Dinsdag 25 Sept. 1906. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Gelieve dit vooral te lezen! De Nieuwe Haarlemsche Courant. No. 6408. 31s,e Jaargang Neutraal. P Jyt> BERICHT. BUITENLAND. De familie Fromentier. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZQH-> 1.20 05 ESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel, No. HAARLEM PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Gedurende eenigen tijd zal onze Courant iederen dag gratis ter kennismaking tuorden toegezonden aan die Ka tholieken onzer stad, welke nog niet geabonneerd zijn. Maar wij duruen uerwachten, zal deze kennismaking uelen aansporen, om alsnog trouwe lezers te worden uan het eenige Katholieke dagblad te dezer stede: Week-Abonnementen worden aangenomen a 10 ets. per week. H. H. Adverteerders! uoor U eene bijzonder gunstige gelegenheid, wijl ons blad in duizenden en duizenden gezinnen uerspreid wordt. Zij, die zich te gen I OCTOBER a.s. opjonsBLAD abonneeren,ontvangen de tot dan verschijnende nommers GRATIS. Een paar malen reeds hebben we gesproken over het A erkiezings- krantje, Vrijdag j.l. door de „Liberale Unie" in district I verspreid. De hee- ren, die het in elkaar gezet hebben, zijn allerminst Jesuieten", al loopen er onder hen misschien nog,die zweren bij de fabel, dat de leus der Jesuieten is „Het doel heiligt de middelen". Die leuze hadden de heeren intus- schen wel als motto boven hun krantje kunnen plaatsen, want zoo ergens, dan dringt zij hier op de meest brutale wijze naar voren. Doch laten we het Liberale-Ume "- verkiezings-pamflet verder rusten. Deze verkiezingsmanoeuvre van 1) Wegens plaatsgebrek moest dit artikel gisteren blijven liggen. „De rol der Katholieke dagbladpers is zeer verheven, en nooit kunnen wij haar genoeg bemoedigen, ondersteu nen, aan hare verbreiding medewer ken." (Pastoor Blanc.) allerslechtst allooi ging van de libera len uit. Niet zonder een tikje nieuws- gierigheidsloegen wij Haarlem'sDag- blad" Zaterdag open, want den ge- heelen dag had ons de vraag op de lippen gebrand„Wat zal onze NEUTRALE Collega er wel van zeg gen? Hoedanig was onze ervaring? De zelfde, die men telkens en telkens weer opdoet: Neutraliteit is een niet onaardig woordeke, even goed als de Nederlandsche vertaling „Onzijdigheid". Een kostelijk woord ook,om aan onnadenkende, kortzich tige menschjes zand in de oogen te strooien. „Nu ja", zeggen ze, „Katholiek is Haarlem's Dagblad niet en soms oordeelt het over Katholieke aan gelegenheden als een onnoozel keu terboertje over de meest ingewikkel de der stoommachines; er staan wel eens advertenties in, welke de viezigheden (letterkundige s.v.pl.!) van Zola aanprijzen, maar toch, nu ja, hoe zal ik 't zeggen, het is neutraal, weet u!" AVij geven gaarne toe, dat als er in Haarlem's Dagblad af en toe 'een anti-clericaal slakje kruipt, waarop zout gelegd dient te worden, het beestje er bij vergissing tus- schen geslopen zal zijn. De vrees voor de abonné's is het beginsel der wijsheid, voor een z.g. „neutraal" blad in de allereerste plaats. Doch hoe lang zullen velen on zer zich neutrale knollen voor ci troenen laten verkoopen Letten wij eens aandachtig op de lading, welke bij bladen als Haarlem's Dag blad door de neutrale vlag gedekt wordt, vooral bij gelegenheid van verkiezingen. Wat zal dan onze ervaring we zen Dat het bloed lcruipt, waar het niet gaan kan. Vraagt gij naar een bewijs Wij nemen het nora- mer van Zaterdag 1.1. (gedateerd Maandag 24 Sept.),. waarnaar we zoo nieuwsgierig waren. Daar lezen we onder de rubriek „Stadsnieuws" RAADSVERKIEZING. De Kiesvereeniging Liberale