Diocesaan-Katholieken day te Delft. Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. De gewone audiënties van de mi nisters van buitenlandsche zaken en van waterstaat zullen Vrijdag en Zaterdag a.s. niet plaats hebben. De nieuwe Evangelievertaling. Nu is er, voor wie nuttig en noodig werk willen verrichten, e en wijd veld tot den arbeid openge steld. Nu moeten er velen uitgaan en zaaien het zaad, dat het woord Gods is. Niet meer uitsluitend of hoofdzakelijk het woord Gods zoo als het gepredikt wordt in onze kerken, maar ook zooals .het ge schreven staat in de H. Schrift, zooals het wordt aangeboden in de Nieuwe Evangelievertaling. In navolging van de Katholie ken in Italië, die op aansporing en onder bijzondere aanbeveling van Z. H. den Paus duizenden exem plaren van het H. Evangelie onder de gewone geloovigen verspreidden, hebben ook eenige Nederlandsche priesters, geleerden van gevestigden naam, eene vertaling bewerkt van de Evangeliën en van de Hande lingen der Apostelen. En de Apo logetische Vereeniging „Petrus Ca- nisius" achtte het een hooge daad van geloofsverdediging, deze ver taling uit te geven op eene wijze die boven allen lof gaat, en voor een prijs die beneden alle verwach ting is. De verspreiding van dit onschatbaar werkje is toevertrouwd aan de stichting van den onver- moeiden propagandist kapelaan Ruijter, het R. K. Propaganda-ge- nootschap te Amsterdamterwijl een uitwendig meer verzorgde uit gave voor hoogeren prijs bij den boekhandel verkrijgbaar is. Het bestek van een dagblad-ar tikel gedoogt geen breedopgezette bespreking; daarin zijn woorden van lof en warme aanbeveling meer op de goede plaats. Er wordt mis schien in eene dagbladbespreking wel eens de loftrompet te hoog ge stoken; hier kan een loflied niette hoog worden aangestemd. Ik wijs slechts op het eerste hoofdstuk van het Sint-Jan's Evangelie dat is een heerlijk stuk werk. Gaarne schreef ik er iets uit over; doch dat gaat niet, laat ieder zelf koopen en lezen. Laat ieder zelf beoordeelen, welke hooge eischen de geleerde bewer kers zich gesteld hebben in keuze van woorden, in helderheid van uitdrukking, in juistheid en nauw gezetheid van vertaling (waarbij van de lezingen in den grondtekst een maiig gebruik werd gemaakt), en in een daarmede samengaande frischheid van taal en aantrekke lijkheid van vorm, als slechts zel den bereikt is. Daarom moeten er nu velen uit gaan om te zaaien dat goede zaad. Gij allen die aan het onderwijs ver bonden zijt, gij leden van congre gatie of Patronaat of Volksbond, of wie Gij zijn moogt, allen moet Gij medewerken aan dat schoone werk, opdat vervuld worde de wensch van de Bisschoppen van Nederland, de wensch n.l. dat deze Evangelie vertaling „weldra in geen enkel katholiek huisgezin ontbreken zal." God geve het! J. v. d. D. Aanwijzing De prijs van Het H. Evangelie en de Handelingen der Apostelen", gebonden, XV, 475 pag., is slechts 25 cents. Bij getallen kan geen reductie worden toegestaan vracht voor rekening des bestellers. Alleen verkrijgbaar bij het R. K. Propaganda-genootschap, Maniixslraat 101, Armte>-dam. Aan het hoofd der school te Pur- merland, den Heer K. Helder, die naar Ilpendam is vertrokken, zijn door zijn scholieren geschenken aan geboden. De kinderen werden door hun vertrekkenden hoofdonderwijzer onthaald. Honderden en honderden, geestelij ken en leeken uit alle standen, gingen heden op naar het oude Delft, om deel te nemen aan den eersten Dio- cesaan-Katholiekendag in ons Bisdom. Gelijk reeds vroeger door ons aan gekondigd werd, droeg Z. D. Hoog waardigheid Mgr. A. J. Callier om 10 uur in de H. Hippolytus-kerk de H. Mis op, waarbij zeer velen tegenwoor dig waren, Gods zegen afsmeekend over het groote werk van dezen ge- denkwaardigen dag. In het middel schip waren de noodige plaatsen open gehouden en zorgden de Commissaris