BINNENLAND. Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. preeken aan het volk uitgelegd worden, hoe de vijand overal bin nendringt. De metropoliet hoopt, dat de meerderheid des volks zich niet door de oproerpredikers zal la ten misleiden. De volgende proclamatie richtte generaal Syalof, die tijdelijk tot gouverneur-generaal te Siedlce is aangesteld, tot de bevolking Bekommerd sta ik voor de ge vallen van gewelddadigheid, waar van ijverige, eerlijke dienaren der administratie het slachtoffer gewor den zijn. Bijzonder stuitend zijn de onlusten der laatste dagen, die zoo vele menschenlevens gekost hebben. Schandelijk zijn de aansla gen op de beschermers der open bare orde en de troepen, die hun plicht getrouw bleven. Burgers Inwoners van SiedlceWaar en wanneer in het leven der mensch- heid zijn er voorbeelden van geweest, dat profeten en leeraren zich van gewelddadigheden en moorden be diend hebben om de op een dwaal spoor zijnde maatschappij op den rechten weg te brengen? Niet door onwettige handelingen, maar door strenge onbevreesde blootlegging der verkeerdheden, door het voorbeeld van strenge zelftucht tegenover ver zoekingen en teugelloosheid hebben zij de volkeren verstandig gemaakt en ze teruggevoerd op den weg van een menschwaardig leven. Een preek evenwel met de wapenen in de hand en met haat in het hart voert niet ten goede en in de voet stappen van hen, die een misda dige propaganda voeren, treden steeds aangroeiende massa's echte bandieten, die het volk ophitsen, het volkswelzijn ondermijnen en den ondergang voorbereiden van het volk, dat in strijd met de wet is begonnen. Burgers I Ik roep u op tot ge- meenschappelijken, eensgezinden arbeid en tot kalmeering van ons geschokt leven. Laat ons het oor leenen aan de stem der waarheid, die in ieders hart weerklinkt en al ons best doen opdat het tot dusverre zoo vreedzaam werkzame Siedlce niet langer blijft gelijken op een bewaakte gevangenis of een vijan delijke stelling." Uit de Hofwereld. Morgenochtend zullen met de nacht boot te Vlissingen aankomen de vorst en vorstin Alexander George van Teek, ten einde eenigen tijd bij H.M. de Koningin-Moeder ten pa- leize te Soestdijk te logeeren. H. M. de Koningin zal a.s. Dins dag ter opening van de Kamerzit ting in de gouden koets naar de Grafelijke Zaal op het Binnenhof rijden. Koninkl. Bezoek aan Leeuwarden. In aansluiting op onze mededeelin- gen van Zaterdag kunnen wij het volgende berichten Precies 12 uur stoomde de koninkl. trein de Friesche hoofdstad binnen; met een luid gejuich van alle kanten en onder de tonen van het Wilhel mus werden de Vorstelijke reizigers bij Hunne aankomst begroet. Nadat de Koninkl. Familie was uitgestapt, vertolkte de Burgemeester de gevoelens en vreugde der burgerij over het voorrecht van het Vorstelijke bezoek aan Frieslands hoofdstad, en heette Haar namens de gemeente hartelijk welkom. Na voorstelling van de autoriteiten en eenige woorden van dank van de Koningin, begaven de Hooge Gasten, begeleid door den Commissaris der Koningin en den Burgemeester, zich naar het Stationsplein,waar de Konink lijke rijtuigen gereed stonden. Toen de Koninginnen en de Prins de rijtui- en bestegen, ging weder van alle atnen een luid gejuich op. Na afloop van den luisterrijken intocht en nadat de. Hooge Gasten in het Gouvemements-hotel waren aan gekomen, bleef de drukte op het Plein heerschen. Ten huize van den Commissaris der Koningin werd door de Koninklijke gasten een lunch, gebruikt, waaraan mede werd deelgenomen door de echt- genoote van den gastheer en de heeren Prof. Bart van