Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek Kerk en School. Sociale Berichten. candidaat gesteld voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, (vacature mr. W. van der Vlugt), de heeren dr. J. Th. de Visser, oud-lid der Kamer, predikant te Amsterdam, candidaat van de Katholieken, anti- revolutionnairen en chr.-historischen H. Paul, civiel-ingenieur, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land en van den gemeenteraad te Leiden, candidaat van de unie-libera len en van de vrijzinnig-democraten jhr. mr. Smissaert te 's Gravenhnge, candidaat der oud-liberalen mr. Mendels te Zaandam, candidaat van de sociaal-democraten. De 3e herhalingsoefening. De vanwege de organisatie van R. K. miliciens, verlofgangers en land weermannen te houden Katholieke volks-adresbeweging in zake afschaf fing der derde herhalingsoefening bij de militie, zal zich uiten in een adres aan de Tweede Kamer, vóór de behan deling der a.s. Oorlogsbegrooting. Vud.) Enquête middenstand. Naar aanleiding van het bericht van „Het Huisgezin", dat de minister van Landbouw zeer spoedig zal komen met een wetsontwerp tot instelling eener commissie van enquête naar de toestanden in den handeldrij venden en industriëelen middenstand, schrijft het „N. v. N.": „Nader vernemen wij, dat dit wets ontwerp bedoelt, de thans bestaande Staatscommissie voor den handeldrij- venden en industriëelen middenstand het recht van enquête te verschaffen. De bedoeling komt er dus op neer, de werkzaamheden van deze commissie uit te breiden. Reeds onder het mi- nisterie-Kuyper moet de commissie op deze uitbreiding harer bevoegdhe den hebben aangedrongen, doch eerst thans is ze met de Regeering op dit punt tot overeenstemming kunnen geraken. Voorgesteld zal worden de bestaande commissie in drie sub-commissies te splitseD, waarvan er een haar onder zoek zal instellen in het Noorden, een andere in het midden en de derde in het Zuiden van ons land." De verschillende gemeentebesturen in de Streek wenschen voor al de dorpen tusschen Hoorn en Enkhuizen een verordening vast te stellen tegen het snelle rijden met motorrijtuigen en rijwielen. Spoorweglijuen in de Haarlemmermeer. Amendement. Op het wetsontwerp tottoekenning van een renteloos voorschot uit s Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van spoorweglij nen in de Haarlem mermeer en omgeving, is door den heer Van Doorn een amendement voorgesteld om te bepalen, dat onder de voorwaarden zal worden opge nomen de verplichting voor den concessionaris om, indien de minister van waterstaat daartoe het verlangen te kennen geeft, over te gaan tot den aanleg en de exploitatie eener spoorwegverbinding van Alfen over Boskoop en Waddinxveen naar Gou da, of van een gedeelte dier ver binding, mits door Rijk of provincie of belanghebbenden, of door deze te zamen twee derden van de ge raamde kosten van aanleg dierge- heele of gedeeltelijke verbinding wordt toegezegd, alsmede de ver plichting om de plannen voor den aanleg dier lijn binnen één jaar na het in werking treden der wet, tenzij deze termijn door voornoemden mi nister mocht worden* verlengd, tei goedkeuring van meergenoemden minister in te zenden. Failissementen. Uit de Staatscourant. M. Schreuder, herbergier, wonende te Hillegom; H. Jansen, caféhouder en koopman wonende te Haarlem; S. E. Meyer, wed. E. L. van Thijn zonder beroep, wonende te Zaandam Reel)ter-commissaris in deze faillisse menten is Mr. C. G. von