Maandag 24 Sept. 1906. No. 6407. 31ste Jaargang Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Gelieve dit vooral te lezen! De Nieuwe Haarlemsche Courant. Kiezers van District I! BERICHT. A. H. SMULDERS. BUITENLAND. BINNENLAND. De familie Fromentier. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per posljjooW?^*^^Atu*itP5 Afzonderlijke nummers„0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON-JlfE^ggffDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel, No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suec., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Gedurende eenigen tijd zal onze Courant iederen dag gratis ter kennismaking worden toegezonden aan die Ka tholieken onzer stad, welke nog niet geabonneerd zijn. Haar wij duruen uerwachten, zal deze kennismaking uelen aansporen, om alsnog trouwe lezers te worden uan het eenige Katholieke dagblad te dezer stede: Week-flbonnementen worden aangenomen a 10 ets. per week. H. H. Adverteerders! uoor U eene bijzonder gunstige gelegenheid, wijl ons blad in duizenden en duizenden gezinnen uerspreid wordt. Zij, die zich te gen I OCTOBER a.s. oponsBLAD abonneepen, ontvangen de tot dan verschijnende nommers GRATIS. Andermaal sporen wij U krachtig aan, om als één man aan den op roep der R. K. Kiesvereeniging gehoor te geven Kiesrecht moet voor U allen kies plicht zijnEen plicht, dien gij volbrengt als burger en als katho liek, met ijver en toewijding U de geringe moeite getroostend, die met het uitbrengen uwer stem misschien gepaard kan gaan. Vooral morgen De zegepraal van onzen candi- daat, die ook de candidaat van „Nederland en Oranje" is, voor wiens verkiezing „Nederland en Oranje" hare beste krachten zal inspannen, deze zegepraal moet het „Onze groote plicht, de algemeene plicht der Katholieken is 't, krachtig mee te werken, vooral door het dag blad, aan het herstel van het Rijk Gods en de zegepraal Zijner Kerk." (Kanunnik Schoerdret). antwoord wezen op de schandelijke beleediging, de smadelijke verdacht making, door de „Liberale Unie" verspreid tegen het Bestuur van de R. K. Kiesvereeniging en haar Voorzitter, Mr. Thijssen, mannen, die met zooveel toewijding de zeer zware en vaak hoogst ondankbare taak vervubten, om in het openbaar leven de katholieke zaak te dienen en te behartigen. Op dus ter stembus morgen Allen, zonder uitzonderingNie mand onthoude zichDan is de zegepraal verzekerd van onzen can didaat ITALIË. Op het oogenblik bevindt zich te Rome Mgr. Stadler, Aartsbisschop van Serajevo. Er werd verzekerd, dat het hier niets anders gold dan het gewone bisschoppelijk bezoek aan den Heiligen Stoel, doch anderen beweren, dat er ook nog een an dere beweegreden is, namelijk het verkrijgen van den Pauselijken steun voor het volgende plan. Van Bosnië-Herzegowina, Dalma- tië en Croatië zou men een konink rijk willen maken, afhankelijk van het Oostenrijksche oppergezag. Dit bericht, hoewel niet geheel onwaar schijnlijk, behoeft nadere bevesti- ging. Een Florentijnsch dagblad had de zer dagen in een aanval vanJesuieten- vrees waaraan sommige redac ties bij vlagen lijden van eene geheime circulaire gesproken, door den minister van j ustitie rondgezon den, en waarin de overheden op merkzaam gemaakt werden op de vestiging van Fransche Jesuieten, die hier en ginds nieuwe kloosters stichtten. De officieuse bladen spreken dit bericht op de meest besliste wijze tegen. Jammer dat dit perseendje zoo gauw de vleugels gekort zijn. Een aardig diertje was het wel, vooral nu er Jesuieten bij te pas kwamen. Op diet Vredes-Congres, dat te Milaan gehouden wordt, stelde de Eerw. Heer Pichot in de zitting van Vrijdag 