Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. De vergadering werd geschorst tot hedenmiddag halfdrie. TWEEDE KAMER. Wijziging der wet houdende regeling van de samenstelling en bevoegd heid van den Raad van State. Een hiertoe strekkend wetsont werp is ingediend, in verband met de Grondwetsherziening van 1887, waarbij de beperking van de Grond wet van 1848, welke den Prins van Oranje slechts raadgevende stem in den Raad van State gaf, weder is opgeheven. De Grondwet van 1815 gaf nl. den Prins van Oranje zit ting van rechtswege in den Raad van State zonder beperking van zijne bevoegdheid om te stemmen. Artikel 2 van de wet op den Raad van State, in welks eerste zinsnede werd opgenomen hetgeen de Grond wet van 1848 in art. 71 omtrent den Prins van Oranje bepaalde, be hoorde in overeenstemming te wor den gebracht met art. 74 der Grond wet van 1887. Nu de beperking van den Prins van Oranje is vervallen, kan zij ook vervallen voor die Prinsen van het Koninklijk Huis, aan wie ingevol ge eene Koninklijke beschikking zitting in den Raad van State is verleend. De bestaande regeling geeft aan den zitting hebbenden Prins der Nederlanden eene min bevredigende stelling in de verga deringen van den Raad van State, en er bestaat geen deugdelijke re den, om den tot het uitbrengen van advies in bedoelde vergadering be voegden Prins voorbij te gaan, waar na eene beraadslaging bij stemming door den Raad wordt uitgemaakt, in welken zin de Raad van State aan de Kroon zal adviseeren. Overeenkomstig deze beschou wing wordt art. 2 der wet op den Raad van State gewijzigd. Het komt de Regeering wenschelij kvoor hier aan een bepaling toe te voegen,waar bij zoowel aan den Prins van Oranje als aan andere in den Raad van State zitting hebbende Prinsen de bevoegdheid wordt toegekend om naast het ruimere recht tot uit brengen van een stem het beperkte recht van het uitbrengen eenerad- viseerende stem, dat niet in bet eerste ligt opgesloten, uit te oefe nen. Door eene bepaling van deze strekking wordt door den wetgever met zooveel woorden te kennen ge geven, welke attributen aan het recht om in den Raad van State zitting te ^hebben verbonden zijn, terwijl er zich ook omstandigheden kunnen voordoen, waaronder het den zitting hebbenden Prins ge- wenscht kan voorkomen in eene zaak zich van het uitbrengen van eene beslissende stem te onthouden en zich tot een advies te bepalen. Voorts vervalt art. 27 der wet, waar de tegenwoordige Grondwet de daarin bedoelde vergadering, samengesteld uit den Raad van State en de hoofden der Ministe- riëele Departementen niet meer kent terwijl ook in verband hiermede de in art 20 voorkomende verwij zing naar art 42 en 47 (thans art. 38 en 45) der Grondwet behoort te worden vervangen door eene ver wijzing alleen naar art. 45. Afdeelingen Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer benoemden tot rapporteurs over de Indische begrooting voor 1907 en wijziging en verhooging dier begroo ting, aanvulling en verhooging van de Indische begrooting voor 1906 (ambtenaars-opleiding) en toelating van schepen onder vreemde vlag tot de kustvaart van en op de havens Stagen en Sabang, de heeren Pier- son, Bogaard t, Thomson, Van Kol en Van Deventer. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit van 19 dezer is aan M. P. Goedhart, op zijn ver zoek, met ingang van 1 October eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der re gistratie en domeinen te Enk huizen.' En aan W. P. Swering, te Os- sendrecht, hoofd der openbare school, vergunning verleend tot het dragen van het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice", hem door Zijne Hei ligheid den Paus geschonken. In den toestand van Generaal Ber- gansius is geen verandering gekomen. De Minister van Financiën heeft het voornemen, binnen niet te langen tijd aan de Staten-Generaal een voor stel te onderwerpen tot stichting van een nieuw muntgebouw. Het voornemen bestaat, niet in 1907 bronzen of zilveren pasmunt aan te munten. Uit Tilburg meldt men, dat de Mi- nister van Landbouw, Handel en Nij verheid, de Heer Veegens, aanstaanden Zondag de landbouwtentoonstelling aldaar zal openen. Prof. Van der Viugt, die thans in het sanatorium „Berkenoord" bij Nij megen toeft, heeft zijn mandaat als Kamerlid neergelegd. Ongevallenwet. Door de Regeering is overleg ge pleegd, teneinde te komen tot eenheid van handelen door de verschillende Departementen in zake de Ongeval lenwet. Dit heeft er toe geleid, dat te beginnen met 1 Januari 1907 alle departementen het ongevallenrisico zullen overdragen op de Rijksverze keringsbank, behalve de twee militaire Departementen, die op grond van de in vorige jaren opgegeven redenen, den aldaar bestaanden toestand wen schen te bestendigen. Diocesaan-Katholiekendag te Delft. Het Uitvoerend Comité voor den Diocesaan-Katholiekendag, op 3 Oc tober a.s. te Delft te houden, ver zoekt ons mede te deelen, dat een groot getal aanvragen om toegangs kaarten is ingekomen, maar dat tal van personen hebben te kennen gegeven, dat ze zich alsnog wensch- ten te beraden, om al of niet aan de vergadering deel te nemen. Hoewei nog plaats beschikbaar is en dus aan de tot dusver gedane aanvra gen kan worden voldaanworden vooral degenen, die tot deelneming eene min of meer verre reis hebben te maken, gewaarschuwd, dat het gevaarlijk is, het er op aan te laten komen, daar beslist niemand verder kan worden toegelaten, wanneer 1500 plaatsen ingenomen zijn. Wie nog geen kaart besproken heeft, kan zich alsnog tot uiterlijk 25 September te dien einde wenden tot één der leden van het algemeen comité, of tot den secretaris van het Uitvoerend Comité Jhr. Mr. L. E. M.von Fisenne, Rijswijk, Z.H., on der betaling van 50 cent, den prijs der toegangskaart. Voorts zij er de aandacht op ge vestigd, dat het bij den te verwach ten grooten toevloed van vreemde lingen noodig is, dat men zich te voren voorzie van een ontbijtkaart, waarvan de kosten f 0.50 bedragen. Deze kaarten zijn aan te vragen bij de toegangskaarten. Het plaatselijk comité te Delft kan uit den aard der zaak slechts dan voor een behoorlijke rege ling zorg dragen en oponthoud en verwarring voorkomen, wanneer het te voren weet, hoeveel perso nen na afloop der H. Mis en vóór de vergadering wenschen te ont bijten. Bepaald noodig is, dat zij, die aan het gemeenschappelijk diner (te 6 ure) willen deelnemen, zich te voren aanmelden. Op den dag zelf kan dit niet meer geschieden. Ook daarvoor kan men zich, onder betaling van f 2.50 alsnog aanmelden bij één der leden van het algemeen comité of bij den secretaris voornoemd. Dit laatste geldt natuurlijk niet voor hen, die zich reeds hebben aangemeld bij den secretaris van het plaatselijk comité te Delft. R. K. Militairen. Het Doorl. Episcopaat heeft mgr. G. W. Konings te Amsterdam tot adviseur van het Centraal-Bureau der organisatie van R. K. Miliciens, Verlofgangers, Landweerplichtigen en oud-MilicieDS benoemd. Het gouden Jubilé der R- K. Militairen-Vereeniging. Eindelijk zijn wij in staat om meer bepaalde mededeelingen te doen'omtrentde viering" van 't g Ouden jubilé der Militairen-Vereeniging te Bergen op Zoom. De