No. 6404. 31s,e Jaargang Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Gelieve dit vooral te lezen! De Nieuwe Haarlemsche Courant. BERICHT. Misleiding. De familie Fromentier. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJ S Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALV „1.65 i „0.05 POSTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Xjffi No. $^6. - HAARLEM PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN P. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Gedurende eenigen tijd zal onze Courant iederen dag gratis ter kennismaking morden toegezonden aan die Ka tholieken onzer stad, welke nog niet geabonneerd zijn. Maar mij duruen uermachten, zal deze kennismaking uelen aansporen, om alsnog trouwe lezers te morden uan het eenige Katholieke dagblad te dezer stede: Week-Abonnementen worden aangenomen a 10 ets. per week. H. H. Adverteerders! uoor U eene bijzonder gunstige gelegenheid, mijl ons blad in duizenden en duizenden gezinnen uerspreid wordt. Zij, die zich te gen I OCTOBER a.s. op ons BLAD abonneepen,ontvangen de tot dan verschijnende nommers GRATIS. Begin October wordt te Rome het nationaal socialisten-congres ge houden. De „socialistinnen", de bur geressen willen niet achterblijven en hebben tegen 6 October in de Eeuwige Stad eene algemeene ver gadering uitgeschreven. De volgende punten komen op hare agenda voor le Propaganda voor het vrouwe lijk proletariaat a. in de steden, b. op het platteland2e de socialis tische pers der burgeressen3e de burgeressen in de Staatkundea. het anticlericalisme, b. het anti- militarisme, c. het algemeen stem recht. Een keurig programmetje en de burgeressen, die in Italië gelijk in de Zuidelijke landen over het al gemeen nog minder op haar mondje gevallen zijn dan elders, en wier zuidelij k bloed zich bij eene gelegen- „Men vreest het vergif, dat het li chaam doodt, en men zou de slechte Pers niet vreezen, welke de zielen ver moordt (Pius IX z. g.) FEUILLETON. 20. Aliette keek naar hem en durfde geen beweging maken, uit vrees hem te storen, en al peinzende kwam zij tot het besluit, dat haar neef Fromen tier een eigenaardig gelaat en een zon derling karakter had. Wat was zijn hemd, dat door zijn losgeknoopt vest zichtbaar was, vuil en versleten, wat waren zijn broek en jas hersteld, vuil en armoedig. Waarom kleedde hij zich toch als een daglooner? Waarvoor besteedde hij zijn verstand en zijne krachten aan zulk gewoon werk, waar om voerde hij eene levenswijze als geen zijner voorvaderen gedaan had? Aliette trachtte zich het beeld van haar vader voor te stellen; een be roemd geneesheer, die te Parijs leefde in een uitgelezen gezelschap met hare moeder, eene jonge schoone, vroolijke heid als deze allerminst verloochenen zal of onbetuigd laten, beloven een algemeen vergaderingetje te houden, waarvan de ooren tuiten zullen. Wat op de dagorde voorkomt, is hoogst leerrijk, daar het voor de zooveelste maal bewijst, waar het socialisme in alle landen op aan stuurt. Ook iets anders bewijst het nog de koortsige werkzaamheid, het aanpakken en doorzetten van eene partij, die zich ten einddoel stelt, de omverwerping der maatschappij. Mocht dat voorbeeld altoos ge volgd worden door de partijen, die het behoud van godsdienst en maat schappelijke orde in haar vaandel schrijven Er wordt ook door de onzen hard gewerkt, deels om het verloren ter rein te heroveren, deels om te be houden, wat de vijand ons betwist. Doch zijn de ijver en de toewij ding bij ons allen immer en altoos evenredig aan de hooge goederen, die de inzet vormen van den soci alen strijd? Wij laten de vraag liefst onbe