r Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek terhaff, rustend geneesheer aldaar, aan Z. K. H. Prins Hendrik ver kocht voor de kapitale som van f1000. Woensdag zijn ze ingepakt en naar Het Loo verzonden, waar zij zullen dienen tot versiering van de Koninklijke stallen. (Nieuwsblad v. h. Noorden). De Prinses van Wied kwam gis terenavond om half acht per auto mobiel ten paleize t Soestdijk. De Koningin-Moeder ontving hare gas ten op het bordes. Leidsche Kamervacature. De groepvergadering der Vrijzinnige Kiesvereeniging te Leiden heeft als voorloopige candidaten voor het lid maatschap der Tweede Kamer op de groslijst geplaatst den heer H. Paul, eiviel-ingenieur aldaar, met 57 stem men, en Jhr. mr. Smissaert, te 's Gra- venhage, met 20 stemmen. Op een aantal andere personen wa ren nog verschillende stemmen uitge bracht. In een algemeene vergadering der kiesvereeniging zal de definitieve keu ze worden gedaan. Tweede Kamer. De afdeelingen hebben benoemd tot Rapporteurs voor Algemeene Beschou wingen de heeren Kolkman, Roe- singh, Tydeman, Drucker en Heems kerk voor Buitenlandsche Zakende hee ren Hubrecht, De Beaufort, Van Bij landt, Bos, Van den Bergh, Van Heemstede voor Justitie: de heeren Jannink, Smidt, Loeff, Van Stvrum en De Ridder voor Binnenlandsche Zakende hee ren Blooker, Van Nispen tot Sevenaor, Roodhuijzen, Van Idsinga, Ter Laan voor Marinede heeren Fruijtier, De Waal Malefijt, Limburg, Jansen ('8-Gravenhage) en Tak voor Financiënde heeren Van Wichen, Troelstra, Arts, IJzerman en Van de Velde; voor Oorlogde heeren Schokking, Duymaer van Twist, Eland, Van Vlij men en Verhey voor Waterstaatde heeren Treub, Lely, Nolens, Brummelkamp, Janssen (Maastricht) voor Landbouw: de heeren Van Vliet, Regout, Reijne, Van Veen en Plate; en voor Koloniën de heerenPier- son, Boogaardt, Thomson, Van Kol en Van Deventer. Diocesaan-Katholiekendag te Delft. Ons werd toegezonden het officiëel programma van den eersten Dioce saan-Katholiekendag in het Bisdom Haarlem, die, gelijk onze lezers weten, de volgende week Woensdag 3 October te Delft zal gehouden wor den. Wij lichtten uit het program hel volgende INDEELING VAN DEN DAG. Woensdag 3 October. 10 uur. H. Mis in de kerk van den H. Hippolytus, Voorstraat, welke zal worden opgedragen door Z. D. H. Mgr. Callier, Bisschop van Haar lem. Het middenschip der kerk is, voor zoover noodig, voor de deel nemers aan den Katholiekendag gereserveerd. Op de voorste stoelenrijen nemen plaats de leden van het Algemeen Comité. Men wordt beleefd verzocht zich overigens te schikken naar de aanwijzingen van de Commissa rissen van orde, die in de kerk aanwezig zijn en kenbaar aan een geel-wit insigne. Na afloop der H. Mis verlate men de kerk niet, dan nadat de Commissarissen van orde daartoe aanwijzing geven. Op het plein voor de kerk split sen de deelnemers, die in het bezit zijn van een ontbijtkaart, zich in groepen, volgens de kleur der kaart die zij bezitten: iedere groep be geeft zich daarna onder geleide van een of meer Commissarissen, die dezelfde kleur dragen, naar het lokaal, waar het ontbijt gereed staat. De begeleider waarschuwt, wanneer het tijd is zich naar de Vergaderzaal te begeven en zorgt zooveel mogelijk, dat de deelnemers daar uiterlijk lU/z uur aankomen. 12 uur (precies): Opening van de Algemeene Ver gadering in de groote Concertzaal ran Stads-Doelen (Verversdijk,) door den Voorzitter Mr. J. N. J. E. Thijssen. I2V2 uur:' Rede van den Zeereerw. Hooggel. Heer Dr. Th. M. Vlaming. Onderwerp: Over de wenschelijkheid van meer dere algemeene en wetenschappelijke ontwikkeling der Katholieken. Na afloop bestaat gedurende 3/4 uur gelegenheid tot debat; vervol gens heeft de inleider nog ï/2 uur ter beschikking om de verschillen de sprekers te beantwoorden, daarna vaststelling der Conclusie. 