Maandag 1 Oct. 1906. No. 6413. 31ste Jaargang Daj^lafl voor Noord- en Zuid-Holland. Gelieve dit vooral te lezen! De Nieuwe Haarlemsche Courant. T c° BINNENLAND. BUITENLAND. De familie Fromentier. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco'^Bw 1.20 Post^f „1.65 Afzonderlijke nummers0.05 dit blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel, No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmarter Gedurende eenigen tijd zal onze Courant iederen dag gratis ter kennismaking morden toegezonden aan die Ka tholieken onzer stad, tuelke nog niet geabonneerd zijn. Naar mij duruen ueriuachten, zal deze kennismaking uelen aansporen, om alsnog trouwe lezers te morden uan het eenige Katholieke dagblad te dezer stede: Week-Abonnementen morden aangenomen a 10 ets. per meek. H. H. Adverteerders! uoor U eene bijzonder gunstige gelegenheid, mijl ons blad in duizenden en duizenden gezinnen uerspreid mordt. Gelijk' te verwachten viel, is de Parijsche „Temps" niet tevreden over hetgeen Z.Heiligheid aan den »Gaulois'"-redaeteur mededeelde. De Paus toont zich „onverzoenlijk"; hij ziet den ernst der tijden niet in; hij speelt in de kaart der Combisten, die ook de herziening der Schei- dingswet willen, maar ze dan nog Verscherpen zullen. De Paus mag Frankrijk liefhebben, maar kennen, Heen, kennen doet hij Frankrijk niet. In deze voege ongeveer drukt de „Temps" hare meening uit, niet Vergetend wederom den klemtoon te leggen op „de kerkelijke bezittingen loopen gevaar." Om dit oordeel van de „Temps" op zijne volle waarde te schatten, moeten wij bedenken le dat het blad in dezen strijd beslist positie gekozen heeft aan de zijde der kei'kvervolgers; 2e dat het zijne oude tactiek, om als drie-kwart protes- tantsch orgaan op geniepige wijze de Roomsclie Kerk den oorlog aan te doen, heeft laten varen om openlijk partij te kiezen tegen de Kerk; 3e dat voor bladen als de „Temps", die er geen beginselen op nahouden en slechts dit als princiep erkennen: in goede gunst staan bij de Regee- ring, bij iedere regeering, en geld verdienen, het in gevaar brengen of 't opofferen der kerkelijke goe deren de grootste der dwaasheden is. Geld en goed is voor deze lieden het hoogste, en zij beoordeelen den Paus, wanneer liij de tijdelijke voordeelen achter het heilig recht der Kerk stelt, naar hun eigen op vattingen De „Temps" kent zekei Frankrijk beter dan de Paus het kentvooral het politieke Frankrijk, waar ge knoeid en geronseld wordt. Doch te Rome hondt men allerminst rekening met die wereld, met de meeningen welke daar opgeld doen en als de eenig ware moeten gelden, de eeni ge, die hier in aanmerking mogen komen. Om alles in één woord te zeggen voor de „Temps" en consorten gel den niet dan de bloot menschelijke redenen. Voor hen is de Kerk niet eene goddelijke instelling en hunne zoogenaamde menschelijke wijsheid, hunne sluwheden en spitsvondig heden halen minachtend de schou ders op over de dwazen, die milli- oenen prijs geven of minstens in gevaar brengen om een onnoozel artikel 4 en dergelijke. Zij weten niet of veinzen niet te weten, dat er nog eene andere wijsheid is, door wijlen Dr. Schaep- man zoo fraai geteekend, toen hij schreef De wijsheid der Hellenen Vergaat met al haar trots, De wijsheid dezer klèenen, Is toch de wijsheid Gods." Neen, de Paus heeft Frankrijk niet enkel lief, maar hij kent het ookhij kent al de nooden en ge varen, waaraan de Kerk er bloot staat. De prelaten der Fransche Kerk, één met Hem in willen en gevoelen, zouden Hem niet in- en voorgelicht hebben Zijne raadslieden op het Vatieaan zouden de groote vraagstukken niet bestudeerd hebben met al den ijver .met al den schroom voor de ver pletterende verantwoording, die zij op zich laden tegenover God en zijne Kerk Deze