antwoord. In. de Avanti, -liet Italiaansch so cialistisch hoofdorgaan, wordt het vrouwen-congres aldus begroet „Dat uit de ziel der vrouw ieder spoor van gevoelerigheid en van bet oudbakken vrouwelijke uitge- wischt worde, opdat zij, de vrouw, eindelijk de plaats inneme, haar door de geschiedenis aangewezen den man ter zijde in verbroedering en staatkundige organisatie!" Misleiding Voor de vrouw zelve mogen wij er krachtens de lessen derzelfde ge schiedenis, waarop de Avanti zich beroept, ongetwijfeld een geheel tegengestelden wensch uitspreken, dezen namelijk: dat de vrouw in den vollen zin des woords vrouw blijve. Het Christendom heeft haar opgeheven uit de schandelijke sla vernij, waarin 't heidendom baai- als eene half- of nog minder waar dige verwees. Door het Christen dom herkreeg zij de plaats, haar door den Schepper als de bare aan gewezen eene schoone, eene benij denswaardige plaats, al is zij en moet zij uiteraard verschillend zijn van die des mans. Andermaal wil het socialisme haar die kroon ont- rooven en van de vrouw maken eene oproerlinge, die rechtstreeks ingaat tegen haar eigen doel en bestemming, die dus uit eigen vrije beweging haar eigen geluk ver stoort. De vrouw blijve vrouw in den vollen zin des woords, herhalen wij. Een waarborg is dat evenzeer voor haar eigen geluk als voor liet heil van Kerk en Maatschappij. RUSLAND. De Regeering schijnt vast besloten, om aan den onhöudbaren toestand te Warschau op doortastende wijze een eind te maken. Voortdurend hebben huiszoekingen plaats, die aanleiding geven tot zoo talrijke inhechtenisne mingen, dat de gevangenen wegens gebrek aan plaatsruimte in de War- schausche gevangenissen naar Modi in moeten worden gebracht. Het werk der politie wordt thans in hoofdzaak door militairen verricht, omdat hoe langer hoo meer politie-agenten in Warschau hun baantje neerleggen en plaatsvervangers voor hen niet te krij gen zijn. 't Is dan ook het postje welVolgens een mededeeling van de Loss. Zeit. is men in den kaatsten tijd tot den maatregel overgegaan om Pe- tersburgsche politieagenten naar War schau over te laten komen om in de dringendste behoefte te voorzien. Een statistiek, die boekdeeien spreekt, wordt door het Russisch blad „De Stem der Waarheidopenbaar gemaakt. Van half Juli tot het einde dier maand kwamen in Rusland 143 moordaan slagen voordaarvan mislukten er 12, terwijl zij aan 65 menschen het leven kostten en 66 gekwetst werden. Gedurende denzelfden tijd in de maand Augustus kwamen 470 moord aanslagen voor, van welke er 26' mis lukten. Daarbij kwamen 179 personen om 't leven en werden er 265 ver wond. In de beide weken van Juli noteeerde men 115 roofaanvallen, waarvan er 8 mislukten, maar 30 aan de roovers een bedrag van 151,319 roebel opleverden. In 78 gevallen kon men het verlies niet bepalen. In de laatste helft van Augustus was het aantal 164 met 23 mislukkingen. Maar 90 aanvallen leverden aan de roovers 340,893 roebel opin 51 gevallen bleef de geroofde som onbekend. Doernovo, die zich in het buiten land nog minder veilig gevoelt dan in Rusland zelf is Woensdagavond hei melijk te Sint-Petersburg teruggekeerd. Met den avondtrein reizende het hij dezen eenige kilometers voor het War- schausche station stoppen en reed naar Petersburg per rijtuig met een sterk militair geleide. Het plotselinge stilstaan van den trein verwekte groote gejaagdheid en ontsteltenis onder de overige reizigers, Generaal Salza, die geweigerd heeft de eerste reeks doodvonnissen over de muiters van Sveaborg te bekrach tigen, werd gedwongen om ontslag te nemen. Gisteren is te Warschau een aanslag gepleegd op Nicolaj efi', kolonel