Staten-Generaal. BINNENLAND. Gemengde Berichten. Opening De twee eerstgenoemde zijn Zaterdag al vertrokken. Roosevelt heeftj aan het departement van marine opge dragen, zoo snel mogelijk een sterke macht in de Cubaansche wateren saam te brengen. De reeds uitgevaardigde bevelen zullen de Amerikanen in staat stel len, desverlangd binnen vier dagen 5000 matrozen en mariniers te Ha vana aan land te zetten. Het bevel over het smaldeel is voorshands op gedragen aan kapitein Couden. Hoe er van sommige zij ien stem ming gemaakt wordt voor samen smelting van het eiland met de Vereenigden Staten blijkt ook uit een telegram aan de N. Y. Herald „Een der aanzienlijkste inwoners van Santiago verzekert, dat de pro vincie in opstaud zal komen, als de Vereenigde Staten de zaak niet in handen nemen, en Villaion, gewezen minister van openbare werken, zegt dat een duurzame vrede onmogelijk zal zijn zonder protectoraat. Dergelijke uitingen geven te denken. RUSLAND. De Tsaar op reis! En dadelijk rij zen daarbij de vragen: Waarheen? Waarvoor? 'tls eene simpele gezondheidsreis, een uitstapje, gelijk de Tsaar op het voorbeeld van wijlen zijn vader ieder jaar onderneemt. De Tsarina met den kleinen kroon- Erins zullen zich op „de onbetrouw- are golven" nog beter op hun gemak gevoelen, dan op het land, waar de grootste^gevaren voortdurend dreigen. Er komt geen politek aan deze reis te pas. 't Ir, c: 1: erdspanning. D i Tsaar brengt hoofdzakelijk zijn qjd do 3r met jagen. Het Zweedsche telegraafagentschap vernam gisteren uit Björkö, dat de Tsaar met zijn gevolg Zaterdag op de Kalf holm aan land gegaan is en daar gejaagd heeft. De Tsaar deelde geschen ken uit onder de bevolking van Kes- kisari. Op het vasteland zijn de Keizer en Keizerin nog niet geweest. De gou verneur van Wiborg bevindt zich te Björkö, waar men een bezoek van den Tsaar verwacht. In de Björkösund liggen vijf Russi sche oorlogsschepen. Maandag vertrekt Nikolaas H met zijn gezin naar Peter hof, maar men denkt dat hij spoedig einde naar de Finsche sjeeren zal terug- keeren. Het militaire gerechtshof in het district Kiëf heeft den tweede-luite nant Sjdanofski, den voornaamsten aanstichter van de muiterij der sap- peurs te Kiëf, tot den dood door den kogel veroordeeld. Het vonnis moet nog door den bevelhebber van het district bekrachtigd worden. Over generaal Trepof's dood lezen wij de volgende bijzonderheden. Een der staf-offcieren vond zijn chef reeds overleden toen hij de kamer binnentrad. Trepof was een zaam gestorven. Reeds sedert langen tij i leed hij aan een hartkwaal. Tijdens de ma noeuvres van Krasnoje-Selo had hij den voorlaatsten aanval gehad. Hij maakte zich dan ook niet de minste illusie over zijn toestand en voorzag een spoedigen en plotselingen dood. Er wordt verhaald, dat hij, toen hij vernam dat een generaal, dien men voor hem had aangezien, door een revolutionnair was vermoord, met een bitter glimlachje om de lippen had gezegd: Alles nuttelooze moeite. Ik zal gauw genoeg weg zijn ook zonder hen." Voor de buitenwereld echter ver borg hij zorgvuldig zijne ziekte. Alle geruchten daarover liet hij met beslistheid telkens_weer tegen spreken. zomerverblijf op Het Loo, zij 't ook voor korten tijd, weder in de residentie komende, begroet door eene zeer talrijke menschenmenigte, welke zich niet alleen in de Rijn straathad verzomeld, maar zich voort plantte ook langs een groot gedeel te van den weg, welken het konink lijk rijtuig naar het Paleis zou vol- gen. Precies op tijd, dus te 6 uur 10 minuten stadstijd, reed gisteren na middag de Koninklijke trein, be- vlagd met de nationale kleuren, het