Donderdag 4 Oct. 1906. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. - y- No. 6416. 31s,e Jaargang BINNENLAND. De familie Fromentier. Week-abonnementeu a 10 cent per week. Diocesaan-Katholiekendag te Deltt. ABONNEMENTSPRIJS: A® Per 3 maanden voor Haarlem L Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poskö®1- Afzonderlijke nummers 20 66' 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALffizON^pi FEESTDAGEN, BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel, No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmarter Ter kennismaking zenden wij aan niet-geabonneerden nog eenigen tijd GRATIS onze Courant, hopende op die manier in aide Katholieke gezinnen van Haarlem en omliggende Gemeenten weldra eene blijvende plaats te veroveren. De „Nieuwe Haarlemsche Courant" is het eenige plaatselijk KATHOLIEK Dagblad, het eenige dus, dat veilig in ieder Katholiek huisgezin gelezent kan worden. Naast Hoofdartikelen over allerlei actueele onderwerpen, boeiende Feuil letons, plaatselijke, binnen- en buiten- landsche en speciaal Katholieke Nieuws tijdingen uit alle landen en wereldstre ken, brengt het zijnen Lezers op ZATER DAGAVOND de OFFICIEELE KERK- L1JST voor Haarlem en omliggende Gemeenten, die GEEN ander plaatselijk blad geven kan. Agenda voor Vrijdag. R. K. Volksbond, alhier, 's avonIs half 9, Hoofdbestuur; Propagandaclub Rederij kerskamer. De Kroon (Concertzaal) le Séance voor Kamermuziek. De Kroon (Café-zaal) Weener Da meskapel. „Vereenigir.g". Bioscoopvoorstelling, uitsluitend voor leden. Bloemendaal. Zilveren Burgemees- ters-jubilé. R. K. Volksbond, aid. Lisse. Oefe ning Sparta. Zandvoort. Schietoefeningen door het Garnizoen Infanterie te Haarlem. SPANJE. Naar bet schijnt waren de berich ten omtrent eene herroeping door de bisschop van Tuy gedaan, geheel uit de lucht gegrepen. Immers nu meldt men uit Madrid» dat dezelfde prelaat in een tweede herderlijk schrij ven nog krasser optreedt en uit vaart tegen minister Romanones. De bisschop van Tuy zou daar voor terecht staan voor het Hooge Hof. Indien minister Romanones tot dergelijken maatregel besluit, mag hij als minister zij 11 testament maken, want het geloovig Spanje zal een zoodanig optreden scherp afkeuren, zelfs al had de bisschop van Tuy het grootste ongelijk. Ook de bisschop van Cadix heeft de doopceel gelicht van den minis ter van justitie. De verheffing van Mgr. Rinaldini, nuntius te Madrid en eene kloeke tegenpartij van Romanones, tot kardinaal in het Consistorie van December a.s., noemde Romanones de gewone belooning voor 't zeven jarig verblijf te Madrid. Zoo gewoonweg gesprokenhet toekomstig kardinalaat van Mgr. Rinaldini schijnt den minister leelijk dwars te zitten. ITALIË. Den 2den dezer maand heeft de H. Vader 57 Fransche geestelijken in bijzondere audiëntie ontvangen. Na dat Z. H. zich eenigen tijd vertrouwe lijk met de meesten hunner onderhou den had, sprak hij o. m. de volgende woorden tot allen: ,,'tls mij eene ware vreugde zooveel Fransche priesters om mij heen te zien. Dat is een bevestiging van de verklaring Uwer bisschoppen, waar zij zeggen, dat de Fransche priester schap van ganscher harte één is met den H. Stoel. Toch, mijne zonen, druk ik U deze les op het hart. Er staat geschreven: „Propter peccata veniunt adversa" (door de zonde komen de beproevin gen) en gij weet, dat qualis sacerdos talis populus (zoo priester, zoo volk). Welnu, indien er onder u iets te verbeteren valt, dat eenieder er aan denke en al zijn ijver, al zijne werk zaamheid bestede, om iedere schaduw weg te nemen, welke het apostolisch licht verduisteren kan. Het voorbeeld werkt veel krachtiger dan het woord. Indien gij zoo doet, zult gij het Hart van Christus treffen, wiens liefde Frankrijk over de geheele wereld verspreidde". Nadat Z. Heilig heid den zegen gegeven had, eindigde hij met deze woordenAllen moet gij