Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek Kerk en School. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder be zocht gisteren per rijtuig uit Soest- dijk het Kinderziekenhuis van het Heilsleger te Naarden en het Door gangshuis der Vereeniging tot Op voeding van half verweesde, ver waarloosde en verlaten kinderen in het huisgezin te Bussum. Nadeterugkomstvan de Koningin en den Prins uit Dresden op Het Loo in de eerste helft der volgende maand, zal de Koningin-Moeder eenigen tijd ten paleize Het Loo doorbrengen. Wij vernemen, dat Harer Majesteits gezant te Berlijn, baron Gevers, on langs gedurende eenige dagen de gast was van Hare Majesteit op Albrechtsberg bij Dresden en dat de leden van het Nederlandsch ge zantschap te Berlijn door H.M. en den Prins aan een diner genoodigd werden. Afloop lichting nationale militie 1905. De „Stct," (110. 247) bevat het volgende aan de Koningin uitge brachte verslag van den afloop der lichting voor de nationale militie 1905, Bij Kon. besl. van 18 November 1904 (Stbl. no. 242) werd de hoe grootheid van vermelde lichting bepaald op 17,500 man, waarvan 12,300 man ter volledige oefening en 5200 man tot korte oefening in te lijven. Yan evenbedoelde 12,300 man werden er 523 voor den dienst ter zee bestemd. Het aantal ingeschrevenen, waar naar bij dat besluit volgens art. 2. der Militiewet 1901 het aandeel van elke provincie ln de lichting is bepaald, bedroeg 50,893 tegen 49,405 in 1904. Het cijfer der lichting stond derhalve tot der in geschrevenen als 1 2,908. Bij de militie te land en bij de zeemilitie zpn ingelijfd 17,448. Onder dezen zijn niet begrepen 2829 man, die na hunne inlijving, bij herkeuring ingevolge art. 100 van bovenaan gehaalde wet voor den dienst zijn afgekeurd. Er ontbreken alzoo 52 man. Het tekort bedroeg in 1901, 13 op 46,198in 190239 op de 47,612; in 1903; 48 op 47,159, en in 1904: 56 op 49,405 ingeschrevenen, waar naar het aandeel van elke provin cie in de lichtingen van genoemde jaren werd bepaald. Bij de zeemilitie werden 522 man ingelijfd, alzoo 1 minder dan het aantal (523), aangewezen bij art. 1 van bovenvermeld besluit van 18 November 1904. Van de lotelingen, die voor in lijving ter volledige oefening in aanmerking kwamen en een der beroepen, bedoeld in art. 137 der Militiewet 1901 uitoefenden, hebben 1095 zich overeenkomstig art. 138 dier wet voor de militie aangemeld of doen opgeven. Vermits door den minister van marine aangenomen werd, dat ten gevolge van afkeuring, niet op komen enz. 33 pet. van de opgege- venen afviel, kon worden gerekend op het beschikbaar zijn voor in lijving bij de zeemilitie van 733 man. De evenredige verdeeling over de provinciën is geschied naar den maatstaf, aangegeven in art. 3 van het Kon. Besl. van 18 November 1904. Uit hoofde van gemis van de gevorderde minimumlengte werd aan 717 militieplichtigen vrijstel ling verleend. Ten aanzien van 6 hunner geschiedde dit bij de her keuring in art. 100 der bovenaan gehaalde wet bedoeld. Om even- vermelde reden werden er voor de lichtingen van 19011904, respec tievelijk 647, 650, 618 en 754 vrij gesteld. Wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken werden voor de lichting van 1905 8184 militieplichtigen van den dienst vrijgesteld of daarvoor ongeschikt verklaard. Van dezen waren er 2823 reeds ingelijfd en had hunne afkeuring plaats ter ge legenheid van herkeuring ingevolge laatstgenoemd wetsartikel. Het aantal vrijgestelden, onge schikt verklaarden en afgekeurden