BINNENLAND. Ziekteverzekering. Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. blijken moet, dat het vroeger von nis verdacht mag heeten Maar is er geen „fait nouveau", hoe konden dan 31 rechters van het Hof van Cassatie het vonnis van Hennes vernietigen en dat nog wel zonder verwijzing naar een andere rechtbank De mannen van den oproep aan de Fransche natie zeggen en schrijven, dat om wil le van Dreyfus, d. i. om de joden, die in Frankrijk oppermachtig zijn, het recht verkracht werd. Als 't nu waar blijkt, wat de „Éclair" schrijft en beweert, krijgt die beschuldiging niet weinig klem. Den kampioenen van den marte laar,die zoo lang voor„ Gerechtigheid en Waarheid" streden, zijn het in de eerste plaats aan zich zeiven ver plicht, dat zij hier het volle licht doen schijnen. Anders zouden kwade tongen gaan fluisteren misschien zelfs luide verklaren, dat Zola's „Vérité en Marche", die nu eindelijk heette gekomen te zijn, waar zij komen moest, niet de Waarheid was, maar een weinig-sympathiek en achtbaar persoontje, dat brutaalweg hare plaats innam. SPANJE. In een der buitenlandsche bladen wordt als stellig en zeker aangekon digd wat wij reeds eenigen tijd geleden meedeelden dat het jonge Koningspaar zich vleien mag met de hoop op, ja, laten we zeggen een troonopvolger. Volgens genoemd dagblad zal dezer dagen bekend gemaakt worden, dat de Koningin zich in gezegende om standigheden verheugen mag. De tegenstrijdige berichten over de Carlistische beweging in Spanje, maken het onmogelijk een juist beeld te ge ven van den stand van zaken. Het schijnt niet buitengesloten te zijn, dat de Carlisten en Cataloniërs en zelfs de republikeinen gemeene zaak zullen maken. Iu de buurt van Tordéra staan verschillende benden die, naar het heet, deze vereeniging doorgedreven hebben. Bijzonderheden daaromtrent ontbreken echter nog. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder bezocht heden te 's-Gravenhage met den Prins en de Prinses van Teek H. M. de Koningin, voor Hr. Ms. vertrek naar het buitenland. De vorstelijke familieleden, die om streeks 12 uur 's middags in de resi dentie aankwamen en bij H. M. het dejeuner gebruikten, keeren tegen half vijf uur naar Soestdijk terug. H. M. de Koningin verleende gis ternamiddag van 4 tot 5 uur audiëntie aan eenige burgerlijke en militaire autoriteiten. Naar de N. Ct. verneemt, zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aanst. Maandag per extra- trein des middags vermoedelijk te 4 uur 59 min. via Emmerik naar Dres den vertrekken. Volgens de Kóln. Ztg. zal het ver blijf te Dresden zes weken duren. Aan den heer L. H. Deelman, goud en zilversmid te Groningen, is namens H. M. de Koningin de levering van een gedreven zilveren theeservies op gedragen. Naar de „Avondp." verneemt; worden de godsdienstoefeningen, welke H. M. de Koningin op Het Loo met het personeel placht te hou den, ook te 'sGravenhage voortge zet. Tegen negen uur verzamelt zich het dienstdoende personeel, zoowel dames en heeren der hofhouding, en officianten als bedienden, in de groote eetzaal. Om negen uur treedt dan H. M. met gevolg binnen en neemt plaats op een eenvoudigen stoel achter een kleine tafel. De godsdienstoefening wordt geopend met het zingen van een gezang of psalm, die eerst door de Koningin worden voorgelezen. Daarna leest H.M. een kapittel voor uit 't Oude of Nieuwe Testament, waarna zij het „Onze Vader" als dankgebed uit spreekt. De godsdienstoefening wordt dan weer besloten met 't zingen van een psalm of gezang. De. geheele dienst duurt ongeveer 20 minuten. Het gezang wordt begeleid door een serafineorgel, dat door freule Haers- ma de Wit wordt bespeeld. Tweede Kamer. Gisteren vergaderden in de Tweede Kamer, tot onderzoek van de Indische begrooting, nog twee afdeelingen, die dien dag het werk ten eind brachten. Notarieel Staatsexamen. 