Maandag 8 Oct. 1906. No. 6420. 31ste Jaargang Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. buitenland: De familie Fromentier. BINNENLAND. Week-abonnementen a 10 cent per week. <jgP -jjP ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem Yoor de overige plaatsen in Nederland franco per po^t^^r Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE Zt$*EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE A CONTANT. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Paris, 31bis Faubourg Montmarter Ter kennismaking zenden wij aan niet-geabonneerden nog eenigen tijd GRATIS onze Courant, hopende op die manier in al de Katholieke gezinnen van Haarlem en omliggende Gemeenten weldra eene blijvende plaatste veroveren. De „Nieuwe Haarlemsche Courant" is het eenige plaatselijk KATHOLIEK Dagblad, het eenige dus, dat veilig in ieder Katholiek huisgezin gelezen kan Worden. Naast Hoofdartikelen over allerlei actueele onderwerpen, boeiende Feuil letons, plaatselijke, binnen- en buiten- landsche en speciaal Katholieke Nieuws tijdingen uit alle landen en wereldstre ken, brengt het zijnen Lezers op Z A T E R- DAGAVONDde OFFICIEELE KERK- LlJST voor Haarlem en omliggende Gemeenten, die GEEN ander plaatselijk blad geven kam Agenda voor Dinsdag. „Arti et Religioni", 's avonds van 810 ure, repetitie in de achterzaal van café Brinkmann. R. K. Volksbond (Smedestraat 23) %ll-2 uur. Verg. Houtbewerkersgilde i,St. Josef"89 Verg. Hulp in nood Si/2 Verg. Rederijkers; 8'ƒ2 verg. me taalbewerkers 81/2 verg. Schilders gilde „St. Lucas. De Kroon (Concertzaal) Bioscoop. De Kroon (Café-zaal) Dames-kapel. De Vereeniging Bioscoop. AMERIKA. De rol van den Cubaanschen presi dent Palma schijnt een vrij dubbel zinnige. Altoos hebben de Spaansche bladen hem een huichelaar gescholden en een verkochte aan doAmeri kaansche ïegeering. Reeds den 8en September heeft hij bij 't Congres pogingen gedaan om de tusschenkomst der Vereenigde Staten te bewerken. Dat leert een thans openbaar ge blaakte briefwisseling tusschen den 0nder-secretaris Bacon en Steinhart, Amerikaansch consul-generaal te Ha vana. Deze onthulling heeft opzien gewekt, in verband met een ambtelijk Verzoek om tusschenkomst, op 13 Sep tember. Men dacht algemeen datPalma zich pas bij de inmenging had neer gelegd nadat Taft en Bacon niet ge klaagd waren in hun pogingen tot bemiddeling. Nu blijkt, dat dit reeds vroeger geschiedde, zal Palma ongetwijfeld alle vertrouwen verliezen, tenzij de Cubanen zulke ongeneeslijke domooren zijn, dat zij Palma opnieuw gelegen heid geven, om zijn dubbelzinnige rol te spelen. FEUILLETON. 35. Blijft mij de nacht dan niet bVer vroeg Frangois Livron glim lachend. Dus de beoefening van de kunst bield hem ook 's nachts nog wakker; deze hartstocht bezielde hem zoo, dat bij er zijne nachtrust aan opofferde. Luc had zich gerust gesteld moe- ten voelen, maar toch bleven zijne "ogen onrustig, de plooi van zijn voorhoofd verdween niet. Frangois had dicht bij Aliette plaats genomen op een der versleten stoelen de zaal. Hij wendde zich nu tot baar en daar was zij blijde om, want bil zag lffj den rommel op den schoor steenmantel niet en evenmin liet ge- I b'oken porselein en het vuile, zwart geworden zilverwerk, dat Florine nooit ketste. Uit Amerikaansche en dus ietwat verdachte bron komt het bericht, dat de ontwaping der opstandelingen snel vordert. Twee Amerikaansche transportsche pen zijn sedert gisteren naar Newport- News vertrokken, om daar troepen- afdeelingen aan boord te nemen, die deel uitmaken van het expeditiecorps voor Cuba. Vandaag zouden nog vijf transportschepen met dezelfde bestem ming in zee gaan. RUSLAND. Uit Petersburg wordt bericht, dat de burgemeester vun Moskou van minister president Stolypine heeft vernomen, dat de instructies in zake de nieuwe Doema-verkiezingen vóór 13 dezer afgekondigd zullen worden en dat er geen enkele wijziging zal worden gebracht in de wetten op de verkiezingen. De Tsaar en zijn gezin zullen