op grond van art. 47, 2o., der wet van 19 Augustus 1861, Stbl. no. 72 (art. 45, 2o. der Militiewet 1901 bedroeg in 19011904 achtereen volgens 4662, 4550, 6614 en 7618. Van de lichting van 1905 werd aan 7774 militieplichtigen vrijstel ling verleend wegens eigen militai ren dienst, wegens broederdienst in persoon of bij plaatsvervanging vol bracht of op grond van art. 50 der Militiewet 1901. Het aantal vrijge stelden om eene van deze redenen bedroeg in 19011904 achtereen volgens 10,965, 10,954, 7732 en 7669. Het gezamenlijk aantal der om verschillende redenen vrijgestelde militieplichtigen van de lichting van 1905, met bijvoeging van hen, die van den dienst zijn uitgesloten (109) of tussehentijds zijn overle den (35), was 16,819. In 1901—1904 beliep het respectievelijk 21,476, 21,298, 15,093 en 16,156. Aan 145 militieplichtigen, behoo- rende tot de lichting van 1905, is op grond van de eerste zinsnede van art. 113 der Militiewet 1901 voor één jaar ontheffing van den werkelijken dienst verleend. De derde zinsnede van dat arti kel werd op 3 militieplichtigen van die lichting toegepast. In verband met de vierde zin snede had dit bovendien plaats ten aanzien van 42 militieplichtigen. ^De Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal zal Maandag 29 dezer, des avonds om half negen, een verga dering houden. Aan de Tweede Kamer is toege zonden een afdruk van het te Athene op 26 Augustus 1905 tusschen Ne derland en Griekenland gesloten uitleveringsverdrag. Naar „De Rotterdammer" mede deelt, zal de heer J. M. Voorhoeve, lid van de Provinciale Staten voor kiesdistrict II en lid van den ge meenteraad voor kiesdistrict I al hier, in verband met zijne maat schappelijke betrekking, te Nijme gen zijne woonplaats vestigen. Excellentie Rink en het vakonderwijs. De berichten, welke in den laat- sten tijd zijn gepubliceerd in zake een te houden middenstands-enquête, werpen een eigenaardig licht op het standpunt, dat de minister van Binnenlandsche Zaken ten opzichte van het vakonderwijs inneemt. Na veel wikken en wegen, reeds onder het vorig ministerie aange vangen, zal het nu tot een offici- ëele enquête komen naar de maat schappelijke positie van den Neder landsch en middenstand. Aan de Staatscommissie of een deel er van zal de leiding worden opgedragen en een betreffend wets-ontwerp spoedig worden ingediend. Wat blijkt echter uit de berichten, zooals ze uit goede bron verluidden? Dat in zake deze enquête overeen stemming is verkregen tusschen Excellentie Rink en genoemde Staatscommissie, nadat de laatste er noode in had toegestemd, het belangrijke vraagstuk van het vak onderwijs buiten haar werkkring te zullen houden 1 Minister Rink is blijkbaar van plan met voorstellen tot reorgani satie van het vakonderwijs in zijn geheel te komen, voordat een rap port van een nog aan te vangen middenstands-enquête kan worden uitgebracht. Soit I Maar dan be hoeft hem toch niets te beletten, gebruik te maken van de zóó uiterst zeldzame gelegenheid om bij meergenoemde enquête tevens officieel een onderzoek te doen in stellen naar de opleiding, het vak- onderricht van den middenstander. De resultaten daarvan hebben blij vende waarde, zullen, zóó dezè minister ze al niet gebruiken kan, toch mogelijk aan zijn opvolgers groote diensten kunnen bewijzen. Het wil ons voorkomen, dat mi nister Rink de continuïteit beter zou kunnen bevorderen, indien het arbeidsveld dezer Staatscommissie niet wordt beperkt en haar ook het recht van enquête in zake het