dag, voorjhet feest bepaald, is 9 October. Bereids is door het bestuur der jubileerende Vereeni- ging eene feestcommissie bijeenge roepen, bestaande uit 30 heeren, die allen met de meeste bereid willigheid de regeling der feestelijk heden op zich genomen hebben. Reeds is besloten, dat om half tien eene plechtige H. Mis met preek zal geschieden, waaraan het zangkoor der groote kerk zooveel mogelijk luister zal bijzetten door de uitvoering eener schoone, reeds in studie genomen Mis van Haller en na de H. Mis van een vierstem mig mannenkoor, begeleid door orgel en het strijkkwartet der Mili- tairen-V ereeniging. Daarna zullen de feestvierenden in optocht trekken naar het gebouw der Vereeniging, alwaar de gedenk steen in den voorgevel zal worden onthuld, welke plechtigheid zal worden opgeluisterd door de Har monie der St. Jozefs-Gezellen-Ver- eeniging. De gedenksteen zal bestaan uit eene granieten plaat 1,42 M. hoog en 0.91 M. breed, waarin een bronzen levens groot borstbeeld van den stichter,me- daillonvorm. Dit borstbeeld is reeds afgewerkt en in ons bezit. Het geeft den eerbiedwaardigen grijsaard uitstekend weer. De steen die in bewerking is, zal tot opschrift dragen in gouden let ters: „Hulde aau Joseph P. Legge 18051878, Stichter der R. K. Militairen-Vereeniging in Neder land, 1856—1906." Na de onthulling zullen de eerw. Directeurs der verschillende Mili tairen-V ereenigingen in Nederland, alsook de oud-Directeurs der Ver- eeniging te Bergen op Zoom, zich bij den Z.Eerw. Heer Pastoor der groote kerk aan een feestmaal ver eenigen, terwijl op de groote markt, die feestelijk versierd zal worden, muziek en voordrachten zullen ge geven worden. De oud-leden, die te voren hunne deelneming aan het feest toezegden zullen in een der zalen der Mili tairen-V ereeniging woi den onthaald. Om 5 uur na den middag zal een plechtig Lof, gezongen door de Militairen met begeleiding van het strijkkwartet der Vereeniging, worden gecelebreerd, zoodat de ge- noodigden desverlangd met den trein van zes uur kunnen vertrekken. Dat de avond verder door de leden der vereeniging genoeglijk zal wor den gevierd, behoeft wel geen ver melding. Aan alle Eerw. Directeuren der Militairen-Vereenigingen in den lan de zal eerstdaags eene uitnoodiging worden verzonden om het feest, alsook de vergadering der Eerw. Directeurs, 's avonds te voren, te komen bijwonen. De Oud-Miliciens, leden der Ver eeniging, die aan het feest wen schen deel te nemen, worden bij deze aangezocht om te voren, uiter lijk 1 October, doch liefst zoo spoedig mogelijk toegangskaarten voor de kerk en de Vereeniging aan te vragen bij den Z.Eerw. Heer A. H. van Dijk, Directeur der R. K. Mi litairen Vereeniging te Bergen op Zoom. Deze toegangskaarten zullen gratis worden toegezonden, mits te voren duidelijk adres en het jaar, waarin de aanvrager gediend heeft, worden opgegeven. Dit laatste ten einde te kunnen nagaan of de aanvrager werkelijk lid is geweest der Ver eeniging. Het Bestuur der Vereeniging te Bergen op Zoom en de feestcom missie verzoekt dringend de oud leden, die wenschen, deel te nemen aan het feest en het onthaal in de Vereeniging, tijdig kaarten aan te vragen. Immers, hoe eenvoudig dit onthaal ook zal moeten zijn en hoe gaarne de jubileerende Moeder hare alom verspreide kinderen zal ont vangen, het is toch onmogelijk, geheel onverwachte gasten naar behooren te onthalen. Alle R. K. Dag- en Weekbladen worden beleefd aangezocht dit be richt over te nemen, opdat alle oud leden in den lande er deel aan kunnen nemen. De Directeur van Bergen op