Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek weg-Maatschappij een krachtig wa pen in handen krijgt tegen den Staat bij eventueele naasting. Met den Heer Lely is de Minis ter het eens, tegenover den heer Treub, dat het tot dusver gevolgd stelsel van tram- en spoorwegaanleg goede uitkomsten heeft gehad. De kans op een spoedige dich ting van de mazen in het spoorweg net in de drie Noordelijke provin ciën staat niet ongunstig. A an het opmaken van een algemeen plan voor den aanleg ziet de Minister niet het nut in. De provinciën moe ten zeiven plannen opmaken. Dat de Hollandsche Spoorweg- Maats. uit opzettelijke berekening langzaam bouwt hetgeen volgens den heer Treub zou blijken uit den aanleg van den electrischen spoor weg Rotterdam Scheveningen weersprak de Minister door op te merken, dat de vertraging van dezen aanleg moet worden toegeschreven aan verschillende bijoorzaken, als viaductbouw, overbrugging van de ATiet en slechte geaardheid van den grond bij Leidschendam. Tegen het opvoeren van bouwkosten wordt gewaakt. Bovendien zou een dure bouw den Staat toch niet van even tueele naasting afhouden. De Minister weersprak ook de financiëele bedenkingen van den heer Treub, die, voortspruitende uit wantrouwen jegens de Hollandsche Spoorweg-Maatsch appijongegrond zijn, en de Minister vertrouwde, dat de Kamer zou medegaan met het ontwerp, in het belang van een spoedige totstandkoming van het spoorwegplan, waaraan de Haarlem- merraeerstreek behoefte heeft. De heeren Treub en Tak hand haafden hunne meening. Bij het ontworpen spoorwegplan is weder als vroeger, gebleken, dat de Hol landsche Spoorwegmaatschappij krachtiger is geweest dan de Re geering. De Heer Treub miste tot zijn spijt bepalingen omtrent vervallen verklaring uit de voorwaarden bij niet-naleving van de concessie voorwaarden. De Heer Patijn trachtte met cij fers aan te toonen, dat de bereke- kening van den heer Treub onjuist was, en dat de Hollandsche Spoor wegmaatschappij geen belang heeft bij duurder bouwen met het oog op eventueele naasting. Het algemeen debat was hiermede gesloten. Bij art. 2 lichtte de heer ATan Doorn een amendement toe, om den concessionaris te verplichten op eventueel verlangen des Minis ters eene lijn aan te leggen en te exploitceren van Alfen over Bos koop en AVaddinxveen naar Gouda of een gedeelte dier lijn. De Minister van AVaterstaat acht te dat amendement aanlokkelijk, maar te ingrijpend vooral ten aan zien van de kosten. ZExc. oordeelde bovendien beter eventueele exploitatie van deze ook door hem wenschelijk geachte lijn in handen te geven aan de Maat schappij tot exploitatie van Staats spoorwegen. Hij beloofde plannen voor deze lijn te willen aanmoedi gen. Na deze verklaring trok de heer Aran Doorn zijn amendement in. De heer Aran Alphen stelde nu eene motie voor, om den Minister uit te noodigen alsnog met den concessionaris omtrent den aanleg van eene lijn van Alphen over Boskoop en AVaddinxveen naar Gouda in overleg te treden. Op voorstel van den heer Van Doorn werd de behandeling van deze motie tot later aangehouden, Zonder stemming werd daarna het ontwerp goedgekeurd. waren aange- Vragendag. In de zitting der Kamer voor gisteren drie vragen kondigd le. Door den heer Talma naai den stand van de in de troonrede beloofde ouderdomsverzekering 2e door den heer Schaper omtrent het verleenen van gratie aan twee fabrikanten te Groningen, en 3e door den heer Iiugenholtz in zake het overlijden van twee ge vangenen, direct na aankomst in de gevangenis, respectievelijk te Rotterdam en te Assen. Toch Arbeid. De Haagsche