vakonderwijs van den middenstand zal worden toegekend. Moge alsnog zóó het enquête-be sluit worden genomen, dan zullen de middenstanders er zich van overtuigd houden, dat een latere organisatie van hun vakonderwijs, tenminste op juiste grondslagen, op de basis der practijk, zal worden opgebouwd. Vacature-Hooge Raad. Op de lijst van aanbeveling van zes candidaten, door den Hoogen Raad der Nederlanden aan de Kamer in gezonden, teneinde daarop te kunnen acht slaan bij het maken der nomi natie voor de vacature van eenRaads- heersplaats in den Raad, ontstaan door het overlijden van den raadsheer mr. A. M. van Stipriaan Luïscius, zijn geplaatst de heeren 1. mr. J. H. van Goor, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam 2. mr. A. J. L. Nijpels, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem 3. mr. P. C. 't Hooft, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem 4. mr. C. Krabbe, raadheer in het gerechtshof te 's Gravenhage 5. mr. J. A. A. Bosch, raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch 6. mr. A. Fentener van Vlissingen, rechter in de arrondissements-recht- bank te Amsterdam. In een door de Ned. Maatschappij tot bevordering der pharmasie uitge geven brochure, heeft de heer J. J. Hofman, apotheker, het nieuwe ont- werp-ziekteverzekeringswet getoets aan de wenschen der genoemde Maat schappij. Hij komt daarbij tot de conclusie, dat er, vergeleken met het vorige ontwerp, wel eenige wijzigingen zijn aangebracht, in verband met de door de Maatschappij uitgesproken wen schen, vele verbeteringen, die ook door de apothekers zullen worden ge waardeerd, maar voldaan kan hij niet zijn. Burgemeesters en Secretarissen. De Noorder vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen in Noord-Holland heeft aan den mi nister van binnenlandsche zaken een adres gezonden over de uitvoe ring van art. 48 der wet op het lager onderwijs, ingevolge 'sministers beschikking van 6 December j.l. No. 99832. Bij die beschikking werd bepaald, dat in het vervolg geene vergoe ding meer wordt gegeven voor waarnemende onderwijzers. Adressanten wijzen er op, dat bij ontslag, ziekte, het vervullen van militaire diensten enz., een waar neemster moet worden aangesteld en dat de bovenbedoelde beschik king voor de gemeenten dus zeer nadeelig werkt. Zij verzoekt daarom intrekking dezer beschikking of, zoo dit noo- dig wordt geacht, wijziging van art. 48 der wet op het lager onderwijs. De vereeniging heeft thans aan de raden der gemeenten een afdruk van dit adres verzonden met ver zoek, adhaesie te betuigen of ter zake een zelfstandig adres in te zenden. Faillissementen. Uit de Staatscourant. Geëindigd het faillissement van C. Th. Blokker, vroeger manufacturier te Haarlemmermeer (Hoofddorp). liet reisverhaal van oud-minister dr. Kuyper. Men meldt uit 's-Gravenhage: Op uitdrukkelijk verzoek van oud-minister dr. Kuyper wordt me degedeeld, dat de koopman, die on der allerlei papier ook de bewuste documenten van den papier-ophaal- der had overgenomen, geheel on baatzuchtig, zich geheel op vrij ini tiatief en op de meest voorkomen de en welwillende wijze tot onder zoek in de balen papier bereid ver klaarde en den schrijver op de meest heusche wijze in de gelegenheid stelde in zijn eigen huis, en wel in zijn magazijn, zelf de stukken uit te zoeken, waaronder hij vermoed de, dat het vermiste school. BINNENLAND. Najaars-lente. Men meldt uit Axel: Onder deze gemeente zijn op een stuk land, dat dit jaar met erwten is bezaaid ge weest, de