1.1. voor, om Z. Heiligheid een telegram van dankzegging toe te zenden, wegens zijn ijveren voor den vrede. De heer Passy kwam daarop met het voorstel, om ook aan de hoof den van alle andere godsdienstige gezindten een telegram van dezelf de strekking te zenden, evenals aan de Loges. Met dit voorstel vereenigde zich de vergadering, 't Zou wel aardig wezen, indien wij vernemen moch ten, hoe men 't hoofd van sommige godsdiensten gevonden heeft Op Sicilië duren de aardschok ken voort en blijft de bevolking ten prooi aan angst en vreeze. Meer dere huizen zijn te Termini inge stort. Te Palermo heeft een zonderling verschijnsel de inwoners met schrik vervuld. Een rosse gloed teekend de zee gedurende tien minuten tot op groo- ten afstand bloedrooddaarna ver anderde de kleur en ging in goud geel over. SPANJE. Minister Romanones, die slecht, zeer slecht te spreken is over het optreden der Bisschoppen tegen het decuut op het burgerlijk huwelijk, vindt het herderlijk schrijven van Cordoba's bisschop minder berispelijk dan dat van den bisschop van Tuy. Wat de heer Romanones er tegen doen zal, wordt niet gemeld. Met andere woor den, juist als het interessant gaat worden komt er, als bij de meeste feuilletons„wordt vervolgd." Omtrent de Carlistische woelingen luiden de berichten zeer geruststellend. Sommige verklaren alles totaal uit. Eene bende van onverzoenlij ken heet naar Frankrijk uitgeweken te zijn. DUITSCHLAND. Men kent het beroemde gezegde: „Er zijn rechters te Berlijn". Ook te Insterburg worden er gevonden, gelijk Keizer Wilhelm II in hoogst eigen persoon ervaren heeft. Z. Majesteit heeft een proces te voeren een groote zaligheid voor de liefhebbers over zekere bepaling in de huur- ceel van een gebouw te Rominten. Wilhelm II heeft het in eerste in stantie verloren en heeft appèl aan- geteekend. Eene gevaarlijke tegenpartij ZWITSERLAND. In den Grooten Raad te Genève is door den heer Rutty, protestanten conservatiefeen wetsontwerp ingediend, dat tot strekking heeft, de quaestie over de Onze Lieve Vrouwekerk van Genève afdoende te regelen. Deze tempel, met het geld der ka tholieken opgebouwd wat met meer kerken het geval is, waarin thans niet-katholieken den Heer der gerech tigheid hunne hulde komen bren gen is een der schoonste kerkge bouwen van Genève. In 1874, tijdens don Kultuurkamp en het erbarmelijk bestaan van het „oud- katholieke" kuddeke, was de kerk toegewezen aan de volgelingen van den ongelukkigen (ex- pater) Hyacin- the Loyson. De heer Rutty betoogde, dat het plichtmatig en rechtvaardig was de katholieken hunnen kerk terug te geven. Het voorstel werd zeer gunstig ontvangen. FRANKRIJK. Er wordt gemeld uit Parijs, dat tegen de „Action Frangaise", die een protest liet aanplakken tegen Drey fus'vrijspraak eene rechterlijke ver volging zal ingesteld worden. Tot nu toe is dat een gerucht, 't welk op nadere bevestiging wacht. Intusschen laat de „Action Fran gaise" zich niet door deze bedreiging afschrikken. Alle straten schier en alle voorname punten zijn met groo te aanplakbiljetten „versierd" en de belangstelling wordt grooter en grooter. Wie weet, of de „Action Frangaise" niet juist daarom dit reclame-middel aanwendt, wijl zij gaarne een ver volging zag instellen met de onmid dellijke gevolgen daarvan. Naar uit sommige Parijsclie bla den blijkt, vloeien de bijdragen voor de herinnerings-medaille, generaal Mercier aan te bieden, van alle zijden ruim toe. We zijn zeer benieuwd naar het staartje, dat dit muisje hebben kan. Naar uit Pons gemeld wordt, heeft de beruchte Emile Combes, oud- minister-president-kerkvervolger de goederen der Ursulinen daar ter plaatse aangekocht. De man