Vrijdag 26 Oct. 1906. No. 6436,31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. iale Actie tc ^V*fL20 BUITENLAND. BINNENLAND De familie Fromentier. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALV BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. lALVJ^gfc- EN^Ö^b' 1426, AGEN. PRTJS DER ADVERTENTIËN A an 16 regels0.60, (contant) f 0.50 Elke regel meer„0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADYERTENTIE a CONTANT. HAARLEM. Agenda voor Zaterdag. R. K. Volksbond (Bondsgebouw Smedestraat) Si/2 uurZitting Spaar bank St. Antonius van Padua; 8 bh uur Opening der bibliotheek 81 /2 uur Spaarkas St. Nicolaas (Winterprovi sie). Schouwburgzaal „de Kroon"Ch&- timent. De Kroon (Café-zaal) Weener Da mes-kapel. Schouwburg Jansweg. Mannenzang- vereeniging „Proza en Poëzie". Ook Haarlem zal zijne beurt krij gen en weldra eene afdeeling be zitten van de K. S. A. gelijk de Zondag j. 1. uitgedeelde biljetten reeds aankondigden. Maar zoo'n blaadje papier waait heel licht heen en is geen „bankje," dat men angstig in zijne vlucht ach tervolgt zoo'n blaadje wordt soms even bekeken, ongelezen in elkaar gefrommeld en weggeworpen. Laat maar waaien, denken te velen. Best mogelijk, dat dit bescheiden pleidooi voor eene goede, groote en hoogst nuttige onderneming ook het voorrecht te beurt valt met een: „O zoo, de Kath. Sociale Actie Ja wel, 't zal wel mooi wezen Doch liever lees ik toch het feuil leton overgeslagen en dus eveneens ongelezen te blijven. De aanhouder wint en daarom druk ken wij den inhoud van het biljet in quaestie eenvoudig over. Aan de Roomsch-Katholiehen van Haarlem Ij. S. Het plaatselijk Comité voor de Katholieke Sociale Actie te Haar lem heeft besloten, om in overleg met bet Centraal Bureau te Leiden eene groote Propaganda-Vergade- ring uit te schrijven. In deze bijeen komst zal helder en duidelijk het doel en streven dezer Actie worden uiteengezet door den HoogEd. Gestr. Heer Mr. P. J. M. AALBERSE, Lid der Tweede Kamer, en den WelEd. Heer A H. J. ENGELS te Leiden. Waar in alle kringen der maat schappij de ijver en de medewer king voor dit groote werk zich openbaren, mag verwacht worden, dat de sympathie van de Katho lieken der Bisschopsstad zich zal uitspreken door het bijwonen van deze vergadering. Overtuigd als wij zijn van Uwe bijzondere medewerking in alles wat de katholieke zaak kan bevorderen, zenden wij U een vlugschrift ter kennismaking, vergezeld van eene uitnoodiging (gereserveerde plaats) voor de Groote Propaganda-Vergadering op Maandag 29 October, 's avonds 8 uur, in de Groote Zaal van den R. K. VOLKSBOND, Smedestraat te Haar lem. Dames, zoowel als Heeren zullen welkom zijn, daar alle Katholieken zonder onderscheid hunne belang stelling in deze Actie kunnen too- nen. Mochten één of meer Uwer huisgenooten deze vergadering wen- schen bij te wonen, zoo zijn tot en met Zaterdag 27 October gratis kaarten verkrijgbaar bij onderstaan de R. K. Boekhandelaren H. COEBERGH, Gr. Houtstraat Wed. A. LEUSEN, Gr. Hout straat 34 J. SCHIPPERS, Jansstraat. Voor het geval dat UEd. van de ze kaart geen gebruik kunt maken, verzoeken wij U vriendelijk haar terug te zenden bij één dezer Boek handelaren of bij den Secretaris, dan kunnen wij anderen er een dienst mede bewijzen, daar het aan tal plaatsen beperkt is." Ziedaar, lezer, nu weet gij, waar over het gaat, en de Dames mogen ook meekomen Is 't noodig, dat ook Haarlem eene beurt krijgt; dat ook hier de K. S. A. haar invloed doe gevoe len Wie onzer durft het ontkennen Overal wordt in onzen tijd zeer hard gewerkt, om tot een gezonden so cialen toestand te komen. Te lang reeds volgens sommigen, en niet de minsten onder de onzen, heeft men den vijand onkruid laten zaai en op den Katholieken Socialen