Gemengde Berichten. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek Aanvulling Oorlogsbegrooting 1906. In de toelichting tot eene nota van wijzigingen wijst de Minister van Oor log er op, dat het overleg, dat dezer zijds met het Departement van Bin- nenlandsche Zaken werd aanhangig gemaakt, met het doel om de behan deling van de aanvragen tot het bekomen van vergoeding ingevolge art. 113bis der Militiewet 1901 en art. 15bis der Landweerwet, naar vermeld Departement te doen overgaan, niet tot een gunstig resultaat heeft geleid. Daarom stelt de Minister thans voor, eene positieverbetering speciaal van de ambtenaren bij zijn Departement met deze zaak belast. Voor de kwijting der uitkeeringen krachtens bovengenoemd art. 15bis der Landweerwet, was oorspronkelijk f 48.000 aangevraagd. Er is echter f 8500 meer noodig, die de Minister thans aanvraagt. Voorts wordt f 95,000 meer aange vraagd te. vinden door afschrijving op andere artikelen voor het ver richten van arbeid door particulieren buiten de Constructiewerkplaatsen. Nog worden er gelden aangevraagd voor de aanstelling van een tweeden stoker voor de centrale verwarming in het Departement van Oorlog, in verband met de uitbreiding der ge bouwen. Noodig zijn ook enkele contröleklok- jes, ter controleering van het perso neel, belast met het doen van rondes, enz. Blinde vogels. Van bevoegde zijde wordt ons me degedeeld, dat bij de Regeering het voornemen bestaat, bij een nieuwe vogelwet het bezitten, verkoopen, ver voeren, te koop aanbieden enz. van blinde vogels strafbaar te stellen. Faillissementen. Bij vonnis van Arr.-Rechtbank alhier, d.d. 9 October j.l., is in staat van faillissement verklaard G. E. Herbst, hotelhouder, wo nende te Vogelenzang, gemeente Bloemendaal (Woestduin). Rechter-commissarisMr. C. G. von Reeken. De anti-rev. kiesvereeniging te Mid- delharnis (Z.-H.) heeft voor lid dei- Provinciale Staten candidaat gesteld den heer Corn. Warnaer te Dirks- land. Het vertrek van Nieuwediep naar Oost-Indië van Hr. Ms. pantserschip „Tromp" is bepaald op 14 Novem ber a. s. De heer E. J. S. C. van Baerle, zit ting hebbende voor het kiesdistrict IJselstein, heeft wegens gezondheids reden ontslag genomen als lid der Provinciale Staten van Utrecht. Onderlinge Risico-vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Deze vereeniging, welke ten doel heeft het onderling dragen uitsluitend van gemeentelijk risico der wettelijke ongevallenverzekering, al dan niet vereenigd met een gedeeltelijk eigen risico-dragen dier verzekering, werd in eene op 8 October j. 1. te Amster dam gehouden, vergadering definitief opgericht. Aanwezig waren in deze oprichtings vergadering, welke een eenigszins plech tig karakter droeg, de heeren Burge meesters en Secretarissen der gemeen ten Dordrecht, Leeuwarden en Zwolle. Mede tegenwoordig waren de heeren mr. A. R. Zimmerman, thans burge meester van Rotterdam, en S. H. Hylkema, wethouder van Leeuwarden, die met den burgemeester van Zwolle, mr. I. A. van Roven, te zamen heb ben uitgemaakt het Comité van Uit voering, dat in de vergadering van afgevaardigden van een aantal ge meentebesturen, gehouden op 9 De cember 1905, was benoemd om de oprichting dezer Onderlinge Risico- Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten voorte bereiden. Tegenwoordig waren ook de directeur, de plaatsver vangend directeur en de chef der juridische afdeeling van de Centrale Werkgevers Risico-Bank, tct welke Bank de Vereeniging is toegetreden en waaraan de administratie der Ver eeniging is opgedragen. De vergadering werd