Reekan. Geëindigde Faillissementen. Door het verbindend worden der uit deelingslijst. P. Kleerebezem Jbz, aannemer te Beverwijk, Curator mr. A. Moons. G. van der Mey, landbouwer te Rijnsburg, Curator mr. C. H. Beek huis. KI. ter Haak, bakker te Zaandam. J. van den Kommer, koopman en commissionnair te Westzaan. J. Siljaden, koopman in boter en eieren te Oostzaan, en G. De Groot, koopman en winke lier te Zaandam, Curator H. van de Weetering. BINNENLAND. Hollandsche Hypotheekbank. In de zitting van de eerste ka mer der Amsterdamsche Rechtbank dienden gisteren wederom eenige burgerlijke zaken van de Hol). Hypotheekbank tegen onderschei dene firma's tot afgifte van de z.g. gesignaleerde pandbrieven. Twee zaken werden aangehouden tot 30 Oct. a.s. en één tot 18 De cember. In de zaak tegen de firma Kramer werd de pleitdag bepaald op 26 Februari en in die tegen de Ned. Bank op 5 Maart 1907. In de zaak tegen de Bas en Wen- delaar'zal de rechtbank omtrent een voorgekomen rolincident beslissing nemen op 14 November a.s. Zooals reeds bericht werd, zal de strafzaak-Le Fèvre de Montignyen De Geer op Dinsdag 23 dezer in de openbare strafzitting van de Amster damsche Rechtbank behandeld wor den. Met het oog op het groot getal getuigen, dat dien dag in de zaal tegenwoordig moet zijn, zullen in de rechtszaal geen toehoorders dan alleen op de publieke tribunen worden toegelaten. In tal van winkels zijn tegen woordig verkrijgbaar likeurbonbons, niet minder dan 10 c.M. lang en bijna 4 c.M. breed, in den vorm van een kruik, voorzien van een kleurig etiket, waarop 't bekende merk „Oude Boll" en o.a. zeer fijne oude genever. Een 2e etiketje ver meldt het adres „Cacao-fabriek Hol land, Amsterdam". Een bonbon kost 5 cents. In een winkelraam lazen wij bij de étalage de woorden „gevuld met zeer fijne likeur". Wij latende vraag daar, met welke likeur deze bonbons gevuld zijn. Wij protesteeren echter krachtig tegen het in den handel brengen van een snoepgoed als dit, dat voor namelijk zijn weg vindende onder kinderen, bij deze de verschrik kingen, aan den jenevernaam ver bonden, wegneemt, ja hen met dien naam als met iets onschuldigs al reeds vertrouwd maakt. „De Volksbond". Onze haring in gevaar. Blijkens ingezonden stukken in de Nieuwe Vlaardingsche Courant wordt er tusschen reeders een pennestrijd ge voerd over de vraag, wie hunner zich het meest schuldig heeft gemaakt aan den invoer van Fransche of Engelsche haring, teneinde die dan onder den naam van puike Hollandsche haring uit te voeren. Er wordt dus geknoeid! Gelukkig heeft de afdeeling Vlaar- dingen van de „Vereeniging ter bevor dering van de Nederlandsche vissche- rij" zich de zaak aangetrokken en in een vergadering, waar het onderwerp „in voer van Fransche haring" aan de orde was, een voorstel aangenomen van den volgenden inhoud: „De vereeniging wende zich tot de Regeering met het verzoek om bij een wetsontwerp op oneerlijke concurrentie ook op het artikel haring bedacht te zijn". Het is te hopen, dat de Regeering nu maar diligent is en maatregelen neemt, om het dreigende gevaar voor onze be roemde haringmarkt af te wenden. De geschiedenis met onze^boter zijn onze Regeering tot waarschuwing. Typhus onder de huzaren. Thans is weer een van de typhuslij- ders, die in het Militair Hospitaal te Amsterdam verpleegd worden, overle den. Het is de milicien-huzaar W. Knoester van het le escadron aldaar. Ongelukken. Zondagmiddag had de smidsknecht Rutgens, afkomstig