Zaterdag 6 Oct. 1906. No. 6419. 31ste Jaargang Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Een duivelachtige Toeleg. BUITENLAND. BINNENLAND. De familie Fromentier. .oé Week-abonnementen a 10 cent per week. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem s Voor de overige plaatsen in Nederland franco Afzonderlijke nummers PRIJS c- i i.s o per DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEITjffi^E FEE! 20 ,65 EESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel, No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE X CONTANT. Hoofdagenten voor bet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmarter Ter kennismaking zenden wij aan niet-geabonneerden nog eenigen tijd GRATIS onze Courant, hopende op die manier in aide Katholieke gezinnen van Haarlem en omliggende Gemeenten weldra eene blijvende plaatste veroveren. De „Nieuwe Haarlemsche Courant" is het eenige plaatselijk KATHOLIEK Dagblad, het eenige dus, dat veilig in ieder Katholiek huisgezin gelezen kan Worden. Naast Hoofdartikelen over allerlei actueele onderwerpen, boeiende Feuil letons, plaatselijke, binnen- en buiten- landsche en speciaal Katholieke Nieuws tijdingen uit alle landen en wereldstre ken, brengt het zijnen Lezers op ZATER DAGAVOND de OFFICIEELE KERK- L1JST voor Haarlem en omliggende Gemeenten, die GEEN ander plaatselijk blad geven kan. Agenda voor Zondag. R. K. Volksbond (Bondsgebouw Smedestraat 23) Verg. Brood-, Koek en Banketbakkersgilde „St. Hubrecht". R. K. Volksbond (afd. Velsen) Be stuursvergadering met het Bestuur Van „Hulp in Nood." R. K. Volksbond (afd. Sassenheim) Verg. onderafdeeling bloemist-, land en tuinbouwarbeiders. Schouwburg, Jansweg, Solzer en Hesse, populaire humoristen. Teylers Stichting (van 14). Sociëteit „Vereeniging" Bioscoop voorstellingen. Schouwburgzaal „De Kroon" Bios coop-voorstellingen. Café-zaal „De Kroon" Weener Da mes-kapel. i. Vele onzer lezers zijn te Lourdes geweest, allen zonder uitzonde ring hebben hooren spreken van dit bevoorrecht oord in Frankrijk, waar de Onbevlekte duizenden wonderen werkte en nog werkt, aan millioenen pelgrims hare mach tige tusschenkomst doet gevoelen. Eene plek van zegening en ge nade, waar men opnieuw wenscht neer te knielen en te bidden in geloovig vertrouwen, zoo men ooit het voorrecht had dit reeds te mo gen doen. Maar dit oord van genade is den Satan en zijnen trawanten een gruwel. Lourdes moet gesloten; liet gebed, de lofzangen welke daar onverpoosd ten hemel stijgen, moe ten verstommen. Zoo is reeds lang door den gods diensthaat gesproken en besloten. Edoch hij deinst terug voorde uit voering. Het driest geweid der goddeloozen, staande voor niets, aarzelt nog, om tot dezen uitersten maatregel over te gaan. Wil het nu langs een omweg zijn doel be reiken Jean de Bonnefon, een Katholiek in het genre als des Houx; een schrij ver, die het Katholicisme schier evenveel afbreuk deed als een Wal deck Rousseau, een Combes, doch op meer geniepige manier, als Ju das, die onder schijn van vriend schap tot zijn goddelijken Meester kwam Jean de Bonnefon moest het terrein effenen. Onder de toejuichingen der Loge zond de Bonnefon in de maand Mei dezes jaars aan de Fransche medici het volgende schrijven: „Ik meen dat de eerste discus sies der Kamer loopen zullen over de sluiting van de grot te Lourdes. Veroorloof me, dat ik u op dit punt uwe meening als geneesheer vraag. lo. Is de onderneming te Lourdes nuttig of schadelijk voor de zieken? 2o. Loopen de zieken, die onder gedompeld worden, gevaar, hetzij door die onderdompeling op zich zelf, hetzij door hetgeen in de niet gereinigde badkuip of in het niet vernieuwde water mocht achterge bleven zijn aan bloed of dergelijke? 3o. Levert de lange tocht van ziek en treinen door Frankrijk geen gevaar op voor de verspreiding van tuberculose of andere kwalen? 