Hove, ontwerper en vervaardiger van het standbeeld; W. B. G. Molkenboer, ontwerper van het monument, J. A. A. Schoondermark, voorzitter van „Vreemdelingenver keer," en Dr. L. H. Wagenaar, den feestredenaar. Precies 2^ uur werden de deuren van het Gouvernementshotel geopend en verschenen de beide Koninginnen met den Prins, begeleid door den Commissaris der Koningin. Met een luid gejuich werd Hunne komst op het Plein begroet. De Heer Wagenaar betrad nu het spreekgestoelte en hield eene rede, welke door de Koningin met groote aandacht werd gehoord. En toen gaf de Koningin gevolg aan de tot Haar gerichte uitnoodiging om het beeld te onthullen. De Koningin sprak duidelijk, met luide stem; het gesprokene werd in hare omgeving goed verstaan en maakte een diepen indruk. Met fanfares en luid gejuich werden Hare woorden begroet. Door het doorsnijden van een draad viel het linnen omhulsel, dat tot nog toe het beeld aan het gezicht had onttrokken, omlaag, waardoor het.op zijn verheven voetstuk al van verre zichtbaar werd. Op dat oogenblik heerschte er aller wegen op eens een diepe plechtige stilte, die alleen gestoord werd door het oude „Wilhelmus". Het was een indrukwekkend oogenblik. Het monument is in teekening ont worpen door den Heer W. B. G. Mol kenboer, directeur der Rijks Normaal school voor Teekenonderwijs te Am sterdam. Het beeld is ontworpen en geboetseerd door Prof. Bart van Hove, te Amsterdam, en in brons gegoten in de werkplaatsen van Verbeyst, te Brussel. Het geheel, staande in een fraaie omgeving, met het voormalig paleis op den achtergrond, maakt een aller- gunstigsten indruk. Staten-Generaal. De zitting der Staten-Generaal is Zaterdagmiddag in eene Vereenig- de Vergadering op de gebruikelijke wijze namens H. M. de Koningin gesloten door den Minister van Bin- nenlandsehe Zaken, Mr. P. Rink. De Commissie van in- en uitge leide van den Minister bestond uit de volgende leden der beide Ka mers de heeren Dojes, Treub, Van Doorn, Von Fisenne, E. R. H. Re- gout (Tweede Kamerlid) en Patijn. Corps mariniers. In de Tweede Kamer zal worden behandeld een ontwerp betreffende reorganisatie van het corps mari niers. Het ontwerp is naar de denkbeel den van den minister Ellis samen gesteld, aan welke bewerking de commandant van hetkorps mariniers heeft deelgenomen, Ned. Journalistenkring. De minister van Koloniën noo- digde Vrijdag het dag. bestuur van den „Ned. Journalistenkring" aan zijn departement tot het ontvangen van nadere medeelingen omtrent de quaestie der indische perstele grammen. De Minister deelde mede, inge volge het besprokene ter eerste audiëntie naar Buitenzorg telegra- phisch inlichtingen te hebben ge vraagd. De gouverneur-generaal had daar op per telegraaf antwoord gezon den, waarvan de Minister den in houd aan het kringsbestuur mede deelde. Daaruit blijkt: le. dat de Indische regeering den termijn van twee uren, die verstrijken moest na het afzenden der officiëele berichten voor het geven van inlichtingen aan cor respondenten door de gewestelijk bestuur, had ingetrokken; 2e. dat onjuist was de bewering, dat perstelegrammen twee uren moeten worden opgehouden; en 3e. dat in het algemeen aan de Pers geen moeilijkheden in den weg zullen worden gelegd. Hiertegenover sprak de Minister het vertrouwen uit, dat de bladen zouden voldoen aan zijn wensch, geen namen van gesneuvelden en gewonden openbaar te maken, dan die welke vanwege het departement zullen worden medegedeeld, en ver zocht en verkreeg hij de toezeg ging, dat het kringbestuur zal doen, wat het kan, om van de redactie der bladen de belofte