uitgevallen erwten weer ontkiemd en staan thans in vollen bloei. Zeventig jaren lid. Ieder is lid van iets tegenwoor dig. Het wordt dus een interes sante vraag wie het lidmaatschaps record houdt. Uit een advertentie in de „Dordrechtsche Courant blijkt ons, dat daar een oude papa is, die een heelen gooi naar dit record doet. Hij bedankt voor blijken van belangstelling, die men hem heeft doen geworden naar aanleiding van zijn zeventigjarig lidmaatschap van het teekengenootschap Pictura. Het is de heer Frans Lebret, in Dordt bekend als de schapenschil der, omdat zijn schilderijen meestal zulk een woldrager tot onderwerp hebben. Chauffeur. Wil ik even mijn automobiel nemen en het bericht naar de stad brengen, mijnheer? Heer. Neen, zoo'n haast heeft het niet. Laat ik maar liever een telegram zenden! A. Wat is het meest gewenscht bij een spoorweg-ongeluk? B. Tegenwoordigheid van geest A. Mis! B. Wat dan? A. Afwezigheid van lichaam. Eenvoudig. Poëet. Wat moet ik doen. om mijn gedichten aan het licht te brengen Vriend Weetje wat, houd ze erboven Troef. Zekere dokter is een ijselijk ongema nierd heer, maar wegens zijn groote kunde en ondervinding blijft hij niette min in het bezit eener uitgebreide prak tijk. Onlangs was hij bij een zijner pa tiënten te dineeren gevraagd en dien dag was spinazie een der schotels. „Houdt u van spinazie, dokter? „Spinazie is beestenvoer, mevrouw," antwoordde de arts. „Mag ik u dan nog eens presenteeren-" hernam mevrouw. Jan. Eet je Donderdag ergens? P a u 1. die op een goedkoop maal hoopt). Donderdag laat eens kijken Maandag, Dinsdag, Woensdag, Don derdag neen, Donderdag eet ik nergens. Jan. Zoo, nu dan zul je Vrijdag wel honger hebben beste jongen. Kiezer. Nou m'nheer Stokstijf, ik hoop, dat je jebest zult doen ornjvoor m'n zoon een goed staatsbaantje te krij gen. K a m e r 1 i d.En wat kan uw zoon dan zoo al doen? Kiezer,Wat hij kan doen, Wat en vraag, m'nheer, als hij iets kon doen, zou ik u niet lastig vallen. Niet zoo bedoeld. Mevrouw, Als dat zoo voort gaat, Marie, zal ik een ander dienst meisje moeten nemen. Marie. Doe u dat, mevrouw, er is hier werk genoeg voor twee. Boer. (die wegens het uitdeelen ban een opstopper tot drie gulden boete is veroordeeld.) Daar kom ik genadig af! Goed, dat ik mijn han den aldoor op mijn rug heb ge houden. Ongelukken. f In de Kinkerstraat te Amstér.d)i is een 80-jarige vrouw, die met h" dochter liep te wandelen, door i vrachtwagen overreden. De wiglen gingen haar over beide beenen. Zij is ter verpleging in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen, waar geconsta teerd werd, dat de toestand nogal ernstig was. De dochter, die tijdens het ongeluk was gevallen, bezeerde zich ernstig aan een der knieën. Na in het Wil- helminagasthuis te zijn verbonden, is zij per rijtuig naar huis gebracht. Gisteren is tusschen Castricum en Uitgeest een 2-jarig kind van den spoorwegarbeider v. d. G. door een sneltrein gegrepen en gedood. Branden. Gisterenmorgen omstreeks half elf brak er een felle brand uit in een door vele menschen bewoond hoog perceel op den hoek van de Koningstraat en de Kromboomsloot te Amsterdam. Omtrent de oorzaak vernemen we, dat de zoon^van den heer Van Geenen een pot lijm te vuur had staan, ten einde een tegeltableau te repareeren. Toen sprong er een rat over zijn hand, waardoor hij schrikte en het petroleumstel omstiet. Ergerlijke wreedheid. In een weide van den veehan delaar L. Cockx te Rozendaal heeft zich een ergerlijk geval van wreedheid