voorgezeten door den heer mr. I. A. van Royen, burgemeester van Zwolle, voorzitter van het voornoemd Comité van Uit voering, die met vreugde constateerde, dat tot oprichting der Vereeniging kon worden overgegaan en daardoor een eerste schrede was gezet op den weg tot samenwerking van gemeenten ter behartiging van gemeenschappe lijke belangen. De voorzitter deelde nog mede, dat de gemeenten Haarlem en Schiedam reeds het besluit hadden genomen tot de Risico Vereeniging toe te tre den. Nadat het ontwerp der statuten onveranderd was aangenomen, werd besloten de Koninklijke goedkeuring daarop aan te vragen, ten einde rechtspersoonlijkheid te verkrijgen Het bestuur der Vereeniging, dat voor de eerste maal door de Gemeen teraden van Dordrecht, Leeuwarden en Zwolle is aangewezen, bestaat uit de heeren S. H. Hylkema wethouder, van Leeuwarden, mr. I. A. van Royen, burgemeester van Dordrecht. Uit zijn midden koos het den heer Van Royen tot voorzitter en den heer Wichers tot secretaris. Het ligt in de bedoeling binnenkort het bestuur met nog enkele leden, afgevaardigden van toegetreden gemeenten uit te breiden. Besloten werd ten slotte, dat het bestuur zich ten spoedigste totj de besturen* van Nederlandsche gemeen ten, die kunnen geacht worden voor het lidmaatschap in aanmerking te komen (premie-Rijksverzekeringsbank van minstens f200), zal wenden om de aandacht op de jonge vereeniging te vestigen en op aansluiting aan te dringen. Stakingsnieuws. Het op 1 dezer te Enschede uitge vaardigde verbod tegen samenscholin gen is thans opgeheven. Moederliefde bij een patrijs. De moederliefde van de patrijs is dezer dagen roerend gebleken. Een Duitsche landbouwer wondde bij het maaien in een weide met zijn zeis een hen, die onder het hooge gras zat te broeden. Onge lukkig sneed de zeis bijna den hee- len linkervleugel door. Onder he vige smartkreten vluchtte het dier in een naburig roggeland. Uit medelijden met de pas uit de eieren gekomen jongen liet de man het gras bij het nest staan en legde eenige struiken in plaats van het weggemaaide gras. Toen hij den volgenden dag naar zijn pleeg- kindertjes kwam kijken, vond hij het nest leeg. Ruim 50 pas verder lag de hen dood in het struikge was, met haar gaven vleugel nog vier levende jongen bedekkend. Het doodelijk gewonde dier had blijkbaar met haar laatste krachten de jongen nog uit het gevaarlijke nest gesleept en was toen gestorven. Voor verzamelaars. In den loop der maand zullen port- zegels van ê1^cent aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn. Bij wij ze van hul puitgave zullen de thans in gebruik zijnde portzegels van 20 cent worden voorzien van een op druk in roode inkt Verder zullen geen portzegels van 20 cent meer worden aangemaakt. Later komt dan eenportzegel van Iff/o cent in omloop in het gewone type. Geen cholera. In de gemeente Schoterland ging het gerucht, dat te Oranjewoud (Fr.) iemand aan cholera asiatica was overleden. De man had Zater dag hevige kramp en diarrhee ge kregen. De geneesheer heeft voor zichtigheidshalve een gedeelte van de uitwerpselen ter onderzoek naar Utrecht gezonden. Bij dat onderzoek is gebleken, dat geen cholera-bacillen gevon den werden. Het bacteriologisch onderzoek heeft aangetoond, dat de te Benne- broek overleden Van Galen niet is gestorven aan cholera nostras. Broekhuizen. De heer Pauw van Wieldrecht heeft aan het Utr. dbl. verzekerd, dat zoo spoedig mogelijk Broekhui zen geheel in denzelfden trant her bouwd zal worden. Uit het Haagsclie Begrootings- verslag „De geheele afdeeling, ver gaderd in de