Maandag 22 Oct. 1906. No. 6432.31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND De familie Fromentier. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers,^1® 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHAL^TZON^J^N FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels Elke regel meer 0.60, (contant) 0.50 0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Agenda voor Dinsdag. R. K. Volksbond (Bondsgebouw St. Bavo) 8i/2 uur. Ontwikkelingsclub 8!/2 Rederijkerskamer8i/2 Miliciens en 89 Hulp in Nood. Schouwburg Jansweg, Cavalleria Rusticana en II Pagliacci. De Kroon, Café-zaal. Dameskapel. „De Loge van het Noorder licht gaf gisteravond te Parijs in het gebouw van het Karmelieten klooster een feestmaal. Een opge wonden menigte omringde het ge bouw en hield een vijandige be tooging tegen de vrijmetselaars. Generaal André lijp slagen op en zijn metgezel, een depute, werd gewond. Een rijtuig werd vernield en er kwam heel wat politie aan te pas, om het grauw in toom te houden. Later, toen de vrijmetse laars naar huis gingen, begon het tumult opnieuw. De politie nam verschillende personen in hech- tcnis.u Het bericht, gelijk het hierboven staat, knipten wij uit de„ N. Rott. Courant," die toch niet schrijft voor het liberale „grauw," is wel? Was 't niet zeer natuurlijk, „N. R. Ct.", dat de menigtejden Logeman nen, een pak gaf, die schaamteloos vergaderden in het gestolen huis der Karmelieten Was die vergadering daar op zich-zelf reeds niet eene uitdaging Eenieder weet immers, dat de Loge den oorlog verklaarde aan de Kerkdat de kloosterstorm en al de anti-clericale ellenden haar werk zijn. Wie vrijzinnige denkbeelden koes tert, moest daarom al de Loge brand merken als de vijandin van gewe tensvrijheid, als eene vervolgzieke lichtschuwe secte. Eilacie I j.telkens toont de liberale Pers, dat haar liberalisme nog altoos het ironische „Wat zijn we liberaal!" van de Génestet als motto voeren mag. Wij zullen spoedig nader hoo- ren, hoe de lui van 't Noorderlicht misschien kregen [wat zij verdien den. ITALIË. De H. Vader heeft Zaterdag 1.1. om elf uur in de Troonzaal met groote plechtigheid den nieuwen Spaanschengezant ontvangen, baron Ojeda, die zijne geloofsbrieven kwam aanbieden. In zijne toespraak betuigde de gezant aan Z. Heiligheid de ge hechtheid van Koning Alfonso aan den H. Stoel en den goeden wil der Spaansche regeering. Pius X sprak van zijne vader lijke genegenheid voor Spanje's jonge monarch. Daarna legde de gezant het ge wone bezoek af bij den Kardinaal staatssecretaris en ging vervolgens naar oud gebruik bidden bij de Confessie van Sint Petrus. Te Rome is men van meening, dat de anti clericale bladen, vooral de Fransche, opzettelijk de gebeur tenissen in Spanje verkeerd hebben voorgesteld, en dat het zoogenaamd Kerkelijk Conflict gauw en goed uit de wereld zal wezen. BELGIË. De vorige week zijn weder ver scheidene kinderen van stakers uit Verviers te Brussel aangekomen en in optocht naar het socialistische volkshuis gebracht, als „Slachtoffers der kapitalisten te Verviers." De socialisten in het district Char leroi hebben op een onder voor zitting van van de Velde gehouden vergadering besloten de stakers te Verviers met 75000 francs te on dersteunen en verder, daar hun kin deren haast allen onder dak zijn ge bracht, huisvesting te verleenen aan de volwassenen, die allen werk kun nen vinden, aangezien er in en om Charleroi gebrek aan arbeidskrach ten heerscht. De feestelijke intocht der vol wassenen uit Verviers zal 29 dezer plaats hebben. Men kan er zich op verwachten, dat de socialisten van de gele genheid ijverig gebruik zullen ma ken, om deze slachtoffers der staking als slachtoffers der sociale misstan den voor te stellen en te exploi- teeren. DU1TSCHLAND. Drie uren lang is de Brunswijk- sche