Woensdag 3 Oct. 1906. No. 6415. 31ste Jaargang Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. A. H. Ter Stembus! De familie Fromentier. BUITENLAND. BINNENLAND. Week-abonnementen a 10 cent per week. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 1-20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco pe&jjOsF 1-65 Afzonderlijke nummersk 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEBSgf&E ZQ£-«&N FEESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel, No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het. Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN E. JONES, Suce., Paris, 31bis Faubourg Montmarter Ter kennismaking zenden wij aan niet-geabonneerden nog eenigen tijd GRATIS onze Courant, hopende op die manier in al de Katholieke gezinnen van Haarlem en omliggende Gemeenten weldra eene blijvende plaats te veroveren. De „Nieuwe Haarlemsche Courant" is het eenige plaatselijk KATHOLIEK Dagblad, het eenige dus, dat veilig in ieder Katholiek huisgezin gelezen kan worden. Naast Hoofdartikelen over allerlei actueele onderwerpen, boeiende Feuil letons, plaatselijke, binnen- en buiten- landsche en speciaal Katholieke Nieuws tijdingen uit alle landen en wereldstre ken, brengt het zijnen Lezers op Z A T E R- DAGAVOND de OFF1CIEELE KERK- L1JST voor Haarlem en omliggende Gemeenten, die GEEN ander plaatselijk blad geven kan. Agenda voor Donderdag. Herstemming voor den Gemeente raad in district I. R. K. Volksbond, afd. Haarlem 's avonds half negenCommissie Tee- kenschoolBestuursvergadering Bouw- vereejiigingKalk- en Steenbewer kers. Sociëteit „Vereeniging" Concert van de Koninkl. Liedertafel „Zang en Vriendschap." Heemstede. Aanbesteding voor den bouw van het Katholiek Vereeni- gingsgebouw. Morgen, Donderdag, zal het pleit beslist worden tusschen onzen Can- didaat, den heer A. H. Smulders en dien der tegenpartij. Onze candidaat heeft ditmaal niet enkel den steun der Kiesvereeniging „Nederland en Oranje,,, neen, ook dien der Protestantsche Kiesvereeni ging (Chr. Hist.) welke in hare ver gadering van Maandag j.l. besloot, bij de herstemming den heer A. H. Smulders te steunen. Dat geeft dubbelen moed, dat is om zoo te zeggen de zekerheid der over winning, en die met zulk eene zeker heid ten strijde gaat, is dubbel onover winnelijk, is volkomen zeker van de zegepraal. Laat die overtuiging ons echter geen parten spelen Op ééne voorwaarde kan de over winning ons niet ontgaan en die voorwaarde is: allen [opkomen, allen ijverig meewerken. De lauwen en Hauwen vooral. FEUILLETON. 81. O, Luc, ik ga ook kijken! riep Aliette uit, die achtergebleven was in tweestrijd tusschen hare schuchterheid en een vurig verlangen om ook van de partij te zijn. Zonder Luc den tijd te laten haar terug te houden, liep zij ook naar het paviljoen toe met schitterende oogen en gloeiende wangen van genot en nieuwsgierigheid. Het paviljoen, dat van hare kinds heid af altijd gesloten was geweest, was nu voor haar eene plaats vol ge heimzinnigheid en bijgevolg vol aan trekkingskracht. Zij verbeeldde zich, dat het iets wonderlijks verborgen hield of ten minste iets buitenge woons, zooals men in romans leest van gesloten kamers en oude huizen. Later, als Florine haar een enkele De ijverigen, en die vormen gelukkig nog de meerderheid, hebben geen aansporing noodig. Kloek en trouw als de vorige maal zullen zij zich ter stembus spoeden, krachtig en Hink zullen zij ook anderen aansporen om hun kiezersplicht te volbrengen. Helaas bij zulk een kamp hangt de triomf bijna altoos aan de thuis blijvers; aan degenen, die eerst dan aan het openbaar leven deelnemen, eerst dan hunne rustige rust verla ten, wanneer Holland inderdaad in last is; wanneer het hoogste en hei ligste gevaar loopt en van nabij be dreigd wordt. Jammerlijke blindheid, die onze partij reeds te veel schade berok kende Dat die achterhoede in ons kloek verkiezingslegertje morgen haar plicht niet verzake of verzuime Dat zij