21/23 uur Pauze. 3 uur: Rede van den Hoogedelgeb. Heer Mr. E. R. H. Regout. Onderwerp Coöperatie van den Middenstand. Na afloop bestaat gedurende 3/4 uur gelegenheid tot debat, vervol gens heeft -ie inleider nog 1j2 uur ter beschikking om de verschillende sprekers te beantwoorden, daarna vaststelling der Conclusie. 5 uur: Toespraak van Z. D. H. Mgr. Cal lier, Bisschop van Haarlem. Daarna sluiting door den Voor zitter. 6 uur Gemeenschappelijke Maaltijd in Stads-Doelen, a f2.50 per couvert (zonder wijn). Verder is het velen misschien ook welkom, dat wij de volgende maat regelen van orde overnemen Bij aankomst aan het station Delft kan men zich tot het verkrij gen van inlichtingen betreffende den te volgen weg als anderszins wenden tot de Commissarissen, die aldaar tot 1172 uur zullen aanwe zig zijn zij zijn kenbaar aan een geel-wit insigne. In de kerk neme men de plaat sen in, volgens aanwijzing der Commissarissen. De toegang tot de groote Con certzaal in Stads-Doelen, waar de Algemeene Vergadering wordt ge houden, wordt opengesteld te 11 uur. Voor de leden van het Alge meen Comité en de invités zijn plaatsen gereserveerd op het po dium, (toegang uitsluitend op ver toon van een podium!: aart). Ook voor de pers zijn gereserveerde plaatsen opengehouden, (toegang uitsluitend op vertoon van een perskaart). Teneinde hinderlijk gedrang en allerlei daaruit voortvloeiende on aangenaamheden te vermijden, wordt men beleefd doch dringend verzocht zich te gedragen volgens de aanwijzingen van de Commissa rissen van orde (Geel-wit insigne). Zoodra men na het vertoonen van de toegangskaart is binnen gelaten, blijve men niet in portaal of gangen staan, doch begeve men zich onmiddellijk naar de aan te wijzen zitplaats. Alleen, wanneer alle deelnemers hieraan stipt ge volg geven, kan het plaatselijk Comité voor een geregelden gang van zaken instaan. Informatiebureau In een der nevenlokalen van Stads-Doelen zullen na afloop der Algemeene Vergadering eenige heeren zitting houden, tot het ver strekken van inlichtingen met be trekking tot de verschillende reis- gelegenheden, het aanduiden van den te volgen weg enz. Moge deze eerste Diocesaan-Ka tholiekendag, die ongetwijfeld van een rijkopbloeiend Katholiek leven getuigt en van een warme belangstel- voor de Katholieke belangen op sociaal en ander gebied, methetbeste succes bekroond worden Vooral: moge er vruchtbaar werk verricht worden, vruchtbaar voor Kerk en MaatschappijDaartoe vooral drage ieder bij naar zijn beste krachten en met al de toewij ding, die zulk een onderneming waardig is. Het Vredespaleis. In De Bouwwereld kent de heer Leliman, „tegenspraak ten trots", eeni ge waarde toe aan het bericht van het Fransche vakblad La Construction Mo derne, dat de heer Cordonnier de op dracht heeft gekregen het vredespa leis te houwen met eenige wijzigingen in zijn ontwerp, „voortvloeiende uit redenen van bezuiniging". De heer Leliman vernam het vol gende „De beide ontwerpen L'Homme en Pax Vobiscum, onderscheidenlijk van den Fin Saarinen en van den thans in Londen wonenden Nederlander J. F. Groll B.