Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek Kerk en School. schen Boerenbond te Zevenaar, Jan Truyen, Voorzitter van den Lim- burgschen Landbouwbond te Meyel S. J. Veenland, lid van de com missie voor de Paardenfokkerij in Friesland te Drachten, J. J. van Weel, lid van het bestuur der Zeeuw- sche Landbouw-Mij. te Wolphaerts- dijk. In afwachting van de wettelijke regeling der Landbouw-ongevallen- verzekering zal de nieuw opgerichte Maatschappij nu reeds de gelegen heid bieden aan landbouwers, Vee houders, enz. om zichzelf en hunne arbeiders tegen ongevallen te ver zekeren. Vereeniging v. Onderofficieren. Door het hoofdbestuur van Ons Be lang, vereeniging van onderofficieren en geëmployeerden in den rang van onderofficier is een adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin o.m. het volgende gezegd wordt dat het van algemeene bekendheid is, het lot van weduwen en weezen van onderofficieren voorziening be hoeftdat door de vereeniging een onderzoek is ingesteld naar den wer- kelijken toestand der hierbedoelde weduwen en weezendat bij dit on derzoek omstandigheden aan het licht zijn gekomen, zoo diep treurig, dat zoo spoedig mogelijke verbetering een dringende eisch is; dat ten opzichte van weduwen- en weezenverzorging voor alle andere landsdienaren reeds lang e:ne voorziening is getroffen; dat het hier geldt de nagelaten be trekkingen van de meest van den .Staat afhankelijke dienaren; dat deze dienaren, uit noodzaak van staatsbe lang, in een rechtsverhouding zijn ge plaatst, welke het hun vrijwel onmo gelijk maakt op andere wijze, dan door het recht van petitie, daarin verande ring te verkrijgen, dat het bestuur voornoemd, vermeent, het daarom een nog grootere, zedelijke en materiëele plicht van den Staat is, verbetering in den toestand der weduwen en wee zen dezer dienaren te brengendal ook het ontbreken van een goede regeling, als hierbedoeld, een der hoofdoorzaken is van het verloop van het onderofficierskader. Om deze redenen vraagt het hoofd bestuur de Tweede Kamer zeer drin gend, maatregelen te treffen, tot in stelling van een rijkspensioenfonds voor weduwen en weezen van mindere militairen. Bij het adres is gevoegd een uit voerige memorie van toelichting en ook een verslag van een enquête door tal van afdeelingsbesturen ingesteld naar het lot van weduwen en weezen van overleden onderofficieren. Stakingsnieuws. De Timmerliedenpatroonsbond heeft voorloopig een loonregeling vastge steld, welke nu aan het oordeel der gezellen, die vóór 24 September aan het werk zijn gegaan, zal worden on derworpen, om na onderling overleg definitief te worden vastgesteld. Dan zal zij worden bekend gemaakt en de stakers zullen, als zij willen, ook onder deze regeling aan het werk kunnen gaan voor zoover zij noodig zijn. Onder Voorschoten wordt nu onder bewaking van een brigade Rijksveld wachters ongestoord gewerkt. Vad.) De crisis in de sigarenfabriek te Eindhoven is geëindigd. Het bestuur van den R. K. tabaks ver werk ersbond, de billijkheid der voorstellen van de Fabrikantenver- eeniging inziende, adviseerde de werk lieden tot het ingaan op deze voor stellen. Dit is geschied. Niettegenstaan de een gedeelte der arbeiders 't niet eens was met deze zienswijze, zijn zij met werken doorgegaan. BINNENLAND. Frissche lucht, ook in de fruitkamer. De tijd is weer daar. dat de vruch ten opgeborgen worden in de fruit kamer, en zal die goed zijn, dan moet zij aan drie, zij het dan ook bescheiden eischen voldoen n.l. dezedonker, droog en koel. Een kamer, of welke andere gelegenheid dan