zeggen, dat de Paus het Fransche volk bemint en er voor bidt". AMERIKA. De heer Taft zou, volgens te New- York loopende geruchten weder spoe dig uit Cuba naar de Vereenigde Staten scheep gaan. Als zijne even- tueele opvolgers worden genoemd de heer Ide, oud-gouverneur der Filip pijnen en de heer Magoon, gouver neur van het Panama-Kanaalgebied. Overigens verneemt men van de gebeurtenissen op Cuba betrekkelijk zeer weinig. Het liedje „geen an nexatie!" wordt door de Yankees op zooveel verschillende tonen gezon gen, dat we schier achterdochtig zou den gaan meenen Ze zijn druk daarmee bezig. TURKIJE. Rustig gaat de Porte voort met zich op alle gebeurlijkheden aan de Bul- gaarsche grenzen voorbereid te hou den. Thans meldt een Reuter-telegram uit Salonika, dat vier en twintig stuk ken zwaar geschut naar Krosna ge zonden zijn en dat in de bureaux van den generalen staf de grootste bedrij vigheid blijft heerschen. RUSLAND. 't Is volstrekt niet zeker, dat de keizerlijke familie de komende week naar Peterhof terugkeeren zal. Nu, zij is elders ook veiliger dan daar. Er wordt verzekerd, dat minister president Stolypine andermaal met den Tsaar een samenkomst zal hebben. Naar gemeld wordt is de schouwburg te Odessa in vlammen opgegaan een hoogleeraar en twee studenten hebben 't leven verloren bij de ramp. Hoedanig de toestand in genoemde plaats is, blijkt onder meer ook hieruit, dat de politie-patrouilles thans be halve met sabel en revolver ook nog met geweren gewapend zijn. De gou verneur, generaal Kaulbars, heeft be vel gegeven, dat de schildwachten, die op post staan voor openbare ge bouwen, hunne geweren voortdurend geladen houden. Volgens de Nowoje Wremja" zal er binnenkort eene nieuwe keizerlijke oekase verschijnen, waarbij de klasse- bevoorrechting afgeschaft wordt even als de beperkingen, die de regeerings- ambten betreffen. Hofberichten. De 31e Augustus is ook dit jaar wederom een nationale feestdag ge weest voor Suriname's bevolking. De verjaring van H. M. de Ko ningin is een dag waarop een ieder in Suriname feestviert. Dien dag houden alle zaken op, allen zijn in feestkleederen gestoken, van bijzon dere als openbare gebouwen wap pert de Nederlandsche driekleur, op het Gouvernementsplein is de kermis in vollen gang, jong en oud verkeert in opgewekte stemming in een woord, de geheele bevolking viert feest ter eere van onze bemin de Koningin. Aldus lezen wij in den aanhef van een uitvoerig verslag, dat het blad De Surinamer geeft van de feestelijkheden, welke den Sisten Augustus te Paramaribo plaats ge vonden hebben. Uit Cleve wordt gemeld, dat H. M. de Koningin den landraad, ge heimraad Eich, aldaar benoemd heeft tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Door den consul der Nederlanden, den Heer Remy, wer den Zondag aan den Heer Eich de versierselen dier orde overhandigd. De gisteren vermelde benoeming van Jhr. S. M. S. de Ranitz, groot meester van Hr. Ms. Huis, tot Groot kruis in de Huisorde van Oranje had naar uit Den Haag gemeld wordt de beteekenis van een bijzonder bewijs van waardetring en erkentelijkheid, dat H. M. de Koningin met deze hooge onder scheiding wilde betoonen aan den man, die op 1 October j.l. geduren de 25 achtereenvolgende jaren aan het Koninklijk Huis zijn trouwe en door de Vorstelijke Familie steeds hoog gewaardeerde diensten heeft bewezen. Op dien datum, toch in 1881, trad Jhr. de Ranitz, deel uitmakende van het Militaire Huis van Z. M. speciaal op als particulier secreta ris van Koning Willem III, in welke functie hij later overging bij het Huis van H. M. de Koningin-Moe der. Blijkbaar wenschte de Koninklij ke Familie dien dag niet onopge merkt te laten voorbijgaan en de velen, die van Jhr. de Ranitz het zij in zijn hooge Hofbetrekking, hetzij buiten zijn dagelij kschen werkkring, steeds de blijken van zijn groote welwillendheid, mede werking en