4o. Ten slotte, indien u Lourdes kent, worden naar uwe meening zoowel in de grot als in het hos pitaal de regels der gezondheidsleer in acht genomen? En alles te zamen, mag, van me disch standpunt, Lourdes een ge vaar genoemd of eene weldaad?" Zonder tegenspraak te duchten durven wij het briefje van de Bon nefon een hoogst verraderlijk briefje noemen; het legt de ongeloovige wetenschap nagenoeg een veroordee ling van Lourdes op de lippen. In het land. waar het woordeke „Vrijheid" als een bloedig sarcasme u van alle openbare gebouwen te- gengrimt; waar de Loge één voor één al de vrijheden der Katholie ken aangerand, geschonden, vernie tigd heeft, daar bleef hun tenminste nog deze vrijheid naar Lourdes te gaan en daar bij het beeld der On bevlekte, die hoog boven het rots gebergte om haar heen de oogen ten hemel slaat en als mee schijnt te bidden met de biddenden aan liare voeten, troost en opbeuring te zoeken, genezing en leniging der velerlei kwalen en ellenden des levens. In blind vertrouwen gaan hon derden, opgegeven door de weten schap, naar een specialiteit, die so: ts in wanhopige gevallen uitkomst bracht; zoo gingen de Katholieken van alle wereldstreken met vroom kinderlijk vertrouwen tot de Troos- teresse der bedrukten, die duizend maal meer kwalen genas dan de be roemdste dienaren der wetenschap. Die vrijheid om naar Lourdes te gaan, bleef tot heden onaangetast. Aan de afgodendienaars in de over- zeesche bezittingen laat de Repu bliek vrijheid van godsdienst, in het eigen land kromt zij de ka tholieken,deovergroote meerderheid, onder een schandelijk juk. Gerust mogen wij er bijvoegenLourdes wordt bedreigd, van zeer nabij be- dreigd.Duizenden,honderdduizenden pelgrims trekken ieder jaar naar Lourdeste midden van hen zijn honderden rampzaligen, zieken, ster venden, wien alleen de hoop blijft op eene bovennatuurlijke tusschen komst. Noem het mirakel of suggestie of hoe gij 't noemen wilt, maar dui zenden zijn er te Lourdes genezen, die elders geen genezing vinden konden. Ook die vrijheid om te bidden, dat middel, het laatste voor zoo- velen, die ongeneeslijk ziek zijn, opgegeven door de dokters, moet vernietigd worden. Gediplomeerde sectarissen grepen met graagte de gelegenheid aan en verklaarden, wat Jean de Bonnefon uitlokte onder hei handgeklap dei- Loge „Lourdes is een gevaarde grot moet gesloten worden dat is een eisch der gezondheidsleer". Andere geneesheeren zijn opge staan, ongeloovige en geloovige, man nen van grooter gezag dikwijls dan de vrijmetselaars, die in de eerste plaats vrijmetselaren zijn en daarna geneesheer. Mogen wij voor heden aan pro fessor Charcot herinneren Een ge zag was hij en een man, die in het hospitaal der Salpétrière de genees kundige wetenschap deed geven wat zij geven kon, meer dan dat soms, schreven wij haast. Tot hem kwam het protestantsche Engeland, naijverig op de ware Kerk en hare mirakelen. En het vroeg Ben beroemden geleerde Be werkt Lourdes genezingen En Charcot, eerlijk man en groot geleerde, Charcot, de onverdachte ongeloovige getuige, antwoordde in alle oprechtheid „Ja, het genezing; ja, het heiligdom ge neest ja, het Geloof brengt her stel." De eerlijkheid gebiedt ons er bij te voegen, dat Charcot bui ten het mirakel om het geheim der genezingen zocht te achterhalen. Wat hier echter vooral in aan merking komt is, dat deze wijdver maarde geneesheer erkende, dat er wezenlijk wonderbare genezingen te Lourdes geschiedden; dat hij verder ging en verklaarde, dat som- bad te Lourdes brengt mige genezingen daar, te Lourdes, en daar alleen mogelijk waren. Zie ken, tegen wier afschuwelijke kwa len hij tevergeefs streed met al zijne kunst, zond hij zelf naar Lourdes, waar zij genezing vonden. Waar de wetenschap niets meer vermocht, riep hij als laatste hulp middel het faith healing", het ge loof, dat geneest. Nu komen godsdiensthaat en sec- tarisme zich verschuilen achter de gezondheidsleer en de gevorderde maatregelen voor de volksgezond heid. In hun naam zullen zij in de Ka mer