zich binnenkort van Peterhof naar Tsars- koje Selo begeven. De paleiswacht aldaar wordt belaugrijk versterkt. Generaal Grodekof, bevelhebber der Russische troepen in Oost-Azië, is van zijn post ontheven. Schout-bij-nacht Nebogatof, die in dertijd de derde Russische Oostzee- vloot uanvoerde, en de bevelhebbers der pantserschepen van zijn smaldeel, zijn te Kroonstad voor een bijzonderen krijgsraad gesteld wegens de overgaaf van hun schepen aan de Japanners. Te Czenstochau (Polen) zijn giste ren tien door den veldkrijgsraad ter dood veroordeelde personen terecht gesteld. In Shet district Goldingen in Koer land zijn door een detachement van de strafexpeditie eergisteren vijftien personen gefusilleerd. Te Riga wordt de staat van beleg weer ingevoerd. TURKIJE. Tusschen Bulgaren en Turken blijft het plukharen, gelukkig op tamelijk bescheiden manier. Er komt nu weder een bericht in, dat bij het grensplaatsje Komovswkana in het district Philippopel, een gevecht plaats had tusschen ee'n Turksche pa trouille, die zich op Bulgaarsch ge bied had gewaagd en een Bulgaarschen wachtpost. De Turken werden terug geslagen en hun gkapitein sneuvelde. Een protest van Turksche zijde zal natuurlijk niet uitblijven en eene wraakneming evenmin. FRANKRIJK. Gelijk wij reeds gemeld hebben heeft de „Action Francaise" te Pa rijs in alle straten een oproep tot het volk laten aanplakken, een op roep, die spoedig over het gan- sche land verspreid zal worden door middel van,, vliegende blaadjes". Bo vendien zal eene brochure uitkomen, om aan te toonen dat Dreyfus'vrij spraak een gerechtelijke ongerech tigheid was ;dat het Hof vanCassatie, met schennis der Wet een verrader vrijsprak. Eerst was gezegd,datDrey- Hij scheen zeer opgeruimd, zeer voldaan en luisterde geduldig naar eene lange geschiedenis van den ouden Fromentier, terwijl hij zonder eenigen afkeer den waakhond streelde die tusschen. zijne beenen was komen staan. Na alles wat het jonge meisje van Frangois Livron gehoord had, vond zij deze eenvoudigheid nog verdienste lijker, bijna roerend, en hare bewon dering nam nog toe wat duidelijk in hare mooie, blauwe oogen te lezen was- Eindelijk vertrok hij, en op tijd, want mijnheer Fromentier wilde hem juist uitnoodigen mede het avondeten te gebruiken op gevaar af van eene geweldige scène met Florine, en zoo dra hij buiten was, begon men over hem te praten. Ilc heb het altijd wel gezegd, Mat deze jonge man iemand van groote verdienste was; ja, ik wist wel, wat ik deed, toen ik hem in mijn huis opnam, zeide mijnheer Fromentier, zoo trotsch alsof de beroemdheid van zijn gast op hem afstraalde. En Luc, die hem met zijn gewoon wantrou wen voor een gelukszoeker hield fus en zijne vrienden direct eene aanklacht zouden indienen. Tot groote verbazing van allen be halve van de Dreyfusistische bladen ook hier te lande, die over het al gemeen zwijgen als het graf is er tot heden schijn noch scha duw van protest, van vervolging of iets dergelijks. Zal men de „eer" van den „mar telaar" ongewroken laten? Zal de onschuldige, die hoewel onschuldig in 1899 toch als een begenadigd misdadiger zijn verzoek om gratie teekende even schuw blijken van die openbare aanklacht als van eene nieuwe militaire rechtbank 't Zijn alle vragen, waarop wij brandend nieuwsgierig het antwoord verwachten. Door het bestuur van de radi cale en de radicaal socialistische partijgroep is eene motie aange- genomen, waarin verklaard wordt., dat de scheidingswet onverbidde lijk en onveranderd toegepast moet worden, en dat geen lid der partij aan eenige onderhandeling met het Vatikaan mag deelnemenvoorts dat de eigendommen der kerk in alle gemeenten, waar geen eere- dienst-vereenigingen er aanspraak op maken, aan instellingen van wel dadigheid belmoren over te gaan. De „burgers" zijn bijzonder voor- radicale maatregelen en voor socia listische verdeeling wanneer 't andermans goed geldt. Voor zich zelf schrapen, wat men kan, tot onrechtvaardigheid en dief stal