te verkrijgen, dat zij zich overeenkomstig dit ver zoek zullen gedragen. Tentoonstellingsbelangen. Onder presidium van den heer J. E. Scholten, lid van de Eerste Kaï ner, hield de Vereeniging voor tentoon stellingsbelangen gisterenmiddag in het Hótel des Indes te 's Gravenhage een vergadering. Breedvoerig werd van gedachten gewisseld over de punten, waarover 'de minister van landbouw wenschte te worden ingelicht ten opzichte van de ter gelegenheid van de inwijding van het Paleis van het Hof van Arbitrage te 's Gravenhage te houden interna tionale tentoonstelling. Op de desbe treffende vragen zal aan den minister bericht worden gezonden. Hoofdzake lijk betreffen die het volgende: De tentoonstelling zal worden beperkt tot koloniën, scheepvaart, visscherij, kunst en kunstnijverheid. Het comité wenscht daaraan nog toe te voegen de nijverheid. Omtrent grootte van subsidie en terrein kan eerst latei- worden beslist.. De statuten der op te richten ver eeniging werden na bespreking en enkele aanvullingen goedgekeurd. De koninklijke bewilliging zal hierop worden aangevraagd. Besproken werd de eventueele deel neming van Nederland aan de inter nationale tentoonstelling Dublin 1907. Aangezien er van de zijde der industri- ëelen geen voldoende belangstelling schijnt te bestaan op de verzonden circulaires kwaruen slechts enkele antwoorden in werd besloten aan het comité te Dublin te berichten, dat officieel niet zal worden deelgenomen. Sfaatspensioneering. Door den Bond voor Staatspen- sioneering zal aan alle politieke partijen, vakvereenigingen, vrou wenverenigingen, werkliedenver- eenigingen enz. een uitnoodiging worden gezonden om deel te nemen aan een, bij voldoende deelneming, te houden congres, waarop de vol gende stellingen zullen ingeleid worden, met gelegenheid tot gedach- tenwisseling voor afgevaardigden der deelnemende partijen en ver- eenigingen le. Behoort een eventueele pen sioenwet alléén de mannen of ook de vrouwen te beschermen Alleen de loontrekkenden of allen? 2o. Is bij invoering eener wette lijke ouderdomsverzorging de eisch van premie-betaling (dus het schep pen eener verhouding tusschen loon en premie en tusschen premie-be dragen en pensioen) al dan niet billijk of rechtvaardig? 3o. Zoo niet, is dan een gelijk pensioen met belasting-bijdragen naar draagkracht ge wenscht? Het voornemen bestaat dit con gres te doen houden op Maandag 10 December, a.s. te Amsterdam. Electrische tram Amsterdam-Zaanstreek. Ook wat de gemeente Koog a/d. Zaan betreft, schrijft men aan het Hbld., is de tot standkoming der elec trische tram thans verzekerd. Met al- gemeene stemmen heeft de Gemeen teraad de concessie-voorwaarden goedgekeurd, zoodat thans met de» gemeenten Wormerveer, Koog, Zaan dijk en Westzaan de zaak haar beslag heeft gekregen, terwijl te Zaandam de concessie in beginsel is verleend. In deze gemeente moet o.m. nog overeenstemming worden verkregen omtrent den te volgen weg tusschen de Houthavenkade en de Westzijde bij de Gedempte Gracht. Tentoonstelling Huisarbeid. Het voorloopig comité tot orga- niseeren van een Nedurlandsche tentoonstelling van huisarbeid heeft alle organisaties, die hare medewer king willen verleenen aan de uit voering van bet plan opgeroepen tot eene vergadering op Donderdag 27 September a.s., des avonds te 8 uur, in „Eensgezindheid", Spui, te Amsterdam. In deze vergadering zal aan de orde gesteld worden het ontwerp plan, zooals dit door het voorloo pig comité is opgesteld, alsmede de verkiezing van het tentoonstellings bureau. Stakingsnieuws. De gecombineerde besturen van „Unitas" en „de Eendracht" te En schede, hebben besloten den eersten dag der lock-out een groote betoo ging te houden tegen de uitsluiting en de direete-actie-staking. BINNENLAND. Een arm jongentje en een kwakzalver. Het Maandblad tegen de Kwakzal verij schrijft Op eene lagere school zit een knaapje, dat eiken dag opnieuw het medelijden wekt van wie hem gade slaan. 