Stedehouder Gods, on wankelbaar in zijn geloovig ver trouwen op de Voorzienigheid, die in waken en bidden de voorlichting afsmeekte van den Geest der Waar heid, Hij kan niet lichtvaardig en als een onkundige het „non licet", gesproken hebben. Dat weet men aan de „Temps" even goed als waar ook. Bedekt moge zij wijzen op de gevolgen, die de „onverzoenlijkheid" des Pausen hebben zalverscherping namelijk van de besluiten, de wetten tegen de Kerkopenlijk mogen bladen als de „Humanité" van Jaurès, „Ra dical", „Aurore" enz. aansporen tot nog vinniger strijd voeren tegen Rome en de Kerk, op een Paus als Pius X blijft dit alles zonder uit werking. Zijn geweten en zijn opperher- derlijke plicht verboden hem de wet te aanvaarden, goed te keuren. Naar plicht en geweten zal Hij blijven handelen, ondanks de bet weterij, verwaand en kribherig, van de „Temps", ondanks de be dreigingen der magonnieke re geering en hare trawanten in de Pers, vertrouwend op Hem met blind vertrouwen," die met Zijne Kerk beloofde te blijven tot de vol einding der tijden. SPANJE. Minister Romanones heeft genoegen genomen met de herroeping van den bisschop van Thuy, herroeping door Z. Heiligheid hem opgelegd. Er loopen evenwel geruchten, dat de H. Vader den Bisschop van Cor doba het Kardinaalspurper schenken zal en ook daardoor bewijzen, dat Hij met de strekking van het protest waarbij Mgr. Cordoba zich aansloot volkomen meeging, maar niet met den vorm, door Tliuy's bisschop daaraan gegeven. RUSLAND. Noch de Tsaar noch minister Sto- lypine moeten geneigd zijn vooralsnog aan de Russische joden dezelfde rech ten toe te kennen als aan de overige burgers. En dit wel voornamelijk hierom, wijl500/0 der revolutionairen, onder welke de gevaarlijkste, tot de joden behooren. De overheid schijnt van meening dat de Israëlieten eerst eens toonen moeten, dat zij het bur gerschap verdienen. Volgens de Strana heeft de Rus sische minister van binnenlandsche zaken besloten slechts 180 ondertee kenaars van het manifest van Wiborg n.l. die welke de vergadering te Wi borg bijwoonden, gerechtelijk te ver volgen. TURKIJE. Uit Konstantinopel komen berich ten in, welke minder geruststellend mogen genoemd, en er op wijzen, dat de gespannen verhouding tusschen Bulgarije en Turkije nog altoos dezelfde is. Een der laatste telegrammen luidt Vijf batterijen, 384 paarden, zestien wagons munitie zijn op 27 Septem ber naar Adrianopel afgezonden. Volgens inlichtingen, afkomstig van de Turksche regeering, is een groot revolutionair complot onder Bulga ren te Jenidsje ontdekt. Tal vair inhechtenisnemingen hadden plaats. Zonder de beteekenis van dit draad- bericht te overschatten, kunnen wij wel zeggen: het broeit er leelijk op het Balkan-Schiereiland. BELGIË. In België is eene beslissing geval len, die wij niet beter kunnen toe lichten dan met het volgende uit een der Vlaansche bladen. In de vergadering te Mechelen ge houden onder het voorzitterschap van Mgr. Mercier, aartsbisschop, en bijge woond door alle oversten van vrije onderwijsgestichten, is lezing gegeven van de onderrichtingen onderteekend door al de bisschoppen van België, nopens het onderricht der Vlaamsche taal in de vrije scholen. Na beschouwingen van algemeenen aard over de wenschelijkheid en de noodzakelijkheid grondig Vlaamsch aan te leeren, komen wij tot de mid delen van uitvoering. In de voorbereidende klassen tot de humaniora, zeggen de bisschoppen, moet in 't Vlaamsche land het onder richt tweetalig zijn voor al de leer vakken, uitgezonderd de Vlaamsche en de Fransche taal. In de colleges van de Waalsche provinciën is de Vlaamsche taal ver plichtend in alle klassen vaii de hu maniora. Bijzondere maatregelen zullen wor den voorgeschreven voor wat betreft de onderwijsgestichten van Brussel en