toe en anderen het hunne ont houden, is dat de socialistische so ciale rechtvaardigheid Dan mogen zij het bekende type van den schrijver Dickens, den acht baren heer Pecksniff, wel tot hun patroonheilige verheffen. ENGELAND. Niet met groote meerderheid, slechts met 101.714 tegen 92.222 hebben de leden van het mijnwerkers-syndicaat het voorstel van de hand gewezen, om zich bij de Onafhankelijke Arbei dersgroep in het Lagerhuis aan te sluiten. In Yorkshire, Schotland en Zuid-Wales was men er overwegend voor, maar in de Engelsche Midlan- den, Derbyshire en Nottinghamshire met groote meerderheid tegen. De mijnwerkers van Northumberland en Durham zijn niet bij het verbond aan gesloten; zij hebben beiden een eigen organisatie.' De blijdschap der liberalen over deze beslissing wordt niet weinig ge temperd door het kleine meerderheid- je, dat de afstemmers hadden. Hoe de liberalen ontstemd zijn over die arbeidersgroepen, welke zich van de liberale partij afscheiden en vaak tegenover haar post vatten, is geble ken op de algemeene vergadering van de Vereeniging van Spoorwegpersoneel te Cardiff. De vergadering had Ivor Guest, den liberalen afgevaardigde van de stad, uitgenoodigd het feest maal bij te wonen, maar deze zond Hij lachte, terwijl hij zijn zoon uit de hoogte aanzag en was tevreden dat hij blijkbaar weer gelijk gehad had. Sedert eenige weken toonde het karakter van mijnheer Fromentier dat, hoewel soms heel zonderling, toch altijd uit één stuk geweest was, te genstrijdigheden. Men kon van te voren niet meer zeggen, welken indruk de eene of andere gebeurtenis op hem zou maken welk besluit hij in zekere omstandigheden zou nemen. Hij kon zijn doel niet meer met een onver- zettelijken wil achtervolgen, zonder zich om al het andere te bekomme ren. Een domme stijfhoofdigheid, een onhandig ongeduld kwamen somtijds zijne zaken bederven en de rust van het huis verstoren. I11 plaats van zijn zoon met de kalme onverschilligheid van vroeger te behandelen, scheen hij nu eep soort van vijandschap jegens hem te gevoe len, die bij elke gelegenheid en dikwijls ook zonder eenige reden losbarstteen dan werd Luc behandeld als een schooljongen, die straf verdiend heeft. Niet minder verrassend was zijne een weigering, omdat de vereeniging in Mid-Glamorgan, waar de radicale afgevaardigde Evans zich aan een herkiezing moet onderwerpen, een tegencandidaat heeft willen stellen (of misschien nog willen stellen). De onafhankelijke arbeidersgroep had ge dacht, dat Evans zich bij haar zou aansluiten, maar deze bleef in de li berale partij. Die ontstemming bleek gisteren nog sterker op de vergadering van de Schotsche Liberale Vereeniging te Peebles. Met 55 tegen 34 werd daar een besluit aangenomen, waarin het een eerste plicht voor de liberale partij wordt genoemd om ten sterkste te ijveren tegen alle candidaten, dieniet het socialisme verloochenen. Aan het feestmaal, dat op de vergadering volg de, noemde de Master of Elibank de socialisten een troep kwaadwilligen, die de liberale partij zoeken te ver nietigen en in haar plaats hun eigen dwingelandij invoererl. Had de ver eeniging hem niet in zijn strijd tegen liet socialisme gesteund, dan had hij als Schotsche whip bedankt. Richard Bell heeft aan een unio nistisch blad hot plan meegedeeld, dat hij en zijn mede-arbcidersafge- vaardigdeil, die van de onafhankelijke arbeidersgroep niet gediend zijn, al het mogelijke zullen doen om de vak- vereenigingen te bewegen, geen geld meer te verstrekken voor de verkie zing van socialistische candidaten. Daar moeten de socialisten maar zelf voor zorgen. De vakvereenigingen moe ten uit hun kas alleen hun eigen candidaten steunen, en in het Lager huis moeten de vertegenwoordigers der vakvereenigingen zich van de so cialisten afscheiden. De Engelsche admiraliteit heeft ter algemeene kennis gebracht, dat de proeftochten van de „Draednought" op 1 October begonnen en 2 October afgeloopen waren. De uitslag was zeer bevredigend. Het