Zoom, A. H. v. DIJK. Rembrandthulde. De Rembrandt-huldeten-toonstel- lingen te Leiden zijn gisteren ge sloten. In het geheel heeft het getal bezoe kers behalve de leerlingen van verschillende onderwijsinrichtingen ongeveer 12.000 bedragen, waar onder een groot getal vreemdelingen: Duitschers, Engelschen, Amerikanen enz. De bezoekers toonden zich voor 't meerendeel zeer tevreden over het geen hier te zien was. Alzoo heeft het Rembrandt-Comité de vele moeiten en kosten, welke het zich voor het organiseeren van deze tentoonstelling heeft moeten getroos ten, schitterend beloond gezien. De tentoonstellingen hebben de kroon gezet op de Rembrandt-hulde van den dag der onthulling van het borstbeeld en wanneer de herinne ring aan Rembrandts 300sten ge boortedag lang zal bewaard blij ven, dan zullen deze tentoonstellingen daartoe vooral hebben bijgedragen. Zij hebbben in breede kringen de kennis aangaande Rembrandt en zijne werken vermeerderd en ver helderd. Bestrijding der Nieuw Malthusiaansche advertenties. Onder de bestrijders van het Nieuw Malthusianisme is meerma len besproken wat zou kunnen ge daan worden tegen de advertenties die in verschillenden vorm onder de bekende opschriften als „Beper king van het Kindertal", „kleine gezinnen" enz. N. Malthusiaanschen raad en hulp aanbieden. Het kwaad der op deze wijze gedreven propaganda voor het zui vere Nieuw-Malthusianisme wordt niet weinig verergerd door de om standigheid, dat tal van die adver tenties niet alleen preventieve maat regelen bedoelen, maar ook midde len jjtot vruchtafdrijving, het mis drijf, dat tegenwoordig ook in ons land op zoo groote schaal wordt bedreven, terwijl ook daar, waar de inhoud der advertenties geen aan wijzing in dien zin bevat, het ons voldoende bekend is, dat tal van die adverteersters voor geen uiterste van misdrijf tot kinder moord toe terugdeinzen. De naam moordenaars en moordena ressen is voor tal van die personen meermalen en zeker niet ten on rechte gebezigd zelfs vele voorstan ders van het Nieuw Malthusianisme veroordeelen dan ook dit advertee- ren. Pogingen bij de administraties van verschillende bladen aangewend om hen te bewegen die adverten ties niet meer op te nemen, had den tot nu toe slechts zeer gering succes. Het zou daarom zeer ge- wenscht zijn dat eenige actie in dit opzicht uitging van het publiek, zoowel van de lezers als van de ad verteerders. In de eerste plaats moesten veel meer dan tot nu toe deze bladen uit de huizen gevoerd wordenook voor de grootste zijn tegenwoordig wel concurrenten aan te wijzen, die zich in dit opzicht gunstig onderschei den. In de tweede plaats zouden de adverteerders kunnen trachten in dit opzicht eenigen invloed uit te oefenen. Volkomen terecht toch weesver leden jaar het Engelsch geneeskun dig tijdschrift „The Lancet" er op, dat respectabele mannen van zaken hun advertenties niet in eenzelfde blad geplaatst moesten willen zien met al die vuilheid. Wij zien geenszins het groote be zwaar over het hoofd, dat zich hief voordoet,n.l.dat een handelsman, die in een bepaald blad adverteert, dit niet doet ten genoege der adminis tratie van dit blad, maar in zijn eigen belang, terwijl bovendien het adver- teeren door bemiddeling der groote advertentiebureaus, de mogelijkheid om rechtstreeks invloed uit te oefe nen, vermindert. Toch zouden misschien groote ge regelde adverteerders in dit opzicht wel iets kunnen doen. En meer nog geldt dit van de par ticuliere advertenties en de familie berichten, vooral in de kleinere locale bladen, waarin men tegenwoordig tot in de kleinste plaatsen over