Uit de Pers Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek Kerk en School. Sociale Berichten. SPORT. Kunst en Wetenschap dienstdoenden Kamerheer, Haar parti culieren secretaris j hr, F. M. L. v. Geen. De gewone audiëntie van den Minis ter van Oorlog zal de volgende week niet plaats hebben. De hoofdcommissie voor de herzie ning der grondbelasting op de gebouw de eigendommen heeft haar taak vol bracht. Door de afdeelingen der Tweede Ka mer is eindverslag uitgebracht over hat wetsontwerp tot verhooging der Waterstaatsbegrooting voor 1906. be treffende uitwerking van het interna tionale telephoonnet. OntwerpenVredespaleis. Van gisteren 14 October, tot en met Maandag 22 October zijn vanwege de „Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst" in het Stedelijk Museum te Amsterdam tentoongesteld 14 ont werpen, die door Nederlandselie ar chitecten indertijd werden ingezonden op de internationale prijsvraag voor het Vredespaleis. Noordzee-kanaal. Verscheidene leden van de Eerste en Tweede Kamer begaven zich Zaterdag naar Amsterdam, om met de leden der bijzondere commissie uit Italië, die ons land bezocht ter bestudeering van onze waterwegen en waterwer ken, deel te nemen aan den reeds vroeger aangekondigden boottocht tot het bezichtigen van de werken ter verbetering van het Noordzeekanaal. In Twente circuleert een adres ter teekening van de afdeeling Enschedé Lonneker van den Bond van R.K. miliciens enz. aan de Tweede Kamer, met het verzoek,de derde herhalings oefening te laten vervallen. Faillissementen. 9 Oct. G. E. Herbst, hotelhouder te Vogelenzang, gemeente Bloemen daal (Woestduin) Rechtercomm. mr. C. G. von Reeken, Curator, mr. F. Wiltekes Mc Donald, Kenaustr. 1, te Haarlem. H. J. Stol, vroeger varkensslager te Haarlem, thans zetwinkelier te Am sterdam. Rechter-commissaris mr. Th. Telting, curator mr. J. L. Sölner. „Volk" liedjes. „Het Volk" bevat een politiek liedje op twee bankdirecteuren. „Die stalen als ravengebroed De tonnetjes en de miljoentjes." Beide groote dieven zal niemand in bescherming nemen, doch de moraal van het liedje wijst er al weer op, dat de„Volk' liedjeszanger aan eerlijke moraal een broertje dood heeft en er eene op nahoudt, die het daglicht niet verdragen kan. Luister even „Maar dat ieder kapitalist is Op z'n beurt 'n verslindende haai, En met menschenvleesch zich moet voeden, Dat vergeet men met al dat lawaai 1" Had „de zanger" soms pas in „Klein Duimpje" zitten lezen en speelde hem 't „Ik riek, ik riek menschenvleesch" nog door 't hoofd? 't Is pakkend, brave „liereman" en de kapitalisten-kannibalen is eene hoogst dichterlijke vinding, een telg van „Ge voel, Verbeelding, Heldenmoed". Van heldenmoed vooral, om het den rijken menscheneters, zóó op hun brood te geven. BINNENLAND. Gevonden voorwerpen. Uit de „Gooische Eemlander" Gevonden voorwerpen Bussum. Aan het politiebureau te Bussum zijn inlichtingen te bekomen om trent de volgende gevonden voor werpen Een griffeldoos, een sleutel, een fluweelen ceintuur, een kinderboe zelaar, een 3-jarig kind, een porte- monnaie Typhus onder militairen. Men schrijft aan het N. v. d. D." van Zaterdag j.l. Heden las ik onder het stads nieuws, dat de overleden huzaar niet aan de najaarsoefeningen had deelgenomen en men de oorzaak in de demping der Lijnbaansgracht zocht. Kan het volgende ook de oorzaak geweest zijn De vorige maand heb ik mij geërgerd; dat er huzaren van uit de stallen te water gingen in de gracht aan de Mauritskade, om aldaar te zwemmen. De gracht is eene plaats, waar 's avonds de putten van het Muiderpoortkwartier geledigd wor den in de beerschuiten der gemeen te-reiniging. Ik meen, dat deze zwemoefening gebeurde, toen het garnizoen was uitgerukt. Automobiel-dienst. Naar het „Hdbl." meldt wordt er gedacht aan een gemeentelijken automobieldienst door de Jordaan in Amsterdam. Ongelukken Bij de Oranjesluizen