Vrijdag 12 Oct. 1906. No. 6424. 3P,e Jaargang Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. V" BUITENLAND. BINNENLAND. De familie Fromentier. Week-abonnementen a 10 cent per week. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per postje - Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON-$N FEESTDAGEN. 20 .65 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel, No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE <fe Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmarter Ter kennismaking zenden wij aan niet-geabonneerden nog eenigen tijd GRATIS onze Courant, hopende op die manier in al de Katholieke gezinnen van Haarlem en omliggende Gemeenten weldra eene blijvende plaatste veroveren. De „Nieuwe Haarlemsche Courant" is het eenige plaatselijk KATHOLIEK Dagblad, het eenige dus, dat veilig in ieder Katholiek huisgezin gelezen kan worden. Naast Hoofdartikelen over allerlei actueele onderwerpen, boeiende Feuil letons, plaatselijke, binnen- en buiten- Iandsche en speciaal Katholieke Nieuws tijdingen uit alle landen en wereldstre ken, brengt het zijnen Lezers op ZATER- DAGAVONDde OFFICIEELE KERK- L1JST voor Haarlem en omliggende Gemeenten, die GEEN ander plaatselijk blad geven kan. Agenda voor Zaterdag. R. K. Volksbond (Bondsgebouw St. Bavo) 8i/2 uur Zitting Spaarbank „St. Antonius van Padua"; Spaarkas „St. Nicolaas" (winterprovisie); Opening der Bibliotheek. Schouwburg Jansweg, „Detyrannie der vrouwen". De Kroon, Concertzaal, Bioscoop. De Kroon, Café-zaal, Dameskapel. De Vereeniging, Bioscoop. ITALIË. Een waardig slotOpnieuw zijn de socialisten Woensdag 1.1. op hun Congres te Rome aan het bakke leien geweestde vierde dag heeft de kroon op het werk gezet. Ferri nam het eerst het woord, om als directeur-hoofdredacteur der „Avanti" zijn blad te verdedigen, 't Was voor hem wel avanti(voor uit maar vooruitkomen viel zeer moeielijk. Bij ieder woord werd hij onderbroken en het debat op dit punt leverde geen resultaat op. Daarna moest het partijbestuur ge kozen worden. Dit ging gepaard met een lawaai, dat hooren en zien verging. Ook hier hielden Ferri en zijne mannetjes (de integralisten) de overhand. Deze verkiezing duurde maar even twee volle uren. Toen het rumoer wat bedaard was, riep men de rapporteurs op voor de andere punten der agenda. Maar geen dezer heeren was meer te vinden, zoodat er niets overschoot dan 's middags opnieuw te beginnen. Het eerst kwam toen ter sprake het anti-militarisme. Een der redacteurs der „Avanti" Paolo Orano, verklaarde brutaal weg: „Leger en kazerne moeten door voortdurende muiterijen vernietigd worden. De lotelingen moeten tot het schenden der krijgstucht aan gespoord worden." Middelerwijl vermaakten syndicalis ten en reformisten zich met elkaar uit te schelden.. Eensklaps springt een der eersten naar voren en be gint een vuistgevecht met een refor mist. Dat is het sein tot een alge- meene kloppartij. Wandelstokken, armen rijzen en dalen; het regent slagen en stompen. Orano schreeuwt: „Ik heb geen maling aan het vaderland, maar wel aan een monarchistisch vader land Labriola, de geweldigste schreeu wer onder deze geweldige schreeu wers prijst de Parijsche Commune van 1871, die de Vendöme-zuil, dat symbool der militaire tirannie,omver haalde. Zoo ging het voort, uren lang. De fameuze Podrecca van de Asino besteeg op zijne beurt het spreekgestoelte. Nauwelijks vertoon de hij echter 'tpuntje van zijn neus,of een helseli lawaai begon; spreken was hem onmogelijk en de voor zitter verzocht hem, of hij asjeblieft maar lieen wilde gaan. Signor Po drecca met zijn „Ezeltje" af. De commissie, die de leiding der partij heeft, zal de quaestie van het anti-militarisme moeten uitmaken. Dit voorstel der integralisten ging er ten slotte door. Daarmee was lietCon- gres