burgemeesterskamer, schaamde zich over den slechten toestand van behang en plafond, om niet te spreken van het vloer kleed." (Vad.) „Fijne vleeschwaren" voor Amsterdam. De correspondent van de „N. Arnh. Ct." te Tiel schrijft: Ik ontdekte toevallig eene „fa briek van fijne vleeschwaren" in de Pepersteeg te Tiel. Daar woont H. K. in een huisje van fl, waar bij een open plaats. „Die hier zijn handwerk drijft, (vaart best, wanneer de zaken Der boeren slechter gaan, en (droes of runderpest Haar zetel in hun stallen heeft gevest, Dan is hij dagelijks hier als ana toom te vinden." Maar niet, als bij den vilder van Staring, dient het vleesch als aas voor de kraaien, maar het levert de alom bekende harde Geldersche metworst, waarvan er meer dan 150 aan den zolder van het dom pige vertrekje hingen. Amsterdam is zijn afneemster. Blind Raadslid. Naar aanleiding van het bericht in ons blad, dat een der raads leden van de gemeente Hedikhui- zen (N.-Br.) het gebruik zijner oogen mist., deelt de Arnhemsche corres pondent van „De Ned." mede, dat de nestor der Arnhemsche raads leden sedert 14 jaren in hetzelfde geval verkeert en nog steeds zijn mandaat vervult op een wijze, die niet heeft nagelaten de bewonde ring tej wekken van zijnjmedeleden en Arnhem's burgerij. Van 't begin af. Peer Trekplaaster en zijn vrouw hebben malkaar te Maastricht afge rammeld en worden naar het bureel gebracht, in gezelschap van een ge- buur, die als getuige zou dienen. Hebt gij het begin van de ruzie bijgewoond? vroeg de commissaris. Ja, zei de vent, over twee jaar. Wel ja, toen was ik getuige bij hun huwelijk. Vlaamsche Gazet.) Heb ik de eer perfester Dinges te Ja zeker, wat was 't er van uw Ja, ziet u, bent u alleen Ja, wat wilt u voor den dui vel Mag ik de deur sluiten? En hij deed dit zonder toestemming af te wachten. Toen keek hij nog eens rond, of ze wel werkelijk alleen waren en plaatste triomfantelijk 'n bundeltje in een rooien zakdoek mid den op tafel. Daarop stak hij zijn hand in het pakje en toonde den pro fessor, wat hij er uithaalde. Daar kijk 'es, m'nheer? Nou, zei de professor, ik zie 'et. En hoe noemt u dat nu, per fester Dat zijn ijzerpyrieten. Wat??? schreeuwde de man, is dat geen goud? Wel nee, waarachtig niet, 't is totaal waardeloos, nergens goed voor zei de hooggeleerde, en hij nam een kolenschop vol van 'tgoed, hield dit boven het haardvuur. Het verdween spoedig in rook in den schoorsteen. Daar nou, zuchtte de man, daar kom ik nou heelemaal voor uit den Achterhoek naar Delft, en daar heb ik me nou een weduwvrouw met zeven kinderen, die het in haar tuintje gevonden had. voor getrouwd (Z. Ct.) Branden. Vermoedelijk ten gevolge van het broeien van haver brak er te Rhoon brand uit op de hofstede, bewoond door L. van Kampen al daar, in eigendom toebehoorende aan den heer D. Vermaat, te Char- lois. De bouwschuur, tot den nok met graan en hooi gevuld, ging met den geheelen voorraad in de vlammen op. Het mocht der brand weer gelukken de woning, een drietal schuren en twee klampen klaverhooi te behouden. De schade wordt door assurantie gedekt. Te Dalfsen ontstond door een onbekende oorzaak brand in het boerenwoonhuis van G. J. J. Schokker aan de Ganzenpan. Huis en inboedel brandden geheel af. De schade is niet geheel door ver zekering gedekt. Te Olst ontstond door een onbe kende oorzaak brand in een hooi berg van den landbouwer G. Jan sen te Middel onder die gemeente. Al spoedig werden de aangrenzende mijten en nog een hooiberg door het vuur aangetast. Het woonhuis, de schuren, loodsen en eenige hooi bergen konden behouden blijven. Een groote hoeveelheid hooi, haver en rogge ging verloren. Al les was, hoewel laag, verzekerd. De brandweer was vrij spoedig ter plaatse en arriveerde eerst tegen middernacht weder in het dorp. Te Termunterzijl (Gr.) is afge brand de boerderij van P. Meyer. Het koren en de inboedel gingen geheel verloren. De brand is vermoedelijk ont staan in de dorschmaehine. Te Graft (N.