's-Gravenhage, 1521 September. Geslaagd le gedeelte: H. J. van Veen, 's-Gravenfcage; H. L. F. de Kat, Nij megen; J. R. Hofhuis, Amsterdam; H. Lammers Hzn., Rijssen; A. de Jongh, Dordrecht; H. J. van Gelderen, Haarlem; H. A. van der Steenstraten, Breda; H. G.Boks, Eist, bij Amerongen. 2e gedeelte: G. Kroeb, Helder; J, Verheyen, Roosendaal. Het zooëven verschenen ontwerp van wet tot verplichting van vaste werklieden om zich en hunne ge zinnen te verzekeren tegen gelde lijke gevolgen van ziekte en beval ling strekt den verzekeringplicht uit tot alle vaste werklieden, ouder dan 16 jaar, met uitzondering van bepaaldelijk in het ontwerp genoem de categorieën, zoo o. a. zij, die hooger inkomen hebben dan f 1200 of in de vermogensbelasting zijn aangeslagen, militairen, ambtenaren, zeelieden. Tot het „gezin" worden ook ge rekend inwonende ouders, schoon ouders, grootouders, zoo zij ouder zijn dan 65 jaar. De verzekering geschiedtof bij een bijzondere ziekenkas, of bij een z.g. „districtskas" (deze is van den Staat), of bij een „ondernemings ziekenkas", wanneer nun namelijk vast werkman is bij een onderne ming, die een zoodanige kas heeft. Evenals de officiëele districts-zie- kenkassen kunnen ook de bijzon dere ziekenkassen zich alleen over één gemeente of over eenige aan elkaar grenzende gemeenten uit strekken. De werkman is altijd vrij om de ziekenkas, waarbij hij zich wil ver zekeren, te kiezen. Overeenkomsten, daarmede in strijd, zijn nietig. Man en vrouw echter, zoo zij beiden als „werkman" verzekerings- plichtig zijn, moeten zich bij dezelf de kas verzekeren, tenzij een der beide echtgenooten bij een onderne ming is, die een eigen ziekenkas heeft of gehouden is zich bij de districtziekenkas te verzekeren. Dit laatste ia b.v. het geval, wan neer de bijzondere ziekenkas be paalde bedrijven omvat, waartoe een van beiden niet behoort, of wanneer men wegens niet-betaling van de premie uit de bijzondere ziekenkas is gestooten. Bij de districtsziekenkassen wordt namelijk de premie afgehouden van het loon, terwijl de patroon tot be taling aan de kas is gehouden. Lijders aan bepaalde zeer lang durige of chronische ziekten blijven buiten de verzekering. Alle verzekeringen worden geslo ten voor onbepaalden tijd en eindi gen slechts, öf door het eindigen van den verzekeringsplicht, óf door het verzekeren bij een andere zie kenkas. Een „bijzondere ziekenkas", opge richt door een naamlooze vennoot schap, een vereeniging of een stich ting moet, om erkend te worden als een ziekenkas waar wettelijke verzekeringen kunnen worden ge sloten, daartoe het verzoek doen aan den Koning. De ziekenkas krijgt, als de ver eeniging enz. ze niet reeds had, rechtspersoonlijkheid. De erkenning wordt geweigerd behalve b.v. in het geval, dat de statuten iets met de wet in strijd zouden bevatten wanneer de kas personen, die een ongunstig verze keringsrisico zouden opleveren, wei gert, of wanneer winstbejag beoogd wordt (niet meer dan 4 pCt.) aan rente en dividend zal mogen wor den uithekeerd. Erkenning van statuten enz. wor den in de Staatscourant gepubli ceerd. Wanneer een bijzondere zieken kas zich nog met andere verzeke ringen bezig houdt dan de bij deze wet bedoelde, moet zij de adminis tratie daarvan streng gescheiden houden van deze. Voorts moet zij registers bijhou