-I., zijn door het Carnegie- bestuur nog in zeer ernstige overwe ging, genomen. Dit leidde evenwel niet tot een resultaat. Ook de inzen der van een ongevraagd ontwerp ont ving dit, naar ons werd medegedeeld, terstond met een kort briefje terug. „Door den Voorzitter van het Car- negie-Bestuur moet evenwel een be zoek gebracht zijn aan den heer Car negie in Schotland. Rechtens en offi ciëel heeft deze echter over de wijze waarop zijne gift besteed wordt, niets in te brengen krachtens de schenkings akte. Vervolgens is, waarschijnlijk als resultaat van in Schotland gepleegd overleg, den heer Cordonhier opge dragen een geheel nieuw ontwerp te maken. Er had dus misschien een misverstand plaats door de opdracht voor een hieuw ontwerp 'te verwarren met een definitieve bouwopdracht. In het wezen juist, is jwellicht het be richt der „Constr. Mod." in den vorm niet volkomen in den haak. „In een opzicht wijkt onze zegsman echter eenigszins af van het bericht in de „Construction Moderne". Gaan wij evenwijl na het bekroond ont- werp-Cordonnier in verband met de beschikbare bouwsom, dan zal elkeen onmiddellijk toegeven, dat er meer dan „enkele wijzigingen in de details" noodig zijn om ontwerp én bouwsom in overeenstemming te brengen. Ik vermoed veeleer dat er van alle fraai igheden in Cordonnier's ontwerp niet zoo heel veel kan overblijven, tenzij opnieuw aan het Carnegie-Bestuur een rad voor de oogen wordt gedraaid en dit door de ondervonden teleurstel ling nog niet wijs genoeg geworden blijkt. Om het even hoe dit zij, mocht in- tusschen het bericht, dat aan Cor donnier is opgedragen de vervaardi ging van een geheel nieuw projekt, waarheid bevatten of wel, mocht het later blijken dat de omwerking van het plan feitelijk op een geheel nieuw ontwerp neerkwam om reden het niet mogelijk was het bekroonde voor de beschikbare som uit te voeren, dan geschiedt den bona-fide mededingers een groot onrecht. Do schrijver zet dan nog eens uit een, dat de prijsvraag-voorwaarden door de jury over het hoofd zijn ge zien en keurt het af, dat het bestuur der Carnegie-stichting hare handel wijze heeft gesanctioneerd. Hij her innert ook nog eens aan de conclusie van den rechtskundigen adviseur van „Architectura," dat men het bestuur van de Carnegiestichting in rechten zou kunnen aanspreken voorzoover de beslissingen van de j ury van de voor waarden afwijken. Sedert heeft men echter niets meer van de zaak gehoord en de heer Leijman meent, dat dit „geval niet geschikt is om het respekt voor den Nederlandschen architekten- stand te verhoogen". Ongevallenverzekering. In een te Arnhem gehouden ver gadering van de Vereeniging vanNe- derlandscheBaksteenfabrikanten is met groote instemming, op voorstel van het bestuur, besloten, over te gaan tot oprichting eener Risico-Vereeniging voor de Klei-industrie, welke zich zal aansluiten bij de Centrale Werkgevers Risico-Bank te Amsterdam. De toestand van Generaal Bergan- sius is langzaam achteruitgaande. Pandjeshuizen. Naar aanleiding der op 17 dezer te 's-Gravenhage gehouden, zoo goed geslaagde openbare meeting ter be strijding der particuliere pandjeshui zen. heeft het comité besloten, in het laatst van October eenbijeenkomst te houden met de afgevaardigden der adhaesie betuigd hebbende ver- eenigingen, om de eerste stappen te doen tot het oprichten eener ver ecniging ter verbetering van het crediet der armen en tot bestrijding van den woeker, waartoe in ge noemde meeting in beginsel werd besloten. Gesneuveld. Bij de familie te Rolde is bericht ontvangen, dat de sergeant van het Indische leger H. A. Wever bij de expeditie naar Badoeng op Bali is gesneuveld. Metalen-Kruis-rldders. De vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland, welke zich ten doel stelt het ondersteunen van