sen van orde, kenbaar aan het witgeel insigne, dat zij droegen, dat niemand behoefde te zoeken. Klokke twaaf opende de voorzitter Mr. J. N. J. E. Thijssen de algemeene vergadering in de groote Concertzaal van Stads Doelen. Te laat ontvingen wij, voor ons nummer van heden, het verslag van deze openingsrede, zoodat wij, tot ons leedwezen, het voor morgen moeten ter zijde leggen. Na den Voorzitter verkreeg Dr. Th. M. Vlaming, pastoor te Haarlem het woord. „Wij zijn niet saamgekomen hier," aldus ving de talentvolle spreker aan, om een extra sabbath te vieren, maar om te arbeiden, ter bevestiging en verhooging van onzen godsdienstigen, maatschappelijken welstand. Het is een heerlijke prikkeling van ons aller werklust, de godsdienstige en sociale arbeidskrachten van ons Bisdom in haar grooten overvloed en verschei denheid te mogen bijeen vinden in dit oude Delft, waar de gewelven der oude Roomsche St. Ursula den graf kelder van ons Vorstenhuis, en die der oude Hippolytus, de monumenten onzer zeelieden overhuiven, waar wij ons dus zoo echt en zoo innig Room sche Nederlanders mogen gevoelen; waar wij ons mogen vereenigen rond om onzen Bisschop, als middelpunt onzer eenheid in het allerhoogste, die onze beste en edelste arbeidskracht uitmaakt, „de eerste electrische cen trale" in de Haarlemsche diocese! Kennelij k heeft bij de samenstelling van het program voor dezen Katho liekendag het denkbeeld voorgezeten, dat er naast het bijzondere stoffelijke ook het algemeene, geestelijke belang der Katholieken zou behandeld wor den en aan spreker is het laatste ten deel gevallen, waarmede de dag even wel mag beginnen. Komende tot zijn onderwerp stelde hij het gevaar daarvan voor zijn per soon in het licht. Immers men zou hem wel eens kunnen aanzien voor een pessimist of zwartkijker, voor een strafprediker en zelfs voor iemand, die roekeloos verkiest te spelen in de kaart onzer tegenstanders; maar het onderwerp is hem opgedragen en dus durft hij vrijmoedig bepleiten zonder vrees voor eenig verwijt „de wensche- lijkheid van meerdere algemeene en wetenschappelijke ontwikkeling bij de Katholieken." Trouwens wij kunnen van de over zijde toch weinig anders dan valsche munt verwachten, te herkennen vooral bij het licht der historie, niet van de laatste halve eeuw, maar van heel den eeuwenlangen gang onzer ontwikkeling op geestesgebied. Bij dat licht heb ben wij ons onzen arbeid ter beoefe ning der wetenschap niette schamen; want tegelijk met het Christendom in ons vaderland deden hier beschaving en liefde voor de wetenschap haar entrée. De lastgeving van hun god- delijken Meester: „Gaat heen en on derwijst", zijn de opzieners onzer kerkgemeente niet vergeten. De eerste inrichtingen voor onderwijs zijn hier te lande verbonden geweest aan zui ver katholieke kloosters, abdijen en kathedralen, en in het schoolwezen hadden onze bisschoppen en priesters het leeuwendeel. Maar met de geestelijken en andere geleerden deelde ook de ambachts stand in de geestesontwikkelingdat blijkt uit het gemak, waarmede zij zich van hieruit het brood wisten te winnen in het buitenland tot ver over de Alpen; het blijkt uit de hoog staande kunst en techniek van het middeleeuwsche handwerk zelf. Zoo werd de draad der ontwikkeling van het Nederlandsche volk tien volle eeuwen voortgesponnen, tot ze eens klaps als afknapt bij de gebeurtenis sen der 16e eeuw, toen zoowel het kerkelijk als het maatschappelijk le ven zich naar de geheime werkkamers moest terugtrekken van voortdurend opgejaagde priesters, toen aan de van het kerkgoed opgerichte hoogescho- len voor ons verder weinig licht en lucht meer was, toen de ontoeganke lijkheid der openbare ambten on ze geestesinspanning deed bepalen tot wat warenkennis voor de kleine ne ring en tot de wiskunde van den kerfstok. Dit erkende Fruin, toen hij de „Geschiedenis der Nederlandsche Beroerten" van Nuyens korten tijd te voren een groote gebeurtenis, een „paepsche stoutigheid" genoemd zou hebben. Terecht zei Schaepman dan ook bij de onthulling van diens mo nument, dat wij vóór Nuyens slechts waren „eene menigte brave lieden, verspreid en verstrooid zonder eigen lijke verbinding, zonder samenhang". En dit gebrek aan samenhang was het nadeel van onze intellectueele ontwik keling. Spreker ging nu na, wat wij sedert geworden zijn en wat wij tot stand brachten met onze geringe middelen Daarover moge men nu grijnslachen maar het stelt ons toch in staat den gebroken draad weer op te vatten en er aan voort te spinnen. Maar we zijn nog lang niet waar wij wezen moeten het zou een wonder van den hemel zijn, als wij al de geleden verliezen nu reeds hadden herwonnen. Op de vraag of wij op wetenschap- pelij k gebied eenigen achterstand te no- teerea hebben is voor eenige jaren het antwoord in bevestigenden zin reeds gegeven, ondanks de loffelijke pogingen, om dit feit tot zijn juiste proportie terug te brengen was het toch niet geheel weg te redeneeren. Te dien aanzien drong spreker er bij onze katholieke wetenschappelijke mannen van de praktijk op aan, dat zij hunne studiën, aan de Universi teit begonnen, ook later zullen voort zetten en niet alleen daarvan binnens kamers doen blijken, maar ook door deelname aan de redactie en als me dewerkers van wetenschappelijke tijd schriften en door meerdere medewer king in wetenschappelijke vereeni- gingen, wier bestuursleden thans mee- rendeels altijd uit niet-katholieke ge leerden bestaan. Met bijzondere voldoe ning mocht spreker hierbij echter in herinnering brengen, dat sedert het nog kortstondig bestaan der „Vereeni ging tot herbevorderen van de beoefe ning der wetenschap onder de Katho lieken in Nederland" ten deze reeds eene gunstige kentering valt waar te nemen. Spreker ging verder na door welke oorzaken tot dusver onze mindere wetenschappelijke vooruitgang te ver klaren was en wees daarbij bijzonder op de geringe leans van benoeming tot ambtelijke betrekkingen, waardoor wij in den bekenden vicieusen cirkel zijn gekomen. Daaraan moeten wij nu tot eiken prijs trachten te ontkomen, ook door het verwerven van plaatsen bij hooger en middelbaar onderwijs en van betrekkingen bij den openba ren dienst hier en in de koloniën; niet uit platte zucht naar baantjesja- gerij of om meerdere plaatsen aan de Staatsruif, maar ter wille van den evenredigen godsdienstigen, maat schappelijken en staatkundigen in vloed, waarop wij recht hebben. Men make zich daarover niet boos of beschouwe dit als een soort oor logsverklaring want daardoor zou men de rol spelen van den wolf te genover het lam. Men duide het ons niet euvel, als wij daardoor bijvoor beeld in de koloniën de beteekenis van ons zendingswerk toonen te be seffen als wij, door onze mannen te doen plaatsen in alle takken van dienst, eens een einde willen maken aan de even domme als beleedigende minach ting, waarmee veelal nog op iemands „Roomsch"-zijn wordt neergezien. Eindelijk neme men het ons niet kwalijk, dat wij evengoed als anderen ons aandeel wenschen in de politieke beweegkracht, die van het bedienend personeel der Staatsmachine pleegt uit te gaan Maar niet alleen in openbare, doch ook in allerlei bijzondere betrekkingen, op kantoor en werkplaats, willen wij onze mannen een plaats zien aange wezen, omdat wij weten, welk een propagandistische kracht er van uit gaat, ook ten behoeve van het katho lieke vereenigingsleven. Op die wijze zullen wij te beter en te spoediger herwinnen, wat de historische gebeur tenissen ons deden verliezen. Hierna zijn conclusie verdedigend, wees spreker allereerst op ons bijzon der lager onderwijs en de zorg voor zijn verderen bloei. Met het stellen onzer eischen dienen wij wel voor zichtig te