den en is zij nog aan verscheidene andere bepalingen gehouden, strek kende om den Staat de zekerheid te verschaffen, dat gehandeld wordt in overeenstemming met de bedoe ling van de wet. De Koning kan ook, ingeval de kas niet aan hare verplichtingen voldoet, dt erkenning weer intrek ken. De gevolgen daarvanen ook van het geval van faillissement worden geregeld in het ontwerp. De voornaamste daarvan is, dat de rech ten en de verplichtingen overgaan op de districts-ziekenkas. Ook een ondernemingsziekenkas bezit rechtspersoonlijkheid en moet hare erkenning van den Koning erlangen. Ook overigens gelden de voornaamste bepalingen voor bijzon dere- en ondernemingskasseh en voorts, dat het bestuur uit een on even aantal leden, doch ten minste 5 moet bestaan, de patroon de kleinste helft benoemt, en de door hem be noemden ook kan ontslaan, ook den voorzitter (uit hen) benoemt en de overige leden worden gekozen door de werklieden, dieverzekeringsplich- t;g en minstens 20 jaar oud zijn uit hun midden. De bestuursleden zelf moeten min stens 30 jaar oud zijn. De verdeeling van het Rijk in dis tricten ingevolge dit ontwerp ge schiedt bij algemeenen maatregel van bestuur, doch zóó, dat geen dis trictskas een gebied ontvangt van minder dan 5000 inwoners. De schadeloosstelling, die inge val van ziekte wordt gegeven, be staat behalve in de genees- en heel kundige behandeling, ook in genees middelen en „kunstmiddelen", welke noodig zijn voor het herstel, voor het behoud daarvan, of voor de bevordering van de geschiktaeid tot werken, voor zoover deze door de ziekte is verminderd, mits de kunstmiddelen voorkomen op de door den Minister vast te stellen lijst van deze middelen. Onder „geneesmiddelen" worden alleen die verstaan, welke voorko men in de Ned. Pharmacopee. Mutatis mutandis geldt hetzelfde in geval van bevalling. Verder wordt ziekengeld ver goed, wanneer de ziekte ongeschikt heid tot werken ten gevolge had en deze minstens 2 dagen duurde. Deze uitkeering geschiedt over hoogstens 180 dagen van den aanvang der ongeschiktheid en in geen ge val na den 365sten dag sedert den aanvang van de ziekte. Bij gedeeltelijke ongeschiktheid wordt 35 bij geheele ongeschikt heid 70 van het loon vergoed. Ingeval de Rijksverzekeringsbank (ongevallen) verplicht wordt tot schadeloosstelling, eindigt de ver plichting van de districtskas. „Kraamgeld" wordt gegeven over de laatste 28 dagen vóór en de eerste 28 dagen na de bevallingen bij langere ongeschiktheid tot wer ken tengevolge van de bevalling over hoogstens nog 14 dagen na dien termijn. Ook hier is de vergoeding 70%, resp. 35%. Ingeval men in een zieken- of kraaminrichting wordt verpleegd, bedraagt de vergoeding slechts een gedeelte van het gewone ziekte- of kraamgeld naar verhouding de be trokkene gewoon was in het on derhoud van het gezin bij te dra gen. Wanneer een wet op invaliditeits- en ouderdomsverzekering mocht tot stand gekomen zijn, is de kas ver plicht, behalve het ziekengeld(kraam- geld) nog de premie uit te betalen, die de betrokkene gedurende zijn ziekte verschuldigd is, waarbij dan gerekend wordt, dat de prenïie loopt over een bedrag van fl.50 aan dagloon, of f450 jaarloon. Schadeloosstelling wordt niet ver leend voor ziekte, die opgedaan is bij deelneming aan een misdrijf of po ging daartoe of ten gevolge van herhaald misbruik van sterken drank. Voor bevalling wordt niets uitge keerd, indien de vrouw niet minstens 180 dagen voor de bevalling was verzekerd. Voor de verzekering worden de werklieden verdeeld in 10 klassen, waarvan de onderste minder dan f 0,50 