ijverig mee optrekke De tegenpartij zal alle krachten inspannen, de socialisten, zich ge lijk blijvend op even schitterende wijze als altoos, zullen morgen min achtend de werkmanspet van Smul ders voorbijgaan en hulde brengen aan den „hoogen dop" van den „bourgeois" Levert, met andere woorden, zij zullen zich het vuur uit de sloffen loopen voor den niet- werkman, deze kostelijke leden der werkmanspartij Dwaasheid is 't en inconsequen tie, doch grooter en onvergeeflijker dwaasheid en inconsequentie zou 't van U zijn, Kiezers uit het le district, indien gij morgen thuis bleeft Ieder Uwer moet bij zich zeiven herhalen Misschien hangt de over winning af van enkele stemmen, van de mijne wellicht. Ik moet dus stemmen, ik moet dus mijn Kies plicht volbrengen Ter zij alzoo de gemakzucht, welke allerlei redenen en voorwend sels weet bij te brengen, om de aehterblij vers te laten voortdommelen „in laffe luiheid loom." Geen lui- of loomheid morgen, geen gemakzucht of dergelijke 't Is hier geen strijd, als admiraal Nelson bij Trafalgar te voeren had. Toch durven wij een gedeelte zijner korte opwekking tot de onze maken en U toeroepen „Kiezers van het eerste district, de Katholieke zaak verwacht van U, dat gij allen Uw plicht zult vol brengen. Met andere woorden, dat gij morgen als één man Uwe stem zult uitbrengen op den candidaat der R. K. Kiesvereeniging, den heer SPANJE. In de Diario Universal", officieus orgaan van den minister van Eere- dienst, graaf Romanones, wordt mede gedeeld, dat de Regeering met het plan omgaat, om de Convenio te ver breken, in 1904 tusschen het conser vatief Ministerie Maura enden II. Stoel gesloten. Daarvoor in de plaats zou treden het ontwerp voor een concor daat, in 1902 door Sagusta opgesteld, en 't welk niet in behandeling geno men kon worden wijl het ministerie ten val kwam. Dit ontwerp telde 25 artikelen, op twee voorname punten betrekking hebbend: lo. hervorming der pa rochies en bisdommen, 2o. regeling van den toestand der kloosterorden op wie artikel 16 en 25 der huidige wet toepasselijk zijn. Komt dit ontwerp op het tapijt, dan zal daardoor vermeden worden een anticlericaal optreden der regeering en tevens het herstel der eenheid in de liberale partij. De Spaansche regeering denkt er in de verste verte niet aan, vervolgt de „Diario", om het Fransche gouver nement na te volgen, wijl het sociale leven in Spanje zeer verschillend is van het Fransche. Over het nieuwe ontwerp, dat vroe ger zeer gunstig beoordeeld werd door wijlen Leo XIII 't is de „Diario", welke hier spreekt behoeft zich de geestelijkheid niet ongerust temaken, besluit het regeeringsorgaan. We zouden zoo zeggen: 't is bijna te mooi. En alle anti-clericale regeerin- gen zingen dat liedje, wanneer zij den oorlog beginnen,. Naderhand wisselt de toon en wordt het volle krijgsmuziek, soms de oorlogskreet van den onbe- schaafden wilde. ITALIË. Recht doende over de leugens, politieke en historische, door mi nister Clemenceau Zondag 1.1. ge debiteerd, noemt de „Osservatore Romano", het officieuze Pauselijk blad al de beweringen des minis ters afgezaagde sofismen, die reeds honderden malen weerlegd zijn, wier valscliheid en onhoudbaar heid tallooze malen zijn aangetoond. Indien Clemenceau komt aandra gen met leugens als b.v., dat de meerderheid van de geestelijken vóór de scheidingswet wasdat Z. Heiligheid gehoorzaamt aan Keizer Wilhelm, dan bewijst deze tactiek al te duidelijk, hoe treurig het ge schapen staat met de door hem verdedigde zaak. Niet minder be wijst zij den haat tegen de Kerk, hare leer en hare instellingen. Die haat heeft als een zuurdeesem de geheele wet doordrongen. Hieraan kunnen wij toevoegen, dat Clemenceau, die te Roche-sur- Lon zoo verzoenend was, en zich de schapevacht omhing, een beetje later weer uit zijne rol viel, zijne scherpe nagels toonde en zijn waren aard, toen ter sprake kwam, wat er tegen de Kerk gedaan zou wor den, indien de Paus zich niet bui gen