te Amster dam is opnieuw een droevig onge luk gebeurd. Een 19-jarig jonge ling uit Amsterdam liep op de remming en trok met een touw een zandbak voort. Plotseling schoot het touw los, zoodat de man achterover in het IJ viel. Het sluispersoneel ging dadelijk dreggen en haalde hem spoedig op, waarbij hij nog eenige teeken van leven gaf. Terstond werd Dr. Baarslag van Schellingwoude ontboden. Deze behandelde ruim anderhalf uur den drenkeling, maar mocht er helaas niet in slagen de levensgeesten weder op te wekken. Hij had Zaterdag moeten loten. Zaterdagmorgen, werd het doch tertje van J. vanSleen, werkzaam in de waschinrichting teMeppel,door het drijfwerk gegrepen, rondge draaid en met de armen door een ruit geslingerd, waardoor de spieren werden doorgesneden. Het meisje is vreeselijk verminkt naar het ziekenhuis vervoerd. Te Uden (N.-Br.) heeft het 9-ja- rig zoontje van den heer Henraat zijn 5-jarig broertje bij ongeluk doodgeschoten. Nabij Koewacht (Zeeuwscli-Vlaan deren is het zevenjarig zoontje van den landbouwer Smet van een vol geladen wagen met aardappels ge vallen. Een der wielen ging over de borst. Het knaapje was onmid dellijk dood. Te den Helder is bij de schiet oefeningen in de duinen de milicien der artillerie W. Goos, die voor herhalingsoefeningen onder de wa penen was, vrij ernstig verwond. Bij het afvuren van zijn geweer sprong de grendel terug en daar door kreeg hij de volle lading in het gezicht. Deerlijk gebrand werd hij opge nomen en naar het marine-hospi taal vervoerd. Te Marrum is het veertienjarig zoontje van den landbouwer T., dat met zijn vader op een wagen zat, daaronder- geraakt toen de paarden op hol sloegen. Het knaap je is helaas aan de gevolgen be zweken. De „N. R. Ct." van Zaterdag meldt Een schreeuw, een bons, gerin kel van brekend glas't was gebeurd. Vlakjvoor ons bureau, on geveer tien uur vanochtend' Een dokterskoetsje werd aange reden door een van 't Park komen de electrische tram. Dr. Hilsum, die in het rijtuig zat, werd door de glasscherven aan den hals ge wond; de koetsier, door den schok tegen de straat geworpen, kwam er vrij goed af: hij had een niet diepe wond boven 't oog. In de apotheek van den heer Van Gorcum werd de eerste hulp verleend, en daarna is dr. H. per rijtuig naar het Ziekenhuis gebracht om daar verbonden te worden. Ge lukkig kon hij kort daarna zijn practijk weer waarnemen. Behalve de ruiten is een wiel van het doktersrijtuig vernield; aan de tram daarentegen was van schade zoo goed als niets te bespeuren. De TOjarige gemeentewerkman P. M. te Bergen-op-Zoom, die bij het vullen van olielantaarns zulke ernstige brandwonden bekwam, is tengevolge daarvan in het gast huis overleden. Vrijdagavond 2 uur is te Rot terdam aangebracht de 20-jarige tramconducteur A. S., van de Rot- terdamsche tramweg, wonende te Strijen, die met zijn linkervoet on der de tram was geraakt, w'elke daardoor verbrijzeld werd. Hij is naar het ziekenhuis ver voerd. Men meldt uit Goes aan de Mid- delb. Ct. Het lijk van den verongelukten student zal op kosten van de Staats spoor naar Berlijn worden vervoerd. Heden lialftwaalf arriveerde de moe der met nog een familielid. Zij was diep bewogen bij het lijk van haar eenigen zoon. Zaterdag halftwaalf is eene commissie van enquête uit Utrecht aangekomen ter onderzoek. Wellicht, dat uit het gebeurde een proces voortspruit, te meer daar men denkt, dat het portier los ge staan heeft en daaraan het ongeluk te wijten is. De veehandelaar, H. M. uit Den Ham (Ov.), is, toen hij van de markt te Rijsen terugkeerde, te Hoog- Hexel met zijn paard en tilbury in eene sloot geraakt en aldaar eerst den volgenden morgen in zeer be narden en pijnlijken toestand ge vonden. Dé ongelukkige heeft nog slechts één dag geleefd en is aan de ge volgen zijner verwondingen bezwe ken. Aan de Ertskade te Amsterdam is een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het