uit Huisen, door eigen onvoorzichtigheid het onge luk, uit een op de Didamsche ker mis staanden luchtschommel te vallen, waardoor hij zoodanig let sel bekwam, dat hem de laatste heilige Sacramenten moesten toege diend worden. („Arnh. Ct.") Te Doornspijk (Veluwe) heeft de heer W., uit Culemborg, die met zijn motorfiets van Elburg naar huis wilde rijden, een ongeluk ge kregen, doordien zijn motor uit gleed over afgevallen bladeren op den weg. Bij zijn val geraakte een arm uit het lidhij werd in huis gebracht bij den smid Compagne, waar terstond een geneesheer uit Elburg, de heer Gualterie van Weezei, geroepen werd, die weldra hulp kwam verleenen. Gelukkig zijn de gevolgen van zijn val gebleken niet gevaarlijk te zijn. Op het drukke haventerrein te Stavenisse geraakte een span paar den op hol en rende den smallen weg op, waar een achtjarig jongentje naast een kruiwagen zat en niet meer kon uitwijken. De kruiwagen werd aan splinters geslagen, maar het jongentje kwam gelukkig met den schrik vrij. Een oogenblik la ter werden de dieren gegrepen. Het geval wekte natuurlijk groote opschudding. Ondanks een door hoofdambte naren bij den Staatspoorweg inge steld onderzoek naar de mogelijke oorzaak van het bekende ongeval, Donderdag den student Haberlandt uit Berlijn overkomen, tusschen s-Heer Arendskerke en Goes, is deze nog niet ontc1 ekt kunnen wor den. Dat de ongelukkige niet opzet telijk uit den trein gesprongen is, mag wel waarschijnlijk worden geacht, in verband met het feit, dat hij zijne te Berlijn wonende familie bericht had gezonden, dat hij dien dag aldaar hoopte te arri- vecren. En dit bericht kwam daar aan kort na het door zijne moeder ontvangen telegram uit Goes, waar in haar het met haar zoon voor gevallene werd medegedeeld. Gisteravond geraakte in de Cein tuurbaan te Bergen op Zoom een paard en wagen in botsing met een beetworteltrein. Het paard werd een poot afgereden en moest ter plaatse worden afgemaakt. De voer man werd niet ernstig gekwetst. Van den wagen werd een wiel ver brijzeld. Branden. Op vermoeden, dat er brand was uitgebroken in de nieuwe remise van de electrische tram achter de Laan van Meerdervoort, te 's-Gra- venhage, rukte gisteravond laat de brandweer uit van de brandweer kazerne aan de Daguerrestraat. Bij de remise gekomen, bleek echter, dat er verder in de richting van Loosduinen brand was, vermoede lijk in boerderij of hooiberg. De brandweer rukte daarom we der in, te meer, daar de brand van deze zijde toch niet te bereiken was. Waarom hebben de kinderen boven zoo stuipachtig gelachen? De vader heeft hun zijn nieuw blijspel voorgelezen. Is dat dan zoo grappig Dat nietmaar als ze niet lachen, krijgen ze slaag. President van de Rechtbank Als je geen kwade bedoelingen hadt, waarom liep je dan op je kousen, toen je betrapt werdt Inbreker. Ik meende te weten dat er een zieke in huis dat hij onmogelijk anders had kun nen doen, tenzij hij in conflict was gekomen met dierenbescherming. In de infanterie-kazerne alhier is aan den sergeant-majoor-instructeur Broman van het 10e regiment de zil veren medaille voor 24-jarigen dienst uitgereikt. Door het 4e bataljon werd met de muziek voor den jubilaris gedefileerd en werden hem souvenirs aangeboden. Vrije- en orde-oefeningen. Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen de examens ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, voor zoover die in het openbaar worden gehouden, alhier worden afgenomen in het gymnastiek lokaal der Rijksleerschool, Sophiaplein 22 rood, van 16 tot en met 19, van 22 tot en met 26, en van 29 tot en met 31 October en op 1 November, telkens van des morgens 9 uren af. was. Vader. Wel, Kees, hoe is 't je op school bevallen? Keesje. Gaat nog al, papa maar ooren moet je er van gome lastiek hebben 't Is toch een aardige positie met een meisje verloofd te zijn, dat minstens een miljoen moet erven Zoo dikwijls ik haar de hand druk, heb ik een gevoel, alsof ik een coupon knip. Begrepen! „Snap jij nu, waarom de minister de suiker goed- kooper en de jenever duurder wi maken?" „Wel ja! Dan kan de klare met suiker op denzelfden prijs blijven." „Blauwe Vaan." Examens Gymnastiek Vrije en orde oefeningen Haarlem, 16 Oct. Geslaagd de hee ren G. G. van den Andel te Amster dam, D. de Boer alhier, W. Banning alhier, J. H. Arpeau te Den Helder, de dames G. Ridder te Monnikendam, F. Blaauboer te Alkmaar, G. Plaats man te Alkmaar, M. Franken alhier. Belemmering van verkeer. Meer dan eens werd door de bollenkweekers en handelaars tus schen Haarlem en Leiden geklaagd, dat herstellingen aan den Rijksstraat weg tusschen beide plaatsen bij voorkeur schijnen gedaan te worden in den voor dezen tak van bedrijf drukken tijd. Zoo was ook op 28 Augustus van dit jaar een gedeelte van den straatweg bij Sassenheim opgebro ken, terwijl een voerman aldaar juist 887 bloembollenkisten naar het water moest vervoeren. Dit veroorzaakte hem veel last en eindelijk reed hij in het zand vast en bleef de zwaar beladen wagen ruim drie uur op de straat staan, waardoor de weg werd ver sperd. Daartegen werd proces-verbaal opgemaakt en de voerman stond daarvoor voor het kantongerecht te Leiden terecht. Beklaagde meende onschuldig te zijn. Had hij doorgereden, dan zou hij, indien dit ware gelukt, verba- liseerd zijn geworden wegens dieren mishandeling. Er werden een aantal getuigen gehoord, die allen verklaarden, dat de passage niet geheel en al was belemmerd, al ging het niet ge makkelijk te passeeren. De ambtenaar van het O. M., mr. A. van der Eist, vatte het be grip belemmering van verkeer, in aansluiting van een arrest van den Hoogen Raad, ruimer op en meende, dat baloorigheid beklaagde parten had gespeeld. Hij had anders een lichtere vracht kunnen rijden of meer paarden voor den wagen kun nen spannen. Hij eischte daarom een boete van fó subs. 3 dagen. Beklaagde vroeg vrijspraak, om- Aan den nationalen voordrachten wedstrijd vanwege de typo- en litho- grafenvereeniging „Kunst na Arbeid",' te houden op 21 October en 4 November wordt een zoogenaamde publiekprijs verbonden. De aanwezi gen zullen dan door het invullen van een stembiljet een prijs mogen toe kennen. Ter gemeente-secretarie ligt ter visie het verzoekschrift van L. Giebels Co. om vergunning tot uitbreiding van een smederij aan de gedempte Oude Gracht 7. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen op 30 dezer worden ingebracht. De balconafsluitingen zijn weder aan de wagens der E.S.M. aange bracht. Met November wordt de nieuwe bijzondere voor verlichting toegepast. De verwarming der wagens ge schiedt dezen winter volgens eene andere methode, waardoor de on aangename warme zitplaatsen ver dwijnen. Aan de gemeente-lichtfabrieken is de versierde paal, de laatste van de 2400, voor de bouwwerken daar ter plaatse, in den grond geheid. Als lid van den Raad van toe zicht en Discipline bij de balie al hier is, in de plaats van