behoefti- gen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-me daille, heeft te Utrecht hare jaarlijksche vergadering gehouden, die werd geleid door jhr. mr. J. E. Huydecoper van Maarseveen en Nigtevecht. Volgens het door den secretaris, mr. W. Th. Grothe van Schellach, uitge brachte verslag over het dienstjaar 19051906, bedroeg op 1 September j.l. het getal ondersteunde oud-strij ders 32, zijnde 9 minder dan het jaar tevoren. Van hen zijn woonachtig 6 in Noord-Holland, 8 in Zuid-Holland, 4 in Noord-Brabant, 4 in Gelderland, 2 in Overijsel, 5 in Friesland en 3 in Groningen; 27 hunner ontvangen een jaarlijksche ondersteuning van f260, 3 van f100 en 2 van f25. De rekening van den penningmees ter sloot met een batig saldo van f 12,486.94. De vereeniging werd in haar streven gesteund door een bijdrage uit 's rijks kas van f3000. Voor het ingetreden dienstjaar zal, wegens het afnemen van het getal oud-strijders, f2000 worden aangevraagd. Academiegebouw te Groningen. De „Provinciale Groninger" deelt mede, dat haar thans van andere zijde wordt gemeld, dat de in het bericht over het Academiegebouw bedoelde plannen niet zijn plannen voor een geheel nieuw gebouw, maar voor her stellingen, die met gebruik van een groot gedeelte der muren van het tegenwoordige gebouw zullen kunnen worden gemaakt. Stakingsnieuws. Naar wij vernemen, heeft zich te Enschede met medewerking van den burgemeester aldaar een comité uit de burgerij gevormd, bestaande uit de heeren dr. A. van der Horst, voor zitter; J. E. Wagener; secretaris; A. L. de Bont, H. Th. de Bouter, R. C. kapelaan; H. Kamp, G. W. Kromhout van der Meer, B. Sanders, ds. Otto Schrieke en G. J. Seinhorst, ten einde pogingen te beramen om zoo moge lijk de werkstaking te doen eindigen, met het oog op de ernstige gevolgen, die de bestaande toestand voor de ingezetenen der gemeente met zich brengt. Dit comité hield gisteravond met de stakers vergadering. BINNENLAND. Het schot te Laren. Gisterenmorgen werd het uit Mi litair Ziekenhuis te Utrecht als ge nezen ontslagen de korporaal der vesting-artillerie Bungener, die te Laren bij het lossen van het mor genschot de kardoes in het gelaat kreeg, waardoor groote kans be stond dat hij voor altijd het gezicht zou moeten missen. Dank zij de uitstekende behandeling van Dr. Plantinga, officier van gezondheid, is het gezicht behouden; het gelaat laat alleen nog maar de sporen achter vae het kruit. Krasse oudjes. Morgen hoopt de hr. Lucas, van Geertauidenberg, zijn lOOon geboor tedag te vieren. Zijn hoogen ouder dom in aanmerking genomen, is hij tamelijk kras. De wed. Balssen te Strackholtz, bij Nieuweschans, heeft haar 103en verjaardag gevierd. Nog dagelijks ziet men haar op het land arbeid verrichten. Na het gebruik van garnalen zijn te Heerenveen verschillende personen onpasselijk geworden. Zware brand te Rotterdam. Zooals wij reeds in het kort ge meld hebben, woedde gisteren te Rotterdam een geweldige brand in eenige perceelen, gelegen in de Lan ge Waranda, hoek Hugo de Groot straat. In het dubbele pand 75 en 77 aan de Lange Warande, bevond zich gelijkvloers het meubelmagazijn der firma A. H. J. Schwars Co., op de^eerste verdieping de graan- en meelzolders der firma Gebr. v. d. ^leyden, op de tweede verdie ping de meubelfabriek van de firma Crepin en op de derde verdieping de stoelenmakerij van de firma Jansen. Bij deze laatste firma, waar tot des nachts 12 uur gewerkt werd, schijnt de brand ontstaan te zijn, welke te 2 u. door 'n politieagent werd ontdekt. Deze maakte dade lijk alarm, doch in een