lossen van een Spaansche erts boot kreeg de werkman Buis een zwaren bak met erts op het lichaam, waardoor hij zoo ernstig gewond werd, dat men voor zijn leven vreest. De ongelukkige is met een brancard naar het Binnen Gasthuis vervoerd. Door de stoomtram van de Hoek- schewaard is een leerling-conducteur overreden en ernstig verminkt. De man was ten gevolge van de duis ternis aan de halte Langeweg over een wissel gevallen en zoo onder- de tram geraakt. Het branden van licht aan de halten van die stoom tram behoort nog steeds tot de vrome wenschen. Branden. In het heideveld bij Appelscha is brand gesticht door zekeren II. v. d. D, aldaar. Eene groote uitge strektheid heide verbrandde; v. d. D. heeft zijne daad bekend. Toppunt van gierigheid. Een vrek die bezig is zijn dak te herstellen, valt naar beneden. Onder het vallen komt hij het keu kenraam voorbij en zijne vrouw ziende, roept hij haar toe: Vrouw, maak vanmiddag een portie minder klaar, want ik zal wel niet verschijnen. Kinderlijke Logica. Onderwijzer (die zijn best heeft ge daan, zijn kinderen den plicht tot beleefdheid in te prenten). Nu, Jantje, stel je eens voor, dat je een heer op zijn voet trapte, wat zou je dan zeggen? Jantje. Ik zou zeggen: Pardon, mijnheer. Onderwijzer. En als die heer je dan een kwartje gaf, omdat je zoo beleefd geweest zije, wat zou je dan doen Jantje. Ik zou op zijn anderen voet gaan staan en zeggen: Pardon. Als men zenuwachtig is Een heel zenuwachtig jongmensch was op een bruiloft gevraagd en moest, daar hij een neef van de bruid was, een toost slaan. Gelijk zoo velen, die dapperder zijn, schreef hij vooruit zijn rede op en leerde ze van buiten. Maar het geheugen kan iemand op het ongeschiktste oogenblik soms leelijke parten spelen en nauwelijks had onze held het voornaamste punt van zijn speech bereikt, waarin hij een lofrede op zijn nicht wilde houden en zeggen, dat woorden te zwak waren om ook maar een iiauw idee van haar bekoorlijkheid en deugd te geven, enz. of hij herinnerde zich niets meer. Wat de bruid betreft.zei hij wat de bruid ^etrefthm. W at de bruid betreftOch, ik zal maar liever zwijgen En hij ging zitten. Bij B. en W. is ingekomen een ver zoekschrift van F. J. de Jong om verlof tot het verkoopen van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse, in de gelagkamer van het perceel Gier straat 53. Gistermiddag werden eenige jon gens geverbaliseerd wegens het loopen over grasperken in den Hout. Maar voordat de boschwachter zoo ver was, had hij jacht moeten maken op een fiets. Wij kunnen thans met zekerheid mededeelen, wat wij vóór eenige dagen als bij geruchte meldden, dat alsgevolg vanhetgunstig succes, door de Opera Italiana in den Schouw burg Jansweg alhier behaald, in den loop van deze maand ook de Cavalleria Rusticana en Paljas zul len opgevoerd worden. In de schouwburgzaal van „de Kroon" wacht het kunstlievende publiek op Donderdag a. s. een tweede optreden van het Brond- geest Ensemble. Het succes van de eerste opvoering, dat alleszins guns tig heeft mogen heeten, waarborgt ook voor deze uitvoering een zeker welslagen. Opgevoerd zal worden het blijspel „Neef" van van Raalte. Vanwege den garnizoens-com- mandant is aan aardappelenhande laars alhier prijsopgave gevraagd, voor de onderhandsche gunning der levering van aardappelen voor het garnizoen. Gisterenmiddag omstreeks 3 uur ontstond er in een café aan den Schoterweg een twist, die zoo ver liep, dat men tot handtastelijkhe den geraakte. De krijgsraad alhier veroordeelde den sergeant-majoor v. O., van het 10de regiment infanterie, tot 4 maan den gevangenisstraf, omdat hij niet alleen pleegde ontrouw en kwade ad ministratie, doch tevens geld verduis terde van miliciens. De krijgsraad ontzegde hem verder het recht, binnen 3 jaren na omme komst van zijn straf, bij de gewapende macht te dienen. In verband met hedenmiddag