akker, al is het dan ook niet heel en al waar, dat het geschied is, terwijl de onzen sliepen. Zeker is 't, dat onze vijanden niet geslapen hebben, maar gearbeid met een ijver, eene goede zaak waardig. Daardoor kregen zij een machtigen voorsprongdaardoor niet minder hebben zij menig zwak- staande misleid en verleid en lang zamerhand daar gebracht, waar hij nooit dacht te belanden. Dit zelfde gevaar dreigt nog al toos. Kloek moet het onder de oogen gezien. Allen moeten weten, wat liberalisme en socialisme eigen lijk zoeken en willenwat er is van zoo menige fraai klinkende theorie, van al de mooie beloften, den werk man gedaan en in het algemeen den misdeelden der fortuin. Doch laten wij niet te veel over liet doel der K. S. A. uitweiden. De groote ijveraar voor al wat de sociale quaestie raakt, Mr. P. J. Aalberse, die ook op den diocesaan- katholiekendag te Delft door Mr. Regout zeer terecht gehuldigd werd, zai zelf Maandag 29 October a.s. het woord nemen. Op zijne gewone welsprekende wijze zal hij doel en streven der Actie uiteenzetten en duidelijk ma ken, daarin ter zijde gestaan door den heer A. H. J. Engels. 'Wat wij hier schreven, bedoelt alleen een woord van opwekking te zijn, om de vergadering van Maandag a.s. bij te wonen en tijdig kaarten daarvoor aan te vragen. Het geldt hier eene zaak, waarbij wij, Katholieken van alle standen, het hoogste belang hebben. Laat onze talrijke, trouwe opkomst be wijzen, dat wij den ernst der tijden begrijpen, dat wij,Haarlemmers, niet koud en onverschillig zijn voor het zegenrijke werk der Katholieke Sociale Actie. ZWITSERLAND. De Groote Raad te Zurich heeft in de Kieswet de volgende bepa ling gevoegd De gemeenten zijn bevoegd, om de verkiesbaarheid der meerderja rige Zwitsersche burgeressen te be palen in bestuurslichamen voor ker kelijk beheer, voor schoolbesturen of weldadigheidsinstellingen. Ook kunnen genoemde burgeressen tot lid gekozen worden van de Com missies van den Raad van State, waarin zij stemrecht znllen hebben. 't Is om de vrouwtjes van Lon den jaloersch te maken en te doen watertanden. BELG1E. Woensdag zijn ongeveer 100 leden van het zoogenaamd verdedigings- comité saamgekomen, om te beraad slagen over de voorstellen der werk gevers vanVerviers. De «iemming onder de heeren leden, die tot de meest verschillen de corporaties behooren, was nu juist niet zeer vreedzaam en over eenstemming omtrent de voorstel len kon niét verkregen worden. Gelukkig heeft de groep der meer bezadigden en vreedzamen de lui van de scherpe maatregelen in toom weten te houden. De wevers, die gaarne weer aan het werk zou den gaan, oefenen een grooten in vloed uit op hunne makkers. Over het algemeen is de indruk gunstig, wat betreft de voorstellen der werkgevers en vele werklieden zijn van meening, dat Maandag a.s. in alle fabrieken de arbeid her vat zal worden. Duitsclie industrieëelen zijn te Verviers bezig om werkkrachten te winnen; zij beloven een goed loon, doch nemen alleen die personen aan, welke met hun gezin naar Duitsch- land willen gaan. De fabrikanten te Aken hebben zich solidair ver klaard met die van Verviersen beslo ten dien volgens geenstakersuit laatst genoemde stad meer aan te nemen. AMERIKA. Den laatsten tijd liepen er tal van berichten over de vijandige houding van Japan tegen de Ver- eenigde Staten. Een medewerker van de „Globo"Jf(New-York) zegt hieromtrent, dat het niet te ver wonderen zou zijn, indien Japan verstoord was over de manier, waarop in de westelijke Ameri- kaanschej^Staten zijne onderdanen behandeld worden. De toestand is wel niet onrust wekkend maar toch onaangenaam. De regeering zou het) streven tegen deJapanners en Koreanen gaarne geheel dwarsboomen, en de vak- vereenigingen in de streken aan den Stillen