sche excursies, het aanleggen van verzamelingen op zoölogisch en bo tanisch gebied, het houden van na- tuur-historische tentoonstellingen, de bevordering van pluimveeteelt en konijnenfokkerij, het bevorderen van ruilverkeer in zake natuurhis torische voorwerpen, het kweeken van zeldzame planten, enz. De vereeniging draagt den naam „Fauna en Flora" en is een onder- afdeeling van den volksbond. In het voorloopig bestuur zijn ge kozen de heeren C. de Lange, voor zitter; G. Sutterland, secretaris, en G. J. Blees, penningmeester. De toestand van den Wel Eerw. pater A. P. Weimar O. M. kape laan der St. Jozefskerk en Direc teur van de Jongelings-congrega- tie te Delft, sedert lang lijdende aan een hartkwaal, was gisteren zoo verergerd, dat men het raadzaam oordeelde Z. E. de laatste H.H. Sa cramenten toe te dienen. Men meldt ons uit Amsterdam: Morgen wordt in de St. Hubertus- kapel in het gebouw der Sint-Josephs- Gezellen-vereeniging aan de Stadhou derskade het nieuwe orgel ingewijd. Een solemneel lof met feestpredi- catie zullen deze plechtigheid verge zellen. Winkelsluiting'. Naar het Hbld. verneemt heeft de commissie van advies uit de Kamer van Koophandel te^Am,sterdam zich een stemmig verklaard tegen het ontwerp- winkelsluiting. Het bestuur der R.-Kath. vereeni ging van post- en telegraafbeamb- ten „St.-Gabriël" te Amsterdam, onderafdeeling van denNed.R.Katb. Volksbond, heeft instemming be tuigd met het adres van de vereeni ging „St.-Nicolaas", betreffende ver vroegde winkelsluiting. Arbeidsbeurzen. Met betrekking tot de samenwer king van arbeidsbeurzen, waarover onlangs in de pers eenige mededee- lingen werden gedaan, valt nog te berichten, dat de Haagsclie arbeids beurs op zich genomen heeft weke* lijks een staat samen te stellen van de openstaande plaatsen bij Nederl. Arbeidsbeurzen. Alleen die openstaande plaatsen worden opgenomen, waarvoor de arbeidersbeurs die ze opgeeft, zelve geen geschikte personen ingeschre ven heeft en ook niet verwacht de eerstvolgende week te zullen kunnen aanwijzen. Deze staat zal wekelijks aan de tot samenwerking bereid zijn de arbeidsbeurzen, voorloopig een zestal, worden toegezonden. Hiermede wordt een eerste stap gedaan tot organisatie van de arbeids markt, ook buiten de grenzen ééner gemeente. Het komt toch vaak voor dat in eenig deel van het land arbeids krachten worden gezocht, die elders geen werk kunnen vinden. Ook bij groote rampen, zooals b. v. het af branden van een fabriek bestaat er mogelijkheid een aantal werkloozen langs dezen weg elders aan werk te helpen. In verband hiermede worden po gingen gedaan, om voor de arbeids beurzen vrij gebruik van interlocale telephoon te verkrijgen wegens de noodzakelijkheid, dat de arbeidsbeurs spoedig en eenigszins uitvoerig inlich tingen inwinne omtrent de plaats, die vervuld moet worden en omdat zonder nader overleg de verant woordelijkheid niet aanvaard kan worden, dat de werklooze naar een andere gemeente onderweg gaat, weshalve voor het welslagen van deze bemiddeling een ruim gebruik van de interlocale telephoon een eerste vereischte is. Weekblad „St. Bavo". De aflevering van deze week be vat eene mooie afbeelding van de Mater Dolorosa van P. P. Rubens. De inhoud is verder „Toeti Walther", (vervolg) door J. van Merle Het Kruis in het Oosten III, door A. v. U Frangar non flectar (eer breken dan buigen) door J. J. G. W. Uit den Duitsclien Culturkampf, door J. S. Weekkalender, en Giften voor den verderen afbouw van de nieuwe kathedraal. Op het gele omslagEen han delsgeheim, door A. v. R. Op initiatief der Salesianen van Dom Bosco hebben speciale vertol kingen en accompagnement van den Gregoriaanschen zang dit jaar in tal van provinciën in Italië plaats gehad. De cursussen van het Salesiaansch College bij Turijn tellen een honderd tal leerlingen, bijna allen koordirec teuren in Piemont. Gelijke cursussen worden dezer dagen gegeven in het College van Caserta. Int. Landbouwtentoonstelling. De deelneming aan de in het vol gend jaar te 's Hage te houden Inter nationale