Landdag Vrijdag der vorige week in besloten vergadering saam geweest. Er zou volgens de Braun- schw. Nachrichten besloten zijn de verkiezing van een regent nog uit te stellen, ten einde den hertog van Cumberland gelegenheid te geven een nadere beslissing te nemen en daarvan aan de Brunswijksche re geering kennis te geven. Ook de Keizer zal ongetwijfeld het mogelijke doen, om deze zaak afdoende te regelen. Waar echter de belangen van beide partijen lijn recht tegenover elkander staan,zal het zeer moeilijk vallen tot eene goede, deugdelijke regeling te ko men. Den jongsten tijd heeft gravin Montignoso, ex-Kroonprinses van Saksen, weder stof geleverd aan zekere Pers, die bij voorkeur wroet in vorstelijke geheime of openbare schandalen, 't Is teekenend voor sommige brave journalisten, dat zij bij voorkeur in zulk een dampkring ademen en gaarne meemodderen in de moerassen van laster en schan daal. Officieel wordt nu uit Dresden gemeld, dat de gravin de volgende week al de beide oudste prinsen op weg naar Cannes zal ontmoeten en dat de kleine prinses AnnaMonika Pia, die in Mei j.l. aan de hoede harer moeder zou worden onttrok ken, voorloopig nog bij haar zal mogen blijven. AMERIKA. Over den vreeselijken orkaan op Cuba worden thans nog de volgende bijzonderheden openbaar. De cycloon begon Donderdag te middernacht en hield drie uur aan. De wind bad een snelheid van 200 KM. in het uur en vaagde huizen en boomen van den bodem weg. Plet water stroomde de straten in, spoelde de rails der trams weg, drong in de kelders en zette tal van huizen onder water. Het heet dat er honderden zijn omgekomen, te Havana alleen ongeveer 20. De materieele schade is nog niet te begrooten, maar moet aanzienlijk wezen. Ook de schepen in de haven hebben veel te lijden gehad. De spoorweg- en telegraafverbindingen met het binnenland zijn verbroken, zoodat men voorloopig nog niets weet van de daar aangerichte ver woestingen. De geheele tabaksoogst in de provincie Pinar del Rio schijnt verloren te zijn. Ook weet men nog niets van het lot der Amerikaansche troepen in het kamp van Columbia bij Havana. De manschappen aldaar waren voorloopig onderdak gebracht in tenten, daar de barakken nog niet gereed zijn. Te New-York bereikte het water een hoogeren stand dan ooit te voren. Aan den waterkant, op Coney Island en de nabijgelegen plaatsen werd daardoor enorme schade aangericht. Een telegram uit New-York van Zaterdag 1.1. bevat bet volgende De cycloon veroorzaakte groote schade in San Salvador, Guatemala en Honduras. De physische toestand van verschillende plaatsen in San Salvador is geheel gewijzigd. Tal van ongelukken hadden plaats. Het oorlogsschip „Izaleo" van Salvador is vergaan. Een telegram uit Key west meldt, dat het Oostenrijksche stoomschip „Jennie" 49 werklieden uit zee redde in de nabijheid van de kust van Bahamazij behoorden tot een ploeg van 150 man, die werkten aan de uitbreidingswerken der haven van Florida. Yele menschen van die ploeg zijn gedood of verdron ken. Negen andere schepen, die eveneens een aantal menschen van die havenwerken aan boord had den, worden vermist. Men vreest dat vele mensehenlevens te betreuren zullen zijn. Rusland. Over den aanslag op den vesting commandant en de leden van den Krijgsraad te Kroonstad wordt aan de „Frankfurter Zeitung" uit Peters- burg gemeld: Een man en een vrouw, per stoomboot te Kroonstad aangekomen hadden de achterdocht van de ge heime politie gewekt. Het bleek, dat de man een gevulde bom had medegebracht en achtergelaten in de woning, waar de andere samen zweerders bijeenkwamen. Op het oogenblik dat de man en de vrouw op 15 dezer weder naar Petersburg zouden vertrekken, werden ze ge arresteerd en te gelijk met hen een uit het samenzweerdershuis komend soldaat van het tweede Kroon- stadsche vestingbataljon, die