het ge- heele land verspreid, die walgelijke annonces vindt. In tal van plaatsen staan 2 of 3 bladen als concurrenten tegenover elkander en daar kon men beginnen met zijne advertenties te weigeren aan het blad dat N. Mal thusiaansche advertenties opneemt en dit uitdrukkelijk aan de adminis tratie mee te deelen. Aan allen die eenigszins inzien, hoe groot kwaad hier te bestrijden valt, zij het bovenstaande ter over weging dringend aanbevolen. Namens het hoofdbestuur der „Vereeniging tot bestrijding vanhetNieuw Malthusianisme" (erkend bij Kon. besluit van 1 Dec. 1899 No. 66), Dr. H. PINKHOF, Voorzitter Dr. D. SNOECK HENKEMANS, Secretaris. Stakingsnleuws. De collecte aan de fabrieken te En schedé bracht op f'154,86i/2; aan één fabriek is nog niet gecollecteerd. Vrijdagavond zal een groote pro test-vergadering gehouden worden te gen de uitsluiting, ter verdediging van het goed recht der stakers en ter verkondiging van anarchistische denk beelden 1Kolthek, uit Deventer, en Lansink, uit Enschedé zullen als sprekers optreden. In een nieuw manifest der stakers wordt de houding van den Textiel- bond scherp veroordeeld. In plaats van de arbeiders te steunen kiest deze volgens de stakers de zijde der fabrikanten. Te Buinermond (Dr.) is in de glas fabriek van den Heer Bakker eene werkstaking begonnen onder een ge deelte van het personeel. Zij vragen meer loon voor een bepaalde soort van flesschen. BINNENLAND. Een windhoos. Te Oldenzaal heeft een windhoos eenige verwoestingen aangericht. Van verscheidene huizen werden de pannen afgerukt. Een kastanjeboom bij het R. Kath. ziekenhuis werd middendoor gebroken en een eindweegs weggeslin gerd. Van een nieuw gebouwd huis van H. Schutte werd het dak grooten- deels vernield, de schoorsteen afge worpen, terwijl een schuurtje eenige meters verplaatst werd. Wespenplaag. In de Neder Betuwe zijn de wespen nog zeer talrijk. In zeer vele appelen en peren worden wespen aangetroffen, zoodat het raadzaam is het fruit door te snijden voordat men het in den mond neemt. Te Gorinchem had een zwerm wes pen een geit aangevallen. Gelukkig kwam er nog tijdig redding, anders zou het dier doodgestoken zijn. Te Bovenkarspel(N.-H.)is het nieuwe veilingsgebouw in gebruik genomen. Het is voorzien van een automatischen afslager en electrisch mijntoestel. Onze arme Taal Men kent 't prijzenswaardig streven van velen in ons land om overal, waar 't mogelijk is, vreemde woorden te weren, die vloeken in ons mooi Nederlandsch en 't onverstaanbaar maken voor ons-zelf en belachelijk in 't oog van vreemdelingen. Men weet ook, dat er tot dit doel zich eene vereeniging heeft gevormd, die echter weinig medewerking on dervindt, ja zelfs tegenkanting. Er worden immers altijd menschen gevonden, die „er tegen" zijn Even zoo goed als ontevredenen, die in dit geval meenen, dat er veel te weinig gewerkt wordt in de goede richting... Doch, zou je d'r ook niet moedeloos onder worden, te zien, hoe 'n Neder landsch kapper... pardoncoiffeurin 'n Nederlandsche stad, z'n Nederland- sche klanten.... o, nee, „clientèle" tracht te lokken, met de volgende Nederlandsche advertentie in 'n Nederlandsch dagblad Haarwerk vopr Luxe en Kaalhoofdigen. (sic (Spécialité.) **4' - (naam.) CraiHgr !vepr Dames en Heeren. [b^nfoderne inrichting. Zeer gesoigneerd werk. Specialiteit voor de'Verzorging der haren. Parfumerie fine. Articles pour la beauté. En zoo iets is geen zeldzaamheid O, nee, er zijn zelfs nog mooiere staaltjes van dien aard aan te halen... Aan wien de schuld Wil de Nederlandsche „clientèle" dit dan immer lijdelijk