Staatsspoorstation binnen. Hare Majesteit vond op het plan kier vóór de Koninklijke wachtzaal tot Hare verwelkoming aanwezig- den gouverneur der residentie, ge neraal Van Ermel Scherer, dr. Mouton, waarnemend burgemees ter van de Hofstad, en baron Ben- tinck, Harer Majesteit's opperstal meester. Hare Majesteit was gekleed in een lichtgrijs costuum met witten hoed en droeg een reis-bouquet. Met ieder der officiëele personen, die het Vorstelijk Echtpaar waren komen begroeten, onderhielden zoo wel de Koningin als de Prins zich gedurende eenigen tijd op het per ron, waarna zij zich door de met planten versierde zaal naar het ge reedstaande gesloten gala-rij tuig begaven. Alvorens dit te bestijgen, namen Koningin en Prins nog even afscheid van de autoriteiten en de leden van het van Het Loo mede- gekomen gevolg, die onder de over kapping aan de Rijnstraat-zijde wachtten tot Hare Majesteit en de Prins weggereden waren. En toen de koets zich in bewe ging stelde, daverde een krachtig welkomst-hoera uit de menigte en weldra weergalmde de geheele Rijn straat van het gejubel, dat gepaard ging met hand- en zakdoekgewuif. Het was wel eenigszins duister geworden op dit uur, maar daar de koets vlak langs de haag van men- schen reed, kon iedereen toch goed de beminde Vorstin en den Prins zien. Vriendelijk beantwoordden Ha re Majesteit en Z. K. H. den volks- groet. Ook voor het paleis in het Noord- stond een talrijke menigte, welke het Koninklijke Echtpaar hartelijk toejuichte bij aankomst. De Koninklijke standaard werd dadelijk van het paleis geheschen. De Vorstelijke bewoners van het paleis vonden bij Hun terugkomst de in het voorjaar ondernomen res tauratie van de vestibule gereed, in zoover een geheel nieuwe wit mar meren vloer gelegd was met iiguren van bruin marmersteen en in het vernieuwde plafond dezer voorhal verschillende rijen rosetten met kelk- es van electrische gloeilampjes waren langebracht, waardoor dit voorge- jouw luisterrijk wordt verlicht. gouverne- Te Tsaritsin, in het ment Saratof, heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een ge wapende bende aanvallen gedaan op de Rijksbank, het kantoor van de Russische verzekering-maatschap pij, een juwelierswinkel en het huis van een rijken veehandelaar. Al deze aanvallen werden afgeslagen, maar een agent en twee bewakers zijn daarbij gedood. De bandieten ontkwamen. Hofberichten. Zondagmiddag maakten de Konin gin en de Prins een wandelrit in een rijtuig met twee schimmels. Uit Apeldoorn meldt men, dat het Koninklijk Echtpaar zich eerlang naar Dresden begeeft en aldaar tot het einde van October zal vertoeven in eene villa nabij deze stad. H. M. de Koningin heeft Zaterdag ten paleize te Leeuwarden de oudste van eene deputatie vischvrouwen ont vangen, Pietje Breidema, die H. M. kwam begroeten. Zij ontving een niet onbelangrijke geldelijke gift. De vischvrouwen waren er zoo mede in haar schik, dat zij voor het paleis een dansje maakten.^ Met groote hartelijkheid zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, voor de eerste maal na het VAN DE Onder de gebruikelijke plechtig heden werden heden door H.M. de Koningin, in vereenigde zitting, de Staten-Generaal geopend. H. Majesteit sprak met heldere, duidelijke stem de volgende Troon rede uit Mijne Heeren, Het is Mij aangenaam Uwe zit ting wederom in persoon te openen. De toestand van het land en van de koloniën is in menig opzicht zeer bevredigend. De betrekkingen van Nederland met de buitenlandsche Mogendheden zijn van den meest vriendschappe- lijken aard. De hevige watervloeden op 12 Maart jl. hebben in de provinciën