BINNENLAND. Uit de Pers Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. van 2 Juli 1885 te verkrijgen, daar in de verhouding van den Hertog tot Pruisen geen beslissende veran dering is ontstaan en er ook nog aldoor, en wel, onder een, zachtst gezegd, stilzwijgend laten-doen van den Hertog, een Welfische beweging valt waar te nemen, welke zich uit strekt tot de provincie Hannover. OOSTENRIJK—H0NGAR1JË. Veldmaarschalk Beek heeft we gens hoogen ouderdom pensioen gevraagd en zal den werkelijken dienst verlaten. Zoo luiden de offi cieuze berichten. In werkelijkheid zou hier iets anders bij in 't spel zijn, dit namelijk. Door aartshertog Franz Ferdinand is den keizer een verslag toegezonden over de ge combineerde legeroefeningen in Dalmatië. Het optreden der vloot wordt daarin hoogelijk geprezen, maar dat van de landmacht wordt streng gegispt en als „geheel mislukt" aangeduid. Daarom gaat de veldmaarschalk heen. SPANJE. In den ministerraad zou toch be sloten zijn, om den bisschop van Tuy, die zulke geharnaste herderlijke brieven schreef tegen minister Romanones, voor het Hooge Hof te dagen, evenals het Kapittel van Cordoba, dat den prelaat daarmee geluk wenschte. De regeering hooptdat de Ko ning de gevallen beslissing goedkeuren zal. Laten we afwachten. RUSLAND. Thans doen de revolutionairen weer van zich spreken door allerlei tooneelen van roof en diefstal. Te Sint Petersburg kreeg de po litie de lucht van een aanslag in den omtrek der Beurs. Er werd een waar gevecht geleverd tusschen de roovers een dertig getal, in en een sterke politie-afdee.ling. Een dertien tal der belhamels werden gearres teerd. Dien zelfden dag hield de poli tie huiszoeking bij de studenlen van het Werktuigkundig Instituut. Zij ontdekte in de bibliotheek 40 bommen en eene hoeveelheid dy namiet, die door den student Finck daar verborgen waren. Ten huize van genoemd persoon werden nog vele ontplofbare stoffen gevonden. Verder werd een wapenvoorraad ontdekt in de kamer van den zoon des portiers van bovengenoemd In stituut. In den nacht van den 2en op den 3den dezer vielen negen jongelie den een bediende aan, die bezol diging der douane-beambten over bracht. De aanslag mislukte en vijf der negen booswichten werden gevan gen genomen. Ook op een stoomschip werd ge wapenderhand een som van 12.000 roebels gestolen. Verder wordt gemeld, dat de po litie der hoofdstad nog 70 deels ge vulde, deels leege bommen heeft ontdekt en op eene andere plaats 200 revolvers. Een telegram van gisteren uit Petersburg meldt dat de keizerlijke familie op Peterhof teruggekeerd is. Hofberichten. De ErfprinsesJ Van Wied heeft naar de „Zw. Ct." meldt uit Soest- dijk per automobiel een bezoek ge bracht aan Jkvr. M. S. van Suchtelen van de Haare, hofdame van wijlen H. K. H. Prinses Frederik der Ne derlanden. Na eenigen tijd op den huize Wes tervoorde vertoefd te hebben, vertrok de Prinses naar Neuwied. De Nederlandsche gezanten te Con- stantinopel en te RomeGraaf Van Bijlandt en Jhr. Van Weede zijn van verlof op hunne standplaatsen teruggekeerd. H. M. Koningin Wilhelmina maakt iederen dag in het prachtige slotpark en langs den oever van de Elbe korte wandelingen. Het weer is onbestendig. Reuter seint uit Rome, dat de Italiaansche gezant aan ons Hof, do heer Tugini, op zijn verzoek van zijn post is ontheven. De hertog Sallier de la Tour is in zijn plaats tot gezant benoemd. Uit de Staatscourant. (Failliet verklaard): S. J. A. RECKERS, winke lier in kruidenierswaren te Velsen. Rechter-comm. mr. C. G. von Ree ken, Curator mr. A. A. Stheeman, Ged. Oude Gracht 50 te Haarlem. J. W. VERMEULEN, tim merman, metselaar en