ook, donker te maken is geen kunst, maar een kamer in het vochtige najaar droog te houden, zie, dat is niet zoo gemak kelijk. Toch, ook dit valt mee. Zoodra men teekenen van vochtig heid merkt, moet dat dadelijk bestreden worden, want zij is oorzaak dat de vruchten schimmelen, zoo niet ver rotten. Lucht daarom uw fruitkamers, lucht veel door het open zetten van deuren en vensters. Maar lucht niet, wanneer het weder regenachtig of de damp kring met vocht bezwangerd is. Lucht dus veel bij droog, helder weer. Dik wijls gebeurt het dus, dat wij niet kunnen luchten en het is vochtig in onze fruitkamer. Wat te doen? Wel, men zet hier en daar een bak met kluiten oage- bluschte kalk neer, en men weet het, dit goedje trekt de vocht tot zich en wij houden de lucht droog. Het spreekt van zelf, dat, wanneer die kalk haar dienst heeft gedaan, dus verzadigd van het vocht is, zij door nieuwe wordt vervangen. Er wordt wel eens aangeraden om een vuurtje te stoken, maar dat zou zijn het paard van Troye binnenha len, immers de temperatuur zou da delijk gaan stijgen en dit zou het rijp worden bevorderen, wat in den regel niet gewenscht is. 100 jaar. De wed. K. Koster, te Meppel, hoopt den 7den November a.s. 100 jaren oud te worden. Typhus te Alphen. In de gemeente Alphena. d. Rijn heerscht thans typhus (febris ty- phoïdea). Een kind van 4 jaar is reeds aan deze ziekte bezweken. De burgemeester dezer gemeente heeft den ingezetenen aanbevolen geen onzuiver drinkwater of ongekookte melk te gebruiken of levensmidde len of daarvoor dienend vaatwerk niet in sloten of rivieren te rei nigen. Het Kasteel Broekhuizen. De brand op de ridderhof ad „Broekhuizen", te Leersum, isst t- staan, doordat men met een lampje te dicht bij het gordijn kwam. Di rect deelde zich ook het vuur mede aan de tapijten, en er was aan blusschen niet meer te denken. Het gebouw brandde, als reeds gemeld, geheel uit, alleen de muren staan nog, treurige overblijfselen van het ver in den omtrek bekende gebouw. De brandspuit bleef tot Zaterdag middag om de telkens weer opnieuw beginnende vlammen te dooven. Zondagmiddag bezochten velen de ruïnesteleurgesteld moesten de meesten, die met rijtuig of fiets, ja zelfs per auto gekomen waren, weer huiswaarts keeren, daar alles was afgezet en men op de plaatsen, die uog toegankelijk waren, niets kon zien door de vele boomen welke het kasteel omgaven. Toen de heer Jhr. Mr. Ridder Pauw van WieldrechP's nachts om streeks 2 uur van Soestdijk kwam, verzocht hij, als 't mogelijk was, nog eenige dingen uit zijn particu lier vertrek te redden. En 't bleek mogelijk om dit gedeelte, dat voor al door de brandweer beschermd was, nog binnen te gaan, nadat men zich eerst flink nat had laten spuiten. Vele documenten werden nu nog gered. Beukenootjes en eikels. Van de veluwe schrijft men, dat de oogst van beukenootjes uiterst gering zal zijn slechts en kele beuken dragen eenige dezer vruchtjes. Eikels komen hier en daar nog al voor, ofschoon verre van in ruime mate. Zoowel naar eikels als naar beu kenootjes is veel vraag. Een hecle menagerie in beslag. Een eigenaardige inbeslagname had te Hulst plaats. Op last van een Middelburgsch ad vocaat werd door den deurwaarder te Hulst beslag gelegd op de menagerie van Db. G. (tent van mej. Ludowiska), wijl die eigenaar niet aan zijn gelde lijke verplichtingen voldaan had. Op een leeuw en een leeuwin, twee wolven, een hyena, twee beeren, een condor en twee lama's met de wagens en kooien, benevens de tent, werd het beslag gelegd. Natuurlijk wekte deze handeling veel