Zeeland en Friesland veel schade veroorzaakt. De hulpvaardigheid van Mijn volk verloochende zich ook dit maal niet. De uitkomsten van den landbouw mogen voldoende blijken, die der veehouderij zelfs gunstig genoemd worden. Die van den tuinbouw zijn voor sommige gewassen naar wensch, voor andere hier en daar minder vooi-deelig. De ontwikkeling van handel en nijverheid geeft over het algemeen reden tot tevredenheid. De scheep vaartbeweging in de Nederlandsche havens blijft krachtig toenemen. In de uitkomsten van het scheepvaart bedrijf valt ecnige verbetering waar te nemen. De regeling van den toestand in de zelf besturende landschappen op Celebes stelt nog hooge eischen aan het beleid en de volharding van de burgerlijke en militaire over heid in dat gewest. De weigering der bestuurders van Badoeng en Tabanan om aan de hun gestelde gematigde eischen te voldoen, heeft een gewapend optreden tegen deze landschappen onvermijdelijk gemaakt. Land- en zeemacht in moeder land en koloniën gaan voort zich met toewijding te kwijten van hare taakijver en plichtsbetrachting der burgerlijke landsdienaren blij ven te roemen. De ten vorigen jare op het ge bied van het rechtswezen aange kondigde wetsvoorstellen zijn in be werking. Met name kan van de ontwerpen tot wijziging en aanvul ling van het algemeene deel van het Wetboek van Strafrecht en tot herziening van de wetgeving be treffende de naamlooze vennoot schappen de indiening eerlang wor den tegemoet gezien. Wijders zullen U voorstellen wor den aangeboden tot wijziging der wet op het recht van vereeniging en vergaderingtot het brengen van de noodige veranderingen in ver schillende wetboeken in verband met de invoering der aanhangige nadere regeling van het bewijs in burgerlijke zakenen tot snellere afdoening en vereenvoudigde berechting der straf zaken, waarvan de kantonrechter kennis neemt. In de woningwet zijn eenige wij zigingen wenschelijk gebleken, tot het aanbrengen waarvan U een voorstel zal worden gedaan. Eene wettelijke regeling ten aan zien der banken van leening is in voorbereiding. Van de voorstellen tot duurzame verstérking der opbrengst van'srijks middelen zijn ter indiening gereed die ter samensmelting van de ver mogens- en bedrijfsbelasting tot ééne heffing onder den naam van inkom stenbelasting, ter verhooging van het zegelrecht op effecten en tot het treffen van den inbreng in naam looze vennootschappen met een evenredig registratierecht. De ove rige ontwerpen, waaronder tot wij ziging der wet op het recht van successie en van overgang bij over lijden, tot heffing van een debietrecht op tabak en tot technische her ziening van het tarief van invoer rechten zullen volgen. Voorts berei ken U wetsontwerpen tot verlaging van den accijns op de suiker en tot verliooging van dien op het ge distilleerd. In den loop van dit zittingjaar zullen aan Uw oordeel worden onderworpen ontwerpen tot nadere wijziging der militiewet, tot aan vulling en wijziging van eenige bepalingen der landweerwet en tot instelling van een fonds ter spoe dige afwerking van de stelling van Amsterdam. Het groote nationale belang van afsluiting en gedeeltelijke droog legging van de Zuiderzee besef Ik ten volle. Ernstig wordt overwogen, of dit werk, wellicht aanvankelijk beperkt tot het maken van een enkelen polder zonder voorafgaande afslui ting, reeds in de naaste toekomst ware aan te vatten. Ontwerpen van de toegezegde re gelingen der ziekte- en ouderdoms- verzekering, eerstgenoemde in ver band met wijziging der ongevallenwet alsmede voorstellen ter uitbreiding van de ongevallenverzekering tot zeelieden op