ingewonnen informaties kunnen wij mededeelen, dat de toestand van den jongenheer Vasen bevredigend is. De nacht was rustig, geen koorts en minder pijn. Het andere slachtoffer van hit ongeluk op het Z. Buiten-Spaarne is nagenoeg hersteld. Omtrent mr. Bijvoet mochten wij vernemen, dat de algemeene toe stand bevredigend is en de patiënt een rustigen nacht had. Bilderdijk-Voordracht enz. Zaterdag werd in den Schouwburg Jansweg, gegeven „de Tiranie der Vrouw," naar het Duitsch van Rudolfl Kneisel, voorafgegaan door eene „Bil- derdijk-herdenking" eene voordracht door Mevrouw Aleida Roelofsen. Hiertoe had zij gekozen: „Poëeten- overgtrooming" en „Afscheid" van dien dichter. De sympathieke ver schijning van Aleida Roelofsen werd met applaus begroet. Doch de voor dracht was niet zeer gelukkig. Bij „Poëeten-overstrooming" was dit voornamelijk te wijten aan het minder mooie geluid. Daar was eene heesch- heid in die stem, die veel bedierf. Veel minder was dit het geval bij „Afscheid". Doch het moet ons van het hart, wij konden onder geen indruk of bekoring komen. Van tijd tot tijd wel eene gevoelige uitdrukking, ook wel eens „Schwung," maar ach, als men zich Royaards herinnert Toen volgde „De Tirannie der Vrouw" door het pasgevormde Utrechtsche Tooneelgezelschap. Het geheel was niet vrij van overdrij ving en affectatie, en hinderlijk vooral waren de „Hè's", die elk zinnetje volgden b.v.het kan waar zijn, hè? Ach neen, hè? het is een misverstand, hè? De zaal was bijzonder slecht bezet. Er werd echter nogal eens hartelijk gelachen. Dit is zeker, wil het Ensemble een plaats innemen op het Ned. Tooneel, het kieze andere stukken en studeere nog flink. C. v. B. Politie-cijfers. Een onderzoek naar de uitgebreid heid van den bewakingsdienst in eeni ge provinciesteden, waartoe ook onze gemeentebehoort, heeft aangetoond, dat deze in verschillende gemeenten zeer uiteenloopend is. De verhouding van het aantal poli tieagenten, met den geregelden bewa kingsdienst belast, tot het aantal te bewaken inwoners is zóó uiteenloopend, dat ze in de eene plaats bijna driemaal zoo groot is als in de andere. Te Alkmaar, waar het politiecorps naar verhouding het kleinst is van alle in het onderzoek begrepen gemeenten, heeft men een politieagent op 2005 menschen en te Nijmegen, waar het verhoudingscijfer zoo klein mogelijk is, één politiedienaar op de 685 inwoners. Daartusschen staan de getallen voor verschillende andere plaatsen. Op een politieagent heeft men te Assen 1367 inwoners, te Zwolle 1094, te Leeuwarden 930, te Breda 887, te Gro ningen 813, te Middelburg 805, te Zutfen 775, te Haarlem 719, te Dordrecht 710 en te Arnhem 601 inwoners. Voor den dag- en voor den nacht dienst is het aantal politieagenten in de meeste plaatsen even groot, derhalve het aantal inwoners, door éen politie agent bewaakt óf over dag óf des nachts het dubbele van de hierboven gegeven getallen. We vinden volgens die bere kening voor Groningen 1626 inwoners per politieagent, -voor Zwolle 2188 en voor Nijmegen 1370. Te Assen, waar 9 politieagenten zijn, waarvan 5 voor den dag- en 4 voor den nachtdienst, vindén we overdag 2464 en 's nachts 3030 in woners per politieagent. In sommige steden echter is de be waking over dag aanmerkelijk sterker dan des nachts. Zoo bewaakt een poli tieagent te Leeuwarden des nachts 2866 en overdag 1011 personen. Te Breda des nachts 2116 en over dag 1527 personen en te Middelburg des nachts 2415 en over dag 1207 personen. BLOEMENDAAL. In Hotel Welge legen is eene vergadering gehouden, waarop besloten werd een mannen koor op te richten. Reeds traden 20 werkende leden en één donnateur toe. Een voorloopig bestuur is gekozen en besloten a. s. Vrijdagavond een tweede vergadering te houden tot ver dere regeling o. a. verkiezing van een directeur en behandeling ontwerp-sta- tuten. HEEMSTEDE. Aan de werklieden aan het nieuwe Raadhuis