aannemer te Bloemendaal. Rechter-comm, als voren. Curator mr. C. H. van Meurs, Nieuwe Gracht 41 te Haar lem. Provinciale Staten v. N. H. In de komende winterzitting zullen o. m. worden behandeld voorstellen van Ged. Staten tot afwijzing van de verzoeken om subsidie, gedaan door a. de Vereen, tot Bestrijding der Tu berculose alhier, b. de Eierenveiling te Amsterdam. Voorts zullen Ged. Staten mededeelen waarom zij geen reden hebben kunnen vinden om gun stig te adviseeren op de verzoeken om subsidie a. van het gesticht voor oog lijders te Amsterdam, en b. de Tooneel- school te Amsterdam. Daarentegen wordt voorgesteld de volgende subsidiën wel te verleenen f350 voor den door het Dep. Am sterdam der Maatschappij van Nij verheid op te richten „Leergang voor Schoenmakersbazen" f100, voor 1906, 1907 en 1908, aan de Visscherijschool te Marken f 5000 als bijdrage in de kosten van uitbreiding der Visscherijschool te Schagen f3CK) voor elk der jaren 1907 tot en met 1911 aan de Vakteekenschool van de Vereen. Patronaats-Commissie St. Vitus te Laren; f 250 aan de Vereen. „Haarlem" voor de uitgave van een besekrijvenden Haarlemschen gevel-catalogus. In de Dinsdag 6 November a. s. te openen najaarszitting der Prov. Staten van Noord-Holland zal worden voorgesteld de rapporten over de als dan aan verschillende commissies te zenden stukken te behandelen op Dinsdag 20 November. Ivaliditeit en Ouderdom. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft gisteren een au diëntie verleend aan de heeren Schenkman en Gabriël, resp. voorzit ter en secretaris van den „Christe- lijken Arbeidsraad", die in opdracht der groote vergadering van vertegen woordigers van Chr. Werklieden-orga nisaties, den 17en September j.l. te s' Gravenhage gehouden, de door die vergadering aangenomen motie ter verkrijging eener wettelijke regeling der invaliditeits- en ouderdoms-ver- zekering wenschten aan te bieden. De Minister, de motie en hare toe lichting door den voorzitter van den Chr. Arbeidsbond besprekend, gaf te kennen, dat hij ijverig bezig is een ouderdomsverzekering tot stand te brengen, die tegemoet zou komen aan veler kenbaar gemaakten wensch; dat de middelen ter voorziening in de kosten der verzekering mede waren aangevraagd in de belastingwetsont werpen, dezer dagen aan de Tweede Kamer toegezonden; en dat het wetsontwerp voor de verzekering, zoo spoedig de daarvoor benoodigde wis kunstige gegevens zouden verkregen zijn, bij de Staten-Generaal zou wor den ingediend. Naar aanleiding van een gestelde vraag omtrent het samengaan van de invaliditeits- en ouderdomsverzekering kon de Minister in verband met het stadium, waarin het wetsontwerp ver keert, geen nadere inlichtingen geven. Schietoefeningen te IJmuiden. 3de district. Volgens mededeeling in de St.Crt. zal op een nader tusschen 1 en 15 No vember a. s. vast te stellen dag eene schietoefening worden gehouden van het fort bij IJmuiden Er zal gevuurd worden met kanon nen van licht kaliber (6 c.M.), waar bij onveilig gemaakt wordt een sector tot op 4500 M. van het fort en be grensd aan de Noordzijde door een lijn van af het fort in de richting N. N. W. en aan de Zuidzijde door het Noorderhoofd en een lijn in de richting Z.W. van het uiteinde daarvan. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal aan het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aan vang der schietoefening tot aan het einde daarvan. Rijkslandbouwvvinterschool te Schagen. Zonder dat het Rijk daartoe iets bijdroeg, stichtte de gemeente Schagen voor eenige jaren een rijkslandbouw- winterschool. Die school voldoet zóó goed, dat uitbreiding beslist noodig is, doch ook nu geeft het Rijk daar aan niets, zoodat de steun der pro vincie wordt gevraagd. Vrede-tentoonstelling. Naar men mededeelt, heeft, op uit- noodiging van den minister van land bouw, handel en nijverheid, een be spreking plaats gehad met den heer F. B. s' Jacob, voorzitter der Inter nationale Vereeniging Vrede-tentoon stelling en is overleg gepleegd over de internationale tentoonstelling, welke gehouden zal worden ter gelegenheid van de inwijding van het Vredespaleis en door de genoemde vereeniging wordt voorbereid. Vereeniging „Het Kaascontrólestation Noord-Holland." De volgende veehouders-zuivelbe- reiders en fabrieken hebben zich on der contróle gesteld van de Vereeniging „Het Kaascontrólestation „Noord-Hol land", gevestigd te Hoorn. Al deze producenten hebben zich verbonden uitsluitend kaas te maken, welke min stens 40°/o vet in de droge stof bevat. V eehouders-zuivelberei- d e r s. J. Bakker Pz., Ooster-Blokker (Blokdijk)G. Bruin, St.-Maarten K. Bos Pz., Opmeer; A. Caton, De RijpA. H. van Dijk, Berkum bij Zwolle (O.) J. van Graft, Oterleek Jac. Jonker Lz., SijbecarspelV. Kay Dz., Hauwert; -J. Kamp, Berkhout; P. van Kampen, HoogkarspelJ. Kos ter Pz., Berkhout; P. Koster Jr., AvenhomD. Koster Ez. Schellink hout E. Koster Pz., WognumH. Limpers, WieringerwaardK. Lake- man, TwiskV. Nobel Jz., Berkhout (Bobeldijk)D. Nobel Wz., Berkhout (Bobeldijk): J. M. Nierop, Oostwoud Joh. Stapel Cz., BerkhoutC. Schoen maker Jbz., HauwertC. Schuurman, WervershoofC. Stam, Hoogkarspel (den Hout) Jb. Swan Jbz., Warmen- huizenJoh. Stam, AbbekerkH. Veenboer, Assendelft; D. Wit Cz., BerkhoutJ. Wonder Gz., Berkhout K. Zijp Kz., Twisk; J. Zeilemaker, Hauwert; J. Zweed, Ooster-Beemster (Hobreederweg). Fabrieken: Kaasfabr. „Aurora", Wieringerwaard, secretaris J. L. T. GronemanKaasfabr. „Hoogkarspel", Hoogkarspel, directeur D. Brander Tz. Kaasfabr. „de Ster", Berkhout, direc- J. Best Nz.Kaasfab. „de Volhar ding", Wieringerwaard, secretaris D. A. Kaan. Tegen de Pandjeshuizen. Het comité tot bestrijding van den woeker en der pandjeshuizen hield gisterenavond, naar de Avp. meldt, weer een vergadering ten huize van de presidente jkvr. van Hogendorp in Den Haag, waarbij ook dr. Bos tegenwoordig was. Er werd een concept-adres aan de Regeering besproken en vastgesteld, waarin het comité aandringt op spoedige vervulling der belofte, in de Troonrede gedaan, inzake rege ling der banken van leening, enz. Van dit adres zal afschrift gezon den worden aan elk der leden der Tweede Kamer. Daaraan zal tevens worden toegevoegd eene opgave der aangesloten vereenigingen en bon den, vertegenwoordigende vele dui zenden, over geheel het land ver spreid, benevens lijsten met hand- teekeningen uit Rotterdam en Delft. Voorts werd een door dr. Bos ont worpen concept van de statuten der op te richten vereeniging besproken. Die vereeniging zal zich volgens deze conceptstatuten noemenNe derlandsche vereeniging ter bestrij ding van den woeker. Het drieledig doel der nationale vereeniging formuleeren de concept statuten, gelijk dit op de protestmee ting besproken isvoorlichting, propaganda en credietverleening aan de armen. Een vergadering van 13 November zal hebben te beslissen, hoe een en en ander door de vereeniging zal worden bereikt. Stakingsnieuws. In de vergadering van de besturen derTextielbonden met hetFabr.-comité te Enschede, heeft zich het laatste met het volgende voorstel der genoemde besturen vereenigd eji werd dit heden morgen in eene vergadering van sta kers en uitgeslotenen met den leider der staking, benevens genoemde be sturen behandeld: lo. Het werk zal vóór of op Maan dag 8 October 's morgens op het ge wone uur door alle arbeiders op de bestaande voorwaarden worden her vat. 2o. Alle arbeiders worden weer aan genomen en zonder uitzondering bij hun oude machines geplaatst. 