koopvaardijschepen en ter voorkoming, zooveel doenlijk, van scheepsrampen, zullen U ach tereenvolgens bereiken. Wettelijke bepalingen betreffende den arbeidsduur en den nachtarbeid van volwasssen mannen in bepaalde bedrijven worden voorbereid. De voorschriften, bij of krachtens de arbeids- en veiligheidswetten vastgesteld, zullen aan herziening worden onderworpen. De krachtige pogingen om het evenwicht tusschen de inkomsten en uitgaven van Nederlandsch In- dië te herstellen zijn niet zonder vrucht gebleven. Niettemin zal ver dere verruiming van inkomsten noodig zijn om aan klimmende be hoeften, die niet onbevredigd mogen worden gelaten, het hoofd te kun nen bieden. Het voorstel, strekkende om aan Nederlandsch-Indiëjop financieel ge bied grootere zelfstandigheid te ver- leenen, zal weldra worden ingediend. Uw hoogst gewichte arbeid zij, onder Gods zegen, bevorderlijk aan de belangen des volks. Ik verklaar de gewone zitting' van de Staten-Generaal te zijn geopend. De tramdienst over het Binnenhof stond heden gedurende een gedeelte van den dag stil. Ingevolge de voorwaarden, welke indertijd door het Ministerie van Wa- t rstaat aan de Tramweg-Maatschappij zijn opgelegd, moeten de op het Bin nenhof aangebrachte electrische dra den niet alleen stroomloos gemaakt v orden, maar worden zij ook uit een of meer der poorten weggenomen tot na afloop van de plechtigheid. Er had zich gistermiddag weder eene groep menschen, waaronder eenige vrouwen met zuigelingen op den arm, verzameld voor den in gang van de publieke tribune der Riddei'zaal, met het doel hun plaat sen te verkoopen. De gewone audiënties van den m:S nister van financiën en van ma rine zullen op Donderdag en Vrij dag a. s. niet plaats hebben. De Minister van Marine, kolonel Stuart, zal Zaterdag, vergezeld van zijn adjudant, luit. t/z. Ie klasse Merkus, met eenige Marine-autoriteiten uit Den Haag, te Amsterdam het te'water laten van de „Heemskerk" bijwonen, bij welke gelegenheid de Minister ook deelneemt aan het déjeuner, dat de commandant der marine aldaar, schout bij-nacht baron Sweerts de Landas, Z. K. H. den Prins aanbiedt. De „Dresdener Neueste Nachrichten" meldt, dat koningin Wilhelmina den 24en dezer daar met gevolg verwacht wordt, om zich onder de behandeling te stellen van den vrouwenarts, ge heimraad Leopold. Reuter seint uit Camentz Als vertegenwoordiger van de Ko ningin der Nederlanden nam aan de bijzetting van wijlen prins Albrecht deel generaal -majoor jhr. Laman Trip. Personeele Belasting. Bij nota van wijziging wordt aan het wetsontwerp tot gedeeltelijke her ziening en aanvulling der wettelijke bepalingen omtrent de personeele be lasting aan een der artikelen nog een nieuw lid toegevoegd. In de toelichting wordt het volgende opgemerkt: Het voorschrift van art. 63 4, in fine heeft nu en dan ge volgen, die voor den belanghebbende wel eenigszins hard zijn. Bij afschaffing van dienstboden of paarden op den laatsten dag eener maand leidt name lijk dat voorschrift, volgens hetwelk de aangifte moet worden ingediend, nadat de afschaffing heeft plaats gehad, tot indiening niet eerder dan op den eersten dag der volgende maand. Ge volg hiervan is, dat ontheffing over die alsdan ingetreden maand is uit gesloten. Dit te voorkomen is het doel van de voorgestelde aanvulling. Bond van Gemeente-ambtenaren. De afd. „Noord-Holland" van den „Ned. Bond van Gemeente-ambtena ren" heeft den leden een tochtje aan geboden naar Edam en Volendam. Die tocht is uitnemend geslaagd. Per extra-tram kwamen de dames en' heeren, ten getale van ruim 400, ongeveer half twaalf te Edam aan. Terstond begaf zich een