Landbouwtentoonstelling zal zoo groot worden, dat het Malie veld ontoereikend zal zijn om alles te bevatten. Alleen de inzending der Ned. Heidemaatschappij met haar vijvers enz. zou, naar de Avdpst. meldt, al een groot deel van het Malieveld beslaan. Daarom worden er plannen beraamd om ook aangrenzende terreinen beschik baar te stellen. Varkensziekte. In de Streek en omliggende dorpen (N. H.) zijn in de laatste weken veel varkens gestorven aan vlekziekte. De uitkomsten van het enten bij zieke, zoowel als bij gezonde varkens, zijn meestal zeer gunstigvele dieren, welke reeds vrij ernstig waren aangetast, zijn weer geheel hersteld en de ziekte breidt zich bij het enten in den regel niet uit. Deze entingen schijnen meestal te geschieden mot Duitsch serum, wijl de kosten dan niet zoo hoog worden als met Rijksserum. In den trein gestorven. In een derde klas rijtuig van een trein tusschen Frankfurt en Keulen is een vreemdeling dood gevonden. Men vond in zijn bezit papieren op naam van Toma Charitsch, van Vilna. Hij had veel reisgoed bij zich en was den kelijk een landverhuizer. In de voering zijner kleeren had hij voor meer dan tienduizend mark waarden aan geld. Grafschennis. Te Lorgues (Fr.) zijn booswichten in het oude klooster der Ursulinen gedrongen en hebben daar de graven geschonden in de hoop er voorwerpen van waarde te vinden. De lijken zijn onteerd en er zijn ook diefstallen ge pleegd. Graaf Hompesch. De voorzitter van de Centrumfrac tie in den Rijksdag, graaf Hompesch, viert morgen zijn 80sten geboortedag. De jarige wil dit feest in stille afzon dering gedenken. Brand. Vermoedelijk door het vallen van een brandende lucifer ontstond heden morgen brand in het perceel Brede- rodestraat 21, te Amsterdam alwaar is gevestigd de drogistwinkel van den heer Ronkema. De spoedig ter plaatse zijnde brandweer slaagde er in het vuur tot den winkel en de alkoof te beperken, welke echter geheel uit branden. )|C Bond Gem. Ambtenaren. In liet gebouw van den werken den te AmsterdamStand werd heden morgen gehouden de algem. verg. van den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren. Ruim vijf honderd leden hadden zich verzameldtegen 12 uur opende de Voorzitter de heer Jacques van der Laan, de ai- gemeene vergadering met een rede, waarin hij welkom heette de ver schillende buitenlandsche afgevaar digden en vertegenwoordigers van zustervereenigingen en waarin hij een kort overzicht gaf van de ge schiedenis der vereeniging in het afgeloopen jaar. Uit Rome. Over de vijf assistenten van den Hoogeerw. Pater Generaal der Je- suieten meldt men ons uit Rome Voor Italië is herkozen pater Freddivoor Frankrijk pater Fine; voor Duitschland in plaats van pa ter Meschler pater Lodochowsky, een neef van wijlen kardinaal Lo dochowsky voor Spanje pater Abad en voor Engeland pater Hayes. De opstand op Cuba. Officiëel wordt bekend gemaakt, dat de minister Taft Zondag van Washington naar Cuba zal vertrek ken, vergezeld door den ondermi nister Bacon. Hij zal naar Key- West gaan en vandaar met een oorlogs schip naar Cuba oversteken. President Roosevelt zond een krasse mededeeling aan den Cu- baanschen gezant te Washington. De eenige manier om de onafhanke lijkheid van Cuba te verzekeren is, zich in staat te toonen de vreedza me ontwikkeling voort te zetten. President Palma heeft buitengewone volmachten gekregen om den strijd tegen de revolutionairen voort te zet ten, met het recht daarvoor gebruik te maken van de openbare middelen. Alle vroegere beschikkingen worden herroepen, zoodat het beschikbare geld voor den strijd kan worden gebruikt. De president wordt gemachtigd, de gendarmerie uit te breiden met 10.000 man, de artillerie met 2000 man. President Palma richtte een korte Boodschap tot het Congres, waarin hij zegt de houding der oppositie te betreuren en haar verantwoordelijk te stellen voor het uitbreken der re volutie. De heeren Taft en Bacon zullen naar Havana vertrekken als bijzon dere vertegenwoordigers van de regee ring der Vereenigde Staten, om een onderzoek in te stellen naar den