3o. Het Fabrikantencomité ver klaart zich bereid in den loop der maand November met de bestuursle den der organisaties die gisteravond ter conferentie tegenwoordig waren, de eventueel dan nog aanhangige grieven te bespreken. Hedenmorgen halftwaalf is bovenge melde vergadering aangevangen. Ze duurt nog voort. Verschillende spre kers voerden reeds het woord. Heden- namiddag stemming. De bijeenkomst is flink bezocht. De stakersvergadering met werklie- denbesturen is verdaagd tot heden ochtend half negen. Er werd gister middag weer vergadering gehouden met de fabrikanten, waarbij ook Lan- sink tegenwoordig was. Gevraagd werd of, als uit een onderzoek blijkt, dat de loonen op de Bamshoeve lager zijn dan op andere fabrieken, de fa brikanten op gelijkmaking der loonen zullen aandringen. „Het Volk" schrijft: „Voor het bisdom Haarlem had een katholiekendag te Delft plaats. Dezer dagen worden langzamerhand kleine kongresjes, waar heel wat meer over zeer wereldsche zaken gedelibereerd wordt. Thans werd na inleiding van dr. Th. M. Vlaming door dezen spre ker een motie gesteld ten gunste van meerdere ontwikkeling onder de katholieken, en een tweede mo tie, ingeleid door mr. C. R. H. Regout, over de „Coöperatie van den middenstand" volgt deze motie. Al heel mooi van „Het Volk" niet waar waar men zich om het hemelsehe niet bekommert en alleen het wereldsche, het aardsche laat gelden. Het niet-redelijke schepsel han delt evenzoo. BINNENLAND. Blind Raadslid. Als een zeer curieus en misschien wel eenig geval van dien aard in ons land, meldt men, dat in de ge meente Hedikhuizen (N.-Br.), een lid van den Raad meer dan 12 jaren zit ting heeft en al dien tijd geheel blind is, zoodat hij naar en van het Raad huis geleid moet worden. De arrestatie te Amersfoort. Men verzoekt het bericht, als zou de inhechtenisneming van notaris Vos te Amersfoort hebben plaats gehad op aanwijzing van de Zeeuwsche Hy potheekbank, tegen te spreken, daar dit niet waar is. Mistbakens op spoorwegen. Wanneer men per Staatspoor reist, ziet men op verscheidende trajecten af en toe drie, eenigszins schuin geplaatste witte planken, op de middelste waarvan een getal staat, langs het coupéraam voorbijschieten. Het is zeker vrij alge meen bekend, dat deze planken „mist bakens zijn. Maar minder bekend zijn wellicht de volgende bijzonderheden, die men aan de „Pr. Gron. Ct." bij informatie heeft willen verstrekken. Reeds geruimen tijd worden door afdeeling seinwezen van de Maatsch. tot Expl. van Staats-spoorwegen proeven genomen, om een geschikt sein te vinden, teneinde de aandacht der ma chinisten ook bij den ergsten mist op het naderen van een station of halte te kunnen vestigen. Men heelt daartoe reeds borden van allerhande vorm en afmeting met of zonder geschilderde of opengelaten vakken gebruikt. Het best voldeden nog de planken hier boven genoemd en daarmee worden de proeven dan ook thans op grootere schaal genomen, ofschoon men nog niet tot algemeene invoering is over gegaan. De drie planken zijn op verschillende hoogte geplaatst, zoodat het op eeni gen afstand voor den machinist schijnt, alsof ze een geheel vormen. Ze glin steren sterk. Deze glinstering wordt opzettelijk veroorzaakt, doordat de planken met gewone witte Japansche lak geverfd worden en in een zoo- danigen hoek gesteld zijn, dat zij voor het oog van den machinist glinsteren moeten. Men heeft deze plan ken, die op deze wijze wel moe ten in het