Unie geeft een verkiezingscourant uit ten gunste van de candidatuur-Levert en waarin op de eerste bladzijde, het portret van dezen candidaat is afgedrukt. Wijzende op de goede keuze, die in dertijd gedaan is met het stellen van Mr. Thiel, wijzen de samenstellers der courant in een woord vooraf er op, dat de heer Levert in diens lijn zal werken. Hij is, zeggen zij in een levensbeschrij ving, geen partijman, maar gevoelt veel voor den tijdstroom, die in democratische richting voert. Overigens wordt hij ge schetst als een doorzettend man, zoowel in zaken, als in het publieke leven. Tot staving daarvan wordt gewezen op den ernst en de energie, waarmee hij in de Kamer van Arbeid voor de Voedings middelen opgetreden is. In „een stukske Geschiedenis" wordt o. a, gecritiseerd de neiging van den Gemeenteraad, om achter B. en W. aan te loopen en die maar zelden een ener giek pogen toont, om den vooruitgang te schragen en te steunen. Sedert de verkiezing van Mr. Thiel toont weliswaar de Baad meer vrijheid van bewegen dan voorheen. De groep der vooruitstreven- den verwerft, ook al is haar aantal nog klein, geleidelijk een steeds groeienden invloed. De courant bevat verder nog enkele kleine stukken, 'waaronder een aanval op de E. K. Kiesvereeniging en een bestrij ding van de candidatuur-Schreuders. AVat zegt de lezer daarvan De neutrale vlag is er wel, maar is de lading ook neutraal De neutrale krant zelf zegt niets zij geeft aan het verkiezings-cou- rantje van de Liberale Unie het woord. Haarlem's Dagblad zou schrij ven, dat de R. K. Kiesvereeniging den vooruitgang haat, star-conser vatief is; dat Mr. Thijssen en de zijnen „genadiglijk afdalen tot den werkman Smulders, die nu wat men noemt de vuile wasch mag doen" Neen, meneer, duizendmaal neen! Aan Haarlem's Dagblad is men „neutraal" n-e-u-t-r-a-a-1neu traal En daarom geeft men in dat stuk je „Raadsverkiezing" heel neutraal de liberale meening, de liberale aanprijzing van den candidaat Le vert, zoowat op de manier als twee paardenkoopers, die 't samen eens zijn en waarvan de een bij het paard blijft staan als de verkooper en de ander zich onder het kooplustig publiek mengt en daar rondfluistert „Mij kan 't niet schelen. Sta er bui ten Neutraal weet uMaar een vmooi beestje is 't. Geen ge breken! Zie die pootjes'ns! En die borstlijn en die schoften. Enfin, moet zelf weten. Gaat mij niet aan. Puik beestje!" In Haarlem's Dagbladis 'tprecies hetzelfde. Levert is Mr. Thiel, Mr. Thiel is Levertwerken in diens lijn: geen partijman, tijdstroom, de mocratische richting doorzettend man, zoowel in zaken als in 't pu blieke leven. VoorbeeldKamer van arbeid voor de voedingsmid delen. Zoo gaat het verder, het liberale stroompje door de neutrale bedding. Over de „leugen-lastertong", als Vondel zeggen zou, die in het ver- kiezingskrantje tegen de R. K. Kiesvereeniging en haar Bestuur aan 't woord is, nóg geen vier en een half regeltje, en vooral geen woord van afkeuring of protest. Als dat niet NEUTRAAL is, wat mag dan neutraal heeten Nobel Er is in Frankrijk een pastoor, de ZEIL Delarue plotseling spoor loos verdwenen. Een ijverig pries ter was 't, onberispelijk van gedrag. AVeken en weken zijn over liet voorval heengegaan. De bebloede hoed van den pastoor is gevonden; zijn rijwiel, dat in het struikgewas verborgen was, is ontdekt en door den rijwielhersteller als dat van pastoor Delarue herkend. Door de rechtbank is dezer dagen na onder zoek vastgesteld, dat hier aan moord gedacht moet worden en een be paald persoon, onvindbaar tot heden, wordt als de pleger van de misdaad genoemd. In de „N. R. Courant" van lie den wordt klakkeloos een bericht uit „de Belgische bladen" overge nomen, waarin het wordt voorge steld, of de ZEH. Delarue thans te Brussel zou wonen, natuurlijk in gezelschap. Een priester is even goed mensch als een ander; vallen kan hij als ieder zwak menschenkind. Ook deze pastoor van Chatenay kon zulk on geluk overkomen zijn. Maar de „N. R. Ct." weet heter nog dan wij wijl zij cle Eransché anti-clericale schimpbladen dikwijls genoeg citeert of door haar Parijschen correspon dent laat navertellen, wat er instaat dat geruchten als nu „DE Bel gische bladen bevatten" reeds weken lang door de vuile anticlericale Fransche pers verspreid zijn. AVe schreven „nobel?" boven dit stukje. Doch mogen wij bij zulke minstens lichtzinnig anticlericaal be drijf niet veeleer spreken van „wal gelijk?" De Fransche rechtbank zelf verklaart: „er is moord gepleegd." Toch aarzelt de N.R.Ct. niet om zulk een gerucht te verspreiden als het zoogenaamde Brusselsche. Nog eens: walgelijk! ENGELAND. Reeds eenigen tijd geleden heb ben wij gesproken van geruchten, die er liepen over plannen der Engelsche regeering, om aan Ier land een zelfbestuur te geven, d.w.z. geen zelfbestuur in den ruimsten zin, maar een administratief zelf bestuur. John Redmond, de leider der Iersche partij, heeft gisteren te Grange bij Limerick een politieke rede gehouden, en bij die gelegen heid ook dit regeeringsplan ter sprake gebracht. Het Iersche volk zal met dit be perkt zelfbestuur geen genoegen nemen, verklaarde Redmond. Het wil een vrij gekozen eigen Parle ment en een daaraan verantwoor delijk uitvoerend bewind. Eene an dere oplossing voor het Iersche vraagstuk is niet mogelijk. Volgens de Daily Mail heeft de Regeering reeds een home rule ontwerp gereed, dat spoedig in den ministerraad nader besproken zal worden. BELGIË. Te Brussel heeft voorgisteren de gewone j aarlij ksche betooging plaats gehad ter eere van de helden van 1830. Op de Grand' Place vormde zich tegen elf uur een lange stoet van oud-militairen, vereenigingen en officieren van de burgerwacht, allen met hun vaandels of banieren. Voorafgegaan door militaire mu ziek trok de stoet over de groote boulevards tusschen twee rij en nieuws gierigen. Toen men op de Place des Martyrs (Martelaarsplaats) was aan gekomen, schaarde men zich om het gedenkteeken en hield burgemees ter de Mot een redevoering. Verscheidene palmtakken werden aan den voet van het monument neergelegd. Op de boulevards hielden de „fla minganten", voorstanders van het Hollandsch-Belgisch verbond, tegen- betoogingen en deelden manifesten rond. ZWEDEN. Er is te Stokholm door de poli tie een groote voorraad dynamiet in beslag genomen en eene bom- menfabriek ontdekt. In het huis, waar deze ontdekking plaats had, wonen verschillende Zweedsclie so cialisten, die in verbinding staan met en huisvesting verleenen aan Russische en Finsche woelwaters. In een latafel vond men bij den boekbinder Larsson o kilo dyna miet, een partij hulzen voor bom men en revolutionaire geschriften. Larsson en zijn vrienden zijn in hechtenis genomen. Onnoodig te zeggen, datdebom- menfabriek werkte voor de revolutie mannen in Rusland. TURKIJE. Er liepen dezer dagen zeer gunstige berichten omtrent den gezondheids toestand van den Sultan. Volgens en kele was Abdoel Hamid II geheel hersteld. De ware toestand moet geheel anders wezen, en de Groote Heer is ten doode opgeschreven. Kort geleden hebben de geneesheeren een consult gehouden en daarna vastgesteld, dat de sultan aan kanker lijdt in de lende streek een kankergezwel, dat niet te opereeren is. Binnen het