laten interpelleeren en wie weet de beslissing doen vallen „Lourdes is een gevaar; de grot te Lourdes moet gesloten worden." Zal die duivelachtige toeleg ge lukken? Zoo ja, dan zal het toch niet zijn om de voorgewende rede nen, maar enkel en alleen om de ware, om deze reden: Uit haat tegen God, uit haat ook tegen Haar, de Gezegende 'onder de vrouwen. ITALIË. In de kerk van Santa Maria dell' Anima te Rome werd gisteren, pa troondag van keizer Frans Jozef, een plechtig Te Deum gezongen. Er waren bijzondere plaatsen open gehouden voor do twee gezanten van Oostenrijk-IIongarije bij het Vatikaan en het Quirinaal en hun gevolg. Op liet oogenblik dat deze heeren zouden plaats nemen, ontdek ten zij op hun zetels kleine drie kleurige (wit-rood-groene) stukjes papier met de volgende opschriften Viva Trento, viva Trieste I Morte a Cecco (verkorting van Francesco, Frans Jozef) Viva la Dalmazia ita- lianaBoven aan elk papier was het wapen van Triëst afgebeeld en onder aan een regel uit het Garibaldi-lied die begint met de woordenVa fuori d'Itala. (Ga heen uit Italië.) Men ontbood snel een commissaris van politie, die een onderzoek instel de. Dg dader heeft men niet kunnen ontdekken. ENGELAND. Den laatsten tijd loopt liet Enge land nog al eens tegen met zijne vloot. Telkens verneemt men van meer of minder ernstige ongeluk ken. Zoo wordt thans weer gemeld, dat de kruiser Terrible op haar thuisreis van Hongkong haar stuurboordschroef en acht voet van haar staartas verloren heeft. Zij zal onder geleide van een kruiser naar Engeland gaan. Het pantserschip Mars van de Portsmousche reservedivisie, heeft bij de rotsen ten W. van het eiland Wight grond geraakt. De schok werd van het eene tot het andere einde van het schip gevoeld. Het schip maakte water, maar is ten slotte toch goed en wel in de Tor- haai binnengekomen. De duikers bevonden dat er een klinkbout los zat en nog andere schade was aan gericht. Bij Portland is de oude kannon- neerboot Landrail, terwijl zij na schietoefeningen teruggesleept werd volgeloopen en gezonken. De be manning werd met moeite gered. Een seiner verloor het leven. De Landrail, die kort tevoren door 18 linieschepen en kruisers als schijf beschoten was, had men met kurk gevuld om te voorkomen, dat zij zou zinken. Dat middel heeft echter blijkbaar niet mogen baten. RUSLAND. Voorgisteren zijn 360 staatkundige gevangenen uit Petersburg naar Siberië vertrokken. Er waren twee priesters en 20 studenten bij, de overige gevange nen waren soldaten en boeren. Denzelfden dag is het door den krijgsraad uitgesproken doodvonnis oVer 19 matrozen te Kroonstadt vol trokken. In de stad heerscht volkomen rust. In een der Russische bladen komt het volgende sprekende statistiekje voor. Het Tsarenrijk heeft 87 gouverne inentenin 83 daarvan heerscht op het oogenblik de staat van beleg. In de laatste vier maanden zijn in de straten van Warschau 164 perso nen gedood en 596 gewond. Van Februari 1905 tot Mei 1906 zijn door de revolutionairen gedood of gewond 34 gouverneurs of pre fecten, 38 commissarissen of inspec teurs van politie, 645 politie-agen- ten, gendarmen en veldwachters. 17 gendarmerie-officieren, 56 agen ten van geheime politie, 61 officie ren, 164 soldaten, 198 ambtenaren, 31 priesters, 49 grondeigenaars, 64 fabrieksdirecteuren, 64 bankiers en koopliedenin het geheel 1421 menschen. En de lijst is nog niet vol. Woensdag is in de grenadiers kazerne te Moskou kapitein Dzian- kofsky vermoord. Deze officier had zich berucht gemaakt door de ge strengheid, waarmede hij ongere geldheden in de gevangenis van Butirsk onderdrukte. Toen hij 's ochtends in de kazerhe kwam, volgde hem een jonge man die op een gunstig oogenblik den kapi tein met drie revolverschoten dood de. De moordenaar ontkwam. Heer lijke toestanden! AMERIKA. Een telegram uit New-York meldt, dat een trein, die het 15de regiment cavalerie, aangewezen om naar Cuba te vertrekken, zou vervoeren, in