-H.) zijn in de asch gelegd de woning van den scheeps timmerman W. P. en de aangren zende boerderij van de wed. F. W. Verzekering dekt de schade. De brand begon bij W. P. Oorzaak onbekend. Maandagnacht is de houtzagerij van de firma Lefebre te De Rijp afgebrand. Ongelukken. Een machinist van het in de Rietlanden te Amsterdam liggende stoomschip „Eemland", H. J. Hen- sen genaamd, wonende te Rotterdam, had het ongeluk met een voet tus- schen de machine te raken, zoodat hem een paar teenen werden afge knepen. Hij is ter verpleging in het O. L. Vrouwegasthuis opgenomen. Een timmerman werd op het 3e perron aan het Centraalstation te Amsterdam bij het plaatsen van een juk door een kameraad bij onge luk met een ijzeren hamer op de linkerhand geslagen. De middel vinger, welke gedeeltelijk werd ver brijzeld, is in het Binnengasthuis geamputeerd. Maandagmiddag ontmoetten twee dames op haar rijwiel op den Bree- veldschenweg onder Woerden een kaasbrik, -waarvan de bestuurder maar op het midden van den weg bleef rijden. Voorzichtigheidshalve stapten zij af, maar konden toch niet verhinderen, dat een rijwiel werd geraakt en de dame, die het vasthield, in een sloot viel. De boer bleef toen stilstaan en liet de dame door haar gezellin helpen om er uit te komen. Nadat hij op de vraag der dames, ze naar Woerden te rij den, een weigerend antwoord had gegeven, reed hij verder. De dame die in de sloot was gevallen, kon zich gelukkig bij een in de buurt wonenden landbouwer van droge kleeren voorzien en wist toen, met" een gekwetsten enkel, toch nog de stad te bereiken. De gemeentewerkman H. Maurer te Bergen op Zoom, is terwijl hij bezig was met het vullen van olie lantaarns, gestruikeld waardoor hij een volle brandende lantaarn over het lichaam kreeg en spoedig ge heel in vlammen stond. Met hevige brandwonden werd hij naar het zie kenhuis vervoerd. V Gistermiddag is aan het Centraal station te Rotterdam een rangeer der van het Hollandsche Spoor, W. Meijer, bij het oversteken van de rails door de locomotief gegrepen en over het hoofd gereden. De on gelukkige was terstond dood. Te 's-Gravenzande had eene vrouw het ongeluk eene speld in te slik ken, welke haar in de keel bleef zitten. Zij werd naar Den Haag vervoerd, alwaar het gelukte door spreken de speld los te krijgen, welke nu langs den gewonen weg zal verwijderd worden. Twee werkstersin de steenfabriek van den Heer Mijnlieff te Krimpen a.d. IJsel (Z.-H.), werden onder vallende steenen bedolven. Gelukkig werden zij er spoedig onder vandaan gehaald, doch beiden waren ernstig gekwetst, zoodat geneeskundige hulp noodig was. Te Stadskanaal (Gr.) is het zes jarig dochtertje van De J., die met de overige familie veldwerk ver richtte, te water geraakt en helaas verdronken. Te Heiligerlee is een zevenjarig knaapje van de wed. v. d.