is van ge meentewege een bon verstrekt voor een kilo ossenvleesch, ter gelegenheid van liet plaatsen van de eerste kapspant. ZANDVOORT. Woensdag 17 Oct. a. s. des avonds te 8 uur, zal in de Concertzaal van Café Zomerlust de uitreiking plaats hebben van een vaandel aan het Harmoniegezelschap, onderafdeeling van Onderling Hulp betoon. SANTPOORT. Alhier is voorliet winkelraam van Stapels boek- en papierhandel tentoongesteld het kunstig houtsnijwerk, vervaardigd door den Heer J. Bes, waarmede deze op de onlangs gehouden ten toonstelling te Zaandam den eereprijs verwierf, zijnde de zilveren medaille, geschonken door H. M. de Ko ningin. Dit snijwerk bestaat uit getrouwe afbeeldingen in miniatuur naar schilderijen van Ostade, voorstellen de „een dorpsherberg" enz. HILLEGOM. De gemeenteraad besloot in zijn vergadering van Za terdag, aan de Tweede Kamer een adres te zenden, met verzoek, art. 15 van de Motorwet zoodanig te wijzigen,.:,dat aan het woeste rijden van' raptors èWauto's paal en perk worde gesteld. Aan de gemeenten tusschen Haarlem en Leiden zal verzocht worden adhaesie aan dit adres te betuigen. HILLEGOM. De eigenaar van den auto, welke onder deze gemeente de twee hondenkarren aanreed, ver goedde v. d. M. te Sassenheim zeer billijk de geleden schade, doch ging, naar verluidt, nog niet in op den al te hoogen eisch van schade vergoeding van den te Leiden woon achtigen hondenkarberijder, te meer, daar door diens schuld het ongeval veroorzaakt werd. De auto-eigenaar bekwam aan zijn eigen voertuig c.a. f200 schade en niettegenstaande hij zelf buiten schuld is, was hij edelmoedig genoeg de door anderen geleden- schade te vergoeden. Agenda Verkoopingen. LISSE. 8 November veiling* van Mandemakerstienden, staande op het Landgoed Keukenhof en op ver schillende plaatsen onder de ge meente Noordwijkerhout. Aanwij zing doet W. v. Maanen, Keuken hof en L. de Wilde, Noordwijker hout. LISSE. Alhier is eene Arbeiders- beurs opgericht, welke aanvankelijk reeds met goed gevolg werkt. LISSE. Vanwege de afdeeling Lisse van het Nederlands Werklieden-ver bond „Patrimonium", is tegen Woens dag 17 October a. s. een propaganda- vergadering uitgeschreven, in het ge bouw van den Ned. R.-K. Volksbond. Als spreker zal optreden de heer Huizinga van Amsterdam, met het on derwerp: „Wat wil Patrimonium" NOORDWIJKERHOUT. 30 Oc tober. In het wapen van Noordwijker hout verkooping van een partij Wei en Hooiland aan den weg naar Scliippersloot groot 3 H. A. 2x/2 A. 60 c. A. 17 October. Droge bloembollen veiling. NOORDWIJK.*18 October: droge bloembollenveiling in het café „Het Fortuin. NOORDWIJKERHOUT. Onze af deeling van het Hollandsch Bloem bollenkweekers-Genootschap houdt hedenavond vergadering, waarin de leden onderling bollen zullen koopen en verkïepe-, om contant geld. SASSENHEIM. Hedenavond 71/2 uur vergadert de Raad van deze ge meente. De agenda luidt o.a.vaststelling kohier schoolgelden 4e kw. 1906wij ziging verordening vleeschkeuring voorstel verhooging geldleening van f 1400aanbieding ontwerp-plan uit breiding Woningwet; vaststelling be grooting 1907. WARMOND. Door den Commissaris der Koningin dezer provincie zijn herbenoemd tot zetters van 's Rijks directe belastingen de heeren A. van der Wilk en J. de Vetten. HAARLEMMERMEER. Aan den gemeente-veldwachter P. van Goven, alhier, is met een hartelijke toe spraak en in het bijzijn van alle veldwachters der gemeente door den Burgemeester vanwege den Alg. Nederl. Politiebond de bronzen me daille uitgereikt wegens 10-jarigen politiedienst. HAARLEMMERMEER. De bieten campagne is in vollen gangde aan voer naar de suikerfabriekenvan hier in hoofdzaak naar die te Halfweg 18 groot, daar door het gunstige vveer der laatste veertien dagen het rooien algemeen plaats heeft. In de Ringvaart mogen thans meer dan 6 schepen door één sleepboot ge trokken worden. Vrijdag lagen aan de iabriek te Halfweg tachtig schepen ZAANDAM. Alhier is wederom bij de politie een valsche gulden gedeponeerd. Hij draagt den beel denaar van Koning Willem III en het jaartal 1866, terwijl hij slechts 7 in plaats van 10 gram weegt. WOGNUM. Benoemd tot Weth. dezer gemeente de heer L. Appel man in de plaats van wijlen den heer D. Weeder. Herkozen tot leden van het pol derbestuur de heeren T. Oote's en Jan Blauw, resp. als lid van het dag. Bestuur en hoofd-ingeland. Gekozen tot hoofd-ingeland de heer K. Kuiper, in de plaats van wijlen den heer Weeder. Tot leerares der R.