schijnt ook het tijdedelijke voordeel van de vervolging niet te versmaden. RUSLAND. Te Sint Petersburg loopen geruchten over het ontdekken eener samenzwe ring tegen den Tsaar. In verband daarmee zouden voorgisteren verschei dene personen in hechtenis genomen zijn. De B'órsenzeitung meent te kunnen verzekeren, dat zoeklichten op Peter hof worden gebruikt, om de zee en het land 's avonds in alle richtingen af te zoeken. Het opstellen dezer zoek lichten, samenvallend met het gerucht dat een komplot is ontdekt ts Peter hof, wordt onder het publiek leven dig besproken. De correspondent van de Daily Te legraph te Weenen zegt dat twee leden van een Russisch revolutionair co mité, gisteren aangekomen, verklaar den dat het te Peterhof ontdekte komplot niet gericht was tegen den Tsaar, maar tegen de grootvorsten Nikolaas en Wladimir. Heerlijke dagen doorleven deze vorstelijke personen Te Tiflis ging de politie bij eene huiszoeking wat al te ruw met eene bus om, als had de ondervinding niet geleerd, dat een gewoon „blikkie" zelfs in't Tsarenrijk hoogst gevaarlijk is. 't Gevolg was, dat het ding ont plofte, twee inspecteurs en een poli tiebeambte gedood, en verscheiden agenten, een soldaat en een officier gewond werden. De vloer stortte door het geweld der ontploffing in, doodde een kind en kwetste een vrouw, die beneden waren. In het vertrek wer den nog twee niet gevulde bommen gevonden. De huurder van de kamer is niet te vinden, maar twee mannen entwee vrouwen zijn in hechtenis genomen. Er zouden Fransche, Duitsche en Belgische politie-ambtenaren te Pe tersburg aangekomen zijn, om de po litie, de geheime en de gewone, op nieuw te organiseeren. Men schijnt van plan te wezen eeD niet-Rus tot onderchef van het politie-departement te benoemen. Zoo 't waar is, mag de nieuwe titularis wel te voren zijn testament maken, want zijn zeteltje staat op een bom. Naar 't heet ver bazen zich de buitenlandsche politie beambten over de grenzelooze wanorde, die bij de Russische politie heerscht, en over de groote sommen, die het politiewezen verslindt, ofschoon de lagere beambten een bespottelijk ge ring loon ontvangen. Dat voor die bevreemding wel eenige grond is, moge blijken uit het volgendeIn de be grooting voor 1906 is voor de politie uitgetrokken de som van 28,490,927 Rbl., 768,239 Rbl. meer dan in het vorige jaar. Maar bij deze som zijn de uitgaven niet medegerekend voor de politieke geheime politie, de gen darmerie-divisie en het departement van politie. Daarbij komen nog de buitengewone kredieten en de onlangs door de steden toegestane sommen, ten bedrage van 6 tot 10 millioen Rbl. De politie verslindt dus ongeveer een vierde van de geheele som, voor bin- nenlandsche zaken bestemd en die 131,228,849 Rbl. bedraagt. AMERIKA. Ook de Philippijnen hebben bezoek gehad van een wervelstorm, die het tuighuis en de schepen te Cavite aan zienlijke schade berokkend heeft. De kanonneerboot Arayat is gestrand. Berichten uit Havana zeggen, dat de heeren Taft en Bacon de hoop op eene verzoening tusschen de strijdende partijen opgegeven hebben. Mocht het al tot een vergelijk komen, zeggen zij, dan zal dit voor korten duur wezen. De bezetting door de Vereenigde Staten is de eenige af doende oplossing, die van zelf gevolgd moet worden door de Amerikaansche souvereiniteit. Telegrammen uit Amerika maken melding van militaire toebereidselen met het oog op inmenging in de zaken van Cuba. Newport News zal het punt van samenkomst zijn voor de leger macht, die Cuba zou moeten bezetten, en die tusschen de 5 en 10,000 man geschat wordt. Generaal Barry, thans in Europa, wordt als leider van den veldtocht genoemd, indien