-W., van den zolder gevallen en aan de ge volgen overleden. Een vrouw, die Vrijdagmiddag bij het glazenzeemen in de Middel landstraat 81 te Rotterdam uit een raam viel, is Maandag aan de be komen kneuzingen overleden. Terwijl de gemeente-arbeider A. bezig was met het leggen van ri olen aan het Willemsplein nabij het telegraafkantoor te Arnhem, zakte een groote hoeveelheid uitge graven aarde naar beneden en- ge raakte hij daaronder bijna geheel bedolven. Met veel moeite gelukte het ten slotte den man uit zijn neteligen toestand te redden en had hij ge lukkig geen letsel bekomen. Gisteravond had te Bergen op Zoom in de suikerfabriek van de firma Wittouck een treurig onge luk plaats. De werkman B. geraakte tusschen eene machine en werd op slag gedood. Gistermiddag werden twee jongens uit Leiden, die nabij Hillegom ach ter een groentewagen, liepen door een automobiel aangereden. Een er van werd ernstig gewond en is, na voorloopig verbonden te zijn, per as naar Leiden vervoerd. De ander is er beter afgekomen. Burg. en Weth. hebben vergun ning verleend aan P. Wijkhuizen tot oprichting van eene smederij in perceel Koksteeg 10. Het Gemeente-budget. In de afdeelingen van den Raad heeft de begrooting ditmaal geen aan leiding gegeven tot uitvoerige be schouwingen. In de eerste werd o.m. gevraagd, of de totstandkoming van een fonds voor eigen-pensioenen der ambtenaren spoedig tegemoet kan worden gezien. Ook in de comm. van bijstand in het beheer der financiën is op de wenschelijkheid van zulk een fonds gewezen. In de eerste afdeeling werd voorts de opmerking gemaakt, of het geen overweging zou verdienen om, naast de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool met5-jarigen cursus de oprichting voor te bereiden van een Rijks Hoogere Burgerschool metö-jarigen cursus, voor namelijk met het oog op het buitenge woon groot aantal aanvragen, zoowel uit Haarlem als uit de omliggende ge meenten, om als leerling op onze H. B. S. geplaatst te worden. In de tweede afdeeling werden door een lid enkele opmerkingen gemaakt over den fuianciëelen toestand der ge meente. De vrees wordt uitgesproken, dat de gewone uitgaven in de naaste oekomst niet meer uit de thans be schikbare inkomsten zullen kunnen bestreden worden. Gevraagd wordt, of B. en W. het scheppen van nieuwe bronnen van inkomsten overwegen, en in het bijzonder, of het invoeren eener straatbelasting niet zou zijn aan te bevelen. Van andere zijde wordt opgemerkt, dat de financiëele toestand der gemeente bevredigend mag ge noemd worden, en dat aan het invoe ren eener straatbelasting belangrijke bezwaren zouden zijn verbonden. Gevraagd wordt voorts, of ten aan zien der vervroegde winkelsluiting B. en W. reeds tot eene stellige meening zijn gekomen. Aangedrongen wordt op het spoedig in het leven roepen van een goed in- gerichten gemeentelijken ontsmettings- dienst met geschoold personeel. Ook wordt gewezen op de zeer lage loonen die bij de Gemeentereiniging worden uitbetaald en gevraagd, of reeds door B. en W. is beschikt op het verzoekschrift van de Vereeniging van Werklieden bij de Reiniging om loons- verhooging. Van andere zijde wordt tegén het opvoeren der loonen gewaar schuwd. .Hoofdstuk VI (Kosten van het On derlijs) geeft een der leden aanleiding aan B. en W. te vragen, welke uitvoe ring is gegeven aan de motie-Van de Kamp in zake het aantal leerlingen per klasse; of B. en W. een overzicht kunnen geven van hetgeen aan scho lenbouw in de naaste toekomst nog zal noodig zijnwelk standpunt B. en W. in de toekomst denken in te ne men tegenover de onderwijzeres-moe der en of eenig voorstel is te ver wachten tot het verbeteren van het gymnastiek-onderwijs aan de lagere scholen. In vele afdeelingen werd de meening uitgesproken, dat het slachthuis geen nadeelig saldo mag opleveren en dat de tarieven, overeenkomstig hetgeen in uitzicht werd gesteld bij het rap port der heeren Leyh en van Ooyen, zoodanig behooren t? worden