wijlen Mr. L. C. Kronenberg, benoemd Mr. W. Cnoop Koopmans. Electrische Spoorweg Maatschappij. Gedurende de maand September bedroeg het aantal vervoerde pas sagiers op de verschillende lijnen: nog aan te besteden en alleen de si raatreiniging voor eigen rekening te doen plaats hebben. Een nieuwe straat op Wijkeroog vernoemde men naar de papier fabriek der heeren Van Gelder Zn* en doopte die Eendrachtstraat. Aan de in oprichting zijnde Vis- scherijschool te IJmuidenwerd een subsidie van f 500 toegekend. Daar na ging men over tot vaststelling der begrooting voor 1907, sluitende in ontvangst en uitgaaf met f123,588,48V2. f JMUIDEN. Namens mr. P. Tide- man is alhier beslag gelegd op het Engelsche stoomschip Ivanhoe, dat door de Vischploeg was binnenge sleept en nu weigerde sleeploon te betalen. ALKMAAR. Gister werden bij den Burgemeester de volgende candida- tto*vo<^r een zetel in den Gemeen- ïfcfj^raad in het le kiesdistrict gesteld: H. fi!"Dingemans, antirev.mr. B. yan der Feen de Lille, nat.-hist. partij. De stemming zal plaats heb ben op 30 dezer. HILLEGOM. De Raad der Ge meente heeft de jaarwedden der onderwijzers verhoogd met het volle bedrag hunner te storten bijdragen in het pensioenfonds voor weduwen en weezen. Amsterd.-Haarl-.Zandv. Ceintuurbaan te Haarl. Haarlem-Bloemendaal. 151.022 91.731 39.748 Totaal 282.501 De ontvangsten per dagkilometer bedroegen Lijn Amsterdam-Haarlem-Zand- f44,45 Ceintuurbaan te Haarlem f 31,13 Lijn Haarlem-Bloemend, f 49.03 HEEMSTEDE. Vergadering van den gemeenteraad morgen (Donder dag) 's avonds 71/2 uur Onderwerpen 1. Adres van W. M. van Turn hout e.a. in zake straatverlichting Schouwtjeskwartier. 2. Voorstel tot verkoop van oude materialen. 3. Id. tot beplanting der Prin senlaan. 4. Id. tot verbetering van vaar ten. 5. Goedkeuring begrooting Bur gerlijk Armbestuur voor 1907. 6. Vaststelling gemeentebegroo- ting 1907. 7. Mededeelingen en ingekomen stukken. HALFWEG. Tot directeur van het Gemengd Koor „Excelsior", al hier is benoemd de heerC. J. Tuin, te Haarlem. VELSEN. In de gisteren gehou den Raadszitting werd een verzoek van den heer C. Klap, hoofd der O. L. school alhier, om over plaatsing als hoofd naar school C te IJ muiden met op 1 na algemeene stemmen ingewilligd. Ook een ver zoek van de heeren Boendermaker en Boom te Amsterdam, om van een door den Raad vastgesteld ex ploitatieplan te Velseroord voorloo- pig alleen de hoofdstraat te mogen aanleggen, werd ingewilligd, echter onder voorwaarde, dat de andere straten niet later dan 1910 zullen worden aangelegd en voor de rich- tige nakoming hiervan een per soonlijke of zakelijke borg wordt gesteld. Voorts besloot men den reinigings dienst te IJmuiden onder eigen beheer te nemen en daarvoor het bëhoodigd personeel aan te stellen, benevens karren en gereedschap pen aan te schaffen. B. en W. had den voorgesteld het vuilnisophalen HAARLEMMERMEER. Te Lis serbroek is het jaar lij ksche vogel schuttersfeest gevierd, waaraan door 20 schutters werd deelgenomen. Een drietal vogels werden geschoten, twee door J. Soetendaal te Noordwijk en een door Dillewijn te Bloemendaal Over het algemeen werd er ook dit jaar kranig geschoten. Na afloop was er een feestelijke bijeenkomst. Gedurende de wintermaanden zal aan school No. 6 in deze gemeente een cursus voor herhalingsonderwijs worden gehouden. Voor deelname hier aan hebben zich 10 leerlingen aange meld. Het onderwijs zal gegeven wor den door het Hoofd der school. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school No. 7. alhier is benoemd mej. P. E. de Jongh, van Ameide. De loting voor de militie is alhier kalm gepasseerd. Op beide dagen mochten de vergunninghouders in deze gemeente geen sterken drank tappen, wat er zeker toe bijgedragen heeft dat allen weer spoedig in de beste orde huiswaarts keerden. Wel werd des morgens van Aalsmeersche lote- lingen een flesch jenever in beslag genomen, doch hierbij is het dan ook gebleven. WESTZAAN. Tot hoofdingelanden van den polder Westzaan zijn her kozen de heeren E. C. C. Dekker, te Zaandam en M. Grootes, te West zaan, terwijl als zoodanig is gekozen de heer C. Vis, te Zaandijk, voor de vacature, ontstaan door het be danken van den Heer T. Oly. WIJDE WORMER. Alhier is ver dronken J. Brouwer. Vermoedelijk is hij door de duisternis in de weg sloot geraakt. VENHUIZEN. Ged. Staten van Noord-Holland hebben hunne goed keuring onthouden aan het Raads besluit der gemeente, waarbij aan het onderwijzend personeel, ingeval van ziekte, gedurende drie maanden het volle salaris zou worden uitbe taald. HEM EN VENHUIZEN. De Pol der Venhuizen-Hem heeft besloten f 42,00(1 aandeelenkapitaal en f40,000 renteloos voorschot toe te staan ten behoeve van den aan tb leggen spoorweg HoornVenhuizenEnk huizen. Eenige veehouders te Hem hebben besloten tot het oprichten van eene kaasfabriek. Voorheen werd nogal veel melk geleverd aan de Hoornsche melkfabriek. nootschap „Mathesis Scientiarium Genitrix" te Leiden, zijn geslaagd: B. D. van Beek, LeidenW. Ber- tels, Den HaagH. K. Boon, Leiden R. Doting, AmsterdamJ. Jaarsveld, Den Haag; A. Kruis, Leiden; J. Laterveer, Leiden; H. P. van der Lelu, Leiden; W. H. Chr. Mens, Leiden; G. Opzoomer, Den Haag; C. B. Pley, Leiden; J. B. Resink, Leiden; G. J. L. Smeenk, Leiden; P. M. Verpoorte, Leiden; J. J. H. Vrijdags, Amsterdam; J. van der Zwaai, Monster; Th. de Reuve, Gouda. Voor het theoretisch monteurs examen slaagden J. Ph. H. Castri- cum, Alkmaar; J. B. Gutterswijk, Den Haag W. Ferwerda, Assen, en F1. Iges Amsterdam. De „Uroix" verneemt uit Serzeau: Alhier kwamen vijfhonderd man troepen aan, om den deurwaarder behulpzaam te zijn bij het uitdrij ven van een pater. Om zes uur in den morgen belde de deurwaarder reeds aan de kloos terpoort. Er volgde geen antwoord, maar de brandklok werd geluid, waarop de boeren kwamen toesnel len. Zij werden door de soldaten teruggedreven. De brandklak luidde 3 uur lang. Om negen uur werden de deuren ingeloopen. Binnen het klooster moesten nog verscheidene deuren verbrij zeld worden om in de kapel te komen, waar de oude kloosterling de vervolgers wachtte. Op brutale wijze beval de deurwaarder den priester, heen te gaan. Op de weigering van den kloos terling werd hij met geweld wegge sleurd. De burgemeester protesteerde krachtig. De pastoor der parochie droeg vervolgens in processie het H. Sa crament uit de kapel naar de pa rochiekerk, waar de oude klooster ling voor een talrijke bevolking de H. Mis opdroeg. De deurwaarder en de commis saris werden door de bevolking uit gejouwd. Gisterochtend had te Amsterdam de plechtige inzegening plaats van de Kapel in het Zusterhuis der Ge rardus Majella-school, Groote Witten- burgerstraat aldaar. Mgr. M. J. A. Lans, deken van Amsterdam, verrichtte deze plech tigheid. Mgr. Lans hield een treffen de rede, waarin hij wees op het groote gewicht van het onderwijs en de opvoeding van 't kind, hulde bracht aan