belangstelling. (M. Ct.) Voor verzamelaars. In den loop der maand zullen post zegels van 6i/2 cent aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn. Bij wijze van hulpuitgave zullen de thans in gebruik zijnde postzegels van 20 cent worden voorzien van een opdruk in roode inkt „6i/2". Verder zullen geen postzegels van 20 cent meer wor den aangemaakt. Later komt dan een postzegel van 6i/2 cent in omloop in het gewone type. Vragen en antwoorden. Heer (tot een jongen, die er ver waarloosd uitziet en hem over de rivier roeit): „Zeg eens jongen, kun je lezen?" Jongen: „Nee!" Heer: „Dan heb je een vierde van je leven voor niets geleefd. Kun je schrijven?" Jongen: „Nee, ook niet!" Heer: „Dan heb je de helft van je leven voor niets geleefd. En rekenen zeker ook niet?" Jongen: „Nee." (Ondertusschen begon er een storm op te steken, en op een gegeven oogen- blik werpt een stevige golf het schuitje om en beiden vallen in het water.) Jongen: „Zeg eens, meneer, kun je zwemmen Heer: „Neen! Jongen: „Dan heb je jeheeleleven voor niets geleefd. Goede reis!" Ongelukken. Gistervoormiddag was de 50 jarige wed. B. in perceel 98 in Jde Jacob van Campenstraat te Amsterdam be zig uit de zolderkamer kousen op het droogrek te hangen, toen een der zij latten, die vermolmd bleek, brak. Zij stortte naar beneden en werd zwaar gewond naar het Binnen Gasthuis vervoerd, wrar zij inmiddels is over leden. Gisternacht, na afloop van den dienst, is een wagenbastuurder van de Am- sterdamsche Gemeentetram in de re mise aan de Tollensstraat aldaar in een anderhalven meter diepen kuil gevallen. Met gebroken rechterdij been is hij per brancard naar het O. L. V. Gasthuis overgebracht, waar de onge lukkige, E. v. d. Pal, ter verpleging is opgenomen. Het 12-jarlge dochtertje van G. Brand, te Dubbeldam, dat zoo onge lukkig door den in werking zijnden karnmolen is getroffen, is in het kin derziekenhuis te Dordrecht aan de inwendig bekomen wonden overleden. Op de Oudegracht, te Utrecht, is een glazenwasscher naar beneden ge vallen, doordat een touw aan de lad der losraakte en deze doorzwikte. Vrij ernstig gekwetst werd de man naar het ziekenhuis verroerd. Branden. Te Zevenhuizen, in het Wester kwartier van Groningen, is de behui zing van den Heer J. de Jong afge brand, terwijl de familie afwezig was. Het vee en een groot deel van den inboedel werden gered. Alles was verzekerd, doch laag. De oorzaak van den brand is niet be kend. Het driejarig zoontje van den Heer R. te Almeloo had bij het naar huis gaan van de bewaarschool het ongeluk onder een zandkar te geraken met het ongelukkig gevolg, dat het met een gebroken been werd opgenomen. Het werd on middellijk naar het ziekenhuis ver voerd, alwaar door Dr. M. de Vlie ger de eerste heelkundige hulp werd verleend. Te Assen is de majoor N. D. de Ridder vóór de Wilhelmina-kazerne, terwijl hij per fiets den weg dwars wilde oversteken, om het hek bin nen te rijden, tegen het achterwiel van een hem van achteren pas- seerende automobiel gereden, waar door de fiets in erge mate werd beschadigd en de majoor tegen de straatsteenen werd geslingerd, waar op hij blijkbaar met het hoofd is terecht gekomen. Door een paar juist passeerende officieren naar binnen gedragen, werd hij op ad vies van den dolt ter per brancard naar het militair hospitaal overge bracht, daar aan lichten graad van hersenschudding gedacht werd. Werd door sommigen beweerd, dat de automobiel niet had gewaar schuwd, anderen daarentegen ver klaren van wel. De chauffeur moet dan ook hebben verklaard, dat het naar rechts uitwijken van