-Kath. meisjes kweekschool (St. Joseph-Stichting) te Monnikendam is benoemd mej. M. ten Dam. Te Weenen zijn de kleermakers en naaisters in staking gegaan. Vrijdag j.l. hebben alle bakkers te Boedapest den arbeid neergelegd. Er waren allerlei pogingen in het werk gesteld om de staking te ver hoeden, maar deze zijn vruchteloos gebleven. Tot dusver heeft de sta king een kalm verloop. Er wordt zooveel mogelijk brood aangevoerd uit de provincie, maar ook daar schijnt men over een staking te denken. Op den Amsteldijk, bij het café „Nieuw Kalfje" te Amsterdam, heeft de harddraverij-vereeniging „Wilhelmina" haar eersten wedstrijd gehouden. Ingeschreven waren 9 ponies. De prijzen f 25, f' 10 en f 5, werden ge wonnen door Muselino, van J. Yan Leeuwen, te Amsterdam; Maatje, van J. Deutekom, uit Haarlem, en Hans, van den Heer Pouw, te Am sterdam. De eigenaars reden zelf. Voor den wedstrijd met paarden waren 9 deelnemers. Een paard van den Heer Pijl, uit Amsterdam, sloeg op hol en rende de Kalfjeslaan in. Daar de knecht al spoedig van het rijtuig sprong, ging het paard er alleen van door. Op drie-vierde van de laan vloog het rijtuig tegen een boom stuk en holde het dier razend door de achter hem slin gerende en knetterende boomen, recht uit tegen de woning van den Heer H. Westrik, in het café „De Uitkijk," waar 't eenige schade aanrichtte, doch terstond gegrepen werd. Gelukkig voor een langs den Am- stelveenschenweg aankomenden bruiloftstoet was deze door een paar personen, die juist de laan waren ingeslagen, gewaarschuwd tot stil houden en zooveel mogelijk vrij laten van den weg. Zoo liep alles af met eenige materiëele schade, daar het paard slechts enkele kwet suren had opgeloopen. De eerste prijs a f30 werd ge wonnen door den Fleer Aldewereld (Amsterdam), de tweede a f 10 door den Heer Deutekom (Haarlem). De tolalisator had niet veel te doen, en publiek was maar matig aanwezig. „Oefening kweekt kennis". De tooneelvereeniging „Oefening- kweekt Kennis" te Wormerveer, welke 1 November 1866 is opgericht en dus baar 40-jarig bestaan her denkt, zal op Woensdag 17 en Zon dag 24 October voor 't voetlicht brengen „Se non e vero", tooneel- spel in 4 bedrijven van jhr. A. W. G. van Riemsdijk en Cyriel Buysse. „Oefening kweekt Kennis" was oorspronkelijk een rederijkerskamer met alleen mannelijke leden. Haar eerste voorstelling gaf zij in de Kerstweek van 1866 in „het Wapen van Wormer" te Wormer, terwijl zij in Maart 1867 te Wormerveer de rij barer voorstellingen opende met een weldadigheidsuitvoering. Tijdens haar bestaan gaf zij 155 uitvoeringen en van de oprichters is nog steeds werkend lid de heer J. Kramer, die bovendien als secretaris- bibliothecaris de vereeniging belang rijke diensten bewijst. De heer Gielen, archivaris van Maeseyck, heeft aan de Koninklijke Bibliotheek te Brussel zijn verza meling manuscripten ten geschenke gegeven. Behalve verschillende rijk verluchte getijdenboeken uit de oude Vlaamsche school bevat deze verza meling ook het prachtige gebeden boek van Maria Leczinska, de ge malin van Lodewijk XV. Prachtig gebonden, met sloten van geciseleerd goud, is dit boek versierd met een groot aantal miniaturen van de hand van Rousselet. j|c 4« 4c 4< 5jj jJ j|( j|c 4< 4c jj£ I'WIMIII» I" II"" 4«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2