degenen, die deze stich ting hadden tot stand gebracht en opwekte ze voortdurend te blijven steunen. Een groot aantal genoodigden was aanwezig. Leerling-monteurs. Voor het examen van theoretisch eerling-monteur, vanwege het Ge- Door het bestuur van den Ned. Ty pografenbond is het volgende rond schrijven verzonden: Aan de Besturen van R. K.Volks- en Gildebonden, Werklieden-ver- eenigingen, Hanze-vereenigingen, Vereeniging van Drankbestrijding en andere corporatiën, alsmede aan kloosters, waaraan instellingen van [socialen aard zijn verbonden. Het zal zeker niemand Uwer onbe kend zijn, dat ook de R. K. Typografen hier te lande reeds sedert jaren streven naar de zoo noodige verbetering van arbeidsduur en loon, als wel naar an dere sociale verbeteringen. Ook mag te dezen opzichte herinnerd, dat tot het bereiken van dat doel reeds vele pogingen zijn in het werk gesteld, aan welke pogingen, zoowel voor onzen Bond in z'n geheel als zijne afdeelin- gen, steeds een werkzaam aandeel werd genomen. Niet altijd echter hadden zij het gewenschte gt vo'g, zelfs waar iets werd gewonnen, bleef het door gaans nog beneden de wenschen van het program. Wat ons o. a. meermalen werd te gengeworpen was dit motief„de groote concurrentie", waarbij dan ook nog werd opgemerkt, dat zelfs inrichtingen van socialen aard, in welks vaandel geschreven staat„opheffing der so ciale nooden," niet aarzelen hun be- noodigd drukwerk slechts aan de firma's te gunnen, die het goedkoopst zijn, zonder dat er gevraagd wordt worden hier de beginselen in practij k gebracht, welke wij zoo gaarne voor staan? Het eerste motief willen wij hier niet ontzenuwen, als vallende buiten de bedoeling van dit schrijven; niet alzoo echter het tweede, waarvoor wij meer in het bijzonder Uwe aandacht vragen. Niet onmogelijk is het, dat de ge ringe kennis van de verschillende moeielijkheden waarmede de typograaf te kampen heeft, oorzaak is, dat men voor „een futje van een prijs" dikwijls een omvangrijk werk laat gereed maken. Te trachten alle moeielijkhe den op te sommen, ligt niet in onze bedoeling, alleen zij hier opgemerkt, dat de vaak geestdoodende arbeid van den typograaf, vooral van den gewo nen letterzetter, waarbij zich nog voegt de gevaarlijke ontwikkeling van de tuberculose, welke door den omgang met loodstoffen zoozeer wordt in de hand gewerkt, nog niet een zoodanig loon oplevert om er een menschwaar- dig bestaan van te voeren. Als wij zeggen, dat er nog volwassen perso nen naar huis gaan met een loon van f6 a f7 's weeks voor een ar beid van 60 uur of meer, behoeft ze ker geen nadere toelichting te worden gegeven. Evenwel zal een ieder be grijpen, dat wijl onder die volwassenen ook gehuwde personen zijn, soms met talrijk gezin, bij dusdanige verhouding allerminst sprake kan zijn van een loon waardoor kan worden voorzien in |de behoeften van den arbeider en zijn gezin, en dit toch moet zoo zijn. Met het doel meer in 't bijzonder Uwe aandacht hierop te vestigen is het, dat wij tot U dit schrijven richten, U tevens met gepaste bescheidenheid, doch grooten aandrang aansporende Uw drukwerk te zenden naar die in- Hf Snoepgoed van laag allooi. j|j Hf. Hf Hf Hf r*i Hf Hf Met ingang van 1 Januari a.a. zijn tot zetter van 's Rijks directe belastingen voor deze gemeente her benoemd de heeren P. de Breuk, J. H. M. Evelein en C. van der Laan, welke benoeming door hen wederom is aanvaard. Hf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2