per dag verdient, de hoogste f 3.25 of meer. Voor de loonsvergoeding worden ongeveer de gemiddelden genomen, terwijl de werklieden, naar gelang van het werk, dat zij verrichten, wor den ingedeeld in verschillende geva- renklassen, bij algem. maatregel van bestuur vast te stellen. Ingeval men tot de laagste gevarenklasse behoort, betaalt men van de premie, voor zich persoonlijk verschuldigd, en verder de heele premie (voor het gezin). Behoort men niet tot de laag ste klasse, dan betaalt men slechts zooveel als wanneer men tot de laag ste zou behooren; het overige betaalt de werkgever. De Minister denkt zich de bijzon dere kassen als regel, de officiëele tot aanvulling. Het voorschrift tot zeker heidstelling door den vorigen minis ter van Binnenlandsche Zaken in zijn ontwerp aan de bijzondere en ondernemingsziekenkassen gegeven, is niet overgenomen, daar de tegen woordige Minister vreest, dat die verplichting in vele gevallen de or ganisatie van een kas zou verhinde ren, terwijl repressief toezicht door dezen Minister wordt voldoende ge acht. Begrafenisgeld wordt in dit ontwerp heel niet genoemd, voorna melijk, omdat de begrafenisverzeke ring nu reeds zeer frequent is. De vermoedelijke kosten worden geschat op een half millioen (ad ministratiekosten) plus bijdragen in de kosten der districtskassen f 600.000. Voorts worden slechts een klein aantal gevarenklassen voorge steld. Bij 4 klassen zal de dagpre mie voor den verzekerde en zijn gezin in de laagste loonklasse respec tievelijk zijntwee en twee tiende centtwee en zes tiende drie en vier tiende cent; in de hoogste loonklasse zes en zes tiende cent acht en twee tiende centnegen en zeventiende cent en elf en twee tiende cent. Uit de Diamant-wereld. In het weekblad van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond schrijft de Bondsvoorzitter, dat het bestuur wordt overstelpt met honderden brieven van leden, die aanspraak meenen te kun nen maken op loons verhooging. De organisatie staat daardoor opeens voor een omgekeerden arbeid, want dat eenige duizendtallen werklieden op één tijdstip loonsverhoogingen wenschen, die voor het grootste deel van individueelen aard zijn en dus afzonderlijke behandeling vereischen, is nog nooit voorgekomen. Om al deze aanvragen binnen een paar weken te behandelen zegt het blad daartoe is het aantal bestuur ders te gering. Zonder overdrijving: vijftig bestuurders zouden nog eenige maanden behoeven om zich door dat karreweitje heen te slaan. In hetzelfde blad bespreekt de Bondsvoorzitter het feit, dat er verschei dene werklieden eigenwerkmakers zijn geworden, die nu voor het lidmaat schap van den A. N. D. B. bedanken. De meesten dezer nieuwe werkgevers zijn kloovers, doch ook brillant- en roosjesslijpers en brillantsnijders zijn er bij. Twijfel wordt geopperd, of dat allen wel bona fida eigenwerkmakers zijn en de vraag wordt besproken, of de Bond deze personen niet in het oog dient te houden en zorgen, dat zij zich vooreerst althans niet aan de contróle van den Bond kunnen ont trekken, omdat wellicht voor velen hunner het bedanken voor het maatschap een middel is om'de k^r- lingregeling te ontduiken. Brievenmaal naar Buenos-AyrèS.% De directeur van het postkantoor te Amsterdam maakt bekend, dat op morgen 23 September met het stoomschip „Zaanland" van de Zuid- Amerika-lijn, een brievenmaal zal worden verzonden naar Buenos-Ayres. In deze zending zullen alleen worden opgenomen de stukken, welke van een desbetreffende aanwijzing zijn voorzien. De laatste buslichting aan het hoofd kantoor zal geschieden 8 u. 20 m. 