oog vallen, geplaatst op ongeveer 850 meter van het eerste sein dat een station aankondigt, zij dienen dan ook om de aandacht van den machinist op dat sein te vestigen. Aangezien de afstand van 850 meter dikwijls door eigenaardigheid van den weg niet precies gehandhaafd kan worden, staat de werkelijke afstand altijd op de middelste der drie plan ken aangegeven. De machinist weet op die manier precies, wanneer hij het eerste stationsignaal zien kan, hij let er op en heeft dus alle kans het inderdaad te zien. Ruut om de schroef. Men meldt aan de „Leeuw. Ct.": Da vorige week reden H. M de Koningin en Z. K. H. de Prins met gevolg uit in de richting van het Apeldoornsche Kanaal. Er zou nl. met de nieuwe motorboot een proef genomen worden, bestaande in een tochtje langs het Kanaal in de rich ting Vaasen. De vorstelijke familie stapte in het bij de Loosche brug liggende vaartuig, dat onder leiding van een luitenant ter zee den proef tocht begon. In het begin ging het vrij goed, maar even de sluizen door, wesd het al minder en minder, tot ten slotte het scheepke zijn functies geheel staakte. Het vorstelijk echtpaar ging dus weer aan wal en de hofrijtuigen, die ge volgd waren, brachten hen terug naar het paleis. Natuurlijk werd alles nagezien, doch een defect aan de machine was niet te vinden en ook onze luitenant be greep er niets van. Een zekere L. van der Mey evenwel, van het Loo, had alles gezien. Zoo lang de Vorstelijke Familie nog aan wezig was, had hij zich op een distantie gehouden, maar nu kwam hij nader. „Hij wist de oorzaak wel". Wat luite nants ter zee niet weten, dat weten vaak wel de eenvoudige jongelui, die in 't Kanaal gaan zwemmen en be kend zijn met het „leelijke ruut", dat op den bodem groeit en als een slin gerplant naar alle kanten heengrijpt. „Er zit ruut om de schroefl" lichtte hij in. De boot werd nu wat op de wal gezet en toen de schroef bloot kwam, bleek, dat onze niet-technische inge nieur juist had gegist. De planten- massa (ruut), die heel de schroef om wikkeld en deze vastgeklemd had, werd verwijderd en nu liep alles weer in de beste orde. Ondertusschen was deze proeftocht mislukt. En de luitenant ter zee peinst nu over kleine oorzaken en lastige gevolgen en over het verband tusschen „roet in het eten" en „ruut in het kanaal", uit welke overwegin gen hij de conclusie trekt, dat kanaal niet „net Kanaal" is. De boot werd van het park naar het kanaal en vandaar weer naar den vijver op een platten wagen getrans porteerd. Het afgekeurde spek te Nijmegen. Naar de „Gelderl." verneemt, is de soldaat der kol. reserve te Nij megen, die onlangs de vrijheid nam eenige rantsoenen spek, welke naar zijn oordeel ondeugdelijk waren, aan den minister yan koloniën op te zenden, er toch niet zonder kleer scheuren afgekomen. De man is gestraft geworden met veertien nachten politiekamer. Ongelukken. Gistermorgen is te Velthoven (ge meente Hilvarenbeek, Nbr.) de 16- jarige v. d. M. met zijn fiets te water gereden en hoewel hij spoedig op het droge gebracht werd, waren zijn levensgeesten reeds geweken. Een kindje van 14 maanden van het echtpaar Peper, wonende Blasius- straat 36 te Amsterdam, trok een pan met kokende melk over zich, tengevolge waarvan het kleintje ernstige brandwonden aan hoofd en lichaam kreeg. In zorgelijkentoestandishetkindje naar het Onze Lieve Vrouwe-Gast- huis gebracht. Te Oldenzaal zijn vier kinderen onder een houten stellage geraakt. Het vier-jarig jongentje van den spoorwegarbeider Klieverik brak een beentje op twee plaatsen en het an dere op één plaats. Ook werd het in de borst ernstig verwond, zoodat men vreest voor zijfl* leven. Te