jaar moet Abdoel Hamid sterven, tenzij de geneesheeren zich vergissen, wat ook wel eens gebeurt. ZWITSERLAND. In het kanton Vaud heeft een re ferendum beslist, dat absint niet meer in het klein verkocht mag worden. Er zijn 32530 vóór het verbod, 15676 tegen uitgebracht. In genoemd kan ton vonden de Zwitsersche stokers hunne grootste afnemers. Door het referendum is hun handel vernietigd, zeggen zij. De Zwitsersche katholieken, welke thans te Freiburg een algemeene ver gadering houden, zonden aan kardi naal Richard (Parijs) eene betuiging van oprechte sympathie voor de Fransche katholieken. Bij ondervinding kennen wij de onwrikbaarheid der rots, waarop de kerk gebouwd is, zeg gen zij, terwijl ze besluiten met den wensch, dat Frankrijk weldra weder den godsdienstvrede moge smaken. ITALIË. In de socialistische „Avanti" (Rome) had de hoofdredacteur van genoemd blad een hoofdartikel geplaatst, dat beleedigend was voor de Koningin moeder. Een Koningsgezind journalist had den schrijver van het artikel onder handen genomen, 't Gevolg was, dat een tweegevecht plaats had, op den degen. Het duel heeft twee dagen geduurd en is Zondag beëindigd, toen de socia list gewond was. Minister Mirabello moet met het plan omgaan om de Italiaansche ma- rinepantserschepen te schenken, waar bij de Engelsche „Dreadnought" 's zelfs niet vergeleken kunnen worden. De modellen zijn gereed. Deze zeemonsters zullen de snelheid hebben van 24 knoopen in 't uur. RUSLAND. Een sensatie-nieuws van den eersten rang wordt door het nieuwsblad Obie- denenie verspreid. Het vermeldt, dat de revolutionai ren besloten zouden hebben om den 5den of 6den October al de gardeoffi cieren in de straten van Sint-Peters burg te vermoorden. Maar, voegt het blad daarbij, die moorden zullen door geweldige wraak nemingen gevolgd worden, daar de soldaten vast besloten zijn, om voor iederen officier honderd revolutionairen om hals te brengen. Laten we hopen, dat de Obiedenenie haar bericht weldra tegenspreken kar.. Te Odessa blijven de joden aan on rust ten prooi, wijl er geruchten loopen omtrent moordplannen, tegen hen gesmeed. FEUILLETON. 24. Des avonds kwam het antwoord. De bankier van Nevers, de opvolger van mijnheer Livron, tot wien Fro mentier zich gericht had zond de ge vraagde inlichtingen. F. L., groot vermogen, goeden naam. Florine! riep mijnheer Fromen tier uit, gauw, laat het paviljoen luch ten en zorg dat tegen morgenmiddag alles behoorlijk geveegd en gestoft is! Volgens de vaderlijke raadgeving had Luc het einde van de markt af gewacht en eerst den volgenden dag 's avonds laat kwam hij op de boer derij terug. Niemand was meer op om hem te ontvangen. Het onverwacht besluit van m ij nheer Fromentier, de nog onver- wachter aanneming van zijn nieuwen huurder, die te kennen had gegeven het paviljoen zoo spoedig mogelijk in gebruik te willen nemen, had den vorigen dag in het gewoonlijk zoo kalme huishouden heel wat drukte te weeg gebracht. Aliette was van ver moeidheid vroeg naar bed gegaan. Florine, uitgeput van inspanning en ergernis, snorkte reeds, en Luc vond den sleutel der deur op de gewone plaats onder een omgekeerden bloem pot. Toen hij voorbij de kamer van zijn vader ging, hoorde hij, dat deze hem riep. Hebt gij er een gekocht? Ja. Voor hoeveel? Voor twee honderd en zestig francs, en ik heb een goed beest. Goed. Mijnheer Fromentier sliep weder in, terwijl hij er over nadacht, dat deze uitgave al weer gedeeltelijk gedekt was met de honderd franse, die hij dien dag van zijn nieuwen huurder ontvangen had. Hij vond het echter niet noodig om Luc aanstonds dit buitenkansje