blijven aanzien Och, ja, men laat zich ook niet graag meer „klanten" noemen.... Dat klinkt zoo „ordinair Relletjes te Noordwijk. In de gemeente Noordwijk kwamen in de.i laatsten tijd des avonds relle tjes voor met ketelmuziek, welke soms tot over middernacht voortduurden. De politie verbood daarom samenscho lingen. Velen wilden zich niet daaraan storen, zoodat herhaaldelijk proces verbaal moest worden opgemaakt. Maandag hebben reeds twee jonge lieden J. W. A. een arbeider, en P. van S., een schoenmaker, beiden al daar terechtgestaan voor het kan tongerecht te Leiden. De eisch was 5 dagen principale hechtenis. De ambtenaar vroeg deze zware straffen om den schrik er in te bren gen. Het moest met deze opstootjes nu maar eens uit zijn, meende hij. Ongelukken. Gisteravond passeerde te Os pen huurrijtuig van v. d. B., uit Lith, met de familie v. d. A. Op den Li- therweg reed het rijtuig in dolle vaart en zonder voorzien te zijn van licht, op twee hondenwagens, waarvan één geheel werd verbrijzeld. De 16-jarige zoon van de familie v. d. Awerd door den'schok van den bok geslingerd en bleef op de plaats dood. De inzittenden, en ook de geleiders van de hondenwagens, kwamen met den schrik vrij. Te Tilburg bij Mutsaers „in 't Zand", is het geweer van zekeren H., lid van de aldaar oefenende scherpschutters- vereeniging, door een treurig toe val plotseling afgegaan. Het schot trof hem zoodanig in het gelaat, dat hij volgens verklaring van den ge neesheer het eene oog zal moeten missen. Aan boord van het stoomschip „Castor" is te Amsterdam bij het lossen van marmeren platen een de zer zware stukken uit het hijschtouw geschoten en in het ruim terecht ge komen op de daar werkzaam zijnde bootwerkers, van wie drie zwaar en een licht gewond werden. De gewon den hoeten A. van Gennep, Jan Beit jes, Dirk Brinkman en J. Vekke. Een drietal is naar het gasthuis vervoerd. De stalknecht van den heer De Boer te Utrecht, die Zondagmiddag op den Utrechtschen weg nabij Hil versum het ongeluk had van zijn sulkey te vallen en door het op hol geslagen paard een eindweegs te worden meegesleept, is in de R. K. Zieken verpleging te Hilversum overleden. Brander, en Onweer. Te Berghuizen, nabij Oldenzaal, is een blok van vier woningen af gebrand, toebehoorende aan den den Heer G. Kok. Te Groede (Zeeuwsch-Vlaanderen) is de bliksem geslagen in de wo ning van den herbergier Quekel- berghe, aan den Klinkerweg van Groede naar Ivruisdijk. De straal baande zich een weg door eene reet bij het venster en scheurde het behangsel van een kamertje op den zolderoveral waren de sporen van den bliksem zichtbaar. Een telephoonpaal, welke vóór de deur staat, werd mede getrof fen en het boveneind afgeslagen* Gelukkig heeft niemand ecnig .et- sel gekregen. Te Serooskerken, op Schouwen, is de bliksem geslag®11 oen to ren, sloeg eenige gaten daarin en baande zich een weg door het kerk gebouw, dat eveneens beschadigd werd. Voorts werd eene koe in de weide getroffen en gedood en te Noordwelle een paard. Te Weelde (Belg. grens) is de windgraanmolen van C. V. door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Het aanwezige graan, ter waarde van f2000, dat niet verzekerd is, ging mede verloren. De molen is slechts verzekerd voor f 3500. Door vonken, die van den brandenden molen vlogen, zijn nog een tweetal woningen in de nabijheid afgebrand. Deze zijn verzekerd. Te Donge ontstond brand in de woningen, toebehoorende aan Adr. Broeders en G. Michielsen. Het huis werd bewoond door Adr. An- sems en Corn. Candro. De brand is ontstaan bij eerstgenoemde, ver