Rijpwètering heeft een onge val plaats gehad, dat zeer gelukkig goed is afgeloopen. Toen een schip per, genaamd Goedhart, komende van Oudshoorn, aldaar door de Rijp- weteringervaart voer aan het Zuid einde, zagen eenige in de nabijheid zijnde personen opeens zijn der tienjarig dochtertje, dat aan het roer stond en zich geheel alleen op de schuit bevond, overboord vallen en onmiddellijk in de diepte verdwij nen. Daar nu terstond al het mogelij ke werd gedaan om het kind te redden, gelukte het zekeren B., die met een bootje en een haak spoe dig ter plaatse was, het meisje op het droge te brengen en toen bleek, dat de levensgeesten bijna geheel waren verdwenen. Terstond werd met de voorgeschre ven middelen getracht het leven op te wekken, hetgeen in tegen woordigheid van dr. Willinck, die inmiddels was ontboden, tot groote verbazing van allen gelukte, daar, naar men zegt, het kind ongeveer tien minuten onder water moet ge weest zijn. Dank zij gebracht aan deze spoedige hulpen degoede-ver- zorging van zekeren P., bij wien het meisje werd binnengebracht, anders had de schipper zeer zeker het meisje, naar men vernam zijn eenig dochtertje, moeten missen. Men schrijft uit Sittard: Gisternamiddag 3 uur gebeurde er weer een ongeluk bij onze stad. Terwijl drie paters Jezuïeten- met de studenten in den Kollenberg een wandeling maakten, geraakten twee studenten, die zich zeker te ver in de groote zandgroeve waagden, on der een massa afstortend zand be dolven. Eén jongen was spoedig bevrijd en heeft schijnbaar weinig letsel gekregen, daar hij met de overige studenten te voet naar het gymnasium kon terugkeerende an dere, dien men eerst na meer dan een kwartier werkens kon bevrijden, werd op een draagbaar naar huis getransporteerd. Er is evenwel geen letsel aan hem te bespeuren. Gisternamiddag, te ruim vijf uur, had te Amsterdam in de Raad huisstraat bij het postkantoor een ernstig ongeluk plaats, dat wonder boven wonder goed afliep. Een heer, die een motor bereed, kwam met een rijwiel, door een matroos bereden, in botsing, deels tengevolge van het op dit punt zeer drukke tramverkeer, waarmee beide berijders blijkbaar geen vol doende rekening hebben gehouden. De schok was zóó hevig, dat de matroos een stuk over de straat werd geslingerd, terwijl ook de motorberijder tegen den grond ging. Gelukkig bekwam geen van beiden lichaamlijk letsel. Maar het rijwiel was totaal vernield; de voorvork en voorwiel gebroken en ook de motorfiets was tot ontbruikbaar wordens toe gehavend. Met de stukken en brokken mar cheerden beiden, na eenig herstel, onder veel bekijks de Raadhuis straat in. Kleine Jantje, die een paar ban- tamkippetjes had, verwonderde zich er over, dat de beesten, in vergelij king met de boerenkippen van zijn vader, zulke kleine eieren legden. Hij zon langen tijd op een middel om hieraan een einde te maken en slaagde daarin buiten verwachting goed. Toen zijn vader eens naar Jantjes kippen kwam kijken, zag hij een reusachtig ganzenei in het hok hangen en een stuk van een spreuk uit Jantjes kamer daaronder aan: Lieve vrienden, houdt dit in 't oog en doet uw best, stond er op te lezen. Twee heeren zouden elkander stemmen voor lid van den gemeen teraad. De stemming had plaats en een hunner had geen enkele stem gekregen. Deksels (zei deze), wat is die Kees toch een gemeene ventWij hadden zoo vast afgesproken, dat we op elkaar zouden stemmen, en wat doet me de, schobbejak, de schoel je, de hondsvotHij stemt niet op mij Eén troost heb ik maar dat ik het ook niet heb ge daan. Slechts in twee gevallen drinkt de heer van Peuteren een glaasje Beiersch. lo. Indien hij