daartoe be sloten mocht worden. Generaal Pina Guerra was met zijn strijdmacht, die op 5300 man wordt geschat, de provincie Havana binnen gedrongen, en rukte op Marianhos aan. Op verzoek van Taft zijn toen Zayas en nog eenige invloedrijke per sonen naar den rebellen-generaal ge gaan. De generaal is daarop terugge trokken naar een punt op 10 mijl ten Zuiden van Havana gelegen, waar hij de beslissing der Amerikaansche be middelaars afwacht. Het uitvoerend comité der gema tigde partij heeft besloten de beslissing van Taft en Bacon te aanvaarden, mits ook de liberalen de wapens neerleggen en zich eveneens verbinden, om zich naar die beslissing te gedragen. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder is Zaterdagmiddag 4 uur per Staats spoor alleen naar Soestdijk terug gekeerd. De vorst en vorstin von Teek, die de thee gebruikten bij den Engelschen gezant, keerden eerst ongeveer zes uur naar Soestdijk terug. De Koningin-Moeder werd uit geleide gedaan door H. M. de Ko ningin, terwijl ook aanwezig waren de gouverneur der residentie en de wethouder, de heer Simons, die den waarnemend burgemeester, dr. Mou- ton, die verhinderd was, verving. De Koningin onderhield zich nog met Haar Moeder, toen deze reeds op het balkon van het salonrijtuig had plaats genomen. Z. K. H. de Prins heeft Zater dagnamiddag te halfzes, na terug komst uit Amsterdam, een bezoek gebracht in den woning van de En gelschen gezant aan den prins en de prinses von Teek, die ten huize van den heer Howard waren. H.H. K.K. H.H. prins en prinses Von Teek, brachten Zaterdagna middag een bezoek aan den Ko ninklijken Bazar van de firma Boer, waar zij ongeveer een half uur ver toefden. FEUILLETON. 23. De hemel werd van minuut tot mi nuut donkerder. De wind nam toe in kracht en er vielen reeds eenige drup pels neer. De donkere wolken dreigden elk oogenblik haar zwaarte te ont lasten. Men zweepte de paarden aan en hielp aan de raderen in de diepe sporen. Op den weg ontmoette men andere karren, die niet minder haast hadden, om de schuur te bereiken. Vooruit, vooruit! schreeuwde mijnheer Fromentier. Eindelijk zag men de schuren van de boerderij, die bijna aan het huis grensden. Men had de deuren van deze groote gebouwen wijd opengezet. De karren stonden reeds naast elkan der en de paarden werden met bewon derenswaardige vlugheid uitgespannen, laatste kar kwam nu op hare beurt binnen, toen de bui nu eens klaps met volle geweld losbarstte en de binnenplaats der boerderij in een klein meer herschiep. Mijnheer Fromentier was tevreden. Dat hebben wij er prachtig af gebracht, zeide hij, zich het voorhoofd afvegende. Toen dacht hij aan anderen, die niet zoo gelukkig geweest waren, aan zijne buren, wier hooi nog op het veld lag en nu in het water dreef; aan me vrouw Maloutre, die 's morgens had laten maaien en een grijnslach van leedvermaak kwam om zijn gerim- pelden mond. Zijne vreugde was zoo groot, dat hij zonder spijt de hooiers de groote eet zaal der boerderij zag binnenkomen, waar volgens gebruik ververschingen klaar gezet waren, en dat hij tegen Frangois Livron zeide: Wij zullen ook eene hartverster king nemen! De jonge man nam deze uitnoodi- ging gaarne aan. Onder de paraplu's die Florine gebracht had, kwamen zij op de boerderij aan. Breng ons eene flesch wijn, zeide mijnheer Fromentier tegen de meid. Als Florine ze gebracht had, schonk mijnheer Fromentier twee glazen vol. De gast dronk het zijne echter nau welijks half leeg. Dat was toch zeker niet te veel voor het werk, dat hij gedaan had, en Fromentier, die het eerst wel wat onbescheiden vond, dronk toen de flesch zelf verder leeg. De voldoening die hij gevoelde over