hoefijzer-correspon dent van „het Handelsblad" schrijft: Men herinnert zich, dat bij de instelling van het nieuwe departe ment onder minister A^eegens de naam van dat departement ter spra ke is gekomen. Vele Kamerleden hadden aan den korteren naam „Arbeid" de voorkeur gegeven boven den naam „Landbouw, Nij verheid en Handel". Toevallig von den wij nu dezer dagen in het nieuwe adresboek van Den Haag o.a. deze opgaaf „Yeegens, mr. J. D. Minister van Arbeid enz., Statenlaan 28." Heeft de samensteller van het Adresboek zich vergist of is deze opgaaf een aanduiding, dat de voor standers van den korteren naam nog niet alle hoop behoeven te laten varen Examen leerling-consul. Bij het in Den Haag gehouden examen voor het diploma van be kwaamheid als leerling-consul zijn geslaagd de heerenTh. H. de Meester, uit Den HaagW. P. Montijn, uit GoudaD. J. Steyn Parvé uit UtrechtJ. J. J. Schellens uit den HaagJ. A. J. Schuuk- Vivisectie. Gisteren heeft zich te 's Gravenliage i ten huize van den voorzitter gecon stitueerd een „Comité tot beperking der vivisectie in Nederland", samen gesteld uit de navolgende heerenA. baron Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek, oud-commissaris der Koningin, president van den Hoo- gen Raad van Adel, voorzitter; mr. J. H. M. baron Mollerus van AVest- kerke, commissaris der Koningin in Gelderlandjhr. mr. AV. F. Rochussen, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, lid van den Raad van State, ondervoorzitterP. A. J. baron de Smeth van Alphen; jhr. mr. R. Feith, rechter in de arrondissements-recht- bank te 's GravenhageG. D. C. d'Aumale, baron van Hardenbroek, burgemeester der gemeente Driebergen; M. J. Teunissen, penningmeester|mr. A. Meijroos, redacteur van het Vader land mr. A. G. Vreede, redacteur van de N. Ct., secretaris. Dit Comité stelt zich ten doelhet verkrijgen van wettelijke maatregelen tot beperking en verzachting der vi- visectie.| Met zooveel mogelijke ver mijding van belemmering van het werkelijk wetenschappelijk onderzoek, wil het Comité trachten te bereiken, dat door wettelijk gesanctioneerde beperkings- en controle-voorschriften het dierenlijden bij de vivisectie tot een minimum wordt teruggt bracht. Geen beeldstorm. Met het oog op de campagne te gen zedelooze geschriften en platen waarschuwt „Verax" in de „Noord- brabanter" tegen overdreven ijver. Wel schrijft hij o. m. „Ten brandstapel met al dat vuil en vies tuig op prentbriefkaart en plaat, reclame of kunstproduct, of hoe ze het believen te noemen. Boycot een ieder die ze durft ex- poseeren, colporteeren of étaleeren. Boycotten is wel een te lichte straf maar we mogen niet verder gaan de lynchwet is niet volgens Euro- peesch adat. Ik sta u partij, man nen van eer en deugd, en wensch u den grootsten moed, den meesten durf toe, want de nood is hoog en het gevaar ontzaglijk groot. Doch hij laat er op volgen „Maar ookpas trop de zèle. A7oor het boek, voor den roman, hehoeft deze waarschuwing niet ge schreven. Hier schaadt al te groote voorzichtigheid niet. Maar pas op voor beeldstorm en noem niet da delijk pornographie wat misschien minder modest is. Ik heb reden tot waarschuwing, waar ik goede brave zielen dezer dagen zag schermen en hoorde toornen tegen kunstpro ducten, religieuse kunst zelfs, die, ik geef het toe, in originali uit muntend thuis behoort in de musea van het Vaticaan en te Florence, maar minder in de étalage van de boekhandel. „Maar daarentegen geen beeld storm s. v. pl., geen puritynisme als in de reactiedagen, die volgden en de renaissance. Men moet onder scheiden tusschen