zijn, niet slechts om ons eigen volk niet aan 't schrikken te maken, maar ook om niet te spelen in de kaart van zekere „frontmakerB", die dit zouden kunnen beschouwen als een soort gewetenswroeging onzer zijds, als spontane erkenning, dat ons onderwijs zich voor innerlijke deug delijkheid op dat der openbare school te modelleeren heeft. Dat genoegen zullen wij intusschen den heeren niet gunnen; daarvoor kunnen wij te trotsch zijn op onze scholen en kweekscholen, op de be kwaamheid en toewijding onzer on derwijzers en onderwijzeressen. Maar onze eischen gelden de rechtsgelijk heid, waardoor wij, even royaal als zij, of zij even zuinig als wij met leer krachten en leermiddelen zullen moe ten omspringen, zoodat de allerlaatste glimp van minder deugdelijkheid zal zijn weggenomen. En nu hebben wij zeker God te danken voor hetgeen, waartoe de wetgever en de offervaar digheid der Katholieken ons in staat steldenmaar wij moeten het streven naar volkomen rechtsgelijkheid niet eer opgeven, tot ons eenvoudig ge worden is wat ons uit onze belasting penningen toekomt. En wij mogen niet minder eischen, omdat wij onze aalmoezen broodnoodig hebben voor het verstrekken van meer uitgebreid en ook van herhalingsonderwijs. De Katholieken trekken nog veel te wei nig profijt van Hoogere burgerscho len, ambachtsscholen, industriescholen, burgeravondscholen, herhalingscursus sen, enz. Ook daarbij vreest men niet zonder grond voor meer schade aan de ziel der kinderen dan voordeel voor hun stoffelijke behoeften. Voor deze scho len kunnen wij voorshands geen vol doende tegenhangers stellen, waardoor voorzien zou worden in de behoeften van al degenen voor wie voortgezet of meer uitgebreid onderwijs onmis baar mag geacht worden. Alleen liet herhalingsonderwijs en dan uitbreiding van het aantal klassen op onze lagere scholen kan voorshands worden aan gevat; het herhalingsonderwijs voor namelijk door middel van de patro naten. In verband met het gesprokene wilde spreker dan ook gaarne in zijne conclusie sub 1 de lezing overnemen, door Mgr. Spoorman voorgesteld, en voorts van den heer Snijders het amendement ter plaatse inlasschen. De overige amendementen, waarin bepaalde vereenigingen werden ge noemd of waardoor te veel in details werd getreden, moest hij om ver schillende redenen ontraden. Zijn con clusie luidde nu gewijzigd, aldus De eerste Dioeesaan-Katholiekendag in het Bisdom Haarlem, overwegend, dat krachtige algemeene en weten schappelijke ontwikkeling van het Nederlandsche Katholieke volk geheel en al ligt inde lijn van het historisch verleden dat echter hetzelfde Nederlandsche Katholieke volk, ondanks zijn reeds gebruikte, veelal bewonderenswaardige krachtsinspanning, zich toch nog niet volkomen ontworsteld heeft aan den staatkundigen en maatschappelijken druk, waardoor het sedert de 16e eeuw verhinderd is geworden die lijn zijner ontwikkeling krachtig door te trekken dat zoowel het godsdienstige als het staatkundig en maatschappelijk belang der Nederlandsche Katholieken een krachtig voortwerken aan hun alge meene en wetenschappelijke ontwik keling gebiedend vordert; spreekt den wensch uit, dat naar meerdere algemeene en wetenschappe lijke ontwikkeling der Katholieken gestreefd worde en erkent als mid delen daartoe: 1. een gepast streven naar meerdere vrijmaking der katholieke school van den geldelijken druk, waaronder zij ligt, opdat haar onderwijs in alle op zichten kunne beantwoorden aan de eischen des tijds, zonder van de Ka tholieken de aanzienlijke offers te vragen, die ook nu nog onontbeerlijk blijven. 2. het verstrekken van herhalings onderwijs aan de komende jongeling schap uit de volksklasse en dienvol gens uitbreiding van het werk der patronaten en van soortgelijke instel lingen ten behoeve dier jongelingschap; 3. het meer algemeen inrichten van klassen voor voortgezet of uitgebreid onderwijs naar de plaatselijke behoef ten van handel en industrie. 