Oceaan dwingen, de Japanners in alle fabrieken en werkp laatsen toe te laten, maar aangezien daar geen sprake van kan zijn, is de regeering niet in staat) („iets anders) te doen dan te beletten, dat de anti-Japansche strooming met de wet in botsing komt. De incidenten waarvan dezer da gen melding is gemaakt, zijn over het algemeen plaatselijke uitvloei sels van de werkliedenbeweging in het Verre Westen van Amerika. Waarschijnlijk zal de regeering te Tokio zich niet langs ambtehjken weg met de zaak bezighouden, ten zij wellicht met de uitsluiting der Japansche kinderen van de gemeen tescholen te San Francisco. De waar digheid van Japan is zeer zeker bij dien maatregel betrokken, en als diplomatieke vertoogen er iets aan doen kunnen, zal deze toestand ook wel niet voortduren. Men denkt echter dat deze quaestie zonder veel moeite geschikt kan worden. frankrijk. Door den voorzitter Brisson werd gisteren de buitengewone zitting der Kamer geopend. Nadat er een eere- groet gebracht was aan de slacht offers der onderzeesche boot de „Lutin", besloten de heeren op 5 November weer saam te komen. Uit zeer vertrouwbare bron wordt ons meegedeeld, dat Clemenceau wacht op de uitspraak van den Raad van State in zake eene quaes tie, waarbij de duistere artikels 4 en 8 der scheidingswet aange roerd moeten worden. Is die uitspraak gevallen, dan heeft hij een wapen, om zonder zich ergens aan te storen de scheidings wet in dien geest uit te voeren. Naar een Reuter-telegram meldt, zal de ministerieele verklaring nogmaals ten stelligste herhalen, het vaste besluit van de regeering om de scheidingswet toe te passen, precies zooals ze is aangenomen, wat moet duiden, dat indien liet kabinet op 11 December op verzet van de zijde der geestelijkheid mocht stuiten het aan de Kamer zal voorstellen die maatregelen aan te nemen, tot- welke thans reeds in beginsel is besloten. Zaterdag zullen de ministers de begroeting en de quaestie van de belasting op het inkomen onder handen nemen. De Fransche Kamer belooft zit tingen, waarbij Sebastiaan Slaap niet presideeren zal, en de verve ling niet zal kunnen fluisteren van „slaapmutsen en hofjesdames". Naar uit alles blijkt zal het anti-clericalisme de eerste viool spelen. RUSLAND. Aan de Directie der Posterijen te Petersburg heeft de politie gelast alle drukwerken ter verzending bui ten de-hoofdstad aangeboden, nauw lettend na te gaan. De politie meent te weten, dat het verbond van spoor wegbeambten een stelsel van brief wisseling in heel Rusland er op na houdt, door middel van overeenge komen teekens op drukwerkende spoorwegstaking zou aldus worden voorbereid. IV Warschau is in een groot aan tal fabrieken werkstaking uitgebro ken. De socialisten hadden dealge- meene werkstaking afgekondigd, maar wegens het uitstellen van de terechtstelling der terroristen, is dat besluit ingetrokken. De aanhoudingen in massa duren voort, wegens het verraad van ter roristen, die nu in de geheime po litie dienen. Te Lodz zijn Woensdagnacht huiszoekingen gedaan in 143 huizen; 70 personen, waaronder dokters, advokaten, handelaars en werklieden werden in hechtenis genomen. Tweehonderd politieke ballingen zijn uit Petersburg naar Siberië ge zonden. Te Warschau hebben meer dan honderd officieren van het garnizoen hun ontslag ingediend. Reuter meldt uit Odessa, dat vol gens mededceling der plaatselijke zemstwo's de verkiezingslijsten van deze zemstwo's binnen tien dagen gereed zullen zijn. Zes hoogleeraren en tal van stu denten hebben een gedrukt stuk thuisgekregen, waarin zij met de doodstraf bedreigd" worden indien zij tegen de zwarte bende blijven werken. Hofberichten. De Koningin en de Prins zullen deze week hun buitenverblijf bij Dresden voor eenige dagen ver laten, teneinde een bezoek te bren gen aan den Groothertog van Saksen te Weimar. Faillissementen, 22 Oct. P. J. Willemse, koffie huishouder te Watergraafsmeer, Middenweg 71rechter-commissaris Mr. P. J. Bijleveld; curator Mr. C. Henny, Heerengracht 571, beiden te Amsterdam. 