den ma joor door hem in dien zin begre pen werd, dat het signaal wel ge hoord was. Gebleken is, evenwel, dat het uitwijken moet geschied zijn om een goede zwenking te kunnen krijgen bij het binnenrij den van het kazernehek. De majoor moet blijkbaar zeer in gedachten verdiept geweest zijn. De kapitein der marechausee, Vermeulen, was dadelijk aanwezig, en nam ver schillende personen, onder wie de twee heeren en een dame die in de automobiel zaten en afkomstig waren uit Rotterdam, een verhoor af. Nader wordt gemeld: Het ongeluk, majoor De Ridder overkomen, is boven verwachting goed afgeloopen. De majoor heeft het hospitaal kunnen verlaten; er zijn geen nadeelige gevolgen te verwachten. In de Bilderdijkstraat te Am ster- dam bij de kruising van de tram werd Zondagavond omstreeks 9 uur een bejaard heer aangereden door een motorfiets. Zonder zich om dit ongeval te bekommeren, reed de wielrijder snel weg. De oude heer viel met een smak achterover op de straat, zoodat hij bewusteloos bleef liggen en het bloed hem uit het achterhoofd gudste. Door het toegeschoten publiek werd hij opgenomen en bij een der bewoners dezer straat binnenge bracht. De heer Huy, brandstoffenhandelaar aan het Levendaal te Leiden, is rij dende met zijn motor-fiets op den straatweg, nabij „Wassergeert" teLisse zoodanig tegen een hondenkar aan gereden, dat hij bewusteloos en hevig bloedend is opgenomen en bij S. Kra nenburg aldaar is binnengedragen, waar hem door dr. Haase de eerste geneeskundige hulp is verleend. Vervolgens is hij per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Theorie en practijk. In ons nummer van gisteren ont leenden we aan het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne o. m. het volgende „Tegen de belasting op de tabak is uit een gezondheidsoogpunt ook niet veel in te brengen. Integendeel, wat minder rooken zal het zenuwleven, de hartswerking, de spijsvertering en het gezichtsvermogen van menig Neder lander ten goede komen." Hierbij teekent „De Nieuwe Cou rant" aan: „De opmerking moet ons uit de pen dat de hygiënisten zeiven daarvan nog Weinig doordrongen zijn, want zelden hebben wij eenige uren doorgebracht in een zaal, die zoo zeer door sigaren- damp bezwangerd en vergiftigd was als tijdens het jongste Hygiënisch Congres te Haarlem." Blijkens akte, voor notaris C. A. Joekes alhier verleden, is tusschen de heeren Gerard us Johannes van Gasteren, schouwburgdirecteur, en „sir" Josephus Chabot, restaurateur, beiden alhier, aangegaan een ven nootschap tot het exploiteeren van een schouwburg, van tooneel- en concertgebouwen of zalen met bij- behoorende tuinen en parken, ver gaderinglokalen, koffiehuizen en restauraties en verder het verrich ten van alle handelingen die daar mede in eenig verband staan. De vennootschap wordt gedreven onder de firma Van Gasteren en Chabot en is aangegaan voor den tijd van 10 jaar. Tot commissaris der hier geves tigde cultuur-maatschappij „Kali Dj om pa" is benoemd de heer J. W. A. Beijnes. Noord Zuidhollaiidsclie Stoomtram. De Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij is door aankoop eigenares geworden van de meerderheid der aandeelen in de Noord-Zuidhol- landsche Stoomtramweg-Maatschap pij HaarlemLeiden. Voor Vaderland en Koning. In de geheel bezette concertzaal dei- Sociëteit Vereeniging zijn op feestelijke wijze de prijzen uitgereikt aan de win ners in de nationale schiet- en scherm- wedstrijden van „Voor Vaderland en Koning" alhier. De majoor-commandant der vereeni ging, de Heer Zeewoldt. opende de bijeenkomst met een welkomstgroet, waarbij