afgeloopen. Leerzame dagen zijn 't geweest voor wie niet vrij willig blind zijn. Hopelooze ver deeldheid, schandelijke twisten en schandelijke tooneelen. Niets anders bracht dit Congres. Benijdenswaar dige toekomstige Heilstaters Uit Palermo wordt bericht, dat te Biancavillo een formeel gevecht geleverd is tusschen socialisten en christen-democraten. Van weerszij den wierp men met steenen en wer den revolverschoten gelost. Toen de politie tusschenbeiden kwam, waren verschillende perso nen gekwetst. Twintig vechtersba zen zijn gevangen genomen. BELGIË. Woensdagavond om 7 uur zijn er te Antwerpen 500 kinderen, jongens en meisjes van 7 a 10 jaar, uit Verviers aangekomen, 't Waren kinderen van de werkstakers uit laatstgenoemde stad. Aan het sta tion wachtte eene dichte menigte. Zij drong tot het perron door, na eerst de ruiten der toegangsdeuren verbrijzeld te hebben. Het spoorwegpersoneel stond machteloos. Toen de trein binnen kwam juichte de menigte. Bij het verlaten van het station was liet gewoel zoo sterk, dat de politie met de blanke sabel moest char geeren. Verscheidene vrouwen vie len in onmacht: Om te voorko men, dat de kinderen doodgedrukt werden, moest men ze op de schou ders dragen. De stoet deed Iwee en een half uur over een afstand van een half uur. Den kinderen werd vleesch en kaas aangeboden, eer zij met hunne „pleegouders" meegingen. Om elf uur was alles rustig. De Commissie van verzoe ning te Verviers houdt nog altoos besprekingen. RUSLAND. Te Lodz is 't weer algemeene staking. Alle herbergen zijn geslo ten; geen rijtuigen meer in de stra ten. Om 3 uur 's middags liep de menigte samen op de plek, waar de lijken lagen van 5 personen, wel ke dien morgen doodgeschoten wa ren, en die zij begroeven. Terwijl eene inzameling gehou den werd, om de lijkkisten te koo- pen, rukte plotseling eene afdee- ling kozakken aan, die met zweep en sabel op de menigte insloegen. Dertig belhamels zijn gearresteerd. Gisteren, Donderdag, zouden an dere veroordeelden met den kogel gestraft worden op last van den krijgsraad. In de naburige steden Zgierz en Pabianice is ook de algemeene sta king afgekondigd. Te Riga lieten twee jonge vrou wen een pakje achter op de bank van een tramwagen. Toen men het opende, ontdekte men, dat het eene lielsche machine inhield. Door een gelukkig toeval was het uurwerk, dat de ontploffing veroorzaken moest, stil gaan staan, zoodat een ramp voorkomen werd. ENGELAND. In de „Times" (Londen) komt een scherp hoofdartikel voor tegen de commissie, die aan de ontbon den Doema een boezoek zou gaan brengen. Plet Londensche blad noemt het een ongelukkig denkbeeld, dat Engelschen zich in de binnenland- sche Russische toestanden gaan men gen. Er kan niets anders dan kwaad uit ontspruiten, meent de „Times" terecht. Waarschijnlijk zal het voorgeno men bezoek niet doorgaan, verluidde het later. Dat zou onder alle opzichten de wijste partij wezen. Een telegram van hedennacht uit Londen meldt, dat er na lang beraad besloten isde commissie zal wel naar Petersburg gaan, doch haar zal opgedragen worden, alle betoogingen te willen vermijden en liet adres in besloten kring aan te bieden. Of men openlijk of in 't geniep verongelijkt wordt, verschilt me nigmaal al bitter weinig. Deze En- gelsclie Commissie mengt zich in zuiver binnenlandsche Russische aangelegenheden. Zij huldigt eene Doema, die hare bevoegdheid te huiten ging, misbruik maakte van de haar gelaten vrijheid. Waarlijk, de Russische regeering zou wel dwaas wezen, indien zij dit rustig toeliet. Indien we de rol len omkeeren indien er een Russi sche Commissie voor iets dergelijks in Engeland kwam, men zou de Engelschen eens hooren. 