's morgens (G. t.), terwijl aangeteekende stukken worden aangenomen tot hedenavond 9 uur (G. t.). Kamervacature-Leiden. Te Amsterdam loopt het gerucht, dat door de anti-rev. en de R.-K. Kiesvereeniging te Leiden dr. de Visser candidaat zal worden ge steld voor de Tweede Kamer. Stakingsnieuws. Gisterennamiddag had er te Ensche de een groote betooging vanuitgeslo- tenen plaats tegen de directe actie staking en de uitsluiting. Met muziek en vaandels trok men door de stad. Verder trok men over den Gronauschen Weg naar het Lin- denhof, waar als sprekers optraden de heeren Tij hof en Verveld. BINNENLAND. Zuid-Hollandsche Hypotheekbank. Naar men uit Rotterdam bericht, is de heer Bland van den Berg gis teren failliet verklaard. Als curator is benoemd mi. W. Tabingh Suer- mondt. Uit het voorloopig onderzoek, betreffende de malversatiën, is ge bleken, dat de Directeur iederen Dinsdag te zijnen huize gefingeerd kantoor hield tot het ontvangen der boeren-cliênteele uit Hilligersberg en andere omliggende dorpen. Daar geschiedden dan zoogenaamd uitbetalingen en periodieke aflossin gen, zoodat men ten kantore der Z.-H. Hypotheekbank nimmer ge legenheid kreeg kennis te mak.en met de clientëele van den notaris. De hypothecaire leeningen werden door hem genomen op weilanden, waarvoor geen assurantiepolissen noodig waren, zoodat dergelijke papieren niet behoefden overgelegd te worden. Ware dit het geval ge weest, het bedrog zou veel eerder ondekt zijn geworden. De drank. Uit Veghel wordt aanhet„Dgbl. v. Nbr." gemeld Er werd bruiloft gevierd. Heel den dag had men „schrikkelijk" veel pleizier. Maar, als de drank is in den man, is de wijsheid in de kan. 's Avonds kreeg manlief ruzie met een paar op het feest zijnde zwagers; 't ging er geducht oplos. Ter dege werd het mes gehanteerd. Manlief werd zoodanig toegeta keld, dat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Einde: wonden, levensgevaarlijk. Een vet baantje. De gemeenteraad van Zegwaard heeft besloten om in zijn eerstvolgende ver gadering over te gaan tot de benoe ming van een deskundige, die burgem. en weth. in verband met de uitvoering van de Woningwet, zal moeten voor lichten. Het salaris van dezen deskundige, van wien men dus technische ont wikkeling eischt, zal waarschijnlijk bedragen... 65 a 75 gulden per jaar. Ongetwijfeld zal het aantal sollici tanten voor deze lucratieve betrekking legio zijn Rondreisjes. De rondreisjes vanwege de Noord- Hollandsche Tramwegmaatschappij van Amsterdam naar Broek in Waterland en Marken en van daar terug door de Oranjesluizen zijn thans geëindigd. Gedurende den afgeloopen zomer hebben ongeveer vijfduizend perso nen van die gelegenheid gebruik gemaakt. Rijwieldieven. Dat er nog al liefhebberij voor het stelen van fietsen bestaat, mag men afleiden uit het feit, dat in het jongste „Politieblad" als ontvreemd zijn aangegeven in verschillende plaatsen des lands 22t rijwielen. Men heeft o.m. een rijwieldiefge- pakt die zich tevens als deserteur zal hebben te verantwoorden. Een mi licien van het 7e reg. inf. te Naar- den is nl. in het begin der vorige maand uit zijn garnizoen gegaan, omdat hij gaarne Brussel wilde be zien. Reisgeld had hij niet, en daar om een fiets gehuurd. Hij verpande die en bleef eenige weken weg. Toevallig kwam hij te Amsterdam jen" ontmoette den eigenaar van ofeeïiets. Het duurde natuurlijk niet lang, of de militaire macht was van toep. en ander onderricht. Tegen vogelmoord. In Androcles, Maandblad, gewijd aan de belangen der dieren, komt een opstel voor, waarin vrouwen en meisjes worden opgewekt, haar