een bom onder zijn mantel had. De in een laboratorium ontladen bom woog meer dan 5 pond en hare explosieve kracht zou groot genoeg zijn geweest om een gewicht van 4000 pond omhoog te slingeren. Eene Keizerlijke Oekase bepaalt, dat alle Rnssische onderdanen voort aan, zonder verschil van afkomst, met uitzondering echter van de Si berische vreemde volken, gelijke rechten zullen genieten, wat den staatsdienst betreft. Verder wordt de bepaling opgeheven, volgens welke boeren, die hoogere scholen bezoeken of in staatsdienst treden, van de boerengemeente worden bui tengesloten de boeren zullen ver der in het vervolg vrij zijn in het kiezen hunner woonplaats en kun nen passen krijgen voor onbepaal- den tijd. Ten slotte verklaart de oekase, dat te rekenen van 1 Janu ari 1907, de bepalingen betreffende het hoofdgeld, op de gemeen schappelijke verantwoordelij kheid voor de belastingbetaling, op de verdeeling van het familiegoed en andere bijzondere regelen, die het boerenrecht betreffen, worden op geheven. Het Kabinet. In de anti-revolutionaire Rotter dammer" betoogt R., dat, naarma te de leden van het huidige minis terie met eigen plannen voor den dag komen, de tegenstand tegen hen in het eigene kamp steeds in bedenkelijke mate toeneemt. De Premier, Minister De Meester joeg, merkte hij op, met zijn voor gestelden jeneveraccijns èn drank bestrijders èn herbergiers tegen zich in 't harnas. De Minister van Oor log is met bijna geheel zijn partij in oorlog. Voor de droite der lin kerzijde geeft hij te veel, voor haar gauche natuurlijk veel te weinig bezuiniging, en Minister Fock toon de zich in het jongste debat al zeer zwak. De algemeene indruk van schrijver is, dat dit Kabinet totaal onmachtig is om iets van beteeke- nis te leveren. De impotentie van 't Kabinet teekent vervolgt hij weder om duidelijk de algeheele onmacht der gansche linkerzijde. Reeds da delijk zat zij in 1905 met haar over winning verlegen. De eerste-rangs- politici bleven achter de schermen. Uit mannen van den tweeden rang moest eindelijk een Kabinet wor den geformeerd. En al wilde dit Kabinet nu iets van eenige betee- kenis tot stand brengen, 't zou daartoe niet in staat zijn, omdat de homogeniteit aan de linkerzijde wordt gemist. De onmacht van 't Kabinetfvindt haar diepste oorzaak in de politieke machteloosheid der linkerzijde. (En dit is !'t,s'watT'steeds meer wordt gevoeld. Inderdaad, 't wordt steeds donkerder voor de te genwoordige meerderheid en voor 't Ministerie dat uit haar voort kwam. Wanneer Leiden nu nog omgaat en de meerderheid slechts één stem wordt, de stemmen der sociaal-democraten meegerekend, dan kan men gerust zeggen, dat de dagen van dit Kabinet wel eens spoedig geteld konden zijn. De Nieuwe Zijds Kapel. De Eerste Kamer der Amster- damsche Rechtbank Zaterdag uit spraak doende in het proces dei- gemeente Amsterdam'tegen de Ned. Herv. Gemeente, over den eigendom der N. Z. Kapel, ontzegde der ge meente Amsterdam haar eisch en veroordeelde haar in de kosten van het geding, aan de zijde van ge daagde begroot op f1000. Verkiezing te Leiden. Dinsdagavond te 8 uren treden in de zaal Noordeinde te Leiden in openbare vergadering voor de Ned. Herv. Kiesvereeniging op Dr. J. Th. Visser, candidaat der chris telijke partijen voor de Tweede Kamer en Ds. G. M. AVagenaar van Leeuwarden. Hedenavond treedt voor de R. K. kiezers van Leiden op redenaar Mr. A. Baron van AVijnbergen in de Stadsgehoorzaal met het onderwerp „De a. s. stembusstrijd." Toeganke lijk voor alle Kath. A. R. en Chr. Hist. Kiezers. Staatsexploitatie van Spoorwegen. Het hoofdbestuur der Maatschap pij van Nijverheid heeft aan de departementen der Maatschappij het volgende schrijven gericht: FEUILLETON. 