voorsteden. Voor wat de Hoogeschool betreft, zeggen de bisschoppen, dat hier het Vlaamsch niet op gelijken voet met het Fransch kan gesteld worden. Voor de leergangen moet eene enkele taal, de Fransche, gebruikt worden, omdat ze meer internationaal' is. Al wie een rol wil spelen buiten de grenzen van België, moet zich van de Fransche taal bedienen. De Belgen zullen het Fransch beter geschikt vinden als internationale dan het Nederlandsch en de Vlamingen die eene Belgische Hoogeschool willen vervlaamschen hebben niet genoeg in acht genomen de rol die eene hooge school heeft te vervullen. Zij die eene Vlaamsche katholieke hoögeschool eischen, vragen het on mogelijke aan de katholieken. De redenen die ons de Vlaamsche hoogeschool doen verwerpen zijn de zelfde als deze die het uitsluitend ge bruik van Vlaamsch als voertaal in de humaniora doen veroordeelen. AMERIKA. De Cubanen willen niet, de Yankees wel en daar de laatsten de sterksten zijn, zullen de eersten zich eenvoudig naar den wil der laatsten te voegen hebben. Ziedaar den korten zin der lange telegrammen en berichten. Onder de verschillende partijen op Cuba heerscht nu dezelfde strooming wordt beweerdalle verlangen de ge wapende tusschenkomst der Vereenig- de Staten te voorkomen nu het te laat is waarschijnlijk. Doch laten de jongste telegrammen spreken. Het eene uit Havana afkom stig luidt; De voorloopige Amerikaansche re geering nam heden het bestuur over Cuba op zich, nadat Taft de procla matie had uitgevaardigd, waarbij hij zichzelf tot militair gouverneur van Cuba benoemde. De proclamatie verklaart, dat de voorloopige regeering haar taak uit sluitend heeft opgevat wegens de noodzakelijkheid van den toestand zij belooft daarin dat zij zich alleen zal handhaven met het doel Vrede en rust en het openbare vertrouwen te herstellen totdat een permanent be stuur zal zijn ingesteld. Het andere uit dezelfde stad Gouverneur Taft begaf zich per automobiel naar het paleis, waar hij de noodige maatregelen nam om pre sident Palma op te volgen. Deze toonde zieh verheugd, dat hij van den last was ontheven. De heer Taft stelde Gomez en andere gevangenen, die ge arresteerd waren wegens samenzwering, in vrijheid en nam hun verzoek om een commissie in te stellen, aan. Uit Washington berichtte een tele gram van Zaterdag 1.1. Minister Taft seinde aan den waar- nemenden minister van oorlog Oliver, om volgens de getroffen regeling Amerikaansche troepen naar Cuba te zenden. In afwachting van de mach tiging van president Roosevelt, die te Barnstable vertoeft, gaf de heer Oliver last, 5500 man expeditietroepen gereed te houden voor een zoo spoedig mo gelijk vertrek van Newport News. ITALIË. Heden zal hoogst waarschijnlijk de nieuwe Spaansche gezant bij het Vati eaan, de heer Ojeda, te Rome aan komen. Zooals wij reeds vroeger schreven heeft Z. Heiligheid zijne bijzondere tevredenheid betuigd over dezen benoe ming. Men verwacht, dat de heer Ojeda al het mogelijke doen zal om de nog hangende quaesties tusschen Vatieaan en Spaansche regeering naar genoegen der beide partijen op te lossen. En dat zeer spoedig. Naar verzekerd wordt zal Mgr. Rinaldini in het Consistorie van De cember e.k. tot Kardinaal verheven worden en naar Rome terugkeeren. Hem zou vervangen Mgr. Delia Chiesa, die onder wijlen Leo XIII de vriend en trouwe medehelper was van Kardi naal Rampolla. Als opvolger van Mgr. Macchi, on langs gestorven, wordt genoemd Mgr. Tonti, die aldus van Apostolisch legaat te Rio-de-Janeiro nuntius te Lissabon zou worden. In den morgen van den 28en Sep tember heeft de H. Vader eene groep Amerikaansche matrozen ontvangen, die te Civita Vecchia ontscheepten. Het gerucht wordt bevestigd, dat pater Freddi inderdaad tot Kardinaal bestemd was. Gelijk men weet, had