bereidvaardigheid moch ten ondervinden o. a. de dag bladpers tot vergemakkelijking van wier taak ten opzichte van de Hof- aangelegenheden Jhr. de Ranitz veel bijdroeg zullen ongetwijfeld den wensch koesteren, dat de jubi laris nog tal van jaren met vol doening moge werkzaam blijven. De hertogin van Albany wordt Maandagavond te Vlissingen ver wacht op hare doorreis naar Enge land. Bij het vertrek van den Hertog en de Hertogin van Teek, die 14 dagen de gasten zijn geweest van H. M. de Koningin-Moeder opSoest- dijk, werden zij tot aan de halte Soestdijk uitgeleid door de Konin gin-Moeder en de Hertogin van Al bany. Leidsche Kamerzetel. Door eenige leden der „Vrijzinnige Kiesvereeniging te Leiden, voorstan ders van een candidatuur Smissaert, voor lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is tot het bestuur het verzoek gericht, aangezien de heer Smissaert voor de leden geen bekende is, wat met de overige voorloopige candidaten wèl het geval is, dezen een spreekbeurt te doen vervullen ter kennismaking met de leden. Deze vergadering is nu bepaald op morgenavond. TWEEDE KAMER. Onderzeesche boot. Door den minister van marine wordt een aanvullend krediet op de begroo ting voor 1906 gevraagd van 437.000 gulden voor den aanbouw van de onderzeesche boot door de Maatschap pij „De Schelde" te leveren, tot de aanschaffing waarvan de Kamers reeds in 1903 besloten. Voorde boot zelve wordt f 430;000 uitgetrokken, terwijl de minister rekent f 7000 noodig te hebben voor onder richt aan de bemanning. Deze zal geheel uit vrijwilligers moeten bestaan, ongeveer acht personen, die een vaste toelage zullen genieten tusschen 200 gulden per jaar en 5 gulden per maand en per uur, dat onder water wordt doorgebracht fó tot fl, welke bedra gen gedurende den oefeningstijd veel hooger zijn. De Tweede Kamer zal morgen middag te drie uur eene openbare vergadering houden. Grauw weertje was 't en de vlag gen, die in 't oude Delft van vele huizen wapperden als welkom en feestelijke groet aan de honder den, die den Katholiekendag kwa men bijwonen, vermochten niet veel op de sombere najaarsstemming in de modderige straten. In de groote zaal van Stadsdoe- len waren al voor twaalven schier alle plaatsen bezet. De estrade was smaakvol met groen getooid, waartussclien de bus ten van Z. Heiligheid Pius X en van H. Majesteit de Koningin aan gebracht waren. Op den achtergrond twee engelen, die het opschrift salve droegen. Boven voor de estrade het wapen van het Bisdom Haarlem, en de spreuk „Pax vobis!" Rechts dat van Z. Heiligheid met de spreuk er boven „Omnia restaurare in Christo", links dat van Z. D. Hoogwaardigheid Mgr. Cahier met „In tide nihil haesitans". Aan de zijwanden wisselden toe passelijke spreuken met wapenschil den tusschen draperieën smaakvol met elkander af. Op de estrade rechts merkten wij ook een tiental dames op. Om twaalf uur, toen Mgr. Cal- lier onder daverend handgeklap binnengekomen was en op den ge- reedstaanden zetel plaats had geno men, betrad de voorzitter Mr. Thijssen het podium. „Laten wij," begon spreker, naar goed Katholiek gebruik aanvangen met den Katholieken groetGeloofd zij Jesus Christus!" Die echt Roomsche groet gaf als een hoogeren stempel aan deze bijeenkomst van Katholieken uit alle streken van het bisdom, uit alle rangen en standen. Daarna richtte de Voorzitter het woord tot Z. D. Hoogwaardigheid, het een groot voorrecht noemend den beminden Kerkvorst hier te genwoordig te zien. Pastor in ovis, als de Herder te midden zijner schapen. Die tegenwoordigheid was een waarborg, zeide spreker terecht, dat het peil der vergadering zou stijgen, haar tevens eene hoo- gere wijding gevend en alle scherp te ontnemend aan het debat." Het luid handgeklap der aan wezigen, dat op deze woorden volg- FEUILLETON. 