afgespeeld. Door tot he den nog onbekend gebleven perso nen is een kalfkoedehals afgesneden, terwijl het geheele lichaam open gereten werd en ook het kalf af getrokken is, dat mede gedood werd. De marechaussee heeft dadelijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. De meeste sorteering in Blouses, Gostuumrokken en Mantelcostuums vindt men bij TH. LOHMAN, Or. Houtstraat b/d Anegang. - - - Telefoon 1440. Provinciale Staten. Ged. Staten stellen den Prov, Staten voor af te wijzen op het verzoek van de Vereeniging „Vis- scherijschool te IJmuiden", om over het jaar 1906 eene bijdrage uit de provinciale kas te ontvangen aan genoemde Vereeniging over het jaar 1907 eene bijdrage, groot f1500 te verleenen, mits ten minste ge' lijke som door de gemeente Velsen en ten minste f3000 door het Rijk worde ioegezegd of beschikbaar ge steld. Voor het examen gymnastiek (vrije en orde-oefeningen) zijn alhier gis teren geslaagd de heerenJ. T. P. Kalkman en F. Kromhout, beiden alhierC. Kikkert, Den HelderJ. Loogman, Beverwijk; J. H. Klant, Hoorn de en damesC.Blad en J. A. Hos, beiden alhier; J. W. L. Febvre en G. Hent, beiden AmsterdamG. Akkerman, Alkmaar. Ned. R. Kath. Volksbond. Gisterenavond vergaderde de Afd. Haarlem van bovengenoemden Bond in haar gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer Guskens opende ze en heette den- talrijk opgekomen leden hartelijk welkom, waarna hij met eenige toepasselijke woorden een 24 tal nieuwe leden installeerde. Hierna deed spreker de volgen de mededeelingeule dat door de Liefdbeeurs aan de wed. v. d. Veldt was uitgekeerd f 36.25dat de Jaar feesten zullen plaats hebben op 28 Oct. 4, 6 en 11 November a.s.; dat op 29 Oct. een groote Propaganda- vergadering zal gehouden worden van de Kath. Soc. Actie, waar als Sprekers zullen optreden de heeren Aalberse uit Leiden en de heer Engels; wanneer de toeloop te groot zou wezen, zou er een tweede ver gadering worden belegd; en ten slotte, dat er in de zaal een lijst ter teekening ligt tot het verkrijgen van afschaffing der 3e herhalings oefeningen. Alsnu werdt het woord gegeven aan den Spreker van dien avond, den ZeerEerw. Heer Kortekaas, pas toor van St. Jan, die op een boei en le en soms humoristische wijze het onderwerp behandelde „Het drankgebruik en het drankmis bruik." Deze prachtige rede, die meer malen door applaus en ook door een hartelijken lach werd onderbro ken, bewees, dat de woorden van den Eerw. pastoor indruk hadden gemaakt op de talrijk opgeko men der leden. De Voorzitter was dan ook^de tolk der aanwezigen toen hij den ge- achten spreker met eenige hartelijke woorden bedankte en hem een tot weerzien toeriep. Hierna werden nog eenige huis houdelijke zaken behandeld, waar na de vergadering werd gesloten. Koninklijke letterlievende ver ing „Cremer" alhier zal 8 No- te Halfweg optreden voor de iging „Nut en Genoegen" aldaar 'me'f^,41et Offerlam" blijspel. -Wij vernemen, dat 200 geniesoldaten behulpzaam zullen zijn om in den nacht van 11 op 12 November a. s. tot stand te brengen de verbindingen van de nieuwe spoorbanen bij liet station alhier, waarvan wij bij her haling melding maakten. Thans reeds is een begin gemaakt met het overbrengen van den dienst naar het nieuwe station, welks mooie gevels algemeen de aandacht trekken. Bij de beschoeiingswerken aan den Koudenhorn ter plaatse van de afge broken ophaalbrug zijn gevonden drie ijzeren kogels van omstreeks 20 c.M. middellijn en een beschadigd Maria- beeldje van gebakken