't Is te ho pen, dat de Russische regeering En- gelands onbeschaamdheid en gebrek aan goede vormen op cTé verdiende wijze beantwoordt. Albion, dat zoo ontzaglijk veel voor eigen deur te vegen heeft, moest zich geheel onthouden van den neus onbeschoft in andermans Zaken te steken. De N. R. Gt. bevat een telegram van heden, uit Brussel toegezonden en van den volgenden inhoud „Uit Londen is hier bericht ont vangen dat tengevolge van een waarschuwend telegram van den Engelschen gezant te Petersburg aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen, slechts één gemach tigde het adres aan de Doema zal overbrengen." Laten we afwachtenmisschien blijft die eene gemachtigde ook nog tliuis. Hofberichten. Koningin Wilhelmina maakte gis teren een tochtje per stoomboot naar Meiszen en bezocht de koninklijke porseleinfabriek aldaar. De Prinsjes en het Prinsesje van Erbach zijn gistermorgen 6 uur per rijtuig van Soestdijk naar Utrecht vertrokken, om naar Duitschland te rug te keeren. H. M. de Koningin heeft de Huis orde van Oranje uitgereikt aan den Koning van Saksen. Jhr. Van Geen zal, na liet hem, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als luitenant ter zee le kl. en de daarmee gepaard gaande eervolle ont heffing als Hr. Mr. adjudant-particu lier-secretaris, aan het Huis der Koningin verbonden blijven. TWEEDE KAMER. Door de afdeelingen zijn benoemd tot rapporteurs over de wijziging van de wet, inhoudende regeling van de samenstelling en bevoegd heid van den Raad van State: de heeren Ferf, Van Vuuren, Van Bijlandt, Goeman Borgesius en Van Karnebeek en over de toekenning, aan de Staats-Commissie van Enquête om trent het tramwegpersoneel, van be voegdheden, als bedoeld in de wet van 1850, en de verhooging van hoofdstuk VI der Staatsbegrooting 1906, betreffende aanschaffing van eene onderzeesche boot: de heeren Dolk, Ruys de Beerenbrouck, Van Wassenaer Van Catwijck, Jansen ('s-Gravenhage) en Van Karnebeek. (Openbare zitting van Donderdag.) Gisteren is de behandeling van het Indische Regeerings-Reglement voortgezet, De heer Bogaart betuigde zijne instemming met de ingediende Re- geeringsvoorstellen, waarin hij tot zijn groot genoegen zag een streven der Regeering om de reclitsbedee- ling in Indië op het gebied van burgerlijk-, handels- en strafrecht formeel en materieel meer in over eenstemming te brengen met de behoeften der bevolking en de ge heel gewijzigde omstandigheden, om zoodoende te geraken tot meer unificatie. Ook uitte hij zijn vertrouwen in het beleid der Regeering en ver wacht, dat met de regeling van de rechtspositie der inlandsche Chris tenen met behoedzaamheid zal wor den te werk gegaan. Wat het huwelijksrecht betreft, oordeelde hij, dat het de beste re geling zou zijn pastoor en zende ling te erkennen als buitengewoon ambtenaar van den Burgerlijken Standieder inlandsch Christen moet kunnen huwen en scheiden overeenkomstig de regelen van zijn eigen kerkgenootschap, De heer De Savornin Lohman schetste het verkeerde van het opdringen van een vreemd recht aan een volk. Unificatie van recht is eerst te bereiken na eeuwenlange ontwikke ling. Bovendien moet de drang daartoe van het volk zelf uitgaan. Hier echter wil de Regeering het recht van een Westersch volk gaan opdringen aan een Oostersch volk, nog wel een overwonnen volk, veel talrijker dan wij, waarbij nog komt, dat dit opgedrongen recht zal wor den toegepast door onze rechters, gekomen van onze Universiteiten. Van juristen als de heeren Fock en Van Deventer kan men begrij pen, dat zij unificatie van reclit willenmaar spreker constateert, dat met de Regeeringsvoorstellen wordt ingegaan tegen het advies van onderscheidene deskundigen, onder meer van Dr. Snouck Hur- gronje, wiens adviezen niet zijn overgelegd. De zorg voor de in landsche Christenen mag niet het motief zijn om deze maatregelen door te drijven. Ook is door mannen van gezag betoogd, dat de inlandsche