hoeden niet op te sieren met veeren. Het groote leed, dat deze mode o ver onze gevederde vrienden brengt, wordt uitvoerig geschetst. Ongelukken. Op den straatweg van Bunscho ten naar Nijkerk reed een auto bij het uitwijken voor een kar met zoo veel kracht tegen een telefoonpaal, dat de machine geheel defect ge raakte. De inzittenden kwamen ge lukkig met den schrik vrijMet be hulp van een paard dat een boer in de buurt voor geld en goede woorden afstond, werd de auto naar het station Nijkerk gesleept, van waar de reizigers met hun gebro ken machine per trein den terug tocht naar Amsterdam aanvaard den. Te Beek (L.) is zekere W. bij 't appelen plukken uit den boom ge vallen. Toen men toeschoot om hulp te bieden, was de ongelukkige reeds overleden. Gistermorgen is op het Hollandsch diep de visscher van Beek door het uitschieten van zijn vaarboom over boord geslagen en verdronken. Na eenigen tijd is zijn lijk opgehaald. Te Rotterdam viel de 38-jarige met selaar P. B. uit den nok van een vier verdiepingen hoog huis aan deWeste Wagenstraat. De man is aan de beko men verwondingen overleden. Branden. In de droogschuur, behoorende bij de bleekerij van den heer Schippers aan den Heerenweg, onder Anke veen, is brand uitgebroken. Het vuur bleef tot de schuur beperkt. Het waschgoed kon ook grootendeels gered worden. Te Wagenborgen is de woning van den heer Wolthuis afgebrand. Gisternacht is te Woensel bij Eindhoven de sigarenfabriek der firma Th. van Hapert afgebrand. De oorzaak is onbekend. Assuran tie dekt de schade. Aan de fabriek waren een der tigtal personen werkzaam. Voor het examen A. voor surnu merair der directe belastingen, in voerrechten en accijnen is te 's-Gra venhage geslaagd onze stadgenoot de heer A. C. Otter. Hoewel 't nog niet ofliciëel bekend gemaakt is, zegt het Hte kun nen mededeelen, dat zeer waarschijn lijk de spoorweglijnen van het station alhier, in den nacht van Zondag 4 op Maandag 5 November zullen verlegd worden op het verhoogde ge deelte. Maandag 5 November zullen alle treinen dus van het verhoogde station uitgaan. Te Zutphen is aangehouden zekere A. K. uit onze gemeente, die den 6 Augustus j.l. onder Haarlemmermeer een rijwiel heeft gestolen en wiens aanhouding door den Burgemeester dier gemeente was verzocht. Hij zal naar hier worden overgebracht. Tentoonstelling en Loterij der Sint-Elisabeths Vereeniging. De hoogst verdienstelijke Sint- Elisabeths-Vereeniging te dezer stede die met zooveel ijver en toewijding zich kwijt van hare zware, soms ondankbare taak, heeft een Ten toonstelling met Loterij georganiseerd, zooals onzen lezers waarschijnlijk reeds bekend is. Wat de Tentoonstelling betreft, zij zal plaats hebben op Zondag 23, Maandag 24, Dinsdag 25 en Woens dag 26 September a.s. in het hotel „de Leeuwerik", Kruisstraat 30. Morgen, Zondag, is zij geopend 's namiddags van één uur tot half vijf en de volgende dagen van 's morgens tien uur tot 's middags half vijf. De Toegang is vrij. De trekking der prijzen zal ge schieden op Donderdag 27 Sept. a.s. Tot 8 dagen na de trekking kunnen de prijzen iederen dag behalve op Zondag van 11 tot 4 uur worden afgehaald in „De Leeuwerik", Mogen zeer velen van hunne be langstelling doen blijken en daar door een bewijs leveren, dat zij het verdienstelijke werk der Dames van de Sint-Elisabethsvereeniging op den waren prijs stellen. Schandelijk. De „Liberale Unie" heeft een zoo genaamde „Verkiezings-Courant" ver sprei,! met het doel om haar candi- didaat aan te bevelen. Dat is haar goed recht. Schandelijk echter is de manier, waarop zij