steen. Op die plek was weleer een bastion van de verdedigingswerken, waarvan men mede de fundeering heeft aan getroffen. Deze bleek te bestaan uit zware ingeheide palen, welke nog ge heel gaaf zijn en wegens de kosten niet verwijderd zullen worden. Er heeft zich een combinatie gevormd, welke zich ten doel stelt de oprichting van een naamlooze vennootschap„Maat- schappij Brinkman", Naamlooze Ven nootschap tot Exploitatie van Koffie huizen en Hotels te Haarlem, waarin café Brinkman en café De Kroon zullen worden vereenigd. Het kapitaal der maatschappij zal bedragen f 250.000, waarvan voorloopig slechts f 125.000 uitgegeven wordt in aandeelen van f 1000. Door eenige be langhebbenden is reeds voor f 55 000 aan aandeelen genomen. Als directeur der maatschappij zal optreden de heer Jos. Brinkman, die zich minstens voor 10 jaar als zoodanig verbindt en tevens op zich neemt nimmer hier ter stede een dergelijke zaak te zul len exploiteeren. In de stad wordt het plan der combi natie vrij druk besproken: over 't alge meen in dezen zin, dat het zou worden betreurd als door de combinatie de con currentie tusschen de beide café-restau rants zou worden weggenomen. De beweringen, dat, na de fusie, de tooneelzaal van De Kroon in een bil jartzaal zal worden ingericht en dat de bovenverdieping tot hotel zal worden ingericht missen allen grond. Hieromtrent kan geene beslissing worden genomen, voordat de naamlooze vennootschap tot stand is gekomen. Door de H. IJ. S. M. werdj'gister aanbesteedBestek 1073. De levering van plm. 1000 M3 vierkant beslagen eikenhout in diverse afmetingen, voor wissels. Ingekomen 20 biljetten. Minste in schrijvers H. F. v. d. Eerden en J. C. v. d. Voort. Boxtel Udenhoutf 36.88 per M3. Bestek 1074. De levering van staf ijzer (vloeiijzer) als 33854 kg. rond-, 6703 kg. vierkant-, en 113678 kg. platijzer, ten behoeve der Centrale werkplaats. Ingekomen 4 biljetten waarvan 2 een vermelding inhielden met de be staande lange leveringstermijnen der walswerken van plm. 16 weken, niet te kunnen inschrijven. Minste E. S. de Jonge Rotterdam f 9.24t/2per 100kg. Belanghebbenden worden er op at tent gemaakt, dat de lijst die in de „St. Bavo" ter teekening ligt, tot afschaffing van de 3e herhalingsoefe ningen voor militie-plichtigen, niet alleen voor miliciens, oud-miliciens en landweermannen geldt, maar voor eenieder, die mpt dit doel sympathi seert. ZANDVOORT. De agenda voor de op hedenavond a.s. te half 8 uur te houden Raadsvergadering luidt: Ingekomen stukken en mededee- lingen. Verordening heffing schoolgeld. Suppletoir kohier Hondenbelas ting. Geheime zitting. SANTPOORT. Op deteVelser- oord gehouden vergadering der vrij zinnige kiesvereeniging is de heer Frans Netscher alhier candidaat gesteld voor de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad van Velsen. Voor de tweede plaats zal de heer J. Vader alhier worden overgenomen. Door de vrijzinnig-democrati sche kiesvereeniging te IJmuiden i3 candidaat gesteld voor de a.s. verkiezingen voor den Gemeente raad van Velsen de heer Frans Netscher, alhier. Voor de tweede plaats is gesteld de heer Bottemanne directeur van de visschershaven te IJmuiden. HEEMSTEDE. Heden wordt ons bericht, dat de Neutrale Gymnastiek Vereeniging „Willen is kunnen" tot de R. K. Volksbond is toegetreden. Alle leden zijn gisteravond geïn stalleerd. IJMUIDEN. J Iet naar Buenos- Ayres bestemde st. Eemland wordt sinds gisteren alhier opgehouden, daar de equipage weigert met het schip te vertrekken, bewerende