Dinsdag 9 Oct. 1906. No. 6421. 31ste Jaargang Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Een dui T De familie Fromentier. BUITENLAND. BINNENLAND. Week-abonnementen a 10 cent per week. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem T Z 1.20 i Voor de overige plaatsen in Nederland franco 1-05 Afzonderlijke nummersw 0.05 DIT BLAI) VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel, No. 1426. - HAARLEM. PRTJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels Elke regel meer 0.60, (contant) 0.50 0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale, de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmarter Ter kennismaking zenden wij aan niet-geabonneerden nog eenigen tijd GRATIS onze Courant, hopende op die manier in aide Katholieke gezinnen van Haarlem en omliggende Gemeenten weldra eene blijvende plaatste veroveren. De „Nieuwe Haarlemsche Courant" is het eenige plaatselijk KATHOLIEK Dagblad, het eenige dus, dat veilig in ieder Katholiek huisgezin gelezen kan worden. Naast Hoofdartikelen over allerlei actueele onderwerpen, boeiende Feuil letons, plaatselijke, binnen- en buiten- landsche en speciaal Katholieke Nieuws tijdingen uit alle landen en wereldstre ken, brengt het zijnen Lezers op ZAT ER- DAGAVOND de OFFICIEELE KERK- L1JST voor Haarlem en omliggende Gemeenten, die GEEN ander plaatselijk blad geven kam Agenda voor Woensdag. R. K. Volksbond (Smedestraat 23) y uur Repetitie Zangvereeniginghalf y Repetitie Muziekvereeniging9 uur verg. Bloemisten en Tuinders. R. IC. Volksbond (afd. Lisse) Oefe ning Sparta. R. K. Volksbond (afd. Velsen) Verg. leden der Propaganda-club. Schouwburg Jansweg, Lucia di Lam- mcrmoor. Sociëteit „Vereeniging" Bioscoop. Schouwburgzaal „de Kroon" Bios coop. „De Kroon" (Café-zaal) Dameskapel. (Slot.) Zal die duivelachtige toeleg ge lukken Zoo ja, dan zal de grot te Lourdes toch niet gesloten worden om de voorgewende huichelachtige redenen, maar enkel en alleen uit haat tegen God, uit haat ook tegen Haar, de Gezegende onder de vrouwen. Dus ongeveer kon de slotsom van ons eerste artikel wezen, om dat de verraderlijke opzet, de dui velachtige toeleg van de Bonnefou en consorten nog tijdig in het wa re licht gesteld zijn. Om de volksgezondheid was het deze heeren te doen, niet om Lourdes en de godsdienstige uitin gen, waarvan dit genadenoord bij voortduring het tooneel is. Neen, ze zijn immers voor de vrijheid, voor de eerbiediging van anderer overtuiging, die vervolgzieke secta- rissen Er kwamen getuigenissen van geneesheeren in, die gaarne de FEUILLETON. 36. Hij had alles opgeofferd aan zijne beloften, aan zijn plicht jegens zijn vader, en nu was zijn vader de eerste, die hem een verwijt maakte van zijne werkeloosheid, die zelfs zijn bijzijn niet scheen te kunnen verdragen en tegenover deze verschrikkelijke te leurstelling greep hem het krankzin nig verlangen aan, dat hij reeds vroe ger gevoeld had bij het verlaten van zijn regiment, om aan dit ondraaglijk leven een einde te maken, om over de muren der boerderij te springen en weer naar zijn vaandel en zijn kame raden terug te snellen en op eerlijke wijze het brood te verdienen, dat ieder voor zijn onderhoud noodig heeft. Te laat, stamelde hij vol bitter de M, te laat. Hij was zelfs niet goed genoeg meer verklaring aflegden, dat Lourdes een gevaar is voor de openbare gezondheid. Met die getuigenissen gewapend, welke door de anti-godsdienstige pers gretig werden overgenomen, verspreid en verbreid, zal het secta- risme in de aanstaande Kamerzit tingen de regeering uitnoodigen, dwingen zij verlangt niets liever dan gedwongen te worden om Lourdes te sluiten, dat groote ge vaar voor de volksgezondheid. En het arme Frankrijk, zoo diep rampzalig en beklagenswaardig, het arme Frankrijk, dat ons, Katholie ken, ondanks alles zoo sympathiek is en