der artillerie. Zijn aanrander, die als ge woonlijk, te ontkomen wist, doodde hem 's morgens vroeg in de Wielka- straat. CHINA. De laatste berichten omtrent den wervelstorm te Hong-Kong luiden nog veel somberder dan die, welke gisteren inkwamen. Duizend menschenlevens gingen verloren, 12 schepen zijn ge zonken, 24 gestrand, 7 bekwamen averij. Van de tallooze Chineesche vaartuigen in de haven, moet de helft gezonken zijn. TURKIJE. Te Cónstantinopel schijnt men zich niet geheel te verlaten op de gerust stellende verzekeringen der groote mo gendheden, wat het woelige en krijgs zuchtige Bulgarije betreft. Een telegram meldt althans, dat de Verheven Porte onverwijld de noodige maatregelen nemen zal tegen de voort durende vermeerdering van strijdkrach ten, welke Bulgarije aan deTurksche grens samentrekt. AMERIKA. De Cubaansclie opstand is nog lang niet ten einde. Wel willen de oproerigen onder handelen, doch alleen onder bepaal de voorwaarden, als daar zijn Benoeming van een nieuwe bevel hebber over de troepen, uitschrij ving van eee nieuwe algemeene verkie zingen. Eerstgenoemde voorwaarde mag de voornaamste genoemdop de vervulling daarvan dringen de op standelingen aan. President Palma wil er echter niet van hooren. En misschien terecht. Wie de troepen heeft, kan in gevallen als deze zeg gen, dat hij ook over de macht beschikt. 't Is maar de vraag, of Palma ook gelijk heeft, wat betreft het algemeen belang, en of hij niet speelt in de kaart van Oom Sam, die gaarne gaarne een handje helpen wil uit eigenbaat. DUITSCHLAND. „Onze toekomst ligt 'op het wa ter", zeide de Duitsche Keizer bij zekere gelegenheid. Zoowel de Kei zer als zijne medehelpers hebben gehandeld naar die woorden en Duitsehland beschikt thans over eene vloot, welke zich wel niet met de Engelsche kan meten, maar de vergelijking met die der andere groote mogendheden volstrekt niet te duchten heeft. Hoe hard en voortvarend er ge werkt is, om zulk resultaat te ver krijgen, leeren de volgende cijfers. Toen de broeder des Keizers, prins Heinrich, die thans herbe noemd is tot opperbevelhebber der Duitsche .oorlogsvloot is de Euro- peesche wateren, den 23 Sept. 1900 het bevel aanvaardde, was de zee macht eene zeer bescheidene. De schepen telden gezamenlijk 51,320 ton, 192 stukken geschut en 3224 koppen. Thans bestaat de actieve slag- vloot uit 16 linieschepen en 11 krui sers, met een waterverplaatsing van 241,400 ton, 936 kanonnen en een bemanning nan 14,174 koppen. Geen wonder, dat Engeland, ón danks alle „vriendschappelijke con currentie", waarvan minister Hal- dane dezer dagen sprak, met klim mende ongerustheid en jaloersch- heid de Duitsche zeemacht ziet Hofberichten. De burgemeester van Leeuwarden heeft bekend gemaakt, dat ILM. de Koningin hem heeft opgedragen, Haren warmsten dank over te bren gen aan de ingezetenen der stad, en aan de velen, die van verre en van nabij waren gekomen voor de hartelijke ontvangst en begroeting, welke de beide Koninginnen en Prins Hendrik allerwegen hebben ondervonden tijdens hun verblijf ver leden Zaterdag. Wegens het vertrek van het Hof van Het Loo is voor de houders van wandelkaarten het Koninklijk Park op de wandeldagen, Zondag en Woensdag,weder opengesteld. Ook op Vrijdag wordt daartoe gelegen heid gegeven. H.M. de Koningin ontvangt heden avond in afscheidsaudiëntie de heeren Bageur en de Monbel, ter overhan diging hunner terugroepingsbrieven als gezanten ondersclieidelijk van Spanje en Frankrijk, hij ons Hof. Daarna zijn deze diplomaten aan de tafel der Koningin genoodigd, be nevens mevrouw De Monbel. Vrijdag wordt ten Paleize Soest- dijk verwacht de