visch heeft gegeten, en 2o. Als hij geen visch heeft gegeten. Anders nooit. De herstemming voor den Raad Zooals het bulletin aan onze bureaux reeds gisterenavond publi ceerde, was de uitslag der herstem ming deze Uitgebracht werden 1526 stemmen, waarvan 14 ongeldig. Gekozen is de heer E. Levert, liberaal, met 761 stemmen. De heer A. H. Smulders verkreeg er 751. Een verschil dus van slechts 10 stemmen. Woensdag 10 dezer kunnen onze kunstlievende stadgenooten weder om hun hart eens ophalen in den Schouwburg aan den Jansweg. De beroemde opera van Donizetti, „Lucia di Lammermoor" zal alsdan worden opgevoerd door een Itali- aansch gezelschap van naam. Nederland te Milaan. Op de tentoonstelling te Milaan zijn bekroond met den Grand Prix, de „Spaarbank" te Rotterdam (di recteur mr. G. H. M. Delprat); de exploitatie-maatschappij „Oud Bus- sum" te Naarden, voor de inzending van een hygiënisch melkbedrijf; de werf Conrad" alhier en de firma A. F. Smulders te Schiedam. Overtreding Motorwet. Baron Van Ittersum, die gisteren wegens overtreding van de Motorwet door de rechtbank alhier werd veroordeeld, heeft appèl tegen het vonnis aangeteekend. In de week van Woensdag 26 September tot en met Dinsdag 2 October zijn alhier voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhoïdea en 1 geval van roodvonk. Te Hillegom een geval van rood vonk. Naar wij vernemen, zullen Ged. Staten van Noord-Holland voorstel len het wapen der provincie te wij zigen. Bij de Kamer van Koophandel te Haarlem zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren Mr. Joh. Enschede, W. H. G. Jacobs, E. H. Ivrelage, P. G. Heems en G. van der Most van Spijk. De verkiezing zooals bereids gemeld is bepaald op 5 November a.s. Minna von Barnhelm. De Meiningers hebben revanche genomen. Keerde het publiek de vorige maal niet geheel voldaan naar huis en was misschien daarom de opkomst zoo matig, de weinigen die gekomen waren om Lessings klassiek Blijspel smaakten een uitgelezen genot. Het bekende, vlotgeschreven, geestige stuk, werd op zeer sympathieke wijze door het ensemble vertolkt. De verschil lende types kwamen volkomen tot hun recht: de groothartige, fiere Tell- heim tegenover den karakterloozen Riccaut; de beide getrouwen, Just en Werner, ruwe bonken, sympathiekin hunne toewijding voor hunnen mees ter, zij boeiden allen door hun spel. Vermakelijk was de kruiperige en nieuwsgierige Wirt, die om zijne typeering zeker een bijzonder pluimpje verdient. En wat de damesrollen be treft, de scène Rittmeisterin Marloff was roerend. Het is ook hierin, dat Tellheim vooral onze harten steelt. Wie gaat er eigenlijk thans opreis om, als Minna von Barnhelm, de fiere, voortvarende Duitsche erfdochter, den verloren geliefde op te sporen? Hulde aan haar karaktervol spel en gevoel volle voordracht. Het was vooral ook das Kammerkatzchen" Franziska, dat veel bijval oogstte. Deze werd dan ook op allergeestigste wijze vertolkt. Het toppunt was wel het ondeugende Plerr Wacht meisterbraucht er keine Frau Wachtmeisterin waarop een spontaan gejuich onder de toe schouwers losbarstte. Het „kamerkatje" had dan ook wel figuurtje en alles mee. In 't kort, de aandacht van het publiek bleef voortdurend gespannen; herhaaldelijk werd bij open doek ge applaudisseerd, en zonder dat lach succes te zijn, dat tegenwoordig zoozeer in den smaak schijnt te vallen, ver- frischten stuk en opvoering den geest op aangename wijze. De revanche was schitterend, en den Meiningers kunnen wij een hartelijk „tot weerziens" toeroepen. Dit willen wij en geen sensatie. CH. B. Sr P.. gï jjc 3f(

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2