gedeelte op weg, om met de ouderwetsche trek schuit naar Volendam te varen. Een ander deel vertrok kort daarop per tram. De eereleden, het hoofdbestuur van den Bond, de tentoonstellingscommis sie, de vertegenwoordigers uit het bui tenland en de besturen der afdeelingen werden ten Stadhuize door het dage lij ksch bestuur opgewacht. Voor deze gelegenheid was hier met bloemen en planten een versiering aangebracht. De burgemeester, de heer Calkoen, heette allen hartelijk welkom. Hij hoopte, dat deze dag een ware feestdag zou zijn, dat niets de blijde stemming zou verstoren. Spr. wees op de vele en steeds meerder wordende werk zaamheden der gemeente-ambtenaren dat daarvoor maar al te dikwijls een loon wordt uitbetaald dat lang niet in verhouding staat tot de vele diens ten, die zij verrichtendat nog geen pensioen bestaat, noch voor hen, noch voor hunne weduwen en weezen. Nadat spr. de hoop had uitgespro ken, dat de wenschen der vereeniging spoedig in vervulling mochten gaan, stelde hij voor een dronk te wijden aan den bloei van den Bond en het welslagen van het feest van dezen dag. Deze toespraak werd met luide bij valsbetuigingen begroet. De genoodigden uit het buitenland werden door den heer Calkoen in het Fransch verwelkomd. Door een der hoofdbestuursleden en door twee afgevaardigden uit het bui tenland werd dank gezegd voor de hartelijke ontvangst en de woorden van den burgemeester. Daarna begaf men zich naar het Damhotel. Aan tafel werd nog het woord gevoerd door den voorzitter der afd. Noord-Holland, den heer W. P. Costerus Pzoon. Na alloop van den lunch begaven zich allen naar Volendam, waar het eerste deel van het gezelschap zich inmiddels in Hotel Spaander had ver sterkt. Het onlangs opgerichte fanfa rekorps had zich bij het station op gesteld. Eerst werden nog enkele pho to's genomen en daarna ging men het dorp bezien. Vervolgens keerde het geheele ge zelschap weer bij gedeelten naar Edam terug, om ook daar nog enkele be zienswaardigheden te bezichtigen. Zoo werden het Stadhuis, het museum, de Groote Kerk en de Teekenschool be zocht. Te 5 uur verliet het gezelschap Edam. Melkhygienische Vereeniging. De Nederlandsche Melkhygiënische Vereeniging houdt 22 September 's voormiddags 10 uur eene alge meene vergadering in het Zuid- Hollandsche Koffiehuis te 's-Graven- hage, waarin mededeelingen zullen worden gedaan over de aansluiting- bij den Centralen Werkgeversbonden waarin voorts besproken zullen wor den voorstellen van het bestuur tot het uitloven van prijzen voor som mige inzendingen ter internationale tentoonstelling 1907 Den Haag en tot benoeming van eene commissie tot voorbereiding eener gemeen schappelijke deelneming aan ge noemde tentoonstelling. Des middags volgt eene buiten gewone algemeene vergadering waar in dr. .J. Th. Mouton een voordracht zal houden over „Melkcontróle in groote steden." Fabrieks- en Handelsmerken. Tegen vooruitbetaling, met inbe grip van port, van den prijs van 12 cents per exemplaar, is bij het bureau voor den Industriëelen eigen dom te 's-Gravenhage (Korte Vij verberg no. 3) verkrijgbaar no. 163 van het bijvoegsel „Les Marques In ternationals" van het „Journal" van het Internationaal Bureau te Bern, waarin de aankondigingen zijn op genomen van de na 24 Juli25 Augustus j. 1. internationaal inge schreven fabrieks- en handelsmer ken. Ned. consulaat en gezantschap te Parijs. Bij Koninkl. Besl. is lo aan den heer M.J. H. van Lier, kanselarij gezaffiüchap te Parijs en van consul nrit deq persoonlijken titel van con- sul-geneflÉ&honorair aldaar, en zulks onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem gedurende een tijdvak van ruim 54 jaren aan den lande bewezen, en 2o. benoemd tot kanselier bij Hr. Ms. gezantschap te Parijs, de heer J. D. Viruly, thans in gelijke hoedanig heid bij dat te Bern. BINNENLAND. Min van Kol. Een der lezers van de „Prov. N. Br. en P. Hb. crt." deelt aan dit blad het volgende mee: Een burgervrouwtje, uit Enschede afkomstig, las eenige dagen geleden in het „Nieuwsblad voor Nederland" eenige benoemingen vanwege het Departement van Koloniën, in welk bericht „Minister van Koloniën" op de gebruikelijke wijze was afgekort als „Min van Kol". Plotseling kwam bij het vrouwtje zichtbare verbazing, en op mijne vraag, wat haar zoo interesseerde, kreeg ik ten ant woord: Ze hebben bij ons hard ge werkt om dien Kol (zij bedoelde natuurlijk den afgevaardigde der^ 2e Kamer voor Enschede van Kol) naar Den Haag te krijgen, maar ik wist toch niet, dat die vrouw, die hem vroeger verzorgd heeft, daar ook nog wat te zeggen had Ingestort. In de nacht van Zaterdag op Zon dag werden de bewoners der omlig gende gebouwen van de gasfabriek te Arnhem onverwacht door een hevig geraas uit hun slaap gewekt. Het bleek, dat twee nieuwgemetselde, zelf werkende gasoveus in elkaar gestort waren. De vermoedelijke oorzaken zijn wellicht de zware belasting dier ovens en de vele regen, die dezer da gen is gevallen, waardoor het nog niet harde metselwerk in beweging is geraakt. Paard en kar te water. Een melkwagen met paard bespan nen, toebehoorende aan den heer S. de Jong, gemeente Bloten, stond gis termorgen ongeveer 7 uur voor per ceel 116 op de Westerstaat te Amster- dam waar melk gelost werd. Een hond kwam aanloopen en sprong tegen het paard, waardoor het dier schrok, zich omwendde, het midden trottoir opvloog waar de kooplieden bezig waren hun kraampjes op te slaan, doch niets raakte, maar door holde na ir de Driehoekstraat waar het gewend was 's morgens ledige vaten weg te halen. Nu holde het echter de Baangracht in, kreeg den wagen over zich, wat ten gevolge had, dat het dier stikte. Door Sincks toestel werd alles opgehaald en het overschot van het paard naar het abattoir ge voerd. Villa-namen. Naar aanleiding van het bericht in ons nummer van 14 dezer, omtrent den muziek balk in den gevel van den Heer Bes, te Santpoort, brengt een onzer lezers in herinnering, dat Gus- tave Doré op eene villa zich aankon digde met het volgende: do mi si la do ré Domicile d Doré.) 'tls meteen een mooi en krachtig motief! Patriarchaal Tj Serooskerke (Walcheren) is in den ouderdom van 87 jaar overleden de Heer J. Goppoolse, nalatende 138 nakomelingen. Ontsnapt. Uit Doetinchem meLdt men: Gistermiddag zijn gedurende de wandeling vier verpleegden van het rij ksopvoedingsgesticht„De Kruisberg" ontvlucht. Branden. Aan den Enschedeschen straat weg onder Berghuizen bij Olden- zaal is een blok van vier woningen afgebrand, bewoond door den eige naar Kok en nog drie andere ge zinnen. De woningen waren verze kerd, de inboedels gedeeltelijk. Te Biervliet is de landbouwers- schuur van den Heer J. van Hoeve afgebrand, vermoedelijk door het spelen van kinderen met lucifers. De schuur was verzekerdde oogst niet. Zondagavond brak er een flinke uitslaande brand uit in een schuur van J. W., in de onmiddellijke na bijheid van Maastricht. De inge- schuurde veldvruchten werden alle vernield. De schade heloopt onge veer flOOO, welke door verzeke ring wordt gedekt. De brandweer van Maastricht was spoedig met twee spuiten ter plaatse en wist door haar ferm optreden het woon huis te redden. Oorzaak van den brand onbekend. De watermolen bij de boeren plaats bewoond door