46. Als iemand soms deze rust komt verstoren, dan wordt bij geeuwend bediend, men geeft hem zijne fooi terug met een boos "gezicht en hij be grijpt, dat hij zijn tijd slecht geko zen heeft, hij past er daarom op, niet langer te blijven, dan noodig is. Dezen dag evenwel, ofschoon het nog nauwelijks vier uur was, heerschte er eene buitengewone levendigheid in het cafe. De buffetjuffrouw was in de puntjes en Jozef en August liepen van de eene tafel naar de andere, terwijl zij nauwelijks al de gasten konden bedienen die met veel drukte groeps gewijze binnenkwamen. Het lastigste was, dat men niet alleen [met de ge wone bezoekers te doen had, die elk Bun eigen plaats hadden en zich des noods zeif bedienden. Het garnizoen van Nevers scheen verdubbeld en men zag allerlei vreem de gezichten, groote gebaarde mannen, die in niets het type van een militair hadden en die de bedienden van het koffiehuis met eene zekere minach ting aankeken, omdat zij volgens hunne meening niets tot den roem der Fransche wapenen bijbrachten. Echte boeren toch, die ofhcieien van buiten, bromde Jozef tusschen zijne tanden. Met 'n veelbeteekenend schouderop halen seemde August met deze mee ning in, terwijl hij een glas brande wijn bracht aan een grooten man, die bezig was om zijn koppel los te te maken, terwijl hij tegen zijne bu ren zeide Zie zoo, dat zaakje is alweer achter den rug. Gelukkig, dat het niet terugkomt voor het volgende jaar. Maar het genoegen is ook weg! Deze laatste gedachte scheen de uit drukking te zijn van de algemeene meening. De tijd van militair onderricht was afgeloopen en al deze vreedzame man nen, winkeliers, grondeigenaars en ren teniers maakten zich gereed, om weer naar hunne woonplaats terug te kee- Het is te verwachten, dat in de zitting der Staten-Generaal van het voorjaar van 1907 de motie-Bos, betreffende het naasten der spoor wegen door den staat zal worden behandeld. AVaar het spoorwegverkeer zulk een overwegenden invloed oefent op het economische leven van ons volk, meenen directeuren, dat de stem der maatschappij zich moet doen hooren vóór een eerste stap gezet worde op den weg die de toekomst beheerscht. Zij stellen mitsdieD aan de de partementen voor, de kwestie der staatsexploitatie van spoorwegen te bespreken en van hun opinie daar over vóór 1 Januari 1907 blijk te geven, opdat hun meening nog tij dig onder de aandacht der Staten- Generaal kan worden gebracht. Teneinde het verkrijgen van een overzicht der adviezen te vergemak kelijken, verdient het aanbeveling een leiddraad te volgen. Directeu ren noodigen daarom uit, uw rap port zoo mogelijk te gieten in den vorm van antwoorden op de vol gende vier vragen, wat natuurlijk niet uitsluit, dat men ook nog op andere zijden der kwestie het licht kan laten vallen. AVelke zijn, naar uw oordeel, de voor- en nadeelen van Staatsex ploitatie van spoorwegen le. het algemeen belang 2e. voor het vervoer van per sonen 3e. voor het vervoer van goe deren 4e. voor de algemeene veiligheid en de zekerheid" van verkeer Middenstandstentoonstelling, Naar „de Telegraaf" verneemt zal de commissie van voorbereiding in zake de middenstandstentoon stelling in 1908, te Amsterdam te houden, op AYijdag 26 October a.s. door den bondsvoorzitter, den heer J. S. Meuwsen, worden geinstal- leerd. Een achttal plannen kwam reeds bij een der commissieleden in. Eenige van die plannen zijn uitgewerkt, met begrooting van kosten voor aanleg, van park, ge bouwen, enz., enz. Ook zijn bij velen, der commis sieleden bewijzen van instemming ingekomen, zoowel van mannen uit den middenstand als van be kende personen uit andere krin gen. Dr. Kuypers reisverhaal. Men schrijft uit 'sGravenliage aan „de Telegraaf" Dr. Kuyper heeft deze week eeni ge hoogst onaangename dagen door leefd. Gelijk algemeen bekend, is de oud-minister bezig met schrijven van zijn indrukken over zijn in dit jaar ren, terwijl hun van deze korte