32. Weet gij wel, mejuffrouw, dat gij mij daar het grootste compliment maakt, dat een kunstenaar ontvangen kan? zeide Francois Livron met een glimlach. Is de kunst iets anders, dan het zoeken der werkelijkheid? O, dit ongrijpbare ware, waarvan men altijd droomt, dat men altijd vervolgt en dat ons altijd weer ontglipt, voor men het heeft kunnen grijpen, aanraken of zelfs van aangezicht tot aangezicht zien Hij sprak niet enkel meer voor zijne toehoorders, hij sprak ook voor zich zelf, meegesleept als hedenmorgen in zijn kunstdroom, waarin zijn heele wezen opging. Om een groot kunstenaar te wor den, vervolgde hij, moet men alles gezien, alles onderzocht, alles beproefd hebben; men moet een vogel geweest zijn in de boomen, een insect in het mos, een visch in het water; om de geheimen en schoonheden der natuur beter te leeren kennen en begrijpen! Men moet duizend zevens op deze wereld geleefd hebben, alle geestelijke en lichamelijke indrukken gevoeld, alle genot gesmaakt, alle smart onder vonden, zelfs den dood in de oogen gezien hebben om alles naar waar heid te beschrijven en te vertellen. Weergeven, dat is het geheim, zoo volkomen, zoo krachtig, zoo indruk wekkend, dat de copie even waar is als het model, uw werk even schoon als dat van den Schepper. Wat daar buiten valt is slechts broddelwerk. De verbeelding dient alleen ter verfraai ing; zij kan niets voortbrengen. Om een meesterstuk voort te brengen, moet men een levend wezen hebben om het te vereeuwigen. De helden van Homerus hebben geleefd. De mu ziek, die- dezen naam noodig is, is slechts de echo van de menschelijke stem. Zeker, stemde mevrouw Maloutre toe, die slechts half geluisterd had. Mijnheer Fromentier scheen het hiermede niet geheel eens te zijn. - Ik, zeide hij, weet niets van de moderne school. Het ware! daar heb ik genoeg van, ik vind het bij eiken voetstap, anderen behoeven mij dat niet onder de oogen te brengen. De kunsten dienen slechts, om' het leven te verfraaien. Schilder mooie figuren voor mij, zing mij een mooi lied, ver tel mij een boeiende geschiedenis, waar door ik voor enkele oogenblikken de treurige werkelijkheid van het leven vergeten kan! Dat is alles, wat gij mij geven kunt en wat ik van u vraag. Franyois Livron paste wel op geen twistgesprek hierover te beginnen, en met een glimlach verwijderde hij zich van de schilderij, toen Luc, die tot nu toe gezwegen had, hem tegenhield, zeggende Hpewel ilt slechts weinig van de schilderkunst versta, schijnt uwe theorie mij geheel juist en uwe schil derij zeer schoon en waar. Deze vrouw, die tusschen boomen door de vlucht neemt zal even waar zijn als het an dere, is niet? Zeker, antwoordde de kunste naar met eene nauwelijks merkbare aarzeling, Zij voltooit het werk; zij ook zal evenals deze boomen met hun jeugdig groen eene levende,, natuur lijke uitdrukking zijn van de jeugd en de lente. Maar ik heb het juiste type nog niet gevonden. Hij schoof den ezel in de schaduw terug, zich tot mevrouw Maloutre wendend, die op epn divan plaats ge nomen had en met den elleboog op een stapel kussens steunend op nieuw uitriep Hoe prachtig, dit Oostersche in terieur! Ik heb altijd van het Oosten gedroomd Aliette liep het vertrek weer rond, waar zij telkens nieuwe ontdekkingen deed. Op een klein tafeltje lag de in houd van een prachtige nécessaire, stonden een spiegel met een lijst van émail, kristallen reukfleschjes en ver scheidene andere voorwerpen van dage- lijksch gebruik, die getuige waren van den uitgezocliten smaak van den eigenaar. Het jonge meisje verbaasdezich over alles en schepte behagen in de weelde om haar heen, die zij vroeger nooit gezien had. Dan kwam zij weer naar de schil derij terug en bleef er als betooverd voor staan, tot mevrouw Maloutre haar riep. Wij moeten vertrekken, mijn kind, hoe gaarne wij ook nog wat zouden willen blijven. Als u dit bezoek werkelijk aan genaam geweest is, zeide Francis Livron, dan mag ik u zeker wel een souvenir