hertogin van Al bany, zuster van de Koningin-Moe der. H. M, de Koningin heeft re eds gisteren voormiddag te 10 uur ten Paleize ontvangen de Commissie der Tweede Kamer belast met de aan bieding der aanbevelingslijst voor het voorzitterschap. H. M. heeft nog gisteren het Kon. besluit ge teekend, waarbij jhr. mr. Roëll tot voorzitter in dit zittingjaar wordt benoemd. De zusters der R. K. Ziekenver pleging te Hilversum, die voor eenigen tijd op Het Loo ontboden werden ter verpleging van den adjudant graaf Dumonceau, ont vingen als blijk van waardeering van de Koningin twee etsen in lijst, voorstellende „Het laatste Avondmaal" en „Christus voor Pi- latus". Hare Majesteit de Koningin heeft Hoogstderzelver buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Berlijn, den heer W. A. F. baron Gevers, opgedragen namens Hare Majesteit aan Hunne Koninklijke Hoogheden den Groot-hertog en de Groot-hertogin van Baden, ter ge legenheid van Hun gouden brui loftsfeest op heden^ een brief van gelukwenschen te overhandigen. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van veertien dagen, in gaande opjheden 20 September we gens het overlijden van Z. K. H. Prins Albrecht van Pruisen. De grens bereikt. Wij lezen in de Residentiebode. Onder ons exemplaar der Millioe- nennota was met potlood iets ge schreven, dat later uitgewischt werd. Na onderzoek met een vergrootglas slaagden wij er echter in de volgende woorden op goed geluk te ontcijfe ren „De grens onzer directe belastin gen is bereikt. Mr. N. G. Pierson." EERSTE KAMER. Zitting van 19 Sept. De VOORZITTER deelt mede, dat de afdeelingen hebben benoemd: tot voorzitters de heeren Havelaar Godin de Beaufort, Weit, Rahu- sen, Van Zinnicq Bergman; tot on der-voorzitters de heeren Van Hou ten, Breebaart, Van Weideren Ren- ge'rs, Van Beyma Kisttot leden van de commissie van redactie voor het adres van antwoord de heeren Van Velzen, Thooft, Van Weide ren Rengers, Vermeulen, Van Wa terschoot van der Gracht. Hij deelt mede, dat hethoncept- adres van antwoord op de Troon rede gereed is en in druk aan de leden is rondgedeeld, terwijl hij de leden uitnoodigt zich naar de af deelingen te begeven om dit con cept te onderzoeken. vrouw. Beiden behoorden zeker tot den aanzienlijken stand, en hunne denkwijze, gewoonten en smaak moes ten wel een groot verschil gemaakt hebben bij die van mijnheer Fro mentier. Aliette zeide bij zich zelve, dat zij van hen hield, zooals Luc van zijn vader. Daarom ook meende zij, dat zij vooral den laatsten tijd, zoo vaak naar afleiding haakte, zich alleen zoo verveelde, vooral nadat mevrouw Ma- loutre haar onder het oog gebracht had, hoe treurig haar leven eigenlijk was, met de verzekering, dat het in de toekomst wel anders zou worden. Deze treurige overpeinzing werd af gebroken door het ontwaken van Fromentier. Het sloeg half twee. Het was dus tijd om weer aan het werk te gaan en als hij, Fromentier er zelf niet op tijd was, zouden er zeker te laat komers zijn. Hij stond daarom op, zoo haastig, als zijne stijve ledematen hem dit toe lieten. Hij gevoelde zich niet al te vlug, maar de hemel werd langzamer hand met dikke wolken bedekt; het werk drong dus en hij zou aan alle beschikbare armen niet te veel hebben. Florine had reeds hare groote linnen muts opgezet en een hooivork nemende ging zij den kant van het weiland op. Mijnheer Fromentier wierp een kor ten blik op zijne nicht, dacht een oogenblik na en terwijl hij met licht bevende hand zijnen stok zocht, sprak hij op bezorgden toon Gij zult alleen op de boerderij moeten blijven, kleine meid. Ik dénk, dat dit niet heel prettig zal zijn. Neen, zeker niet, zuchtte Aliette. Weet je, wat je doen moest? vervolgde hij, alsof hij eene plotse- mge ingeving kreeg. Ga met mij mee naar de wei. Dan kunt gij naar het rooien kijken, dat is veel pleizieriger, en.