't Ventje heeft in erge mate last van z'n oogen, of eigenlijk oog leden, dik en gezwollen, rood en met kleine zweertjes bezet, die het arme kind beletten flink in het volle licht den onderwijzer aan te zien of naar het bord te kijken. Bij elke poging daartoe en het manneke wil graag leeren en laat het dus niet bij een enkele poging om te blijven zien loopen de tranen hem van pijn en inspanning over de bleeke wangen. Juist toen in overleg met het hoofd besloten was, dat eens met de ouders zou worden gesproken over de mo gelijkheid, dat een oogarts verlichting en misschien wel algeheele genezing zou kunnen bevorderen (iets wat hoog noodig is, omdat het gewillige kind in het speeluur liefst in een donker hoekje wegkruipt en alleen in z'n hum is als schriftelijk werk hem ver oorlooft voorover in de bank te zitten,) bracht de behandeling van een lees lesje het volgende aan het licht. De ouders geven het kind eiken morgen op de nuchtere maag een kopje vol stroop en jenever, half om half, en het is waar, dat dit middel tegen zeere oogen nög niet helptmaar het zal op den duur wèl doen, want een oud-oom van het knaapje, een man van 64 jaren, is er heelemaal mee in orde gebracht. Toen hij eenige maanden later aan een beroerte stierf, waren z'n oogleden in de kist zóó mooi, dat een zuster van den overledene er ver baasd van gestaan had. Ja, ja, het „boertje" wist het wel I De kleine jongen vindt nu ook bij dien raad van 't „boertje" baat en zei daarom, toen 't woord jenever in de leesles genoemd werd„dat is een heilzaam geneesmiddel en ik lust het graag." Dit is de nawerking van hetgeen een „boertje" bij zijn leven durfde aanbevelen als probaat voor zeere oogen aan een bejaard mensch, van wien 't nu heet, dat hij daardoor ge nas. En zoo zal immers ook zijn achter neefje er door genezen Inmiddels wordt geen doctorale hulp gevraagd en 't arme kind is nu en zal zeer waarschijnlijk blijven de dupe der historie. Een slaapwandelaar. Een der laatste nachten bemerk ten te Hilversum eenige voorbij gangers, dat op het dak der wo ning van den Heer H. van Dijk, bakker, in de Koningstraat aldaar, een jongen liep. Het bleek de 15- jarige knecht van den Heer Van Eijk te zijn, die onbewust uit zijn bed was gestapt, uit het zolderraam gekropen en al slapende tegen het dak opgeklauterd was. Toen hij den nok bereikte, begon bij aan den anderen kant weer van het dak af te dalen en bleef op do dakgoot zitten. De voorbijgangers, die hem daar zagen, waarschuwden den Heer Van Dijk. Met behulp van een ladder werd zoo voorzichtig moge lijk, om den jongen niet te doen schrikken, tegen het dak opge klauterd. Men slaagde er in, den jongen, die nog steeds sliep, behouden naar beneden te brengen en in zijn bed te leggen. Toen de knaap wakker werd, wist hij zich niets van het voorgevallene te herinneren. Branden. In het café van W. Wijs veld, aan den tramwissel te West-Sou burg is een brand uitgebroken, die zich ernstig liet aanzien, doch door krachtige maatregelen, waartoe de burgemeester, die een der eersten op het terrein aanwezig was, last gaf, spoedig werd bedwongen. De brand ontstond door het omvallen van een petroleumlamp, die op de kast stond en waardoor deze in brand geraaktede brand