oogwenk stond het geheele dubbele pand, gevoed door de licht ontvlambare stoffen, van onder tot boven in lichtelaaie. Ter zijde, op den hoek van de Hugo de Grootstraat, grenst vlak tegen de achterzijde van het bran dende dubbele pand een dubbel huis, bewoond door M. Oppenheim en J. Pino de Groot. Al spoedig werd ook de zolder en de tweede verdieping van dit pand door het vuur aangetast en sloegen de vlammen ook daar fel naar buiten. De bewoners wisten zich intus- schen allen intijds te redden. Terwijl 2 stoombrandspuiten met 6 stralen de brandende meubelfa brieken en graanzolders in bedwang hielden, drongen de manschappen van 10 handspuiten de woningen binnen en slaagden er met veel moeite in, den brand in de boven verdiepingen te beperken tot den zolder en eenige vertrekken. Het dubbele pand met meubel fabrieken en graanzolders was reeds, te 3 uur geheel uitgebrand, terwijl de brand van de woningen te 4 uur gebluscht was. Groote waterschade werd ook aangericht in een kruidenierswin kel en een groentenwinkel in de Hugo de Grootstraat. Uitgenomen Jansen, bij wien de brand uitbrak, waren alle bewoners tegen brandschade verzekerd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Tijdens den brand werden eenige verdachte sujetten betrapt, die bezig waren, met behulp van electrische zaklantaars, de woningen te door snuffelen. Het laat zich begrijpen, dat deze felle brand in die buurt een groote paniek veroorzaakte. Vele autoriteiten waren ter plaatse. Het automobiel-ongeluk te Terschuur. De heer F. B. 's Jacob, oud-bur gemeester van Rotterdam, heeft zich het lot der weduwe, wier man onlangs bij Terschuur (Barneveld) door een auto overreden engedood werd, blijvend aangetrokken. Nachtvorst. De strenge nachtvorst van Maan dag op Dinsdag heeft èn te Maar tensdijk èn te Zeist de knol bego nia's en Cactus Dahlia's doen sneu velen. Ze zijn zwart gevroren, wat jammer is, immers het gebeurt, dat men in November nog van deze bloemplanten snijdt. Branden. In de Beeklaan te 's-Graveiihage op den hoek van de Verlengde Kepplerstraat, is,terwijl de bewoners afwezig waren, een uitslaande brand uitgebroken op de eerste verdieping eener bovenwoning. Gelukkig was de brandweer spoedig aanwezig. De achterkamer en de serre brandden geheel uit en ook de voorkamer heeft veel geleden. De brand is door het vlug op treden der brandweer tot de eerste verdieping beperkt gebleven. Ongelukken. Terwijl op de kermis te Venlo de tobogan in vollen gang was, brak daarin op de eerste étage een balk, waardoqf die etage inviel en 7 per sonen naar beneden vielen. Twee kinderen werden ernstig verwond en in het R. K. Gasthuis gebracht. De andere personen liepen eveneens verwondingen op. De tent werd direct op last van den burgemeester gesloten. De tram naar Oudehaske heelt het rijtuig van den boer Jelsma, op weg naar de Jousterkermis, aangereden. De vrouw van Jelsma werd ge dood. Aan de werken van den boven bouw voor de nieuwe spoorbrug aan de Hem had gistermiddag (Donder dag) een Duitsch werkman, A. Obertür, 35 jaar oud, het ongeluk van een hoogte van 6 M. te vallen waardoor hij dermate werd ver wond, dat ernstig gevaar voor zijn leven bestaat. De sergeant van het militair hospitaal, van de artillerie inrichtingen, verleende de eerste hulp. De landbouwer B. Claessens van Groot-Sprauwen was aan het dor- schen met de machine en de ma nege. Zijn 6-jarig dochtertje speelde in den omtrek. Op zeker oogenblik raakten de kleeren van 't kleintje tusschen de stang, welke de bewe ging van de manege op machine overzet, bekneld, en