J. Bergstra aan het Nieuw-Kanaal te Molkwe- rum is gistermiddag door het hemel vuur getroffen en afgebrand. Ongelukken. Het 8-jarig dochtertje van B. te Oldenzaal kwam bij 't vuurtje stoken op het aardappelveld met hare klee- ren te dicht bij de vlammen, zoodat deze in brand geraakten. Het gelukte de moeder met behulp van den heer S. de vlammen te blusschen. Het kind werd met brandwonden overdekt naar het ziekenhuis over gebracht. Haar toestand is zeer ern stig. De veehouder Douma, wonende aan het Duivelrak te Sneek, die Zaterdagmiddag met een bootje op het water, genaamd de Brekken, onder Sneek, een voer gras naar. zijn huis wilde brengen, is ongeluk kig aan zijn einde gekomen. Doordien waarschijnlijk de last topzwaar was, is de boot gezonken, met het noodlottig gevolg, dat D. in het diepe water is verdronken. Zijn lijk was Zondagavond nog niet opgevischt. De ongelukkige laat eene weduwe met 5 kinderen achter. Op den Utrechtschenweg bij Hil versum heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een stalknecht van den heer De Boer te Utrecht begaf zich met een sulkey, waarvoor het paard „Majoor" van stal Westland, van de rennen te Bussum naar Utrecht, om ook daar op de aanstaande courses te loopen. In de buurt van den Zwaluwenberg- schrok het paard en sloeg op hol. De stalknecht viel van de sulkey en werd tot overmaat van ramp nog een eind medegesleept. Bewusteloos bleef hij eindelijk liggen, terwijl het paard bij den tol, even voorbij den Zwaluwenberg, werd tot staan gebracht. De onge lukkige werd door inmiddels toege- schotenen opgenomen en in deernis- waardigen toestand per onmiddellij k ontboden brancard naar de R. K. Ziekenverpleging te Hilversum ver voerd. Te Sliedreclit heeft de weduwe B. de treurige tijding ontvangen, dat haar zoon te Dusseldorf bij het in werking stellen vaiq eene machine, welke hij bezig was schoon te maken, zoo geweldig tusschen de raderen is beklemd geraakt, dat hij terstond aan de gevolgen is bezwe ken. Gistermiddag is te Utrecht een jongentje van 8 jaar door de electri sche tram overreden en na korten tijd overleden. Men schrijft uit Barneveld aan het Hbld. Maandagvooriniddag heeft nabij Ter- schuur, onder deze gemeente, een treu rig ongeluk plaats gehad. Bij kilo- meterpaal 5.2 kwam namelijk de 64-jarige E. van 't Hof met een vracht melk van de boterfabriek der heeren Schimmel en Co. op den rijksstraatweg rijden, juist toen een automobiel, ge nummerd H. 546, en toebehoorende aan den heer F. B. 's Jacob, wonende te Staverden, uit de richting Voort- huizen naderde. Hoewel de automobiel, waarin zich, behalve de chauffeur, twee heeren, drie dames en twee kin deren bevonden, zeer langzaam reed en men telkens signalen gaf, week de melkrijder op 't laatste moment juist naar den verkeerden kant uit, waardoor hij onder de auto geraakte en zoo danig verwond werd, dat hij een half uur later aan de gevolgen overleden is. Ten bewijze, dat de chauffeur alles gedaan heeft, wat in zijn vermogen was, om het ongeluk te voorkomen, kan dienen, dat hij zóóver is uitge- weken tot de auto met de langs den weg staande hoornen in aanraking kwam. De automobilisten, die dan ook in het minst geen schuld hebben, ver keerden zeer onder den indruk en hebben den zwaar gewonden man bij de bewoners der boterfabriek binnen gedragen. Daarna hebben zij per auto mobiel den gemeente-geneesheer te Voorthuizen gehaald,die juist nog bij het sterven tegenwoordig was. Ver volgens hebben zij zich nogmaals naar Voorthuizen begeven om de politie met het ongeval in kennis te stellen. jjt X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2