16 Oct. M. Schreuders, herber gier te Hillegom. Rechter-eommis- saris mr. C. G. von Reeken, curator mr. J. U. Polman te Haarlem. In de „St.-Crt." van 25 dezer zijn opgenomen wijzigingen in de sta tuten van deChristelijke Vereeniging voor de_verpleging van lijders aan vallende ziekte en van denNederl. Stucadoorsbond, thans genaamd Al- gemeenen Nederl. Stukadoorsbond, beide te Haarlem. Raad van State. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woens dag 31 dezer, des voor middags te elf uur. Pontveer te Buitenhuizen. In de „St.-Ct." No. 249 wordt herinnerd, dat in verband met de verplaatsing van het Rijks pontveer over het Noordzeekanaal te Buiten huizen van beoosten naar bewesten zijkanaal C naar Spaarndam, de draaibrug over den mond van dit zijkanaal, te beginnen met 1 Nov. a s. als regel gesloten zal worden gehouden en alleen zal worden ge opend als zich een vaartuig voor de doorvaart aanmeldt. Voor bijzonderheden zie het bo vengenoemde nummer der „St.-Ct." Personeel der Utrechtsche Tramwegmaatschappij. De heeren J. H. de Waal Male- fijt, ds. J. II. Gunning Hzn. en pa ter Weyers, vormende een commis sie uit de burgerij, hebben zich met e«n adres aan denGemeen te raad van Utrecht gewend, waarin zij instem ming betuigen met het door het personeel der Utrechtsche Tram Mij. aan den Raad gericht adres om in de eerste plaats in aanmer king te komen voor een betrek king hij de gemeentetram. In het adres der commissie wordt overwogen, dat, het gemeentebe lang met de aanwinst van ambte- FEUILLETON. 50. Tot hem keerden als in een kring loop telkens en telkens zijn gedach ten weder terug; dwaze, o.izinnige denkbeelden, waarvan hij zich geen wfe.nsehap wist te geven. Waor Aliette alleen duchtte hij dezen mam miet meer. Het scheen hem toe, dat 'bij in dezen kunstenaar een me dedinger had, een persoonlijken vij and, die te zijnen koste begunstigd werd, alsof de natuurlijke gaven, die Francois Livron bezat, van zijn deel afgenomen waren, dat dit schitterend en gelukkig bestaan de eenige oorzaak Was, waardoor hij op den achtergrond geplaatst werd. Hij zou niet hebben kunnen zeggen, Waarom hij zoo dacht, van waar dezen dag al zijn spijt, teleurstelling en 'droefheid gekomen waren, waarom na dagen, weken en jaren plotseling deze haat losgebarsten was, want dat ge voelde hij duidelijk, wat thans zijn hart beroerde was haat tegen dezen man. Gij zegt niets, mijnheer Fromen tier en gij ziet er zoo rood uit als de zon. Hoe komt dat? vroegMangabin, wien de stilte van Luc niet weinig verdroot. Luc bloosde nog dieper, en was woedend, dat anderen dit merkten, Mijnheer Mangebin,'(^de andere reizi gers in den wagen tot getuigen ne mende, riep hij uit: Ik wil wedden, dat gij een zon nesteek opgeloopen hebt. Dat zou bij deze hitte niet te ver wonderen zijn! Het is eveneens een wonder, dat wij er allen zoo goed afgekomen zijn, bromde een groote, dikke man die, in een hoek van den wagon gezeten, zijn jas reeds uitgetrokken had. Er waren enkel hekenden in de coupé en men maakte het zich dus zoo gemakkelijk mogelijk. Pijpen en sigaren werden aangestoken en men begon druk met elkander te praten; hier hoorde men een beschaafd ge sprek, daar meer ruwe woorden van mannen, die geene opvoeding genoten hebben en willen praten, al hebben zij eigenlijk elkander niets te vertel len. Dit maakte de reis in de over volle coupé, waar het haast niet uit te houden was van de hitte en den rook, niet aangenamer. Luc, wien het op reis nooit mee liep, zat