toe stand. G. v. K. Haarlem. Beste dank voor uwe toezending „Theosofie". Hoe belangrijk ook, voor het gros onzer lezers is het minder belang rijk. Overigens houden wij ons gaarne aanbevolen. De Hoofdredactie. Bevallen: M. Teeuwen-Reijnen z. C. v. d. Kort-Kuipers d. M. v. Da- len-Okkerse z. E. M. Gigengaek- Viëtor z. A. Ronde-Smal d. Overleden: S. v. Doorn 73 jaar, Burgwal. H. de Braber 76 jaar Harmenj answeg. Politierapport. Gevonden voorwerpen1 halsket ting, 1 hond, 1 penning, 1 bril, 1 no titieboekje, 1 reep van een paarden tuig. Proces-verbaal is opgemaakt wegens het hebben van eene mestverzameling, wierijden zonder licht. HAARLEM. Tarwe f 6.a f7. per Kg. Rogge f 5.a f 5.15 per 75 Kg. Haver f5.85a f 7.per Kg. Karweizaad f 14.60 a f per 50 Kg. Paardenboonen f 7,40. Garst f 0.Groene Erwten f 8.85 a f8.75. Wintergerst f 5.15 afO.per 65 kilo. D ui venboon en f 8.25 per 85 kilo. Vale erwten "f 8.25 a f 8.30 per H.L. Karnariezaad f 6.50 a f 7. Mosterd 4' 16.a f 20.per 70 kilo. 15 September. Medegedeeld door H. C. Tombergh en Co vorige koers Heden. South. Pac Sh Common Marine Pref. Common Steel Sh.. Topeka Sh. 2e pref. Mexican Common Kansas Sh. Pref. Common Wabash Norfolk Sh Union Sh Southern Rails Car Foundry Sh. Common Erie Missouri Rock Island Ontario Sh Denver Sh Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominica Kimberley Rusland Hope Consols Amer. markt vast. Russen vast. Kon. Petroleum vast. Tabaksmark t flauwer. Kimberley zeer vast. 933/4 941/4 1P/16 11 30% 30% 471/g 473/16 1081/4 108 22 22 281 28% 58 583/4 201/4 201/1 1921/2 1931/4 38i/2 381/4 4D/i 413/s 48 48% 3511/46 35% 28 281/4 50 50% 44 441/2 770 769 153/4 153/4 50 49% 441/2 200 206 671/4 671/4 071/2 67% Den 26en September ho pen onze geliefde ouders en den dag te herdenken, waar op zij vóór 25 jaar in het hu welijk traden. Hun dankbare kinderen en pleegkind JAN. HENDRIK. A. HULSEBOSCH- MORZELT en Kind. A. v. D. AAR. Receptie Zondag 16 Sept. van 14 uur Raamgracht 34, Haarlem. Hiermede betuigen wij onzen har- telijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden van onze geliefde zoons, vrienden en bekendeninzonderheid aan den steller en medewerkers van het zoo prachtig geslaagd auditorium, ter gelegenheid van ons 25-jarig Hu welijksfeest Hunne dankbare Ouders JOHANNES KARSTENS. WILHELMINA WESTHOFF. Haarlem, 15 Sept. 1906. Tempelierstraat 32 rood. DANKBETUIGING. Aan allendie den 9 September voor mij tot een zoo onverwachten feestdag gemaakt hebben, mijn hartelijke dank. I. H. KNAPEN, Gierstraat 17. Haarlem, 15 Sept. 1906. Tegen November wordt gevraagd, in een stil gezin te Haarlem, een van goede getuigen voorzien. Brieven franco onder letter E. aan den Boekhandel J. SCHIPPER, Jansstraat 14, Haarlem. Mevrouw PROOT, Jansstraat 64, vraagt tegen November een flinke niet beneden de 20 jaar van g.g. voorzien. GEVRAAGD met 1 Nov. a.s. eene van goede getuigen voorzien. Adres Koudenhorn 82. GEVRAAGD eene flinke loon f 100, met verhooging. Adres Mej. STAMMEIJER Spaarne 35. Er biedt zich aan met November, eene nette R. Kath. middelb. leeft, liefst klein gezin. Brieven W. BERKHOUT, Laat 208, Alkmaar. zeer nette BOVENWONINGEN' gelegen a. d. Kampersingel naast de Stads-Apotheek. Huurprijs f 325 en f 260 per jaar. Adres: G. HULSEBOSCH, Jor- densstraat 2. Donderdag 20 September be ginnen wederom de repetitiën ten 8 uur in „MUSIS SACRUM". Een schoon werk zal in studie genomen worden. Zij die lid van deze vereeniging wenschen te worden kunnen zich aanmelden bij den Directeur den Heer JAC. DE JONG. Kampersingel 58. per briefkaart te ontbieden. OPENT op 20 September a. s. een te SANTPOORT aan den Driehui- serweg, naast de Wed. DONSE LAAR; hopende mij door een vlugge en nette bediening het vertrouwen bij mijne geachte plaatsgenooteu w aardig te maken, Hoogachtend, Uw Dw. Dienaar, beleefd aanbevelend. - nabij 't Kleverpark. - Leeraar M. O. BOEKHOUDEN enz. PRIVAAT- en CURSUSLESSEN. Inrichten, omwerken en bijhouden van Administratiën Aanbevelend,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 3