bot sing is gekomen met een anderen trein. Er wordt verteld, dat er 25 personen zijn omgekomen en dat het aantal gekwetsten zeer groot is. DUITSCHLAND. Over de Brunswijksche quaestie zijn de bladen vol. In de „Lok. Anz." lezen we het volgende niet onaardige stukje daarover: Nu de Hertog van Cumberland zijn standpunt blijft handhaven en pruilend ter zijde van den weg blijft staan, kan het rijk niet tot hem gaan, hoe gaarne men ook den Brunswijkers ter wille had wenschen te zijn. In Brunswijk zal dus weer een voorloopig bewind moeten wor den ingesteld, omdat een eindrege- ling zonder den hertog van Cum berland zooal niet onmogelijk, dan toch zeer moeilijk wezen zou. Maar dit is zeker: Noch de zelf standigheid van het hertogdom, noch die van den Landdag zal ooit wor den aangetast. De Landdag zal tegen 20 October worden bijeengeroepen, om over den toestand, zooals die thans ge worden is, te beraadslagen. TWEEDE KAMER. Op een vraag van den heer Hugen- holtz heeft de minister van marine medegedeeld, dat onder de op 5 Sep tember j.l. door de rijksmarine-directie te Willemsoord ten publieken verkoop aangekochte goederen, zich ook be vond Australisch- vleesch, omdat dit niet meer voorkomt op de voedings- lijsten vooa de marine en dus onder de onbruikbare of overtollige goede-' ren wordt gerekend. De koopers, daartoe in staat gesteld door de autoriteiten, hebben kunnen constateeren, dat het vleesch deugde lijk was, en het is een feit, dat het vopr de volksgezondheid volkomen onschadelijk is. In deze zitting heeft de voorzitter van de orde van werkzaamhedén af gevoerd het ontwerp betreffende het toetreden van nog niet tot de Vredes conferentie toegetreden mogendheden, omdat op üd- spoedige behandeling daarvan door den minister van bui- tenlandsche zaken geen prijs wordt gesteld. Mr. C. J. II. graaf van Limburg Stirum, die in het buitenland voor een ernstig lijden genezing zoekt, zal vooreerst de zittingen der Tweede. Kamer niet kunnen bijwonen. (Ned.) FEUILLETON. 34. Zij verbeeldde zich meermalen, dat men tegen, voor en over haar sprak. De beteekenis van deze geheimzinnige taal ontging haar, maar voor haar was ze schooner danjiets ter wereld, en ter wijl zij er naar luisterde, trilde haar hart van ontroering. Dikwijls viel zij zoo in slaap, en dan droomde zij, dat zij heel klein was en in den arm barer moeder rustte, die haar vol liefde op het voorhoofd kuste. Uit zijne kamer, die aan denzelfden kant van huis was, als die van Aliette, hoorde Luc ook de klanken van het instrument. Maar deze nachtelijke mu ziek had op hem een heel andere werking. Zenuwachtig draaide hij zich op zijne legerstede om, zonder een oogenblik rust te kunnen vinden. Dikwijls zelfs, als alles stil gewor den was, werd zijn onrust nog grooter in plaats van minder. Dan stond hij op, en keek naar buiten, daar hij er zeker van was door de blinden van het paviljoen nog licht te zien sche meren. Waarom ging Frangois Livron met ter rust, evenals iedereen? Voor welk werk kon hij deze .stille, nachtelijke uren gebruiken? Deze gedachte kwelde Luc als een idee fixe, hield hem somtijds zelfs wak ker tot den morgen toe en kwam ook gedurende den dag nog bij hem op. Door een toeval werd dit vraagstuk opgelost. Op een avond, dat mijnheer Fro mentier vroeger dan gewoonlijk van het veld teruggekomen was, en hij, op het souper wachtend de krant van de vorige week las, riep hij eensklaps uit Kijk, hier spreekt men ook over Livron En met uitgebreide armen het blad vasthoudend, dat hij in de volle breedte opengevouwen had, wees hij op de derde bladzijde op een letter kundig verslag. Ja, hier spreekt men ongetwijfeld van hem! herhaalde mijnheer Fro mentier. Maar is hij dan ook al een auteur Aliette was van haar stoel opgestaan en bij haar oom over den schouder kijkend, las zij Frangois Livron. Het scheen heel grappig den naam gedrukt te zien van een persoon, dien zij kende. Luister, zeide mijnheer