4. meer algemeene verleening van zedelijken en geldelijken steun aan Katholieke Vereenigingen en andere instellingen, die zich de algemeene of wetenschappelijke ontwikkeling der Katholieken ten doel hebben gesteld; 5. meerdere deelneming der Katho lieken aan het wetenschappelijk ver eenigingsleven in het algemeen. De algemeene Vergadering duurt mort.) Herziening der Armenwet. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. Rot. Crt." Naar wij vernemen heeft de mi nister van binnenl. zaken aan de besturen van onderscheidene lief dadige instellingen eenige vragen doen toekomen, met verzoek die te willen beantwoorden,en zulks in ver hand met het voornemen om de ar- men-wet te wijzigen, althans een voorstel daartoe in te dienen bij de Tweede Kamer. BINNENLAND. Zaak Holl. Hypotheek en Zekerheid-Maatschappij. Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen, moet de beklaagde Le Fèvre de Montigny in de instructie zooveel over handelingen van derden, in ver band met de malversatiën, hebben medegedeeld, dat daaruit meerdere arrestaties kunften voortvloeien. Het feit, dat één der hoofdgetuigen onder voortdurend politietoezicht staat, mag mogelijk ook wel als een aan wijzing gelden. Bureaucratie Zaterdag zou te Langezwaag het lijk begraven worden van vrouw Jels- ma,J die in de vorige week door de tram te Oudehaske was overreden. De familie was bijeengekomen, doch het lijk kon niet begraven worden, omdat het verlof daartoe ontbrak. Ter secretarie van Haskerland, in welke gemeente het ongeluk plaats had, werd bezwaar gemaakt tot afgifte van liet verlof tot begraven en eveneens aan de secretarie van Opsterland, in welke gemeente Langezwaag is gelegen. Gisteren werd eindelijk het verlof te Haskerland afgegeven en het lijk, dat zoolang in het lijkenhuis te Lange zwaag had gestaan, op het kerkhof aldaar ter aarde besteld. Hondsdolheid. Te Stratum, bij Eindhoven, werd door den veldwachter een hond doodgeschoten, die vermoedelijk aan hondsdolheid leed. Uit het onder zoek van den districtsveearts is ge bleken, dat dit vermoeden juist was. Wijl deze hond met anderen in gemeen; chap is geweest, vreest men, dat meer dieren zijn aange tast. Een persoon [uit Eindhoven, die door een hond is gebeten, heeft zich naar Parijs begeven, om zich in het Pasteur-Instituut te doen be handelen. De Gemeentebesturen van Eind hoven, Stratum, Woenselen Gestel hebben de muilkorvenwet afgekon digd. Notaris Vos. Aangaande den notaris Vos te Amers foort wordt aan de „N. Rott. Ct." ge meld „Reeds geruimen tijd liepen er hier geruchten als zouden de zaken van den notaris V. niet geheel in orde zijn. Zaterdag jl. verschenen onver wachts de rechter-commissaris en de off. van justitie uit Utrecht, die den Heer V., die reeds 14 dagen ziek te bed lag, te zijnen huize een verhoor afnamen. Dit verhoor duurde den geheelen middag en had tot uitslag dat de Heer V. werd gearresteerd. „Met het oog op zijn ziektetoestand werd hij per rijtuig vervoerd en onder geleide van den commissaris en den inspekteur van politie naar het Huis van Bewaring te Utrecht overgebracht. „Het geval wekt hier groote sensatie. Er moeten tal van menschen zijn, die, als gewoonlijk bij dergelijke gebeur tenissen, er hun spaarduitjes bij in schieten." Dg Kamer van toezicht op de notarissen en candidaat-notarissen in het arrondissement Utrecht heeft met ingang van 1 Oct. notaris J. Blok te Amersfoort aangewezen ter waarneming van het vacante kan toor van notaris A. N. J. Vos, al daar. Geen (zilveren keten. De gemeenteraad van Schoterland heeft de aanvraag van den burgemees ter, om een crediet uit de gemeente kas voor 't aanschaffen van een zil veren keten voor 't dragen van zijn ambtspenning, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, van