zijn zoo juist op tijd binnengehaald hooi, maakte den grijsaard spraak zaam en mededeelzaam. Hij ondervroeg opnieuw Frangois Livron over zijn leven, zijne plannen, die de jonge man met volkomen vertrouwen mede deelde. Ik had gedacht mijne zaken in een paar dagen in orde te brengen, verklaarde hij zuchtend, maar ik word nu langer opgehouden, de hemel weet tot wanneer. Ik moet de administratie van landerijen regelen, huurcontracten hernieuwen enz., alle even vervelende zaken. Als het land niet zoo schilder achtig geweest was, waardoor ik ge legenheid had voor mooie studies, zou ik reeds lang dood zijn van verveling. Het is ook geen prettig verblijf in zoo'n herberg, merkte mijnheer Fromentier medelijdend op. En daar enboven weet ik zeker, dat men er u afzet. Wat zal ik er aandoen? Ik kan geen ander verblijf vinden. Ik had een paar kamers of een klein huisje in den omtrek willen huren. Ik behoef wel niet te zeggen, dat ik niets ge vonden heb. Frangois Livron liet door het raam zijn oog over de binnenplaats dwalen terwijl hij er bijvoegde Toch was ik niet zoo heel lastig Daar ik den heelen dag buitenshuis ben, was het minste verblijf mij vol doende. Ik had honderd francs gebo den voor eene kleine woning, veel kleiner, dan die daar. en ook in min der goeden staat. Met den vinger wees hij op het pa viljoen, waarvan de gesloten ramen en de wild er om heen slingerende planten aanduidden, dat het niet be woond was. Dat ziet er lief en karakteristiek uit, zeide hij, op een geheel anderen toon, alsof hij over een ander onder wierp wilde wreken. Mijnheer Fromentiers oogen hadden onder de dichte wenkbrauwen gefon keld. Honderd [francs per maandWat kan men voor honderd francs al niet koopen Hij keek nu ook naar het palviljoen en hernam met onvaste stem Ja, het ziet er aardig uit, maar het is op het oogenblik onbewoon baar. Het moet noodig gerepareerd worden. Neen, in mijn bijzijn moet gij nooit van reparatie spreken Toen Frangois Livron opstond, om te vertrekken, deed mijnheer Fromen tier hem uitgeleide. Op de binnenplaats gekomen moest de grijsaard een ge weldigen strijd voeren tegen eene al te groote verleiding. Eensklaps be zweek hij en zeide Als gij het paviljoen eens zien wilt De schilder nam dankbaar dit aan bod aan. De vervallen dakgoten van buiten en de spinnewebben van bin nen, moesten voor hem eene onweer staanbare aantrekkingskracht hebben, want hij vond alles bekoorlijk. Aliette was thuis gebleven, ten prooi aan eene geweldige, doch tevens blijde ontroering. Deze uren, dat zij in de buitenlucht zoo vlijtig gewerkt had, de ontmoeting van een vreemdeling, het verblijf van dezen onder het dak van Fromentier, al deze onverwachte gebeurtenissen volgden elkander op en brachten eene aangename afwisse ling in de dagelijksche eentonigheid van hun leven en namen in de oogen van het jonge meisje colossale afme tingen aan. Wat was er na dien ver velenden morgen op dien middag al niet gebeurd! Mijnheer Fromentier kwam op dit oogenblik weer binnen, en Aliette ge voelde een nieuwen schok, toen zij hem den bouwknecht van de boerderij hoorde roepen en zeggen Hier is een telegram, met tien stuivers hij zuchtte breng dit naar het kantoor. Van avond moet gij er weer héén, om het antwoord te gaan halen. Aliette vroeg niet waarvoor dit noo dig was, haar neef hield er niet van dat hem vragen gedaan werden, maar daar zij mijnheer Fromentier van de telegraaf gebruik zag maken en tien stuivers betalen, begreep zij, dat er iets buitengewoons gebeurde en daar over was zij verrukt. Wordt vervolgd ■W5V" MAIHIIEsDHÏr: flQITE m NON AGITATE. s|» 1 jij L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1