wilde. DUITSCHLAND. Over de Brunswijksche troonopvol ging deelt het ministerie daar te lande het volgende mee, dat niet veel meer licht ontsteekt in deze duistere quaes- tieTot een vervroegde bijeenroeping der vertegenwoordiging bestaat geen aanleiding. Bij het ministerie is op 29 Sept. een aan minister dr. v. Otto gericht schrijven van den zaakgelastigde van den hertog van Cumberland ingeko men, waarin wordt medegedeeld, dat de hertog het schrijven van het mi nisterie van 25 Sept., waarbij hem het besluit van de landsvergadering van denzelfden dag werd toegezonden, had ontvangen, zonder dat daarbij nadere mededeelingen over den poli- tieken toestand werden gedaan. RUSLAND. De Regeering is van plan om vóór de Doema-verkiezingen een oproep tot de kiezers te richten, waarin zij worden aangespoord, om het vaderland te hulp te komen en wel c!oor alleen afgevaardigden te kiezen, die doordrongen zijn van hun hooge verantwoordelijkheid en van den ernst van hun taak; die op belanglooze wijze willen medewer ken tot de hervorming van het Rijk, overeenkomstig het keizerlijk manifest van 30 Oct. en die boven dien den onwrikbaren wil van den Tsaar willen helpen ten uitvoer leggen. Terroristen hebben te Lodz een boycott tegen de staatsscholen op touw gezetzij verjagen de kinderen die naar school gaan en gooien de ruiten in van de gebouwen. Dientengevolge heeft de gouver neur laten bekend maken, dat hij al de vrije Poolsche scholen zou op heffen, indien men voortging met deze beweging. De keizerlijke familie wordt van den kruistocht in de Finsche zee tegen 11 October terug verwacht. De toestand der kinderen van Stolypine is merkelijk verbeterd. Het meisje begint reeds te wande len. De Tsaritsa laat geregeld naar haar vragen en zendt van tijd tot tijd bloemen en geschenken. AMERIKA. Volgens de laatste telegrammen ziet het er op Cuba weder ietwat gunstiger uit, hoewel 't al te duidelijk gebleken is, wat men van zulke mededeelingen moet denken. Zij wisselen vaak met het uur. Eenieder geloove dus wat hij wil van het vol gende telegram gisteren uit Londen toegezonden De Havanasche correspondent van de Daily Chronicle seint, dat Taft's optreden en verklaringen een aller- gunstigsten indruk maken, althans de bevolking van Havana werkt kalm door vol vertrouwen op Taft's verzekering, dat het ingrijpen der Vereenigde Staten op Cuba niet beteekent inlijving bij de Unie. Vele opstandelingen leggen de wapens neer, maar er bestaat vrees, dat de anderen zullen weigeren de aanvoerders te gehoorzamen en de overeenkomst van dezen met Taft te erkennen, omdat zij op eigen houtje verkiezen voort te plunde ren en guerrilla te voeren in de provincie. Zeker is, dat het nazet ten en uiteenjagen dezer roovers- benden vele maanden zal eischen, zoodat de bezetting van het eiland in elk geval van langen duur zal zijn. Hofberichten. Toen H. M. de Koningin-Moeder en Hare zuster de Hertogin van Albany Maandagnamiddag een rij toer deden in de omstreken van Baarn, had een der paarden het ongeluk te vallen en zich ernstig te bezeeren, zoodat het moest wor den uitgespannen. Door het rijtuig van den Heer Van Senden werden de Vorstelijke personen die in het geheel geen letsel gekregen hadden naar het Paleis Soestdijk teruggebracht. De heer H. Visser te Leeuwar den, heeft vanwege H. M. de Ko ningin ten geschenke ontvangen een gouden dasspeld, ingezet met brillanten, voorstellende een gothische W., waarboven een kroontje, als blijk van waardeering voor de medewerking door hem verleend bij vertalingen in het Friesch voor H. M, Hare Majesteit de Koningin heeft Z.Ex. den grootmeester van het Huis van Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder, S. M. S. de Ranitz, benoemd tot grootkruis in de huis orde van Oranje. De bijzondere correspondent te Mecklenburg van de Telegraaf seint, dat Z. K. H. fPrins Hendrik dei- Nederlanden aan het Mecklenburg- sche Hof op Ludwigslust is aange komen, waar hij eenige dagen denkt te