de hand gewezen met 3 tegen 6 stemmen. Aangename thuiskomst Toen een bewoner van de Prins- Hendrikkade te Amsterdam thuis kwam, trof hij in zijn woning twee personen aan, die blijkbaar de huis deur hadden weten open te breken. Zij namen onmiddellijk de vlucht. De brandkast, ofschoon niet geopend, was verplaatst en een goldine-lior- loge met doublé ketting bleek ver dwenen. Ongelukken. Men meldt uit Staphorst Een ongeluk, dat ernstige gevol gen had kunnen hebben, overkwam de vroüw van A. K. Terwijl zij op 'tland werkzaamheden verrichtte, kreeg zij een kogel van een der jagers, die in hare nabijheid op een haas vuurden, tegen den neus, waar door een hevige bloeding ontstond. De 29-jarige van H. van G. te IJselmonde, lijdende aan een zenuw ziekte, ging te middernacht in stilte uit hare woning en geraakte in de daarachter liggende Geul te water, 's Morgens vond men het lijk van de ongelukkige. Maandagmiddag reed mevr. S. uit Naarden per fiets op den Hui- zerweg te Bussum, toen zij eens klaps het evenwicht verloor en viel en door een achter haar aankomend rijtuig over het hoofd werd gere den. Dr. De Jong, gemeente-genees heer, verleende de eerste hulp, con stateerde schedelbreuk en gelastte overbrenging der gekwetste naar de ziekenverpleging te Hilversum. Gistervoormiddag werd nabij het station der H. IJ. S. te Leiden de 35-jarige rangeerder J. de B.. ter wijl hij bezig was met rangeeren, door de machine van den sneltrein, die te 9.42 uit Rotterdam is ver trokken, aangegrepen en tegen zijn eigen machine geslingerd, waar onder hij zwaar verminkt en leven, loos is gevonden. De man laat een vrouw met vier kinderen achter. jjc Onder Oostvoorne is een vierja rig knaapje van den landbouwer Van Marion ongezien in de nabij heid der ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Te Ketel (Z.-H.) is een 2-jarig kind van B. V., uit Vlaardingen, in een mestput geraakt en levenloos daaruit opgehaald. Te ongeveer kwartier over achten derailleerde Maandagavond te 's-Gra- venhage de locomotief der uit de richting Loosduinen komende tram, van de Westlandsche Stoomtram weg Maatschappij, bij het kruispunt van de Hollandsche-Spoorstoomtram. Het ongeval liep zonder persoon lijke ongelukken af, met ruim tien minuten vertraging voor de tram. Gistermorgen had de te Heer wonende voerman van E., op de zinkwitfabriek te Maastricht het on geluk, onder het paard, dat ge schrokken was van een locomotief, te geraken. Naar Oalvariënberg overgebracht, is de ongelukkige er gisteravond te 11 uur overleden, zonder tot be wustzijn te zijn teruggekeerd. Branden. Te Moerkapelle zijn drie groote hooi- en korenbergen en drie schu ren, waarin vele landbouwgereed schappen, alles toebehoorende aan den landbouwer J. van der Spek, een prooi der vlammen geworden. Ook kwamen eenige varkens om. Verzekering dekt de schade. Gisternacht halfdrie is een zware binnenbrand uitgebroken in het on derterrein van het „Kurhaus" te Scheveningen, namelijk in het verf- pakhuis. Door het krachtig optreden der Scheveningsche brandweer gelukte het met twee stralen op de water leiding en een straal van de blus- schingsmiddelen van het „Kurhaus" den brand te beperken, zoodat de Haagsche brandweer, die met stoom spuit en haspelwagen was uitge rukt, geen dienst behoefde te doen. Door Burg. en Weth. is eene nieuwe voorwaarde verbonden aan de beschikking van 8 December 1881, waarbij vergunning werd ver leend tot oprichting van een rookerij in het perceel Wolstraat 17. Burg. en Weth. geven kennis, dat het le suppletoire kohier voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1906, op heden aan den Gemeente-Ontvanger is ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is, zijnen aanslag op de gestelde termijnen te voldoen. Bij B. en W. is ingekomen een verzoekschrift van W. Klerk om verlof tot