blijft, het zal niet meer zijn genadenoord bezitten, de gezegende plek, waar God en Zijne H. Moe der voortdurend geëerd en vereerd worden. De smeekingen om barm hartigheid en genade, de zielekreet der ongel ukkigen, de tranen en ge beden der ongeneeslijk-kranken, die hier zoo menigmaal door het geloof en het vertrouwen genezen werden, zullen niet meer opklin ken tusschen de rotsen van Mas- sabiella, de goddelijke gramschap verzoenend, den Hemel geweld doende op Maria's voorspraak. Hoopt de goddeloosheid aldus de onzichtbare keten te verbreken, waardoor de Middelaresse tusschen God en de menschen Frankrijk en de heele menschheid als het ware met een nieuwen band aan het bo- venaardsche verbond Ja, dat beoogt die duivelachtige toeleg. De openbare gezondheid is een huichelachtig voorwendsel, niets meer. Er is een geneesheer opgestaan, een bekwaam en hoogst achtens waardig man, dokter Eugène Vin cent, verbonden aan het hospitaal de Charite, te Lyon, die eveneens een onderzoek ingesteld heeft. Niet op godsdienstig, maar op zuiver wetenschappelijk en vrijzin nig standpunt plaatste hij zich. Eerst heeft hij eene zeer uitvoe rige formule rondgezonden, die in korten tijd door 400 geneesheeren onderteekend werd. Enkele dagen geleden zond hij eene andere, eene zeer beknopte, de we reld inhaar inhoud kan in deze woorden saamgevat worden„Is Lourdes uit geneeskundig oogpunt beschouwd, een gevaar Hoedanig is de uitslag geweest? Bij de 400 Fransclie geneesheeren hebben de volgende verklaring on derteekend, voluit, met naam en adres „De ondergeteekende geneesheeren antwoorden, dat er geen aanleiding bestaat om de grot te Lourdes te sluiten in naam der gezondheidsleer en der geneeskunde, wijl hun geen enkel feit van besmetting bekend is, dat geweten kau worden aan de pelgrimstochten (men denke aan de ziekentreinenRed,) of aan het voor soldaat. Hij was nu in het land leger bij de reserve geplaatst en werd alleen maar weer opgeroepen om het veroverd gebied te verdedigen. Zijn jaarlijksche dienst was beperkt tot eene oefening van dertien dagen, niet veel meer dan eene soort van parade, maar die hem toch eene aangename afleiding bezorgde. Met de kazerne, de militaire mar- schen en de manoeuvres vond hij als een wonder zijne levendigheid, zijne flinke houding, zijn goed humeur en gemakkelijken omgang met anderen terug. Daar was hij in-zijn element, daar voelde hij zich niet links en verlegen en van allen de mindere. Men had hem aanstonds tot officier bevorderd en de brave burgers, in hunne slechte uitrusting, die hij moest commandee- ren, hielden hem voor een beroemden held, terwijl zijne kameraads van het leger in actieven dienst hem welwil lend toespraken en meer dan eens zeiden Ja, luitenant, voor u valt er van ons beroep niets meer te leeren. Luc begon er nu over te denken, dat deze periode van militair onder- gebruik door de pelgrims van het water te Lourdes gemaakt, hetzij als drink-, hetzij als badwater." 't Is ons natuurlijk niet doenlijk hier de lange lijst der geneesheeren te geven, die met dokter Vincent tegen het vermomd sectarisme opkwamen; die weigerden mede plichtig te worden aan deze misda dige poging, te laffer en te lager wijl duizenden ongelukkigen en rampzaligen er het slachtoffer van zullen worden. Charcot, voor de ongeloovige wetenschap een even groot gezag, een grooter misschien dan de vroom- geloovige, wereldvermaarde Louis Pasteur, verklaarde openlijk van Lourdes „Daar vinden zieken ver lichting in hunne smarten en gene zing. Lourdes geneest, Lourdes werkt wonderen Is Lourdes echter geen gevaar, maar een toevluchtgeschieden er wonderen, niet te loochenen wonde ren, die nergens anders gebeuren hoe durft men dan die misdaad tegen de menschheid begaan, dat men voor duizenden ongelukkigen die laatste hoop op uitkomst vernietigt Duivelachtig is