kolossale schip was zelfs bij geringe snelheid van vaart zeer gemakkelijk te sturen, het ge hoorzaamde aan iedere beweging als het kleinste en meest handelbare der vaartuigjes. Uit de Staatscourant. (F a i 11 i s s eun e n t e n.) Th. Bijpost, particulier te Scha- gen; mr. W. A. van Woudenberg Hamstra, reel 1 ter-commissaris, mr. J. P. Bosman te Alkmaar, curator. Mr. Veegens... een vlugge werker?? Eindelijk is het ontwerp Ziekte verzekering bij de Tweede Kamer ingediend. Verbazend vlug, nietwaar Ruim een jaar is minister Veegens aan het roer, en nu al kantenklaar!!! Toen Dr. Kuyper minister was, duurde heteen half jaar, en wie sloeg toen aan 't jammeren en klagen, dat het zoo eeuwig lang duurde? Wel, dezelfde heer Vee- ingenomenheid met Frangois Livron, met niemand anders had hem nog zoo'n vriendschappelijken voet zien staan. Onder het diner bazuinde hij den lof van den jongen man uit en het deed hem genoegen in Aliette eene trouwe toehoorster te vinden, die hiermede instemde. Frangois Livron, Frangois Livron, deze naam was aanhoudend op beider lippen, en hij werd zoo vaak herhaald, dat Luc er zenuwachtig van werd. Nauwelijks was de maaltijd afgeloo pen, of hij stond van tafel op, om buiten eene sigaar te gaan rooken, de eenige weelde, die hij nog niet wilde nalaten. Goed zoo, goed zoo, bromde de oude Fromentier, ik begrijp u wel, het verveelt u, om te hooren spreken over menschen, die hard werken, omdat gij zelf nergens goed voor zijt. Laat je erfdeel maar in rook opgaan, iets anders weet gij toch niet te doen. Luc ging, maar hij had de, sigaar in zijn zak gestoken. Hij rookte niet. Hij liep peinzend den tuin door. Voor hen, die niet kunnen handelen, wordt het peinzen eene gewoonte, eene behoefte, eene gens die nu zelfeen groot jaar noodig heeft Je moet maar durven! Doch het is een zwaar werk, een ontwerp Ziekte-verzekering in elkaar te zettenO zeker zoo zwaar, dat de minister maar het beste oor deelde, het grootste gedeelte over te schrijven uit het ontwerp van zijn voorganger, Dr. Kuyper. Be wijzen? In de Memorie van Minister Veegens is een niet onbelangrijk deel woordelijk of bijna woordelijk overgedrukt uit die van Minister Kuyper. Tal van artikelen zijn letterlijk hetzelfde als in het ingetrokken ontwerp van Dr. Kuiper. Zeker er zijn wijzigingen in gebracht. Doch die zijn volstrekt niet van dien aard, dat daar een jaar arbeid voor noodig was. En menigeen scheen zooveel te verwachten van de ingrijpende veranderingen, die minister Vee gens zou aanbrengen. E11 hoe lan ger het duurde, hoe hooger de ver wachting steeg En als eindelijk de kip met veel gekakel van het nest opstaat dan vindt men een ontwerp, dat grootendeels is afgeschreven van Dr. Kuyper E11 daarvoor had de heer Vee gens een groot jaar noodig Is dat geen vlugge wettenmaker Kamervacature te Leiden. De antirevolutionnaire kies vereeni ging „Nederland en Oranje" heeft thans definitief voor het lidmaat schap der Tweede Kamer dr. Th. de Visser te Amsterdam, candidaat gesteld. Daar dr. de Visser ook de candi daat is van de Ned. Herv. Kiesver- eeniging en het Ned. Herv. Verkie zingscomité en de Katholieken be sloten hebben denantirevol utionairen candidaat over te nemen, staat hot reeds vast dat allerechtsche partijen hij deze verkiezing gemeenschappe lijk zullen optreden, waardoor de strijd voorde vrijzinnigen zeer zwaar zal worden. Wie de candidaat der vrijzinni gen zal worden is nog niet bekend. Mr. Troelstra en het automobilisme. Naar de „Telegraaf" van be trouwbare zijde verneemt, is mr, P. J. Troelstra voornemens, naar aanleiding van de herhaaldelijk in den laats ten tijd tengevolge van te hard rijden met automobielen voorkomende ongelukken, een in terpellatie in de Tweede Kamer te houden. Analytisch Verslag. Naar men aan de „Delftsche Ct." mededeelt, is het besluit van de Tweede Kamer tot samenstelling van een analytisch verslag van de ernstige, dikwijls pijnlijke bezigheid. Evenals zijn vader en ook ongetwij feld Aliette