echte kunst op l'art pour l'art, tusschen zedeloos en meer of minder modest. En daar om ten strijde tegen pornographie en zedeloosheid, maar niet dan on der bekwame en voorzichtige voor mannen. BINNENLAND. Het rijke Bloemenleven in October. Onder bovenstaand opschrift schrijft de heer A. van der Tuin aan het „N. v. d. D.": Uit alle oorden komen berichten over de mooie Octoberdagen. Hier botten heesters andermaal uit, elders staan peren en appels opnieuw in bloei. In Ilillegom staat een bed begonia's in bloei, dat voor een maand afvroor. Ook Amsterdam heeft zijn herfstwonderen, dat zijn de kastanjeboomen op het Wees- perplein, die opnieuw bloeien, hoe wel de bladeren reeds zijn afgewor pen. Dat herfstbloeien is in de natuur een veel voorkomend verschijnsel: sommige soorten doen 't altijd, an dere bij uitzondering. De waterdot ter, dotterbloem, Calla palustris, geeft in September-October altijd weer eenige bloemen wij zagen ze verleden week nog bij de visch- vijvers van de Nederl. Heidemaat schappij op de Vel uwe in bloei ofschoon haar eigenlijke bloeitijd valt in Maart-Mei. En de Calla pa- lustris, slangenwortel, wier hoofd- bloei wordt -waargenomen in Mei en Juni, geeft in het najaar steeds weer eenige bloemen. En zijn er niet till van planten, die den geheelen zomer staan te bloeien? Ons bekende madeliefje bloeit maar altijd door; wel den eenen tijd wat drukker dan den anderen, maar het geheele jaar door zijn er bloeiende exemplaren te vinden. Zelfs midden in den winter en haar soortnaam perennis duidt aan, dat ze van het eene jaar in het andere bloeit. Maar die uitzonderingen Die treffen, en ieder gaat er over aan het philosopheeren. Sommigen noemen 't een bewijs van kracht, want zoo'n tweemalige bloei is toch geen gekheid. Ande ren vinden 't dom van die boomen, want van de bloemen komt immers toch niets terecht; straks komt de vorst, en uit is de pret. Een derde zegt, dat het mooie weer de hoornen in het hoofd zit en ze de kluts daarom kwijt zijn; gebrek astrono misch instinct. Zóó kan men doorgaan, doch in gaan op de quaestie is 't niet. De Weesperpleinsche boomen te Amsterdam doen 't elk jaar, en wie een beetje kijk op de planten heeft, merkt wel, dat die boomen niet gunstig staan, 's Zomers zijn er takken met bijna witte bladeren; dat heet geelzucht en bewijst ar moede. Ze staan ook zoo ongunstig. Zijn wij goed ingelicht, dan ligt onder die boomen nog zoo'n oud waterreservoir nu droog natuur lijk dat dienst deed in de dagen, toen Amsterdam nog geen water leiding had. De zolder van dat re servoir werkt als een oerbank onder de bosschen op het zand: 't ver wekt wortelrot en belet de boomen voldoende voedsel te vinden, 't Zijn proletaren, die kastanjes. Nu klinkt 't wel wat vreemd, doch in de natuur is 't een ge woon verschijnseldie proletaren staan zich nu door gebrek aarï voedsel dood te bloeien, 't Is om 't eens plastisch uit te druk ken of die boomen 't voelen, dat hun einde nadert, en nu willen zij nog doen wat zij kunnen om hun levenstaak soortgenooten voortbrengen zoo goed moge lijk te volbrengen. Graan, dat door droogte ver kommert, wordt noodrijp. Aroor wie 't verstaan kan, roepen de Amsterdamsche wonderkastan- jes„De stervenden groeten u!" Wat de tweemaal bloeiende pe ren en appels betieft, 't is bekend, dat de knoppen, die in het voor jaar zullen uitloopen, reeds in den voorgaanden zomer worden aange legd, en dat bijzondere bodem- warmte, in verband met gunstige invloeden van de atmosfeer, de knoppen kunnen doen uitloopen. Hierop berust ook het forceeren van bloemheesters. Doch dat zijn uitzonderingen, en een plant gaat er niet gauw toe over, wat maar gelukkig iswant die tweede bloei is nadeelig voor den volgenden oogst. Over zoo'n vooruitstrevenden ap pel- of pereboom behoeft men waar lijk zich niét te verblijden. 