die toe leg en de groote katholieke denker en schrijver Joseph de Maistre schreef terecht ,,L' impiétê est canaille" SPANJE. De zaak tusschen den Bisschop van Tuy en minister Romanones is bij gelegd en van een dagen voor het Hooge Hof is geen sprake meer. De bisschop schrijft nu aan den minister van justitie, dat zijn oenig doel was het recht van de kerk te verdedigen in het belang van den godsdienst, en dat hij geenszins den minister noch diens gezag had zoeken te beleedigen. Het ministerie neemt met deze ver ontschuldiging genoegen en zal niet overgaan tot een gerechtelijke ver volging. Hiermede is de zaak intusschen niet uit. Verscheidene geestelijken hebben maatregelen genomen, om het kerke lijk huwelijk in volle kracht te hou den. Zoo heeft de aartsbisschop van Valencia alle huwelijken, die niet door de kerk ingezegend zijn, nietig ver klaard. De buiten de kerk gehuwden zullen worden beschouwd als in con cubinaat te leven en worden uitge sloten van de H.H. Sacramenten der stervenden en van de begrafenis in gewijde aarde. ITALIË. Een artikel in de „Osservatore Romano" prijst de goede bedoelin gen en de schrandere werkzaam heid van de „Sillon" en de on waardeerbare medewerking der richt meer naderde. Over veertien dagen moest hij te Nevers bij het corps zijn en verder rekenende kwam hij tot de slotsom, dat de dag van zij n vertrek acht en veertig uren later viel dan die waarop de huur van hun nieuwen buurman ten einde liep. Frangois Li /ron zou dus voor hem de boerderij verlaten hebben. Hij zal vertrekken, en al gauw, sprak Luc bij zich zelf. Oogenblikkelijk was hij veel bedaar der geworden. Wat hem zoo prikkelbaar gemaakt had in deze laatste dagen, zooveel pijnlijke gedachten bij hem opgewekt, aan zijn leven een ondraaglijk gewicht toegevoegd, was de aanwezigheid van Frangois Livron. Dan peinsde Luc weer verder, tever geefs herinnerde hij zich alles, wat hem gunstig kon stemmen voor den kunstenaar. Hij redeneerde, hij ver weerde zich. Niets hielp; de instinct matige afkeer, dien deze man hem inboezemde, verminderde niet. Dezen dag zelfs, sedert eenige uren, sedert het laatste bezoek van Frangois Livron, was deze laatste nog toegenomen, alsof hij aangevuurd werd door eene nieuwe „sillonmsten" voor de Katholieke belangen in Frankrijk. Tegelijkertijd drukt het officieuze pauselijk orgaan echter zijn diep gevoeld leedwezen uit over een artikel, dat tegen de vereeniging der Katholieke jongelingschap in de „Eveil démocratique" opgeno men werd. Het Romeinsch blad herinnert aan de woorden des H. Vaders, die, toen hij de „sillonnisten" met vaderlijke hartelijkheid ontving, het verlangen uitdrukte, dat zij altoos vol broederlijke genegenheid zouden samenwerken met allen, die. zij het op andere wijze, hetzelfde, doel beoogen als zij. Daar in het artikel der „Eveil" die geest van broederlijke liefde ontbreekt, meenden wij onze spijt daarover te moeten uitdrukken, besluit de „Osservatore". FRANKRIJK. Onder voorzitterschap van presi dent Fallières is er Zaterdag 1.1. ministerraad geweest op Rambouil- let. Er schijnt heel, heel weinig besproken of liever besloten te zijn. Over de scheidingswet wordt officieel meegedeeld, dat zij in haar geheelen omvang zal worden toe gepast. Een kranige verklaring, welke hier en daar nog al eens een glim lachje wekken zal. Niet het toepassen zelf, maar het hoe van dit toepassen is de groote vraag. En daarop zwijgen de heeren ministers, ofschoon iedereen weet, dat in den boezem der vergadering juist die vraag de groote, de hoofd vraag geweest is. De ministers zijn het daaromtrent blijkbaar niet eens gewordenzij vreezen niet weinig dat het parle ment weldra met onbescheiden vra gen zal komen en ze dwingen zal tot maatregelen, die de noodlottig- ste gevolgen kunnen hebben. De Scheidingswet is de alles over- heerschende