Chris tenen zulk eene regeling niet noo- dig hebben. Bovendien staats geenszins vast, dat eenheid van recht zal worden bereiktom hiertoe te geraken zou men geen Nederlaudsch recht, maar Nederlandsch-Indisch recht moeten scheppen. Men mag het adatrecht maar niet principiëel ter zijde zet ten liever verruime men de gele genheid voor den inlander, om zich aan een ander recht te onderwer pen en scheppe men voor hem een recht voor gevallen, waarin het adat-recht niet voorzietmaar het gaat niet aan, eenvoudig te zeggen mijn recht is uw recht. De heer Pierson, zich beroe pende op het oordeel van deskun digen, die groote moeilijkheden duch ten van de toepassing van het Ne- derlandsche recht voor de inlandsche bevolking, ontwikkelde een aantal bezwaren tegen de Regeeringsvoor- stellen, waarvan het tot stand ko men groote ontevredenheid bij een belangrijk deel der inlandsche be volking ten gevolge zal hebben. Ook de heer Tydeman ontwik kelde verschillende bezwaren tegen de ontwerpen, betoogende, dat rechts, eenheid niet verkregen zal worden, door den inlander het Nederlandsch recht op te dringen. Integendeel, hierdoor zet men de zaak juist op den kop, want de inlander zal bij het Nederlandsch recht geen recht vinden; hij zal zeggen: voor mij is er in Indië geen recht meer te vin den. Om tot rechtseenheid te ko men, bestudeere men eerst het adat- recht. Vereeniging „Onze Vloot". Te den Helder is in eene goedbe zochte vergadering eene plaatselijke afdeeling opgericht van de vereeniging Onze Vloot. Met den luitenant ter zee G. Duykinck Sander, die het initiatief nam tot de oprichting, wer den tot leden van het voorloopig be stuur gekozen de heeren A. F. Goos- sen, J.F. baron van Heeckeren v. Wa- liën, P. J. H. van Gelenken, F. Aron- stein, W. Poll, D. Klik, C. de Boer Jr.zn. en H. J. Boldingh. StaatscommissieMiddenstand. Men meldt uit den Haag aan de „N. R. Crt. ln de gisteren gehouden verga dering van de Staatscommissie voor den middenstand is het vraagstuk van het postgiro-en chèque-verkeer geheel afgehandeld. Eenige wijzi gingen zijn vastgesteld in de vra genlijst voor de enquête in ver band met deRegeeringsmissive. Ten slotte ging men over tot de alge meene beraadslagingen in zake het rapport van de subcommissie voor het vakonderwijs. FEUILLETON. 39. Deze vergissing ergerde hem en hij hernam op geheel veranderden toon: Kom laat ons verstandig zijn en onzen tijd niet met kinderachtigheden doorbrengen. Ik moet over twee dagen weg en er is nog niets klaar. Met de finksche beweging van man nen, die netjes op hunne kleeren wil len zijn, begon hij te kloppen, dat een wolk van stof opstoof en een hagel van peperkorrels neerviel. Mijn hemel, wat zijt gij toch onhandig! riep Aliette uit. Kijk, daar blijft de mouw van uw jas aan een rozenstruik zittenWilt gij het mij wel eens laten doen? Gebruik makende van de gelegen heid. dat Luc geweldig moest niezen, door de peper, die hem in den neus gekomen was, nam zij hem het pak uit de handen, en de kleedingstukken er een voor een uitnemend klopte zij ze krachtig uit met een stok, tot er geen stof meer kwam, borstelde ze af en hing ze toen op een ffiuw in de zon, waarop Florine het waschgoed droogde. Nu moet alles in de lucht blijven hangen, dat het weer glad is, ver klaarde zij op een toon van gezag. Ik ga even een naald halen om een knoop aan den jas te naaien, in dien tijd kunt gij den koppel schoonmaken. Terwijl Luc hiermede bezig was, dacht hij aan allerlei sentimenteele en belachelijke dingen: aan de mooie blinkende uniformen die men draagt bij de parade en aan de nog mooiere, waarmede men 's avonds na de veld slagen thuis komt, als zij doorboord zijn met kogels en zwart van het stof. Aliette, die met de naald terugkwam, had ook eene gedachte: Gij zijt niet dezelfde meer, als gij