't Kan ook armoede zijn, pre cies als bij de kastanjes, en dan kunnen wij vaak waarnemen, dat ziekelijke boomen tak bij tak ver liezen en toch nog zeer rijk blij ven bloeien, tot eindelijk de dood intreedt. Ook hier reiken leven en dood elkander de hand. Intusschen, afgescheiden van enkele afdwalingen en stoornissen, deze Octobermaand is er een, als weinigen van haar voorgangsters. De herfsttooi van de boomen en hees- tnrs was zelden schooner, en geen dagen gaven meer levenslust en werkkracht dan die van deze maand. October, kleurenmaand *- Aanbestedingen. Prijsaaubiedingen voor den ver koop van 50,000 kg. zwafelzuren ammoniak, gisteren, ten kantore der Fabrieken voor gas en electri- citeit, aan den Oostzeedijk te Rot terdam. 1. G. J. Krol Go's Kunst mesthandel, Zwolle, voor f 14.36 2. Intern. Guano- Superfosfaat- werken, Zwijndrecht. f 14.25y2; 3. P. J. van Aard enne, Dordrecht, f 14.12; 4. Mij. tot Arerkoop van Hulpmests to ffen, Dordrecht, fl4.101/2 5, Cantzlaar Schalkwijk, Rotter dam f 14.056. Steinmet Petit. Rotterdam f 13.90, alles per 100 kg. Het gemeeutebesuur van Stad- Almelo heeft aanbesteed de levering van zuivelkisten, condensor, enz' ten behoeve der nieuwe gasfabriek. Laagst ingeschreven door de Haag sche Machinefabriek voor f31,785. Bij de aanbesteding voor het wederopbouwen van. het koffiehuis met stalling „De Pelikaan'" te Doesburg, was hoogste inschrijver de heer H. Pragas, te Wehl, voor f 9009, en laagste de heer J. Wis- scher, te Doesburg, voor f 7725. Door den architect E. A7erschuijl, te Hilversum, is aanbesteed het bouwen van eene kinderbewaar plaats in het Noordsche Boschje aldaar. Van de 7 inschrijvingen was hoogste die van den heer A. Ho- genbirk, voor f16.725, en laagste die van de heeren Gebr. Swaan Wz., voor f12.350. De gunning is aangehouden. Ter verduidelijking. Onderwijzer: Je] begrijpt niet wat het zeggen wil: Saturnus ligt van ons op een kanonkogel af stand van 180 jaar, maar ik zal het je duidelijk maken. ITadtjeeen vijand op Saturnus en je schoot op hem, dan zou je hem pas in zijn nageslacht treffen." Precies. Gast: „Kastelein, beq, van het station?" Kastelein: „Nou, ver? Wij nen doorgaans een half ^Jn^mflhar als je hard loopt, beiuje^aiL. v op je ge mak in twintig minuten/H'm aa sen Niet veel goeds. Je schoonmama is dus over leden. Heeft je vrouw nogal wat geërfd Ja, ha ir slecht humeur. Een moord. Te Delfzijl is gisteravond een moord gepleegd. De milicien Albert Rooseboom, is na eenige woorden wisseling op straat doodgestoken door zekeren Terborg, uit Farmsum. De dader is reeds in hechtenis. Ongelukken. Op de Stadhouderskade te Amster dam zijn twee wielrijders met el kander in botsing gekomen, waarbij de een, een 16-jarige jongen, zich zoodanig aan een der beenen be zeerde, dat hij niet meer loopen kon en op zijn verzoek naar de ouderlij ke woning moest worden gebracht. Branden. Te Loosduinen is een groote schuur afgebrand, toebehoorende aan den warmoezenier Kokshoorn te 's-Gra- venhage. Daarbij ging een groote partij koolzaad verloren, maar nog meer schade werd geleden aan den grooten voorraad bloembollen, welke voor een groot gedeelte ter verzem ding gereed stonden. Verzekering dekt de schade slechts gedeeltelijk. De oorzaak van den brand is on bekend, vermoedelijk kwaadwillig heid. Gemeente-financiën. Gisterenavond is verschenen de beantwoording