breidde zich daarop uit. Hoewel het gebouw verzekerd was, en wel bij de Zierikzeesche Brandwaarborgmaatschappijlijdt de eigenaar vrij belangrij ke schade doo; dat f 800 in bankpapier ver brandden. Te Schijf, bij Rozendaal, is de bouw-hoeve van M. K.. met den iuboedel een prooi der vlammen geworden. Ook een drietal koeien en een varken zijn in de vlammen omgekomen. Een hevige brand legde gisteren te Goor een blok van tien arbeiderswo ningen, de „tien geboden" geheeten, in de asch. Door totaal gebrek aan water kon de brandweer niets uitrich ten. Verzekering dekt de schade be halve bij twee gezinnen die niet ver zekerd waren. Ruim 70 personen zijn dakloos geworden, wat bij den?heer- schenden woningnood heel wat zorg geeft. Te Schijf (N.-B*) is Donderdag de bouwhoeve van M. K. afgebrand. De oogst ging verloren en eenig vee kwam in de vlammen om. Ongelukken. Baron Van Zuijlen van Nijevelt, eigenaar van het kasteel de Haar heeft, vergezeld van de heeren Rid der Alexis de Bancour en Eduard Zeldenrust, een bezoek van rouw beklag gebracht aan de door het automobielongeluk zoo zwaar ge troffen familie Vlaming in de Ma- riastraat te Utrecht. De baron betuigde zijn oprechte deelneming met het door haar ge leden verlies. Het bezoek heeft eenigen tijd geduurd. Naar wij vernemen heeft de ba ron nog nimmer een ongeval van dien aard gehad en daarom was hij des te meer onder den indruk van de droevige gebeurtenis. („Utr. Dagbl.") Te Zennowijnen, bij Tiel, is de aan toevallen lijdende vrouw van J. van Z. voorover in een wascli- pot gevallen. Toen liet ongeluk werd ontdekt, was zij helaas reeds overleden. In de gasfabriek te Groningen is de 15-jarige Meindert de Muink van een plank gegleden en in den in volle werking zijnden cokesbreker gevallen. Gelukkig, dat tegelijkertijd de drijfriem der machine van de rol liep, zoodat alleen zijn voet ver wond werd. Het onheil zou anders vreeselijk geweest zijn. De baanwachter E. van 't Land te Nijkerk is gisteren bij het sluiten van de boomen gegrepen en meege sleurd door den locaaltrein Nijkerk Amersfoort met het treurig gevolg, dat hij kort daarna overleed. In de Prinsestraat te 's- Gravenhage is een juffrouw met een rijwiel aan gereden door de electrische tram. Hoe wel een eind door de tram meege sleurd bekwam zij geen letsel. Het rijwiel werd beschadigd. Door B. en W. zijn op de voor dracht geplaatst voor tijdelijke aan stelling van een leeraar of leerares in de Engelsche taal aan de H. B. S. met 5 jarigen cursus wegens splitsing van de tweede klasse in vijf afdeelingen de heer P. M. de Raadt te Gouda en Mej. A. N. H. W. van der Linden, alhier. Burg. en Weth. bieden aan het eerste suppletoire kohier der plaatse lijke directe belasting, dienst 1906,naar het inkomen tot een bedrag van f 11.596,65. B. en W. stellen voor om de cre- dieten voor muntgasleidingen en munt meters, in dit jaar toegestaan, te ver- hoogen met f 19,000 en f 18.000. B. en W. stellen voor een derde burgerschool te stichten voor jongens en meisjes. Door den heer J. Jansen is aan den Raad der gemeente verzocht tot make laar in hypotheken en assurantiën benoemd te worden. Burg. en Weth. adviseeren op dit adres goedgunstig. f A Gemeenteraad. In 4 de Raadszitting van Woens dag als», des namiddags half twee, zullen de volgende zaken aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. W.W. vaststelling le Suppl. kohier pi. dir. bel., dienst 1906. 3. Id. id. verhooging post volgn. 224 begrooting 1906 met f 15.000. 4. Id. id. id. id. met f32.000. 5. Id. id. vaststelling 2e Suppl. begrooting, dienst 1906. 