deze kleeren aan hebt. Het doet mij genoegen, als ik ze u aan zie trekken, maar dat gij weggaat, doet mij verdriet, veel verdriet Zij zag altijd tegen de eenzaamheid op en elke scheiding, van hoe korten duur ook, maakte haar treurig. Dit bewijs van vriendschap trof Luc in het hart. Hij had gedacht, dat Aliette, als zij grooter werd, zich niet meer zoo aan hem zou hechten, en nu zag hij, dat zij nog altijd dezelfde gebleven was van vroeger en hij meen de nu de vraag te mogen wagen, die hem op de lippen brandde En mijnheer Livron, Aliette? Weet gij of die morgen weggaat? Mijnheer Livron Gaat die heen Aliette had deze vraag haastig, eenigszins verwonderd gedaan, maar hare stem trilde niet van ontroering. Ik veronderstel het ten minste, hernam Luc. Morgen is zijne maand huur omzijne zaken moeten geëin digd zijn en niets houdt hem hier meer terug. Dat is ook zoo, antwoordde Aliette langzaam. Het is nu al eene maand geleden Niets houdt hem meer hier.... Dan voegde zij er met een zucht bij Gij gaat weg, mijn oom zal altijd buiten zijn voor den oogst en ik moet alleen met Florine hier blij ven. Dat is alles behalve aangenaam Zij zette een verdrietig gezicht en Luc, die zeer tevreden was over hare opvatting, zeide op vertroostenden toon Kom, kom, wat beteekent dat, veertien dagenIk zal al weer terug zijn, voor gij mijne afwezigheid goed gemerkt hebt. Zij zweeg. Zij dacht, dat Frangois Livron niet meer terug zou komen, en de indruk, dien hij op haar gemaakt had, werd versterkt door de aankondi ging van zijn vertrek. Ik moet naar het gemeentehuis, om mijn verlofpas te halen, wilt gij meegaan vroeg Luc, die het leder van zijn koppel nu glimmend geborsteld had. Neen ik dank u, ik ben moe. Op het frissche gelaat van Aliette stond moeheid of treurigheid te lezen, twee uitdrukkingen, die men op een jeugdig gelaat moeilijk van elkander kan onderscheiden. Luc keek met onderzoekenden blik rond. Frangois Livron ging 'smorgens vroeg al uit en kwam eerst 's avonds laat terug. Gij hebt u wat al te druk gemaakt, sergeant Dur-a-Cuir, sprak hij lachend. Rust wat op uwe lauwe ren. Toen hij weg was, bleef Aliette pein zend zitten. De oude Fromentier had haar afkeer doen krijgen van rekenen. Zij telde dan ook nooit iets, het geld, noch de dagen noch wat ook, en zij had er niet aan gedacht, dat het verblijf van Frangois Livron nu reeds ten einde liep. Het scheen haar toe, dat deze pas den vorigen dag gekomen was, toch was zij reeds heel en al aan hem gewend en zij schrikte van de ledige plaats, die hij in huis zou achterlaten. Ach, dan zou de piano ook weg gaan, de schilderijen zouden verdwij nen, het paviljoen zou er weer even vervallen en naakt en kaal uitzien als het zooveel jaren geweest was. Men zou 'smorgens niet meer tegen elkan der zeggen: Daar is iemand, die aan stonds naar buiten zal komen, die ons iets vertellen zal, wat wij nog niet gezien hebben, die wat afleiding brengt in het eentonige leven op de boerderij. Het was gedaan. Men zou weer in den ouden toestand van afzondering terugkeeren, zonder eenige verbinding met de maatschappij daar buiten. Het speet haar ook, omdat Fran gois Livron altijd goed en vriendelijk voor haar geweest was, zoodat zij hem zeker niet zoo spoedig zou vergeten. Aliette werd verdrietig en treurig bij het vooruitzicht van hare eenzaam heid en haar alleen zijn met Florine. Zij ging achter in den tuin, dicht bij den zoom van het woud in een afge legen hoekje, dat zij eigenaardig ge schikt vond voor hare smart. Daar ging zij onder een boom zitten, met de ellebogen op de knieën en het hoofd in de handen, terwijl zij met treurigen blik den loop eener kleine mier volgde, die langs haar rok naar boven klom. (Wordt veroolyd). OURANT riENDRAÏ. AGITE WA NON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1