van B. en W. op de rapporten van de afdeelingen van den Raad, over de begrooting voor 1907. B. en W; zeggen over de gemeente- financiën o. m. „Het is ons aangenaam, evenals ver leden jaar, als onze overtuiging te kunnen uitspreken, dat Haarlem's financiëele toestand vooralsnog reden tot tevredenheid geeft. Zonder dat in de laatste jaren hoogere financiëele offers geëischt werden, kon niet alleen in alle noodzakelijke behoeften wor den voorzien, maar konden aanzien lijke verbeteringen van verschillenden aard in de gemeente worden aange bracht. Of in het vervolg invoering van nieuwe belastingen noodig zal zijn, laat zich nu nog niet beslissen. Over de vraag of casu quo uw college zijn toevlucht zal hebben te nemen tot heffing eener straatbelasting, wenschen wij, met het oog op de verwerping onzer desbetreffende voorstellen, in uwe vergadering van 8 Februari 1899, geen oordeel uit te spreken dan nadat wij te gelegener tijd opnieuw het ad vies van de commissie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën over deze kwestie zullen hebben inge wonnen." B. en W. overwegen de vraag der vervroegde winkelsluiting. Wat aangaat de vraag, hoeveel na deelig saldo de exploitatie van het slachthuis zal geven, zeggen B. en AV. Door ons college is overleg gepleegd met de commissie van voorbereiding voor den bouw van een openbaar slachthuis. Uit haar voor uwe leden ter inzage nedergelegd schrijven, ten geleide van een nieuw opgemaakte begrooting blijkt, dat de commissie heeft overwogen, of het mogelijk zoude zijn om door verhooging van de slachtloonen het nadeelig saldo der begrooting te verminderen, doch dat zij, na nogmaals de slachtloonen elders te hebben nagegaan, de overtuiging heeft behouden, dat de door haar voor gestelde slachtloonen niet moeten wor den verhoogd. Uit de overlegde nieuwe begrooting blijkt, dat het nadeelig saldo kan worden verminderd tot rond f9162. Naar aanleiding van de vraag hier een rijks hoogere burgerschool te ver krijgen, zeggen B. en W. Door ons college is reeds eene po ging aangewend om verhooging van het rijkssubsidie voor de hoogere bur gerschool met 5-jarigen cursus, te ver krijgen door verzending, op 18 Sep tember jl., van een verzoekschrift te dier zake aan den minister van bin- nenlandsche zaken. Het komt ons wenschelijk voor, dat het resultaat dier poging worde afgewacht. B. en W. hebben de overtuiging, dat hier noodig i$, het stichten van een fonds voor pensioensverzekering voor de ambtenaren. Door B. en AV. zijn reeds pogin gen aangewend om de schoolbaden door ze voor een grooter aantal scholen dienstbaar te maken, nog meer aan hunne bedoeling te doen beantwoorden, AVanneer zou kunnen worden heengestapt over-het bezwaar van minder zuiver Spaarnewater, zoude een 2e zweminrichting, te plaatsen in het Noorder Buiten Spaarne, in overweging kunnen worden geno men. Bij het College van B. en AV. is in behandeling het denkbeeld, om halteplaats Jansbrug te verleg- i'*haar de Jansstraat bij de Rid- rstraat. Ook verdere wijziging van halte bij B. en Weth. in over weging zijnde, zal een en ander, binnen korten tijd te gelijk tot eene beslissing kunnen worden gebracht. Burgemeester en Wethouders bren gen ter kennis, dat door hen is ont vangen een bekendmaking van B. en W. der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude dat ter secretarie aldaar ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van de Maatschappij „Holland" om vergunning tot het bouwen van eenen dubbelen heeteluchtoven voor het bakken van brood in het perceel Nic. Beetsstraat 11. Op Dinsdag, 30 