alzoo werd 't ongelukkige kind door de draaiende beweging van de stang medege- sleurd. Nadat men erin geslaagd was de paarden tot stilstand te doen bren gen om de machine te doen stop pen, was het slachtoffer zoo erg tus schen de stang en den grond vast gedrukt, dat men den grond moest weggraven om het arme wicht uit zijn benarden toestand te verlossen. Het kindje is aan de verwondingen overleden. Gisteren is in de Yisschershaven te Scheveningen teruggekeerd de logger SCH VIII, die ter haring vangst was uitgevaren. Korten tijd na het verlaten van de haven was een matroos, van Enkhuizen af komstig, overboord geslagen en niettegenstaande onmiddellijk aan gewende pogingen tot redding ver dronken. De man is gehuwd en laat een weduwe met vijf kinderen achter. Nationale Militie. Burg. en Weth. brengen ter ken nis, dat de loting voor de Nationale Militie, over de ingeschrevenen in deze gemeente in dit jaar, zal plaats hebben in den Doelen op Woensdag 17 October, over de ingeschrevenen, wier geslachtnamen op de alphabe- thische naamlijst beginnen met de letters A tot en met F; op Donderdag 18 October, over de ingeschrevenen wier geslachtsnamen op de alpha- bethische naamlijst beginnen met de letters G tot en met O, en op Vrij dag, 19 October, over de overige op de alphabetische naamlijst jongelin gen, telkens aanvangende des mor gens te 9 ure. Voorts op Donderdag en Vrijdag 15 en 16 November, aanvangende 'smorgens te negen ure, ten raad- huize (2e Afdeeling) door of van wege de lotelingen aanvraag kan geschieden en voor de getuigschrif ten, vermeld in de artikelen 39 en 40 van genoemd Koninklijk besluit, ter bekoming van vrijstelling wegens Broeckrdiemt of op grond van te zijn geboren in hetzelfde jaar als één of meer broeders. De opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting, ontslaat, die vrij gesteld wenscht te worden, niet van de verplichting om bij den Mili tieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op het daarvoor bestemde tijdstip. Bij Burg. Weth. is ingekomen een verzoekschrift van W. Beil- schimdt, om verlof te verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, in het perceel aan de Leidsche Vaart 46. MISSA FEST1VA in honorem S Antonii de Padua, op. 46 van onzen stadgenoot Philip Loots. Ingezonden. Het zangkoor „Benedicamus Domino" alhier, mocht omtrent bovenge noemde Mis, waarvan zij het eigen domsrecht en recht van uitgave bezit, behalve allergunstigste beoordeelingen, zoowel van geestelijke als wereldlijke musici in den lande ook ontvangen een brief van niemand minder dan Don Lorenzo Perosi, de groote Ita- liaansche maestro, door Z. H. den Paus verheven tot kapelmeester der Sixtynsche kapel. Deze brief luidt als volgt Bandino-Tirenze, Sept. 1906. Met groot genoegen heb ik de nieuwe Mis „In honorem S. Antonii de Padu van Philip Loots doorgezien, en b uiterst voldaan geweest over het wei' van zulk een uitstekenden en geniale'; meester. Ik wensch Holland gel11' met het bezit van zulke goede coi® ponisten van gewijde muziek, en wens! mijn vaderland toe, dat het hen we" na te volgen, zooals reeds vroeger g6 schiedde. Ik heb niet het genoeg6' den Heer Ph. Loots te kennen, ma"1 verzoek u hem mijne bewondering kennen te geven. Geloof mij uw toegenegen (Wg.) Lor. Perosi. Direttore perpetua della Cappel'' Sistina. Voorzeker een hoogst vereerefl en aangenaam getuigenis voor onzs' genialen stadgenoot Ph. Loots, mi^ ook tevens een bewijs van zijn macB tig kunnen, van zijn benijdenswaardig' talenten, die zoozeer algemeen erke» ning en bewondering afdwingen. Moge hij ook, en vooral voor d' Kerkelijke toonkunst, lang gespaaf' blijven, en de kerkelijke muziek-H' teratuur met nog veel van zijn werkt'" verrijken. Benoemd tot leeraar in het recht lijnig- en handteekenen aan de B. S. te Brielle de heer J. Klinken' berg alhier. Gisteren werd door het prov. b"' stuur aanbesteed het tot diepte brei1' gen van eenige gedeelten van h" Noord-Hollandsch kanaal. Rami!