6. Id. id. aanstelling gemeente veearts. 7. Id. id. wijziging verordening rang, getal en bezoldiging ambte naren Secretarie, enz. 8. Id. id. vaststelling organieke regeling jaarwedden agenten van politie 1ste, 2de en 3de klasse met voorstel Mr. J. H. Thiel. 9. Id. id. verhooging toegestane gelden Openbaar Slachthuis. 10. Id. id. voorschot aan Maat schappij tot verbetering der huis vesting van minvermogenden. 11. Id. id, wijziging Raadsbe sluit d.d. 29 Augustus 1906, no. 14. 12. Id. id. gebruik Doelenzaal door afd. Haarlem der Ned. Weer- baarheidsvereeniging. 13. Id. id. regeling onderwijs enz. Derde Burgerschool. 14. Id. verzoekschrift P. en D. van Gelder, plaatsing lichtkozijn perceel Van Zompelstraat No. 3. 15. Id. id. afbreken perceel Spaarnwouderstraat No. 152. 16. Id. id. verzoekschrift T. Hoen derdos, afwijking art. 7. 1. der Bouwverordening. 17. Id. id. vaststelling staat 1 werkliedenreglement. 18. Id. W. Stolp, wegruiming trottroir Tempelierstraat. 19. Benoeming vaste commissiën. 20. Id. commissaris Bank van leening (aftreding Mr. B. M. Rasch). 21. Id. twee commissarissen Stads- Apotheek (aftreding J. Winkler en O. G. Loomeijer Jr.) 22. Aanbeveling B. en W.W. benoeming tijdelijken leeraar (leer ares) H. B. School. 23. Voordracht id. benoeming on derwijzer Derde Tusschenschool. 24. Id. id. id. id. Opleidingschool voor jongens tot bet M. en H. on derwijs. 25. Voorstel id, verzoekschrift J. Jansen, benoeming makelaar in hy potheken en assurantiën. 26. Trekking der afdeelingen van den Raad. R. Kath. Volksbond. Hedenavond zal de Afd. Haarlem van den Ned. R. Kath. Volksbond een algemeene vergadering houden in haar gebouw „St. Bavo", waar dan als spre ker zal optreden de Wel Eerw. Heer L. van den Berg, adviseur der afdeeling. Belastingen. Aan een artikel van J. D. Viru- ly in de Telegraaf over de samen stelling, inrichting en bevoegdheid der gemeentebesturen, ontleenen wij het volgende: Evenals een mensch om te leven geld noodig heeft, moet ook een gemeente, om de noodige uitgaven t'e kunnen doen, inkomsten hebben. De meeste gemeenten hebben niet voldoende eigendommen daartoe, en daar ook de rijksuitkeering niet voldoende is, moeten van wege de gemeente belastingen worden gehe ven. Belastingen zijn een kwaad, maar een noodzakelijk kwaad. Hetisdan ook de plicht van den Raad, er voor te waken, dat zij de bevolking zoo min mogelijk drukken. De gemeentewet noemt de belas tingen, welke ten voordeele der gemeente kunnen worden geheven. De voornaamste zijn hoofdelijke omslag, opcenten op de hoofdsom der rijkspersoneele en grondbelasting belasting op openbare vermakelijk heden en op honden. Verouderd, maar toch hier en daar nog in ge bruik zijn opcenten op de hoofdsom der rijks-accijnzen, belastingen in natura-levering van een of ander, en verplichting tot het doen van diensten ten behoeve der gemeente. Hoofdelijke omslag is een belas ting, waarbij iemand wordt gedw® gen, een gedeelte van zijn inkom' b. v. 2, 5 of 6% te storten in gemeentekas. De rijks personeele belasting W0>' geheven naar zes grondslagen: lm1 huur, mobilair, stookplaatsen, dien' boden, paarden en rijwielen. Eiscj het rijk nu b.v. van iemand f 1' dan kan de gemeente daar b.v. opcenten op heffen. De betrok! persoon betaalt dan f120, waarv' f100 voor het rijk en f20 voor' gemeente. Grondbelasting wordt do1 het rijk geheven van ieder, die h® of grond bezit. Op dezelfde wij' als voren vermeld, bij de persone® belasting, kan de gemeente ook bi opcenten op heffen. De overige genoemde belasting' duiden door haar naam aan, 1 ze heffen. Tevens worden voor