deed, maakte Luc eene vergelijking tusschen zichzelven en Frangois Livron, om zoodoende de schitterende hoedanigheden van den jongen man en het treurige voor komen van zijn eigen persoon beter naar waarde te schatten. Het is waar, zeide hij, mijn va der heeft gelijk, ik deug tot niets. Alles was somber om hem heen. Het huis teekende zich als een don kere massa tegen den hemel af. De hoopen puin, de oude hoornen met hunne takken, de waggelende duiven til en het gras op de paden in de lanen, waarop men bij eiken stap trapte, alles stemde tot treurigheid. Ik heb geen partij van het leven getrokken, vervolgde Luc zijn alleen spraak. Ik ben even nutteloos geweest als die oude verweerde steenen, en die oude boomen zonder bloesems en zonder vrucht, Maar is dat heel en al mijne fout? Zijn gemoed kwam hiertegen in opstand. Hij had nu zoo lang geleden, dat zijn geduld bijna ten einde was, en reeds dikwijls had hij zich afge- Handelingen van de Staten-Generaal, hetwelk een uitgave zou eischen van f 40.000, genomen in een zeer onvoltallige vergadering met de kleinst mogelijke meerderheid. Het wapen der provincie. In de zomerzitting van dit jaar kwam ter tafel een voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het wapen der provincie. Dit voorstel werd toen, om enkele geopperde bezwaren, aangehouden tot de win tervergadering. (Het is dus geen nieuw voorstel, gelijk het in som mige bladen is voorgesteld.) In hun antwoord op die bezwa ren merken Ged. Staten nu op, dat de vraag, of de Staten eigen machtig bevoegd zijn het wapen te veranderen, dan wel, of daartoe een Kon. besluit noodig is, ook in hun midden is besproken. Daar echter het voeren van het wapen op geen enkel wettelijk voorschrift berust en het souverein besluit van 24 Dec. 1814 alleen van steden, dorpen en heerlijkheden, districten en corporatiën spreekt, en de wa pens der provinciën ook toen zon der verdere confirmatie zijn gevoerd geworden, nemen Ged. Staten aan dat het voeren van een wapen bij uitstek een zaak is van de huis houding der provincie. Toch achten Ged. Staten het plichtmatig, dat bij wijziging der wapens de Koninklijke goedkeuring wordt gevraagd, gelijk zij dan ook mededeelen te zullen doen. Zij stellen dus voor het wapen te bepalen als volgt Op een gedeeld schild, gedekt door een Kroon van goud, gelijk aan die boven het bestaande Wa pen rechts het Wapen der vroegere provincie Holland, links het Wa pen, tot 1795 gevoerd door Gecom mitteerde Raden der staten van Holland en Westfriesland, in West friesland en het jNoorderkwartier. Hygiëne en Regeeringsplannen. Hygiëne het „Tijdschrift voor Sociale Hygiëne", toont zich met de plannen der Regeering, uit het gezichtspunt door dit blad verdedigd, zeer tevreden. Suikeraccijns-verlaging is voor de volksvoeding nuttig en zal 'tgebruik der waardelooze, zoo niet schadelijke saccharine doen verminderen. Ge- distilleerd-accijnsverhooging zal door verminderde alcoholconsumptie volksgezondheid en volkswelvaart in de hand werken. Tegen tabaks belasting is niet veel in te brengen; minder rooken zal aan het zenuw leven, de hartswerking, de spijsver tering en het gezichtsvermogen van menig Nederlander ten bate komen. Van de Tariefwijzjging mag ver wacht worden, dat de geheime ge neesmiddelen door den fiscus zullen vraagd of hij geenebovenmenschelijke taak op zijne schouders genomen had, of zijn wil altijd sterk genoeg zou zijn, om zijne natuur aan banden te leggen. Dan had men ten minste de eentonige rust niet moeten verstoren, waarin zijn leven wegkwijnde, door hem eensklaps tegenover zijn eigen ongeluk te plaatsen. Evenals een ander had ik wat kunnen worden, het tot iets kunnen brengen, vervolgde hij weer, met haas tigen stap verder gaande. De kracht der jeugd, die hij naar lichaam en ziel bewaard had, kookte in zijne aderen en steeg hem naar het hoofd. Zijn hart kromp ineen van teleurgestelde hoop. (Wordt vervolgd AGUE m NON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1