de Sociëteit onlangs nog twee harer leden in het H. College: naast ZEm. Stein- huber, wijlen Kard. Mazzella. Nu pater Freddi den post van „mo derator" zijne orde heeft aangenomen, zal van het Kardinalaat niets komen. Hofberichten. De twee Prinsjes en het Prinses jes van Erbach kwamen Zaterdag uit Zand voort te Baarn. Zij werden door een hofrijtuig afgehaald en op het bordes van het paleis dooi de Koningin-Moeder en de familie van Teek ontvangen. De hertogin van Albany, zuster van H. M. de Koningin-Moeder arriveerde Zaterdagavond om acht uur aan de halte Soestdijk en werd afgehaald door de Koningin-Moeder en den hertog en de hertogin van Teek. De prinses van Wied kwam om zeven uur per automobiel te Soest dijk terug van haar bezoek aan den Haag. Leidsche Kamervacature. De anti-revolutionaire kiesver- eeniging te Leiden heeft tot voor- loopig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld Dr. J. Th. de Vis ser, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam en oud-lid der Kamer. Ambtenaren Rijksverzekeringsbank. Naar wij vernemen is in eene huishoudelijke vergadering van ambtenaren bij de Rijksverzeke ringsbank met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van bet bestuur om, nu gebleken is, dat de minister van landb., handel en nijv. ongeneigd is om eenige verbetering aan te brengen in zijn ontwerp rangregeling voor de ambtenaren dei- Bank, zich tot de Tweede Kamer te wenden, met het verzoek in deze tusschen beide te willen komen. Het rapport, indertijd door de Vereeniging van Ambtenaren als antwoord op het toegezonden ont- werp-rangregeling aan den Minister verstrekt, zal nu aan de Kamer worden overgelegd. Tevens zal door een aantal daar toe aangewezen ambtenaren aan eenige Kamerleden worden verzocht hun medewerking te verleenen. Waar gebleken is, dat de Minister het voornemen heeft aan eenige categoriëen van ambtenaren wegens hun verblijf te Amsterdam eene woning-toelage te geven, zal aan den Min. verzocht worden ook de ambtenaren der R. V. B. daaron der te begrijpen. FEUILLETON. 29. Frangois Livron was daar. Wel stond de jonge man eenige schreden van Aliette af, te ver on het antwoord te hooren en blijkbaar geheel oor voor mijnheer Fromentier, die hem de ongelukken vertelde van den al te driftigen mijnheer Chenu. Maar Luc voelde toch den onderzoe kenden blik van deze grijze oogen. Als een dolk had deze blik hem ge troffen, die recht naar de smartelijke verborgen wonde scheen te gaan, die langzaam zijn hart doorknaagde, en hij voelde zich verlicht, toen Aliette hem van het antwoord vrijstelde door den uitroep: Ha, daar is mevrouw Maloutre! Waarom zou die juist vandaag te Doublons naar de Mis komen? Mevrouw Maloutre klom hijgend en blozend in haar mooiste statiekleed de kerktrappen op, terwijl zij reeds met heel veel woorden eene verkla ring gaf. Zij bekommerde zich nog al eens om de Zusters te Doublons, en nu had de waarde overste haar verzocht heden morgen te komen dejeuneeren, en zij had zich laten overhalen, omdat zij des namiddags naar de boerderij moest, om nog enkele kleine zaken te be spreken. Onlangs hebt gij mijn verzoek geweigerd, zeide zij tegen Fromentier, maar nu heb ik een middel gevonden om u zachter te stemmen. De eene dienst is den andere waard en gij moogt met het water van mijn kanaal uwe droge weiden besproeien, die reeds midden in den zomer kaal en dor staan. Mijnheer Fromentier moest zich ge weld aandoen om zijne blijdschap niet te verraden. Die weiden! wat al zor gen en moeiten hadden hem die niet gekost! En nu zou zijne buurvrouw zoo dom zijn, hem haar uitsluitend recht op het water af te staan! Mijn hemel, zeide hij, als gij er dan volstrekt op staat, en om u een pleizier te doen,en onder deze voorwaarden Ik heb hier een stuk, dat