pl»< selijke belastingen gehouden of da#1 medegelij kgesteld: sluis-gelden, ke'J loonen, meet- en weeggelden, leg» gelden, gelden voor het schrijve van stukken ter secretarie, hutf' lijksgelden voor trouwen op bijzo'1 dere dagen of uren, enz. Dit zij evenwel niet dezelfde soort belasti" gen als de eerstgenoemde, daar te' eerste vanwege de gemeente eri»' bijzonders voorgedaan wordt, en F] tweede niemand gedwongen wor® op een bij zonderen dag te huw®" iets te laten wegen of meten, erij Belastingen, ten voordeele der ge meente te heffen, worden vastgestd door den Raad en goedgekeurd do® de Koningin. Gem. Verordeningen en Straffen. „Ach, waren alle menschen wij3; En wilden daarbij wèl, De aard' ware hun een paradijs Thans is zij vaak een he! I" Helaas, ze zijn en ze doen het ni» allen, en daarom is he t noodig, dat str" bedreigd wordt tegen hen, die slech'1 daden verrichten, of wel iets doe" dat op ergerlijke wijze tegen zede'1 of gewoonten indruischt. Van rechtswege is reeds het We' boek van strafrecht vastgesteb' maar toch zijn er nog vele zake'1 die van gemeentewege strafba»' gesteld moeten worden. De Ra»'1 maakt alle verordeningen betreffend' de openbare orde, gezondheid e' zedelijkheid, en kan daartegen str» bedreigen van ten hoogste 6 dage' hechtenis of ten hoogste f 24 boet® De rechter spreekt de juiste str» uit. Evenwel kan de Raad bij de W« gemachtigd worden, hoogere straffe' te bedreigendit is b. v. het gev» bij de woningwet. In zakehetbouwe' van woningen moet de Raad ee' verordening maken en kan tege'1 overtreding van voorschriften, daal bij gegeven, straf bedreigen va' hoogstens 2 maanden hechtenis o boete van hoogstens f 300. Dez' strafverordening moet door GedepU teerde Staten (Ged. Staten zijn voo' de provincie wat B. en W. voor d" gemeente zijn) worden goedgekeurd in tegenstelling met andere straf verordeningen, welke hun slechts worden medegedeeld. Voor de uitbreiding van het ka' belnet der afd. Electriciteit, door cl®| levering aan de „WerfConrad" wordt een krediet van f 15,000 gevraagd. De Minister van Oorlog heeft be* paald, dat bij nachtelijke velddienst oefeningen niet gevuurd mag worden in de nabijheid van gebouwen waai' zieken verpleegd worden. De derde jaarlijksche schietwed strijd voor alle afdeelingen en leden van de Nederl. Weerbaarheidsveree- niging zal op 29 en 30 dezer op de Rijksschietbanen te Overveen gehouden worden. De wedstrijden bestaan uit korps-, personeele-, snel vuur-, vrije baan-, revolver- en vrije baan flobertwedstrijden, op 150, 300, 250, 150, 25 en 12 Meter afstand, benevens een wedstrijd voor leden beneden de 20 jaar. De regelingscommissie bestaat uit de heerenA. van Vliet, H. Stinis en Th. A. E. Wijnoldy Daniëls. In den aar staanden winter zal de afdeeling Haarlem van Toonknnst op haar eerste concert uitvoeren een nieuw werk, dat in Nederland nog niet ten gehoore is gebracht, maar in Duitschland veel succès heeft: „Von den Tageszeiten" van Friedrich Koch, voor koor, vier so listen, groot orkest, harp en orgel. Op het tweede concert zullenHaydn's „Jahreszeiten" worden uitgevoerd. Dinsdag 25 Sept. zal de Kon. Letterl. vereeniging J. J. Cremer, een openingsuitvoering geven in den schouwburg aan den Jansweg. Opgevoerd zal* worden het blijspel j „De candidatuur van Bommel" Gisterenmiddag 4 uur, had tijdens de wedstrijden, buiten het Bronge bouw, een vechtpartij plaats tusschen een militair en een burger. De eerste was reeds flink den ander aan het toetakelen, toen hij door de politie hierin verhinderd werd en zoodoen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2