geregeld, dat de ontvangsten de uitgaven dek ken. Van andere zijde wordt betoogd, dat de kosten van aanleg, ten gevolge van vele wijzigingen en aanvullingen van het oorspronkelijk plan, belang rijk hooger zijn geworden dan aan vankelijk was geraamd en dat als gevolg daarvan ook de vaste lasten der exploitatie belangrijk zijn ge stegen. Daartegenover wordt opge- gemerkt, dat ook daarin geen reden mag gelegen zijn, om duurzaam op de exploitatie toe te leggen. Jantje en de drieCalabrische Bandieten. Bleek, óntdaan kwam hij thuis, „Wat zie je bleek, Jantje", zei moeder bezorgd. En Jantje vertelde, dat hij bij 't ZuiderB. Spaarne niet weinig ge schrokken was. Hij floot bij 't naar huis gaan een deuntje, natuurlijk „Geef me nog een drupske", toen hij daar in den hoek van een huis drie mannen ontdekte Een breedgerande hoed dekte hun 't hoofdvan hunne schouders golfde een lange mantel, zwart als de nacht. Om het lijf droegen zij een rooden band; een stukje daar van scheen als een bloedvlek in het halfduister. Er flikkerde ietsin hunne hand. Een dolk zeker; en ook hunne oogen flikkerden. En Jantje werd nog bleeker, zoo mogelijk, bij 't vertellen.'t Was dan ook griezelig, erg griezelig. En zoo. iets is mogelijk in ons goede Haar lem, vlak bij de Kampervest? Heeft niemand van de politie die drie mannen gezien? Naar de be schrijving te oordeelen zijn hetCa- labrische bandieten. Joeg de aard beving ze hierheen Was 't soms een hunner, die volgens mede- deeling in een der plaatselijke bladen dezer dagen in de Jor- densstraat omzwierf, „alleen met een lange jas aan"? Vreeselijke dingen allemaalangstwekkende vragen 1 De geest van Haarlemsche Frans waart weer door onze straten! De politie wake! Vooral als Jantje niet geslapen en gedroomd heeft. Ter gemeente-secretarie ligt ter visie het verzoekschrift van G. Schoorl om vergunning tot op richting van een zilversmederij aan den Zijlweg, waarbij als beweeg kracht een gasmotor van 20 paar- dekrachten wordt aangewend. Ook de Kamer van Arbeid voor de bloembollenteelt verzoekt den Raad over te gaan tot het treffen van maatregelen tegen de geldelij ke gevolgen van gedwongen wer- loosheid. De wethouder Joh. de Breuk en zijne echtgenoote reden in een rij tuig uit de Korte Veerstraat, toen de electrische tram juist op die hoogte aankwam. Ofschoon van beide zijden nog getracht werd eene botsing te voor komen, reden de wagens tegen el kaar in, waarbij het lemoen van het rijtuig brak. De inzittenden kregen gelukkig geen letsel. Hier ter stede wordt sedert de vorige week vermist de 19-jarige Dirk Toebes uit de De Wetstraat. Hij was uit de ouderlijke woning naar zijn werk gegaan, doch is niet meer gezien. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Het mannenkoor „Proza en Poë zie" alhier zal den 27 October op een soirêe in den schouwburg o.m. opvoeren het eerste bedrijf van de opera „Faust", met medewerking van de heeren Carel Phlippeau (Faust) en J. Huyboom, als Me- phisto. Bij de rechtbank alhier is dooi de Aalsmeersche bank een actie in gesteld om alsnog te worden toe gelaten als crediteur in het faillis sement Ed. de Lanoy, alhier. BLOEMENDAAL. Het program van hedenavond ter gelegenheid van het burgemeestersjubilé bevat nog o.m. het volgende 810 uurConcert op het Raadhuis plein door het 10e Reg. infanterie. 