vraag en duidelijk is't nu vooral, dat de Regeering vruch teloos zoekt naar het antwoord. DU1TSCHLAND. Het nummer van de Poolsche krant Kuryer Poznanski waarin de bekende oproeping -aan de Polen, om de scholen met Duitsch gods dienstonderwijs in den ban te doen, was afgedrukt, is in beslag geno men. De redactie zegt, dat zij het stuk uit de Duitsclie bladen heeft ver taald. Dit is ook zoo, hoewel de open baarmaking door de Duitsclie bla den alleen geschiedde, om aan te toonen„Ziet, hoe onbeschaamd die Polen zijn!" Nu hebben de Polen, heel slim, de slimme Duitschers met hun eigen stokje „Priigel" gegeven. RUSLAND. Gisteren is te Helsingfors het Con gres van de Constitutioneele demo craten of Kadetten geopend. In het geheel waren 171 afge vaardigden opgekomen, die 43 gou vernementen vertegenwoordigen en 4 gemeenten. Tot voorzitter werd gekozen prins Dolgoroekof. Op den bevelhebber van het gar- nizoen te Sebastopol generaal Doem- badhe, is een bommenaanslag ge pleegd, toen hij met zijn rijtuig naai de kazerne vali het Brest.-regiment reed. De generaal werd enkel licht gewond en schoot op den dader die de vlucht uam. Tusschen deze en inde nabijheid der kazerne staande soldaten ont stond een gevechthet gelukte hem te ontkomen. De gebouwen, grenzend aan de kazerne, zijn door troepen omringd en er hebben huiszoekingen plaats, daar men meent, dat verschillende, personen bij den aanslag betrokken zijn. De koetsier en twee den generaal verge zellende soldaten werden zwaar ge wond. In den nacht van Zondag op Maandag 1 ïeeft de Petersburgsche politie in de woning van een jonge dame, die zich uitgaf voor modiste, maar eigenlijk studente is, vijf bom men, ongeveer tien kilo dynamiet en een aantal revolvers ontdekt. Het heet dat de Tsaritsa en hare kinderen deze week te Darmstadt worden verwacht. Hofberichten. Men meldt uit Soestdijk Het paleis Soestdijk en de heerlijke omgeving behouden steeds hunne aantrekkelijkheid voor de vele wan delaars uit Baarn en Soest en voor zeer vele vreemdelingen. Zondag was het den geheelen dag, dank zij het heerlijke najaarsweer, bijzonder druk, vooral tegen 2 uur, toen H. M. de Koningin-Moeder met Hare Zuster, de Hertogin van Albany en de kin deren van den Erfprins van Erbach uitreed voor een rijtoer door de ge meente Baarn en langs de rivier de Eem. Ruim een uur werd door het vor stelijk gezelschap vertoefd op het land goed „Gooilust" van den Heer F. E. Blaauw, te 's-Gravenland. De volgende week zal een afdeeling rijpaarden van het Koninklijk stalde partement van Het Loo naar Dresden gaan.Er wordt daarbij niet van den trein gebruik gemaakt,maar een z.g.afstands- rit ondernomen, waarbij iederen dag 80 K.M. worden afgelegd. De rit ge schiedt onder leiding van majoor H. A. Baaij. Men seint aan de „N. Crt." uit Dresden H. M. Koningin Wilhelmina be zocht gisteren (Maandag) op de kunstnij verheidtentoonstelling alhier de afdeelingen Techniek, Volkskunst en Kerkhofversieringen. De minister van Justitie, mr. Van Raalte, is uit Wiesbaden, waar hij eenigen tijd heeft vertoefd, in de residentie teruggekeerd. De gewone audiëntie van de mi nisters van Marine en Koloniën zullen deze week niet plaats heb ben. Leidsche Kamerzetel. Morgenavond vergadert de R.-K. Kiesvereeniging tot het stellen van een candidaat. Faillissementen. Uit de Staatscourant O. Hameetman, bouwondernemer, wonende te Amsterdam Bilderdijkkade 22. Rechter-commissaris mr. P. J. Bij- leveld, curator mr. H. J. Biederlack, Keizersgracht No. 312. L. van Thijn, vroeger vleeschhou- wer te Koog a/d Zaan, thans wonende te Amsterdam Vrolikstraat 180 huis. Rechter-commissaris en curator als voren. De eerste Onderlinge Landbouw verzekering-Maatschappij. Staatscourant no. 229 van den 2en October j. 1. bevat de statuten van de Eerste Onderlinge Landbouw- V erzekering-Maatschappij, gevestigd