hij herinnerde aan het wel slagen der wedstrijden en zijn dank betuigde aan allen, die aan deze vie ring van het 40-jarig bestaan der ver eeniging op zoo recht aangename wijze hadden medegewerkt. Ten slotte noo- digde hij kolonel Neeteson uit de prijzen te willen uitreiken. Alvorens deze hiertoe overging, ver scheen de voorzitter van „De Bataaf" a'hier op het podium, die den Heer Zeewoldt onder applaus een fraaien bloemkransaanbood. Daarna sprak ook de kolonel over de welgeslaagde wedstrijden en den daarbij gebleken aangenamen omgang tusschen militairen en burgers, hetgeen hij zeer noodig achtte als een onmis- baren factor voor 's lands weerbaar heid. Hij eindigde met een „Leve de majoorcommandant, de Heer Zee woldt!" waarmede allen instemden, terwijl de muziek inviel. Vervolgens werden de prijzen aan de gelukkigen op het podium aange wezen, want het waren o. a. een koBt- baar bureau-ministre, fraaie salonlam pen, meubelstukjes enz. Hierna volgden een bioscoop-voor stelling en een bal. In de inrichting „Onder den St. Maarten" (Barteljorisstraat 10) is een tentoonstelling van pliotographische reproducties van de firma van Meurs en van Gogh. Het zijn zeer zorgvuldig nagebootste etsen, krijt-, pen- en houtskoolteekeningen. Het Haarlemsch Tooneel, directie Louis Bouwmeester, begint 1 Novem ber a.s. zijne reeks afscheidsvoorstel lingen door Nederland. Begin Jan. aanvaardt Bouwmeester met zijn ge zelschap zijn tweede reis door Indië. Het gemengd koor „Onder Ons", directeur H. Pielage, alhier, zal op uitnoodiging en ten bate van den Na- tionalen Blindenbond, alhier tegen half November een concert geven. De bioscoopvoorstellingen. Zoowel in „de Kroon" als in de Vereeniging blij ven iederen avond een talrijk publiek trekken. Teneinde ook aan de kinderen gele genheid te geven om te zien en te geniet«n> zal er morgenmiddag in „de Kroon" eene kindervoorstelling gehouden worden. Wij verwijzen overigens naar de advertentie van „de Kroon" in ons nummer van heden. Die slimme wespen. In zekere bloembollenschuur van een zekere firma alhier waren de be dienden druk aan het inpakken van bollen. Ongemerkt kwamen er wespen in de schuur en verzamelden zich om een persoon, van wien het bekend is, dat hij graag een borrel lust. De wespen drongen zich hoe lan ger hoe meer aan hem op en werden zoo brutaal om hem naar den mond te vliegen. Slaan durfde hij niet, want dan zouden zij kwaad worden en gaan steken. Daar komt de patroon aan en ziet het geval kalm aan. „Hoe zou het toch komen, mijn heer, dat die wespen het mij zoo lastig maken." „Dat is nogal eenvoudig: die ijverige dieren ruiken, datje sterken drank gedronken hebt en daar zij weten, dat ik daar ten zeerste tegen ben, wijzen zij je aan mij aan." De man kleurde en dacht mis schien: dat het niet altijd de beste vruchten zijn, waaraan de wespen knagen. Mogen die wespen hem dit geleerd hebbenH. ZAND VOORT. Alhier hebben blijkens eene daarvan opgemaakte statistiek in het nu afgeloopen seizoen vertoefd: Uit Amsterdam 3986 personen, uit andere plaatsen in Nederland 2395; uit Duitschland 1242: uit Oostenrijk-Hongarije 145, uit Engeland 87; -uit Zwitserland 80; uit België 70; uit Frank rijk; 62; uit Amerika 40; uit Denemarken 14; uit Neder- landsch-Indië 8; uit Italië 8; uit Rusland 6; uit China 3; uit Spanje 2; uit Noorwegen 1; - uit Transvaal 1; en uit Britsch- Indië 1; te zamen 8150. In het vorige badseizoen ver toefden alhier 8116 personen en in 1900 55Q0 Hedént .werden door een der ba- «taljpns infanterie, in garnizoen te Leiden, .aan het strand