mee te deelen. Morgen zou het altijd nog vroeg genoeg zijn, om er hem over te spreken. En den volgenden morgen sprak hij niet zonder eenige verlegenheid tot zijn zoon en op een toon, dien hij zoo gewoon mogelijk trachtte te doen klinken. A proposje hebt het zeker al gehoord. Ik heb het pavilj oen ver huurd. Luc keek hem verbaasd aan. Ja, hernam de vader. Ik heb een origineel gevonden, die het gaarne wilde huren. Iemand iemand, die hier bij ons zal wonen? zeide Luc vragend. Hij meende eerst, dat zijn vader deze ruimte aan een van zijn buren afgestaan had, om er den oogst te bergen, en de tweede verklaring van mijnheer Fromentier verraste hem heel wat meer dan de eerste. Ja, zoo is het, antwoordde zijn vader. Weet gij er soms iets tegen in te brengen? Wij moeten lioogebelas tingen betalen voor dat gebouw en hebben er volstrekt geen voordeel van. Op deze manier zou men gauw geruï neerd zijn. Gij, die u niet met de zaken behoeft te bemoeien, begrijpt dat niet Maar tot nu toe hadt gij er nooit aan gedacht hier eenig voordeel van te trekken? Ik heb ook nog nooit het geld zoo noodig gehad, als op dit oogen- blik gij weet zelf best waarvoor en bovendien heb ik ook nooit eene gelegenheid gehad als deze. Maar wie is dan de huurder? De neef van mijnheer Livron. Luc, die zich geen mijnheer Livron kon herinneren, zeide niets meer. De jonge man, dien wij Zondag in het bosch gezien hebben. Luc sprong van zijn stoel op. Die jonge man Een onbekende, dien wij op den grooten weg zijn te gengekomen. Gij hebt dien toch zeker hier niet in huis gehaald, vader Ik heb eerst nog inlichtingen ingewonnen, en ik ken hem, verklaar de mijnheer Fromentier zegevierend. Mijn hoofd is nog goed en als ik een besluit neem, dan kunt gij gerust ge- looven, dat het verstandig gedaan is. Maar hernam Luc half wanho pig, gij hebt er niet genoeg over na gedacht een jonge man in een huis, waar een jong meisje is. Gij verveelt mij met die laffe praatjes, riep mijnheer Fromentier uit, die zich boos maakte, om een verder gesprek te vermijden. Het paviljoen heeft een afzonderlijken ingang, 't Is net als een huis naast het onze. Die heer gaat 's morgens uit en komt 's avonds eerst terug. Men zal hem om zoo te zeggen nauwelijks zien, en al zag Aliette hem al eens een enkele maal in de paar weken, die hij hier blijft, dan zou dat nog geen ongeluk zijn. Als men u zoo hoort praten, zou men waarlijk denken, dat mevrouw Maloutre gelijk heeft en dat [gij van plan zijt met Aliette te trouwen. Fraaier is het haast niet uit te den ken. Ik? Luc's gelaat drukte zulk eene verontwaardiging uit, dat mijn heer Fromentier in een luiden lach uitbarstte. Het zou werkelijk iets grootsch zijn op uw leeftijd. Doch pas maar op Luc op deze manier bespotten was het beste middel om hem weg te krij gen en mijnheer Fromentier gevoelde eene levendige voldoening, toen hij hem zonder verder een woord te spre ken de kamer zag uitgaan. De grijsaard had bij zich zelf reeds dezelfde opmerkingen gemaakt als Luc er tegen inbracht, maar hij was daar over gestapt met het oog op de winst en om hetgeen anderen er van zeggen zouden bekommerde hij zich al heel weinig. Mijnheer zou dat vroeger niet gedaan hebben, verklaarde Florine, terwijl zij tegen Luc hare ontevreden heid luchtte, die zij sedert den vorigen dag niet meer trachtte te verbergen. Dat was waar. Mijnheer Fromentier zag vroeger verder, zoodat hij zich door een oogenblikkelijk voordeel niet buiten de grenzen der voorzichtigheid liet voeren. Wordt vervolgd). HAUL ■mi AlNTl AQITE MA NON AQITATE. a|c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1