81/4 uur Concert in Duin-en-Daal door de Harmonie. Tijdens 't concert receptie, waarop ieder welkom is en voorts aanbieding van verschillende huldeblijken. Eere-poorten zijn opgericht in hot Bloemendaalsche Park en te Over- veen. Het Raadhuisplein zal a giorno ver licht worden, aangeboden door de Directie van Ouds het Raadshuis en Hotel Roosendaal. Door de bemoeiingen van het be stuur van Bloemendaals Bloei zullen de leden van die Vereeniging thans vrije wandeling hebben op Jachtlust, Naaldenveld, Terras, Neethof en Groot- Bentveld en op de overplaats van Sparenburg. SCHOTEN, De heer Jac. P. II. Galesloot, te Amsterdam, heeft een terrein gekocht onder deze gemeente en zal daarvan maken een tuinbouw- établissement. Dat onder Santpoort, aan den Hagelingerweg, blijft in handen der heeren Goedhart c.s., die nu zijn compagnons zijn. SANTPOORT. De Vooruitstrevende Kiesvereeniging „Santpoort" heeft be sloten bij de aanstaande verkiezing van twee leden voor den Gemeente raad van Velsen, welke vacatures bei den in de afdeeling Santpoort vallen, slechts voor één zetel een candidaat te stellen en den andere open te laten voor de Katholieken. De Katholieke Kiesvereeniging heefteen gelijkluidend besluit genomen. Door de Katholieken is nu tot candidaat gesteld de heer P. R. Koe- lemij, terwijl gisteravond door de Vooruitstrevende Kiesvereeniging de heer Frans Netscher is gesteld. Met 't oog op de omstandigheid, dat een der ambtenaren der secretarie wel zijn wettelijke maar niet zijn fei telijke verblijfplaats in de gemeente heeft, sprak de Vooruitstrevende Kies vereeniging de wenschelijkheid uit, dat de Raad besluite, dat de gemeen te-ambtenaren verplicht zullen zijn hun feitelijke verblijfplaats binnen de gemeente te hebben. HEER HUGOWAARD. De afdee ling „Heer Hugowaard en Omstreken" van het Nederlandscli Onderwijzers-Ge- schap heeft aan de afdeeling te Alk maar een schrijven gezonden, waarin werd afgekeurd de houding dier af deeling in zake het ontslag van den Heer Tonnebier en Mej. Vermeer. Tevens werd een schrijven gericht aan het Hoofdbestuur, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat het Hoofdbestuur zich volkomen op de hoogte stelle van deze ontsla gen ten einde zoo noodig handelend te kunnen optreden. VOORHOUT. Zondagavond ver gaderde in het Stationskoffiehuis de afdeeling Voorhout van den Ned. R. K. Volksbond. De Voorzitter opende de verga ring met gebed, waarna door den Secretaris de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat de ZeerËerwaarde Heer de Groot kapelaan alhier, zoo welwillend zou zijn, om, voordat werd gestemd, of er in 't vervolg in de feestvergaderingen sterken drank zal worden gebruikt al dan niet, een woordje vooraf te spreken betreffende het alcoholvraag stuk. Z.E.W. hield over genoemd vraag stuk eenwei sprekende rede en schets te daarbij in breede trekken, hoe verschillende Iudiaansche Stammen (heidenen) door het gebruik van vuurwater, dat hun nog wel door blanken werd verstrekt, zijn vernie tigd en uitgeroeid; ook kwam spreker niet alleen ten zeeiste op tegen 't overmatig gebruik maar toonde ook het gevaar aan voor lichaam en ziel, verbonden aan de drinkgewoonte. Van het begin tot het einde werd deze rede met aandacht door de aan wezige bondsbroeders gevolgd. Een warm applaus getuigde bij de toehoorders van de groote sympa thie die zij voor Spr-, rede gevoel den, en menigeen hunner vatte daar bij het voornemen op om koning alcohol voor altijd den rug toe te keeren. De heer F. Angevaare kwam indebat naar aanleiding eener zin snede van Z. E. W., als zoude deze ook wel eens in de noodzakelijkheid zijn geweest sterken drank te gebrui ken; de heer Angevaare meende, dat, wanneer bij Spr. (alsgeestelijke) die gelegenheid zich voordeed, dit Je Hs ■Je. jje

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2