nabij Noord- wijk aan Zee schietoefeningen ge houden. HEEMSTEDE. Voor den Hockey- dag alhier op Zondag 14 dezer heeft de Heer G. J. Eilers te Amsterdam een groote zilveren medaille als prijs uitgeloofd. HALFWEG. De heer H. Biele, te Haarlem, heeft ontslag genomen als directeur van de Gemengde Zang- vereeniging „Euphonia" alhier. SANTPOORT. Het „HuisteVel- sen", eertijds een ridderburcht, se dert een heerenhofstede, thans eene boerderij jaren lang bewoond door den landbouwer 0. Goedhart, is door onderhandschen verkoop in eigendom overgegaan aan den Heer J. T. Cremer, voor f45,000. VELSEN. De Infanterie uit Haar lem heeft proeven genomen omtrent de belasting en den duur van overgang met de pont. De uitkomst was, dat in de meest gunstige omstandigheden in een goed kwartier kunnen worden over gezet 900 man, vier paarden, vier brancards en zes wielrijders. BEVERWIJK. Door de architec ten van der Goot en Kruisweg te Bussum werd aan de firma V. Ph. Braun en Zn. voor f20.000 opge dragen het bouwen van een villa in het villapark Kinhei m. Door de liquidateuren van de ontbonden „Beverwijksche Gastnei- verein" is beslag gelegd op de goe deren van de „Coöp. Tuindersver- eeniging Kennemerland" voor zoo ver die in eigendom toebehooren aan G. A. Prein, vroeger directeur van eerstgenoemde vennootschap. De beslaglegging heeft plaats gehad ter zake van eene vordering, groot drieduizend gulden, tot betaling waarvan Prein veroordeeld was door de rechtbank te Haarlem. Prein teekende tegen die uitspraak hoo- ger beroep aan bij het Gerechtshof te Amsterdam en heeft zich na dien metterwoon te Dusseldorf ge vestigd. BEVERWIJK. Maandagmiddag- werd wegens belastingschuld de huisboel verkocht van D. V. al hier. Deze verkoop wekte nog al eenige belangstelling. Eene groote menigte had op het uur dat de verkoop was aangekondigd reeds voor het bewuste huis post gevat. De betrokken eigenaar scheen de zaak zelf interressant te vinden,daar hij geruimen tijd te voren de drie kleur had uitgestoken. Toen eindelijk de verkoop begin nen zou, scheen er echter zeer wei nig kooplust te zijn. Voor verschil lende meubelen als Stoelen, Spie gel en Linnenkast enz. werd maar het baggatel van enkele centen geboden. DE RIJP. De gemeenteraad al hier heeft bepaald, dat in de kom der gemeente voortaan niet hard gereden mag worden met honden karren, en dat de bestuurders daar van er bij moeten loopen. NOORD-SCHARWOUDE. De ge meenteraad heeft aan den heer C. Gulk, onderwijzer alhier, eervol ont slag verleend. LISSE. Hedenmiddag vergadert de Raad dezer gemeente ter zake een ingekomen voorstel in verband met de stichting eener gasfabriek. SASSENHEIM?De oprichting van de Harmonie, als onderafd. van de Afd. v. d. N. R. K. V, hier, is al in zooverre gevorderd, dat reeds deze week met den Directeur on derhandeld zal worden over den aankoop van instrumenten. 23 personen traden reeds als lid toe. BENNEBROEK. Onder deze ge meente is de landbouwer Van Ga len overleden onder verschijnselen die aan „-cholera nostras" doen den ken. Bacteriologisch onderzoek zal dienaangaande zekerheid kunnen verschaffen. Inmiddels zijn de noo- dige voorzorgen tegen verspreiding der ziekte genomen. NOORDWIJKERHOUT. Door L. van Hensbergen in „Het Wapen van Noordwijkerhout" is vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein aangevraagd, ter vervan ging van A. van den Berg Jr., die dat koffiehuis gaat verlaten. De Tuindersbond „Ons Belang" vergadert aanstaanden Donderdag avond. De leden mogen bedenken, dat eendracht, die macht maakt, ook het meest in het belang