te Zwolle, waaraan wij als doel het volgende ontleenen: Het sl uiten van verzekeringen, „al of niet voortspruitende uit „wettelijke bepalingen, tegen de „geldelijke gevolgen van onge vallen en andere eventualiteiten „op het gebied van den landbouw „of daarmede annexe bedrijven „tegen vaste premiën, met of zon- „der een aan dat premiebedrag „evenredig winstaandeel". Als directeur treedt op de Heer L, H. J. Poortier, terwijl wij onder Commissarissen verschillendenamen aantreffen van op het gebied van Landbouw en de daarmede annexe bedrijven overbekende persoonlijk heden. Ü.m. hebben zitting in den raad van Commissarissen de heeren E. Jakobs, Gedelegeerd lid van het centraal bureau uit het Nederland- sche Landbouw-Comité te Almelo, A. G. Mulder, lid van het hoofd bestuur der Groninger Maatschappij van Landbouw en Nijverheid te Sappemeer, E. Schrage, voorzitter van den bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken te Assen, L. F. O. H. M. Ridder de van der Scheuren, Voorzitter van den Nederlandschen en van den Provincialen Gelder- beleediging en verlevendigd door oude grieven. Hoe kwam dat toch? Luc zocht vergeefs het antwoord. Toen hij daar zoo hij Aliette zat, heeft hij mij aan iemand herinnerd, maar aan wien toch? Hij vond niet wat hij zocht, hoe hij zijne hersenen ook inspande; hij bleef door den tuin ronddwalen, zonder aan den tijd te denken, die voorbij ging. Zijne wandeling bracht hem weder bij het huis terug. Daar binnen was nog leven. De zware blinden van de kamer van mijnheer Fromentier wer den met een krachtigen slag gesloten een licht ging van de ramen naar de trap, naar de gang en dan naar de kamer van Aliette. Men was te bed gegaan. Toen begon de piano van Frangois Livron te spelen, en reeds bij de eerste tonen kon Luc nauwelijks een kreet weerhouden. Hij herkende dit stuk, dat Frangois Livron speelde; ja, hij herkende het, en plotseling stond het lang gezochte beeld hem voor den geest. Op wien geleek Frangois Livron? Mijn God, hij geleek opRénald 1 Deze herinnering had zoo'n diepen indruk op hem gemaakt, dat hij plot seling was blijven staan. Bij hem stond eene oude steenen bank, hij liet er zich zwaar op neervallen en bleef met de hand voor de oogen zitten. Vijftien jaren waren sedert voor bijgegaan. Hij bevond zich als een heel jonge man te Parijs in een loge van de opera, tusschen de ouders van Aliette. De kleinste bijzonderheden waren in zijn geheugen bewaard gebleven. Hij zag de zaal weer terug, de lichten, de versieringen tot zelfs de met rood fluweel bekleeden leuning van het balkon, waarop hij leunde, alsof het eerst gisteren gebeurd was. Dokter Fromentier, de vader van Aliette, was reeds een man op leeftijd, maar van eene flinke krachtige gestalte, waarop de jaren nog weinig indruk gemaakt hadden. Op zijn vest hing een zware gouden horlogeketting. Zijne vrouw was nog jong, schoon en bevallig. Dezen avond had zij met heur gepoe derd haar en hare japon van pom- padour-zijde geheel en al het voorko men van eene kleine markiezin uit den ouden tijd. Zij zat dicht bij Luc voor in de loge, haar man zat naast haar, en beiden vermaakten zich zeer over de naïeve opmerkingen van den vroolijken Luc, die voor het eerst te Parijs was. Altijd waren zij goed voor hem ge weest, hadden medelijden met zijne verlatenheid en trachtten zooveel mo gelijk de strenge, vaderlijke tucht te verzachten. Luc hield van beiden met eene erkentelijke, bijna kinderlijke liefde. In vergelijking van de boerderij Ronceray leek hunne woning een pa radijs en nooit zag hij hen, zonder getroffen te worden door de volmaakte eendracht, die in hun huishouden heerschte. Al was de man ook veel ouder, toch schenen beiden volkomen gelukkig te zijn. (Wordt vervolgd). I1ENDR ÏT flOITE Mfl HOM AQITflTE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1