verblijven. De minister van buitenlandsche zaken, daartoe gemachtigd door Hare Majesteit de Koningin, heeft den len dezer den terugroepingsbrief ont vangen van den heer J. R. Baylin de Monbel, als buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister der Fransche Republiek bij het Ne- derlandsche Hof. TWEEDE KAMER. In strijd met de gewoonte van vroe ger jaren zijn ditmaal alle rapporteurs voor de verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting door de afdee- lingen der Tweede Kamer op één dag aangewezen. Naar men mededeelt, stond het eigenlijk reeds vast, wie tot rappor teurs zouden worden gekozen, voor dat de afdeelingen daarvoor bijeen kwamen. Bij onderling overleg werd overeen gekomen, dat de verschillende fracties in verhouding tot haar getalsterkte zouden vertegenwoordigd zijn in de rapporteurscommissies in dien zin, dat, terwijl er in het geheel voor de hoofdstukken tien rapporteurscommis sies, dus vijftig rapporteurs moesten worden benoemd, die vijftig rappor teurschappen over die fracties naar haar ledental zouden worden verdeeld. Bij loting werd nu uitgemaakt, voor welk hoofdstuk elke fractie één of meer rapporteurs zou krijgen, terwijl daarna in de fracties zelf werd beslist, wie harer leden voor een bepaald hoofdstuk in de vooraf aangewezen afdeeling als rapporteur zou optreden. Deze regeling had vermoedelijk de heer Tydeman op het oog, toen hij in openbare zitting mededeelde, dat de leden der Kamer, die rapporteurs zouden worden, dat reeds zouden we ten, voordat het afdeelingsonderzoek was begonnen. Oud-minister Dijserinck. Te Rheden is grafwaarts gedra gen het stoffelijk overschot van den Oud-Minister van Marine H. Dijse rinck. Velen uit den lande, die vroeger met of onder den Heer Dijserinck gediend hadden, waren overgeko men om den eenvoudigen man, dien zij allen hoogschatten, de laatste eer te bewijzen. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, werd achtereenvolgens het woord gevoerd door Ds. Dijse rinck, uit 's-Gravenhage, den Mi- nisier van Marine W. J. Cohen Stuart, den oud-Minister van Ma rine Jhr. J. A. Röell, en den ge- pens. Schout-bij-Nacht W. A. Ar- riens. De zoon van den overledene dankte allen voor de eer aan zijn vader bewezen. Verhooging accijns op gedistilleerd. Het hoofdbestuur van de Neder- landsche Vereeniging tot afschaffing van Alcoholische Dranken besloot in zijn vergadering van 27 Septem ber j.l. een krachtige actie te voe ren tegen het door de regeering in gediende wetsontwerp tot verhoo ging van den accijns op het gedis tilleerd. Militie-officieren. De „St.-Ct." bevat een Kon. be sluit van 9 September jl., inhou dende regeling van de opleiding en de benoeming van ingeschrevenen en ingelijfden bij de militie te land tot den officiersrang bij de infanterie, zoomede tot regeling van de op leiding tot bevordering van militie officieren bij genoemd wapen. maal verlof gaf er binnen te gaan, was zij zeer teleurgesteld er niets an ders dan eene groote kamer met alkoof te vinden en een kleine, vervallen, vuile keuken, wat oude meubelen en hoopen kalk, die van de muren ge vallen waren. Na de komst van Francois Livron met zijn kisten en koffers had dit paviljoen eene nieuwe aantrekkings kracht gekregen. Aliette voelde hare kinderdroomen herleven, nu zij den drempel overschreed. Nu werd hare verwachting niet te leur gesteld, ja zelfs verre overtroflen. Alsof Francois Livron had willen bewijzen, dat alles mogelijk is met geld en verstand, was het oude, bouw vallige gebouw in weinige dagen zoo veranderd, dat het zelfs voor zijn eige naar onherkenbaar geworden was. Zijden behangsel met schitterende kleuren en fantastische teekeningen verborg de muren, hing voor de alcoof en versierde de ramen als draperieën. De vloer was met zware, veelkleurige Perzische tapijten belegd, een stapel van tijger- en berenhuiden vormde een kostbaren divan, en overal waren verschillende soorten van wapenen op gehangen, lampen met