Fromen tier vol bewondering. Helde groot vertrouwen in zijn blad. Hij betaalde om echt nieuws te weten en kon niet gelooven, dat men hem bedroog. Bovendien stelde bij meer prijs op vier gedrukte regels dan op afie praatjes, die hij hoorde. Met eene stem, die eenigszins door den neus klonk las hij met den groot sten ernst, de twee kolommen, die een criticus aan Frangois Livron wijdde. Daarin werd de uitgave van een nieuw werk aangekondigd en men maakte van deze gelegenheid gebruik om op de reeds verschenen werken te wijzen, hoeveel opgang die gemaakt hadden, en wat dit nieuwe boek van den jongen psycholoog en onverge- lijkelijken stylist wel beloofde. Dan volgden verscheidene moderne bena mingen, die mijnheer Fromentier en Aliette niet goed begrepen en hun daarom zooveel te meer eerbied inboe zemden. Die jonge man moet groote ta lenten bezitten, om nu reeds te Parijs zoo beroemd te zijn, verklaarde Fro mentier, het blad eerbiedig dichtvou wend, Mijnheer Livron is nu al een beroemd man, zuchtte Aliette, geroerd bij de gedachte zoo'n geleerd man in hare nabijheid te hebben. En toen Luc de opmerking maaktewaarom zegt hij niet, dat hij boeken schrijft antwoordde zij op levendigen toon Uit overmaat van bescheiden heid. Ik zal er hem niettemin mijn compliment over maken, verklaarde mijnheer Fromentier, zoodra ik er ge legenheid voor vind. Een kwartier later zag men den jon gen man de binnenplaats over gaan, als naar gewoonte tegen het vallen van den avond thuis komend en mijn heer Fromentier riep hem in het voor bijgaan: Hij kwam terstond. Dezen keer ontving men hem niet in het salon hij trad als een vriend de eetzaal binnen, plaatste zijn schil dersezel en kleurdoos in een hoekje, excuseerde zich over zijn landelijk costuum en vermoedde niets. De felicitatie van mijnheer Fromen tier scheen hem te verrassen, een wei nig te vervelen zelfs en eerst toen hij door eene opmerking van den ouden man op een onderwerp gebracht werd, begon hij spraakzamer te worden. Wat ik niet begrijpen kan, her haalde mijnheer Fromentier met na druk, wat mijn verstand te boven gaat, is uwe kennis van alles en de beoefening van zoovel en te gelijk De beoefening der kunsten, her haalde Frangois Livron plotseling, als met nieuw leven bezield O, zeg dat niet, zeg dat woord niet in het meervoud. Dat is zondi gen tegen de taal en zijne gedachten. Al neèmt zij verschillende vormen aan, de kunst is een ondeelbaar ge heel, de natuurlijke vertolking van onze verhevenste ideeën Sommigen van ons menschenkinderen werden daarmede géboren. Wanneer de kunst in onze hersenen woont, in onze ziel, dan weten onze handen die bij in stinct uit te drukken, evenaL onze tong woorden weet te vormen om onze gedachten weer te geven. „Wat beteeken t het, welk instrument men ons geeft, een viool of een doedelzak, eene pen of een beitel. Een waar kunstenaar is ook schilder, musicus, schrijver, beeldhouwer, architect en dichter. Zooals Michel Angejo, zeide mijnheer Fromentier, die een weinig van streek gebracht door deze nieuwe theorie, zich aan een classieke herin nering vastklemde. Frangois Livron was reeds weer kalm geworden en op bedaarden toon vervolgde hij Ik spreek van het geen zijn moest, niet van hetgeen is, helaasAls Michel Angelo bijna het eenige voorbeeld is om mijne stelling te bewijzen, dan is zij er niet te min der waar ommaar om ze in toepas sing te brengen zijn onze krachten dikwijls te beperkt, en is ons leven, te kort. Maar, vroeg Luc, hoe kunt gij. wiens dagen zoo vervuld zijn, nog tijd vinden, om boeken te schrijven? (Wordt vervolgd). AGITE MA NON AGITATE. Op een vergadering van den Iersch- Amerikaansghen Bond te Philadelphia, werd besloten in den loop der eerst volgende twee jaren 250.000 gulden bij te dragen ten bate van de bewe ging voor Ierscke Homerule. Staande de vergadering werd voor bijna 200.000 gulden geteekend. :k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1