beklemd tusschen een grooten dikken man, die snoof als een blaas balg, en mijnheer Mangebin, wiens vervelend gepraat aanhoudend over hetzelfde onderwerp, hem de ooren iui'1 tTten. Een groote urn van Delttsch aardewerk uit Nevers, die de apotheker als herinnering van deze reis meebracht, hield hij tegen de borst gedrukt, een der ooren stiet bij eiken schok tegen het gezicht van zijn buur man, en boven hunne hoofden lagen de bagagenetten onrustbarend volge- stapeid met doozen, mandjes en pak ken, die elk oogenblik naar beneden dreigden te vallen. Door de neergelaten portierraamp jes drong een zware drukkende lucht naar binnen met een wolk van stof en rook uit de locomotief, die Luc vlak in het aangezicht woei. Telkens als de trein stil stond hoorde men uit de wagons derde klasse het geschreeuw en gezang van soldaten, die naar hunne haardsteden terugkeerden. Bij elk station, waar de trein stil hield was het een leven en gedrang, dat Luc geen lust gevoelde om uit te stap- p< n en tot groote voldoening van Man gebin, die zorgvuldig op zijne vaas paste, bleef zitten. Hoe landelijk Luc's smaak ook was, in deze omgeving voelde hij zich mis plaatst, en een gevoel van walging vermengde zich met zijn gevoel van afmatting. Geen enkele minuut kon hij slapen door het gesnork en luid ruchtig gepraat van zijne makkers. Eindelijk kwam men te Chateau- Chinon aan. De trein, waarin hij moest over stappen vertrok eerst te drie uur in den morgen. Mijnheer Mangebin wilde hem mede naar zijne woning nemen, maar hij weigerde en gaf er de voor keur aan wat rust te nemen op eene bank in de wachtkamer, tot de trein vertrok. Daar kon hij evenmin slapten, en de wachtkamer verlatend ging hij op het perron van het station wat heen en weer wandelen. De frissche morgenwind, die het opkomen der zon voorafgaat was reedi voelbaar, maar alles was nog duister en Luc dacht: Wat doet men op dit uur op de boerderij Vader Fromentier sliep zeker den vasten slaap van den werkman en Aliette sliep ook, zooals de kleine kinderen en de kleine vogels. Maar schitterde daar nog niet een licht in het paviljoen, als een oog, dat nooit gesloten wordt, een vurig oog, dat begeerig en nieuwsgierig rondzag. En in eene nachtmerrie, die hem wakende overviel, scheen het Luc toe, dat dit oog door de dikke muren van het oude huis heendrong en op Aliette gevestigd bleef. Een vreeselijke angst greep hem aan hij balde krampach tig de vuisten in machtelooze woede hij zocht naar woorden in zijn toe gesnoerde keelHij kon zich niet ver dedigen, niet verroeren, zelfs geen kreet slaken, die ook door niemand gehoord zou zijn. Fonkelend en magnetiseerend, van seconde tot seconde grooter wordend, kwam dit oog naar hem toe en hij sidderde. Dan herkende hij eensklaps het roode licht van de loeomotief, die hem zou meenemen. Nog ruim twee uur zou het duren voor hij het dichtstbijzijnde station der boerderij bereikte, en ondanks den helderen schijn van de opkomende zon, ondanks de bekoorlijkheid van het landschap, dat er in zijn schoo- nen morgen-tooi bewonderend uitzag, scheen Luc deze tocht onverdraaglijk lang te duren. Als hij dan eindelijk uitgestapt was, geraakte' hij in groote verlegenheid. Volgens zijn telegram van den vo- rigen dag zou men het rijtuig naar den middagtrein zenden. Door zijne ongeduld kon hij zoo lang niet wach ten en om een rijtuig te nemen in het dorp dat hij doorgaan moest, daar viel niet aan te denken. Ik zal te voet gaan, zeide hij bij zich zelf. Wordt vervolgd NIEUWE 1UKLIMSCIE COURANT „l 1.65*4 0.05 IENDRat RGITE MR HON RGITRTE. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Slice., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Uit de Staatscourant).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1