dat het overladen zou zijn, Twee gezagvoerders (bevoegde experts) hebben een onderzoek in gesteld en het stoomschip volkomen zeewaardig bevonden. CASTRICUM. Maandag is eenkind van ruim 2 jaar van den spoorweg arbeider C. de Graaf alhier door den spoorfrein overreden en gedood. Men kan zich den toestand der be droefde ouders voorstellen. ALKMAAR. Tot hoofdinge land van het Hoog-Heemraadscliap van de Uitwatcrende sluizen in Kennemerland en West-Friesland 2e district Duinkevel, werd met algemeene stemmen gekozen de heer J. Frans, te Heiloo. Voor het 2e district (Waterland) de heer K. Cz. de Boer. mede met algemeene stemmen. HAARLEMMERMEER. Vergade ring van den Raad dezer gemeente op Donderdag, des voormiddags te half elf, ten Raadhuize. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Verzoeken van de doodgravers Tolenaars en Lewis, om te worden herbenoemd. 3. Begrooting voor 1907. 4. Begrooting Burgerlijk Armbe stuur voor 1907. 5. Subsidie-besluit voor het Armbe stuur voor 1907. 6. Wijziging verordening op de heffing van den Hoofdelijken Omslag. 7. Ontwerp-besluit tot betaling uit de onvoorziene uitgaven. 8. Regeling jaarwedden der Hoof den van Scholen. 9. Adres van den Bond van Onder wijzers om verhooging der tractementen van de onder wijzers. 10. Verzoek van J. C. Gehrels en de wed. C. A. Gehrels, om een steen met ijzeren hek te mogen plaatsen op de koopgraven te Hoofddorp, 2de klasse, nos. 111 en 112. 11. Reclame van W. Harting, in za ke Hondenbelasting. 12. Aanvragen om ontheffing van Hoofdelijken Omslag wegens vertrek uit de gemeente. ZAANDIJK. Alhier zal Zondag 4 November een schaakwedstrijd worden gehouden voor de leden van de clubs te Zaandam, Zaandijk, Wormerveer, Westzaan, Krommenie en Beverwijk. Er zal gespeeld worden in drie af- deelingen (verdeeld in groepen van 4 spelers). De winners zullen met elkan der op 18 November te Beverwijk kampen, waar de prijswinner in de eerste klasse den titel van kampioen voor 1906/7 voor de Zaanstreek en Beverwijk zal verwerven. Wijlen mej. M. S. v. d. Belt te Raalte heeft aan de R.K. Parochie der Heilige Kruisverheffing aldaar f 5000 vermaakt. Cijfers. In 1905 werden in Pruisen 1.279.992 kinderen geboren. Als men 't geboorte cijfer over de gezindten verdeelt, blijkt, dat er bij een Joodsch huwelijk gemiddeld 2.6 kinderen zijn, bij een gemengd huwelijk 2.9, bij een Protes- tantsch huwelijk 3.7 en bij een Katholiek huwelijk 5.3. Men wil wel eens een verband brengen tusschen het criminaliteits cijfer en het Katholicisme. Maar in bovenstaande cijfers is het verband duidelijk en sterk sprekend. Ze pleiten zeer zeker voor de moraliteit der Katholieken in het huwelijksleven. Met te meer recht mag men deze conclusie trekken, als men nagaat, dat van 1875—1900 de gemiddelde cijfers waren voor de Joden 3.7, de_ Protes tanten 4 en de Katholieken 5. Terwijl dus voor de Joden en Protestanten het geboortecijfer niet onaanzienlijk daalde, steeg het bij do Katholieken, die dus blijkbaar beter weerstand bieden aan de tegen natuurlijke stelsels van onzen tijd en de toenemende gemak- en genotzucht. De geboortecijfers brengen de Katho lieken natuurlijk relatief in het voor deel, te meer daar ook het sterftecijfer hun gunstig is. De vooruitgang van het Katholicisme uit dezen hoofde zou sterker zijn, wanneer er niet zoo veelvuldige gemengde huwelijken gesloten werden. Deze zijn oorzaak van ontzaglijke verliezen voor de Katholieke Kerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2