dat meent te mogen doen. Wat toch zien we? Als het hinkende paard komt op de 4de pagina van het krantje een stukje met het opschrift „Aan de Katholieke arbeiders". Op smadelijke en schandelijke wijze worden daarin de R.K.Kiesvereeniging, in het bijzonder haar ijverige, hoog geachte voorzitter, Mr. Thijssen, ver dacht gemaakt en door het slijk ge haald. Slechts één qualificatie past op die verkiezingsmanoeuvre, die van „schandelijk." Zij is buitendien dom in de hoogste mate, omdat zij beleedigend is voor de Katholieke kiezers van het eerste district, die tot den werkenden stand behooren. Neen, „Liberale Unie", onze werk lieden zijn te verstandig, om zich door uwe drogredenen en valsche voor- stellingen te laten misleiden. Weet gij, wat uwe schandelijke poging zal uitwerken? Dat allen, de katholieke werklieden in de eerste plaats, met nog grooter ijver zullen opgaan voor den candidaat der R. K. Kiesvereeniging, die Mr. Thijsser haar hoogst verdienstelijken, achtens- waardigen Voorzitter mag noemen: den werkmam-candidaat A. H. SMULDERS. Van heden af is aan de vracht- wagens, sedert onheuglijke jaren ge plaatst op de Groote Markt, als standplaats aangewezen het Klok huisplein voor de drukkerij der firma Joh. Enschedé. Door de verstrating van de Groote Markt kunnen zij daar niet meer blijven. Hoe gevaarlijk het is al te versche garnalen te gebruiken, is hier ter stede weer eens gebleken, waar bijna een geheel gezin door vergiftiging om het leven is gekomen. Gelukkig riep men spoedig geneeskundige hulp in en werd het gevaar bezworen. Naar we vernemen, zijn de patiënten thans ge heel buiten gevaar. Haarlemsche Krabbeltjes. XI. „En is dat nu de Groote Markt?" vroeg mijn vriend, een Franschman, die voor de eerste maal het genoegen en het voorrecht had Haarlem te zien. Vol belangstelling, als keurig ken ner en beminnaar van eeuwenheugende kerken en schoone gebouwen in het algemeen, nam hij de Groote Kerk in oogenschouw, en de andere gebouwen en gebouwtjes, het meer moderne restaurant „De Kroon", dat zich zoo fraai bij de geheele schilderachtige omgeving aansluit. Zijn bijziende grauwgrijze oogjes flikkerden achter de glazen zijner pince-nez met die eigenaardige be weeglijkheid, welke voor wie hem kennen een onfeilbaar teeken is, dat hij onder den indruk kwam van het schoone, dat hij genoot met volle teugen. Misschien heeft menigeen onder mijne lezers als ik reeds ondervonden, hoe aartsvervelend het is, wanneer men in een museum of op eene ten toonstelling voor kunst vervolgd wordt door een opdringerig beambte, die met zijn „explicatie van den uitleg" een dubbeltje uit de beurs der bezoe kers in zijn vestzak hoopt over te brengen, en met zijn gebabbel alle genot bederft. Ik wachtte mij wel zulk een rol gedeeltelijk over te nemen en liet mijn vriend ongestoord kijken naar en ge nieten van het typisch geveltje van het „Vischhuisje", van de „Hoofd wacht", van Stadhuis enz. „Inderdaad de moeite waard," zeide hij na een tijdje, onder het spreken andermaal het hoofd keerend en wen dend en besluitend met „een mooie plaats en een mooie omgeving." Doch waarom veranderde de uit drukking op zijn gelaat zoo plotse ling? Waarom tikte zijn wandelstok nijdig op de straatsteenen en herhaal- de hij„C'est idiot(idiootachtig) C'est dégoütant(afschuwelijk) Ik behoefde niet lang naar de re den te zoeken, want met al de woor denrijkheid van den verontwaardig den Franschman begon hij uit te varen tegen, „die vieze vischmarkt" tegen de onooglijke, kunst- en schoon» ^4. f 3|e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2