„als gij er lust in hebt, moogt gij zelf ook wel meedoen, dat zal veel prettiger zijn. Het gras riekt heerlijk, en wat beteekent het, wat hooi om te .eren met een lichten hooivork Dat is een gezonde lichaamsoefening. w raS ^middellijk klaar. Wacht even, riep zij uit, dan ga ik met ti mee! Zij trok vlug een eenvoudige grijze japon aan, zette haar grooten stroo- noeu op en zonder handschoenen of parasol kwam zij naar mijnheer Fro mentier toe, die zorgvuldig alle deuren en ramen sloot, hoewel het huis door den grooten doghond voldoende be waakt was. Neef en nicht gingen nu samen op weg. Aliette gëvoelde zich opgewekt en vroolijk, genoot van den warmen ■zonneschijn, de heerlijke lentegeuren en het bedrijvige leven om haar heen, en mijnheer Fromentier, die blijde was gratis eene werkkracht meer te hebben, was zeer in zijn schik. Hij lachte hartelijk om den toorn van Florine, gaf Aliette gelijk, maar verklaarde toch ook, dat het niet noo- dig was om zoo vroeg voor Luc op te staan, omdat een man niet verwend moet worden. Zij waren reeds op aanmerkelijken afstand van het huis, toen Aliette eensklaps uitriep: Kijk, neef, daar is die heer van Zondag weer; hij zit aan den kant van de gracht te teekenon. Nu dacht zij er niet aan, om op den loop te gaan. De aanwezigheid van haar neef stelde haar geheel en al gerust en zij had slechts het aangename gevoel van voldane nieuwsgierigheid, toen de vreemdeling, opstaande ronduit zeide Ik ben zeker op uw grond, mijn heer, en het is misschien onbescheiden van mij geweest, een schets van uwe woning te maken, die in deze omge ving een onvergelijkelijken indruk maakt. Hij wees op een blad in zijn album, waar hij reeds met potlood eene schets gemaakt had van het karakte ristieke oude gebouw, dat van hier af gezien half tusschen de. hoornen verscholen lag en niet veel van zijn vervallen toestand liet merken. Toch meende mijnheer Fromentier een woord van verontschuldiging hierte gen te moeten inbrengen. Het huis is oud, zeide hij, het hoofd schuddende, en het moest noo- dig hersteld worden. Hersteld? Waarom? Daardoor zou men het zijn eigenaardigen stem pel ontnemen. Herstellingen zijn een verschrikkelijk gevaar voor mooie, oude woningen. O, mijnheer, als ik u een raad geven mag, begin daar dan nooit aan Deze raad, waardoor Fromentiers hoogmoed en gierigheid beiden ge streeld werden, stond hem zoo goed aan, dat hij met een compliment ant woordde Dat is een schets, die fraai be looft te.worden, sprak hij prijzend. Ongelukkigerwijze kan ik ze nu echter niet verder afmaken, zuchtte de jonge man. De zon is reeds te veel gedraaid. Ik zal morgen terugkomen. Hij deed zijn schetsboek dicht, stak het onder den arm en begon naast mijnheer Fromentier-voort te loopen, die naar zijne weide ging. De grijsaard keek hem van ter zijde aan met een zekere onrust. Deze ken nis, hier op den grooten weg aange knoopt, deze man, die hem zoo on gevraagd volgde, kwam hem meer dan verdacht voor. Hij stelde zich echter een weinig gerust, toen hij de punt van een rood lintje zag, dat het knoopsgat van den onbekende versierdeen iets in de manieren van deze, de gemakkelijk heid, waarmede hij het onderhoud voortzette, dat op zoo zonderlinge wijze begonnen was, wezen ontegenzeggelijk op eene voorname opvoeding, Wordt^ vervolgd). riEfclHLU flGITE m HON AGITATE. 41 4s 4- 4c 4j 3|£ 4« 4c 4c 4c 4c 4c w 4: 4c 4:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1