- f 10.000. Laagste inschrijver: Volker te Dordrecht, voor f 962Ö- Gelijk de biljetten in de KathedrV kerk „St. Bavo" reeds ruim veert!'" dagen ter kennis brachten aan «j belanghebbenden, zal van 6 tot F October a.s. in genoemde hoofdker» eene Missie gehouden worden door E.E. Pater Redemptoristen onder F1' ding van den E. P. J. Polman. Opening dezer tiendaagsche miss" op Zaterdag 6 October a.s. om 7 uil' 's avonds. Omtrent den toestand van mr. f A. Bijvoet vernemen wij, dat hij nol altoos zorgwekkend is, hoewel bij dfi' lijder de temperatuur lager is en d1 nacht voor hem veel rustiger was da" de vorige. Het is het voornemen der Regeerinl om bij verwezenlijking barer financ' ëele plannen, de rijksbijdrage aan d' gemeenten te verhoogen met het a" cres der grondbelasting over de cers" volgende vijf jaren, dat op f 900.00 wordt geraamd. De heer Dr. J. Timmer, alhier, 1 voor f 14,465 kooper geworden va' „De Bol" in den polder het Noordei Dit is het mooie vogelterrein, ds jaarlijks door tal van ornithologei1 ook uit het buitenland, wordt bezoch1 Moge het terrein in veilige handel zijn 1 BLOEMENDAAL. De Staatscoura van gisteren we meldden het reed in 't kort bevatte de Kon. goed gekeurde statuten van de Vereenigini „Bloemendaal's bloei", aangegaanjvoo' 29 achtereenvolgende jaren, te rekend' van 22 Maart 1906 af. Het doel is den bloei en den voor uitgang der gemeente Bloemendaal op de meest uitgebreide wijze te b® vorderen. Zij tracht dit doel te bereiken lang' wettigen weg en wel door: a. het aanmoedigen, ondersteunen', tot stand brengen en onderhouder van allerlei zaken en inrichtingen die kunnen dienen tot nut en ver fraaiïng der gemeente en tot veraan' genaming van het verblijf; b. het in stand houden van lid natuurschoon c. het bezoek van vreemdelinge!1 aan de gemeente Bloemendaal et hunne vestiging aldaar te bevorderd' en aantrekkelijk te maken; d. het verspreiden van mededeelin' gen en aanbevelingen betreffende d" gemeente Bloemendaal. Staatkundige en kerkelijke aange legenheden zijn van behandeling et bespreking volstrekt uitgesloten. In de gisterenavond gehouden Raadszitting werd een verordening regelende de samenstelling en dei' werkkring der plaatselijke school commissie behandeld en met vei' schillende wijzigingen vastgesteld- Ingekomen was een schrijven va" Ged. Staten als antwoord op 's Raad4 missive van 23 Aug. in zake dei1 legger der wegen. Ged. Staten meen den, dat de commissie, die zich in tal van historische bijzonderheden had verdiept, daardoor het werk noodeloos vertraagd heeft; alleen de reclames van de belanghebben den heeft zij, naar de meening van Ged. Staten, te behandelen. Het schrijven gaf den heer Ti- deman aanleiding om als lid van de commissie te bedanken, aange zien hij niet verkoos van Ged. Sta ten complimenten af te wachten - hij wachtte ze nog niet van d« Koningin af in zulke zake, liet spreker zich in 't vuur zijner lang" redevoering ontvallen. Indien Ged- Staten dus bleven bij hun meening: dat de legger moest worden inge' leverd, waardoor dus de commissi" het door haar aangevangen wer. jJ; 1: 5fC ak

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2