verkoop van sterken drank in het klein (voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het perceel Koning straat 46. Gisteren is den Raad aangeboden de begrootitig voor de gemeentelijke duinwaterleiding voor 1907. Zij sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 189,432.61. Op de Raamgracht alhier heeft een begin van brand gewoed. Toen de vrouw des huizes de lamp uit wilde draaien stiet zij, daar het een staande lamp was, er tegen aan, zoo dat zij in stuk ken viel en het tafelkleed vlam vatte. Ook de gordijnen begonnen reeds te smeulen toen, met behulp van een tapijt, de uitbreidende vlam gauw ver stikt werd. In den Kampersingel geraakte een met groente beladen wagen. De wagen werd met vereende krachten spoedig op het droge gebracht. Hierna begon men met behulp van een roeibootje de groenten op te visschen. De meuw-gekozen bestuursleden van afd. Haarl. van de Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoholhoudende Dranken hebben de functies als volgt verdeeld I. v. d. Haye, le Voorzitter. Mevr. M. Hamer-Soellaart, le Secretaresse, A. Smit, le Penningmeester, P. Crama, 2e voorzitter, Hn. Twee huizen 2e Secretaris, M. C. J. Schouten, 2e Penningmeester, Mevr. J. O. Sevenhuijsen-Steenhoek, Com- missaresse. Gisteren diende voor de recht- alhier (civiele kamer) de zaak aan gevoerd door den Staat tegen ka pitein B., gezagvoeder der trawler, die het vorige jaar de Hembrug stuk voer. Ged. liet verstek gaan en mr. de Haan Hugenholtz zal nu na mens den Staat optreden tegen de reederij. Aan den Heer A. J. Meijerink,alhier, leeraar in het schermen en de (heil) gymnastiek en leeraar aan het Zan der-instituut, is dezer dagen, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum door den luitenant Rijk na mens belangstellenden een souvenir aangeboden. Een metselaar heeft het ongeluk gehad van een steiger te vallen van de nieuwe R. K. kerk in het Schoterkwartier. De man kwam zoo leelijk terecht, dat hij zijn been brak. Per rijtuig is hij naar het gasthuis gebracht. Dinsdagmiddag ten 3 uur werd door de Architecten de Heeren gebr. van Gend te Amsterdam in café Brinkman aanbesteed het bouwen van eene villa te Duinlust in Bloe- mendaal ingeschreven door H. A. van Emmerik 25900. W. Smit 25800. A. y. Slingerland Bussum 25028. J. M. Boks Amsterdam 24990. G. v. Dondik 24600. Gebr. v. Wetering 24560. P. J. Verzijlberg 24287. G. J. Slingerland Schoten 24233. F. Degenijn Amsterdam 23973. J. Gellens 23617. F. Luiten 23391. J. v. Gelder 23236. J. v. d. Werf Santpoort 23200. Volkerding Hoorn 23000. W. H. Neuteboom Zn. 22890. Gebr. Zwitser. Amsterdam 22640. Martin Zn. 22600. Kaub en Biesboom 22390. Cornelissen 22250. Schiphorst en Philips 22183. P. Rings Santpoort 21960. P. Hoetjes 21900. W. Hoek 21619. H. v. 'tWoudt 21360. P. Rijnierse O verveen 19880. Vocaal en Instrumentaal Concert. Gisteren- (Diusdag)avond hadden we gelegenheid kennis te maken met een vijftal musici van beteekenis, wier optreden in Haarlem geheel nieuw was. Betreurenswaardig was in één woord de belangstelling. Zeer zeker had dit concert een talrijker opkomst verdiend. Maar de oorzaak Ik vermoed, doordat deze solisten hier nog geheel onbekend waren en men 't zoogenaamde „katje uit den boom heeft willen zien." Ik begin allereerst mijn impressies weer te geven over 't vocaal ge deelte, en al aanstonds mag ik met ophef spreken over Emmy Winckel, die ons onthaalde op de trio „La Reine de Saba" van Gounod, met haar pompeus altgeluid; mej. Winc kel beschikt over heerlijke middelen; slechts zelden ontmoet men onder solisten zulk een massiviteit. Heeft de altsoliste zooveel schoons doen gevoelen, en bleef zij de pre mière van den avond, mej. Jeanne de Breij, toonde zich ook een sopraan soliste niet zonder verdienstelijken j}; jjc ïfc 3j»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2