aanbieden Hij nam twee kleine paneeltjes van den wand, die hij in het Oosten ge schilderd had en bood het eene me vrouw Maloutre en het andere Aliette aan. O, dank u, mijnheer, gij zijt al te goed, riep het jonge meisje ver rukt uit. En, niet wetende, op welke manier hare tevredenheid en dankbaarheid te betuigen, stak zij in een opwelling van haar vol gemoed den kunstenaar de hand toe. Een zonnestraal viel juist op de plaats, waar beiden stonden en eene seconde verschenen beiden in het mid den van dezen stralenkrans, dan lieten zij elkanders hand weer los en traden in de schaduw terug. de, bewees duidelijk hoe hun deze woorden uit het hart gesproken waren. Daarna richtte Mr. Thijssen zich tot het gehoor in het algemeen „Aan u, Katholieken van Holland en Zeeland, welkom hier. Eén van hart en geest zijt gij hier saamge- komen, om te beraadslagen over onderwerpen, die van zoo groot gewicht zijn voor de Katholieken van dit bisdom. Het ontstaan van dezen Katho liekendag nagaande herinnerde spre ker er aan, hoe het initiatief werd genomen door den Ned. R. K. Volksbond. Het bestuur hiervan riep de beide bestaande comité's bijeen tot het doen houden van een Haarlemschen katholiekendag. Spr. herinnert aan den Noord-llolland- schen katholiekendag, in 1902 te Alkmaar eveneens in tegenwoor digheid van mgr. Callier, destijds nog vicaris-generaal van het bis dom. Na de te 's Gravenhage gehouden gecombineerde vergadering werd een algemeen comité gevormd, welks leden het denkbeeld van den katholiekendag overal inhet bisdom ingang deden vinden. Voor hun ijver brengt spr. hun dank, even als aan de afgevaardigden der vele katholieke vereenigingen, die zich lieten vertegenwoordigen. De tegenwoordigheid dier afge vaardigden stelt spr. op grooten prijs, wijl zij, het gehoorde met aandacht volgend, dat zullen over brengen aan hunne vereenigingen door het gansche bisdom. Met nadruk wees spr. er verder op hoe deze vergadering hier de katho lieken in broederschap des geloofs bijeenbrengt in de liefde van Chris tus. Hedenmorgen is men gezamen lijk opgegaan naar Gods huis. Ver zuimd is zeker niet een gebed op te zenden voor Z. H. den Paus, die thans zulke moeilijke dagen beleeft, nu in Frankrijk een sterke partij zich tot taak stelt het land te onkerstenen. Het zal Z. H. een troost zijn te verne men, dat in andere landen de katho lieken vervuld zijn van kinderlijke gevoelens jegens hem. Spr. deelt hier mede dat een telegram van hulde is toegezonden aan den Paus, waarop het antwoord nog niet inkwam, en eerst op de namiddagvergaderiug voorgelezen kon worden. Onzen toestand met dien in Frank rijk vergelijkend constateert spr., dat er reden is tot dankbaarheid. Vrij vervullen we onze godsdienstplichten en de wetten des rijks verhinderen ons niet overal kerken, scholen en gestichten op te richten, die het teeken des geloofs in top of in hun gevel dragen. Die dankbaarheid, die goede gevoelens heeft men beli chaamd in een telegram aan H.M., waarop een telegraphsch antwoord is ontvangen, van den volgenden in houd, door spreker voorgelezen. Het visioen was weg, maar het had Luc met eene onbeschrijfelijke ont roering vervuld. Pas acht dagen waren er verloopen sedert deze man in het bosch van Ronceray verschenen was als een on bekende, alledaagsche voorbijganger, voor wien alle deuren gesloten zou den zijn. v Nu bevond hij zich op de boerderij zelf, waar hij eene woning gehuurd had en bewonderd en gevierd werd. Aliette woonde dicht bij hem en wat hiervan het natuurlijk gevolg moest worden was gemakkelijk te raden. Haar lot werd met dat van Franyois Livron saamgeweven. Als ik bijgeloovig was, dacht Luc, zou ik denken, dat hij een talis man heeft, dat een geheimzinnige macht hem beschermt. (IFordt veroolgd.) NIEUWE HAARLEMSCHE MAINXlENDR A r flGITE Mfl NOU AGITATE. 4 v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1