van „Ons Belang" is! VOORHOUT. Donderdag a.s. zal alhier een openbare Raadsvergade ring worden gehouden, des voor middags te 10 uren. De agenda bevat: 1. mededeeling ingekomen stukken; 2. voordracht lid-Gezondheidscommissie te Alphen; 3. vaststelling Gemeentebegrooting 1907; 4. af- en overschrijving; 5 reclames H. O. 1906; 6. besluiten inzake gemeentehuis; 7. regeling belooning vaccinatie en doodschou w 8. beëediging van den gemeente ontvanger. HAARLEMMERMEER. Door de politie te Baarn is aldaar gevat en te Hoofddorp gevankelijk binnen gebracht, eene vrouw, verdacht me deplichtig te zijn aan diefstal van een paardendeken uit eene schuur, waarin ze had overnacht, bij den landbouwer v. d. Sp., te Haarlem mermeer. Van de ontvreemde deken had de vrouw een onderrok gemaakt, welke als overtuigingsstuk met de vrouw naar Haarlem is overge bracht. ZAANDAM. De correspondent alhier van het „Hbld." schrijft: Wijl mij het gerucht bereikte, dat de aannemer van het leggen van den nieuwen spoordijk Amsterdam Zaandam opnieuw te kampen had met eene ernstige verzakking ter hoogte van de coupure van de toekomstige Zaandamsche haven, heb ik mij Zondagmiddag derwaarts begeven om een onderzoek in te stellen. Daarbij is mij gebleken, dat het gerucht nagenoeg geheel uit de lucht is gegrepen en dat het combinee ren van hetgeen men hoorde en van uit den trein zag tot ditover- dreven gerucht aanleiding moet hebben gegeven. Het was moeilijk iemand te vin- die inlichtingen kon geven, doordien het Zondag was en er dus niet ge werkt werd. Eindelijk echter ont moette ik een paar arbeiders of omwonenden, die mij op mijn vragen mededeelden, dat deze week aan de Noordzijde van het Noord zeekanaal een kleine verschuiving had plaats gehad en dat de kuil die gegraven is om de coupure te maken, tengevolge den hoogen wa terstand —noodig ter bevrijding van het stoomschip „Rembrandt" was ondergeloopen. Ziedaar alles. En aan de zuidzijde nu ja, daar was Zaterdag een zandtrein ingevroren, zooals zij dat noemden. Deze technische term beteekent, dat de dijk achter den trein was inge zakt, zoodat hij niet naar de laad plaats terug kon rijden, alvorens ter plaatse een nieuwe storting had plaats gehad. Ook deze verzakking was blijk baar van weinig beteekenis geweest, want iemand, die het weten kon, verzekerde mij, dat er slechts drie treinen in gebruik zijn en deze stonden alle drie nabij de laad plaats. PURMEREND. De groote naj aars- markten zullen gehouden worden op Maandag 15 October voor run deren, en op Woensdag 17 October voor paarden. In de pas verloopen week vertrok van Leidschendam de ZeerEerw. heer A. H. J- V°s, die bijna 32 jaar pastoor dier parochie is geweest en onlangs aldaar zijn gouden Priesterfeest vier- de, naar Haarlem, waar hij in het gesticht St. Joannes de Deo zijn laatste levensjaren hoopt door te bren gen. Het afscheid van zijn parochi anen, die veel belangstelling toonden, viel den hoogbejaarden herder zeer moeilijk. Zeer aangedaan scheidde hij van geliefde parochie, die zooveel aan hem te danken heeft. De opvolger van den ZeerEerw. heer Vos, de ZeerEerw. heer P. J. G. Beddink, werd gisteravond in een plechtig Lof door den HoogEerw. heer F. X. Mosmans, Deken van Zoeter- woude, geïnstalleerd, die naar aanlei ding van de woorden„Weid mijne sghapen, weid mijne lammeren", een toespraak hield tot de geloovigen, welke in grooten getale ter kerke waren. Ook de geestelijken van een der naburige parochiën waren getui gen van de plechtigheid. He jfe jf- «Ij 3|f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2