ver andering in hun dagelijksch leven niets overbleef dan eene groote ver moeienis en eene zekere voldoening over hun bevelhebberschap. AVelcba zouden zij met de voeten in de pantoffels gestoken het aantal ki lometers kunnen opnoemen, dat zij afgelegd, de verschillende marschen, manoeuvres en excercities, die zij ge maakt hadden. Vele lichtgeloovige mnderen zouden hun vader voor een Hercules houden of voor een held; vele zorgvolle echtgenooten zich onge rust maken over de gevolgen, die r G j?sPannende oefeningen op de gezondheid van hunne mannen kon den hebben. Velen van deze heeren, die deze manoeuvres ernstig opnamen, praatten nu met de officieren van het garni zoen anderen weer zochten oude ken nissen op om een gezellig praatje te houden. Men herleefde weer, nu men met langer onder de discipline stond. De toon \an het gesprek werd leven diger, het onderhoud drukker. Hier hoorde men woorden van afscheid, daar vaU. dankbetuiging, elders eene uitnoodigmg, ook wel uitdrukkingen van haat en wrok, die men tot nu toe had moeten bedwingen uit heilige vrees voor het militaire wetboek. Maar de tropische hitte matigde de drukte over het algemeennadat men verscheidene glazen met elkander ge dronken had, begon de zorg voor de vertrekkende treinen de overhand te krijgen. Gaat gij om zeven uur weg, mijn heer Fromentier? vroeg een zwaarge bouwde man met een lorgnet op, ter wijl hij naar de tafel toe kwam, waar Luc zat een weinig ter zijde van de anderen met een commandant van het regiment. Luc keerde zich haastig om, alsof deze vraag hem verrast had, zag den vrager een oogenblik aan en hem dan eensklaps herkennende, riep hij uit: Ha, zijt gij het, mijnheer Man- gebinMaar gaat er van avond nog niet een andere trein? Mijnheer Mangebin, de apotheker van Chateau-Chinon, lachte fijntjes. Ja, mijnheer, antwoordde hij, maar ik neem liever den eerste. Ik heb haast om thuis te zijn. Men wacht daar op mijGij begrijpt mij Hij lachte weer en het groote, breede voorhoofd vertoonde eenige vroolijke rimpels. Luc begreep hem inderdaad. De komst van dezen grooten, leelij- ken, dommen, vervelenden jongen, die voor ieder ander een oorzaak van treurigheid geweest zou zijn, was voor mevrouw Mangebin, vader Mangebin, kortom, voor al de Mangebins een waar geluk. Kijk maar eens, hoe gij doet, en zeg het mij dan, voegde hij er bij. terwijl hij Luc verliet om naar het andere einde van de zaal te gaan, waar men hem geroepen had. AVacht toch den laatsten trein af, dan kunnen wij eerst samen dinee- ren, hernam de officier, met wien Luc tot nu toe gesproken had. Ik zou het heel graag doen, mijn waarde Montaurel, zeide Luc, maar.... Maar wat? Gij behoeft toch zoo'n haast niet te hebben, gij zijt nog zoo vrij als een vogel in de lucht. Dat was zoo, niemand wachtte op hem, niemand verlangde naar zijne terugkomst en alleen voor den vorm antwoordde hij Mijn vader Of hij u een uur of wat vroeger of later ziet, daar zal hij zich al heel weinig om bekommeren. Wij motten van het geluk, dat ons weer samen brengt, profiteeren. Toen ik een maand geleden hier tot commandant benoemd werd, dacht ik niet u na verloop van tien jaren weer terug te zien. Met een welwillend gebaar leede Montaurel zijn fijne, aristocratische, goed verzorgde hand op den arm van Luc. Hoewel van dichtbij gezien zijn voorkomen reeds iets ouwelijks had( lag in de levendige uitdrukking van zijn gelaat en zijne bruine, glinste rende oogen toch nog iets jeugdigs, wat Luc altijd ontbroken had. Hij bezat ook een vasten wil en uit zijne houding en manieren herkende men terstond den man, die gewoon waste bevelen, zich uit alle moeilijkheden te redden en zoo noodig zelfstandig handelend op te treden. Wordt vervolgd). NIEDWE HAARLEMSCHE COURANT 1NI1ENDK AGITE MA HON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1