kostbare kap pen, bronzen, zonderling gevormde candelabres stonden op de tafel en eene menigte prachtige en kostbare voorwerpen, die van uitheemschen oorsprong waren, dienden tot verdere versiering van het vertrek. Aliette werd zelfs een weinig angstig, toen zij zich bij het binnentreden tegenover een monsterachtigen afgod I levond, met twee gezichten, ruw be schilderd, en die op een voetstuk ge plaatst den ingang scheen te bewaken, terwijl hij de bezoekers met zijne vier roode^ oogappels aanstaarde en hen bedreigde met zijne zes armen van ongelijke lengte. instinctmatig naderde het jonge meisje Luc, die bijna even verrast was, als zij. Mevrouw Mal outre kon geen woor den genoeg vinden, om Frangois Livron te prijzen. Maar waar voor den drommel heeft hij dat alles toch vandaan ge haald? riep mijnheer Fromentier ver baasd uit. Frangois Livron vermaakte zich eenige oogenblikken met hunne ver bazing, dan gaf hij de oplossing van het raadsel heel eenvoudig, als alles, wat hem betrof. Ik kwam juist van eene reis uit het Oosten, toen de zaken van mijn oom mij noodzaakten hier eenigen tijd te blijven. Daar mijne tegenwoordigheid hier langer vereischt wordt, dan ik gedacht had, vond ik er pleizier in die koffers uit te pakken, welke reeds aangekomen waren. Mevrouw Maloutre, die het onder zoek voortzette, geraakte nu in ver voering bij het bewonderen van de schilderijen, teekeningen en gravures, die met beroemde namen ondertee kend waren. Eenige meesterstukjes, die ik nooit meer wil missen, verklaarde Francois Livron. Maar uwe eigen schilderijen hernam mevrouw Maloutre, op haar eerste denkbeeld terugkomend, waar van zij door hare verbazing afgeleid was. Van mij zelf kan ik u niet veel laten zien. Met uitzondering van deze twee kleine paneeltjes zijn mijne Oos- tersche studiën rechtstreeks naar Parijs verzonden, en na mijne aankomst heb ik alleen deze schets gemaakt. De kunstenaar wees een doek aan van vrij groote afmetingen, dat op een schilderezel midden in het vertrek stond. Dat heb ik in het bosch geno men, vervolgde hij, gij herkent zeker de plaats wel. Prachtigriep mevrouw Maloutre uit, zonder zich den tijd te gunnen er behoorlijk naar te zien. Hoe vindt gij hel, Aliette? Aliette bleef zwijgend de schilderij bewonderen; eene schilderij, zooals zij nooit gezien had. Twee of drie oude Italiaansche land schapjes, eenige gravures van kloos ters, ruïnes en torens uit de middel eeuwen uit de romantische school, die op de boerderij gebleven waren, de godsdienstige schilderijen in de kerk, de afschuwelijke platen met zware vergulde lijsten in het salon van me vrouw Maloutre, waren de eenige openbaringen van kunst, die het jonge meisje ooit gezien had; en voor dit nieuwe werk, de uitdrukking eener onbekende gedachte, stond zij in twee strijd, niet wetende, of zij het als een beter of slechter moest beoordeelen, een alledaagscli stuk of een wonder van kunst. Zij was er dichter bij gaan staan en tot hare verwondering had zij slechts vlekken gezien, die als bij toeval door eene onbekwame hand er op gestreken waren, dan had zij zich opnieuw verwijderd en de schilderij was er weer. Het was een gedeelte van het bosch, groen en doorzichtig, niet op de ouder- wetsche manier geschilderd, maar met die verheven schoonheid van de mo derne schilderkunst, die alleen het ware weergeeft. De groote, krachtige boomen waren donkergroen, de lucht stroomde tus schen hunne takken door, de zon scheen op de bladeren een gelen weer schijn te werpen. Elke boom had zijne eigenaardigheid, die met aangrijpende nauwkeurigheid was weergegeven. De groep eiken, die rechts van de laan in het midden staan, zeide mijnheer Fromentier, die zijn bril op gezet had. Ik herken ze, ik zie ze, riep Aliette onwillekeurig in vervoering uit. Zij hebben hunne eerste bladeren! Dati3 de eerste lenteHoe schoonHoe echt Wordt vervolgd HAUL IIUIl 0UR4NT flOITE MA NON AGITATE. 3(5 4»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1