door mijn notaris opgemaakt is, hernam mevrouw Maloutre, terwijl zij op den kleinen zak van zwart fluweel klopte, dien zij aan haar arm droeg. Ik zal het u straks laten zien. Maar stel mij dan toch aan uwen nieuwen huurder voor! Een alleraardigste jonge man, naar men zegt! Mijnheer Fromentier voldeed aan haar verzoek. Aliette kwam er ook bij en zij vormden met hun vieren eene groetende en druk pratende groep, waarvan Luc zich zoo haastig mogelijk verwijderde. Djj bevond zich reeds eenige oogen- blikken in de kerk, toen de geloovi- gen er onder het luiden der klok bin nenstroomden. De dienst begon. Om voor mevrouw Maloutre in de familiebank plaats te maken, was Luc zoo kort mogelijk in den hoek gaan zitten, hij verdween geheel in de scha duw, die van den preekstoel over zijn hoofd viel, en het scheen hem toe, dat het sedert den vorigen Zondag niet alleen op zijn plaats, maar ook in zijn hart donkerder was gewor den. Zoo'n kerkgang viel hem altijd zwaar. Hij zou hebben willen bidden, maar zooals hij somtijds zeide, alles in hem was gebroken, zelfs de kracht om zijn gewond hart voor God uit storten. Het zijne was verlamd, dood; hij kon zelfs geen wanhoopskreet sla ken, hij had geen duidelijk gevoel meer van smart en dus ook niet van leven. Dezen morgen meer dan ooit. Luc gaf zich geheel aan deze sombere treu righeid over, die een onafscheidelijk deel van zijn leven geworden was, en de woorden van Aliette herhalende, zuchtte hij moedeloos O, als ik. ten minste kracht ge noeg had, om dit ellendig leven door te brengen met kluizenaar te worden, zooals zij straks zeide. Met jaloerschen blik keek hij naar het vreedzame gelaat van den ouden pastoor met zijne witte haren, die de Mis las, en de zusters van de school, die in stille aandacht baden. Deze hadden gezegevierd, hare krach ten, hare liefde, hare toewijding weten te gebruiken om te leven, zonder zich aan de bittere teleurstelling en de be- driegelijke liefde van het aardsche leven bloot te stellen. Dan keek hij naar de onschuldige gezichtjes der kinderen, die naar het altaar toe zaten en de vrome gelaats trekken der ouden van dagen, die hun rozenkrans baden. Genen zouden hun deel van de vreugde dezer wereld nog krijgen, dezen hadden het reeds gehad. Was hij dan de eenige, voor zijn tijd door moedeloosheid geslagen, wiens hoop verstikt was, voor deze nog ontkiemde? Iedere opmerking deed hem beter den afgrond van zijn verlatenheid ge voelen. Dan sloot hij de oogen half, hij wilde niet meer zien, niet meer denken en alleen luisteren naar de koorzangers die het „Credo" aanhieven. Plotseling werd het doodstil. Dat deed hem goed. Deze stilte geleek op de hemelsche rust na den dood en Luc voelde zijn hart er door verlicht, maar het duurde niet lang. Een ander geluid bracht hem weer tot het te genwoordige terug. Langzaam en zacht klonken daar tonen, tonen, die hij eerst nauwelijks herkende, zooveel verschilden zij van hetgeen hij tot nu toe gehoord had. Zij had de oogen weer geopend, en evenals alle aanwezigen, wendde hij het hoofd naar den linkerkant van het gebouw, waar het orgel geplaatst was, dat onder zijn zwart kleed sedert twee weken rouw scheen té dragen over mijnheer Chenu. Het kleed was thans weggenomen, het harmonium geopend en voor het klavier, waarop iederen Zondag de grove vingers van den verdwenen on derwijzer noten van ingestudeerde stuk ken trommelden, had Frangois Livron plaats genomen. En nu waren het niet enkel handen, die over de toetsen gleden, voeten, die de blaasbalgen trapten, eene machine van ivoor en hout, die met meer of minder behendigheid door een meer of minder bekwamen speler in bewe ging gebracht werd. Wordt vervolgd HAARLEMSCHE C HGITE MA NON AGITATE. sk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1