moedelijk in den stal. Door het spoedig optreden der buren is het te danken, dat er geen menschen- levens te betreuren zijn, want nau welijks was het laatste kind buiten gebracht of het dak stortte in. Naar wij vernemen, is een en an der verzekerd. Oorzaak onbekend. Te Reutum gem. Weerselo is uitgebrand de boerderij van G. aan de Stegge. Zoo goed als niets werd gered. Een en ander was verze kerd. Gistermorgen ontstond te Apel doorn door onbekende oorzaak brand in de leegstaande villa, behoorende bij het Pension-Hotel De Haan op den Amersfoortschen weg. Den vo- rigen avond was men nog met een lamp er in geweest, om te zien of alles in orde was. De villa brandde tot den grond af, daar |de brand weer geen water kon geven. Te Ambt Almelo is het woon- en winkelhuis van A. Scheppert afge brand. Niets werd gered. Alles was verzekerd. Nationale Militie. Burg. en Weth. brengen ter ken nis, dat het inschrijvingsregister en alphabetische naamlijst, betreffende de jongelingen, die zich binnen deze gemeente, in 1906 hebben doen inschrijven voor de lichting der Nationale Militie van 1907, ter Secretarie voor eenieder ter lezing- is nedergelegd van heden tot 29 September a.s. van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 ure. Tegen re gister en lijst kunnen binnen ge noemden tijd bezwaren worden in gebracht bij den Burgemeester, in te leveren, verzoekschrift op onge zegeld papier. B. en W. brengen ter kennis, dat de loting voor de Nationale Militie, over de ingeschrevenen in deze gemeente in 1906 voor de lichting van 1907, zal plaats hebben in den Doelen al hier, op Woensdag, 17 October, over de ingeschrevenen wier geslachtsna men op de alphabetische naamlijst beginnen met de letters A tot en met F; op Donderdag 18 October, over de ingeschrevenen wier geslachtsna men op de alphabetische naamlijst be ginnen met de letters G. tot en met O, en op Vrijdag 19 October, over de overige op de alphabetische naamlijst genoemde jongelingen, telkens aan vangende des morgens te 9 ure. Voorts, dat op Donderdag en Vrij dag, 15 en 16 November, aanvangen de 's morgens te negen ure, ten Raad- huize door of vanwege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de ge tuigschriften, ter bekoming van vrij stelling wegens broederdienst of op grond van te zijn geboren in hetzelfde jaar als één of meer broers. Om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of .lie van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst. Ter bekoming van vrijstelling we gens broederdienst moet men boven dien overleggen een getuigschrift van den burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt. Het bewijsstuk, kan, zoo het niet reeds onder den burgemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, worden ingeleverd bij den burgemeester der gemeente, in welke de loteling, die vrijstelling ver langt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de mi litie is ingeschreven." De opgave van eene vrijstelling bij de loting ontslaat hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet van de ver plichting om bij den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op het daarvoor bestemde tijdstip. Gemeenteraad. In de zitting van gisteren ant woordde de voorzitter ontkennend op eene vraag van den hr. van de Kamp, of het waar is, dat bij B. en W. het plan bestaat den Dreef met keien te bestraten. Besloten werd het 1ste suppletoi- re kohier der plaatselijke directe be lasting, dienst 1906, als volgt vast te stellen Het kohier telt 435 aanslagen. 5je X-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2