October, des voor middags elf uren, zal ten Raadhuize van Haarlemmerliede en Spaarnwoude gelegenheid bestaan, om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude kennis nemen van de terzake ingeko men schrifturen. „Drukkerij De Spaarnestad." Naar wij hedenochtend vernemen, is de Koninklijke goedkeuring verleend op de statuten van de Naamlooze Vennootschap „Drukkerij de Spaarne stad". Op het concert van morgen, door het strijkorkest van Haarlemsch muziekcorps voor de leden van het Brongebouw, zal o.m. worden uit gevoerd, de eerste Symphonie en de Ouverture Leonore no. 3 van Beet hoven en eenige nieuwe nummers van Lincke, Lèhar en Victor Hol lander. De heer Jean Bouvy, zal „La Folia", viool solo van Corelli voor dragen. Woensdag a.s. vergadert de Ge meenteraad des morgens om 10 uur, o.a. ter behandeling der gemeente- begrooting. De afdeeling Haarlem en Omstreken ven de Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde vergadert Dins dag 23 October. De agenda meldt o. a.Verslag der afgevaardigden ter algemeene vergadering. „Het West- land", door J. Sturing met lichtbeelden. Onderlinge tentoonstelling. De tweede-luitenant J. W. Stoutjes- dijk van het 10e reg. infanterie, wordt gedurende den a.s. winter belast met de leiding van den vaandrigcursus alhier. Gisteren zijn hier ter stede voor het examen vrije- en orde-oefeningen ge slaagdde heeren C. J. D. deJongh, ZaandamE. A. Janssen, Beverwijk en de dames P. H. Keg, M. L. Konijn, C. A. Knetemann, allen alhierJ. de Boer, Amsterdam en J. F. v. d. Berg, te Amsterdam. In de zaak der Enkhuizer visschers, die z. g. op deel visschen, heeft de rijksverzekeringsbank bij memorie bericht, dat volgens tal van arresten de Zuiderzee is beschouwd als een binnenwater en dat volgens haar bij het op deel visschen de roerganger is te beschouwen als de werkgever. Mr. P. Tideman, alhier, handhaaft zijn protest. In de Bibliotheek der Afd. Haar lem van den Ned. R. Kath. Volksbond zijn voor de leden ter lezing boeken van technischen aard, betrekking hebbende op de verschillende vak ken; deze mogen echter niet mede naar huis worden genomen, maar moeten in het Bondsgebouw gelezen worden en kunnen bij den pachter worden aangevraagd. Leden of Donateurs, welke nog boe ken van technischen aard aan onze bibliotheek wenschen te geven, worden vriendelijk uitgenoodigd dit aan den bibliothecaris des Zaterdagsavonds te willen melden. Zij zullen in dank worden aangenomen. Aan den Jansweg, vlak voor het Hötel St. Jan van den heer van de Kamp werd hedenmiddag een fox- terrier door de electrische tram over reden. Het dier was onmiddelijk dood. BEVERAVIJK. De groote najaars veemarkt zal alhier worden gehou den op Zaterdag 3 November a.s. WIJK AAN ZEE EN DUIN. De raad heeft concessie verleend, aan de Amsterdam Norlh-Holland- electric-crmpany, voor den aanleg en de exploitatie van een tramlijn. Bij de concessie-voorwaarden wordt geëischt, dat de maatschappij den weg van Beverwijk naar hier bestra ten zal. NOORD WIJK. Gisteren werd uit de Leidsche trekvaart bij den Noord- wijkerhoek het lijk opgehaald van een Rotterdamschen schilder, Soeter- meer geheeten en werkzaam aan het nieuwe Zustergesticht te Voorhout. 'sMorgens werd hij op het werk gemist en daar hij bekend stond als een nette man die nooit verzuimde, ging men dadelijk op onderzoek uit. Weldra bleek, dat liij Donderdag avond omstreeks half zes een bood schap te Noordwijk had moeten doen en om half zeven het laatst gezien was in het café van v. d, Berg aan den Noordwijkerhoek. Toen men derhalve in de trekvaart ging dreggen werd het lijk spoedig gevonden. Het horloge stond stil op half zeven en in den zak was een beurs met eenig geld. Teekenen van verwonding werden niet ontdekt en van dronkenschap schijnt ook geen sprake te zijn. Het is dus nog raad selachtig, hoe de man in het water is gekomen, te meer daar het om half zeven nog niet zoo donker is. HILLEGOM. Bij de verkiezing van een voorzitter van den Vennipperpol- der alhier, is ale zoodanig gekozen de heer F. Rijnveld, huize „Hofzicht". Uit den winkel van den heer N. aan de Hoofdstraat is ten nadeele van een juffrouw, uit Heemstede, eenpor- temonnaie ontvreemd, inhoudende ee nig geld. LISSE. Hoewel enkele kweekers, in het vorige jaar, groote hoeveelheden Spirea's hebben vernietigd, was men toch van gedachte, dat de handel in deze artikelen, voor dit jaar beter zou geweest zijn, wat echter niet het geval is, zoodat het zoo goed als zeker is, dat ook dit jaar wederom het grootste ge deelte onverkocht zal blijven. Van de op AVoensdag 10 October 1.1. alhier gehouden ringrijderij, zijn een 17 tal photographische opnamen genomen, waarvan de goedgeslaagde photo's geëxposeerd zijn bij den heer Zandstra alhier, waar ze veel bekijks hebben. SLOTEN. De politie alhier heeft procesverbaal opgemaakt tegen twee Amsterdamsche hengelaars, wegens het lichten en beschadigen van fui ken, dat in den laatsten tijd alhier dikwijls gebeurt. De afdeeling Noord-Scharwoude van de „Naamlooze Landbouw en Handelsvereeniging aan den Lan- gendijk en Omstreken" zal in hare eerstvolgende vergadering de vraag bespreken, of zij nog langer deel zal blijven uitmaken van „de Naam looze" of wel eene afzonderlijke ver- eeniging zal worden. VOORHOUT. Het herhalingsonder- wijs zal alhier aanvangen 1 Novem ber a. s.aangifte tot deelname tot dien datum bij den Heer J. van Dob belen, hoofd der O. L. School alhier. Het aantal lotelingen voor de Natio nale Militie dezer gemeente is 19. De loting zal plaats hebben te Sas- senheim op Zaterdag 27 October a.s. HOOFDDORP. Bij het vernemen van de tijding, dat het voorstel van den Minister, om één derde bij te dragen in de kosten van aanleg voor de spoorlijnen in de Haarlemmermeer en omgeving was aangenomen werd uit vele woningen de driekleur ge stoken zelfs ging een man met de vlag in de hand door de dorpsstraten, om deze vreugdetijding aan de be woners van Hoofddorp bekend te maken. BOSKOOP. In dit welvarende en vriendelijke dorp, tusschen Gouda en Leiden gelegen aan de Gouwe, zijn thans weer „alle hens aan 't dek" om de orders uit te voeren, die de reizigers meêbrachten uit Amerika, Duitschland, Engeland, Rusland enz. En wanneer de kweeker druk is aan het pak ken, dan heeft ook de timmerman het druk met het maken van kisten, en de mandenmaker kan zijn manden niet zoo gauw klaar maken, of zij zijn al weer gevuld met rozen, coni feren, rhododendrons, azalea's, clematis en wat er meer gekweekt wordt. In de pakschuren wordt tot 's avonr laat gewerkt om de verkochte pla ten in te pakken en dat gebeurt m zooveel zorg, met zooveel accuratesst dat zij van het vervoer, naar well deel der wereld ook, slechts weinig lijden. Er is dit najaar vooral veel vraag voor de bekende Randpalm (Buxus sempervirens), voor hulst, kerslaurier en rhododendrons. Voor Amerika gaat alles in kisten, omdat die op de boot veel gemakke lijker te laden zijn dan manden. Dat Boskoop met zijn tijd mede- gaat bewijzen de zendingen van pal men, dracaenas en laurieren op welker cultuur men zich meer en meer toe legt. Elk jaar komen er meer kassen MAN UIT ZANDVOOKT. j|{ ijs

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2